Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

zuzuza
29. nov 2010

Ahoj holky, možná si na mě nekterá pamatujete třeba kamzyk a lutein🙂, jsem zpět, malému je teď skoro 11 měsíců a od léta neměl vůbec ekzém, jen kde se mu to drží jsou ručky, ale ne v ohybech ale na pažích, na jedné flek asi 3 cm a na druhé víc malinkých, jsou to jen suchá místa, která občas zčervenají, ale co mě zase dneska zaskočilo je to, že sjem ho převlékala teď večer a všimla si, že je osypaný, a to na pravém a levém boku a trošku v těch samých místech na zádech a taky kolem ohybů v loktech, včera to tam neměl, jen trošku hrubější kůži okolo těch ohybů....jsou to drobné hrubé pupínečky, udělala jsem tři věci včera: takže měl bodíčko vyprané kamoškou, které vonělo, takže zřejmě prané v nějakém jiném prášku, pak měl polívku vývar v něm nudle a zelenina jako celer, petržel a pak jsem mu včera poprvé večer a dnes k ránu dala nutrilon, ale už ne alergy care, ale obyčejný, říkala jsem si, že když jsem mu párkrát dala jogurt a nic a mléčné kaše a mléčnou rýži výživu, že by mu to nemuselo vadit, nebo je to tím počasím, mám hrozný strach, že semu to vrátí tak jakov těch 3 měsících:(, co jsem udělala špatně??

luthien.k
29. nov 2010

@valentinuska, to bude v pohodě, neboj, když to bylo jednorázově a trošku, ono to zse zmizí 😉 Probitik určitě dáváte, ne? Mzání bych tky rdikálně neměnil, jsem přesvědčená, že to z pár dní zmizí, kdyby ne, tk se určitě ozvi 😉

@zuzuza, musel bych si připomenout diskuzi nzpátek, jsem proti kam.zyk nepořádnice a mminky si nezpisuju 😅, le co popisuješ, to vše může příčin. Tkže polívku už nedávej, to je jsný, bodýčk jen dom prná 🙂 Sice moc nevěřím, že by to bylo mlékem, le pro jistotu bych to otestovl tky, tj. vrátit se ke strému Nutrilonu a nedávl spoň týden, 14 dní nic jného mléčného. Pk bych to zkusil znovu, le rději s HA mlékem.
Čím mžeš?

zuzuza
29. nov 2010

@luthien.k Jasný, já nečekala, že si mě budeš pamatovat🙂, no mažu, mažu tak, že mu to mažu jen po koupání tedy ob den, tělíčko olejíčkem a ty místa s ekzémem calciovou mastí a ta celkem pomáhá, takže z masti to být nemůže, nic nového nedávám, tak fakt nevím, k čemu se přiklonit, jestli to mlíko, nebo ta polívka, no raději nedám teď ani jedno, o ekzém se asi jednat bude, že? Snad to zmizí, zkusím mu to zítra vyfotit, jak bude světlo a hodím, fakt jsem z toho rozhozená, pač jsem si myslela, že nás se už AE netýká.( a teď toto:(((((

valentinuska
29. nov 2010

@luthien.k díky, probiotika dáváme, ale každý den nám to nevyjde ☹ každopádně se o to ale každý den snažím 🙂
tak snad to začne zase mizet, sice to bylo trochu ale osypalo se celé bříško 😒

miska1981
29. nov 2010

@luthien.k ahoj kam.zyk mi poradila, ze ma skusit vynechat BKM a vajcia...tak sa o to pokusam, ale zatial moc zlepsenie nevidim. fotky som neposielala musim to dobre odfotit nech je to vidiet. teraz je to vo faze take cervene hlavne vzadu na zatylku. neviem cim jej to mam mazat. ten fenistil davam tiez. a skriabe si to aj hlavicku vzadu, tam sa jej urobil taky fliacik nie cerveny len take supinky. aku mast by si mi poradila? a co este mozem urobit?
dakujem.

