Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

martinka1981
24. mar 2011

@luthien.k ja tiež prajem pohodovy a rychly porod,hlavne nech ste zdraví 🙂

modra1
24. mar 2011

@hnedoocka23 to bolo očkovanie hexa + prevenar? Nabudúce je lepšie ho rozdeliť, najprv hexu a po 3 týždňoch prevenar, neočkovať do aktívneho ekzému, 3 dni pred očko až 3 dni po dávať Fenistil kvapky na zmiernenie alergickej reakcie (ekzému), Bio Gaia samozrejme a ak nemáš nič proti homeo tak Thuja occidentalis, užíva sa spolu 4 dni, 1 deň pred očko, v deň očko a 2 dni po. Každý deň sa dávajú 2-3 guličky, rozpustené vo vode alebo mlieku, nemá to prísť do kontaktu s kovom.

renat2
24. mar 2011

Ahoj, s AE zkušenosti teda osobně nemám, ale zabývám se právě zmiňovanými produkty a jen bych chtěla uvést na pravou míru - produkty, které se doporučují na atop. ekzém v sobě obsahují malé množství bylin - tj. pukléřka islandská, jinak jsou to oleje (Brutnákový, řepkový, pupalkový), samozřejmě další produkty jsou právě více bylinné, a tam bych se taky bála a když tak opatrně).
Každému pomáhá samozřejmě něco jiného...já mám vesměs pozitivní zkušenosti, což mě těší.

Ať se všichni AE brzo zbavíte 🙂

ludmilabb
24. mar 2011

@luthien.k praveze je to kombinacia cerveneho zapalu so suchymi flakmi 😖

blandik
24. mar 2011

@anet1811 - asi už to rozebíráte s @luthien.k 😉 , jen co mě tak napadá - celý ten stav zhoršily dvojí antibiotika, jelikož původ ezkému je ve střevech...takže malý potřebuje probiotika (bio gaia nebo infant a nevím jak dál, na předcházejících stránkách je určitě uveden název, jsou levnější než bio gaia), aby se obnovila mikroflora a taky posílila, u atopiků se běžně berou probiotika stále. Krevní testy v tomto věku bývají občas falešně pozitivní nebo negativní, nejdůležitější je, že jsi viděla,že původně mu přechod na štěpené mlíko pomohl od ekzému a že evidentně reagoval na kravské mléko ve tvém MM...takže je jednoznačné, že tam alergie je...existují i typy /non-IgE alregie), kdy krevní testy neprokáží nic a tyto alergie se nedají zjistit krevním testem, pouze tak, že vidíš evidentní reakci na alergen (tak jak u vás se stalo). Takže malý te'D pije N Digestive Care? Kdyby nepil, tak by se dalo přejít dočasně na N Digestive Care, protože antibiotika můžou snížit laktázu ve střevech a tím stížit trávení laktozy...ale podle mě u vás je ten problém s těmi antibiotiky v tak ranném věku, chce to probiotika dáva denně a pokud by se to nelepšilo ani při NAC/resp. NDC, tak to chce zatlačit na Neocate na gastru. Určitě bych malému zatím nedávala kozí mléko, blíkoviny jsou velmi podobné s kravskými a může vzniknout citlivost...Co se týče kosmetiky, tak to nechám na @luthien.k, neviděla jsem fotky (ale bacha na to, ekzém může vypadat, že je "suchý", tak jako u nás, ale může být vlastně v akutní fází, že je červený ve spod s pupínky a nahoře se dělají krusty, suchá místa, ale dole je jakoby červený, hrubý, nabubřelý....právě takový mělo naše dítě a většina dětí má suchý ekzém, takže u suchého nemám zkušenosti s kosmetikou..).

blandik
24. mar 2011

@luthien.k - taky přeji snadný porod a a't jste všichni v pořádku 🙂 Budu se snažit radit, co vím, ale současně tě budu intenzivně vyhlížet, moje vědomosti nejsou takové jako tvé, tak se na tebe budeme brzy těšit.

anduca
24. mar 2011

@modra1
Ahoj, dík za odpoveď. Moja má ekzém, momentálne dosť intenzívny. Tak radšej počkať s nastreľovaním až kým nenastane kľudové obdobie?

lelask
24. mar 2011

Ahojte maminy, prosim vas ako vyzera priebeh liecenia exemu. Nasadila som dcerke bezmliecnu dietu a na treti den sa krasne vycistila (natierala som bepanthenom),teraz druhy tyzden to zase vsetko vypuklo a este viac lozisk 😢 a aj si to skriabe.

