Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

michaelka83
24. sep 2011

@luthien.k no on měl na začátku jen malý suchý flíček a ona to hned zamítla, aby se to nerozšířilo, bohužel, rozšířilo se to i bez očkování. Ale jinak moje dětská opravdu co se týče očkování je hodně opatrná, např.je proti skoro všem nepovinejm očkováním...

lucinenka001
24. sep 2011

Kočky ahojte,

prepacte, ze sa to konkretne netyka atopickeho ekzemu, ale par mesiaco ste poradili krem od Biodermy na šupiny na hlave re drobca. Konkretne BIODERMA BABYSQUAM.
http://www.bioderma.com/sk/produkty/co-je-nove/...
Velmi nam pomohol, ale zial sme ho uz minule a v ziadnej lekarni ho nemaju, pretoze vraj ho momentalne nepredavaju. Neviete prosim poradit nieco ine kvalitne na šupiny prosim?

A prosim Vas ake probiotika pred 18mesacne dieta?

tea333
24. sep 2011

Ahojte, ja som sem pisala uz pred nejakymi mesiacmi naposledy, ale nedalo mi a pisem zas 🙂
absolvovali sme uz druhu dlhsiu dovolenku pri mori (prva 25 dni bez kupania a teraz 21 s kupanim takmer kazdy den), a ekzem zas krasne ustupil, napriek tomu ze malemu stale idu zuby, momentalne stolicky.stale len kremujeme a zabranujeme skriabaniu, co je nas velky problem.
Trochu sa obavam zimy, lebo minule vianoce to bolo s ekzemom na zaplakanie.
Este raz iba odporucam more!!
Ked malemu prepukol ekzem, stretla som v cakarni jednu mamicku s atopickym dievcatkom, a ta mi povedala- je jedno kolko mate prace a penazi, ak je to len trochu mozne, chodte na mesiac k moru 😉

luthien.k
25. sep 2011

@julie123 , ahoj, na to není lehké odpovědět, to Ti řeknu na rovinu. Jak dlouho už držíš tu dietu? Bohužel jsou případy, kdy ani na ni ekzém nereaguje, znám takové, bohužel, někdy to může být i tím, že je ekzém infikovaný - viděl ho kožní lékař, dělal stěry?

luthien.k
25. sep 2011

@michaelka83 tak to je výborný přístup a takové lékařky bych se držela 🙂

luthien.k
25. sep 2011

@lucinenka001 ahoj, ona se vám ta seborea stále vrací? Já mám osvědčené natřít slunečnicovým olejem z lékárny, nechat cca tři hodiny působit a "vykartáčovat" kartáčem na vlásky nebo tím nejjemnějším kartáčkem na zuby (nepoužitým - Curaprox Ultrasoft 🙂)

luthien.k
25. sep 2011

@tea333 , to je príma, že vám to takhle funguje na ekzém, ale to si skutečně nemůžou dovolit všichni...