luthien.k
29. nov 2010

@zuzuza, rozhozená nebuď 😉, atopické dítě bohužel atopickým zůstává, i když se to momentálně neprojevuje, le u vás to myslím nebude tk zlé. On celer je dost velký lergen (já ho tky nemůžu), vřením se jeho schopnost lergizovt příliš nemění... Tkže přeju, ť je to tím, bez celeru se člověk dost dobře obejde 😉 le jk jsem psl, mléko otestuj tké. Jestli nebyly jiné nové věci, tk věřím, že to zmizí bez velkých záshů. Mrkni ještě, jestli nerostou zuby, přitom může zčít přechodně vdit i to mléko (zhoršovt situci), i když běžně n něj dítě nereguje.
S mzáním - u topik bych se vyhnul olejíčkům, rději bych pro běžnou péči zvolil kosmetiku přímo pro ně určenou, zde už mnohokrát zmiňovná a-derma exomega nebo bioderma atoderm PP. N ty kutní pupínky, pokud se to nebude zhoršovt, bych ztím si neexperimentovl bez pordy s kam.zyk po zslání ktuálních foto.

luthien.k
29. nov 2010

@valentinuska, uvidíme, já myslím, že to bude dobré 🙂

luthien.k
29. nov 2010

@miska1981, jestli držíž dietu jen pár dní, tk to je ještě brzy n nějké závěry 😉 Chce to minimálně týden ž čtrnáct dní.

Když mrkneš nzpátek do diskuze, njdeš odkzy, jk postupovt v celkové péči o atopika (prní, koupání td.). Dávej sobě i prckovi probiotika, to podporuje správné fungování imunity, pro sebe Probiosan nebo Infants Dophilus, pro prcka Bio Gaia kapky nebo tké Infants Dophilus.
S mzáním n kutní ekzém se moc rdit netroufám, chce to fotku pro kam.zyk. Obecně vím, že u zarudlého ekzému se toto zrudnutí obvykle pomáhá odstrnt krémem typu Bubchen krém n opruzeniny, Sudocreme, zinkovou mstí... Chce to prostě vidět, jestli tm není nějká infekce, kvsink pod., le to já nepoznám, to musí @kam.zyk.

miska1981
29. nov 2010

@luthien.k dakujem, biogaiu mam, kolko jej mam davat denne?
fotky urcite poslem, len musim vystihnut kedy to bude mat cervene nech to dobre vidiet.
uz to dodrziavam tyzden, ale je to takze, lebo ani som netusila kde vsade sa nachadza BKM 😒
inak od veci, len moja zvedavost uz vies co cakate? 🙂

luthien.k
30. nov 2010

@miska1981, dává se pět kpek denně. Když kojíš, je důležitý vliv MM n prckovu střevní mikroflóru, tkže probiotik určtitě dej i sobě!
Diet je těžká právě jen zezčátku, než se člověk zorientuje, le později to jde jko n drátkách 🙂 Hlvně žádné kozí, ovčí ni sójové věci, to je vše podobná bílkovin jko BKM.

Co čekáme víme, tjné to není, bude to dlší kluk 🙂

luthien.k
30. nov 2010

@kam.zyk, odbočím mimo tém, tk se omlouvám, už jsme to tu probírly, le nemůžu to njít - rdils nám, jk si udělt krémík, bychom byly krásnější 🙂 Npdlo mě, že by byl zjímvý dárek pod stromeček, dát třeb mmce dělný krém proti vráskám 🙂 Tk uvžuju, že bych ho nechl nmícht v lékárně. Jk to bylo? Jeden díl Infadolanu plus pět dílů hydrtčního krému? Dala by se vymyslet denní i noční vrianta? Co bys doporučil pro věk 50 plus?

