Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

spagatice
9. okt 2010

@kam.zyk Fotky nemám, ale až to bude možné, tak nějaké nafotím 😉

kam.zyk
9. okt 2010

@safron1 Tu pastu z toho dostaneme, neboj. Takže udělej toto: kup Zinkovou mast Galmed a Sudocrem. Smíchej nový Bubchen + zink.mast v poměru 1:1 (=směs A), tím se dostaneme na poměr zinku v starém Bubchenu. Teď vezmi tuto směs A a smíchej se Sudocremem tak, aby ses dostala na pastovitou konzistenci odpovídající starému Bubchenu a je to 🙂

@bianka234 Jak ta tvář vypadá? Kosmetiku je třeba vždy hledat a ušít na míru- vždy hlaš po 5ti dnech, jestli je zlepšení, když ne, uděláme změny! Těžké kovy- jednoduchá pomoc, v organismu našem i našich dětí (tam je těžkých kovů neporovnatelně míň než v nás dospělých) je velmi účinně umí vychytat mořské řasy (Spirulina, chlorella, atd.). Probiosan je takový vynikající přípravek kombinující účinek probiotik a chlorelly, lze už pro děti od 2 let (do 2 let nemá smysl se těžkými kovy v org.zabývat, byť se ti někteří šarlatáni s nejrůznějšími alternativními metodami budou pokoušet namluvit opak).

bianka234
9. okt 2010

@kam.zyk takto to vyzerá momentálne teraz, červené to ani nie je, ale doškriabané. Čo s tými jogurtami?

stipa
9. okt 2010

@luthien.k ahoj, tak jsem byla dnes v léčivých bylinkách @kam.zyk - kupuji tam prckovi křupky, kukuřičné, rýžové a pohankové a dnes jsem si tam koupila Domácí bezlepkový chleba. Napíši složení a chtěla bych vědět, zda můžu dát kousek i prckovi se slaboučkým natřením třeba Perly s vitamíny nebo jen suchý nebo jestli ho může vůbec s tímto složením jíst 🙂 (Mimochodem polystyren hard 😉 😉 kam se hrabe rýžový chléb 😉 😝 Takže složení: chléb je nějaké polské výroby: www.bezgluten.pl - kukuřičný škrob, voda, neztužený rostlinný tuk, cukr, zahušťující látka: guarová guma a E 464, glukoza, kvasnice, sůl, rostlinná vláknina, kypřící látka: jedlá soda, regulátor kyselosti E 575 (bez vajec, pšenice, mléka, bez pšeničného škrobu) Koupila jsem světlý chléb. ale asi jsou nevhodná ta Ečka co?
Jo a na ten chléb Šumava se podívám myslím, že ho budou mít v Penny, já jsem si teď kupovala Sedlácký chléb z Kauflandu, je z žitno-pšeničné mouky, složení teď buhožel nevím, ale pak ho napíši (je tmavý bez semínek...) Tak mi holky prosím dejte vědět, který je z těch 3 nejlepší či by mohl papat kousek i prcek. 🙂 díky

stipa
9. okt 2010

@kam.zyk - chtěla jsem se tě ještě zeptat, zda mám vyzkoušet tu ovesnou kaši, když se mu AE zhoršil v závislosti na počasí...??

kam.zyk
9. okt 2010

@bianka234 je to infikovaný ekzém, nedivím se, že se to nelepší, s tímhle nemá smysl testovat jídlo (ani změnu kosmetiky)... Mazala bych Atodermem PO Zinc, jsou to bohužel poměrně rozsáhlé plochy, genciána není vhodná - tohle je zrovna ten případ, kdy lze použít výjimečně kortikoid ve spojení s ATB mastí. Umíchala bych Locoid s nějakou ATB mastí (např.Framykoin) v neutrálním základě (např.Ambiderman) - co navštívit kožní a poprosit jí o to- stačilo by i dětského lékaře...Bohužel tohle stádium dost svědí a dítě si tam tedy ještě zanáší další a další zárodky infekce, je to bludný kruh, chce to v první řadě vyhojit infekci, to má přednost před ekzémem.

