Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

tygrous
30. júl 2010

Ahoj holky, vcera dopol. jsem zacala zkouset kasi s lepkem. Vcera snedl jen trosicku, zadna vyrazka u pusy, tak jsem se radovala... a rano mel flek na tvari (na miste, kde kdysi mel ekzem). Pak to sice vybledlo a zbylo jen par tecicek. Tak jsem mu dala zase tu kasi, snedl asi tak 1/4 normalni davky a behem hodiny se flek objevil znova a u pusy tecky A po 2 hod je to zase skoro pryc... tak ted nevim, jestli mam ten lepek zkouset zitra dal nebo pockat...

luthien.k
30. júl 2010

@tygrous, já bych to ještě ověřila, pro jistotu, ale vypadá to na reakci... 😒

kam.zyk
31. júl 2010

Ahoj tygrous, to, co popisuješ, je velmi zajímavý způsob reakce na potravinu (nemusí ale jít o reakci alergickou) a ze studijních důvodů mě zajímá: co je to za obilovinu (protože dítě nemusí reagovat jen na lepek, v obilovinách je řada dalších bílkovin, na které může naskočit reakce, tohle dokonce na alergii na lepek nevypadá, celiakii lze vyloučit zcela) a v čem jsi ji rozmíchala - neboli, přesně to jídlo mi prosím popiš 🙂 A zkoušej dávat dál ještě cca 3 dny - pozoruj reakci, jestli se nezhoršuje den po dni + stolici, jakákoli změna je důležitá.

mikulka
31. júl 2010

tygrouš, takhle se ale moc alergie na lepek neprojevuje. nemůže mít spíš reakci na něco, z čeho byla ta kaše?
Zkouší se třeba tak, že potřeš kousek např. na tváři, necháš působit a smeješ, pokud to zčervená, má alergii. 😉
Jinak alergie na lepek se projeví až po několika hodinách a to většinou bolestmi břicha, křeče, nevolnost. Vyrážka moc ne, natož flek. Nezdá se mi to.

kam.zyk
31. júl 2010

Ono- s tou reakcí na lepek je to docela složitá problematika. Bolesti břicha, nevolnost, křeče, změna stolice- to jsou reakce charakteristické pro celiakii, což není totéž, co alergie na lepek. Alergie na lepek ale může být navíc nonIgE, a ta se projevuje tak, jak psala Mikulka, ale (poměrně vzácně) taky IgE - a pak (ale taky nemusí) nastat reakce okamžitá (mimochodem, takto to měla dlouhý čas moje dcera - projev během pár minut a formou vyrážky nebo až kopřivky v závislosti na množství skonzum. pšen.lepku, prokázána IgE alergie na pšen. lepek- nikoli však na lepky jiné, antitransgl-IgA + EMA byla naštěstí neg.) Ale to potření místa na tváři - to je poměrně dobrý indikátor v případě IgE alergií (zejm.BKM), bohužel, pokud je nonIgE typ, nefunguje to. Taky záleží na reaktivitě kůže, měla jsem IgE alergiky silné jak hrom, u kterých metoda potření místa na tvářičce (spolu s Pricky) absolutně nefungovala, přičemž po pozření stop dané potraviny reagovali anafylat.šoky...není to jednoduchý...🙂

vinifera
31. júl 2010

kam.zyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyk jeeej to je super že si zasa tu. No možno pôsobím afektovane jak malé decko ked ta vidím. Ale veľmi som sa potešila. Ako sa máte?