Dnes som kupila Kawar morsku sol do kupela-mate niekto skusenosti?

Ja som hrozna matka lebo dietu som nasadila iba jej a ja sa len obmedzujem (este stale dojcim) .Neprejavila by sa neznasanlivost na bielkoviny hned prvy tyzden,kedze ja som ich jedla? Mam malo kil,bojim sa ze bez syra schudnem na kostru a pridem o mlieko 😅

lelask
24. mar 2011

este som sa chcela opytat aky chlieb,pecivo na Slovensku kupujete? Dakujem

anduca
24. mar 2011

@luthien.k
Poslala som Ti ten dotazník 🙂

ludmilabb
24. mar 2011

@blandik popisala si podobny typ ekzemu ako mame my na licach, cervene zapalane horuce, suche, hrube ale akoby s pluzgierikmi uz neviem co jej mam na to davat, vcera vecer som jej to natrela Imazolom podla rady koznej tak jej to cele vyschlo no vyzera to hrozne, teraz na vecer som ju natrela Vittelou

luthien.k
25. mar 2011

@ludmilabb, viz. mail 🙂

@lelask, přesně to, co píšeš, se stává - že cca po týdnu diety dojde ke zhoršení, jak se tělo čistí. To, že Ty jíš BKM - to je těžké zhodnotit, jestli to u vás má vliv nebo ne - v zásadě ano - nicméně ty nanogramy BKM, které přejdou do BKM, už malou ani senzibilizovat nemusí. Nicméně jinak než striktním vysazením BKM i u sebe to nezjistíš. Máš ode mě popis, co čím nahrazovat? Já si nejsem jistá, takže Ti to posílám do IP.

luthien.k
25. mar 2011

@lelask, ještě k tomu pečivu, když budeš kupovat balené, kde je uvedeno složení a vyhneš se takovému, kde je sušené mléko, syrovátka, kasein, tak to bude OK. Každá pekárna peče trochu jinak, takže si to můžeš zkusit zjistit u té u vás, co do pečiva dávají, pokud bys nechtěla kupovat pečivo balené.

martinka1981
25. mar 2011

@luthien.k prosim ťa,vidim že si ešte tu. Čitala som si to zavadzanie prikrm.čo si mi poslala a nemam v tom jasno že kedy zaviasť ten lepok,piše sa 4-6 mes. Ale tuha strava zaviesť u kojenych od ukon.6 mes. 😕 a akym spobom podať ten lepok?? Kašu a aku?? prepač že ťa tolko otravujem ale fakt jej nechcem ubližiť,pri prvej som davala velky pozor ale teraz je to ešte horšie a mam strach aby sa jej to zase nezhoršilo 😒 . Ďakujem ti.
Inak kludne možu odpisať aj
@blandik alebo
@modra1 vdaka 😉

modra1
25. mar 2011

@martinka1981 keďže kojíš, je to jedno, už som to vysvetľovala obšírne raz, teraz len stručne: Najlepšie je zaviesť lepok počas kojenia (štatisticky najviac žien kojí tak pol roka, preto sa oporúča 4-6 mesiac, aby bolo dieťa chránené MM). Kašu môžeš dať instantnú jednozložkovú do vody. Ja som uvarila malé množstvo ovsených vločiek vo vode a rozmixovala som ich s ovocím, kt. som mala odskúšané. Najmenej agresívny lepok má ovos a špalda.

