Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

sunysara
13. okt 2010

@luthien.k jj byli jsme v nákupním centru a tam to nemeli tka objednám přes net. ale koupila jsem si roibos asi 300g 😀 tak budu bumbat a prý se to může pít místo vody klido dva litry denne.

stipa
14. okt 2010

@kam.zyk - tak již 3 den testujeme ovesnou kaši od Hipp a prckovi se vyrážka jako po té rybě neudělala. Nevysypal se, ale na zádech se mu udělal nový flíček a na bříšku má 2 mini flíčky ☹ takže?? ☹ Ostatní ložiska jsou v normálu,nezvětšují se, jsou světle růžová. Stolice normální, žádný průjem, nic. Tak budu zkoušet tu kaši dál a až ji bude jíst 7 den, tak se ozvu, kdyby se to zvětšovalo nebo byla nějaká jiná změna, tak písnu. Jinak tváře stále stejné, chvíli červené, chvíli růžové. Když jsme venku, tváře jsou relativně o.k., doma jsou červenější. Mažu Biodermou PP, suchá Bepanthenem a tváře tedy Bubchnem. Tak jsem zvědavá na tvé stanovisko ☹

kam.zyk
14. okt 2010

@tygrous Lékárnice???!!! Tak to spolu budeme konzultovat věci, to jsi spřízněná duše🙂 To mě zas farmakologie, biochemie, organika, toxikologie, analytika, atd.bavily moc moc, v práci jsem pak dělala právě ve vývoji nových přípravků, takže to je moje srdeční záležitost, kosmetika, léčiva, atd. To je paráda, že seš lékárnice.

@bianka234 On teď mám prcek infekci, já bych doporučila cca na týden vysadit BKM všechny, ony při infekci vždy skrytě zhoršují ekzém. Platí: BKM při jakékoli infekci organismu zahleňují.Jak ses ptala

ešte mi baby povedzte, či je to môj dobrý postreh, alebo náhoda, stretli ste sa s ttým, že vám malý zareagoval n jeden druh ovocia napr.hruška a na inú odrodu nie? Teraz nemyslím chem.osetrovanie, alebo napr. zemiaky môže mať jedna sorta nejaký alergén, a iná nie?

Měla jsem to už, u někt.dětí. Hlavně u jablek jsem si všimla, že některé odrůdy v pohodě, zatímco jiné ne. A taky jsem si všimla u sebe: ta velká jablka (říkám jim průmyslová) z supermarketu- svědí mě po nich jazyk. Po domácích ne. Je to tím ošetřováním.

@stipa Bepanthen- je možné, že má prcek mírnou intoleranci lanolinu, dle toho, co popisuješ. Takže budeš Bepanthen střídat s např.žlutou vazelínou (naváží ti ji v lékárně). Radši ale pošli fotky kůže, kterou mažeš Bepantenem. Je možné, že kůže jen chce něco víc hydratačního, namísto poměrně hutného Bepanthenu. Oves- pošli fota těch flíčků, když to nebude akutní ekzém, není to vina ovsa, chci fota. Udělej jednu věc (test) - natři i ta suchá místa, prostě veškerý ekzém Bubchenem. Prostě cca 5 dní používej jen Biodermu a Bubchen, Bepanthen ne.

@karolina969 Pošli fotky, vyhodnotím to. Snaž se, aby bylo vidět co nejvíc, seboroická dermatitida a ekzém jsou si v urč.stádiích velmi podobné a splete se i zkušený dermatolog. Mimochodem, sebor.derm. a seborea jsou dvě různé věci a zadruhé - sebor.derm.velmi často v ekzém přechází (platí "wait and see"). Pošli fota. Máte v rodině atop.zátěž, takže vše tou ekzému nasvědčuje. Udělej to, že kortikoidy dávat nebudeš, v potravě zatím pouze vysaď vejce, kuřecí, BKM a hovězí (co čím nahradit napíše luthien). Kosmetiku doladíme dle fotek. Víc už psát nemusím, moje pravá ruka luthien ti napsala podstatné jak o těch testech (podle mého názoru vhodné jsou, min.testy na IgE a IgA celk., pak sIgE BKM a ovalbumin), dítě s těmito alergeny přišlo do styku přes MM. O probioticích a suplementaci vápníku už psala luthien, takže jen pošli fota a posoudím, zda je souběh seb.derm.a ekz.nebo co to je za kožní projev. Zhoršení kožního projevu po očkování (proč se proboha dával pneumokok s Inf.Hexou...u atopických dětí je to risk navýšení alerg.protilátek IgE...) a atopická predispozice bohužel hovoří spíše v AE, ale i s tím se dá v pohodě "zatočit" 🙂