tygrous
31. júl 2010

@kam.zyk Jee, kamzyk, ahoj, to jsem rada, ze ses tu objevila. Ja jsem sem zacala chodit v dobe, kdy jsi zorvna nejak "zmizela" a docela me to mrzelo. Ale i tak mi tahle diskuze (a ABKM) dost pomohly a povzbudily😉
Tak ta kase obsahuje mouku celozrnou ovesnou, z jecmene a spaldovou. Nic vic (je to babylove z DM). A delam ji do vody (protoze nejspis mame ABKM nonIgE) a materske mliko proste neodstrikam. Udelala jsem mu to z asi 50ml vody + 1 lzice te kase, prvni den snedl tak pulku, vcera celych 50ml. Dnes nemel Honzik zadne flicky ani pupinky, ale radsi jsem ji nedala, chtela jsem, aby se mu plet uplne zklidnila, a zkusim to zas zitra. Stolici ma normalni jako cely posledni mesic, co jsme na prikrmech (tj.1x denne a hustou😉
Co drzim bezmlecnou a vlastne celkove HA dietu, tak co mu zmizel ekzem, tak takovyhle flek nemel, proto me to vydesilo😅 A probihlao to prave jako driv u naseho ekzemu - nejdriv cerveny flek, ktery blednul a misto nej pak zbyly male pupinky. dnes tam nena nic (kdysi mu tyhle pupinky postupne zmokvaly a vyschly).
Tak ja budu ted par dni zkouset jestu stejnou kasi. Anebo me napada, ze bych mu mohla radsi uvarit nejdriv ovesne vlocky, pak samotne psenicne vlocky nebo udelat kasi jen z hrube spaldove mouky...aby se to rozlisilo, na co konkretne mohl zareagovat...

tygrous
31. júl 2010

JO a jeste jen podotknu, ze jsem mu tu kasi dala vzdy dopoledne, abych videla pripadnou reakci.

gilli
1. aug 2010

Jé, ahoj kam.zyk, gratuluju Ti k miminku a přeju vám hodně zdraví 🙂 před nějakou dobou jsi mi tu radila ohledně alergie na BKM u mého kojeného syna (ekzém, hleny a nitky ve stolici), kterou jsem stabilizovala svou bezmléčnou dietou a vypadá to, že mu alergie cca v půl roce zmizela! Otestovala jsem to na vlastní stravě a začala jsem mu i dávat kaši v HA UM, protože jsem mu nechtěla dávat ani obyč. mléčnou ani jen ve vodě (nějak extra totiž nepřibírá), no a vypadá to, že je alergie pryč 🙂 Takže díky moc za rady a držím palce všem - dřív nebo později to vašim malým určitě také zmizí - tak ať je to co nejdřív.
Ještě jedna otázka - můžu teď opět v rozumném množství konzumovat mléčné výrobky nebo raději ne, resp. je zde možnost, že to nějakým způsobem recidivuje? 😖

tygrous
1. aug 2010

@gilli Jee, to je super, ze vam to takhle zmizelo...Ja nejak nemam odvahu to testnout... Jak jsi to presne testovala a jak to trvalo dlouho, nez sis byla jista, ze to je opravdu pryc? Nejsem si jista, ze to treba ve stolici poznam, kdyz uz ji ma ted tuhou a hlavne po prikrmech ruzne barevnou, tak tam ty nitky krve asi neuvidim...

gilli
1. aug 2010

@tygrous já jsem to zkusila po tom půl roce úplně náhodou, snědla jsem nedopatřením něco s mlíkem a nic se nedělo (dřív měl pupínky na obličeji a hlen ve stolici), tak jsem toho zkusila víc a nic 🙂 bylo to bohužel pár dní poté, co jsme zkoušeli první mrkev, takže bylo ode mě trochu riskantní zkoušet první příkrmy a zároveň BKM, ale měli jsme kliku 🙂 Stolici má teď malý po příkrmech taky hustší, ale ne úplně tuhou, takže hlen bych tam poznala a krev tam pak ani dřív už nemíval, tu měl jen zpočátku, když jsem jedla mléčných výrobků opravdu hodně - potom, když jsem držela dietu a náhodou něco snědla, objevil se na chvíli jen hlen, ale nitky už ne. Taky vám to určitě zmizí, moc držím palce 🙂

kam.zyk
1. aug 2010

Ahoj všem a díky za moc příjemné a milé uvítání! 🙂

Předem ale ohlašuju, že teď nebudu mít tolik času, s malým prckem, ale jsou tady jiní, kteří ví hodě, třeba luthien, nebo blandik, atd.atd., takže kdybych dlouho nereagovala, tak se jich klidně ptejte- mají nastudováno! 🙂

