Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

stipa
5. jún 2011

@domorodka ahoj, tak to mě mrzí, že je to takhle ☹ No, každému všechno nejede, Filip taky jednou to nejí a pak když mu to po čase dám tak dlabe a dlabe, ale každý je jiný....
Co se týče stravy a rad, třeba ti s tím poradí @luthien.k já mám stejně všechny rady od ní nebo od kam.zyk - co nahrazovat čím atd. Náš má taková "másla" v poho - nereaguje na ně. Ale tam by nic s BKM ve složení být nemělo. Třeba vadí jiná složka nebo i jiný vliv - nemůže? Ale když mu to nechutná, tak asi ví proč 😉 tělo si samo řekne co ano a co ne 🙂 Tak alespoň ta BIO másla i když jsou dražší 😒 hlavně že mu chutnají a je po nich v poho!!

domorodka
5. jún 2011

@stipa perla i flora mu chutnají, ale firmy do složení vždy nepíšou všechno jak tu bývá zvykem..no.. nevím... např. když sama jím Sojagurt tak na něj nereaguje... myslím si, že v tom prostě nějaké množství mléka či tuku bude... je asi hodně citlivý.. někomu máslo nevadí a někomu nevadí ani zakysaný jogurt.. hmm... Alimu vadí asi všechno 😨 s Luthien jsem si psala a ještě jí musím odepsat... jen jsme teď měli plno doktorů a všeho možného... zkoušíme nové mazaní od kožní a tak dále... je toho hodně.. Mějte se krásně a užívejte si léto 🙂 a moc dík za rady 🙂 alespoň máme zas odskoušeno něco jiného 😉

alami
5. jún 2011

@domorodka vetíčko ste skúšali? http://www.veticko.sk/default.aspx?p=aboutpage&... nám vyhovuje, čo je super, je aj na teplú kuchyňu

domorodka
5. jún 2011

@alami jé, děkuji, Vetíčko mi tu již jedna maminka ukazovala, ale ještě jsem ho tu neviděla prodávat...hm.. ale pokud na něj někde přeci jen narazím, vyzkoušíme 😉

gabsi
6. jún 2011

Ahoj mohla bych se k vám připojit? Syn má atop. ekzém od dvou měsíců, nikdo z doktorů neřeší příčinu, ale jen stále dostáváme mastičky s kortikoidy, dvakrát už měl zánět průdušek. Tak jsem to začala řešit po svém koupila jsem antialergenní mléko, začínáme s homeoptiií. Myslím, že se mu to zlepšuje, no zejména potom mléku a to mně doktoři pořád tvrdí, že když má osm kilo, tak alergii na BKM mít nemůže?? Chtěla jsem se zeptat zejména na jídelníček bez BKM, pro sedmiměsíční mimino, moc teď nepřibírá????

lelask
6. jún 2011

@luthien.k prosim ta ake probio sa dava 20 mesacnym detom?

Ako rychlo sa moze prejavit reakcia na psa? Cez den sme boli pri psovi u babky a rano mala zhorseny exem. Nemyslim vsak ze to bola pricina,skor to typujem na detsky caj - je to mozne? Uz vecer ju trapilo brusko. Zlozenie - hermanek pravy,medunka lekarska,mata peprna,fenykel obecny. Dakujem.

luthien.k
6. jún 2011

@lelask, možné je obojí, ale jestli jí bolelo i bříško, tak spíš ten čaj (heřmákem je dost častý alergen, a to hlanvě kontaktně - v kosmetice), takže vysaď čaj a chceš-li si to potvrdit, tak ho zkus dát po uklidnění situace znova. Nicméě se dostává do věku, kdy i inhalační alergeny začínají hrát větší roli... Co vy a návštěva alergologie? Inhalační alergeny se testy zjišťují o dost věrohodněji než ty potravinové 😉

