Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

vinifera
17. jún 2010

Nám teplo veľmi pomáha. Teda slnečné počasie. Vtedy má malý omnoho lepší ekzém ako keď prší. Bude to aj tým že jealergický naplesne. Takže ked začne pršať tak je to katastrofa. Keď je pekne. Tak je to super. Aj napriek tomu že musí mať dlhé rukávy a dlhé nohavice - lebo inak sa doškriabe. Kúpať ho nebudem nútiť - v mori. Ja som si istá že už tá teplá klíma nám pomôže. A ked sa bude chcieť člapkať - tak nech sa člapká 😉 Len ho musím mať stále na očiach lebo by sa rozškriabal.

mikulka
17. jún 2010

Já mám takový pocit, že na ekzem u nás nemá počasí vliv. Teď to má strašné, ale může to být proto, že mu rostou zuby...

safron1
17. jún 2010

Já jsem na několika místech psala o tom, že v hotelu Energy mají bazén s léčivou vodou. Ale samozřejmě tam člověk musí být ubytovaný, aby tam mohl. My jsme tam jeli na týden, takže jsme se ubytovali tam.
Zde muj prispevek o pobytuvjedne diskuzi druhy den po navratu (prosinec 2008):
Ahoj vsechny damy!
Hlasim se s informacemi z Podhajske. Bylo to tam bozi! Meli jsme ubytovani v penzionu Energy II. (jediny, ktery ma bazen s termalni vodou pouze pro ubytovane a nemusi se timpadem na spolecne koupani.
Takze, popisu, jak jsme to meli vsechno – meli jsme apartman – 2 mistnosti + koupelna s vanou. (2 mistnosti kvuli tomu, az mala usne, abychom nemuseli potichu cumet do zdi). Ubytovani bylo slusne, myslim, ze jsem dost narocna a tohle bych ohodnotila tak 3 body z peti. Na jidlo jsme chodili dolu do restaurace (nekuracke). Jidlo takove obyc, rizoto apod, takze jsme asi za 2 dny zrusili plnou penzi a davali si uzasne slovenske speciality z jidelaku, pirohy, halusky, mnam, mnam (cca 90Sk). NO ale to hlavni, a to koupani. Bazen v penzionu cistili v nedeli, v utery a v patek. Hned po prijezdu jsme si domluvili, ze budeme s malou chodit do vany – dokonce byli tak ochotni, ze nam ji napustili tak 3 hodiny dopredu, aby nebyla horka voda a nemusela se redit ta leciva studenou vodou obycejnou. Vezli jsme si s sebou kyblicek na koupani z domova a oni nam ochotne napustili vodu do kybliku a tak jsme ji koupali dopoledne. Dokonce jsem ji vzala i do bazenu, pani recepcni tam po vycisteni bazenu nikoho nepustila a nejdriv jsme tam sli my s malou. Musim teda rict, ze ta voda je fakt pekelne slana, jak jsem promichavalu rukou tu vodu v kybliku, tak jsem ji neutirala a mela na ni krystalky soli. Takze s vodou spokojenost. Otazka ale je, jestli nam to nejak vyznamne pomohlo, je pravda, ze od te doby co mazu LIPOBASI REPAIR, tak nema vysev ekzemu uz 42 dni, takze jsem zadny vysledek nevidela, ale rozhodne ji to neublizilo. Akorat pak jsme tu vodu trochu redili, protoze nam jedna pani, co tam zije rekla, ze neredena je strasne silny napor na organismus. Na verejnem koupalisti jsme nebyli, protoze se nam tam po jednom nechtelo a nikdo na hlidani nebyl.
No a z ceho jsem mela nejvetsi strach – jak mala zvladne byt a usinat nekde jinde – byla uzasna, porad se smala a povidala, jak by ne, kdyz tatinek a maminka meli jediny program – hrat si s ni. Bylo to super.
JInak Podhajska je nehorazna p..l (pardon), nic tam neni, ale zase treba to tam vypada jinak o sezone. Ale pro nas atopiky je lepsi tam jezdit v zime, protoze ta voda se nemusi tolik ochlazovat, tudiz se mene redi a je ucinnejsi. To zridlo ma tusim 82 stupnu a ochlazuje se na 37–38 stupnu. A taky je skvely, jak se z toho koupaliste v noci porad kouri a kolem je snih… Doporucuji, nic se tim asi neda zkazit. A to nejlepsi na zaver, bylo to za super cenu – my platili za apartman + plnou penzi na tyden 11000 Sk.

