Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
15. apr 2011

@lenkove, tak to jsem taky zvědavá, ony ty testy... No však víš, vyjít nic nemusí, zlatá eliminační metoda 🙂

lenkove
15. apr 2011

@luthien.k
dakujem 🙂 no ved lekarka mi povedala, ze vyjst moze na testoch vsetko alebo nic :-P a ani jedno z toho nemusi byt pravda. Tak tak... 😀Veru, esteze mam net a vas, inak by som o eleminacnej nic nevedela 🤐 🤐

zelep
15. apr 2011

to ale není doplněk stravy

luthien.k
15. apr 2011

@zelep, ano, to říkáš, ale pro mě je to přijatelné pouze jako doplněk stravy. Každý "extremismus" ve stravování není podle mě dobrý. To je zase můj názor. Očividně se neshodneme 😉

luthien.k
15. apr 2011

@lenkove 😉

zelep
15. apr 2011

toto není extrémismus, neříkám, že by se nemělo jíst, ale zařadit zelené potraviiny do jídelníčku a ubrat si ze svého košíku potravin. 😉

luthien.k
15. apr 2011

@zelep, to zní lépe 🙂

zelep
15. apr 2011

to, že to i sytí a čistí , tak je dobré, neb nám vše škodlivé odchází ven z těla a člověk sytostí nepotřebuje tolik mít příjmů těch vedlejších potravin, které nejsou v dnešní době ty nej..... 😉

mucka2505
15. apr 2011

maminky co mate deticky s atopickym ekzemom...da sa to vyliecit, strati sa to .... kto a co vam pomohlo??? ale len na prirodnej baze lebo kortikoidne maste som uz pouzila ( lebo som o tom nic nevedela ) a vratilo sa to spat a je to este nepeknejsie ja uz som zufala uz neviem co mam robit... ☹ stale sa tp rozsiruje uz ma tvaricku krk rucicky aj hrudnik s bruskom... kam mam ist s malou za akym doktorom.. dakujem

michaelabj
15. apr 2011

aký máte názor na "závislosť" na Fenistile?
Syn má 7 mesiacov a Fenistil mu dávam v podstate od 3m nepretržite, pretože má atopický ekzém na tvári, ktorú si stále škriabe.
Ked to má veľmi zhoršené, dávam mu aj cez deň 3-5 kvapiek a na noc 6-10 kvapiek.
Ked to má dobré, tak iba na noc 3-5 kvapiek.
Kedže stále dumem nad tým, aby mu fakt nevznikla nejaká závislosť, tak som mu skúšala niekedy na noc VOBEC nedať - ale to sa prehadzoval, vkuse poplačkoval, vrtel sa... o pol jedenástej vstal, vypil mliečko, vrtel sa do polnoci... potom zasa o 4.00 vstal, vypil mliečko, a zasa to isté - aj tak poplačkoval do 5, alebo až do pol 6
Čo vy na to? @luthien.k vieš aj ty niečo k tomu, prosím?
Ďakujem

modra1
15. apr 2011

@mucka2505 prečítaj si tieto články http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/ sú tam informácie, z ktorých čerpá táto diskusia a naozaj mnohým deťom pomohli z AE, ak sa dodržiava istý režim. Prečítaj si aj aspoň 5 strán tejto diskusie dozadu a potom sa kľudne pýtaj na všetko čomu nerozumieš alebo chceš dovysvetliť. Pri tak malom bábätku je dôležité vedieť či je kojená či na UM a ako vyzerá ten ekzém, kedy začal. Dôležité veci, ktoré si všimni pri čítaní: užívanie probiotík+diéta (eliminácia potravín, ktoré dieťa alergizujú) a správna strarostlivosť o kožu. Tiež vzhľadom na vek radšej upozorňujem, že je dôležité neočkovať v stave akútneho ekzému (mokvanie, červené ložiská), lebo to môže stav veľmi výrazne zhoršiť.

modra1
15. apr 2011

@michaelabj toto som kedysi riešila s kam.zyk aj lekárkou a že fyzická potreba (závislosť) tam nevzniká. Ak máš pochybnosti radšej sa poraď s lekárom, najlepšie asi alergológ alebo ORL, tí to predpisujú najčastejšie. Sú to antihistaminiká novej generácie, takže by nemalo byť, i keď stále sú to chemické lieky.
Skôr by som sa zamerala na to prečo má ekzém, riešilo si to už? Potravinové alergie, diéta, kozmetika? Mrkni príspevok vyššie.