luthien.k
6. jún 2011

@gabsi, ahoj, při pátrání po příčině ekzému Ti jistě pomohou tyto články: http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/ (možná už máš nastudováno, když jsi nasadila jiné mléko - mimochodem, jde o Nutrilon alergy care nebo Nestle althera...?).
Co to znamená: moc teď nepřibírá? Myslím, že 8 kg v sedmi měsících je dost (náš Tobík měl v roce 8880 g 🙂) Přibírání dětí není pořád stejné, důležité je, jestli jsou v normě v rámci růstových tabulek (není to jen o váze, ale i o délce a obvodu hlavičky) a to samozřejmě hodnotí pediatr na pravidelných prohlídkách.

Mimochodem alergie na BKM nutně nemusí znamenat nepřibírání.

Co se týče toho jídelníčku, jestli chceš přidat kalorie, dej kaši, bezmléčnou rozdělanou do UM nebo vody (rýžová Hipp nebo Nestlé, kukuřičná Nestlé, jáhlová Babylove, pohanková Nomina ze zdravé výživy...). Na čase u vás už je i zkusit zavádět lepek (názory na jeho pozdější zavádění se změnily, nemá to podle studií význam v prevenci alergie, takže dnes už mezi 4 - 6 měsícem se zavádí lepek nejlépe v pořadí oves, ječmen, špalda, žito, pšenice), takže až zavedete, tak klidně kaše s lepkem (hezky střídat s lepkem, bez lepku, různé druhy obilovin, prostě pestře 🙂). Hlavně důležité je zavádět u atopiků každou jednotlivou potravinu samostatně ve zvyšujícím se množstvím (začíná se na pár lžičkách) po dobu cca 5 dní, aby se viděl vliv na ekzém.

Určitě dávej synovi probiotika, pro tento věk Bio Gaia, pro atopiky moc důležité.

Jestli chceš poradit i něco konkrétního s mazáním, tak napiš, případně pošli fota 🙂

kaja73
6. jún 2011

@luthien.k maly zatal na jogurty nereaguje a už jedol aj celeho pribinačika a je to OK.Ake UM-myslim znacku-odpručas.Je ich plno na trhu a mam v tom chaos.Nevies nahodou,ktore UM najmenej zapeka?

luthien.k
6. jún 2011

@kaja73, tak to je bezvadný, jen tak dál 🙂 Co se týče toho UM, které nedělá zácpu, to fundovaně neumím odpovědět, jen vím, že s tím měl problémy můj synovec a pomohla jim Beba k dobrému vyprazdňování, ale to je jen jedna zkušenost, jiní budou mít jiné... Já osobně preferuju u mléčných výrobků bio kvalitu (a pevně věřím, že ekologičtí zemědělci krmí kravičky lépe než ti v klasických velkochovech), mléko Babylove z DMka je bio a cenově dostupné.

luthien.k
6. jún 2011

@domorodka, ahoj, jsem přesvědčená, že ani ve Floře light ani Perle vitamíny není BKM (doporučuje je kam.zyk, jejíž dcera měla po lžičce jogurtu anafylaktický šok a vadila jí i minimální množství BKM), problém bude podle mě někde jinde, možná v aditivech, která v těchto máslech jsou, beta karoten může dělat problémy nebo šlo o souběh s něčím jiným, co vadilo atd. Ověřovala jsi tu reakci ještě alespoň jednou, nějakou dobu po vysazení těch margarínů?

