Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

desszi
23. jún 2010

@vinifera, aj ja som zo zaciatku davala do ryzovej kasicky javorovy sirup, aby to malo aspon jemne sladku chut a tiez nemozeme ☹ moze to byt alergen...my momentalne nedavame absolutne nic sladene a sladke, ani len ovocnym cukrom

bianka234
24. jún 2010

ahojte, desszi, boli sme na bio a testovali sme zas, tak našťastie mi stále vrtalo v hlave prečo tebe kázali ten chlebík dávať osmahnutý, tak som dala testovať kvasnice a vybehli parádne vysoko, 3 dni nedostal jakub chlieb ani rohlík, jedol len pufované a červená koža okolo očí mu celkom vybledla.potom som doma upiekla žemle z testovaných múk, že bude mať bez ečiek, a zjedol večer, ráno a na obed už bolo zle, tak dúfam, že toto bude ak nie celý aspon vačšia časť nášho ☹ problému, ale to už som dúfala veľakrát. ☹ Inak ja malému tiež nedávam žiaden cukor, len veľmi málokedy glukopur, ale zas má aspon každý den hrušku, aj melon, aj jogurt vlastne, no takže sme na tom uplne super oproti vám.

lenka2304
24. jún 2010

baby,prosim vas-podla vsetkych priznakov má aj moja malá at.ekzém.U kožnej som zatiaľ nebola,len u obvodnej,dala nám tiež balneum a excipial a proti škrabaniu fenistil.Napriek všetkému,stav malej sa zhoršil,ma to na niektorých miestach až krvavo mokvavé-nedočítala som sa to tu-nemyslíte,že by mohol do kúpeľa pomocť repík?nechcem jej uškodiť,tak sa radšej takto teoreticky informujem,ale mne vždy pomohol pri vysušovaní a liečení... 😨

vinifera
24. jún 2010

Lenka repík vysušuje až moc. A problém ekzematikov je ten že majú veľmi suchú pokožku ktorá má až tendenciu praskať. Tak preto sa premasťujú min 2 x za den. Do kúpeľa je super a odporúčam hypermangán. Urobiť slaboružový roztok. Je to na deziinfekciu. Tak by sa tie mokvavé ložiská aspon nemali zapáliť. Nám primárka na kožnom odporúčala pokiaľ mokvajú kúpať každý den. Teraz nemokváme - tak kúpeme každý druhý den. Stačilo by všetky ložiská potrieť rztokom hypermangánu ale rýchlejšie a jednoduchšie je ho odrazu okúpať. Balnemu je olejček na premastenie to je super. Inak si myslím že ked Vám už ložiská mokvajú tak by bolo vhodné zájsť určite ku kožnej. Takmer isto Vám dá nejaké kortikoidné masti. Tie ale nemusíš hned dávať. Nám na mokvavé ložiská zaberá ichtamolová masť - tá vysuší a má liečivý účinok. A určíte skočiť ku alergiologičke aby ste vedeli na čo reaguje malá. Čo také papáte?

lenka2304
24. jún 2010

dakujem za radu,vinifera.ak mám pravdu povedať,tak ja absolútne nechápem z čoho to má/i ked muž mi vravel,že v detstve bol na tom podobne/.Určite neje žiadne alergény,kojím už len večer,takže ani z mojej stravy to nemože mať.Papáme samé dobré veci.Len po prečítaní niektorých príspevkov začínam rozmýšlať,či to nemože mať z jogurtov-i keď zje len 1 denne.ale žeby až toto vyvolávali mliečne výrobky-u 11 mes.diaťaťa...neviem.ale zajtra idem teda isto ku kožnej

vinifera
24. jún 2010

No moja zlatá my máme alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Nemala by som ani ja a malý nemôže nič kde je mlieko. Takže to môže byť z jogurtov. A to že to mal manžel znamená že to malá zdedila po nom. U nás je to tak isto.
Si zober že môj malý nemôže ani ryžu, kuracie maso, mrkvu ... a xxxxxxxx ďalších vecí. Čo sa bežne medzi alergény neradia.

bianka234
24. jún 2010

lenka, zdravé veci nemusia byť zdravé pre všetkých, vieme tu o tom svoje. ja si osobne myslím, že ten repík ako prvú pomoc kludne daj, aj dubová kôra je dobrá. Môj malý síce mokvavý ekzem nikdy nemal, skôr pravý opak, ale ked sa veľmi intenzívne škriabal a mokvalo mu to, tak som mu to párkrát za den potrela a krásne sa to scelilo, skús len rany, kúpať nemusíš v tom, a tie jogurty ako vraví vinifera, určite skús na pár dní vynechať, daj mu týždeň a ak sa to zlepší, tak na 100% je to z toho. a aké jogurty dávaš, lebo to je dôležité, môj malý nemá alergiu na BKM, ale znesie len zvolenský, ostatné mu veľmi škodia.