@stipa to složení je v pohodě, lze dát prckovi. Oves klidně vyzkoušej, ono - reakce na jídlo je trochu jiná, než reakce na počasí, neboj, reakci poznáme, pokud na oves bude (snad nebude 🙂 )

stipa
10. okt 2010

@kam.zyk , poznám epodle toho, že se osype, vidˇ? Jako na tom fotu, co jsem ti posílala, když měl první příkrm - mrkev. To měl břicho samou ťupku a teď to samé, ale nejvíce na zádech měl nejspíše po té rybě. Jasný 😉 , tak dnes jdeme na to!!! Drž palce, ať není osypaný ☹ 🙂 🙂

tygrous
10. okt 2010

@kam.zyk Ahojky, hlasim opet stav testovani - zkusila jsem uz rovnou jogurt malymu - 1.den 2 lzicky, 2.den 5 lzicek, dnes 3.den dostal asi 12 lzicek... Porpve se na to dost sklebil, ale dnes to snedl bez sklebiku a dal by si i vic... A reakce asi teda zadna😉 - stare flicky jsou beze zmeny, nove nejsou, pupinky taky nejsou, stolice normalni... Zitra mu dam tak 1/2 jogurtu a pozitri cely a pak pridam i syr. Jaky syr mu muzu dat? Eidam? Kolika%? Vim, ze tavenak rozhodne ne (ten nejim ani ja sama), ale ktery z tech tvrdych syru - treba i Krolewski nebo goudu?? A co mazat takovym prckum na pecivo (muze obyc.rohlik? chleba si upecu doma).

kam.zyk
10. okt 2010

@tygrous Tak vidíš, jak to vypadá nadějně 🙂 Sýr- důležité je, aby to nebyl taveňák, klidně dej ten Eidam, to je jedno kolikaprocentní. Tuk po stránce alergolog.nerozhoduje, spíš z nutričního hlediska je důl., aby to nebylo ani moc tučné, ani málo, takže zlatý střed. Rohlík můžeš, mazat- třeba Perlu s vitamínama, je vyhovující po stránce nutriční (nízký poměr trans mastných kys., atd.), nebo Floru light, nebo Alfu vital, to jsou takové dobré margaríny, jsou mezi nima dost rozdíly. Máslem (kdyby BKM se ukázaly být stopro v pohodě) bych nezatěžovala, problém souč.generací je právě moc živočišných tuků ve stravě na úkor rostlinných, takže radši třeba tu Perlu s vit., atd. Pěkně testuj 🙂

tygrous
10. okt 2010

@kam.zyk Diky za odpoved. Ale asi jsem to zakrikla, mame fleky☹ Jogurt jsem davala dnes rano v osm a ted v 16:30 jsem objevila takove zvlastni fialovo-cervene mensi a vetsi flicky na plose asi 3x1,5cm pod spankem dolu. Nejdriv byly hodne ohranicene, ted uz mizi a jsou takove rozpite... A kdyz jsem to ukazala manzelovi, tak rekl, ze vcera mel podobne flicky jinde na tvari (bylo to okolo poledne,tj.asi 4h po jogurtu a taky byly po chvili pryc, proto jsem si jich ja nevsimla, kdyz jsem varila obed a s malym byl tatka). Takze co ted? Mam udelat par dni pauzu a pak zkusit znova ten jogurt? Nebo jeste zitra to jeste zkusit???

bianka234
10. okt 2010

@kam.zyk o tom svrbení vieme svoje, kedysi nám lekár predpísal fucidin, to je tuším kortik.a antib. v jednom mohlo by byť aj to? kôli čomu ten ambiderman, aby sa to dobre rozotrelo na veľkú plochu? Pýtam sa lebo keby mi detská nechcela predpísať to čo píšeš, dala by som si fucidin predpísať a ten ambiderman s tým zmiešam? Či ako? A ako to mám dlho nanášať a koľkokrát denne, ja na kožné nepôjdem, lebo máme otrasnú kožiarku určite by mi just niečo iné dala ako jej poviem.
Inak ja som už malému dala večer jogurt a hneď dva ako si kedysi písala, lebo ver či never ja mu fakt nemám čo dávať jesť, jediné čo môže na chlieb je maslo uhorka a čučor.džem a toto dokola , aj sa čudujem že mi to vôbec ešte chce. A teraz zjedol dalši jogurt, všetko je kludné, nič nesčervenelo, spal celú noc, zatiaľ v pohode. To čo si písala vyššie o syre, že aj eidam, to platí aj pre nás predpokladám, teraz keď som už s tými jogurtami začala a nebude nejaké zhoršenie čo ešte mám pridať, a ako veľmi ho zaťažiť, 2 jogurty denne a syr, napr?

