Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

mikulka
9. apr 2010

kam.zyk: přeji ti, ať vše dobře dopadne, jsi statečná a silná ženská! 😉
V kolikátém jsi týdnu?

Mýmu malýmu se udělali i na ručkách takové droboulinkaté pupínky, spíš světlejší, to ještě k těm tvářím, ale ty má červené.
Myslíš, že na ty tváře, když jsou teď aktivní, a červené, taky mohu zkusit tu atodermu?
Dr. mi poradila vitellu ictamo, zatím dávám 1. den...
A naše kožní mi dnes řekla, že dieta není potřeba!!! To je divné, ne?

mikulka
9. apr 2010

kam.zyk: nevíš, co jsou ty pupínky?

bianka234
9. apr 2010

Mikulka, mne všetci lekári tvrdia že dieta nie je potrebná a krútia nadomnou hlavou že čo to na malom preboha skúšam, o to bude teraz ťažšie bojovať bez kam.zyk, lebo teraz nebudeme vedieť čo im veriť a čo nie. 🙄

bartakovah
9. apr 2010

Ahojte kam.zyk , želám ti aby všetko dopadlo veľmi dobre budeš nám chýbať, tvoje rady boli neoceniteľné. Mám ešte otázku malý má na zápästi a medzi palcom a ukazovákom červené fliačky, myslím si, že je to z toho, že si dáva ruky do úst a vonku chyta všetko možné, čo sa nedá ustriehnuť aby nechytal. Aj okolo krkumáva ešte červe ale nie vždy myslím si, že je to zo svetrov a čiapok ale všetko nosí bavlnené. Inak telíčko má už čisté aj líčka a hlavičku, aj stolicu máva len raz maximálne dvakrát za deň hustú. Ja dúfám, že už bude dobre ale stále som nedala jogurt, vajce, myslíš si, že by alergia na BKM mohla zmiznúť, keď ráno vypije sunar vôbec sa nevysype, neopuchne úplne v pohode. ALe stále berieme hylak, denerel a čaj rooibos veľmi ťa pozdravujem ďakujem. bianka aj mi máme stafylokoka v nose, tiež nám na to nič alergológ nedal. S tými kortikoidnými masťami netreba preháňať mi máme adavntan a použila som holen asi dvakrát aj to len na ruky.

bianka234
9. apr 2010

Inak kam.zyk, sme na tom oveľa lepšie, síce sa robia nové fliačky, hlavne na bruchu a na stehnách, ale ako prídu aj odídu. Tvárička je super, ruky tiež, len doškriabané. A ten krk to sa nezmenilo, už malému neuvazujem čiapku, či to nemá z toho. A tenkprístroj na ktorý zajtra ideme sa volá bicom 2000 si mi neodpovedala , ty si spomínala nejaký iný že je dobrý. Lebo detská teraz mi vravela že sú to vyhodené peniaze, ale pochybujem že sa jej niekto prizná že tam bol, aj keby im to pomohlo ja s tým problém nemám. Aešte otázočka, keby sa stal zázrak a ekzem by zmizol, alebo aspoň dočasne by nebol, a koža by svrbela, lebo teraz ho svrbí aj keď to má dobré, tak to znamená že je tam stále ten zlatý staf? Len mi prosím odpovedz či mu mám dať lokálne antib., ja si ich zoženiem aj bez dr.

bartakovah
9. apr 2010

Podľa mňa je diéta potrebná nech si doktori vravia čo chcú, ja som našej detskej vravela, že držíme diétu ako nám poradil alergológ a na počudovanie s ním súhlasila (asi preto lebo jej dcéra má syna atopika) .

bianka234
9. apr 2010

ano, ale to je trošku iné keď vám zistia aler. na BKM a na vajíčko, ale nám nezistili vôbec žiadnu, preto sú zo mna hotoví že šibnutá.

mikulka
9. apr 2010

bianka: jo, to máš pravdu. 😒

kam.zyk: ty pupínečky vypadají jako by mněl husí kůži...nesvědí ho.

