Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

marketovna
27. máj 2011

@luthien.k - no on má udělaný kompletně testy a vjece mu teda vyšlo, ale říkala, že úplně na spodní hranici....

Holky moc díky ty jo 🙂

luthien.k
27. máj 2011

@marketovna, testy u potravinových alergenů nejsou bohužel moc směrodatné (falešná negatitiva i pozitivita, navíc u 50% potravinových alergiků se to z krve nedá vůbec zjistit, protože nereagují "v krvi", ale jinými složkami imunity...), důležité je, jak to funguje v reálu a to je jedině o tom zkoušení - vysadit podezřelé potraviny aspoň na 14 dní a pak otestovat jejich vliv postupným podáváním. Ideální je držet HA dietu jen s potravina v zelené části tabulky: http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)... a pak zavádět postupně zpět ty "alergizující", počínaje mlékem a pak vejcem a sledovat vliv na ekzém.

modrofuzik11
27. máj 2011

@renatka100
ahoj renatka, nam velmi pomohol bepanthen. sara ma velmi suche licka, natieram ich prave bepanthenom. pomaha. chodime aj plavat a aj telicko ma potom velmi suche. v pohode ho dostanes v lekarni. tiez som ho pouzivala na moje popraskane bradavky, ked som este kojila. skus. kazdemu asi zaberie nieco ine. zavisi aj od stadia exkzemu. drzim palce.

luthien.k
27. máj 2011

@modrofuzik11, přesně, závisí na stádiu ekzému a taky individuální snášenlivosti dané kosmetiky (Bepanthen obsahuje lanolín, což některým atopikům vadí). To, co popisovala @renatka100, rozhodně ale není stádium na Bepanthen 😉

renatka100
27. máj 2011

@modrofuzik11
@luthien.k
po tom fusidine da to uplen vytratilo, ale je to veru riadna šleha. Dnes jej to už radšej nedám, aby som jej nezničila pečeň. Tiež pomáha aj tá mliečna masť. Na bepanthen má žiaľ alergiu, už sme to skúšali na zadoček. ďakujem za rady

adka8225
27. máj 2011

@kazdovci ahoj chcem sa opytat ta Podhajska boli ste na lieceni? tych 21 dni alebo sa da aj vikendovo?pocula som ze je tam velka uspesnost liecby?

kazdovci
27. máj 2011

@adka8225 my sme neboli na lieceni, boli sme sa len dva krat okupat vo vodicke. v penzione energy sme si dali napustat len pre nas kleopatrin kupel, je to ta ista voda co je v travnici, kde sa chodieva na liecenie. a velmi zvazujem ze pojdem poziadat detsku lekarku o liecenie, uz nevladzem, sme z toho na nervy vsetci doma. stav sa nie a nie napravit...

lola31774
27. máj 2011

ahojte prosim skušali ste niekto aj na atopický ekzem rastlinu aloe vera,,,vraj je to dobre,,tak neviem,bojim sa či to nieje moc silne,ked mu to natriem na tie najviac postihnute miesta,,,teraz ich mame na prstoch na nohach a rukach,chudatko moje len sa škriabe!!!!prosim o radu dakujem

lelask
27. máj 2011

baby ahojte, exem je zase v ustupujucom stadiu 🙂 Ked to najhorsie stadium ustupilo,zacala som jej davat jogurt a exem aj napriek tomu pekne ustupuje. Dnes som jej dala aj syr a zatial je vsetko v poriadku. Stale premyslam z coho to je. Odpratala som dnes orchidee,tak uvidim co bude. Musi ist aj kaktus???
Tym, ze sme exem nadobudli az po 6 mesiaci napadlo ci to nebude zo soli.

