Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
12. jan 2011

@monikakovacova, moc se omlouvám, přišlo, přeposílám kam.zyk 🙂 Jinak myslím, že ten Dermazulen na to vliv mít nebude, ale to lépe posoudí kam.zyk. Jak jste na tom s dietou?

monikakovacova
12. jan 2011

@luthien.k Ešte som nezačala s úplnou diétou - s tou začnem až od podelka (potrebujem ešte nejaké veci dokúpiť okrem iného), ale inak sa snažím úplne obmedziť alergizujúce veci (snažím sa jesť tie HA potraviny, ktoré mi písala @kam.zyk) a malému som už samozrejme vysadila všetko (už papá len to čo môže). Ten výsev čo mal po brušku a chrbte pekne mizne, už ho ledva badať (vidno aj na foto, čo som ti poslala). Už len poriešiť tie ekzémové fliačky a bude to ok. Podľa mňa mu pomáha aj tá kozmetika veľmi, spolu s tým, že ho kúpem len každé 3 dni raz ako ste odporúčali (to som začala hneď praktizovať). Máme nakúpený Reis Drink, ktorý mi veľmi chutí a robím z toho malému raňajky (také ako puding a tiež ryžovú kašu ochutenú len tými ovocnými výživkami, ktoré môže). Som ani nemyslela, že výživky obsahujú toľko iných vecí a prímesí (ktoré nie sú vhodné). Prišla som na to až teraz, keď všetko dopodrobna čítam. Hrôza. Tak uvidíme od pondelka ako nám to pôjde, hlavne mne (chcem počkať na piatok, keď bude mať malý narodeniny).

stipa
12. jan 2011

@luthien.k ahoj @kam.zyk holky, doporučily by jste prckovi s AE tuto kaši? - NESTLÉ nemléčná kaše lipová na Dobrou noc 250g

luthien.k
12. jan 2011

@monikakovacova, super, tak jen tak dál 🙂

@stipa, ahojky, lipová kaše? To slyším prvně a nenašla jsem nikde přesné složení 😅 Já mám obecně k takovým věcem nedůvěru, kde jsou nějaké bylinky, které apriori slouží jako lék a jsou svým způsobem drogy - květ lípy se používá při nachlazení, je dobrý na pocení a snižování horečky, že by byl dobrý na spaní, to slyším prvně. Já osobně bych to dítěti nedala vůbec, atopikovi dvojnásob ne. Nebo potřebujete líp spát? To mu raději zazpívej ukolébavku 😀

valentinuska
12. jan 2011

@luthien.k tak přidat BKM jsem přes sebe zkoušela, ale byla jsem z toho jelen ... přišlo mi, že na jogurt nereaguje a když sním trochu sýra, tak je to taky v pohodě ...
nedávno mi ale zase přišlo, že tvrdý sýr jí osypal, takže jsem byla dost překvapená ...
ale když si dám vyloženě něco s mlékem, tak se opupínkuje ☹

@miskatn nehodlám přejít na UM, ale chci po večerním kojení ještě podat láhev s Nutrilonem ... na to, že to lépe teče zvyklá je, protože občas musí mít i MM z lahve - chodím občas do školy a nemáme na výběr 🙂
nemám vůbec problém přes den, jenom v noci - takže nechci dělat osvědčené metody zvýšení tvorby mléka, protože prostě jinak nám naprosto stačí a stejně za chvíli přidáme příkrmy, tak snad bude lépe

sulky
12. jan 2011

ahojte baby, prave som si vsimla tuto temu, tak vams em prikladam jeden recept na AE. JHe to v popise produktu,a si v strede:
http://klingacik.sk/detail/849/neutralny-olej-k...

anduca
12. jan 2011

Ahojte!
Moja malinká má suchú pokožku na hlave, akoby lupiny mala. čo odporučíte? každý 3. deň jej umývam vlásky (má ich málo), nepoužívam šampon, do vody dávam Oilatum. Vdˇaka!

alure
12. jan 2011

@anduca ahoj,my máme podobný problém,našťastie vlásky máme kratučké a umývam len raz týždenne.Hlavičku pravidelne natieram a čuduj sa svte vyskúšala som toho veľa a modrá indulona to krásne premastí...voda celkovo vysušuje pokožku hlavy,tak skús dlhšie neumývať.Inak sú vraj vhodné aj prípravky od veledy.

luthien.k
12. jan 2011

@valentinuska, tak potom, jestli je to tak, tak se bude zřejmě jednat o nonIgE alergii, kterou z krve prostě nezjistíš ani kdyby ses rozkrájela a jediný způsob je ten eliminačně expoziční test (kromě v ČR nedostupných kožních testů ve formě náplasti, které umí zjistit i nonIgE reakce). Takže za mě - nedávat HA mléko a dál držet dietu bez BKM a zkusit to cca za půl roku znovu otestovat. Na nastolování tolerance pomocí malých množství BKM je podle mě brzy, třeba k tomu něco napíše @kam.zyk, ale já myslím, že tím, že budeš jíst jogurt, tak budeš alergii jenom udržovat, v tomto věku.