@bianka234 A OSTATNÍ, KDO TÁPETE V OTÁZCE TERMOLABILITY A TERMOSTABILITY ALERGENŮ: kořenová zelenina- obecně- petržel a celer -termostabilní alergeny, nezničí se tepel.úpravou (či spíše zničí jen velmi málo), mrkev- částečně se zničí (u větš.lidíto postačí, aby zeslábla alergizace, někdy ale ne), brambory- takřka bezezbytku se zničí alergen teplem (ale měla jsem i děti, kde i tato velmi velmi nízká zbytková alergizace byla a brambor vadil i po uvaření). Ryby, ořechy- velmi stabillní alergeny, neničí se teplem, enzymy, ničím - proto ořechy a ryby patří k nenebezpečnějším alergenům. Ovoce- větš.termolabilní alergeny, ničí se teplem (=po tepel.úpravě nevadí).

sunysara
14. okt 2010

@kam.zyk děkujeme moc. 🙂 jinak bactroban nemažeme, jen zinkovku a biodermu atoderm a připadne me že je to lepší jen třeba na nožičkách má suchá místa ale ne červený jen takovou zdrsněno kůži.

a máme první zoubek, jen špičenku ještě to necinká o lžičku ale je tam. 🙂

kam.zyk
14. okt 2010

@sunysara Já myslím, že tvůj Kubík bude v budoucnu úplně zdravé dítě, které nebude o atopii pomalu vědět. Ten zoubek mimochodem taky souvisí s dočasným zhoršením kůže. Takže je dobře, že se vyklubal (to si imunita oddechla), a dělej vše tak, jak děláš, děláš to správně 🙂

ciko85
14. okt 2010

baby mam na vas otazku moja dcera ma skoro stale zelenu stolicu aj napriek tomu,ze nepapa spenat ani brokolicu moze to byt kvoli AC mlieku?

sunysara
14. okt 2010

@kam.zyk myslím že jo ,a el doufám, že to tak bude a nebudeme taky jediní ale zlepší se to všem. 😀
jsem moc ráda že vás mám. máte se mnou ale práce že????
takže myslíte že můžu dávat kašičku už? jídlo mi tedka jaksi odmítá, tím prořezáním zoubku si imunita oddychne??

luthien.k
14. okt 2010

@ciko85, ano, naštěpená mléka toto dělají, pokud nemá jiné problémy, jako průjmy, bolesti bříška atd., tak bych to neřešila 😉

luthien.k
14. okt 2010

@kam.zyk, jasně, já tu termostabilitu/labilitu celkem chápu, dokonce jsem četla, že buráky jsou díky zahřátí ještě větší alergen atd., ale není mi jasné, co jsem tu už pozorovala mnohokrát - že holky psaly, že se malým ekzém zhoršil po jablečné aj. přesnídávce, která prošla tepelnou úpravou...? 😕

ciko85
14. okt 2010

@luthien.k dakujem..drobec nema ziadne problemy je velmi spokojne babatko len ta smradlava zelena stolica ☹ ale ak je to z mliecka,tak som spokojna 😅

kam.zyk
14. okt 2010

@ciko85 Může to být způsobeno oxidačně redukč.ději ve stolici, když je dost Fe, bývá toto. Jestliže máte HA režim a je zelená stolice, je to tím, že je ve stravě hodně Fe a to je dobře.
@sunysara Jak se ptáš
takže myslíte že můžu dávat kašičku už? Dej třeba Nestlé rýžovu krupičku, ta je moc dobrá a obsahuje i probiotika. A jak se ptáš "jídlo mi tedka jaksi odmítá, tím prořezáním zoubku si imunita oddychne??" Přesně tak 🙂
@luthien.k No to je právě případ dětiček, kterým vadí buď zbytkové množství alergenů, které je i po tepelné úpravě ovoce (jako s bramborami - taky naprosté většině dětí bramborových alergiků nevadí tepelně upravené brambory, ale jsou rarity, kterým vadí i tepelně up.brambor) - nebo může vadit něco jinéh ov přesnídávce (měla jsem děti alerg.na umělý vit.C a taky- nikdy nevíš, jaká přesnídávka je znečistěná mikroorganismy (na škole jsme přesnídávkám říkali "mykózy" 🙂 ) - prostě, jedna z cca deseti přesnídávek urč.znečistění vykazuje, ale tím se nedoporučuju vzrušovat, kvasinky a bakterie jsou všude kolem nás v každou vteřinu našeho života a dětská imunita se s tím taky musí naučit bojovat, takže přesnídávky doporučuju i jako takový mikroorg.trenažer 🙂