Píšu to sem, protože věřím, že by se mohl inspirovt i někdo dlší. Jestli máte tipy n to, kde sehnt na tkový krémík nějký pekný kelímek, tk sem s ním 🙂

ella26
30. nov 2010

Ahoj, chci se zeptat, jestli děti s intolerancí kravské bílkoviny mohou jogurt z kozího nebo ovčího mléka. Nebo jestli je to stejné. Že bych třeba až přijde čas, začala s těmi kozími.

luthien.k
30. nov 2010

@ella26, mezi krvským, kozím, ovčím není prkticky rozdíl, co se schopnosti lergizovt týče, tkže ž budeš testovt, tk bych určitě testovl to, co bys rději do budoucn dávl. 90% dětí s lergií n BKM reguje i n kozí, ovčí bílkovinu...

modra1
30. nov 2010

@miska1981 _ ak je to červené nie vždy, ak sa to nerozširuje, kvasinka by tam nemala byť. Na odstránenie začervenia zvykne pomôcť masť s obsahom zinku, tie najčastejšie odporúčané správne vymenovala @luthien.k. Treba dať tomu čas, po odstránení vnútornej príčiny - jedla, trvá často aj 2 týždne kým krémik zaberie.

modra1
30. nov 2010

@luthien.k _ pomer Infadolanu a krému si pamätáš správne, kamzyk písala, že "obľúbený krém"

nesetrilek
1. dec 2010

@stipa
já mám též zájem shlédnout fotku vašeho dortu 😉
vkládání fotek je jednoduché 😉 , normálně napíšeš text jako obvykle a dole máš modře napsáno přidej fotku k příspěvku, pak už jen stačí vybrat podle umístění fota na PC 🙂

zuzuza
1. dec 2010

Holky, tak se mi dnes malý zase osypal na zádech, to co měl předevčírem okolo boků a na ručkám tak tam už celkem nic, ale má to i na zádech teď, sjem z toho na mrtvici, vůbec netuším z čeho, krom toho obyč nutrilonu, co měl před 3 dny cca neměl nic neobvyklého, čím to může být Teď si fakt dávám pozor a od včerejška neměl nic, co by mu dřív vadilo, že by se třeba spotil pod více vrstvami oblečení, když jsme byli venku????

miska1981
1. dec 2010

prosim Vas maminy tie co davate fenistil kvapky nezdaju sa Vam dietky ospale a take utlmene od toho?
mne sa zda, ze ano. ale zas mam ho vysadit a bude sa skriabat. neviem co mam robit.

ella26
1. dec 2010

@luthien.k děkuju, i když mě to moc nepotěšilo🙂 Ještě se chci zeptat, jak se pozná případná alergie na lepek - ta se asi neprojevuje vyrážkou, ne?

luthien.k
2. dec 2010

@zuzuza, to těžko říct, maminky mají obvykle nejlepší radar na to, co dítěti vadí, klidně to mohou být i jen potničky. Nebo, jak jsem psala, mu rostou zoubky, aniž by sis toho všimla nebo tělíčko bojuje s nějakou infekcí, což zhoršuje stav kůže u atopika... Taky, i když spíš méně pravděpodobně, by mohlo jít o zpožděnou reakci (nonIgE) na něco z toho nového jídla, těch možností je spousta. Takže pokračuj v dietě, v jídle maximálně opatrně, mrkni do pusiny, změř teplotu, méně navlékej a uvidíme, co se z toho vyklube 😉

luthien.k
2. dec 2010

@miska1981, zkontroluj podle návodu u kapiček dávkování, dělá se podle váhy prcka.

Jak vypadá ekzém???

luthien.k
2. dec 2010

@ella26, pravá alergie na lepek, která se děje stejným mechanismem, jako jiné alergie na potraviny, se také stejně projevuje, nejagresivnější lepek má pšenice, nejméně agresivní oves, tím se radí při zavádění lepku začínat. Ovšem neplést alergii na lepek s celiakií, což je věc jiná, ta se řadí mezi potravinové intolerance, tělo prostě neumí (nebo jen částečně) lepek strávit, což se projevuje potížemi trávicími, zácpou nebo naopak průjmy, bolení bříška, nafouklé břiško, špatné prospívání i potíže psychické (nesoustředění, poruchy spánku atd.). Je to záležitost celoživotní, narozdíl od alergie na lepek, která může, jako jiné alergie, vyhasnout.