mikulka
18. jún 2010

@safron1 to je super. A v jakém měsíci jste tam jeli? My uvažujeme, že bychom jeli v prosinci, možná listopad, ale nevím ještě.
A v tom apartmánu byla taky kuchyňka? To asi ne, co?

mikulka
18. jún 2010

@safron1 prosím tě, koukám, že ten pension má dvě budovy? Je jedno, do jaké bychom jeli?

http://www.energy-podhajska.sk/sk/index.php

safron1
18. jún 2010

Mikulko, je to jedno, ale kazda ma sve plus...ten energy II. (tam jsme byli my) ma tu restauraci, kam se chodi na jidlo, chodi se tam i z Energy I.), je to novejsi budova. Kuchynka tam neni. Ta Energy I. je starsi budova, ale zase tam jsou ty vany, chodi se na ne z dvojky. Nam prisla dvojka lepsi, preci jen jsme chodili kazdy den trikrat jist a v prosinci navlekat porad malou se nam nechtelo. Ale ty mas velkeho chlapecka, tak to zvladnete kdyztak snadno. A budovy jsou od sebe 50 metru, ani ne.

julie123
19. jún 2010

Ahoj 🙂 Chtela bych vas poprosit, vy co mate starsi deti (ne kojence) co jim davate jist? Malej je alergik s velkym "A" ☹ Reagoval mi i na banan, okurku, jablko,....je toho moc!! Potrebovala bych nejaky seznam "bezpecnych" potravin. 🙂 Nemate nekdo prosim?

Hlavne me mate to, ze na neco reaguje okamzite (mleko apod.) a na neco zpozdene treba az dalsi den (psenicny pecivo) .... jo nevite jak se zjisti zda je syn celiakik? Je na to nejaky test? Na pecivo reaguje, z krevnich testu vysla psenice pozitivni, stejne tak oves, pohanka (i kdyz mala cisla), zato mleko vyslo silene pozitivne!!!

Dalsi vec - nekojim od necelych 13m a od te doby nepijem zadne mleko. Jen mu delam 1-2krat denne kasi z ryzoveho mleka (ryzovou kukuricnou a nove i jahlovou kasi), da se toto pocitat jako porce mleka? To asi ne ze?
Z ovoce ji jen hruskovou presnidavku, jinou nesnese...

Moc dekuju za rady, nejak googlim a googlim a nic moc jsem nenasla 😅

vinifera
19. jún 2010

@julie123 prečo nepijete žiadne mlieko? Ved pri ABKM sa dá na predpis bud nutrilon alergy care alebo neocate.
(Môj malý tiež reaguje na všetko - mlieko, vajcia, soja, zeler, ryža, jablko, hruška, broskyne, kuracie maso, mrkva, pele, plesne, roztoče, chlupy ....)
Papáme v podstate zemiaky, cestoviny, pšeno. Telacie, bravčové maso. Brokolicu, karfiol, kaleráb, špenát. Z ovocia len hrozno a banán. A to podotýkam malý má ešte stále ekzém (po vysadení kuracieho masa ale v lepšom štádiu). Takže ešte stále sú potraviny ktoré mu vadia. ☹

vinifera
19. jún 2010

A to som ešte nepísala veci ako arašidy, treska a pár ďalších vecí ktoré vyšli u alergologičky pozitívne. Malý sa dostal do kontaktu s nimi tak max v materskom mlieku ....

julie123
19. jún 2010

Vinifera, no Kubik ekzem uz nema, vetsinou, prave ze jsme to tou stravou fakt podchytili 🙂 A to to mel opravdu silene!!!!! 😔
Jime hrusky (ted zkousime boruvky),
ryzi, brambory, kukurici, jahly
kralici, kruti, teleci
mrkev, brokolici, kvetak, dyni
ryzove mleko natural z DM
pije cistou vodu
jde mi o to zda mu neco nechybi .. Jestli se mam zamerit na nejake konkretni potraviny, nejake ktere obsahuji urcite ziviny ktere ve stavajicim jidelnicku chybi apod. 🙂 Nebo davat nejake vitaminy???
....jo davame probiotika biogaia kazdy vecer.