bamb27
25. sep 2011

ahojte... este som sem nepisala ale sem tam chodim pozriet, pocitat, ze snad nieco co sedi aj na nas najdem...
Mam 11mesacneho chlapceka, vyrazkovatiet zacal okolo 2 mesiaca, kojili sme sa do 4mesiacoch, po prvych prikrmoch sa zhorsil a byval riadne doskriabany, kozna dr. pri prvej navsteve usudila ze ma "len" extremne suchu a citlivu pokozku, pri dalsej navsteve zalomila rukami ze tazka atopia, skoro ma porazilo, nakolko navstevy u nej raz za 5-6 tyzdnov, napisala premastovadlo a kortikoid, to som samozrejme nepouzivala, lebo som sa bala tak to bolo stale zle,,, sem tam zabral vyluh z ovsenych vlociek a modra indulona no casom to uz bolo malo, zmenili sme koznu lekarku a fungujeme na ichtamolovej masti a kyseline mliecnej a samozrejme fenistile... co ma ale trapi je ze kazde zavadzanie prikrmu mliecneho typu sposobuje zhorsenie, pijeme Nutrilon HA ...pokial nedame nic mliecne, co teda nedavame tak je to celkom v pohode az na obcasny skrabanec, aj kvalita koze sa velmi zlepsila..
chem sa opytat ci by to teoreticky mohla byt alergia na BKM, hoci HA mlieko je dostacujuce na to aby bol ekzem pod kontrolou no iny coi i len kyslomliecny vyrobok to vie zhorsit.. inak so vsetkymi prikrmami sme maximalne opatrni, obcas ekzemik na par dni vybehne... naposledy myslim ho spustilo ockovanie a vraj aj na jesen sa atopici zvyknu zhorsit...
a plus este dodam ze tiez sme absolvovali more hoci len na par dni, ale zlepsenie tam rozhodne bolo a viditelne 😉
ak by sa dalo tak chcem poprosit o nazor, ci mam trvat na alergo testoch na BKM, ci nasadit AC mlieko, ci to mozem len tak z vlastneho rozhodnutia a sledovania,, alebo ci nasa sucasna starostliost postacuje...
ci som sa mala ozvat v teme o ABKM? ...dakujem

luthien.k
25. sep 2011

@bamb27 určitě striktně vysadit BKM, tj. i HA mléko. AC mléko si můžeš koupit sama bez receptu, ono je samozřejmě lepší postupovat v takových věcech po poradě s lékařem, ale když to nejde, tak se to dá i bez toho 😉 Brala bych to jako test - 14 dní AC mléko a pak znovu HA mléko. Pauza je nutná, aby se případná reakce projevila v plné kráse. Testy z krve atd. Ti nic zjistit nemusí, důležité je, jak malý bude reagovat v reálu.

bamb27
25. sep 2011

@luthien.k dakujem, za skusku nic nedam.. skusim to a potom sa tu pripadne zas ozvem s vysledkom a budem pytat dalsie rady,, dakujem velmi pekne

lucinenka001
25. sep 2011

@luthien.k

Ahoj Luthien. Opat dakujem za odpoved. Ak mozem napisem par viet k tomu. 😉
Mali sme seboreu ano, ale Adam bol vtedy mensi, a nemal vela vlaskov tak sme si to hned vsimli a natreli tou Biodermou. Absolutne super hned kremik zabral po niekolkych natieraniach. Po vylieceni sme to samozrejme neriesili viac, kedze sa to krasne zahojilo a zmizlo. Len dni neskutocne rychlo letia a dlhsie sme Adama nestrihali a teraz par dni dozadu sme sa boli strihat a co som si potom doma na to nevsimla hore na hlavne supinky. Tak takto sme to zistili, ze sa nam to vratilo. Len zhanam ten krem ale zial uz nie tu na SK dostupny. Je to zle ze sa nam to vratilo?
Luthien prosim Ta odporucas teda natriet tym slnecnicovym olejom a budeme mat pokoj ? 🙂

tea333
25. sep 2011

@luthien.k naozaj je skoda, ze nie su bezne "predpisane" pobyty pri mori, kde cast hradi poistovna.Tak ci tak, verim tomu ze niektori si to dovolit mozu.Neverim ze sme jedna z troch rodin z temy ktora si moze dovolit pobyt pri mori.Je mnoho ludi, ktori daju deticky napriklad do kupelov ako samoplatci, alebo kupuju rozne kremiky, a najma investuju mnoho a mnoho casu, energie a nervov do boja s ekzemom.