bianka234
10. okt 2010

@kam.zyk namiešajú mi v lekárni tú mastičku s locoidom, len nevieš mi poradiť pomer s tým framykoinom a ambidermanom nech je to tak ako to má byť?

korkusa
10. okt 2010

Ahoj kam.zyk dnes som malemu znova skusila dat hovadziu polievku a ekzem sa znova spravil na nozickach.Uz bol celkom pokoj len sem tam sa mu spravil na rucicke. Takze uz to asi skusat nebudem.ten kasein mu asi naozaj robi zle.Pisala si ze mu nemam davat bryndzu,.hovadzinu a tvaroch.V nicom inom sa uz ten kasein nenachadza?lebo na nete sa to neda najst ☹ a nechcem mu dat nieco co mu nespravi dobre .Este som sa chcela spytat ci mozem tu zinkovu mast pouzivat dlhodobo lebo ta mu robi dobre.dakujem

stipa
11. okt 2010

@luthien.k ahoj @kam.zyk, tak jsem v Kauflandu koupila ten Sedlácký chléb, jak jsem psala a složení je takové: krájený, balený, žitno-pšeničný chléb, (tmavý) : žitná mouka, voda, pšeničná mouka, droždí, sůl, ječmenný slad.
Takže žádné mléko ani vejce! Můžu zatím jíst tento chleba dál, ne? Lepek se přeci stejně do MM nedostane. A chtěla jsem se ještě zeptat, včera prcek jedl ovesnou kaši od Hipp a zatím vypadá že o.k., budu mu ji dávat dál a uvidím, jestli se něco nového na těle neobjeví. Prckovi sem tam dám ten chleba bezlepkový, bez vajec a mléka tzv, piliňák s Perlou s vitam, trošilinku máznutý a já budu jíst tento žitný chléb, ju? 🙂 Nebo? 😉

sunysara
11. okt 2010

ahojik holky, můžu se k vám přidat? malému zjistili před týdnem atopický ekzém a já vůbec evím co s ním. páč mi dr nic k tomu neřekla. kojím a nevím co jíst nebo nejíst zatím to má pořád stejné tak evím po čem se mu to zhoršuje.

luthien.k
11. okt 2010

@sunysara, tak se trochu rozepiš:
- jak má AE malý dlouho (nebo se objevuje v nějakých intervalaech atd.)?
- kde je lokalizován a jak vypadá...?
- co jíš Ty (jestli vše nebo máš nějaká dietní opatření doposud) a jaké jste již zavedli příkrmy?
- v čem perete, jakou kosmetiku používáte?
- co jste na ten AE dostai od lékaře a na jakých vyšetřeních jste byli?
- jak jste na tom s genetickou zátěží, tj. má někdo v rodině ekzém, astma, jakékoli alergie (nejen potravinové, ale třeba pylové, na roztoče, zvířata...)?
- máš nějaké podezření, z čeho by to mohlo být, třeba co jíš hodně v podlední době, změna prášku na praní atd...?
Pak určitě něco vymyslíme, hlavně @kam.zyk, ale když tu nebude, budu se snažit i já a holky jistě také přispějí 😉

@stipa, chlebík OK 🙂

kaja73
11. okt 2010

Baby chcem sa len opytať,či može podavanie vit.C-cebion zhoršit exzem,alebo D vitamin-Oleovit z rakuska.Maly na tele už nič nemal -4 týždne- a teraz sa trochu zhoršil.V strave nema nič nove,trochu, ale fakt len trochu soplil, tak som začala pred 5 dnami s C-čkom a vit. D nam predvčerom priniesli z rakuska-u nas ešte nie je novy vigantol.Zubky mu tiež idu,ale to mu idu už 2 mesiace a od prechodu na neocate cca pred 4 zyždnami sa uplne vyčistil.Som z toho jelen.Ešte snad že mu davam homeoptiu tuja occidentalis na detox po očkovani.Tato tuja je určena aj na ekzemy, že by reagoval na to,može sa takto čistiť?