modra1
13. jan 2011

@luthien.k _Ahoj, kedy myslíš, že je primeraný čas na "nastolování tolerance pomocí malých množství BKM". Držím diétu 10 mesiacov, teraz už iba BKM diétu, posledný mesiac si sem tam dám kúsok nejakej sladkosti, ktorá obsahuje BKM, alebo 1 lyžicu bryndzových halušiek. Asi si sama odpoviem, že je to zle. Polepším sa.
Inak, na mnohé potraviny, na ktoré mi malá reagovala ako bábätko cez MM teraz už nereaguje ani napriamo (samozrejme som najskôr skúsila cez MM), napríklad paprika. Vďaka kamzyk som to podchytila hneď, nikdy som nepoužila kortikoidy a teším sa, že je to lepšie, vlastne od začiatku mojej diéty už nemá žiadne kožné problémy, bolesti bruška (kolika), príkrmami sa upravila aj stolica. To píšem hlavne ako povzbudenie pre ostatné maminy, dá sa v pohode vydržať diéta keď je motiváciou zdravie dieťatka. Bonus: klop klop, som zdravá, zatiaľ ma obišli aj obyčajné nádchy, to isté platí pre deti.

monikakovacova
13. jan 2011

@luthien.k Ahoj. Pred chvíľkou ako som natierala malého, mi prišlo niečo divné. Tie ekzémové fliačky, ktoré mal také zhrubnuté a suché, má už len tak trochu začervenané a šúpe sa mu tam pokožka. Je to normálne? Ale tie líca má ešte horšie ako mal (bordové a na oboch stranách), i keď si myslím že to bude od zúbkov, keďže aj v noci viac slintá a hlavne bol umrnčaný celý deň včera. A tú diétu nastolujem už od soboty (narodeniny oslávime v piatok). Inak som sa chcela ešte spýtať, či môžme karob (to zvyknem dávať miesto kakaa napr. do kaše alebo sladkého keď robím).

luthien.k
13. jan 2011

@modra1, vycházím z toho, co tenkrát, když jsme drželi dietu, řekla kam.zyk mně a jak si to pamatuju (snad dobře) - pokud po počáteční bezmléčné dietě (ty 2 - 3 týdny) se udělá test na BKM a dítě reaguje, je nutné držet dietu alespoň půl roku, než se to znovu může zkusit. To jsme taky udělali, další test jsme dělali někdy před Tobíkovo rokem, přes MM byla rozumná množství BKM OK, napřímo nikoli, na čež kam.zyk řekla, že přes MM mám už BKM dávat, ať se nastolí tolerance a za půl roku zase test napřímo. Takže já myslím, že věk kolem toho roku by měl být OK. Ale @kam.zyk to jistě poupraví nebo doplní či dovysvětlí, až bude moct 🙂

luthien.k
13. jan 2011

Jinak @modra1, ahoj! Dlouho jsi tu nebyla 😉

luthien.k
13. jan 2011

@monikakovacova, to, že se kůže olupuje, bude znamenat jediné - že regeneruje, což je v pořádku. Ona ta ložiska je potřeaba lehce vysušovat do té doby, než zcela zmizí to zčervenání, i v té době, kdy by se už zdálo, že to chce promazat. Takhle se Ti "vyloupne" nové, doufejme bezekzémové, dítě 🙂
Ty tvářičky - může být od slinění. Pokud se to nebude zlepšovat, ozvi se přímo @kam.zyk, abyste zkusili upravit mazání.
Karob se může 🙂

monikakovacova
13. jan 2011

@luthien.k Tak to by bolo fajn, lebo koža sa mu jemne odlupuje aj z líca, tak hádam to bude tak ako si písala. Si ma potešila 😀 A tomu karobu som rada ( mám totiž fajný recept na karobový korpus bez vajíčok, akurát že sa do neho dáva zákys). Nemáte niekto nejaký dobrý recept na narodeninovú tortu bez BKM, vajíčok a tých alergénov? Nejako si neviem bez tých prísad poradiť.