vinifera, v prečo nemôžte ryžu, aj tú vám testovali?

vinifera
24. jún 2010

@bianka234 netestovali ale ma zlu reakciu na nu 😒

bianka234
24. jún 2010

skúšala si aj natural? ja som malému teraz začala dávať

bianka234
24. jún 2010

tá je aj pre alergikov

vinifera
24. jún 2010

kde tto zoženiem?

bianka234
24. jún 2010

v dm, v bioobchode, myslím že aj vo veľkých obchodoch, to je tá hnedá dlhá, varí sa síce trištvrtehodinu, ale je dobrá a hlavne zdraváááá

bubinko83
25. jún 2010

kočky viete mi poradit? Dnes som maleho objednala na kožne ale objednali nas až na 6.jula . Maly ma taku akokeby lišaj na nohach ,ale raz sa to objavi a raz zase zmizne.Problem je v tom že čo ked sa mi to zase do toho datumu čo nam dali na kožnom zmizne? Mam tam ist aj tak snim? A ako mu urči diagnozu ked to dovtedy vybledne alebo čo? Poradte

bianka234
25. jún 2010

ahoj, bublinko pre istotu si to odfoť, ak je to AE tak sa to bude vraciať, chod aj na kožné, ale v prvom rade sa zameraj na stravu, kedy to začalo a aké jedlo si vtedy začala dávať, môže to byť z mlieka, vajíčka z hocičoho , dobre porozmýšlaj a ak budeš tušiť, z čoho by to mohlo byť, vysaď to, a uvidíš či fliačky zmiznú. Zatiaľ ti dobrú službu spraví ichtamol, ten to ukludní, a ak ti predpíše kožná kortikoidy, nedávaj, musíš prísť na to z akého jedla to má.

luthien.k
25. jún 2010

Jak píše bianka, projevy na kůži ve formě atopického ekzému mají velmi často příčinu "vnitřní", u dětí se nejčastěji jedná o alergickou reakci na nějakou potravinu, ale může to být i prací prášek či aviváž (obojího se vystříhat a na praní používat nejlépe obyčejné mýdlo na praní, bez aviváže, dvakrát máchat), na kosmetiku, na pocení díky oblečení z umělých vláken nebo jiné kontaktní alergeny, jako jsou roztoči, domácí zvířátka atd. Takže hledat, zkoušet a hledat a na kožní jít v nouzi nejvyšší, protože tam obvykle napíšou kortikoidy nebo antibiotické masti a tím to pro ně končí 😝

Takže rizikové je vše nové ve stravě plus nejčastější alergeny: kravské mléko (i jiný mléka), vejce,sója, rajčata, jahody, celer,ořechy všeho druhu (to těžko dáváte...), ryby a mořské plody, koření, citrusy... Je toho hodně, ale tohle jsou jedny z nejčastějších. Alergenem může být bohužel cokoli.

Pokud na něco přijdeš, co by mohlo asi vadit, vysaď to nejméně na 14 dní a když se to zlepší, nejspíš máš viníka...

ada73
25. jún 2010

ahojte. Chcem sa podelit o to, co zabera nasmu 5 mesacnemu krpcovi. Zacali sme so seboroickou dermatitidou a skoncili sme s atopickým ekzemom na lickach vdaka kortikoidom. Takze nikdy viac. Na lickach mal same mokvance, ktore ho svrbeli. Na tie nam zabral krem A-derma Exomega mliecko. Na zvysnom telicku ma suche cervene flaky a tie mu pomaly miznu vdaka kremu Physiogel krem (dostat aj 10 ml balenie na skusku). A este ho natierame aloe vera, ale priamo rastlinkou - tam treba dat pozor, niekto moze byt alergicky. A myslim, ze zabrala aj vymena prachu na pranie. Skusali sme aj ichtiol, modru indulonu, excipial, tekuty puder ale nic nezaberalo. Tiez uzivame Fenistil a asi tyzden aj homeopatika. Ale najviac nam pomohol ten Physiogel krem - je na premastovanie - cize nejaka nahrada indulony ale bez konzervantov, parfemov, lanolinu proste je hypoalergenny:O))). Hadam niekomu moje skusenosti pomozu.....