sunysara
11. okt 2010

@luthien.k jejda, malej to má pod krčkem pod pažičkama na rukách a na pusince takové suché červené flíčky.
alergii mám já na pyl. jinak nee.
kojím ale nic moc nedrýímjen nejím čokoládu, ořechy med a rajčata. víc nevím.
malýmu dávám jen brambory mrkev cuketu a začnu dýni a kveták ja brokolici. jinak nic.
jen jsme byli u kožní a má to týden. 🙂

sunysara
11. okt 2010

kosmetiku máme biodermu a mastiči bactroban a zinkovou.

sunysara
11. okt 2010

prací prášek tekutou lovelu

bianka234
11. okt 2010

@kaja73 môže to byť aj z homeo, ale mne sa malý tiež vyhádzal po c bione, mal celý chrbátik červený

luthien.k
11. okt 2010

@sunysara, tak genetická atopická zátěž tam je, matka alergik (přesněji atopik, není to označení jen ekzematiků, ale těch, jejichž imunita neadekvátně reaguje na různé podněty - alergeny) = cca 60% pravděpodobnost, že dítě bude také atopik.
Kdy jste začali s příkrmy? V těch 6 měsících? Tipla bych, že zareagoval na něco z příkrmů, často to dneska bývá mrkev. Tu bych pro začátek vynechala a vidělo by se. Do doby, než se vyčistí, bych jiné příkrmy nezaváděla.
Jestli do toho chceš jít "naostro", na předchozí stránce je seznam potravin, které je vhodné vynechat ze stravy matky i prcka, tzv. hypoalergenní dieta s následným postupným zaváděním potravin zpátky. Zlepšení by mělo nastat cca do 14 dnů, případně o trochu déle.
Bioderma (předpokládám Atoderm PP) je super, ten určitě používat na celé tělo dvakrát denně, atb. mastička - zřejmě doktorka seznala, že je ekzém infikovaný... Chtělo by to fotky, buď přímo sem (pro @kam.zyk, ta to umí posoudit) nebo si napiš o email do IP. Zinková mast spíš vysušuje, tu bych nedávala, když to máte suché.
Co se týče praní atd., mrkni na tento odkaz, kde je to víc rozepsané, co s malým atopikem:
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...
Kdyby cokoli, jsme tady 😉 🙂

kam.zyk
11. okt 2010

@tygrous Hmmm, hmmm, zakřikly jsme to 🙂 Takže 4-5 dní pauzu a pak zkusit znova ten jogurt.

@bianka234 Fucidin je jen antimykotikum, ne ATB. Lepší než Fucidin je genciána- když jsou menší plochy, na rozsáhlé plochy to není- na to je právě např.Ambiderman nebo jiný základ+ Fucidin (jestli máš doma Fucidin, udělej to, že ho smícháš s Biodermou PP a naneseš 2x denně na postiženou kůži. Koupat v hypermanganu! Kdybys doma nenašla Fucidin, smíchej Canesten- je bez receptu - s Biodermou a maž! Dřív než se to rozšíří...Zatím to zkusíme takto, bez ATB, kdyby do 2 dní nebyl efekt, půjdeš k dětské nechat si napsat tu ATB mast- recept:

Locoid ung. No I (unam)
Framykoin ung. No I (unam)
ol.helianthi 5,0
ung.antibiotici ad 50,0
M.f. ung.
D.S.2x D

S těmi BKM - udělej přesně jak navrhuješ (2 jogurty denne a syr, napr).

@korkusa Zinkovou mast klidně dlouhodobě. Kasein - je obecně v mléčných výrobcích, ve všech, ale třeba v jogurtech mnohem míň než např.v hovězím a tvarohu, bryndze, atd.- jogurty tedy nedělají zle?

