Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

martinka1981
16. máj 2011

@hnedoocka23 inak len aby tam neake kortikoidy neboli 😀 ako v nemenovanom kreme 😀

julka11
16. máj 2011

ahoj.
Začala jsem přikrmovat svoji 6měsíční dceru brokolicí. A osypalo se jí bříško. Starší dcera má polyvalentní potr. alergii, tak jsem u druhé začala opatrně s brokolicí, která by potencielně neměla být alergizující...co myslíte??? Dosud jsem ji plně kojila a bez jakýchkoliv reakcí (žádnou dietu-bezmléčnou atd) nedržím.
Jestli i druhá dcerka bude potr. alergik, tak fakt skvělý...☹(

luthien.k
17. máj 2011

@julka111, bohužel i na brokolici může být reakce, nic není zcela hypoalergenní, ale taky se může stát, že jiná brokolice vadit nebude (postřiky atd.), doporučuju určitě vynechat, počkat na zklidnění situace a zkusit něco jiného (oloupanou vařenou cuketu například, dýně je taky výborná) a k brokolici se vrátit později, ale určitě to zase zkusit pro ověření. Vše zkoušet alespoň pět dní po sobě...

liluu
17. máj 2011

@luthien.k Ď za link aj že sa o nás staráš 😉 Včera sme už aj začali. 🙂 ešte mi povieš za ako dlho by som mohla vidieť výsledok, ak nejaký bude??
A ešte keby si mi poradila čo môžem robiť lepšie
Berieme BioGaia,
na večer dávame Fenistil 8kvap, ale nezaberá
kúpeme každý 2. deň v čiermom čaji,
na telo mažeme Exipial mastný krém alebo Indulonu modrú, na tele ekzém nieje.
na tváričke máme suché červené miesta, nato Adermu Dermalibour alebo Excipial, na noc Holt
uši rozškrabané, na noc rukavičky, krémujeme to čo na tvár...

modra1
17. máj 2011

@liluu Fenistil nezaberá každému 😒, ale podľa alergologičky a Věry (kam.zyk) je lepšie ho užívať pravidelne aj počas dňa a možno menšiu dávku (to určí lekár podľa váhy). Príklad: malinkej v 5. týždňoch predpísala kožná Fenistil 1Xdenne 3 kvapky, Věra mi to upravila na 3Xdenne 1 kvapku, alergologička to neskôr okomentovala, že takto je to lepšie. Či zaberie proti svrbeniu takto sa nedá povedať, každopádne svoj význam užívanie antihistaminika u atopika má. AKo tu už písala luthien, treba zájsť na alergo.
Červené miesta treba zbaviť červene - na to je fajn zinok, teda spomínaná zinková masť, sudokrém, bubchen na zapareniny alebo holtov krém (pozor, len na noc, v slnečných dňoch by som ho ani na noc nepoužívala, obsahuje decht a ten môže vyvolať fotototoxickú reakciu). Ak je to suché, pre aplikáciu zinku to treba natrieť bežným osvedčeným krémom pre atopikov napr. Bioderma Atoderm PP a ďalšie, viď príspevky vyššie na tejto strane od luthien, každopádne určite nemastný krém, žiadna indulona. Na zvyšok tela, na bezproblémovej koži môže byť indulona ak nerobí problémy.
Inak čierny čaj vysušuje, vhodnejší je na mokvajúci ekzém, na suchý ani nie, radšej čistá voda.

luthien.k
17. máj 2011

@liluu, Fenistil nezabírá i proto, že to, co Fenistil potlačuje, je histamin, ale to bohužel není jediná látka, která se účastní toho svědění ekzému, takže opravdu nezabírá vždy a každému (někdo to štěstí má, někdo ne).

Jinak souhlasím s @modra1 s tím, co Ti napsala 🙂 Jen doplním, že si myslím, že lepší než A-Derma Dermalibour by byla A-Derma Exomega a z řady Excipial raději U Hydrolotio, ne mastný krém nebo U Lipolotio (na obličej).