Tygrouš: takže postup bude následující: kup HIPP ovesnou kaši a rozmíchej tu (nebo lze ovesné vločky, jak říkáš). Tak vyzkoušíš pouze oves. (Pak se budou, přesně jak navrhuješ, zkoušet další obiloviny, je potřeba ozkoušet každou tu obilovinu zvlášť, tak jedině se přijde na to, kde tkví zakopaný pes). Jak píšeš

"JO a jeste jen podotknu, ze jsem mu tu kasi dala vzdy dopoledne, abych videla pripadnou reakci."

Dostáváš pochvalu 🙂

Gilli: no to mě moc těší, že alergie vymizela-

PRO Gilli + VŠECHNY OSTATNÍ - ta alergie na BKM z 80-90% vymizí do 2-5ti let, dle síly alergie a dle typu (zda je to na syrovátkové bílk.nebo kasein, atd.) - takže v půl roce je to dost brzy, ještě bych se moc BKM neládovla, spíš ne mléko, ale zakysané BKM (jogurty, tvrdé sýry) - těch bych se nebála a konzumovala (rozumně 😉 ) . S nezakysanýma BKM opatrně, jistá možnost recidivy v půlroce dítěte je, do hlavně roka života se imunita dítěte nejvýrazněji vyvíjí.

vinifera
1. aug 2010

@kam.zyk - BKM - záludná to vec...
CHcem sa spýtam kamzyk. Riešili sme tu niekde vo februári infikovaný AE môjho malého a následne sme boli v nemocnici. Tam nám robili testy na BKM, sója, vajcia .... všetko vyšlo neg.
Potom si odišla. Asi o dva týždne nám robila alergiologička testy. Malému vyšla alergia na BKM, sója, zeler, arašidy, zeler, vajcia, pele, plesne, roztoče, chlpy ....
Prestal papať aj hrušky a jablká nakoľko som videla reakciu (okamžité začervenanie ložísk na tvári). Takisto sme prestali papať aj ryžu. Vylúčením kuracieho masa zo stravy som zaznamenala výrazné zlepšenie.
Tie dva týždne medzi tým ako nám povedali v nemocnici že na BKM alerg nie je až do času ked nám alergologička povedala že je ABKM jedol jogurty. ŽIadne zhoršenie ekzému som nezaznamenala (napr ale ked zjedol jablko tak do 2 hod katastrofa)
Nič mu ale s BKM nedávam. Frčí na Nutrilo AC. Ale priznám že ja nedodržiavam striktne diétu bezmliečnu. Ale snažím sa vyhýbam priamo mlieku, jogurtom ....
Malý ešte stále ma ložiská. (po vysadení kuracieho masa ale 50% odišla)
Veľmi výrazna na nás vplýva počasie. Pokiaľ je slnečno tak má líčka čisté a všetko ostatné sa hojí. Akonáhle začne pršať tak katastrofa. Všetko vylezie a začne pracovať ☹(( Prašivé plesne -- ja ani víno nemôžem piť. Lebo sa malému následne zhorší ekzém.
Možno trocha chaoticky napísané, ale nateraz nejak neviem zjednotiť myšlienky. Chcela som len vedieť či proste je ABKM - ked nemá typické príznaky ako hlien, krvavé nitky v stolici, nikdy nevracal, priberal vždy krásne. Má ekzém. Ale ten môže byť aj reakciu na xxx ďalších vecí.
On napr ani neraguje napr slzením, opuchom očí alebo soplom ked je so psom. A to má na ne vraj silnú alergiu.
Papá 5 kc Zodacu a 0,5 tabl Denerelu ráno večer .