Pozerala som na nete a nasla som takyto prispevok

Dobry den chcem sa spytat ak sa nepopisuje alergia na sol co moze byt toto ?doposial sme nemali ziadny problem maly sa nam narodil mal vyrazky ale po vycisteni koze sa mu vsetko pekne stratilo.len pred nedavnom sa mu zacali robyt ako keby lysaje na lyckach nevedeli sme co to je az sme prisli nato ze ked place tak mu tie slzicky sposobuju reakciu a to taku za sa velmi vyhadze .a asi pred tyzdnom sme boli na testy na chloridy tam mu potierali rucicku solnym roztokom asi 3 dni sa nato vyhadzal ,a vcera sme boli opakovat ten test a teraz sa pre zmenu hned vyhadzal ak to nieje reakcia na sol co to moze byt?

Co si o tom myslite????
@luthien.k ?
dakujem

adka8225
27. máj 2011

@luthien.k dakujem za odpoved. Moj maly je z dvojiciek ale chvala bohu radko to nema..ten papa uz skoro vsetko a nikdy nemal niz s pokozkou..davidko je strarsia dvojicka ked sa narodil mal razstep pery ale len kozmeticky vnutro bolo v poriadku ale v 5mes.sme boli na operacii v blave. kedze som mala rizikove tehotenstvo posledny mesiac som bola v nemocnici a tam sa mi spravili najskor na bruchu cervene flaky ale nie suche a strasne svrbeli stale sa to zhorsovalo mala som to aj na prsiach a potom aj na nohach no utrpenie ziadne maste nezabrali. davali mi ditiaden ,ten som ale brala az ked som nemohla vydrzat.potom mi vyvolali porod ale neuspesne takze cisarsky ma neminul..potom som kojit nemohla lebo mi pichali kortisteridy do svalu aby mi to preslo..mlieko som napokon nemala vobec takze boli na umelej vyzive HA..ale neskor na nutrilone normalnom..zacalo sa mu to ked mal asi mesiac nieco myslim ze po ockovani..neviem presne bola som v nemocnici..vysypal sa po brusku..vtedy mu zabral ichtamolovy puder..potom kolo 6mes sa mu to vratilo asi prikrmy neviem..zacala som presnidavky a zeleninu varenu..teraz ma nutrilon HA a davam len varenu mrkvu brokolicu sparglu spenat zemiaky a ryzu.pije iba cistu vodu z cajov sa mu to horsilo..tuto dietu ma zatial iba 5dni..hlavne sa vyhazal s vajca. a viaczrnnej kase..zatial som vylucila chlieb,mliecne vyrobky a ovocie dufam ze to nebude mat dopad na jeho zdravie...no ja ako matka mam alergiu na penicilin a broskyne a tiez mi vysli na alergologii test na kvitnuce stromy a bylini a nikel.. ekzem som nikdy nemala ale mam suchu pokozku a to dost...ja osobne ziadne lieky neberiem a vyhadzala som sa iba z broskyn cervene flaky po celom tele po infuziach odzneli..moj manzel nema ziadnu alergiu ani ekzem ale jeho otec a sestra maju psoriazu..astmu nema nikto myslim..teraz ho ma na lickach,uskach na krcku ma dva cervene dost velke flaky a supinate su..pod krkom tusim sa mu to rozsiruje aj na rukach tam ma take bodky vystupene a suche..na nozickach to ma okolo jamiek aj na lytkach a trochu na stehnach..tam su tiez take suche bodky a cervene v jamkach to ma doskrabane a suche..kozna mi dala baldamol do kupela ale zhorsilo sa mu to..teraz kupem tak raz za 3dni v ovsennych vlockach a premazavam lipobase krem..mala som uz expial aj mlieko a krem zhorsilo to a ani modra indulona nepomohla.kozna mi dala na tie flaky na krku Imacort to som nevedela ze je to taky bordel na chvilumu to zmizlo po tyzdni sa mu to objabilo znova..tomu sa chcem radsej vyhnut..od 6mes skoro dva mesiace bral fenistil 3krat denne a vzdy mu to ztiahlo ale suche to mal stale..potom nastalo to ze mu prestal ucinnkovat tak som hovysadila az potom som videla to co bolo skryte..