sunysara
14. okt 2010

takže jídlo mu nenutím a zkusím kašičku. ona se totiž má prý dávat zelenina, pak ovoce a pak až kašičky.
chtěla jsem zkusit od hami tu první lžičku ale nevím nevím. asi mu budu dávat domácí. jen zatím má brambory cuketu a brokolici zkoušíme. ale to mi odmítá tak nevím. a v sobotu zkusíme rýži a uvidíme jo a dýni a hned to bude veselejší.

luthien.k
14. okt 2010

@sunysara, a necheš mu před tou kaší zkusit dát třeba tu dýni? Ta děte.m obvykle dost chutná (mně taky, pekla jsem včer dýňový koláč a je mňam 🙂)
@kam.zyk, díky za vysvětlení 🙂 Zase jsem o krůček dál... 😀

karolina969
14. okt 2010

@kam.zyk Děkuju za rady a nabízenou pomoc 🙂 Fotečky zkusím poslat,ale netuším jak,jsem na to analfabet 😒 Ještě tak na e-mail,ale tady je vložit neumím 😲 Změnit jídelníček se taky pokusím,mléčné výrobky už jsem vysadila. Ale bude to pro mě náročné,páč jsem jedla jen kuřecí maso a sýry a jogurty,tak vůbec nevím co vařit 😒 ale zkusím to,pro miláčka všechno 🙂 Taky nevím,proč nám dr.dala najednou obě očkování. Já jsem toho pneumokoka asi dávat neměla,reakci na nožičce a teplotu měl z toho. No,ale další dávku si necháme postupně. Stačí rozestup 14 dní?

luthien.k
14. okt 2010

@karolina969, přidání fotek zde je taky jednoduché - pod tím polem, kde píšeš své příspěvky, je hned nad tlačítkem odešli odpověď možnost Přidej fotky k příspěvku (je tam i kancelářská sponka), pak už jen najdeš, kde je máš uložené a je hotovo, nemusíš je zmenšovat, nic takového, to se udělá samo. Nicméně na email by byly asi v lepší kvalitě.
Jinak co jíst a vařit, nějaké příklady najdeš pár stránek dozadu, počkej, skopíruju to do dalšího příspěvku.

luthien.k
14. okt 2010

nídaně:
Pečivo (bez BKM, nejlépe balené, kde je složení) s Perlou vitamíny, Florou light, Bio Vive apod. a na to borůvková nebo meruňková nebo hrušková marmeláda nebo dětská šunka třebas
Další varianta - ovesná kaše udělaná do oves milku ochucená rýžovým sladem, jáhlová nebo pohanková, rýžová, kukuřičná (je jich na výběr mraky).

Svačina:
banán nebo jiné HA ovoce ze seznamu: http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp... (snaž se jíst co nejvíc věcí z tohoto seznamu a ostatní zařazovat jen střídmě, samozřejmě kromě toho, co kam.zyk "zakázala").

Oběd:
Zeleninová polévka, zavářka bezvaječné nudle nebo vývar z králíka, krůtího masa... Opět se zeleninou ze seznamu, zavářka rýže nebo třeba ovesné vločky.
Hlavní chod: krůtí přírodní plátek, špenát, brambory nebo pečený králík s rýží nebo krůtí nudličky s povolenou zeleninou s omáčkou z Oves milku, těstoviny nebo jáhlový nákyp bez vajec s rýžovým mlékem a meruňkami atd.