Výsledky - do 14ti dnů až tří týdnů, pokud to bude díky BKM 🙂 Kdy byl první projev ekzému vlastně? Víš co, jestli chceš, napiš mi do IP mail, já Ti pošlu takový dotazník, protože tady v diskuzi vždy na něco zapomenu 🙂

lelask
17. máj 2011

@luthien.k
@modra1 prosim vas, vcera som odpadavala od hladu a svokra mi dala vyprazany rezen = osupala som ho ale malej sa do 19 hodin zase zhorsil exem a to sme uz zase boli skoooro cisty. Je to mozne aby to bolo z vajca? Ak by zjedla nieco ona, tak je mozne aby sa reakcia objavila az tak neskoro?
Uz viem ,ze banan a marhula su spustaci.

avaka
17. máj 2011

@luthien.k dakujem,aj za IP 🙂 urobila som si zoznam,co treba,tak nakupim...
mam vzorku Eucerinu,tak dnes som zacala testovat.Zinkovu od tej firmy nemali,tak som nekupila inu,skusim pouzit ten sudokrem
Plesne na stenach nemame,skor len niekde v kupelni sa objavi,v tomto obdobi,ked sa nekuri...ale to snad neva... 😕 ,to ide odstranit
este som sa chcela spytat,mame priniest k dr.vzorku stolice,aby boli vysledky vsetkeho kym pojdeme v auguste na tu alergo.nevadi,ak by som zacala elim.dietu a vtedy brala vzorky?neovplyvni to vysledky?alebo radsej najskor vzorky a potom zacat dietu?
dakujem 🙂

martinka1981
17. máj 2011

Baby ja som dnes shanala vzorky kremov po lekarnach ale teda niečo zohnať je umenie 😖 !!!!!
Mam akurat Eucerin omega 12% ,potom mi dali v inej Dolivu 10% oliv.olej,10% urea to je v jednom kreme a potom že Psorioderm balzam na telo od fi Pezomed. Tak toť moj dnešny ulovok 😝
Neviem zohnať tu vzorku Exomegy a vraj sa neda ani objednať 🙄 Neviete kde v BA by mohli mať???

modra1
17. máj 2011

@lelask ja neviem, zdá sa mi nepravdepodobné, že by mala reakciu na vajce z trojobalu, ktorý si ošúpala, do mlieka ti prejde len veľmi malá časť alergénu, hovorí sa o stopových množstvách. O aké mäso išlo, nebolo to kurča alebo hovädzie (ani neviem, či sa z toho dajú robiť rezne)? Časovo by to sedelo na alergizovanie cez mlieko, ale môže to byť aj oneskorená priama reakcia. Bolo niečo iné v jej strave, čo ešte nemala?

michaelabj
17. máj 2011

@martinka1981 Exomega sa nedá objednať, pretože zrušili jej dovoz na SK celkovo. To je fakt. Ja poznám jedinú lekáreň, kde ho majú - to je v Svidniku, kde je špecializovaná lekáreň pri kožnom oddelení, oni sú prepojení, tam majú na kožu všetko. Ja som si minule brala rovno 2 balenia 400g Exomegy. Ale dá sa objednať cez www.prealergikov. sk, tí sú prepojení zasa s proalergiky.cz a v čechách sa predáva.
Ale vzorku už asi nezoženieš. Ak chceš, daj mi vedieť do IP, skúsim nejako vymyslieť, ako by som ti kúsok poslala nejako poštou... 🙂

michaelabj
17. máj 2011

@martinka1981 prealergikov.sk (bez www)

lelask
17. máj 2011

@modra1 bol bravcovy,hmm neviem, dnes nemala nic take,vsetko sme uz par krat uspesne zjedli bez reakcii. Jedine take ine a po prvy krat co jedla boli vcera moje opakene zemiaky na oleji- inak si to opekam na Veticku.
Dnes na obed mala zemiaky,sparglu a morc. maso, polievka - kalerab,kukurica,brokolica s bezvajec. cestovinami, na ranajky lekvar,ktory sme mali odskusany. No fakt neviem.
Este ma napadlo,ze som ju doobeda dala na chvilu na slnko-ze by to bola reakcia na to slnko? Ale to by bola tiez riadne opozdena reakcia.

bianka234
18. máj 2011

@michaelabj s tou adermou sa mi to nezdá, mne ju minulý týždeň objednávala v lekárni v ba moja sestra, robí tam, vždy mali veľké zásoby, ale tak ako ide všetko dolu vodou idú aj lekárne, takže len či to nie je len výhovorka že nedovážajú 😎
@lelask aj všetky baby, ja som po roku aj niečo krutého testovania došla k záveru, že dosť podstatnú galibu nám robia zemiaky !!!!!!!!!!! JEDINE NETESTOVANE JEDLO a malý ho mal aj 2x denne, tak ako niekto nemôže ryžu z tých menej obávaných vecí, tak my zemiaky , škoda veliká, ale toto mi žiaden lekár nezožral, myslia si že mi šibe ☹

luthien.k
18. máj 2011

@avaka, ty vzorky stolice jsou jistě pro účely rozboru kvůli infekci, to dieta neovlivní.