Prosím tě, je to tak, že když jsou tváře hodně červené, má se dávat krém, který vysuší,
a když to zbledne, dává se krém na promaštění?
Pochopila jsem ho dobře?
Znáš tu vitellu ictamo?

mikulka
9. apr 2010

bianka: nám taky nezjistili žádnou alergii, a taky si kožní není jistá, zda má malý atop. ekzém či ne. 😕 😝

bianka234
9. apr 2010

mikulka, malá mal na celom chrbáte ako keby husiu kožu , myslela som že to je reakcia na cbion a kožná mi že ekzem ako hrom, skoro som odpadla, to by som v živote nepovedala že takto môže vyzerať. Tá mastička znie ako ichtamol, nie? To sa dáva vtedy ked je to červené. A keď to zbledne tak mastičky, ja dávam najprv na hydratáciu, lebo ak je to moc šupinaté po ichtamole, tak mi mastná nepomôže a až potom ked odídu tie šupinky dávam kys. mliečnu alebo čo máš také mastné

bianka234
9. apr 2010

my si tu budeme takto navzájom radiť, keď bude kam.zyk preč a keď si to potom bude čítať aj odpadne že čo sme to tu tliachali 😀

laura73
9. apr 2010

kamzyk prajem ti vela stastia a dufam, ze druhe dieta nebude mat ekzem... mam znamu, v rodine astma a psoriaza a prvorodena mala hned od narodenia ekzem+pri kazdom novom zube astmaticke zachvaty, teraz uz len 1x rocne - v zime, lebo vraj z toho vyrastie (ma 6 rokov). No a druhorodeny, od 7.mesiaca mu dala kravske mlieko, alergen ako hrom, zataz v rodine, takze predpoklady mal - A NIC! ja verim tomu, ze si sa uz natrapila dost a bude len a len lepsie.

filipko
9. apr 2010

kamzyk, tak si ma rozplakala, preco mi to doktorka dala?Boze detska doktorka, kebyze kozna tak nic na to nepoviem, mam pocit ze sama o tom nevie. Nikdy by som jej nemastila kortikoidy....

mikulka
9. apr 2010

bianka: a co dáváš pak na tu hydrataci?
To jsi mne moc nepotěšila s tím ekzémem, myslela jsem, že když to nemá červené, nebude to atopák! 😖

vinifera
9. apr 2010

Kam.zyk tak držžžííím silnoooo palce aby Vám všetko dobre dopadlo.
Genciánovú inovať či čo to je som kúpila. A mám to nejak nariediť? Alebo tým potierať rozškriabané. Alebo celoplošne?
No a kúpila som aj to ľanové semeno a alchemilkový čaj. Skúsim vývar. A už som schopná ho vymáčať aj v atramente ak by to pomohlo...

vinifera
9. apr 2010

Inak asi mám nejakú pokrokovú kožiarku ale mne nakázala diétu hned od začiatku. Teda mne ako kojacej a malému samozrejme tiež.

bianka234
9. apr 2010

atrament tu ešte nebol, tak skús a daj vedieť 😉

mikulka, zas nedá sa povedať že by to bolo celkom bledé, nemusí to byť ekzém, ja len hovorím že by ma ani nenapadlo že toto bude, lebo vôbec to nebolo také ako máme inokedy. Na hydratáciu sa mi najlepšie osvedčil ambiderman zarábaný masťový základ z lek., u nás bez predpisu, a to som už vyskúšala všetko čo tu bolo spomínané, nič nám nepomohlo, jpodotýkam že som ho mastila s tým aj každú pol hodku, ako bolo treba, ale nedám nanho dopustiť.

kam.zyk
9. apr 2010

Bianko, koukám s otevřenýma očima na to, že na zlatého stafylokoka (kterého jsem prognostikovala...) jste nedostali NIC!!!! To snad není pravda...Musíš sehnat genciánu. Nevím, jeslti se to dá volně sehnat v lékárně tak, jako v ČR, ale kdyžtak si to nech napsat od pediatra. A bude líp 🙂 Bicom 2000- s tím zkušenost nemám - tak to zkus, protože třeba ten Oberon údajně nedělá vůbec nic (tj.ani přínos ani riziko), tohle myslím- když to nepomůže - ublížit to taky nemůže, není tam žádné záření, které by ohrozilo dítě, ani nic rizikového, takže klidně to můžeš zkusit. Lokální ATB - byla bych opatrná a sehnala bych si genciánu 🙂 Svědění může být právě tou infekcí, ale taky ne, taky tro může být hojení kůže, což svědí taky...