bubinko83
25. jún 2010

baby dik,a nepoznate aj nejaky bilinny kupel na taku suchšiu pokožku teda tu lišaj? A prečo ste skoro všetky proti tym kortikoidnym mastiam? Su tak velmi škodlive alebo? 😲

ada73
25. jún 2010

lebo kortikoidy obvykle len potlacia zapal dovnutra a ked ich prestanes natierat tak to vsetko vyjde na povrch ale este horsie... to je tak polopatisticky:O))) bylinkovy neviem, ale skus Oilatum kupel, ten pouzivaju aj v porodnici.

bubinko83
25. jún 2010

@ada73 , a prečo potom tie kortikoidy predpisuju preboha?Ja si tiež myslim že je to reakcia na niečo.

ada73
25. jún 2010

bublinko mojmu malemu sa stalo preskne to co som opisala. Natrela som ho kortikoidmi, na druhy den mal super plet a nakoniec to skoncilo s mokvancami na obidvoch lickach a to mal predtým len kde tu cerveny fliacik.... kortikoidy bud zaberu na prvy sup alebo sa uzivaju dlhodobo a ked ich vysadis zhorsi sa to...... ale urcite sa tu najde kopec mamiciek, ktorych deticky sa vdaka kortikoidom vyliecili....

vinifera
25. jún 2010

@ada73 aspon jednu chceeeem vidieť... 😉

luthien.k
25. jún 2010

@ada73, já taky 🙂

@bubinko83, já si myslím, že kortikoidy jsou rychlé a levné řešení, přesně dělané na míru pro naši moderní západní medicínu - "přeléčit" příznaky, nejlépe dlouhodobě je "léčit", ať se na tom farmaceutický průmysl hezky nakapsuje (to může někomu připadat absurdní, ale já tomu věřím čím dál víc, že to tak chodí) a lékař s tím nemá moc práce. Hledání příčiny ekzému může být velmi zdlouhavé, náročné na testování všech možných potravin, vedení takové maminky s atopickým dítětem by stálo lékaře dost času a úsilí, takže se sáhne po tom "jednoduchém". Už jsem tu i kolikrát četla, že kožař řekne, že co se děje uvnitř, že ho nezajímá, že léčí zvenku atd. No otřes 😝 Takže s ekzémem je daleko lepší jít k alergologovi, který udělá alespoň základní testy z krve, kde něco může vyjít pozitivně, ale taky nemusí a to pak přichází na řadu hypoalergenní dieta a testování, jak jsem psala v minulém příspěvku.
Co já vím, tak kortikoidy mají význam při přeléčení opravdu akutního stavu ekzému, kdy se dítě může uškrabat a hrozí zanesení druhotné infekce. Pak ale musí vždy nastoupit ta dieta a ostatní kosmetická opatření, aby se ekzém už nevrátil.

bianka234
25. jún 2010

@bubinko83 s tými kortikoidmi si pichla do osieho hniezda na tomto mieste 😀 , všetky tu bojujeme kolko sa len dá bez nich, ja mám tiež veľmi zlú skúsenosť, skúsila som raz a koniec, dovidenia, nikdy viac, predsa chceš vyliečiť svoje dieťa a nie mu nabúrať aj tú slabučkú imunitu čo má, nie? a to presne tie kortikoidy robia. Napriek tomu, baby, počula som že po ich aplikácii ekzém prestal, ale podla mna nie vyliečil, ono to ešte prepukne bubinko, aj ked má niekto z nich dojem že pomohli, to nie je pravda, to sa vráti aj s úrokmi, možno nie na koži, ale alergia astma, to si bud istá, zarobíš svojmu dieťatku na pestrý život ako som ja nevedomky zarobila svojej 9 ročnej dcére, lebo som dôverovala doktrom.

ada73
25. jún 2010

🙂 vinifera. Som rada, ze nie som sama, co ma taky nazor na kortikoidy

modra1
25. jún 2010

Tak si predstavte, testovali sme malú u alergičky na potravinové alergény, teda, aspoň sme si to mysleli. Teraz volám o výsledky a doktorka prekvapená, lebo zistila, že labák urobil namiesto potravín testy na 22 inhalačných alergénov, všetky negatívne - dosť logické u bábätka. Tie testy stoja vraj 7000 SK a moju malú bolesť pri odbere krvi a oni to v pohode dokašlú ☹ .

bubinko83
26. jún 2010

baby a ako sa dieta testuje či nieje na niečo alergicke?

luthien.k
26. jún 2010

@modra1, tak to je děs 😠 Ale jak víš, stejně nejsou testy z krve moc spolehlivé, takže věřím, že jste s kam.zyk vše podstatné vychytaly 😉