michaelabj
15. apr 2011

@mucka2505 Ahoj, vidím, že si na tom približne tak akko sme aj my. Moj malý má tiež ekzem v podstate od narodenia, viditeľne od cca 2-3 mes. Ak máte už diagnostikovaný AE, tak ti nechcem dávať umelé nádeje - ono sa to vyliečiť vlastne ani nedá, je to v krvi a záleží len na režijnych, dietetických a lokálnych opatreniach.
Ja som kortikoidy som nedávala a nedám, kým nebude iná možnosť.
Najviac rád tu na fóre ti dá @lutieh.k - ktorá je vlastne takým adminom a hlavou tejto témy. Poradí ti ohľadne diety aj lokálnej liečby.
A dôležité! Nájdi si na MK profil kam.zyk - ona má vynikajúce články - špeciálne pre maminky atopikov, rozdelené na dietologické časti, režimové opatrenia, lokálne opatrenia (maste)... Je potrebné ešte vedieť, aký je rozsah AE či kojíš, alebo ste na umelej strave - potom sa ide v prvom rade od diety - ked kojiš tak pre teba, ked nie - tak špeci mliečko pre malú, návšteva kožnej, a alergologa...
Ja ti poradím tiež, čo nám zaberá a čo používam ja - ja sa tiež držím len mimokortikoidných ciest - a odporúčam už dnes sa prihlásiť na liečenie do trávnice - www.odlu.sk - my nastupujeme v júni.
Hlavu hore!

modra1
15. apr 2011

@michaelabj no vidíš, ja ťa tu smerujem na čítanie a ty všetko vieš 😉. Nepamätám si ako je to u malého, podarilo sa zistiť čo mu vadí?

michaelabj
15. apr 2011

@modra1 ahoj, diky za info - to som rada, že je to takto, nemôžem k tomu nájsť žiadne poriadne info na webe.
Len sa štve, že ked mu ich nedám tak spí podstatne horšie - v podstate nežiadúci účinok "ospalosť" ako vyšitý... :(

a čo týka pôvodu ekzemu - dedičné predispozície - ja mám ekzém, takže je to jasné :(
už sme to preberali podrobne s lutien, jemu to osciluje aj zo dňa na deň - aj napriek všetkých režijným opatreniam (eko prášky, žiadna aviváž., bledé farby... ) aj napriek dietnym opatreniam (Nutrilon Allergy Care - bez mliečnej bielkoviny, o opatrnosti pri prikrmoch ani nevravim...) a testy u imunoalergologa vlasnte nič nepotvrdili - ale to beriem s veľkou rezervou v tomto veku...

modra1
15. apr 2011

@michaelabj hm, zase špeciálny prípad, už vás tu je. A čo to mlieko, nedalo by sa prejsť na Neocate?, vieš, že nie pre všetky deti Nutrilon AC riešením ... Inak, ten Fenistil ak mu pomáha proti svrbeniu a uspí ho, tak je to vlastne dobre, lebo zaberá a malý sa vyspí, to je tiež veľmi dôležité u atopikov. Robili mu aj celkovú imunológiu a inhalačné alergény?

kazdovci
15. apr 2011

@michaelabj neboj, na antihistaminika sa zavislost netvori. mam muza alergika a obe detikcy dlhodobo beru Fenistil, starsi synator mal tiez kozne problemy tam sme brali fenistil cca pol roka kazdy den. teraz ma takmer 4 roky, fenistil neberie uz dlho a ziade abstinencne prejavy nema🙂 a mladsia dcerka ma tazky AE, tiez uz 3 mesiac denno denne fenistil, niekedy aerius, inac si den neviem predstavit aj s tymi antihistaminikami sa skriabe, co by bolo bez nich si neviem ani predstavit. ale ako pisu baby, hlavu hore, raz z toho vyrastu!!!!

michaelabj
15. apr 2011

@modra1 o tom Neocate neviem priznám, nezaujímala som sa o to. Kedy sa dáva?
Neviem to na 100%, ale som predsvedčená, že malý nemá alergiu na žiadnu potravinu - má "len" ekzém, ktorý mám aj ja celý život a je prepletený s alergiou - senná nádcha - veľmi silného kalibru. Kolkokrát sa rozprávam s mojou maminou - tak vždy potvrdzuje všetko, čo malý práve má na to, že som to mala presne takto aj ja... :( len vtedy bohužial neboli také možnosti liečenia a ani dostupnosť informácií ako sú teraz a dávali mi kravské mlieko a kortiodiné maste
Čo sa týka testov: odozvu imunity má v poriadku, IgE aj špecifické IgE všetky negatívne - mačka, plesne, roztoče, prach, mlieko...
Neviem, čo iné ešte myslíš inhalačnými alergenmi?

michaelabj
15. apr 2011

@kazdovci Dakujem!

modra1
15. apr 2011

@michaelabj tie čo sa dýchajú, teda nie potravinové. Neocate je štepené úplne a je vhodné pre deti, ktoré reagujú aj na Nutrilon AC. Je ešte malý, určite by stálo za to požiadať alergo o predpísanie, možno by pomohlo. Jedine na predpis, potom sa dopláca málinko, ale bez stojí vyše 70 €.