@lelask, spargla - to je chřest, že? Ten už taky měla? To slunce ani oloupaný trojobal se mi taky nezdají...

martinka1981
18. máj 2011

@michaelabj dakujem,si zlata. Nebudem ťa zaťažovať. Ja som ešte videla že predavaju Exomegu len tie vzorky su problem. Ale tak možno kupim a budeme sa ked tak patlať tym všetci ked to malej nesadne 😀

michaelabj
18. máj 2011

@bianka234 @martinka1981 tak potom super, že ste videli. Mne priamo moja lekárnička vravela, že obvolala všetkých dodávateľov, ale vraj na SK "zrušili kartu" na tento výrobok. No nejako som sa potom už o to nezaujímala, kedže som si zohnala inde 😝
Tak sa ospravedlňujem za zmätočné informácie 😉

luthien.k
18. máj 2011

@bianka234, no pěkné, reakce fakt může být na cokoli, na brambory jsou reakce časté, ale na syrové, vařením se alergencita zneškodní, ale jak je vidět u vás, obsahují nejspíš i varem těžko zneškodnitelné alergizující bílkoviny (ale o tom se ani dr. Fuchs nezmiňuje, hned jsem na to mrkla a nic o tom nepíše...).

lelask
18. máj 2011

@luthien.k ano mala aj chrest. Do rana sa to ukludnilo ,tak asi ako vsetko cez noc 😉
Fakt neviem, co by to mohlo sposobit. Ta kozka si z nas robi srandu- uz ked je to skoro super ciste,tak sa zase objavi exem. ☹

stipa
18. máj 2011

@luthien.k ahojky, prosím tě, k tomu Reis drinku s Ca - kolik může prcek sníst během dne? Jen 1,5 dcl? Nejsem si teď jistá 😅 dělám mu teď rýžovou kaši - instantní z vloček od Racia a moc mu to chutná, je to jen čistá rýže a když tam dám Reis drink tak je to i krásně ochucené, ale nejsem si jistá kolik toho může za ten den, když tam je ta řasa.... Abych něco nepo.... Díky a pa 😉

luthien.k
18. máj 2011

@stipa, Věra ověřovala u výrobce, jak je to s tím jódem v Reis drinku (kvůli kterému jsme to raději dřív doporučovaly omezit na 2 dcl denně), ale je to v pohodě, klidně ho můžeš dát i půl litru denně 🙂

@lelask, atopický ekzém někdy fakt reaguje nevyzpytatelně... Piš si ten jídelní deník a kdyby se to opakoval, zkusíme pátrat tam. Ale může to být i nepotravinový vliv, třeba jste byli někde mimo obvyklá místa pobytu, kde jste narazili na nějaký alergen ve vzduchu, tak se to mohlo tím aktvivovat atd. Těch možností je moc...

martinka1981
18. máj 2011

Baby prosim vas,okrem toho že sa Vikuš chce prišerne škriabať,tak si stale šucha oči 😒 Je to normalne pri AE? Alebo bude mať skor aler.na neake travy alebo tak. Teraz je u nas topolove obdobie,normalne sneži 😠 .
okrem toho mame hrozne obdobie ,exem stale aktivny,svrbenie ani nehovorim a pijeme už 6.den Neocate a vysledky žiadne.Takže ja už fakt neviem ako to bude dalej 😔 Cely den sa musim venovať mladšej aby neplakala a na staršiu nemam čas ☹ okrem toho domacnosť a neake dodacie listy do firmy čo musim každy den urobiť. Začinam mať toho važne dosť 😝 . Ked ma sesternica volno pride sa aspon so staršou zabaviť,popripade niekam vybehnema spolu nakupiť ale ked je aj ona cely tyžd.v praci tak je to des 😝

stipa
18. máj 2011

@luthien.k ahoj, moc díky za odpo 🙂 tak to tam toho Ca asi tedy moc není 😒 když se toho může vypít tolik, co?
Tak to mohu být v klidu, že vypije-sní víc jak 2dcl denně 😉

