Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

modra1
6. nov 2010

@valentinuska _opakovanie, matka múdrosti 😀, kopírujem, čo som písala na strane 188:
myslím, že môžeš pridávať vajce, mne takto kamzyk radila, aby som po 14 dňoch HA diéty zaradila do svojej stravy vajce, najskôr polovicu žltka, 2.deň celý, 3.deň pridať bielok, 4.deň dve vajcia a niečo čo obsahuje vajcia napr. piškóty, potom až do 7. dňa si dopriať vajcia - mne už liezli hore krkom . Ak by bola reakcia, prestať.

valentinuska
6. nov 2010

@modra1 díky moc 🙂
já to tady nestíhám stále sledovat, ale že se to probíralo na předchozí stránce a já se znovu zeptám, to už je fakt ostuda 😝 takže díky za trpělivost ...

polinecka
6. nov 2010

ahoj,mam syna,bude mat tri roky,asi pol roka ma atopicky exem...dali nam hydrokortizon a nieco z biodermy..ked dam tu hormonalnu mast,vsetko krasne zmizne,ale bez nej sa flaky vracaju..kazali nam vyhodit zo stravy mlieko,vajcia,ale maly ci to papa alebo nie,flaky miznu a zas sa objavuju..poradite mi,som z toho na nervy.dakujem..

nesetrilek
7. nov 2010

@luthien.k
@modra1
Tak se jdu opet poradit. Po vykoupani v hypermanganu jsme meli vyrazne zlepseni, ale v patek vecer malymu naskakaly znovu rudy fleky. V sobotu rano to mel lepsi, to mel kuzi skoro bledou a vecer zase rude fleky. Probirala jsem se svym jidelnickem, ale nakonec to vypada, ze to ma po jablku?! Mamka mi rikala, ze bylo kysele, tak at se nedivim, ja mam radsi kyselou chut, takze mi to tak kysele neprislo. Bylo tepelne upravene. Ted mel jablko- stejnou odrudu 2x po sobe a do rana vzdy kuze bleda, jablko navecer a priblizne do 1 hod naskacou fleky. Ale zase jablka jedl uz driv a nevadila mu... No, dneska dostane hrusku a uvidi se, jestli se to objevi zas.

nesetrilek
7. nov 2010

Mamka mi tez rika, ze to ma taky z pradla, je fakt, ze ted fakt nestiham a obcas se vyprdnu na zehleni, ale pleny tez nezehlim a nic mu to nikdy nedelalo. Peru v mydl. orechach(+bika), ty uz mame osvedcene, ze nevadi, 1x machani navic. Uz jsem prala na 40st, ale ted opet peru na 60, pro jistotu. Zadne nove jidlo jsem mu nezavadela.

luthien.k
7. nov 2010

@nesetrilek, myslím, že ses viníka dobrala sama, holt zůstaly v jablíčku nějaké zbytkové alergeny i přes tepelnou úpravu nebo, jestli není domácí, reaguje na nějakou chemii v jablku obsaženou (postřik...). Jinak opravdu záleží i na odrůdě a na dokonalosti tepelné úpravy i na těch postřicích, takže je možné, že dřív nereagoval a teď ano, obzvlášť když to bylo stejné jablko. Jestli chceš mít jistotu a máš na to nervy, můžeš to zkusit do třetice.

Žehlení myslím není to, co je u prádla nejdůležitější a jestli pereš v ořechách a dáváš máchání navíc, to by mělo být OK. Zkus dát do posledního máchání cca lžíci, dvě octa, z prádla to vyvane, neboj a ještě dokonaleji se tím odstraní zbytky z praní...

luthien.k
7. nov 2010

@stipa, MMR je očkování spalničky, příušnice, zarděnky, někdo si k tomu ještě dává plané neštovice, očkuje se od ukončeného 15. měsíce. Je to živá vakcína, tj. ty viry jsou živé, jen oslabené, tj. nejhorší varianta očkování co se týče možných vedlejších účinků a vlivu na imunitu. Protože jsou to dřívě běžné a dnes podle mého názoru dobře léčitelné nemoci (u dětí), tak já toto očkování nedám, i za cenu popotahování na úřadech. Znám zde z MK případy dětí s vedlejšími účinky tohoto očkování a to mi stačí (jedna holčička s oslabenou imunitou po jeho aplikaci zemřela 😔 , další
dítě, chlapeček, přestal po této vakcíně mluvit , komunikovat a začal mít silné autistické rysy rysy).
Co je ale hlavní pro atopiky, kteří reagují na vejce - jeden z těch virů je pěstován na kuřecích embryích, což je kontraindikací pro alergiky na vejce!!! Dá se, v případě zájmu o tuto vakcínu, prý koupit taková, kde se to pěstuje na psích ledvinách... ( 😝 ).

luthien.k
7. nov 2010

@valentinuska, chápu, jen se ptej a kdo to ví, odpoví 😀

Já jsem u rodičů, takže tu možná budu o něco méně...