kam.zyk
1. aug 2010

Ahoj vinifera,
pamatuju si to, tvůj malý měl tehdy poměrně ošklivý infikovaný ekzém. Jak píšeš s těmi testy: nejdůležitější vždy je a bude pozorování - pokud velmi výrazně se ekzém zlepší po vysazení např.kuřecího masa, je vidět, že velmi silný je alergen vaj.bílku (ovalbumin) - statisticky sice nejvýraznější alergen u dětí 0-3 roky je BKM, ale vždy je třeba postupovat individuálně a u někoho např.BKM nevadí vůbec a veškerý ekzém rozjíždí např.ryby, nebo vaj.bílek, atd. - dokonce mám případy, kdy testy ukážou velmi vysokou hladinu protilátek sIgE na BKM (teoreticky by tedy dítě mělo na BKM velmi reagovat)- leč neděje se tak, ale dítě reaguje na něco úplně jiného - na např.mrkev, která třeba v testech vyšla jako naprosto v pohodě. Neboli, vždy pozorování má význam nejvyšší.
Ale musím se vyjádřit k jedné věci: je mýtus, že alergie na BKM se musí projevit i trávicími obtížemi - nemusí! Je opravdu spousta dětí, kde se ABKM projevuje výhradně kožní formou a ne jinak. Jsou taky děti, kde se ABKM projevuje jen dýchací formou (dušnost), nikoli tráv.ani kožní problémy...je to opravdu individuální. Na základě toho, co píšeš, děláš vše dobře, Nutrilon AC je vhodný (lze BKM vždy ob půl roku zkusit, jestli už na ně nereaguje méně), bezmléčnou dietu- sama jsi už určitě přišla na to, jaká dávka BKM v tvé stravě je tak optimální, aby se ekzém nerozjel, takže to je taky v pohodě.
S tím psem- alergie na vejce (ovalbumin) přechází v alergii na roztoče, srsti, takže má to svou logiku - časem lze očekávat nárůst alergie na srsti a roztoče (teď to chce velmi citlivě ho "vystavovat psu" - ideální je mít psa venku, aby si organismus na psa zvykal, ale nikoli např.ve spací části, aby se zas příliš nerozjela alergie a případně astma) a adekvátně s tím pokles až úplné vymizení alergie na vejce - u těch chlapců je alergie na roztoče a srsti častěji než u dívek spojena s astmatem - v této souvislosti musím napsat, že syn má velmi správně zvolené léky (Denerel - účinná látka ketotifen - prevence astmatu, neboli velmi dobře vybraný lék). Poměrně dobré a účinné (byla dělaná oficiální studie) preparáty na inhalační alergie jsou Analerg a Imun (Joalis), ale s tím lze počkat (do cca 2-3 let).

vinifera
1. aug 2010

No hej a mrkvu tiež už nepapá.
So psami bol v nonstop kontakte od narodenia (vtedy žiaden ekzém nebol). Rozbehol sa až po zavedení príkrmov. 6,5 mes.
Teraz som zabezpečila že 2 kusy sú hore na poschodí (tam sa stravujeme) a jedného psa som odsťahovala do chodby. (teda už nespáva s nami v posteli ako doteraz). Takže obývačka a spálna sú už relatívne bez psa. Ťažko ich vyraziť von ked celý život spávajú vnútri ....či?