Svačina:
viz. třeba snídaně nebo nějaká buchta domácí bez mléka a vajec (můžu dodat recepty), pudink uvařený v rýžovém mléku

Večeře:
Kombinace jako na oběd nebo na snídani

Popíjet reis drink extra calcium místo mléka (seženeš v DM drogerii), čaj rooiboos, myslím že bys mohla i meltu s reis drinkem nebo skvělý je horký oves milk ochucený melasou...

bianka234
14. okt 2010

@kam.zyk
@luthien.k to je radosť čítať aké ste zohraté, navzájom sa doplňate, to je super, sme radi že vás máme 🙂 takže pokiaľ sa nič k horšiemu nezmení, najopak očakávam zlepšenie, kôli tomu krému, a samozrejme vysadím mliečne, ale môžem teraz kludne skúšať napr.ovsené mliečko z dm mám kúpené a stáloe sa ho bojím skúsiť, ja viem že je dobre tolerovateľné, ale u nás zákon schválnosti funguje na 200%.Alebo taký banán, alebo niečo čím nahradím jeden chod, lebo toto toto to je strašné, už pomaly rok sa schovávame s jedlom, nech nás malý nevidí.

Ozaj a čo vajíčko môžem teraz skúsiť? Konečne nám po 7 mesiacoch narástli naše takmer bio kurence, tak by som ich konečne chcela zaradiť, čo skúsiť skôr vajíčko alebo to kuracie?

luthien.k
14. okt 2010

Ještě shrnutí toho nahrazování:
máslo: na vaření kvalitní olej (olivový atd.) nebo sádlo (dobré i třeba na drobenku na koláč), ve studené kuchyni Perla light, Flora vitamíny, Bio Vive nebo Alfa Vital
mléko: obilné nápoje ze zdravé výživy (sušené): Oves milk, Kokos milk, Kukuřičný nápoj; pak přímo obilná mléka, Reis drink Calcium nebo Natur nebo Hafer drink (ovesný) z DM drogerie
smetana: já sypu do jídel Oves milk 🙂
jogurty: zkus pudink z některého z obilných mlíček
vejce: do těsta vždy jednu lžíci kukuřičného škrobu jako náhrada za jedno vejce
kuřecí a hovězí maso: krůtí maso, králičí, jehněcí, umírněně i vepřové (@kam.zyk???)

Nedoporučuje se ani sója, protože je v ní podobná bílkovina jako v mléce a ani žádné výrobky z ovčího či kozího mléka.

karolina969
14. okt 2010

@luthien.k Děkuji mooooc 🙂

tygrous
14. okt 2010

@kam.zyk No jo, lekarnice😀 Mne farmakologie, chemie a hlavne biochemie taky bavily, jen technologie a hlavne masticky me nebavily😅 Emulgatory a tyhle veci jdou fakt jaksi mimo me☹ Ale ty jsi me dost navnadila, ze se o to asi zacnu vic zajimat... A neni nad vlastni zkusenost😀 A puvodne jsem teda do lekarny nechtela, chtela jsem do Walmarku nebo Ivaxu do vyroby, ale nakonec me to v lekarne chytlo a bavi dodnes😉
Jinak u nas ekzem je uplne v klidu, temer uz neni videt, tak jsem dnes prubla zas ten jogurt. Dostal pulku (Holandii, o vikendu mel Olmu Klasik) a zatim teda fleky zadne, ale to uvdiime, posledne se objevily az navecer. Ale teda jogurt mel rano v devet a v jednu kadil a mel v tom kousky srazeneho mlika. Nebo teda toho jogurtu. Je to v poradku? A tak rychle? Vetsinou jidlo kadi druhy den... Rano mel stolici normalni, dost tuhou, protoze vcera nekadil, no a pak znova v tu jednu, nebyla tuha, ale ani ridka😉 Barva zlutohneda.

sunysara
14. okt 2010

@luthien.k no to určitě ano, mám vás poslouchat. 😀 ne určo napřed tu dýni ale nemohla bys mi prosím napsat recept na koláč? ona je velká a určo všechno nedám malému. 😀

luthien.k
14. okt 2010

@sunysara, já jsem si upravila tento recept, aby to mohl i malý:
http://dolcevita.blog.cz/0711/dynovy-kolac-pump...