Jinak bio margarínem určitě nic nezkazíš 🙂

gabsi
6. jún 2011

@luthien.k díky moc za odpověď, mléko pije Nutrilon digestive alergy care - zatím ho má tři týdny a hned po týdnu se mu kůže začala čistit, předtím měl ekzém úplně všude, poté měl jenom obličej a krk. Před týdnem jsme začali s homeopatiky, jak mi bylo řečeno, tak se mu to bude v první fazi horšit, což se stalo a ekzému má víc, začíná se znovu dělat v tříslech a na zádech, tak to budem muset vydržet - doufám, že se to brzo zlomí a bude se to lepšit. Váha se mu teď na půl roce zastavila na těch osmi kilech, nehubne, tak snad je to dobrý - kaši rýžovou už dávám, docela mu chutná. Kde ale tápu jsou zeleninové a ovocné příkrmy, protože má ekzém na tělíčku pořád, nedokážu vůbec posoudit, počem se osype a počem ne. Také jsem právě měla strach nasazovat obilniny, mám tak trochu obavy z celiakie - no nejsem hysterka, ale tím čím už jsme si prošli (koliky, průjmy), mám obavy, že střívka jsou dost z alergizovaná. Na mazání nám pomáhá jedině Excipial s ureou, po všem ostatním se mu to jen horší, tak natíráme tím. Nejhorší na tom všem je, že to nemá konce ☹

luthien.k
6. jún 2011

@gabsi, takže máte dokonce i bezlaktózové mléko - tím se nic nezkazí, nicméně laktóza nemá na ekzém vliv, na zažívání samozřejmě ano, může být, že chybí nebo je málo enzymu k jejímu štěpení, což má za následek bolesti břicha, nadýmání a průjmy, ale ty samé příznaky může mít i alergie na BKM (a zřejmě se o ní bude u vás jednat, pokud ekzém ustupuje). Co se homeopatik týče, jako podpůrnou léčbu jsou prý přínosem, ale zásadní zůstává u dětí do tří let strava (i v rámci diety se může tělo čistit), pak samozřejmě kosmetická péče a další vlivy na imunitu - prodělávané infekce, očkování, růst zubů - leckdy i počasí atd.
Celiakie - opravdu není potrvzené, že by pozdní zavádění lepku mělo nějaký pozitivní význam v její prevenci.
Že to nemá konce - no to bohužel nemá, atopie (čili sklon nepřiměřeně reagovat na alergeny) se nedá vyléčit, dá se to ale (více či méně úspěšně) dostat pod kontrolu...

gabsi
6. jún 2011

@luthien.k já vim, že je to běh na dlouhou trať, akorát mě mrzí, že dietní kroky jsem mohla podniknout už dřív na místo poslouchání doktorů ☹ bohužel tam je to jen o kortikoidech - no budem bojovat dál, díky moc za informace s lepkem to zkusíme, doufám, že to bude dobrý 🙂

luthien.k
6. jún 2011

@gabsi, to ještě není tak pozdě, to je ještě dobré, horší je to s dětmi staršími jednoho roku i víc, tam je to opravdu už o dost složitější (zvlášt při pravidelném používání kortikoidů nebo imunomodulátorů), u vás ty šance, když vychytáš, co vadí, jsou na vymizení příznaků dost velké 😉 Když něco budeš konkrétně potřebovat, tak jsme tady 🙂

zuzka80
6. jún 2011

@luthien.k Ahoj, môžem sa spýtať, ty si lekárka, že tu každému tak super poradíš? 😅 Ja som dnes volala na alergológiu a Linde nezistili žiadnu alergiu, všetko bolo negatívne 😨 A alergologička mi povedala, že to nemôže mať atopický ekzém, že ten je len z alergie. Tak ja neviem z čoho je potom vyhádzaná, raz to má lepšie, raz horšie. Ja som z toho jeleň, som myslela, že vylúčim alergén a zlepší sa to, ale teraz neviem čo s tým 😕

gabsi
6. jún 2011

@luthien.k ještě jednou moc děkuju za info, určitě se budu ptát co a jak i nadále 🙂