kam.zyk
1. aug 2010

Ti psi - ono právě- inhalační alergie (takže např.pylovka, roztoči, srsti, atd.) naskakují až po potrav.alergiích - resp.potravinové alergie přecházejí v inhalační - takže nejdřív naskočí (větš.v prvním půlroce života) potravinová alergie (např.BKM, vejce, atd.) - a až pak tahle potrav.alergie přejde v alergii inhalační (vejce přechází v srsti a roztoče, BKM zřejmě v pylovku, atd.). Hlavně ať je bez psa ta ložnice 🙂 ono- ukazuje se, že aby se nerozjela inhalační alergie do obludných rozměrů, je třeba optimální styk s alergenem - tj.ani eliminovat ho, ani se mu nadměrně vystavovat. Takže pes ať klidně je v chodbě (i v tom obýváku může být), ale ne v ložnici - v posteli. Stejně tak třeba ta pylovka - ukazuje se, že třeba alergik na břízu to nevyřeší tím, že bude bydlet v oblasti bez bříz - resp. po čas, kdy bude bydlet v oblasti bez bříz, bude v pohodě- ale pak jednou zavítá do oblasti, kde břízy rostou, a bude z toho mít nárazově astmatický záchvat. Zatímco když bude pár bříz okolo domu, kde bydlí, sice si párkrát zakýchá v období, kdy břízy pokvetou, ale organismus bude do jisté míry trénovaný a nebude nárazová reakce typu astmat.záchvat. Neboli - u inhalační alergie to chce citlivě si zvykat na alergen. Na stejném principu funguje tzv.imunoterapie alergenovými vakcínami – formou injekcí či kapek je pacientovi podáváno postupně se zvyšující množství upraveného alergenu - cílem je vyvolat stav tolerance organismu nemocného vůči alergenu. Jedná se o dlouhodobou léčbu, jejíž účinnost je za ideálních podmínek, mezi které patří v neposlední řadě spolupráce pacienta, kolem 80%!!! Takže, možnosti léčby inhalačních alergií tu jsou a nemalé! (to píšu - kdyby náhodou někdy v budoucnu něco 🙂 )

maly_prcek
2. aug 2010

Když se tu řeší ty psiska - syn spí ve svojí postýlce, pes s náma v posteli - je to problém? Musí ta ložnice být úplně bez psa anebo stačí, že syn není v přímém kontaktu s tou srstí? Samozřejmě přes den jsou spolu v kontaktu, syn si s ním furt hraje... 😒

Jinak Kamzíku, taky tě moc vítám a přeju vše nej tobě a rodince 🙂
U nás zkoušíme postupně nové a nové jídla z těch "HA", krom banánu zatím vše v dobrý (ťuk ťuk), já nejím BKM a vejce, ani kuřecí, zdálo se, že syn na oboje reaguje skrz MM... Teď v 10M jsme zkoušeli oves, vypadá to že dobrý a teď aktuálně 3. den zkoušíme Nutrilon AC, aby měl dost mléčných věcí. Čekáme na alergologiii, kam jdem AŽ !!!! na konci října 😒 😒 Není místo... Odolala jsem MUDr., která chtěla na Davídkovi zkoušet jogurt (nějak mi furt nevěří, že Davi je alergický, když reaguje se spožděním několika dní a projevuje se to jen kožně...)
Pak bych asi zkusila znovu to kuře, zkoušeli jsme to jen jednou, tak jestli to nebylo na něco jiného... Jak reaguje až za čas (+ i na moje věci), tak je to trochu detektivka, najít alegen...

Nám se alergie taky projevuje červenými fleky (vypadají trochu jak štípanec), co zmizí za pár hodin, za několik dní se rozjede exém...

kam.zyk
2. aug 2010

U těch alergiků (hlavně když je alergie na vejce) psi bohužel problém jsou - když jsou v ložnici. On totiž není ani tak špatně kontakt se psy (klidně ať si s nima syn hraje celý den), ale jejich epitelie v lůžku , srst, roztoči, které si nosí v srsti...(a ono - i když ten pes do té ložnice jen zavítá, tak ještě poměrně dlouho tam všechno tohle zůstává) - takže prostě - v ložnici by pes být neměl, hlavně u kluků pak hrozí v budoucnu astma. Hlídala bych v alergo testech IgE hodnotu na srsti a roztoče, pro jistotu.