Tj. do těsta jsem dala sádlo místo másla, citronové kůry jen štipičku, my můžeme žloutek, ten nevadí, tak jsem dala jen žloutek (ale dalo by se bez něj určitě, s lžící kukuřičného škrobu) a dát trochu víc tuku nebo lžíci až dvě rýžového mléka. Vyjde dosti hutné těsto, které jsem namačkala do dortové formy násilím 😀

No a náplň taky trochu jinak 🙂 Samozřejmě bez vajec, dala jsem jeden vanilkový pudink, osladila hnědým cukrem místo medu a javor. sirupu, dala dvě lžíce Oves milku místo té smetany. Neměla jsem meruňky (a ořechy nemůžu), tak jsem dala rozinky, ale nasypala jsem je na korpus a zatřela tou náplní a pekla dle návodu. Je to fakt dobrý 🙂

luthien.k
14. okt 2010

Jo a dělala jen do dortoé formy, kdyby se nepovedlo...

sunysara
14. okt 2010

moc děkuju vyzkouším. ale musím hlavně koupit všechno v té zdravé výžive

tygrous
14. okt 2010

luthien.k Jeee, ten kolac vypada fakt dobre... a ja mam na balkone dyni...ja vedela, ze nemam spechat s jejim zpracovanim😀

stipa
14. okt 2010

@kam.zyk - o.k. udělám jak říkáš, fota pošlu, díky moc 🙂

stipa
14. okt 2010

@luthien.k ahoj holky @kam.zyk, tak jsem upekla z těch vašich receptů buchtu bezmléčnou a bezvaječnou 🙂 . No jako normální buchta to tedy není 😉 ale i tak mi moc chutná 😀 Už mám v sobě 1/4 buchty a jsem přeslazená 😀 😀 Proč hlavně píši, chtěla jsem se zeptat, proč v těch receptech není pr. do peč? (Vadí nějak organismu nebo co? Nebo prdopeč a droždí může vadit dětem - třeba kvůli prdíkům nebo tak něco?) Další otázka je, kdy by mohl třeba tuto buchtu prcek nebo od kdy by ji mohl? Je fakt, že jsem 1 hrnek dala špaldové a 1 henek normální mouky pšeničné, protože jsem jinou neměla, ale kdybych tam pak dala kukuřičnou mohl by jí kousek? A poslední dotaz děti s AE nemají jíst normální ani hnědý cukr a tady v receptech je. A mimo mísu - jaký je rozdíl mezi růžičkovou a normální kapustou ve stravě AE kojence nebo dítěte? Díky za odpo a hlavně za recepty, už se těším na ty sušenky 😉 😉

luthien.k
14. okt 2010

@bianka234, jen abys věděla, že Tvůj dotaz nebyl přehlédnut, ale protože jste podle mě tak trochu speciální případ 😅 , tak se do toho nechci kam.zyk montovat... Ale díky za pochvalu našeho poradního týmu 🙂

@stipa, prdopeč dát můžeš, ale raději ne ten klasický, ale buď normální sodu bikarbonu nebo prášek z vinného kamene (http://www.zdravanota.com/kyprici-prasek-do-pec...). Kvasnice moc vhodné nejsou (i kvůli nadýmání třebas), některá děvčata tu na ně myslím odhalila i reakci. Dobrý je kvásek, ale je to složité na přípravu.
Buchtu prcek může myslím od té doby, kdy už má zavedené vše, co se do ní dává 😉, ale i kvůli tomu cukru (nejlepší je třtinový a dá se určitě použít i glukopur kvůli dítěti, i když je ho třeba zhruba dvojnásobné množství - o polovinu méně sladí...) bych mu aspoň do roka nedávala... S kapustou netuším, jestli je mezi nimi nějaký rozdíl, jenom vím, že to není moc HA zelenina (i když má hodně vápníku, což zase mluví pro 🙂)

stipa
14. okt 2010

@luthien.k - no ten třtinový je strašně sladký a zase moc sladkého mu dávat nechci už kvůli tomu AE aby se mu to pak nezhoršovalo. Svým způsobem čím míň "chutí" bude znát tím v jeho případě kvůli AE lépe - i když to bude hodně těžké, děti chtějí vše co vídí 😕 tak to pak jedině někde za rohem, jak tu někdo psal 🤐 aby to neviděl 😒 🙂 tak já se juknu na ten šutr, co tu píšeš 😉 doufám, že nebude moc skřípat, zuby už mám jen jedny a pak už jen ty klapací 😀 to synáčkovi můžu zuby zatím "závidět" 😀 😉

luthien.k
14. okt 2010

@stipa, můžeš dát menší dávku toho třtinového cukru 😉 Ale jinak souhlasím, není dobré je cpát sladkým, už kvůli tomu, že to může rozhodit střevní mikroflóru, protože cukr je živná půda pro různé nedobré bakterie ve střevech, jako candida aj. A to ve spojitosti s AE není nic moc dobrého.