matusaci
13. jan 2011

tak to ti neporadim ja snim sama zapasim mam ho od detstvy a obcas se to ztrati nekdy ne malej ho ma ted take stale promazavame a ani se to neleopsi ani nehorsi a kdyz mu projizdim rukou po telicku tak mi to pripada ze ma vsude nejakou vyrazku tak se chystam s malym na kozni.ale vim ze kdyz sjembyla mala tak me koupaly v koprivach

modra1
13. jan 2011

@luthien.k Ahoj, tiež ťa rada vidím 😉. To vieš, Vianoce, návštevy. Ja sem chodím aj tak už len preto, aby som bola v obraze, ak by sa nejaký problém vyskytol, aby som si vedela nalistovať riešenie. Vďaka za vysvetlenie, to mi stačí. Takže budem musieť urobiť test BKM. Nejak sa mi do toho nechce, neviem si predstaviť, že by som mala zjesť jogurt, o vypití mlieka ani nehovorím, tam to už hraničí s odporom. Asi som nemala toľko čítať o mlieku 😀. Dnes testujem na malej 3. deň bielok, vyzerá byť ok, ani cez mm nikdy na vajce nereagovala a už nám liezla do koláčov, tak jej o týždeň upečiem tortu, nech si zamlsá 🙂.
Zaregistrovala som, že s kamzyk rozbiehate poradňu. Držím vám palce a rada poskytnem referencie, hoci my sme boli ten ľahký prípad, kedy dobrá rada na samom začiatku vyriešila všetky problémy. Detí s kožnými problémami je veľa, určite nebude núdza o akútne prípady, ale úprimne, neviem si predstaviť, že sa vám to oplatí, hoci vám to prajem, veď všetky informácie sú v tejto diskusii a článkoch od kamzyk. Je to už síce 120 strán od kedy začala radiť, ale tie rady sa dookola opakujú, takže kto chce, za pár dní sa zorientuje. Každopádne, nech sa vám darí 😉.

kam.zyk
13. jan 2011

@valentinuska kdyby jen flow cast 🙂 (jinak, u nás blíže známé jako tzv.TAB test, ale opět- není všespásný test, stejně jako sIgE) Nejlépe testování pozorováním. Už blíže doporadí luthien.

kam.zyk
13. jan 2011

@modra1 už nastoluj 🙂 (tu toleranci na BKM)

modra1
13. jan 2011

@kam.zyk _rozkaz 😀, podám správy.

anduca
13. jan 2011

@alure
dík! tak niečo vyskúšame...

stipa
13. jan 2011

@luthien.k no, raději se na tu kaši ptám, abych něco zase nepo... 😉 jestli s ní má někdo zkušenost či ne. Určitě bude obsahovat pšenici..... složení zatím nevím, jen jsem na ni tenkrát koukala. No a spíme špatně už od narození, každé 2 hod večer chce mlíko a pořád se večer vzteká, když se otočí špatně nebo mu překážím já nebo nějaká jiná překážka 😠 🙂 Kolikrát jsem si myslela, že má ještěm hlad, že se budí, ale nebylo a není tomu tak, tak doufám, že ve 2 letech bude už konečně spát celou noc jako andílek 😉
Jo a ještě jeden dotaz - ohledně čajů: stále pije jen Rooibos, vodu moc nechce, hlavně teď v zimě se mu ani nedivím a ty sladké šťávy od Hipp - jablečno hroznovou nehce. Máš nějaký jiný tip na čaj, abych mu je střídala?

valentinuska
13. jan 2011

@luthien.k @kam.zyk obou moc děkuji ...
eliminačně expoziční test je postupné zkoušení potravin a sledování? 🙂 abych to správně pochopila 🙂
budu tedy dál dodržovat dietku a i bez jogurtů, mohu soju, když mám pocit že nám nic nedělá?
rodina mě má za hlupáka, protože testy vyšli negativně a jenom já plaším - jako že chci být zajímavá ☹
takže předpokládám, že mi někdo občas šoupne něco do jídla nebo budou tvrdit že někde mléko není ... doufám, že když se to občas stane, že nebude nějaký problém? nebo je celá dieta v háji?

tygrous
13. jan 2011

@valentinuska Ja byla ve svem okoli diky diete taky za magora ☹ (jednak nam taky testy u Dr.vysly negativne a pak vsichni mi argumentovali tim, ze ekzem ma dnes temer kazde dite, vsem to po roce vymizi a nikdo to tak nehroti jako ja 😅 ) K tomu jsem i dost zhubla a vsichni (fakt uplne vsichni) mi rikali, at se na kojeni vykaslu a zacnu normalne jist a malyho at krmim UM... Vydrzela jsem to skoro pul roku a ted uz je vse ok, takze zase hezky "tloustnu", kojim stale vesele dal a malej zacina ochutnavat uplne vsechno a je relativne v pohode (ekzem se mu dela uz jen pri zubech a po ocko). Takze dej na kam.zyk a vydrz, kvuli prckum to stoji zato😉