@bubinko83, testů je několik druhů. Lékař obvykle nechá udělat test z krve na specifické protilátky IgE pro ty potraviny, se kterými dítě přichází do styku. Dělá to alergolog, ale základní přehled může nechat udělat i dětský lékař. Testovat se tak dají stovky potravin. Nevýhoda těchto testů je jejich spolehlivost - vycházejí u malých dětí často falešně pozitivně (časté je to třeba u kravského mléka) i falešně negativně. Jde také o to, že ne každá alergická reakce, která vede k ekzému, je zprostředkovávána těmi IgE protilátkami, někdy se účastní třeba buněčná imunita a to se z krve zjistit nedá.
Další možné testy jsou tzv. prick testy, kdy se vpichem do kůže zanese alergen a sleduje se kožní reakce. Pokud vím, tak se ale nedělá často na potravinové alergeny, spíše na ty inhalační a už vůbec nevím, jestli u tak malých dětí (já bych své nenechala, je to dost nepříjemné, mně je kdysi dělali...).
U nás u lékařů ne moc častá metoda je test "provokační", kdy se přímo podává alergen v malém množství a sleduje se reakce. To se dělá obvykle v nemocnici, podává se navíc placebo, je to prostě náročné a zdlouhavé a tady na MK to za ten rok, co to tu sleduju, dělali snad jen malému od @erikasadek, a to navíc ve Francii.
Obdobou tohoto testu je eliminačně expoziční test, který si tu dělá většina mamin doma se svýma dětma sama. Jde o to vysadit na nejméně 14 dní nejčastější alergeny (nejlépe do vymizení příznaků) a poté je postupně, s časovými odstupy alespoň týdenní, znovu pomalu zavádět a sledovat, jaký vliv mají na ekzém. Je to dlouhé, náročné (třeba vše zapisovat, držet tu přísnou dietu atd.), ale vyplatí se to a prakticky je to jediný způsob, jak opravdu spolehlivě najít, co ve stravě vadí. Když budeš chtít vědět víc, třeba co vysadit atd. tak se ptej 😉 Když napíšeš typický jídelníček, tak Ti tu určitě poradíme, co vysadit jako první atd.
Některé maminky tu ještě chodí na alernativní diagnostické metody typu biorezonance, ale tomu já příliš nevěřím 😉, spíš věřím tomu selskému rozumu a eliminačně expozičnímu testu.
Jinak vy máte v rodině nějaké alergie? Nemůže to být reakce na prací prášek, kosmetiku, domácí zvířátko, chlorovanou vodu v bazénu...? Někdy může být příčina i banálnější, než by se zdálo 😉

luthien.k
26. jún 2010

Jak jsem psala "u nás u lékařů ne moc častá...", tak jsem tím myslela u našich lékařů, ne že my jsme tady lékaři 😀 Píšu rychle, tak se omlouvám za stylistická nedopatření 😅

danuschka
26. jún 2010

Ahoj všem,
od malinka mám atopický ekzém,teď v klidové fázi. Náš Ondrášek měl první projevy v 7 měsících,červenou krupičku na hrudníku a krku, vypadalo to spíš jako kopřivka,ale doktorka potvrdila ekzém-ale dodala,že to je velmi mírný projev a stačí promázávat a být dál opatrnější na stravu.Koupeme v balenu hermal a nebo maizeně(kukuřičný škrob) a mažeme krémem Robátko s konopím.Donedávna jsem ještě kojila.Ekzém je zatím pod kontrolou,zhorší se když je vedro,ale zatím to máme pod kontrolou a modlím se,aby to tak zůstalo, protože já jsme si s ekzémem fakt užila. Mě osobně nejvíc pomohla Podhájská před 2 lety🙂

jijitka
26. jún 2010

@luthien.k ahoj, obracím se přímo na tebe, vidím, že tady výborně zastupuješ kam.zyk 😉
Díky ní jsem se dopracovala k docela dobrým výsledkům, ale bohužel v okamžiku, kdy malý měl skoro po ekzému, začaly mu růst zuby a znovu mu naskočily fleky na krku, které ho svědí. Hodně si je škrábal, mám mu tedy dávat Fenistil nebo Aerius. Zároveň jsem ale před několika dny začala testovat alergeny a teď nevím, jestli mu současným užíváním uvedených léků nepotlačím případnou reakci.
I když nechci používat kortikoidy, nebylo by v tomhle případě přeci jen lepší mu to přemáznout Locoidem?
Jinak - kam.zyk je nejspíš v porodnici, tento týden měla termín 🙂