Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

stipa
25. nov 2010

@luthien.k v poho, docela mne to baví číst 😉

nesetrilek
25. nov 2010

@luthien.k , mne tez ode dnesk zlobilo acko, ze by to bylo infekcni 😀 Ale zatim jsem ho provizorne oprvila, tk snad to bude fungovat
@stipa, co je Wi? 😨 Tak at se oslav vydari 😉 . Ja pravdepodobne budu muset pect dort sama, protoze mamka se mi na to asi vyprdne z tech mych surovin a nikoho jineho neznm, kdo by pripdl v uvahu, takze se obavam jak to dopadne. ..Coz o to, korpus nejak splacam 😀 , ale to nazdobeni ...😕 😅

tygrous
25. nov 2010

Holky, kdyz tady resite ty dorty...ten DM reisdrink muzu dat teda uz rocnimu prckovi? Ja vcera delala hokus pokus na prvni dort (ceka nas za mesic) a udelala jsem jablecne pyre zahustene skrobem, oslazene glukopurem a jako podklad jsem pouzila susenky z Alberta. Pak jsme to s Honzikem ochutnavali a normalne on ten jablecny pudink nechtel jist😅 Ja ten dort delam hlavne pro nej a on je takhle zmlsany (rozvarena samotana jabka normalne ji, tak nevim, co mu preletelo pres nos - a hlad mel, pak zdlabnul presnidavku jako nic). Tak ted teda premyslim, ze zkusim udelat piskot z nahradnich surovin a na to krem z toho reisdrinku a pudinku a prolozit to ovocem (zavarene broskve, boruvky nebo tak neco). Sice uz muzeme BKM, ale nejak se mi do nej nechce cpat klasicky krem, kdyz to neni nutne😅 A hlavne to potrebuju nejak dat do formy medvidka, to je moje hlavni podminka 😀 (to jablecne pyre se mi stejne rozteklo jak amarouny, kdyz jsem to vyklopila😀😀)

tygrous
25. nov 2010

A jeste me napada - co karob pro takove prcky? Je to vlastne svatojansky chleb a ten je v kasi Sinlac pro alergiky, tak by to nemuselo vadit, kdybych pribarvila trochu toho kremu karobem a toho medveda tim ozdobila...

modra1
26. nov 2010

@tygrous POdľa mňa karob OK, mne malá reagovala na kakao, ale karob v pohode. Je to teda zisťované cez MM. Len aby ti to chcel zjesť, karob je chuťovo dosť výrazný.

bianka234
26. nov 2010

@nesetrilek
@tygrous mali ste vidieť moju tortu pre malého, prvú skúšobnú ani neovoňal, a druhá mu síce celkom chutila, ale asi že bol hladný. Ja som prvú skúšala piškotové cesto ale bez vajíčka, to som mohla aj palacinku spraviť, ak máte nejaký recept bez vajíčka na niečo také ako piškota sem s ním. A na to som dala čučor. džem, čučor.zavarené a na to puding z ryžovej múky a šťavy z čučor.

Inak jablkovú tortu robievam aj ja ale pre nás s piškotami, je skvelo osviežujúca, nedala si veľa škrobu? veď inak prečo by mu nechutila mnam. Keby môj malý mohol nejaké iné ovocie ako čučoriedky, to by bolo...

nesetrilek
26. nov 2010

@tygrous: jasne, reisdrink uz v poho muze 🙂

tygrous
26. nov 2010

@bianka234 Fakt nevim, proc mu to nechutnalo, mne to prislo chutove stejne jako samotne rozvarene jablka...a skrobu jsem tam dala dost, to jo, protoze jsem chtela, aby to drzelo tvar toho medvidka, ale stejne se mi to rozplizlo. No asi budu muset slevit ze svych naroku😀
A recept na piskot bez vejce? Ja uz nevim, jak jsem to delala, ale myslim, ze jsem proste misto vejce dala kukur.skrob...a i kdyz to nebyl klasicky krasny piskot, tak do palacinky to melo daleko😉, bylo to jen takove tuzsi.