luthien.k
6. jún 2011

@zuzka80, nejsem lékařka, ale intenzivně se o to zajímám už dva roky a mám dobrou "učitelku", která napsala články, na které dávám odkazy a která ví víc než většina doktorů dohromady 🙂
To co vám řekli není pravda 😅 Ekzém může být projevem alergické reakce na nějaké alergeny (potravinové, inhalační i kontaktní - kosmetika, prací prášky...), ale nutně nemusí, je to také problém kůže jako takové, která není jako kůže neatopika - její ochranná bariéra je narušena, má sklon k suchosti, snadněji se podráždí atd. Navíc jsou tu vlivy jako jsem psala gabsi, jako jsou infekce, růst zubů, očkování atd. Někdy se ten spouštěč nepodaří vysledovat vůbec, bohužel.
Druhá mystifikace byla v tom, že když jsou negativní testy, tak že nemá alergii (což vám asi řekli, jestli to správně chápu) - testy nemusí ukázat nic, specifické IgE protilátky vyjdou pozitivně jen asi v 50% případů alergie na potravinu, zbytek jsou tzv. nonIgE reakce, které se nedají z krve zjistit, protože se dějí jinými složkami imunity než těmi protilátkami (buněčná imunita například...). Taky je tu určité procento falešných výsledků, ať už ve smyslu pozitivním, tak negativním.
Takže: jediná spolehlivá metoda, jak odhalit možný vliv potravin je EET - eliminačně expoziční test - vysadit ty podezřelé potraviny (nejčastěji se jedná o kravské mléko, vejce, sóju, ryby, ořechy, pšenici z těch, co vadí), a to nejméně na 14 dní a pokud dojde ke zlepšení, zavádět je zpět a sledovat reakci...

lelask
6. jún 2011

@luthien.k na alergologii sme este neboli,odradilo ma ked som citala,ze testy aj tak niesu 100 percentne. Tak neviem ci to ma vyznam ju nechat pichat . Inak po tom pribinaciku sa jej exem zhorsil. Nam asi vadi aj cukor.
Poradis tie probiotika prosim? dakujem

modra1
6. jún 2011

@lelask Infants Dophilus alebo Infants Dophilus Plus

luthien.k
7. jún 2011

@modra1, díky, já vždycky na něco zapomenu 😅
@lelask, v pribiňáku je vanilka, nemám pravdu? To by mohlo spíš vadit.

martinka1981
7. jún 2011

Tak dievčata boli sme včera na kontrole u kožnej,jasne že malej exem po kortik.zase vylieza 😒 čo som čakala len som myslela že to bude neskor 😝
Kožna hovorila že na to v akom bola stave to nieje take hrozne. Dala nam ichtam.tekuty puder na chrbatik kde sa poti a Ichtam.pastu na tie najhoršie miesta. A ešte Linola Fett,no ale musim urobiť test lebo tam je arašidovy olej 😖 a oni ju tam hned napatlali s tym. Kontrolu mame o 2 tyždne. večer jej zas mokvalo prsko a trošku aj nožička na stehienku,snas ta pasta bude na to stačiť.
Dnes ideme na imunologiu,som zvedava že čo bude tam.

rennu
7. jún 2011

Ahoj,
muj synek trpi take AE, na predlokti, raminkach, kdyz to ma hodne, ma chyceny i cely hrudnicek a lozicka na brisku a nohach..... kortikoidy odmitam, na alergo testech jsme nebyli.....zkousime homeopatika a pomahaji mi domaci ovesne koupele a jeste kosmetika A-derma exomega s vytazky z ovsa....krem, mleko na mazani, jedine co pomaha....
Dietu jsem drzela krutou, protoze stale kojim a uz jsme byli na prikrmech (i kdyz bez lepku a mlecnych vyrorbku, tak abych vyloucila, zda se mu nedela AE z me stravy), vysledek nula nula nic, zlepseni ani o pid..... Plus uzivam ja i maly biopron probiotika....ale je to boj, ted ma zase loziska na predlokti horsi, jak zbytek telicka je cisty a dnes jsem zjistila rude mapy za krkem...ale to vypada na potnicky asi.....