stipa
2. dec 2010

ahoj @tygrous holky @nesetrilek tak tady je ta vyžádaná jedna fotka dortu k 1. narozeninám z mého mobilu. Je to ten dort bez vajec a mléka. Fotky z oslavy ještě nemám, takže až budu mít v PC, zašlu možná lepší 😉 Je focen ještě v krabici, takže jej nemám ani z boku, ale tam je také moc pěkně nazdoben 🙂 a ani jsem si nevšimla, že pod tím je napsáno přidej foto 😀 a přitom je to tak jednocuché, že 😉 jen více koukat 🙂

anduca
2. dec 2010

Ahojte!
Aj moja 5 mesačná dcérka má atopický ekzém od 2. mesiaca na celom tele. Na tváričke nemá, iba tam, kde sú okraje cumlíka. Pije HA mlieko. Začala som ju prikrmovať, zatiaľ jedla iba zemiaky a mrkvu. Ekzém sa jej zhoršil (ružové pupence na trupu, ružové fľaky na chrbte, na rukách a hlavne na nohách-tu má aj drsnú kožu), objavili sa jej aj vyrážky na tvári. Má normálnu stolicu, raz denne, max. každý 2. deň. Tieto zeleniny nie sú alergény, ak to dobre viem. Mala by som počkať s prikrmovaním?
Doterajšia liečba:
Triamcinolon - super, ekzém sa stratil na pár týždňov.
Locoid - vôbec nepomáhal, žiaľ som ju natierala niekoľko týždňov :( Na premastenie: Lipobase - nemala suchú pokožku, iba drsnú a fľakatú. Do kúpeľa: Oilatum. Ekzém sa nezlepšil.
Ichtamolová pasta - vysušila jej pokožku. Na premastenie: Lipobase. Ekzém sa nezlepšil.
Už nás posielali na hospitalizáciu. Pár dní pred hospitalizáciou som ju natrela s Triamcinolonom, lebo som už nevedela pozerať na jej pokožku :( Nemuseli sme zostať v nemocnici, lebo mala peknú pokožku. Ekzém sa opäť stratil asi na 2 týždne.
Momentálne ju natieram s kyselinou mliečnou + ichtamol. Teraz je vo fáze zhoršenia.
Kožná lekárka jej spravila aj testy (IgE..., alergia na BKM.. atdˇ.), všetko je v poriadku.
Poradˇte mi, prosím. ˇCo robím zle? ˇCo by sme mali vyskúšať?
Vˇdaka!

luthien.k
2. dec 2010

@anduca, ahoj, prvně k těm testům - když nevyšlo nic z krve, ještě to neznamená, že nemá na dané věci malá alergii!!! Existují nonIgE alergie, které se dějí skrz buněčnou imunitu, například, a z krve zjistitelné protilátky IgE se toho vůbec neúčastní. Navíc krevní testy nejsou 100% spolehlivé, může dojít i k falešné negativitě, přesto 95 % dětí reaguje ekzémem na alergeny ve stravě. Takže na jejich základě bych se neřídila a nasadila přísnější dietku pro malou, a to hlavně vyřadila zcela BKM, což je u dětí alergen číslo jedna a tipuju, že ve vašem případě bude tvořit základ problému (doufejme). V HA mlíku je jen částečně štěpená, dala bych místo něj alergy care mléko, kde je BKM štěpená plně, konkrétně Nutrilon alergy care. K tomu bych dávala rozhodně probiotika, která posilují imunitu, což je u atopiků velmi důležité - kapky BioGaia, pět kapek denně.
Dál - mrkev je taky dosti značný alergen, zcela se schopnost alergizovat neničí ani varem, brambora je u většiny dětí v pohodě, ale nemusí být - potenciální alergen, co bude zhoršovat ekzém, je prakticky cokoli! Takže obojí bych ihned vyřadila a počkala, co s ekzémem udělá mléko bez BKM. Příkrmy je nutné zavádět velmi opatrně, jednu novou potravinu testovat vždy nejméně pět dní, lépe týden a sledovat pečlivě reakci - zda dojde ke zhoršení ekzému. Odzkoušené potraviny je možno dávat spolu s těmi novými. Začala bych se zeleninou v pořadí: cuketa, brokolice, dýně a pak by se vidělo.
Hlavně je potřeba si uvědomit, že hormonální masti mají jen krátkodobý efekt, potlačí reakci pod kůži, po jejich vysazení se pod kůží nahromaděné toxiny "vyderou" na porvch a obvykle dojde ke zhoršení ekzému většímu, než bylo před podáním masti. Hormonální masti ekzém neléčí, používají se fakt jen v nouzových případech, kdy je potřeba rychle zklidnit situaci, objeví se přidružená infekce apod. Takže pokud to jen trochu jde - nedávat!!!
Na mazání nejsem bohužel moc expert, @kam.zyk je, ale momentálně se tu už pár dní neobjevila. Dobré by bylo, kdybys dala do fóra pár fotek, až se objeví, skoukla by to a poradila. Nic se obvykle nezkazí Biodermou Atoderm PP nebo A-Dermou Exomega krémem, což jsou emolieční krémy pro běžné použití atopika. Jestli to nemáte zapálené ani vysušené, já bych to vyzkoušela, nejprve Biodermu. Jo a namazat vždy nové věci na malý kousek zdravé kůže a když není reakce, tak až druhý den na postiženou část.