nesetrilek
7. nov 2010

@luthien.k , no a pokud budu mit s tim jablkem jistotu, ze je to z nej, tak uz nemam jablka davat? Nebo je dele varit? Ja je teda varim jen chvilinku z toho duvodu, ze rozmackany je syn nechce jist. Takze se snazim, aby byly sice tepelne upravene, lec nejtvrdsi, co to de, aby je mohli jist po ctvrtkach, hezky drzet v ruce a aby se moc nerozmackaly. Takze ai budu muset zacit varit dele.

luthien.k
7. nov 2010

@nesetrilek, aha, takže tam by mohl být zakopaný pes - takhle se alergeny nezničí a když je romačkané a pořádně povařené jíst nebude, tak asi nemá smysl mu je dávat (i nakrájené na čtvrtky se dokonalým povařením stejně rozpadnou). Leda mu je propašovat do jiného jídla, já jsem teď dělala malému pudink, kde jsem do rýžového mléka dala povařit nastrouhané jablko, osladila glukopurem (připomínám, že glukopur sladí o polovinu méně, než normální cukr, takže se toho dá docela dost, aby to nebylo kyselé) a zalila pudinkem (případně kukuřičným škrobem, nám vanilka nevadí, takže to byl vanilkový pudink). Po ztuhnutí to je osvěžující svačinka 🙂

stipa
7. nov 2010

@luthien.k 😲 😕 no teda??? Ještě, že se tady holky o tom zmínily a ty, že jsi mi to vysvětlila. To teda čučím. Očkování nás bude tedy ještě nějaké čekat, máme za sebou již TBC, a jiné jaké se dávají a Synflorix. Takže na co si mám dát ještě pozor? 😅 Takže mu toto očkování raději nedávat, co. Ty účinky jsou ale odstrašující a to tedy fakt dost!!! Tak to mi pak dej vědět, co na to úřad!!! Takže pediatr to pak musí nahlásit, že jsi očkování pro dítě odmítla a co pak na tebe na úřadech čeká?! Jéééžiši, to je tedy něco 😒

stipa
7. nov 2010

@luthien.k - jo, prosím Tě, už několikrát jsem se chtěla zeptat a pak na to vždy zapomenu 😝 Z jakého důvodu se moc nedoporučuje jíst vepřové - libové maso, myslím teď kvůli kojení a pozdejí i pro děti s AE? Hovězí je jasné, kuřecí také, ale vepřové? V čem je alergen u tohoto masa?

luthien.k
7. nov 2010

@stipa, vepřové... Jenom z hlediska možné alergenicity to myslím není, je to z hlediska dietologického, protože vepřové je hodně tučné, i to "libové", takže dětem kvůli obsahu živočisného tuku raději moc nee, sama jsem se na to jednou kam.zyk ptala, ale neodpověděla mi pod návalem dalších otázek, ale vím, že ona vepřové jí. Takže si to vysvětluju takto, nikde jsem nenašla "zákaz" vepřového pro alergiky. Ono u něj je asi taky riziko, čím ta prasátka krmí... Do ovečky, králíka nebo krůty jen tak něco špatného nenacpeš, kdežto prasátka spapají kde co, takže i kvůli tomu bych měla trochu obavy.

luthien.k
7. nov 2010

Očkování viz. IP.

nesetrilek
7. nov 2010

@luthien.k
Takze jak dlouho ta jablka varit? 10 min by ale opravdu melo stacit, ne? A jak dlouho varis zeleninu?

@luthien.k , @stipa, ja myslela, ze tohle ockovani dava uz v roce? nejak v tom mam bordel... nicmene ja to ockovat velmi pravdepodobne tez nenecham, jen nevim, co na to nase dr. 😎

stipa
7. nov 2010

@luthien.k aha, tak to jo 🙂 prcek ještě vepřové nejedl, ale já si již druhý den láduji vepřovým v kapustě, víš 🙂 tak jen proto jsem si to chtěla ujasnit. Takže přes MM by to mělo být relativně o.k. ale dětem raději vyzkoušet a spíše dávat jiné maso králík atd. Chápu 😉 No chro chro je prostě kvíík kvíík, to je pravda 😉 🙂

stipa
7. nov 2010

@nesetrilek no náš ďáblík teprve na roční prohlídku půjde, takže je dobré vědět takové věci trošku předem 😉 A luthien by nám to řekla, kdyby to bylo v roce, protože její klučík už má rok za sebou a teprve by je to očkování čekalo 😉

stipa
7. nov 2010

@nesetrilek tady jsem Ti našla odkaz na povinná očkování, kdy a co se očkuje: http://www.babyonline.cz/ockovani-deti/ockovaci... je tam i spoustu jiných, zajímavých věcí 😉

luthien.k
7. nov 2010

@nesetrilek, myslím, že stačí vařit i kratší dobu, mně stačí pár minut, já sama mám na jablka alergii a když přejdou cca 3 - 5 minutovým varem, tak mi nevadí (ale jsou teda nastrouhaná).