myscha
15. apr 2011

@luthien.k Moc dík za ty rady na dietu, tohle přesně jsem potřebovala, nemám moc času projíždět internet. Půjdu vydrancovat DM-ko a zdravou výživu 🙂
Po dovolené se na to hned vrhneme, abych to stihla ještě před poslední Hexou na 1,5 roce. MMR očkování se mi podařilo odložit po druhém roce, tak snad v té době bude ekzém už lepší.
Dám pak vědět, jestli se nám podařilo něco zjistit.

myscha
15. apr 2011

@luthien.k Jo a ještě přeju, ať operace miminka dopadne dobře!

jannika
15. apr 2011

Ahojte
Som zufala a stale v nejakom kolotoci.mam dcerku ktora ma 2 roky od 6 mesiacov ma naznak na atop.dermatitidu...zial nik z koznych mi nic nepotvrdil ani nevyvratil ...absolvovali sme aj gastro testy no alergia sa nepotvrdila ....a mala to ma stale viac a viac zhorsene :( vyskusali sme rozne maste aj kortik...aj robene aj bioderma aj A-derma a nic :( podla toho co tu citam zienky ste viac nez odbornicky na danny problem ja uz neviem ci robim nikde chybu alebo mala musi z toho vyrast ako tvrdi moja kozna :( mala ma krupicovy typ casto viac nez cerveny nieje to suche ale drsne kvalitne, vobec sa neskrabka ked zaspi tak ma plet ako babika ked vstane ocervenie a opat sme doma :(

luthien.k
15. apr 2011

@jannika, ahoj, má to červené, když se ráno vzbudí? Odkdy má potíže? Kožní se tedy neshodnou, zda jde o AE?
Dalších "pár" otázek 😀 - v čem spí, jakou má přikrývku, polštář, matraci, jsou v ložnici nějaké květiny, chodí tam nějaká zvířata, máte záclony/závěsy, koberce...? Jaký máte typ bydlení (rodinný dům nový/starší, panelák - zateplený, nezateplený..)? Byly někdy potíže s plísněmi?
Dodržovali jste někdy nějaká potravní omezení/vyloučení potenciálních alergenů ze stravy? Byla kojená/dokdy? Jiné potíže nemá/neměla (problémy se stolicí, průjmy, hleny nebo krev ve stolici, dýchací potíže, častá nemocnost, chudokrevnost, špatné přibírání)?

Jinak u těch starších dětí se tyto problémy řeší o dost hůř... U kojenců obvykle stačí úprava stravy (maminky při kojení nebo prcka), vychytat kosmetiku a je to. U těch starších už k tomu přistupují ty vlivy inhalačních alergenů (kdy vám dělali testy a jaké?), jedí už obvykle vše atd....

michaelabj
15. apr 2011

@jannika kožná by mala v prvom rade pomôcť a nasadiť správny typ lokálnej maste - povedať, že z toho vyrastie ti môže každá jedna tu z nás - a to nie sme vyštudované dr.! Z ktorého si mesta (ked píšeš že ti dr. nepomohli, možno poradíme nejakého inde)?
Nepíšeš, kde to má - ale poviem ti, že na červené, drsné miesta (a to môj ich máva ako drsný papier pre stolára!) mi najviac pomáha A-derma Exomega emolienčný telový krém - ten je aj na tvár aj na telo - tým, že je emolienčný, urobí akoby film na pokožke. Po umytí sa zmyje, treba natrieť znovu, inak 2-3 denne - ale naozaj pravidelne, aj ked sa ti bude zdať, že to má už lepšie, pokračuj a premasťuj....
Ešte sú dobré odozvy aj na Lipobase Repair, ale nám nejako nesadlo, no vykúšať sa oplatí.
Toľko moja rada, čo sa týka lokálnych opatrení
Určite ti kočky poradia aj čo sa týka diéty - prísť na to, kedy a po čom, sa jej to začne zhoršovať - no tu ide o trpezlivosť (kedže má už 2 rôčky) a tak trochu byť detektívom.