anduca
2. dec 2010

@luthien.k
ˇˇDakujem pekne za rady!
Aj ja som navrhovala doktorovi, aby sme vyskúšali nutrilon allergy care, ale on vravel, že stačí HA...
Vyskúšame!
Kde mám zaobstarať napr. cuketu? Bojím sa, že natrafím na zeleninu, čo nie je bio a ekzém sa opäť zhorší. Vy dávate bábätkám hotové príkrmy aj z obchodu?
O.k., spravím fotky.

luthien.k
2. dec 2010

@anduca, u nás mají bio cuketu v Bille například, to určitě v nějakém supermarketu seženeš, jestli máš možnost. Zkus to, i hotové příkrmy se prodávají v bio kvalitě, třeba tu brokolici bys myslím sehnala.

stipa
3. dec 2010

@luthien.k ahoj, chci se zeptat, kdyžř máme reakci na BKM, tím pádem bude prckovi vadit i soja ale i luštěniny, ne? Když je to vlastně také bílkovina, ale rostlinného původu něco jako soja. Já jen jestli bych mohla luštěniny abych ho zbytečně nedráždila přes MM 😉 díky a koukám, že už snad vše o.k. s prckem i s písmenem "A" 😉

stipa
3. dec 2010

@kam.zyk ahoj, tak Locoidem jsem zatím žádná ložiska nemazala, protože po mazání Imazol krém pastou se najednou ložiska zbláznila. Pořád nic nic, žádný výsledek a nyní již mažu jen PP a žl. vazelínou a po návštěvě kožařky se ložiska začala krásně hojit a ztrácet. Takže už to opět vypadá lépe a lépe. Podotýkám, že mast, která se měla dělat - Locoid je stále ještě v lékárně, dnes si ji máme vyzvednout. Nic tím natírat nebudu, krásně se to hojí i bez kortikoidů. Takže asi tam nějaká kvasinka nebo něco muselo být. Takže zatím díky moc za pomoc a doktoři jsou někdy fakt ostuda lékařství!!!! Tedy u nás v Mariánských Lázních určitě!!!!! 😒 A to jsme lázeňské město 😔 Takže někdy to jde i bez kortikoidů, stačí mít na drátě kam.zyk.

luthien.k
3. dec 2010

@stipa, s prckem je to už v pohodě delší dobu, byl zdravej nejdřív z nás všech, se mnou je to horší, pořád se mi to nachlazení vleče a vleče, nemůžu se toho zbavit 😒 Co se písmenka týče, naučila jsem se docela rychle vkládat ho pomocí CTRL + V 😉
Luštěniny - vyzkoušela bych je. V pořadí zelený hrášek, zelené fazolky, červená čočka, nemusí mu nutně vadit, udělej si test přes MM, jestli o luštěniny stojíš 😉
Jů, Ty jsi z Mariánek, jo??? To je super, tam jsme bydleli do mých devíti let, tak kdoví, jestli jsme spolu nechodily třeba na základku (Ty jsi ale určitě mladší 😀 ).