ella26
8. nov 2010

@luthien.k Chtěla jsem se zeptat, zda existuje něco, co by zmírnilo svědění a následné škrábání. Paradoxně s tím, jak malému mizí ten ekzém, se začal víc škrábat...nechápu:( Dnes v noci si rozškrabal nohy do krve:( V místech, kde měl ložiska a velké fleky...ty nejsou skoro vidět, ale teď má na nohách šrámy a strupy. Je možné, že ekzém svědí nebo bolí víc teď??? A co bych s tím měla dělat (kromě toho, že mu dám pyžamo s ťapkami a ostříhám znovu nehtíky)? A pokud víš, budu ráda i za radu, co na ty šrámy, aby se brzo zahojily. Děkuju moc.

luthien.k
8. nov 2010

@ella26, to je zvláštní... Na svědění by měly pomoct Fenistil kapky (dávkované podle váhy prcka) a Bioderma At. PP také zmírňuje svědění. Tohle my jsme ale nikdy neměli, tak třeba napíšou něco i ostatní holky 😉

stipa
8. nov 2010

@ella26 u nás to bylo obdobné, když měl AE světloučký, skoro nebyl vidět, také se tak někdy škrábal až mě to udivilo. Dala jsem mu Fenistil kapky a pak místo promazávala něčím mastným a bylo to o.k. 😉 Bioderma PP na to také moc nezabírala, zkus tu žlutou vazelínu, ta i zvláčňuje. Kůže pak byla hlaďoučká a jemná. Snad to pomůže 🙂

ella26
8. nov 2010

@stipa @luthien.k dekuju, zkusim ten fenistil. Jinak já mažu zatím pořád indulonou smíchanou s bepanthenem. Nechápu proč, ale ekzém začal od pátku rapidně mizet. Kamzyk myslí, že je to tím, že se s tím začíná prát malého imunitní systém sám. Je to možné, protože rýma mu ustupuje a zub se trochu prořízl, tak třeba už má tělo čas i na něco jiného. Kéž by.

stipa
8. nov 2010

@ella26 - možné to je, tak držím palce ať je ta změna k lepšímu na dýl nebo nejlépe na vždy!!! 😉 🙂

karolina969
8. nov 2010

Ahoj holky. Jak se tu bavíte o tom Fenistilu, tak se chci zeptat, jak dlouho se může užívat? Je to nějak omezené? V příbalovém letáčku jsem to nenašla. Malému jsem ho dávala proti svědění a teď nás čeká očkování,tak ho bere v kuse už dýl.
@luthien.k Testujeme vajíčka už 4 den.Ještě tři dny zkusíme,snad reakce nebude. Bohužel máme pozítří očkování,takže tam možná reakce bude,tak asi nepoznám,jestli z očkování nebo z vajíček. Zatím dobrý 😉 A po vajíčkách můžu zkusit mléko? A to se testuje jak? Nejdřív třeba jogurt? Díky 🙂

luthien.k
8. nov 2010

@karolina969, i když nás tu navštěvuje sporadicky, tak tu máme lékárnici, tak ta by možná věděla s tím dlouhodobým užíváním Fenistil kapek, co @tygrous??? 😉 😀
Jinak vajíčko super, pokračujte a uvidíte, jestli něco bude, zřejmě to budete muset zkusit ještě jednou, aby bylo jasno, po čem se eventuelně zhorší, jestli po očku nebo po vajíčku.
Mléko potom, jogurt je myslím nejlepší, vzala bych to analogicky k tomu vejci, ale nejraději bych byla, kdyby si holky, co testovaly přes MM (já totiž ne), vzpomněly, jak postupovaly. Můj návrh: první den pár lžiček jogurtu, druhý den půlku, třetí den celý, čtvrtý den celý a k tomu tvrdý sýr, pátý až sedmý den to samé plus nějaké věci mléko obsahující, třeba sušenky apod....
@ella26, když to říká kam.zyk, tak to jistě bude pravda 🙂 A klidně poslechni @stipa, když měli ten samý problém 😉

valentinuska
8. nov 2010

já vás jdu také pozdravit a nahlásit, že u nás vajíčko také zatím ok 🙂 tak doufám, že to nějak nezakřiknu ...
ve středu jdeme na očkování, tak asi nic dalšího zatím přidávat nebudu, očkování samo o sobě bude pro tělíčko záhul ☹

valentinuska
8. nov 2010

jo a ještě jsem chtěla říci, že jsem si koupila Biomin H a při první dávce jsem si myslela, že to nevypiju, zvedal se mi žaludek ... teď už je to zvládám, dávám to kolem druhé ranní, když vstávám na kojení 🙂
když ale pak začnu přidávat něco mléčného, tak biomin budu jíst ob den?

ella26
8. nov 2010

@stipa děkuju, obávám se, že takové štěstí mít asi nebudeme, i když bych si to moc přála🙂

modra1
8. nov 2010

@ella26 _toto som tiež zažila, našťastie len raz, lebo odvtedy som už na diéte a ekzém má malá pod kontrolou. Presne ako napísala @stipa pomohlo premasťovanie veľmi často. Dávala som aj Fenistil, takže možno v kombinácii s mastením. Premasťovala som predpísanou kyselinou mliečnou v nejakom mastnom základe a Atodermom PP, myslím, že treba aj hydratovať tie miesta.