@modra1 Ja bych ten karob dala jen do casti kremu a tim nahore ozdobila toho medvidka-namalovala oci, tlapky a tak, tak to by melo byt asi v pohode. A teda pres MM u nas karob taky ok, to jsem zkousela uz davno...

kam.zyk
26. nov 2010

@luthien.k Otázka jednoduchá, odpověď komplikovanější. Jednak: v této diskuzi se neustále skloňuje pojem Atopický ekzém, jako pomalu jediná možná kožní choroba u novorozeňat a kojenců. Přitom, zrovna AE je u novorozeňat dosti vzácný (většinou se začíná objevovat až po 1.M - v cca 80% ale až kolem 3M). Na počátku života má tedy spousta naprosto zdravých dětiček nějaké kožní projevy- které nejsou kožním onemocněním, jenom souvisí s tím, že kůže je na počátku života ještě nevyzrálá, velmi citlivá (kůže novorozeněte má svá specifika - obsah vody vysoký, propustnost zvýšená – tedy i vyšší ztráty vody kůží, vyšší vstřebatelnost léčiv podaných kůží, spojení mezi jednotlivými vrstvami kůže nepevné – dochází snadno k tvorbě puchýřů, cévy křehké, kůže náchylnější k infekci, atd.)- olupování, vernix caseosa, cutis marmorata, acrocyanosis, to vše u novor. lze považovat za fysiolog.projevy. Na kůži novorozeňat lze poměrně často spatřit kožní onemocnění, tzv. milia (bez nutnosti terapie), acné neonatorum (novor.akné-opět- větš.bez nutnosti terapie), erythema toxicum neonatorum (nejasná etiologie- reakce na zevní škodliviny?odpověď na mechan.nebo teplotní podněty?, vypadá to jako poštípání blechou; bez nutnosti terapie), atd.atd.. Neboli, těch kožních projevů, které případně mohou nastat, je celá řada (řada z nich -nebudeme zde zmiňovat- také souvisí právě s nižší odolností malého tělíčka vůči půs.mikroorg., atd.)- shrnula bych to tím, že různé vyrážky jsou v novorozeneckém období velmi časté (byť pro rodiče občas znepokojivé) - některé jsou zcela běžné, jiným je třeba věnovat větší pozornost - vždy je ale nezbytně nutná návštěva zkušeného odborníka (prakt.lékař, dermatolog), který správně diagnostikuje daný kožní projev dítěte. Tato správná diagnostika je mnohdy i pro odborníka obtížná - to je případ dalšího poměrně častého kož.onem.novor., SD - seboroická dermatitida (dermatitis seborhoica). Začíná větš.koncem novor.období, je typická spíše pro kojenecký věk. Diagnostika je svízelná proto, že v takto nízkém věku se projevy občas dosti podobají atopickému ekzému (ačkoli, SD nemá sklon k mokvání, nesvědí a chybí další příznaky typické pro atopickou dermatitidu). Občas, zdaleka ne vždy!!! - stává, že typické projevy SD kolem 1 roku přecházejí do AE, každopádně není dobré se v diagnóze unáhlovat (platí „wait and see“). U kojenců je důležité odlišit ještě další případné možné kožní onem. (psoriáza kojenců, kandidóza, atd.) Kojenecká SD je asymptomatická a většinou odeznívá spontánně během několika měsíců, nemá vztah k častějšímu výskytu SD dospělých.

Ta problematika kožních projevů novorozenců a kojenců je mnohem, mnohem složitější a vyžaduje studium problematiky.

Jak to diagnostikoval kožař (kamarádky holčička)- jako SD?

Jarisch - to je kyselina boritá s glycerinem rozpušť. v demineralizované vodě, ph je mirně kys. = pomáhá obnovit narušenou kožní barieru, zklidňující úč.

kam.zyk
26. nov 2010

PS: @tygrous jako lékárnice připojí další pozitivní účinky Jarische, z cvičných důvodů (aneb aby na mateřské nezakrněla) 😉

luthien.k
26. nov 2010

@kam.zyk, já čumím 😀 Je toho mrky, jk tk koukám, co může n té novorozenecké kůžičce být... Je to le moc zjímvé, moc děkuju z odpověď, určitě si to rády přečtou i osttní mminky.
Jink u té kmrádky to peditr lkonicky dignostikovl jko "novorozeneckou vyrážku" s tím, že to přejde, no nštěstí přešlo 🙂 Dlší dvě děti od kmrádek vypdly v tomto věku velmi podobně, tké během tří týdnů to bylo pryč.