jannika
15. apr 2011

@luthien.k
ahoj ked sa rano zobudi tak je to relativne v pokoji nieje to az tak cerveve no akonahle pride emocia opat to vy de na povch a je to desne skarede :( spinka v postielke mame kupene anti perinky ,kvety nemame ,nemame ani zvieratka a kedze byvame v podkrovi nemame ani zaclony ale mame koberec 🙂 casto vetrame mame domcek zatepleny ..plesne sme mali pred asi rokom ked sme nemali zatepleny dom ale to sa vyriesilo.....obmedzenie v strave? bolo vzdy niečo raz sme vynechali na mesiac ovocie ....bolo to bez zmeny potom v obdobi ked mala mala asi rok sme vynechali uplne mlieko mliečne na cca 4tyz a bez zmeny kojena cca 3mesiace manzel je alergik na travy ...nikdy mala nemala problem u lekara sme neboli ani sopliky ani kasel ani teploty bez liekov ukazkove babo len ten exem!!!!testy sme absolvovali na potrav.aergie asi pred rokom .. viem ze to je tazke sama to vnimam ako velky problem a mam pocit ze sme obcas ako pokusne kraliky :(
ak mozem poslem aj foto

luthien.k
15. apr 2011

@jannika, a jaký máte vysavač? S hepa filtrem? Takže přikrývky z dutého vlákna předpokládám... Co protiroztočové povlaky na matraci, máte? Jak často povlečení pereš a v čem?
Ještě tam nevidím, kdy jí to začalo... No a fotky určitě pošli, raději na mail, viz. IP.
Testy tedy nebyly na inhalační alergeny, jen na potravinové... Dělali je na alergologii nebo gastru? Už jsem se mockrát setkala s tím, že na gastru netestují ty správné protilátky (IgE), ale ty, co alergiích nevypovídají a bohužel i lékaři, kteří nesledují nejnovější trendy v tomto oboru, to nevědí (dělají často IgG nebo IgA protilátky).
Určitě bych doporučila návštěvu alergologa a nechat udělat testy na inhalační alergeny (pyly, plísně, roztoči, prach, peří, zvířata). V tomto věku už to může mít rozhodující vliv. No a stres, ten už taky, tomu se dá těžko bránit. Co má taky vliv, je Tvůj stres!!! Když je maminka v pohodě, tak se může zlepšit i dítě, ono mít ekzém, pokud jí nesvědí, nějak radikálně neomezuje v životě, není až taková tragédie, to je třeba si uvědomit v první řadě 😉 Vím, že je to těžké, každá maminka by chtěla mít to nejkrásnější a zdravé dítě, ale zkus se na to dívat takto a možná i to vám oběma trochu pomůže.

jannika
15. apr 2011

@michaelabj
ahoj sme z Popradu a veru natrafit na dobru koznu je umenie ....vo Svite sa kožna na nu ani nepozrela napisala Locoid a dovidenia :(((((
potom sme isli za dalsou asi 40 km a mam pocit ze opat bezvisledne :( mame to na licka,a cele rucky ...mala krupica az velke pupliky ktore jej ked narastu do urcitej velkosti vylupnu sa a zmiznu a opat do kola na inom mieste ...
A-derm sme pouzivali na ruckach to mala vceeelku dobre ale na tvaricke bez zmeny ...

luthien.k
15. apr 2011

@jannika, v úvahu taky přichází infekce v tom ekzému - nědělají se jí takové krusty na tom, když píšeš o vylupování? Nejsou to jasně ohraničené červené víceméně kulaté fleky? No však pošleš foto...

stresman
15. apr 2011

BOhuzial sa musim pridat, dnes sme prisli od lekara s diagnozou atopicky ekzem...uffff...malinky ma 11 mes a doteraz sme nemali absolutne ziadny problem. Je to velky papac, chvalabohu nikdy na nic nezareagoval negativne...Az mu mamka dala cestovinky s masom a zaliala domacou rajcinovou stavou a este k tomu na ranajky ku chlebiku mu dala srkat rajcinku. Myslela si, ze uz to jedava. Ale ja som mu davala iba papriku ci uhorku - surove ku chlebiku. A zhruba od toho casu, to su uz dva tyzdne sa maly vysypal...najprv okolo plienocky, myslela som si, ze su to potnicky, kedze sme dlho cestovali autom. No neprechadzalo to, naopak sa to zhorsilo a teraz ma drobne vyrazky po celom telicku, nie su cervene, iba drsne na dotyk...Zarazilo ma, ze mi lekar predpisal taku silnu dietu, zo zeleniny iba zemiak,kalerab a karfion, plus ryza a kura, hovadcie a kralicie maso, jablko a banan a tmave pecivo s maslom, syrom a jogurty biele. Nejde mi to do lavy, ze nemoze ani brokolicu, mrkvu, cuketu, zelenu fazulku, to vsetko predtym v pohode jedol a nebol problem. Pytala som sa, ci to mam obmedzit iba na nejaky cas apotom sa mozem k tomu vratit a on ze nech nefantazirujem a pocuvam, co hovori. Aj umele mlieko mam zmenit. Zda sa mi to prilis prisne...som si ista, ze to vyvolala rajcina, tak preco mu odopriat tolko vitaminov??? Mast mi predpisal Linola Fett. Co si o tom myslite? Bojim sa, aby to nebolo "navzdy"..