adka8225
27. máj 2011

@kazdovci verim tomu je to tazke pre kazdu maminu..aj ja uz som spravila niake opatrenia vytlacila som si formular od poistovne a kozna mi to potvrdi..uz som tam volala myslim do podhajskej volne terminy az v novembri na porazenie..dufam ze to zaberie ale je tam velka uspesnost niektory sa tam vracaju kazdy rok a mam kamaratku ktorej dcera ma uz rok pokoj ako tam boli...bodaj by to vyslo...a dakujem za odpoved

luthien.k
27. máj 2011

@lelask, tak to je bezva, že je to teď dobré 🙂 S tou solí popravdě nevím, zkusím se zeptat Věry 🙂

lelask
27. máj 2011

@luthien.k studovala som viac o soli na zahranicnom webe a docitala som sa,ze nie sol ale na niektoru zlozku v soli moze byt alergia. Takze treba zistit aka zlozka v soli to sposobuje. Kedze sol je dolezity mineral, nesmie sa z jedalnicka vynechat treba skusat napr. morsku sol,sol bez jodu,bez fluoridu . Casto je to vraj jod. Naposledy sa mi mala strasne vyhadzala po navsteve starkej kde jedla polievku.Ja som ju jedla neskor a po par lyzickach mi bola polievka strasne slana. A to som svokre v ten den ukazovala exem ,ze hadam do druheho dna bude cely fuc.Do rana bola otrasna reakcia a to hadam este ani nikdy nemala zhorsenie cez noc. Ja teda solim minimalne, ked varim pre nu, takze mozno je to cele blbost ale skusim to odpozorovat.

mia_31
28. máj 2011

baby,chcem sa opýtať tie detičky,ktoré môžu kukuricu akú kupujete mrazenú? a dávate aj nejaké kukuričné chrumky? včera som malej dala pár zrniečok a zdá sa,že može. U nás každá nová potravina je obrovským prínosom. ďakujem

lojzina
28. máj 2011

@mia_31 ahoj,mraz.kukurici vetsinou koupim v sacku s jinou zeleninou,varim z toho polevky.krupky kupuji kukuricne,takove velke baleni se u nas prodava,nesolene,bez prichuti 🙂

mirabelluska
28. máj 2011

ahojte, chcem sa pochvalit, pekne sa nam zlepsili licka, vyhodila som cajiky, samponiky, mydla, namiesto avivaze davam ocot a fakt velke zlepsenie. cista voda zvnutra aj zvonku 🙂

lelask
28. máj 2011

@luthien.k @modra1 uz druhy den jeme aj jogurt aj syr a cely den a este aj pred spanim nebol ani mini naznak reakcie 😵 . Co zaradit do jedalnicka zajtra? Ci tiez testovat jogurt a syr 5 dni?
Na bokoch v zahyboch sa jej asi pred 4 dnami objavili nejake svrbive pupiaciky,natieram sudokremom- zeby sme aj my chytili nejaku alergiu na plienky? Alebo potnicky? Neviem ci potnicky svrbia

lelask
28. máj 2011

@mirabelluska super,viem si predstavit ako sa tesis. Tak nech sa to uz len zlepsuje. 🙂

mirabelluska
29. máj 2011

@lelask dakujem, fakt sa vytesujem.

lendaxy
29. máj 2011

ahojte, Val pije jen čistou vodu, polévky dělám jen z cukety,mrkve dýně Hokaido a přidávám buď rýži a maso nebo těstoviny.Z ovoce smí jen hrušku a nebo banán, teď jsem ji zkusila meruňky, tak čekám co to udělá.Jogurty kupuju ovčí bílé a nebo vanilkové a když mi udělá farmářka tak kozí.mlíčko má H.A a nebo kozí.Vynikající jsou taky tortelíny s uzeným tofu.
Koupe se jen v čisté vodě a teď jsem ji do ní začala dávat sůl z mrtvého moře.A pereme pouze v lovele aviváž dávat nesmím.
Zatím je v klidovém režimu,ale vím , že teplem a sluníčkem se ten ekzem zhorší.