Sweetjanka: genciánu potírat tak, že potřeš (nebo spíš poťupkáš vatovou tyčinkou) - nebudeš smývat - necháš působit cca 2 dny, nebudeš to moc omývat ani moc mazat, max. 1x denně něčím hydratačním, kdyby to moc seschlo, ale spíš ne. Pošleš kdyžtak fotky a budu tě navigovat. Neboj, genciána infekci zažehná a to je moc důležité. Termín mám sice až v červnu, ale nevím dne ani hodiny, ja to se mnou teď bude, když budu moct být doma, budu, ale těžko říct...proto se radši loučím předem, v min.těh. jsem se pomalu ani nestihla sbalit a musela rychle už 3M před termínem naklusat do nem., holt jsem taky silný atopik (ono- atopie má úzkou souvislost s hormonálním systémem) a ta imunita a hormony si dělají občas se mnou co chtějí 🙂

Mikulka: dieta není potřeba- velmi zastaralý názor, dávno překonaný u malých atopiků. Je vidět, že ne každý lékař se dále vzdělává ve svém oboru... jsou i dobří kožaři, je jich ale poměrně málo. Atodermu zkus, a taky - co ta Vitella? Ichtamol ne každému sedí, ale když sedne, je to prima, protože má i dezinfekční účinky. Jinak, já jsem v 28 t.t. Ty pupínky: jaká je v souč.strava, nemůže ho ještě něco dráždit? Jak se ptáš

Prosím tě, je to tak, že když jsou tváře hodně červené, má se dávat krém, který vysuší,
a když to zbledne, dává se krém na promaštění?

Krém na promaštění- s promaštěním nespěchat, moc mastného pomnoží infekci a je to v háji. Když to zbledne, dává se krém hydratační, ta Vitella je spíš vysušení (přítomnost ichtamolu, stejně funguje i zinek), pak lze dát Atoderm PP. S čistě promašťujícími krémy typu Indulona, vazelína, atd. operujeme až při obzvlášť vysušených stádiích typu olupující se plochy, rozpraskané plochy, atd. Poměrně dobrý kompromis - když jsou plochy suché a zároveň zrudlé - je např.Atoderm a smíchat s vazelínou (v poměru 2:1). Ale je to hodně individuální, pokud to zrudne víc, pořád je tam moc toho mastného. U těch kojenců spíš hydratace (hodně hydratační je právě ten Atoderm PP, Ambiderman ale taky) než promaštění. Jukni na stranu 91, tam jsem začala dělat „osvětu“ 🙂

https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/babske-r...

Bartakovah: oblast ručky je taková typická lokalizace, kde spíše než strava je mechanické dráždění a taky- ručky přijdou občas do pusiny...je tam prostě mechanické a jiné namáhání a na ručky je třeba proto spíše mestných krémů,. ideálně s přídavkem zinku. Takže- to co dáváš běžně za mast můžeš smíchat se zinkovou mastičkou (např.2:1) a mělo by to být lepší 🙂 Jestli snese Sunar, lze ozkoušet směle jogurt, mělo by to být OK!

Filipko: protože to prostě nevěděla. Dala ti to určitě v dobré víře, ale prostě to netušila, Skin cap je podvod jako hrom, protože ten obsah kort.je zde tajen. Je to od té firmy komerční sviňárna, s prominutím...Když s tím přestaneš mazat, bude zhoršení, ale za cca týden by to mělo být lepší, doufám že tu ještě budu, tak napiš, jak to pokračuje a připrav se po vysazení Skin capu na zhoršení (namísto něj - třeba tu Biodermu Atoderm PP).

Vinifera: neředit genciánu, poťupkat a je to, nechat být, nemáčet. Mělo by se to jakoby zatáhnout. Dej vědět.

Co je to atrament? 🙂

bartakovah
9. apr 2010

Kam.zyk ďakujem za radu a odpoveď , vyskúšam zmiešať indulonu so zinkovou masťou, a aký jogurt vyskúšať smotanový, kyslomliečny, activiu, probiotický pravdaže čistý? Atrament je náplň do pera.

bianka234
9. apr 2010

to by bolo prekvapko keby atrament zabral 😀 vinifera čo robíš, už malého máčaš?