anduca
25. mar 2011

@modra1
Ja nekojím, malá je na UM a nenašla som nikde, ako je to podľa najnovších výskumov, kedy zaviesť lepok u ekzematických detí. Ak mi vieš poradiť... vďaka!

modra1
25. mar 2011

@anduca mrzí ma to, neviem, ja som sa zaujímala len o zavádzanie u kojených. Ale malinká už má cez 8 mesiacov a ak si jej doteraz lepok nezaviedla, tak už aj tak čas medzi 4-6 mesiacom je pre teba neaktuálny. Určite by som zvolila ovos a začala malým množstvom, lyžičkou a postupne pridávala. Treba odskúšať zvlášť aj špaldu, raž, jačmeň, pšenicu nakoniec., čiže buď variť celé zrná alebo kúpiť jednozložkové kaše, určite nezavádzať lepok cez nejakú osmizrnú. Neskúšala by som to do akútneho ekzému, lebo by si asi nič nezistila.

anduca
25. mar 2011

@modra1
o.k., dík! už som kúpila ovsené, aj špaldové vločky, hľadala som informácie, ale nikde som nenašla, tak ešte počkám asi do 1 roka.

modra1
25. mar 2011

@anduca malá má alergiu na BKM? prepáč, ja už sa strácam v toľkých prispievateľkách tejto diskusie. Ak nie a nemáte v rodine celiakiu, tak je malá pravdepodobnosť, že by mala intoleranciu lepku´, Takže pôjde len o alergiu, tá býva najčastejšie na pšenicu. Testy jej robili?

luthien.k
25. mar 2011

@anduca, lepek u nekojených od 6 měsíců, psala mi kam.zyk 🙂 A jak píše @modra1, začít oves, špadla, ječmen a pšenice nakonec.

anduca
25. mar 2011

@modra1
z krvi jej nezistili ABKM, ale vadí jej obyčajné UM, pije N Allergy Care. Nemáme v rodine celiakiu.
@luthien.k
ďakujem za info! tak nasledujúca testovacia potravina bude ovos 🙂

martinka1981
25. mar 2011

@modra1 takže počkať kym začneme skušať prve prikrmy od toho 6.mesiaca a potom jej skusiť aj ten lepok. Dufam že chapem spravne 😀 Len potom ho zavedieme až po 6.mes. A kedže sa ma začať zeleninou,potom mäs.zeleninov.prikrm a nakoniec ovocie tak neviem kedy sa k tomu dopracujeme 😀 😝

blandik
25. mar 2011

@ludmilabb - jestli máte něco podobného, ono to působí trošku jako suché, protože nahoře je krusta, taková hrubá pokožka, kamzyk nám to popsala jako subakutní typ, tak nakonec nám pomohla Ichtyocare pasta (ne mást, pozor, mast je mastná a mastné na takový typ ekzému nesmí), ona trosku vysušovala, vypadalo to hrozně, protože se to olupovalo (ale průběh pomalý) ale hlavně to světlalo, odrudlo...později, až to bylo takové sušší, tedy bych řekla jen takový zbytkový ekzém (určitě ne červený, ale tělový) jsem to mazala na radu kamzyk směsí bepanthen, infadolan a revitgal, to už bylo mastné, ale neměli jsme tam už žádné červené místa a to taky pomáhalo. Nám nějak nepomáhaly krémy typu a-derma, excipial...

blandik
25. mar 2011

@lelask - já jsem jednou zjiš'Tovala v albertu všechno pečivo s prodavačkou, že mi vytáhla doklady od všech housek, co v jaké je a hlavně bych řekla, že zejména dopékané pečivo má šílená složení, včetně syrovátek, sušeného mlíko a hory éček.