Jinak nám zase vylezl AE ale pouze na tváři (jinak poslední stará - chronická ložiska máme na obouiu předloktí už pěkně dlouho, ale jsou malá, tak to stále pilujeme kosmetikou) přikládám to ale k tomu, že mu rostou stoličky ☹ a koukala jsem, že jedna už tam trochu kouká, ale další 3 zatím nic, ale má tam boule jako hrom. Takže pořád slintá a je chudák protivný 😒 Tak doufám, že až mu zuby vylezou, tak se AE zase uklidní 😅 Musím mu tváře mazat Zinkovkou, má je červené a trochu s pupínky, tak jen doufám, že se mu to zase neroznese po těle a nedej bože se do toho zase nedostane infekce 😠 😔 ta je na dlouhé lokte ☹
Tak pa pa a díky moc za info 😉

lelask
18. máj 2011

@bianka234 prosim ta a ako vyzeral priebeh exemu? Lebo nam sa pekne straca az uz to vyzera,ze cely zmizne a zase sa objavi.Aj vam sa tak stracal a zase objavoval? A teraz ste uz cisty?Ja uz fakt neviem co by to mohlo byt ☹

lelask
18. máj 2011

@michaelabj skusala si biolampu? ake mas vysledky???

lelask
18. máj 2011

@luthien.k nic take nezvycane sme nerobili,nebola ani rozrusena. Prezrela som si cely dennik a neprisla som na nic,co by ju mohlo podrazdit. S tym alergenom vo vzduchu si ma dostala, to uz nemam sancu ustrazit 😠 😠 😠
Tie opalovacie kremy,co tu baby spominaju su vseobecne vhodne pre vsetkych atopikov??? Zajtra by som isla kupit,len neviem ktory 😝

evaje
18. máj 2011

Ahojte holky, nemám moc času to tu procházet, ale potřebovala bych poradit. Můj syn 2,5roku, má "olezlou "pusinu. Jen bradu a kolem nosu. Měl to už před rokem od ledna a letos to začalo stejně. Loni dr. doporučila přestat kojit, že si přestane cpát ruce do pusinky a pak se to upraví. Kojit jsem přestala, v létě se to zlepšilo,ale letošní zimu má to samé a řekla bych, že se to drží mnohem víc. Nechala jsem ho natestovat na potravinovou alergii, ale nemá nic. Ale zdá se mě , že mu to zhoršují jogurty, mléko a tavený sýr. Myslíte si, že se mu takto může projevovat atop, i bez těch pozitivních testů? Nebo kdyby se mu to mělo vyrazit po mléku, tak by ty testy na mléko vyšly pozitivní? Díky za radu. Já sama mám taky kožní problémy, ale ne nějak výrazné, takže tředpoklad dědičnosti tu taky je. Jo a ještě něco, loni jsme v lednu byli v teplých krajích, takže souvslost se zimou mě taky moc nepřipadá v úvahu. Spíš ty potraviny.

martinka1981
18. máj 2011

@lelask kam.zyk vraj odporuča Avene bielu radu 😉

michaelabj
19. máj 2011

@lelask ahoj skúšala, no malý mi ju vkuse chytá a nemôžem ho dobre osvecovať. A ked spí, tak tá lámpa raz za dve minúty hrozne pípne a malý sa mi na zobudil. Takže ju poriadne používať nemôžem 😖

modra1
19. máj 2011

@evaje veľa detí s alergiou ju nemajú preukázateľnú z krvi, jedná sa o tzv. nonIgE alergiu. AK máš podozrenie, urob EET (eliminačno expozičný test) - na 14 dní vysadíš z jeho stravy všetko mliečne, úplne všetko aj skryté v nejakých sušienkach, sladkom pečive atď, teda kupovať len balené veci a čítať zloženie. Po 14 dňoch ho začneš testovať mliečnym, napr. 1.deň dáš polovicu jogurtu, 2. deň celý, 3. deň pridáš syr, ďalší deň aj mlieko, testuje sa aspoň 5. dní. Ak zareaguje, máš vinníka. Už je dosť veľký, ale ak zistíš, že reaguje, bolo by veľmi dobré ak by držal bezmliečnu diétu aspoň 6 mesiacov, potom znova odskúšať. AK sa alergia na BKM neprelieči diétou, je väčšia pravdepodobnosť, že neskôr bude mať dieťa inhalačné alergie.
Upozornenie pre ostatné - spôsob testovania aký som popísala je jedine s dôvodu, že chlapček je už väčší a mliečne už dlhšie konzumuje. Pri malinkých deťoch doržiavajte testovanie od jednej lyžičky.