Kam.zyk, tak dám gencianu, ja som išla od dr. tiež s padnutou sánkou, ale ona ma tak nezarazila ako tá kožná. Tá detská ako hovorím, je nejaká nepoučená o ničom, a kožná sa venuje viac botoxu a takým kravinám na čom dobre zarobí. A keď by sa to zlepšilo, musím čakať kým sa úplne vyčistí, alebo stačí také značné zlepšenie na to aby som začala už konečne niečo zaraďovať, a čo dám prvé? Najradšej by som zaradila prvé obilniny, pšenicu nemusím ale aspoň raž, alebo ovos.

kam.zyk
10. apr 2010

Bianka stačí zlepšení, klidně zařaď obilovinu.

Bartakovah: jogurt - třeba čistou aktivii.

mikulka
10. apr 2010

kam.zyk: pošlu ti na mail foto malýho tváře, nevím, co s tím, je to červené a zároveň se trochu olupuje kůže, to tam uvidíš. Dr. poradila ichtammolovou mast (vitella), zatím nepomáhá, spíš se to horší, tak nevím, jestli to nemám jen něčím promazat. Ale doma mám jen expicial, tan mu na obličej nedělá dobře a modrou indulonu, ještě infadolan, ten nikdy nepomáhal. ☹

bianka234
10. apr 2010

AHOJTE,vinifera no čo skúšala si to lanové s alchemilkou? Malý má krásnu tváričku ako keď som dávala kortikoidy, Na ručičky mu to moc nedávam, lebo tam má tú kožu veľmi stenšenú, bojím sa že ho to začne svrbieť. Teraz keď je taký peknučký ideme na tú biorez. a teraz nebudem vedieť, či už sa konečne dal do poriadku od diety alebo mu spraví ten prístroj volačo. Večer dám vedieť ako sme dopadli, ešte je len obed a už som ako mačka ochňapená, ledva mám oči otvorené a večer musím zvládnuť zumbu, až sa mi chce plakať.

mikulka
10. apr 2010

bianka: a jak přesně se dělá to semínko s alechemilkou? Koupím to tedy v dm či v lékárně a pak co? Jak to udělám, abych měla roztok?

bianka234
10. apr 2010

mikulka, presný návod tam nebol, ja som spravila z jedného sáčku za šálku alechemilky, a ale 3 lyžice lanových dáš do 3dcl vriacej vody uvariť a povar 15 min. Ale veľa som vyliala, lebo keď to len potieraš tak potrebuješ oveľa menej, deci mám v chladničke. A dnes aj tak uvarím nové. Skúsim mu potierať večer všetky fľaky. Včera ako som ho išla kúpať zas mal nové fľaky na chrbátiku aj na brušku, ale dnes to má úplne kľudné, tak je možné že sa konečne začína umudrievať ten ekzem a nebude to už v takom stave ako to bývalo, ale toto určite uvar, čelo môjmu malému tak okrásnelo, že sa naňho neviem vynadívať. Mal tam drsnú kožu a jemnučko ani nie že ružovú, ale skôr taký zažltnutý prastarý ekzem. No super. Jaj a ešte aj dokonca krk mu bledne raz som to potrela, neviem či zato.

vinifera
10. apr 2010

No včera som nakúpila ingrediencie. Ale som mu to nestihla uvariť. Tak dnes keď ho zobrali svokrovci tak som im to nabalila nech vyskúšajú🙂

mikulka
10. apr 2010

Našla jsem prodejnu, kde mají lněné semínko i alchemiku a dnes zkusím. Mají ale zlaté a hnědé lněné semínkol Jaké vzít?

mikulka
10. apr 2010

Jo a mám mu to potírat vlažným odvarem, nebo studeným?

mikulka
10. apr 2010

A mám koupit drcené, nebo celé semínko?

bianka234
10. apr 2010

Ja som dala hnedé celé a natieram mu to aj studeným z chladničky, nemám čas ešte aj za lyžicu čaju ohrievať, neboj nič sa nestane