@stipa Chleba Sedlácký- složení perfektní 🙂 Oves- pevně věřím, že nebude reakce 🙂 Jo a s těma chlebama dělej, jak navrhuješ 🙂 (a tak jako tak pozoruj, on lepek se přes MM nedostane, ale kdyby byla alergie na jinou bílkovinu pšenice než lepek, tak pšenice by- nebo jiná obilnina- event.mohla vadit, ale to je spíš ojedinělé, nestresuj se s tím a pěkně zkoušej oves)

luthien.k
11. okt 2010

Kam.zyk ahoooj 🙂

sunysara
11. okt 2010

@luthien.k tééééda, no já vím, že jsem atopik taky jsem ekzém mela ale ne tolik do 6 let pak zmizel. no mrkev mu hlavně vůbec nejede tak nevím. takže zůstanu u cukety s bramborem, vývar třeba kuřecí, dýni květák a brokolici zkusíme. jinak nevím ale tohle mi nesní moc.
začli jsme na konci 6 měsíce ale mel to právě i před tím, ale pak mu to zmizelo a objevilo se to tedka na krčku a ramínkách a v podpaží.

a halvně nevím na co reaguje když to má pořád stejné. nemení se to tak nevím co můžu i já jíst a co ne no.
biodermu máme ten atoderm myjeme jednou za týden tím gelem a pak natírám určo dvakrát denně končetiny a pusinku plus ještě na pusinku modrou indulonu. jinak bactroban dávám ráno a tu bílou mastičku večer. nevím jeslti to třeba není jen kojenecký ekzém a nezmizí nechci nejakou hroznou dietu. nevím ale asi budu muset zatím nevím jak dál se pohnout.
vím že esmím ořechy, med, mák, citrusy, rajčata, čokoládu, a nemela bych asi ani mlíko nebo jsem četla ani gravimilk ten piju každý den

sunysara
11. okt 2010

koupila jsem malému ovesné koupele taknevím jeslti to pomůže a sobě nqjké ovesné mléko máte s tím zkušenost??

bianka234
11. okt 2010

@kam.zyk máš ty s nami ale roboty, niormálne si urči ordinačné hodiny 🙂

takže u nás nové toto: všetko bolo v pohode, dnes 3 deň jedol malý jogurt, ALE:

na návšteve ukradol 😠 kúsok šunky ešte aj udenej, malilinký hryz a teraz som sa dozvedela že to bolo moravské udené. To bolo včera okolo 5 a dnes ráno mal jemnulinko ružovkavé viečka a na jednom líčku akokeby sa robili zasa také hrbolčeky aj malilinko na ručičke a tečú mu soplíky a má červené očká vnútri, ale nie je doliečený bol nachladnutý tak možno sa mu to vrátilo, tak a teraz mi to rozuzli, lebo neviem na čo to mám zvaliť.
Dala som si doniesť ten locoid, framykoin a ambiderman, len mi prosím napíš aký pomer mám namiešať a kde to vlastne mám dávať, lebo on nemá jednoznačne že ložisko. On má síce doškriabanú kožu ale aj tam kde nemá ekzem, aj mi prosím napíš presne ako často to mám dať. Som neverila že niekedy dám tie kortikoidy, ale si jediná komu dôverujem a keď kážeš, tak to spravím. 😉

luthien.k
11. okt 2010

@sunysara, něco jako jen "kojenecký ekzém" podle mě neexistuje 🙂 Je to vždy projev něčeho, co se buď děje v organismu, co má vliv na imunitu (rostou zuby, chystá se infekce atd.) nebo reakce na alergeny, a to buď potravinové či nějaké zvenčí (prací prášek atd.).
Když už, kuřecí vývar a květák raději ne, spíš krůtí a brokolici.
Jestli to měl i předtím (a to jsi nepsala 😉), tak může klidně vadit i to kravské mléko, což je alergen číslo jedna u dětí (následuje sója a pak vejce). Takže já bych do toho šla, ale záleží na Tobě 😉
Mazání má v paži @kam.zyk, tak uvidíš, co ona na to.

luthien.k
11. okt 2010

Ovesné koupele = vysušují = pro vás podle mě nevhodné. Ovesné mléko na pití ano, pro Tebe, rýžové je ale lepší 😉

sunysara
11. okt 2010

@luthien.k do čeho by jsi šla? dneska mám jakési pomalé myšlení no co já vím jako kosmetiku používám měsíc a v poho a ten prášek od narození .tím to asi nebude a kravské mlékío? já jím tak jeden jogurt za dva dny a trochu sýry nic moc právě.