Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kristinka29
5. sep 2011

nasa malicka sa vyhadzala len na tvaricke mysleli sme si ze to su potnicky ale nakoniec ze vraj mala alergiu od avivaze aspon nam tak vraveli tu v anglicku ze jej pokozka je velmi citliva mala vyrazky az boli take drsne ako brusni papier sestricka nam predpisala oilatum junior cream ale ten vobec nepomohol nakoniec nam druha midvajf dala epaderm krem a ten hned na druhy den zabral vrele odporucam zatial jej to mame davat 7 dni a potom naspat k olejceku co sme pouzivali predtym bubchen tak uvidime.ma niekto skusenosti s tym epaderm cremom?

didulka85
6. sep 2011

@parvitas kludne moze byt problem v postreku. Mne sa Sara vyhadzala vzdy len po nebio ovoci a zelenine. Nejaky postrek jej proste robil zle a tazko zistit ktory, kedze to na nicom nemas napisane.
Sara napriklad uplne odmieta jest niektore banany. Podla mna na nich nieco citi. Banany su asi najstriekanejsia plodiny a umelo sa plynuju v komore, tak dozrievaju.
A este je dost mozne, ze ma nejaku krizovu alergiu. Ze ti zareaguje na nieco s niecim.
Granko tiez nie je bohvieco, to by som vynechala tiez.

parvitas
6. sep 2011

@didulka85 ďakujem. tiež si myslím, že to mohlo byť aj tými postrekmi. to isté mi hovorili aj o banánoch aj o nektarinkách... striekajú sa proti plesniam a vraj to prechádza až pod kožku...
teraz nám konečne dozrelo domáce hrozno, to nestriekame, tak uvidím.
a s tou kríženou alergiou - neviete mi niekto poradiť? či sa to dá nejako otestovať? či len metódou pokus-omyl???

btw, s grankom som tiež nesúhlasila, ale malá ho nepila veľa, len keď si manžel robil cornfalky, tak sem-tam ochutnala lyžičku...ale asi to stačilo.

didulka85
6. sep 2011

@parvitas jedine pokus-omyl. Pozor na soju, ta je najhorsia co sa tyka skrizenych alergii. Nedavat ziadne zlozene potraviny. Mozno v tych cornflakoch od muza boli oriesky. Tazko povedat.
Este ma napadla chemia do domacnosti. Ci si nekupila nejaky novy prostriedok.
S fenistilom tiez opatrne. Daj len vo fakt vaznych pripadoch. Pri castom pouzivani hrozi zapal obliciek, ladvin.

parvitas
6. sep 2011

@didulka85 sóju som jej ešte nedávala. ale teraz som si kúpila tú sójovú nátierku, ale to pre seba. do mlieka by mi to už nemalo ísť, už aj tak sa kojíme len 1-2x za 24 hodín...
to sa týka chemických prostriedkov, tak sme nemenili nič, v podstate stále to isté, čo používame od jej narodenia aj pre nás, aj pre ňu.
možno ešte tak detský krém na opaľovanie bol nový (50tka), ale ten som jej použila len na tvár a aj to len raz, a pred vyše mesiacom a pol. nepáčilo sa ako sa rozotiera, tak som ho dala preč...
fenistil nám odpoučili na zmiernenie svrbenia, takže len pri akútnych príznakoch. to o obličkách viem. ale dík za rady.

luthien.k
6. sep 2011

@parvitas
@didulka85
Kde jste slyšeli o tom, že při častém používání Fenistilu může dojít k zánětu ledvin? To slyším skutečně poprvé, ani příbalový leták ani odborné články o antihistaminicích o tom nehovoří nic.

didulka85
6. sep 2011

@luthien.k povedala mi to doktorka. Necudujem sa, ze sa o tom nikde nepise. Momentalne je to najpredpisovanejsi liek. Nebudu mu kazit meno.

luthien.k
6. sep 2011

@kristinka29 , jestli to emoliencium vyhovuje, k olejíčku už bych se nevracela (olejíčky obecně jsou nevhodné) , konkrétní zkušenost s epaderm krémem nemám, ale prodává se i tady a patří mezi zvláčňijící a ochrané emolienty na citlivou, suchou až atopickou kůži, bude dobrý i na preventivní ošetření.