stipa
4. aug 2010

kam.zyk @ vinifera @ luthien.k - Ahojky 🙂 již jsem objednala probiotické kapky Bip Gaia, které mi zde byly doporučeny 😉 😉 a ne jednou osobou 🙂 Takže už budou na cestě 🙂 Jinak jsem podle rad luthien.k, vinifery, kam.zyk vysadila BKM a jiné věci o kterých bylo psáno, tak uvidíme. Prckovo tělo se mi zdá teď zklidněné, jsou vidět jen světlá místa ekzemu, mažu ho Biodermou PP.... tak jen doufám, že to nebude stejné jako Scin Cap (někdo mi tady sdělil že to jsou údajně kortikoidy). Bioderma PP... má také napsané silný zklidňující účinek, tak doufám, že to nebude žádný.... Jinak malý má vysypané pouze tváře, tak uvidíme, co se bude dít dál.

kam.zyk
4. aug 2010

Skin Cap jsou kortikoidy 4., tj.té nejsilnější skupiny. Do koše s tím!!! 🙂

kam.zyk
4. aug 2010

PS:jde o klobetasol-propionát (je v 4., tj.nejvyšší skupině kortikoid.extern, tj. jeden z vůbec nejsilnějších a tudíž nejúčinnějších kortikoidů)

Bioderma je v pohodě, mimochodem velmi seriózní firma věnující se výrobě krémů a jiných přípravků pro atopiky už léta, stejně jako kosmetická značka A-derma - to Skin Cap je docela "profláklý", už několikkrát zakázán americkou FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv )...

luthien.k
4. aug 2010

@kam.zyk, děkujeme za vysvětlení, mně ten Skin Cap taky vrtal hlavou aneb každý zázračný "lék" na AE je mi značně podezřelý (jako například bylinné produkty firmy OKG, které tu kousek zpátky byly propagovány jakožto "zázračný" lék).
@stipa, tak jen tak dál, držím palce, ať to vše zabere, prcek se vyčistí a můžeš začít zkoušet, co mu vadí 😉

tygrous
4. aug 2010

Holky (@kam.zyk, @luthien.k ), chtela bych se zeptat, jestli mam plasit z kazdeho pupinku nebo to mam brat trochu s nadhledem😉 Ekzem mame ted fakt v klidu, co drzim dietu a bere homeopatika, ale co davame prikrmy (+byl pred mesicem poprve ockovany hexou), tak ma kazdou chvili na tvaricce jeden, dva pupinky. Nekdy uplne pidimale, nekdy trochu vetsi jako stipanecek (neco jak popisovala maly prcek), nekdy zmizi za par minut, nekdy vydrzi den a pak se zas objevi jiny jinde, nekdy je den dva bez pupinku... po zmizeni se uz nic nedeje, ekzem se tam nedela. Jaksi nejsem schopna vypozorovat, po cem konkrtetne by to mohl mit. A uz si pripadam jak magor, kdyz furt sleduju kazdy milimetrovy pupinek😅
JInak @kam.zyk, ted jsem tri dny zkousela davat jen ty samotne ovesne vlocky, vzdy rano a zvysuju mnozstvi pomalu (30, 50, 70ml celkoveho mnozstvi kase z rozvarenych jemnych vlocek ve vode)... Fleky nema zadne, pupinek mu naskocil jeden dnes dopoledne (po dvou dnech bez pupinku), stolice v pondeli zadna, vcera rano normalni, dnes rano normalni (tj.mekky dlouhy bobek), ale dnes navic v poledne hodne ridka kasovita stolice pripominajici tu rozvarenou vlockovou kasi (s temi jemnymi kousicky vlocek), zlutozelene barvy... Ale jen v poledne, apk uz se to neopakovalo, jsem zvedava, co bude zitra... Bricho ho neboli, nezvraci, neublinkava, zub mu sice asi leze, ale uz je to treti v poradi a zatim je nikdy prujem neprovazel... Tak ted nevim, co to znamena a jestli si z toho mam delat tezkou hlavu?