UM muzeme akorat Neocate, a ten mi nevypije, se nedivim ani, je to takovej hnus 😅 😉 a mimo to po roce na nej pojistovna nedoplaci, stoji to balik... zkousela jsem mu dat mandlove mleko, to trochu pil, reakce nebyla (bylo to ale male mnozstvi) vim ale ze mandle jsou potencialni alergen a ne maly ...tak nevim zda davat 😖

co je to kalerab a bravcove maso? A testoviny papate, tzn. lepek nedela problem? dik 😵

vinifera
19. jún 2010

bravčové je veprové - svina.
Fičíme na Nutrilon alergy care 2 to prepláca poistovna aj po roku. Teda 50 %. Kaleráb - je kedluben.
Bio Gaiu som dávala tiež ale žiaden efekt. Tak teraz dávame Kolostrum. Fľastička stojí 50 € cca 1500 českých korún.
Až na tú ryžu to máte podobné ako my. Ešte by som zaradila špenát - pre železo. A kočky ti isto poradia ešte niečo viac. Len je víkend tak sú všetky rozlezené.
Je možné že lepok robí zle. Nakoľko ešte nie je čistý. Ideme o mesiac k alergiologičke. Tak skúsime otestovať.
A je to strááášny boj. A občas už na to nemám silu. No ale treba vydržať.

luthien.k
19. jún 2010

@julie 123, celiakie se dá orientačně zjistit testem, který se dá zřejmě koupit v lékárně nebo jsem ho viděla na stránkých www.bezlepka.cz, nicméně přesnou diagnózu stanoví až lékař sérií testů, viz. info na bezlepce taktéž.
Já v tom vašem papání vidím málo vápníku, po roce má mít 600 mg na den a to tam asi nebude, když nepije mléko pro děti s alergií a rýžové jen natural bez vápníku. Zkoušela jsi vyměnit za rýžové s kalciem? V tohmle věku může dvě deci denně (tj. 240 ml vápníku), víc ne kvůli jódu z mořských řas, co v něj jsou, a do kaše úplně v pohodě 😉 Neocate se případně nechá osladit třeba glukopurem, možná by mu to lépe chutnalo... Předpokládám, že allergy care Nutrilon byste pili, kdyby na něj nereagoval...? Mandlové bych asi raději nedávala, mande jsou silný alergen, ale třeba zkoušet, jsou tu maminy, co dávaly a v pohodě. Hodně vápníku má i kapusta. Jo a v kaši se mléko počítá, ale celkem by ho mělo být cca půl litru v tomto věku.
No a pak málo ovoce... S ním je to ale těžké, já sama jsem alergická snad na všechno, zkoušeli jste třeba meloun? (I když je to vlastně zelenina 🙂) Co hroznové víno? HA ovoce je ještě avokádo. Co ze zeleninky cuketu, saláty, zelené luštěniny? Bezpečné potraviny prostě neexistují, ve vašem případě zkrátka zkoušet, zkoušet a zkoušet, abyste měli ten jídelníček co nejpestřejší. Kvůli vitamínu C bych zkusila, jestli by nepil šťávu z ovoce/zeleniny, které může, samozřejmě ředěnou. Nějaké doplňky až fakt na posledním místě.
Z obilovin bych zkusila amarant, quinou.
Pro železo je nejlepší maso, tam je železo pro tělo i nejlépe zpracovatelné, takže o to bych se až tak nebála.
Jo a mimochodem, síla skutečné reakce nezávisí na tom, jaké číslo vyšlo u alergenu...

bianka234
19. jún 2010

baby toto je zaujímavé, na akých starých matracoch spia vaše drobce?http://www.solnajeskyneletnany.cz/novinky/atopi...

vinifera
20. jún 2010

@luthien.k ako e to s lušteninami. Môžu atopici alebo nie? Ja som malému dávala chvilu šošovicu. Nemala som dojem že by nejak reagoval. Môžu sa či nie?

luthien.k
20. jún 2010

@vinifera, doporučují se spíš zelené luštěniny (zelené fazolky, hrášek...), ostatní třeba vyzkoušet. Jestli na čočku nereaguje, proč ji nedávat? 😉

korkusa
20. jún 2010

@vinifera ja by som ti odporucila radsej vsetko vyskusat moj maly ma alergiu na hrasok.