valentinuska
13. jan 2011

@tygrous díky za motivující slova 🙂
já osobně na to dám a jsem schopná to dodržet, ale bohužel někdy neovlivním to co dělají ostatní ☹
já fakt věřím tomu, že mi budou něco podstrkovat že tam mléko není a bude tam ... naštěstí ty návštěvy nejsou tak časté 🙂

kam.zyk
13. jan 2011

@valentinuska naprosto není celá dieta v háji, neboj 🙂 EET= eliminačně expoziční test je postupné zkoušení potravin a sledování. V praxi: kojící maminka- vysadí (=eliminuje) případné alerg.potraviny (větš.jde hlavně o BKM a vejce) na 2-3 týdny, poté nastává expozice- např.BKM: první den sní jogurt, druhý den jogurt + tvrdý sýr, třetí až 6.den BKM dle libosti (pokud by byla reakce, ihned přestat, mnohý dotaz je na to, kdy se reakce projeví- nelze na to však odpovědět, doba projevu závisí na typu alergie). U kojící maminky lze expozici vcelku s klidem v duši povolit, do MM přecházejí velmi malá množství alergenů (řádově nanogramy). Dodám pro ostatní: napřímo (tj.přímo alerg.dítěti) je potřeba expozici velmi opatrně provádět za souč.vedení osoby, která se v problematice orientuje (alergolog, imunolog, atd.)

tygrous
13. jan 2011

@valentinuska Tak to mas teda fakt nezodpovedne pribuzne☹ Mne se nastesti vzdy teda zeptali, zda muzu jist to ci ono...Doma to bylo v pohode, to mi dieta po par tydnech uz nevadila, ale na navstevach me strasne stvalo, ze vsichni se cpali ruznymi dobrotami (a ze tchyne a mama a babicka vari dobroty ze zakazanych potravin ani nemusim rikat😀...) Ale je fakt, ze pak treba byli hodne prijemne prekvapeni, kdyz ochutnali moji buchtu bez vajec a BKM😀

@kam.zyk Jen tak ti chci napsat, ze Honzik uz basti jogurty, syry, delam mu kasi do obyc. Hami mlika, a v pohode😉 I rybu jsme zvladli, dokonce mu moc chutna. Jen jsem to asi prepiskla se svickovou - dostal trochu (ale dva dny po sobe), kdyz varil deda tu svou vyhlasenou, a mne nedoslo, ze tam dava mliko i smetanu...tak mel dva dny hooodne ridkou stolici (i kdyz teda jen 1x denne) - manza vzhled prirovnal presne k te svickove😀, a pak se to srovnavalo asi tyden...

valentinuska
13. jan 2011

no jo, když za jejich doby žádné alergie nebyli a dítě jedlo všechno skoro hned ... takže já jsem takový rodinný rebel podle nich, nechci začít dávat šťávičku z pomeranče apod. 🙂

tygrous
14. jan 2011

@kam.zyk Prosim te, jeste mam jeden dotaz. Dnes rano jsem na Honzikovi vsimla, ze ma na lokti takove tri male "stroupky". a ty same stroupky (vel.1-2 mm) jsem mu nasla i o Vanocich na obou nozickach na lytkach...mel je tam teda uz driv, ale ja myslela, ze se nekde skrabnul...ale prave o tech Vanocich mel zhorseny ekzem na tvari (diky zubum) a na tech lytkach se to taky zhorsilo ( teda jen zvetsilo asi na 3mm) a byl to takovy pidi chronicky ekzemek. Suche, drsne, lehce nazloutle flicky. Mam to nejak resit? Mazu to Atodermem. ted to teda temer neni znat, ale rekla bych, ze az zas bude po ocko nebo polezou zuby, tak se to opet ukaze... Trochu me stve, ze se mu objevuji takova nova mistecka...nema to souvislost s BKM? Asi s timhle musim proste pocitat, kdyz uz ekzem jednou mel...uplne na 100% ok to asi nebude nikdy, ze?

kam.zyk
14. jan 2011

@tygrous atopik se nikdy nenudí. AE je geneticky podmíněné onemocnění, takže je vždy potřeba být připraven na to, že stabilizovaný, klidový stav, se může (změnou nějakého vnitřního -např.infekt, růst zoubků, vliv očkování, styk s alergenem v potravě, atd.či vnějšího parametru- změna klimat.podm.,ročního období, atd.) kdykoli zvrtnout v projev, jaký zrovna teď pozoruješ ty na svém synovi. Podle mého názoru ty projevy souvislost se stravou nemají, protože strava se spíš demonstruje jinak u takto malých dětí, ale mají původ spíše v kombinaci faktorů - zimní období + vliv očkov.+ růst zoubků. Řešila bych to Atodermem + navrch se na tyto stádia osvědčila Ichtyo Care mast, případně čistá zinková mast (obojí aplikovat v slabé vrstvě).