luthien.k
29. máj 2011

@lendaxy, jestli má alergii na BKM (psala jsi tu myslím před pár dny) a pije HA mléko, tak je to špatně! Tam je BKM štěpená jen částečně, při alergii se pije alergy care mléko. Já osobně nesouhlasím ani s ovčími, kozími a sójovými výrobky, je tam riziko zkřížené reakce (může nastkočit i po čase). Nicméně jestli alergie vyšla v testech a v reálu na HA mléko nereaguje, tak ji ani mít nemusí - u testů vychází i falešná pozitivita, kožní prick testy jsou už vůbec o potravinových alergenech málo vypovídající.

lojzina
29. máj 2011

@luthien.k ahoj,kdyz mazeme ichtyem tak se nesmi na slunko,ze,A kdyz zinkovkou nebo sudocr.,to se muze?A prijde me ze se ten ekzem u M.nejka zklidnil,kdyz si odmyslim skrabance,tak bych rekla ze pekny 🙂

kazdovci
29. máj 2011

@lelask potnicky svrbia. to mame odskusane u starsieho synatora.ale verka mi pisala, ze ak su to potnicky tak tie sa velmi rychlo skludnia po okupani vo vlaznej vode a vysusenim.

michamicha
29. máj 2011

@lola31774 ahoj, minulý týden přišel manžel s tím, že mu nějaký jeho kolega z práce poradil nějaký gel z aloe vera na ekzém, který má náš syn... syn toho kolegy ho prý také má a hodně mu to pomohlo... já teda nevím, je fakt, že mně (jsem taky atopička) aloe dělá celkem dobře, ale nechci zase z malýho dělat pokusnýho králíka 😒

lendaxy
30. máj 2011

Allergy care jsme pili, přešli jsme na H.A a v pohodě, kozí jogurty a ovčí ji nic nedělají.Kdyby nemohla to,tak nevím co by jedla jiného.Někde jsem četla, že pokud se alergie na kravské mléko objeví u malých dětí,tak by mohla vymizet mezi 2 a 3 rokem života, nemáte s tím někdo zkušenost?

kazdovci
30. máj 2011

@michamicha my sme aloe vera gel pouzivali, malej robil dobre, ukludnil jej ekzem, menej svrbel, ale ked sme to povedali koziarke, skoro nas vyhodila z ordinacie. ze davat aloe vera ekzematikovi malemu je ako liat olej do ohna. vraj je to velmi alergizujuce a 95%deti reaguje na aloe vera...neviem odkial zobrala to cislo. kontrolovala mi dokonca vlhke obrusky co utieram ritku, ci tie nie su napustene aloe vera..no, vyber si..

michamicha
30. máj 2011

@kazdovci tak to se na to naší kožařky schválně zeptám, ale až v srpnu na kontrole 😉

lojzina
30. máj 2011

aloe nam vylozene nesedla...
Starsi syn ma alergii na BKM,v cervci bude mit 4 roky a ekzem ma porad

luthien.k
30. máj 2011

Trochu nestíhám...
@lelask, Věrka psala o té soli něco podobného, co jsi vygooglila, že reakce na NaCl, čili kuchyňskou sůl si můžeš na kůži ověřit, ale může se i tak jednat jen o kontaktní problém, spíš mohou vadit ty složky, hlavně jód a fluor.
K tomu testování - BKM testuj alespoň týden v kuse, poslední dny klidně jogurt a tvrdý sýr v jeden den.
@lojzina, Sudocrem a zinkovka je OK. Jinak super, mám radost. Dáváš i ta atb.?
@michamicha, na aloe vera může být samozřejmě alergie jako téměř na cokoli, pokud ji budeš chtít zkusit, tak jako vše nové na malém kousku zdravé kůže mazat každý den po dobu tří dnů...
@lendaxy, podle mě vám již alergie vymizela, protože pokud by byla, byla by reakce na HA mléko. Utvrdit se v tom můžeš podáním normálního jogurtu z KM. HA mléko už u vás nemá žádný význam, je určeno pro prevenci alergických onemocnění obecně při jeho podávání jakožto počáteční mléčné výživy cca do půl roku věku (do prvních příkrmů).

lojzina
30. máj 2011

@luthien.k ahoj...myslis atb M.?nedavam,se mu to trossku zlepsilo tak nedavam...mela bych?