luthien.k
7. jún 2011

@rennu, ahoj, někdy to potraviny nepořeší nebo není dieta důsledná... Co konkrétně jsi nejedla? Jinak je vidět, že na to jdeš dobře, to jsem ráda, že přibývá maminek, co si nenechají napsat hned kortikoidy 🙂
Ta probiotika by se dala dávat lepší než Biopron, pro Tebe Probiosan, Infants Dophilus plus nebo Adult Dophilus, pro malého jsou stále ještě v tomto věku nejlepší Bio Gaia.
Na ta ložiska (předpokládám červená nebo s pupínky) - na Exomegu (což je skvělá kosmetika) je dobré namazat něco vysušujícího, co to rychleji zaléčí, například zinkovou mast HBF, Sudocrem, Bubchen na opruzeniny a když nebude léto a nebudou děti chodit odhalené na sluníčku, tak něco s ichtamolem (Ichtyo Care pasta, I Care apod.)

julka11
7. jún 2011

ahoj,
nevíte někdo, zda alergie na rajčata vyhasíná s věkem?

luthien.k
7. jún 2011

@julka11, alergie na rajčata může trvat určitě i do dospělosti, nicméně nějaká procenta, jak může vyhasínat nebo nevyhasínat, o tom moje zdroje nemluví, zkus pogooglit...

martinka1981
7. jún 2011

Tak sme dnes boli na imun. a pani doktorka bola hroooozne ukecana ale nechcela ani testy z krvi robiť,vraj na čo ked to neje a ani nebude!!!!!! Hlavne nam hned nasadila Denerel na 6 mesiacov!!!!! čo vy na to???
@luthien.k ??

lojzina
7. jún 2011

@luthien.k ahoj,tak jsem dnes podebatila s jednou pani ohledne ekzemu....m.j.jsem rekla svuj nazor,a to ten,ze kuze reaguje na nejaky alergen,a proste kdyz neprijdu na pricinu tak tezko odstranim nasledek.Je to tak nebo jsem uplna trubka? 😀 .Pani me na to rika:kde sem na tom byla? 😕 Je to tak ale,ne?Chapu to doufam dobre? 😀 😔

luthien.k
7. jún 2011

@martinka1981, to jsem nějak nepochopila, co jako není a nebude???

Jinak ty věci s ichtamolem - bacha na to, je to fotosenzitivní věc, takže jestli to budeš dávat, tak chraň malou pečlivě před sluncem (i odraženým). Jinak by to špatné být nemuselo, taky pozor na přesušení, na ta místa, kde je to aktivní, ale nemokvá, bych to podmázla něčím hydratačním..
K těm antihistaminikům - tam by Ti Věra řekla fundovaněji, já jen: Denerel s účinnou látkou ketotifen patří do antihistaminik tzv. první generace, které se dávají na tlumení potíží, hlavně svědění, ale nepůsobí prevetivně, jako třeba Zodac, Aerius atd. Nejlepší bývá kombinace těchto léků... No ale alergolog/imunolog nejsem, že, takže to nebudu posuzovat, jen co o tom vím, to píšu.

luthien.k
7. jún 2011

@lojzina, a co ta paní ví o ekzému, že se tak divila? 😉 😀 Máš v postatě pravdu, potravinové alergeny jsou častým spouštěčem a udržovačem ekzému u dětí, ale ne jediným, ona i sama ta kůže je "nemocná", chybí jí některé ochranné mechanismy, které má zdravá kůže (proto jsou na ní časté infekce třebas), je obvykle suchá, má větší sklony k podráždění (zejména nevhodnou kosmetikou, úklidovou chemií, pracími prášky, aviváží atd.), navíc jsou tu další faktory, které mají viv na imunitu a potažmo na ekzém - prodělané nemoci (infekce), očkování, růst zubů, někdo reaguje i na změny počasí, stres (dospělí a starší děti), hormonální změny (puberta, těhotenství, kojení...) a také samozřejmě inhalační alergeny atd. atd. Je toho hodně, nicméně u dětí do tří let vede strava, kosmetika a ty vlivy typu infekce, očkování...