anefi
25. sep 2011

Ahojte, tiez by som chcela prispiet do tejto temy svojou skusenostou. U dcerky sa zacal vyskytovat atopicky ekzem po zavedeni prikrmov po 6. mesiaci. Doktorka nam poradila vysledovat, aka potravina nam to sposobuje. Boli sme aj u alergologicky a robila nam testy na vsetky potraviny, ktore nam mozu sposobovat alergiu ako mlieko, petrzlen, lepok... Vysledok bol, ze na dane potraviny alergicka nie je, ale na nieco alergicka je. Takze sme boli opet na zaciatku. Postupne sme zacali vysadzovat rozne druhy ovocia a zeleniny aspon na 1 tyzden a zistili sme, ze atopicky ekzem nam sposobuju banany. Verili by ste tomu? Ved banan sa nikde nespomina ako alergen!!! Dokonca ho odporucaju medzi prve prikrmy. Inak okrem ineho sme pouzivali na kupanie Balneum Herbal a mastili sme kozicku Excipialom Lipolotiom a modrou indulonou. Masticky to urcite zlepsovali, ale pokial sme nepoznali pricinu, tak sme mohli robit cokolvek a ekzem sme stale mali ☹

luthien.k
26. sep 2011

@anefi , ono může být alergen neprosto vše a postup, jak jste na příčinu přišli vy, je naprosto super 🙂

luthien.k
26. sep 2011

@tea333 , on pobyt u moře není všespasitelný, protože daleko víc rodin z tématu má tu žkušenost, že ekzém reaguje na potraviny (u dětí do tří let). Ale prospěšný určitě je, to ano, ale konkrétně u nás si například neumím představit, že budu dva měsíce u moře s dvěma dětma sama bez manžela, který skutečně nemůže být z práce déle než 14 dní v kuse (které jsme mimochodem u moře také strávili, ale na synovo ekzém to až tak zázračně nepůsobilo, asi to byla krátká doba, obecně jsou dobré alespoň tři týdny, a také tam byla velká vedra).

luthien.k
26. sep 2011

@lucinenka001 , že se to vrací, je nomální a že to po tom oleji zmizí, to nemůžu samozřejmě garantovat, pokud dítě má vlásky (což jsme u nás s klukama teda neřešili 😀), tak se pak samozřejmě po tom zbavení se šupin pomocí oleje musí umýt dobrým šamponem, dobré zkušenosti jsou se značkou CutisHelp, konkrétně šampon lupénka - seborea.

tea333
26. sep 2011

@luthien.k my sme vyberali mesiace a destinacie s prijemnym pocasim a 2 tyzdne su naozaj malo.3 uz ale stacili.My sme boli bezradni, pretoze maly reagoval iba na mlieko, pricom to sme skusali iba 2x.Okrem toho sme sa eliminacnou dietou nicoho nedopatrali.Preto sme vdacni, ze zabera to more.Ja si koly statniciam tiez nebudem moct dovolit ist na dovolenku v jari, preto dufam, ze najdeme aj inu pomoc 😒

martinka.pida
26. sep 2011

@luthien.k Ahoj, doufala jsem, že už tě nebudu muset otravovat, ale potřebovala bych radu. V pátek jsme začali s příkrmy. Malá měla brokolici a Rooibos. Odpoledne měla osypanou pusinku - okolo rtů, tvářičky a bradičku. Prosim tě, čím mazat? Okolo rtíků to má hodně suché. Rooibos piju většinou 2x denně velký hrnek a brokolici taky jim normálně a přes MM ani na jedno nereagovala.
Malá do pátku byla plně kojená, zkoušela jsem EET. Při prvním pokusu mi malá slabě reagovala na BKM, na další potraviny už nereagovala a při druhém pokusu přes moje MM už nereagovala ani na BKM a kůžička se jí celkově o hodně zlepšila a není tak citlivá. Myslela jsem si, že už máme s ekzémem vyhráno a ono zase nic 😠.

luthien.k
26. sep 2011

@martinka.pida , ahoj, to může být, že přes MM nic a napřímo ano, navíc u zeleniny může vadit jen konkrétní kusy z nějaké produkce, který používá nevhodné postřiky atd. Takže po 14ti denní pauze je možné zkusit znovu. Na rooibos by byla reakce raritní, ale pro jistotu též vynechat a dávat pít vodičku.
K tomu mazání viz. IP.