ludmilabb
25. mar 2011

@blandik na vecer som jej dala Vitellu a pomohlo odrudlo ako pises, supe sa to riadne, hrube supinky sa jej normalne daju odskrabkat ale uz to nema horuce, cize zapal ustupil, Imazolom som to asi pogebrila zbytocne ☹ aky pomer tych masticiek si davala 1:1:1? hmm a co pises dopekane pecivo je prosim ta ake? ja citam zlozenie chleba ktory je baleni a veru tych ecok co tam je katastrofa ☹ ☹ ☹

blandik
25. mar 2011

@ludmilabb - mě se zdá, že ten poměr byl 1:1:0,5 (bepanthen, infadolan, revitgal), ale pak jsem i mazala bez infadolanu, ten je hodně mastný a poměry od oka. Vždy na prst trošku vytlačit od každé a namazat. To je supr, že vám to odrudlo. Nemělo by to vysušování být moc rychlé, aby to pak zase nesvědělo a malý se nazačala škrábat a nezanesla si tam infekci...ta směs je pak až na úplně doléčení..

Jo, to pečivo - myslím dopékané pečivo přímo v obchodě. U nás dopéká hodně kaufland a albert, tesco, podle mě to mají předem zmražené a pak to dopečou přímo v obchodě. Já bych se osobně zkusila poptat v tom obchodě na chleby, které nejsou balené /protože ty balené mají hodně éček, aby vydržely) a zeptala se prodavačky na složení, musí to na prodejně mít a našla si nějaký, který má složení jen mouka, voda, kvásek, možná nějaký ten regulátor kyselosti, kmín...já jsem dlouhou dobu kupovala jeden baléný chleba, měl přesně takové složení, jak jsem psala (babiččin chléb, tradiční receptura).

katka121
25. mar 2011

Ahojte kočky, nesledujem Vašu diskusiu od začiatku, tak ak sa tu táto rada už objavila, tak sa ospravedlňujem...
Môjmu teraz už 7 ročnému Matúšovi sa asi v 4 mesiacoch objavil atop. ekzém. Šli sme za super kožnou, ktorá mi povedala, že predtým ako skúsime akékoľvek mastičky mám vyskúšať nasledovný babský recept:

Nepárne dni: pred kúpaním uvariť hustú kašu z kukuričného škrobu - (Solamylu) - t.j. asi 3 kopcovité lyžičky škrobu do asi 3/4 litra vody - a túto hustú kašu vliať do pripravenej vaničky na kúpanie.....

Párne dni: do kúpeľa sa pridával prípravok Balneum - z lekárne, ktorý sa používa v kúpeľných zariadeniach - ten vodu akoby premastil, je to taký mastný roztok......

Po 14 dňch bol ekzém preč - zabralo to super - aj keď som tomu na začiatku vôbec neverila...... vrelo odporúčam. Samozrejme aj počas dňa treba kožu premasťovať.

Inak aj ja mám ekzém - spôsobný neviem čím, ale teraz je v lekárni novinka - krém Lipobase Repair. Je super a aplikuje sa len 1 x za děn - neviem či môžu aj detičky ale obsahuje lipidy, ktoré si inak koža vytvára niekoľko dní. Po aplikácii je koža aj po niekoľkých hodinách stále vláčna... takýto dobrý krém som ešte nemala - je aj dosť drahý - asi 6,3 € za 30 ml.

luthien.k
25. mar 2011

@martinka1981, ten lepek - můžeš třeba sem tam lžičku ovesných vloček přidat do odzkoušeného zeleninového příkrmu 😉

martinka1981
25. mar 2011

@luthien.k dik,to ma vobec nenapadlo 😝 asi som neaka nechapava,čo už. materska demencia 😀 😀 😝

berenika39
25. mar 2011

@luthien.k ahoj, můžu se zpetat? Petr se z takového toho kojeneckého exemu vyhrabal, kolem roku pohoda a nic se neděje. Ale má pořád jedno "kolečko" na ruce, na hřbetu ruky, červené, suché, hrubé, jakoby na kloubu. Tak 1,5 cm. Pořád se to vrací, nelepší se to, nesvědí ho to. Co na to? promazávám indulonou, ted mám leniens, ale nic...děkuji