luthien.k
26. nov 2010

@bianka234, já děll piškot bez vjec tké už nekolikrát, vždy to byl tková tužší konzistence (chce to hoooodně šleht, nejlépe tím ponorným šlehčem s metlmi), le rodin, včetně mého mlsného otce, to zbljzl, nikdo ni nemrknul, tk se toho neboj 😉 Ty recepty jsou někde vzdu v diskuzi, já nemám svůj PC, tkže zkopírovt nemohu...

luthien.k
26. nov 2010

@tygrous, reis drink čistý n příležitostné pití (UM je smozřejmě výživově hodnotnější) i n vření se může už od půl roku (když není rekce n rýži), ten s vápníkem zhrub od roku kvůli obshu jódu z mořských řs (kam.zyk má spočítáno, že nejlépe do 2 dcl denně, kvůli tomu jódu).

luthien.k
26. nov 2010

@nesetrilek 😀 😀 si jsi ode mě chytil vir 🙂

tygrous
26. nov 2010

@kam.zyk 😉
Jarischův roztok: zklidnuje podrážděnou kůži, dezinfikuje a působí protizánětlivě. Laborantky v lékárně ho používají jako pleťovou vodu😉 a mají pak hlaďoučkou tvářičku jako miminko. Teda miminko bez všech těch pupínků, co právě kam.zyk popsala😀

zabka85
26. nov 2010

@ella26 Já davám malý kaši od Nutrilonu a tam ty co jsou od 6m jsou už s lepkem tak sem to zkoušela já pak sem jí dala chleba a i rohlík a nic.... 🙂

kam.zyk
26. nov 2010

@luthien.k novorozenecká vyrážka je velmi šalamounská odpověď! Asi jí zařadím do svého repertoáru 🙂

miska1981
26. nov 2010

@kam.zyk ahoj, tak ja uz par dni sa snazim dodrziavat tu dietu bez BKM a vajec, ale je to tazke, niekedy uz neviem co mam jest. ten ekzem sa mi este nepodarilo odfotit, nie je dobre vidiet na fotke.
kedze este kojim a na veceru davam mliecnu kasu, hladala som taku protialergicku a nasla som tuto:

http://www.dojcenskavyziva.sk/content.aspx?page... je to kasa sinlac, lenze tam nie je mlieko, mozem ju malej davat na veceru? co si o nej myslite?

a este ohladom tych kvapiek fenistil co jej davam 3x denne, naco vlastne su dobre? mam jej ich davat?
skriabe si to, cim by som jej to mohla mazat, kortikoidy som zatial vylucila.
davate ich niekto svojim detickam? cim natierate proti svrbeniu?
a ta kasa moze byt aj ked neobsahuje mlieko? ci dietatko v jej veku musi len mliecnu? dakujem.

stipa
26. nov 2010

@nesetrilek 😀 😀 😀 no to byla právě má obava!!! Peču normálně koláče, buchty, ledacos, ale na zdobení dortů si fakt netroufám 😅 A když je to k těm 1. narozeninám, tak asi každá chce aby to bylo super, ne? 😉 Já jsem hodně dlouho sháněla, kdo by mi tento dort viz. recept udělal. Na netu dělají takové dorty, ale až v Plzni nebo okolí Prahy a to je dálka. Tak jsem našla na netu jednu paní z Chebu co peče dorty, napsala jsem jí co a jak a zda by byla ochotná a ona byla 🙂 a moc 🙂 🙂 A musím říct, že jsem 😲 😲 😲 fakt zírala, dort krásně nazdobený, nechala jsem tam udělat i tygra - kámoše medvídka Pů 😀 z jedlého papíru, paní to kolem načančala a musím říct, že dort byl vynikající!!! Ani bych nepoznala, že není bez normálního mléka a vajec. Lahodný, vláčný, prostě fakt výborný!!! mňam 😝 Paní to proložila marmeládou a rozmixovala tam broskve do pudinku. Musím recept jen a jen doporučit 🙂 🙂 Co se týče Wi - ten recept i s tou větou jsem okopírovala, ale na fotu, kde jsem ten recept sehnala byl dort potažen marcipánem, takže to bude nejspíše zkratka pro nějaký marcipán. Náš dort byl bez marcipánu. Jinak oslava super a myslím, že se to i prckovi moc líbilo, byl 😕 😕 😕 co se děje, i když jsem mu o tom pořád celý den říkala 🙂 ale jinak byl spokojený 😉

stipa
26. nov 2010

@tygrous ahoj, luth mi říkala, že Reis drink se může dát již před rokem dítěte, Reis drink s vápníkem, raději až po roce věku 🙂 takže by to mělo být v poho 😉

nesetrilek
26. nov 2010

@stipa, tak to je super, ze se vam to vydarilo 🙂
Koli jsi dala za ten dort? Asi se zkusim tez po nekom poohlednout...