martinka.pida
26. sep 2011

@luthien.k U té brokolice jsem použila skleničku - první lžička, protože jsem u nás nesehnala brokolici v bio kvalitě a bála jsem se reakce na nějakej postřik. Až se malá zahojí, tak zkusím mrkev, ta je domácí a postřik nehrozí.
Jen pro jistotu - Rooibos je jen jeden? Neni nějakej speciální pro děti? Malá měla ten, co piju já.

nantarika
26. sep 2011

@bug_tom ale ano, ani nevies ako..., ale aspon moja sestra nezaockuje moju neterku....

nantarika
26. sep 2011

@luthien.k moja malinka ma 10 mesiacov a ekzem ma od 3 mesiacov..., ja este kojim, preto drzim dietu aj ja..., ale som to pokaslala s tymi sunarkami...ale uz od piatku som vysadila aj tie...

nantarika
26. sep 2011

@kam.zyk ja viem, ale neviem, preco som si to vobec neuvedomila..., uz som vysadila aj tie kase...a to uz som drzala dietu 2 tyzdne..., tak pekne znovu od zaciatku.., pridavam ti tu nejake fotky, dufam ze postacia..., dakujem

kam.zyk
26. sep 2011

@nantarika ten ekzém je bohužel infikovaný. Okamžitě vysadit veškeré BKM, hypermangan do koupele, máš doma genciánu?

martinka1981
26. sep 2011

@nantarika bože chudatko malinke 😢 😢 😢 dufam že sa date čoskoro dokopy.
kam.zyk určite pomože 😔
držim päste....

anazetka
26. sep 2011

@vandas no moja mala mala strasne skaredy atopicky ekzem od narodenia a bola som z toho uplne na nervy, tak vyzerala chudatko,ze som plakala ked som sa na nu pozrela... kortikoidy som jej dala lebo uz som sa nemohla na nu pozerat a po tyzdni sa jej to vratilo... tak som sa rozpravala s mojou rodinou lebo to mali aj ine deti u nas, a babka mi vravi ze nestresuj sa prejde to, masti ju modrou indulonou, udrziavaj ju v cistote a prejde to.. no a preslo! klop klop.. v 6 mesiacoch ked zacala byt aktivnejsia dvihat hlavu sediet atd tak to preslo...neviem ci to ti to pomoze ale niekedy menej je asi viac... co ja viem 😖

luthien.k
27. sep 2011

@anazetka , s tím bohužel nemůžu souhlasit, že je lepší někdy nedělat "nic" a čekat, až to přejde... Ono to totiž přejít nemusí a navíc hrozí zanesení infekce, pokud se příčiny ekzému neřeší a to je pak teprve polízanice. Navíc atopický ekzém od narození je skutečně dost rarita, to byl skutečně diagnostikovaný tak brzy? Indulona může být dobrá na suchá, chronická stádia, ale nikdy na červené fleky nebo pupínky či puchýřky a už vůbec ne na mokvání. To jen pro info ostatním maminkám 😉

nantarika
27. sep 2011

@kam.zyk ahoj, BKM su vsetky mliecne vyrobky? ja zijem v taliansku, ten hypermangan a gencian su bylinky? poprip. vies nejaky latinsky nazov? nedari sa mi to prelozit...dakujem

nantarika
27. sep 2011

@martinka1981 dakujem, dufam aj ja...,

luthien.k
27. sep 2011

@nantarika , @kam.zyk se jistě nebude zlobit, když Ti odpovím: hypermangan je krystalická chemická látka s dezinfekčními účinky: http://cs.wikipedia.org/wiki/Manganistan_draselný
Genciána = genciánová violeť: je to barvivo opět s účinky proti mikroorganismům: http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/genci... , chemicky je to Methyl Violet 10B nebo hexamethylpararosanilinchlorid.
U nás i na Slovensku je to běžně k dostání v lékárnách.