kam.zyk
5. aug 2010

Určitě nedělat vědu z každého pupínku, hrají roli i ostatní faktory (je léto, mohl se zapotit, rostoucí zuby jsou navíc ekzém značně zhoršující faktor, atd.atd.) - ta reakce, pokud by byla, se projevuje tak, že každý následující den podání té samé potraviny je stav kůže horší. Není to tedy rozhodně tak, že ráno jeden pupínek, v poledne žádný, večer dva...prostě by to bylo markantní! Toto reakce není. Stolice žlutozelená je OK, to jsou oxidoredukční děje (zezelenání) vlivem přítomnosti Fe a dalších kovů v potravě, vločky ve stolici- ono kdyby se sledovalo složení stolice dospělého člověka, i tam by bylo jisté množství nestrávených vloček, není divu, že je ve stolici 7M dítěte 🙂 Prostě, toto reakce není a oves vypadá OK 🙂

tygrous
5. aug 2010

@kam.zyk Jee, diky moc. Asi to fakt zbytecne moc resim😉, ale kdyz si vzpomenu, jak ho ten ekzem potrapil, tak se proste bojim, ze to prijde znova... Fakt jsi me moc uklidnila, diky 😵 Jdem teda zkouset dalsi mnamky😉

kam.zyk
5. aug 2010

Hlavně pohodu. Měla jsem už i děti, kde rozháraná psychika maminky mávala s ekzémem dítěte poměrně dost...Takže klid a nebát se testovat - holt někdy třeba na něco reagovat bude - ale to se stejně s věkem v naprosté většině případů ztratí, potrav.alerg.reakce vyhasnou 🙂

luthien.k
5. aug 2010

Děti jsou jak radary na tu matčinu psychiku, to vidím u nás doma a nemusí jít zrovna o ekzém 😉

Mimochodem, my měli po ovesných vločkách průjem... 😕

kaja73
5. aug 2010

Moj maly ma ekzem od 2 mesiacov.Momentalne je ako tak pod kontrolou.Pijeme alergy care a prikrmy zavadzame opatrne.Asi 4 tyždne ma však v okoli ust vyražky.Raz je to lepšie raz horšie.Neviem zistiť príčinu.Skušala som už Bepanten , od biodermy peri oral, rozne vyrobky od nivea senzitiv,aloe vera,momentale od adermy-dermalibour.Zatial nič nezabera.Neviem či to je forma ekzemu , alebo niečo ine.U MUDr sme zatial neboli-aj tak mi vždy daju len hormony a to už fakt nechcem.Neviete mi poradiť čo by na to mohlo zabrať.

vinifera
5. aug 2010

@kaja73 vyrážky okolo úst zvyčajne znamenajú problémy s trávením alebo tráviacim traktom. Začala by som dávať Bio Gaiu na úpravu črevnej mikroflóry. Viac ti už ale isto kočky poradia. Ja balím a dnes večer odchádzam na dovolenku do Chorvátska. (snád to víde lebo jeden cestujúci má prepadnutý pas). A snád to pomôže ekzému. 🙂 Majteeee sa krááásne.

kaja73
5. aug 2010

@vinifera diky za radu.probiotika už mame vyskušane. Bio gaiu bral asi ´mesiac ,no vyzeralo to tak, že ho po nej boli bruško,tak sme skušali aj infant dophilus -3 mesiace nevidela som nejaky efekt a tiež sme skušali aj nutrolin b ,vtedy sa prave vyhadzal okolo ust. Mysleli sme si ,že s toho /jahodova príchuť/, a tak teraz asi 2 tyždne nič neberie.Neviem či mu mam znova skušať bio gaiu, ked mal vtedy tie tráviace problemy./opakovane som ju skušale po par dnoch bez nej a vždy to vyzeralo na to bruško/.Tak neviem.Inak prajem peknu dovolenku-aj my ideme buduci týžden do Chorvatska.