parvitas
6. sep 2011

mne v jednej lekarni povedali, ze deti fenistil nemaju uzivat dlhodobo. lebo tiez mozu vyvolat opuch, ci co. a o tych oblickach viem len nieco okrajovo, ze pri problemoch s nimi sa moze kadeco zhorsit.... ale viac som po tom nepatrala, lebo sa nas to netykalo.
takze ja mam info z lekarne.

danules
6. sep 2011

@luthien.k Ahoj. Dávala jsem tady včera fotečky malého. Kam.zyk mi psala, že postižená místa mám potřít genciánou a že zbytek mám pořešit s tebou. Tak až budeš mít chvilku, tak na nás kukni 🙂. Děkuji

luthien.k
6. sep 2011

@parvitas , ještě k vašemu problému - někomu skutečně vadí postřiky na ovoci a zelenině, takže jednou se objeví reakce, podruhé ne - na to samé - když je to z jiného zdroje. Ovoce a zelenina v bio kvalitě by neměla být tímto zatížena. A máte pořád problém nebo už to zmizelo?

@didulka85 , ještě to zkonzultuju, díky 😉 Podle mých informací při správném dávkování lze Fenistil používat dlouhodobě, protože potlačuje histamin, jeden z mediátorů alergického zánětu, je to dobré k prevenci svědění i toho zánětu samotného. Účinnější je podávání rozdělené do tří dávek denně než třeba jednu na noc.

martinka1981
6. sep 2011

No pekne s tym Fenistilom 😖
som teda zvedava či sa objavi neake info. Ale je pravda že sa predpisuje detskymi lekarmi na kilá 😖 dokonca aj pri prechladnuti a kašli.

luthien.k
6. sep 2011

@martinka1981 , uvidíme, co na to @kam.zyk aneb nestahujme kalhoty, když brod je ještě daleko, tato antihistaminika (první generace) patří k těm nejstarším a nejprozkoumanějším, takže já bych se jich nebála 😉

martinka1981
6. sep 2011

@luthien.k v pohodke ,ja ich moc nedavam len tak sporadicky lebo na svrbenie nam nepomahaju a malá je po nich dosť podraždena 😢

luthien.k
6. sep 2011

@martinka1981 , to může být, to bývá vedlejším účinkem zcela nepochybně.

parvitas
6. sep 2011

@luthien.k uz je to v pohode. zatial sa ta vyrazka z nicoho neobjavila. davame jej domacu zeleninu a ovocie -bud nase, alebo z trhu... ale asi sa nevyhneme ani tym kupovanym neskor. len u nas sa bio zelenina a ovocie da kupit len v bille a ten vyber je ubohy (dnes tam mali dve krabicky s cherry paradajkami, nejake zvednute salaty a makke uhorky a dokonca aj nebio zemiaky vyzerali byt cerstvejsie... :( ovocie len nektrinky a broskyne - niektore prezrete a zosuverene, tak na tie sme sa este neodvazili...) asi boli pred dokladanim tovaru... proste bieda...

sisiska
6. sep 2011

mamicky, moze suvisiet slansi pot dietatka s atopickym ekzemom? Pozorujete to u vasich deticiek, ktore atopicky ekzem maju? Lebo nasa mala sa velmi poti a kozna vravela, ze to u deti s atopickym ekzemom byva a ma aj slany pot, ale na to som sa nepytala, ci to moze s tym suvisiet a teraz ma to trapi...proste ked jej skusim cielko, tak ho ma slane, ked sa spoti a vraj u malych deti by pot slany byt nemal, tak neviem teraz....dakujem za kazdu reakciu

monka3110
6. sep 2011

Baby možno neuveríte, ale predsa sa chcem s vami podeliť o svoju skúsenosť s ekzémom. Nečítala som všetky príspevky, tak to tu už možno zaznelo. Moja dcérka mala tiež ekzém, na nohe a na ruke v predlaktí. Objavil sa jej keď mala asi 10 mesiacov, doktorka predpisovala rôzne masti,,,nepomáhali. Nakoniec som sa dočítala v jednom časopise pre maminky, že na akúkoľvek vyrážku, akýkoľvek ekzém, akúkoľvek alergickú reakciu, pupáčiky a pod. mám použiť vždy RYBACIU MASŤ (na prdel). Skúsila som, natierala som dcérke ekzém v tenkých vrstvách, a po týždni jej zmizol a viac sa neprejavil.