aleachim
26. nov 2010

@luthien.k
@kam.zyk

Nevím, zda to je na té fotce dobře vidět. Lucka měla mezi obočím fakt hnusnou vyrážku. Jelikož jsem zatížená alergiema a AE, tak jsem vyšilovala, ale doktor zkonstatoval, že je to dermatitis seborhoica a ať jsem v klidu. No, v klidu jsem nebyla, ale ono se to jakoby sloupalo a zůstala jí čistá kůže. Potírala jsem jí to tady zmiňovaným jarischem. Lucce budou 2roky a naštěstí dosud žádná vyrážka.

Nevím, zda to SD byla, ale chci tím potvrdit slova kam.zyk, že ne každá vyrážka, i když hnusná, musí být AE.

stipa
27. nov 2010

@nesetrilek dala jsem za něj 300,- což je teda super cena, když vezmu z jakých surovin je musela dělat 😉 fakt jsem byla překvapená a nadšená zároveň a když jsem ho pak ochutnala, fakt výborný!!! 🙂

01ajka
27. nov 2010

Holky prosim, nekde tady v diskuzi o ekzemu u miminek, deti, byl clanek o nejakem lekarnikovi bylinkari...co micha masti, caje a dost to pomaha, nemuzu to najit...kontakt jsem omylem smazala...myslim, ze je nekde z moravy?dekuji, zda nekdo vite nebo jste na to narazily...

nesetrilek
27. nov 2010

@stipa, tak to je uzasny 😅 , ja bych tipovala tak 1000,-...

ella26
28. nov 2010

@zabka85 @bianka234 Děkuju, zkusím nejdřív tu kaši, pak ty rohlíky. Balené jsou asi jistota, já jen k nim mám nějaký vniřní odpor, že do nich něco sypou, aby dýl vydržely, ale možná je to jen moje paranoia🙂 Tak je malému zkusím dát.

tygrous
28. nov 2010

@stipa To je fakt super cena za ten dort😉 Dej nam se foto toho dortu😉

stipa
29. nov 2010

@tygrous foto dám, až mi sestřenice pošle fota, fotila totiž ona. Já ho mám vlastně vyfocen i v mobilu, tak pak pošlu. Ještě mi prosím napiš postup jak se sem vkládají fota 😅 a nebo Ti foto zašlu na tvůj mail, když mi ho pošleš v IP 😉

luthien.k
29. nov 2010

@miska1981, nevím, jké rdy jsi už od kam.zyk dostl... Kpky Fenistil se dávjí hlvně právě kvůli svědění, jsou to celková antihistaminika, ale všespsitelné nejsou. Nevím, v jké je váš ekzém fázi, tkže s mzáním těžko rdit, posíll jsi fotky?

Co se kše týče, můžeš klidně dát Sinlc udělný do vody, ale můžeš tké odstříkt svoje mlíčko - udělt kši do něj 😉 Už jsi zčl zeleninou? Zeleninou se doporučuje zčínt u příkrmů, kvůli výživovým hodnotám plus tké proto, že po kši by ji dětičky mohly odmítt.

valentinuska
29. nov 2010

@luthien.k
@kam.zyk tak včera se nám stala nepříjemná věc ... dávala jsem si zákusek s tím, že tam není žádné mléko - žloutkový řez, načež přišel dobrák (je to veřejné, tak to nechci tak moc rozebírat) s tím, že v té žloutkové náplni je mléko a že aspoň vidím, že se nikomu nic nestalo a že to byla jenom troch atd. ☹
no stalo, dneska se Leuška zase malinko osypala - nic velkého, ale na bříšku to zase začíná a k tomu jsme měli opět dost tuhou stoličku ... takže předpokládám, že oboje je z toho ☹
můžu prosím něco dělat? nějak pomoci, aby se tělíčko s tím popralo co nejlépe?
je mi jí strašně líto ☹