martinka1981
20. jún 2010

Ked už spominate ten hrašok,ja som kupila od jednej babky čo ju poznam. Mala ho papala v pohode a nič jej nebolo. Neskor som kupila na tržnici od jedneho dedka a mala ho tiež papala a vysypala sa mi na krku vzadu a chbatiku. Som sa čudovala že z čoho,ale aj muž hovoril že ho svrbeli oči 😒 Tak som sa čudovala že aj hrašok može narobiť zle. Ja ked vas tu čitam čo všetko je už alergen tak sa nestiham čudovať. Inak vas všetky obdivujem ako to zvladate a bojujete 😔 ......moja poklona.....

bianka234
20. jún 2010

martinka, ja sama seba obdivujem že som sa ešte nezbláznila. Práve dnes je zasa deň D kedy malý ráno vstal ako rak s opuchnutými očkami, a ja si darmo hlavu lámem z čoho. So zeleninou je to veľmi zložité, záleží koľko to striekajú, určite by sme to nekúpili, keby sme vedeli. Ja som kúpila v lidli skvelý mraz. hrášok, fakt skvelý z Madarska, aj zel.fazuľku, jedáva mi to malý každý deň, je možné že reaguje aj na to, on je taký barometer postrekov. Dnes ideme na bio, chystám sa na doktora nech mi po lopate povie čo si myslí, lebo toto už sa mi nevidí, ak darmo zabíjam čas nech si ma neželá.,

luthien.k
20. jún 2010

@korkusa, no jasně, vše se musí po troškách zkoušet 😉 Já sama jsem na čerstvý zelený hrášek taky alergická 😅 😝

beruska24.9.
20. jún 2010

A co mražený zelený hrášek?? Ten také dělá problémy?? Mám v plánu ho zkusit, až se malá vyčistí. Pokud mě dřív neklepne 😉

luthien.k
20. jún 2010

Jak říkám, zkoušet a zkoušet, univerzální recept není, jsou jen potenciálně horší a potenciálně lepší potraviny (na a téměř jisté alergeny, ale těm se jistě už umíme všichni vyhnout 😉 )

martinka1981
20. jún 2010

@bianka234 no už ma viac krat napadlo že deťurence nemusia zle reagovať na samotnu zeleninu či ovocie ale na tie svinstva čim to hnoja a striekaju 🙄
Ja mam už taku nedoveru voči tomu čo sa tu predava že pomaly tu nebudem nič kupovať a kupim si radšej v Rakusku Bio. A za take peniaze čo tu dam za normalne potraviny. Ešteže to mame blizko 😝
Kam chodite na tu biorezonanciu? Nemaš neaky link kde by som si o tom mohla niečo prečitať?

beruska24.9.
20. jún 2010

Jo, ty hnojící sajrajty mě také štvou 😠 Už omývám i banán před tím, než ho loupu 😀

martinka1981
20. jún 2010

Ja som včera študovala v jednote zloženia jogurtov. Baby ja som nemala aky jogurt kupiť malej 😒 same ečka,neake modifikovane škroby a neviem čo ešte 🙄 som bola normalne nas...ta,fakt katastrofa.

vinifera
20. jún 2010

@martinka1981 Zvolenský biely alebo Hollandia.

iinuska
20. jún 2010

@martinka1981 ja davam malemu zvolensky biely

iinuska
20. jún 2010

@safron1 ja som na internete citala, ze Podhajsku neodporucaju datom do 3 rokov. Tiez sme tam chceli ist, ale asi az neskor

martinka1981
20. jún 2010

A normalne vam papaju biele jogurty? Ja som jej skušala davať davnejšie ale nechcela ho,tak som jej tam pridavala det.vyživu a to už jedla 🙂 Hollandiu som kupila minule aj ochutenu,ta jej chutila ale teraz nemali 😒 Inak jej kupujem v rakusku bio,aj ochutene,velmi dobre jogurtiky,tie jej chutia 🙂

iinuska
20. jún 2010

@martinka1981 v pohode, papa ho uz asi 3 mesiace

vinifera
20. jún 2010

@martinka1981 nepapáme jogurty nakoľko sme ABKM ☹
No ale liečebnú ústav Trávnica berie aj menšie deti ako 3 roky. A to je tá istá voda čo aj na kúpalisku v Podhájskej.