luthien.k
6. sep 2011

@sisiska , jeslti máš obavu, poraď se na toto téma s peditrem, to je myslím to nejlepší, co můžeš udělat 😉

luthien.k
6. sep 2011

@sisiska , ale abych odpověděla na Tvou otázku - slanější pot by atopici mít neměli, o tom nic nevím (ani z odborných článků).

didi35
6. sep 2011

Moj syn ma 2 mesiace a takmer uz od narodenia ma na lickach draplave vyrazky, ako smirgel. Su to take drobne suche pupaciky, jeden vedla druheho, ze az splyvaju. Ako nejaka zihlavka ci co... Podla mna to nie je ekzem, ale asi reakcia na nieco z mojho jedalnicka? Zmizne to? Cim to mam natierat? Dakujem za rady.

luthien.k
6. sep 2011

@didi35 , co na to pediatr, resp. kožní, byli jste? Jak je přesně syn starý? Máte v rodině alergie/astma/ekzémy?

didi35
6. sep 2011

@luthien.k Ma 2 mesiace, ziadne alergie ani ekzemy v rodine, akurat manzel ma suchu kozu. Pediatra som na to neupozornila, lebo som myslela, ze to zmizne. Babatka maju take vyrazticky po narodeni, ale jemu to nemizne... Na kontrole sa na to spytam lekarky.

luthien.k
6. sep 2011

@didi35 , díky, ono je celkem brzy se bavit o atopickém ekzému, zvlášť když k tomu nejsou genetické dispozice. Čím to teď ošetřuješ?

luthien.k
6. sep 2011

@parvitas ,tak Fenistilu skutečně netřeba se obávat, je to opravdu nejprozkoumanější a velmi bezpečné antihistaminikum, což mi potvrdila i @kam.zyk a já nikoho, kdo by věděl víc o alergiích, ekzémech a problémech s nimi souvisejících, neznám (včetně lékařů 😉)

didi35
6. sep 2011

@luthien.k Dakujem za IP - pockam na kontrolu u pediatricky o 2 tyzdne a ozvem sa Ti. Teraz mu 2 dni na to davam Atoderm PO Zinc a trosku mu to po naneseni "zmakne", nie je to take draplave. Ale potom to znova je suche a drsne. Myslim, ze mam rovnaky problem ako @kristinka29

nantarika
7. sep 2011

@kam.zyk Ahoj, dakujem za dobre informacie...idem si trosku prestudovat ten manual. Mozem ti napisat jedalny listok mojej dcerky cez tu stranku? len tak vseobecne do poradni napisem? este raz velmi pekne dakujem za ochotu pomoct...

dadulka19
7. sep 2011

@mikinka86 p.Dedík,tel.č.0905 513908 🙂

michaelka83
7. sep 2011

Teda holky s tím Fenistilem jste mě tu docela postrašily☹ Malý ho bere už cca 4měsíce dvakrát denně. Začínali jsme na 5ti kapkách, teď bere 8kapek ráno i večer. Všichni (doktorka i v lékárně) mi potvrdili,že je to bezpečný lék, že se nic stát nemůže. Pak jsme ještě chvíli brali na večer čtvrtku Ditiadenu a Zyrtec ráno, ale to jsem radši vysadili, protože v letáku psali,že je to až od dvou let...Tak jen doufám, že malému tím Fenistilem nějak neuškodím.
Ale to samé máte i s jinýma lékama, každý Vám řekne něco jiného☹ Např. Genciálka - prý je toxická a nevhodná pro děti, to samé briliantová zeleň, Jarishův roztok....☹
Malýmu se naštěstí AE lepší, už jsme skoro čistý až na asi dvě ložiska (naštěstí už ne mokvavé) na hrudníčku. Ale ten Fenistil mu dávám pořád, protože se drápe furt. ☹

kam.zyk
7. sep 2011

@nantarika ano, napiš do poradny, klidně skonzultujeme jídelníček nebo cokoli jiného 🙂

@michaelka83 Fenistil je léty ozkoušený lék, zcela bezpečný. Dithiaden naproti tomu už podstatnějším způsobem ovlivňuje CNS, dříve se používal jako lék na spaní, takže to už hovoří mnohé. Genciánová violeť- karcinogenita nebyla potvrzena, při uvážlivém používání opravdu není třeba se ničeho obávat. Vždyť co je to genciána, z čeho je to výtažek? Je to starý dobrý ...kdo to ví? 🙂 aneb soutěžní otázka 🙂