Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
18. júl 2012

@blankarybka tak Blani, chlorellu ta moje kamarádka doporučuje až dětem od tří let, pro děti starší roku spirulinu, postupně najet na dávku 2,5 g denně.

luthien.k
18. júl 2012

@blankarybka není to stejné, holtová mast má v sobě tinkturu z kamenouhelného dehtu, vitella ichtamo zase bílý ichtamol, což je něco jiného, než kamenouhelný dehet (jinak se to získává, jinak se to chová, může tam být citlivost na slunce, ale u dehtu je to vyloženě fototoxicita s velmi ošklivými následky). Dehtová mast se u dětí nepoužívá.

karamel
18. júl 2012

Maminky skusali ste niektora licbu Biolampou od Zepter? Oplati sa kupit?

blankarybka
18. júl 2012

@luthien.k Děkuji za odpovědi 😉

lelask
18. júl 2012

Ahojte , hlasim sa z dovolenky v chorvatsku. Prvy tyzden exem krasne mizol, ku koncu sa zacal zhorsovat a teraz sa uz druhy den stazuje , ze ju more stipe na nozicky. Ona teda reve ako keby ju z koze draly, vcera som jej rychlo lytka obliala cistou vodou a ukludnilo sa to a dnes sa stazovala po asi 10minutach, ze ju stipe exemik a zacala revat ako pavian na celu plaz, ani oplachovanie nepomohlo, museli sme rychlo utekat domov to osprchovat. Tentokrat ju uz stipalo aj brusko. Paradoxne ju to nestipe na samotnom exeme ale na cistych, zdravych miestach. Priznam , ze ako vcera ochladlo more tak aj ja som citila nejake stipkanie na stehnach a mala som aj nejake zacervenanie, ale Saska nema ziadne zacervenanie.
Stretli ste sa s tym niekedy? Z coho to moze byt? Jeme stale podla zasad. Nechapem.Do teraz s tym nemala prolem.
Inak som smutna , ze nam ten exem nezmizol ☹
@luthien.k tak sa k tomu zavedeniu psenice ani nedostanem ☹

lelask
18. júl 2012

Odpoviem si sama 😝 , ze uz sa jej vysusila pokozka od morskej vody????

luthien.k
18. júl 2012

@lelask to je zajímavý, fakt nevím, co to je, koupání bych na chvíli vynechala a uvidíš, jestli se z toho něco vyklube.

keziah
19. júl 2012

@lelask mna len tak napadlo, ci to nemoze suvisiet s tym, ze v mori plava vseliaky odpad z pevniny... ci proste neprisiel prud niecim znecistenejsej vody

baklik
21. júl 2012

ahojte, takze sme sa vyhadzali vyrazkami na trupe, potom pod krkom vpredu a vzadu a neskor aj pod lopatkou pravou. navela nas pediatricka poslala na kozne, tam nam lekar napisal diagnozu, ze podozrenie na atopicky ekzem a predpisal v lekarni zarabanu mast Zafipa pasta. mame ju pouzivat 3 tyzdne. rychlo na mna vrchlil, ze ktore dni kolko-krat natierat, ja som myslela, ze to pise aj na recept, resp. do spravy, ale tam nebolo nic a teraz si to presne nepamatam... 😅
nemate niekto s touto pastou skusenosti ako ju pouzivat? viem, ze kazal az 3 tyzdne...
inak, nepapal nic nove, akurat do caju som mu pridala trochu glukopuru (hroznovy cukor), lebo ma inak problem ho vypit. ale ten nam odporucila detska sestra uz ked bol tyzdnovy novorodenec, ja som mala malo mlieka a on stale hladny a nasa lekarka v piatok neordinovala, bola tam len jej sestra a ta nam kazala urobit malemu ryzovy odvar s glukopurom namiesto cukru (nechcela nam odporucit UM bez pediatricky).
jo, a chcela som, aby nam odporucil aj HA mlieko, aby nam ho pediatricka mohla predpisat. a neurobil tak, pretoze podla jeho nazoru nam to netreba, je to iba komercna zalezitost, sama chemia a obycajne mlieko je pre maleho vraj lepsie... ze on bol na skoleni a tam im hovorili, ze to iba farma firmy tlacia na rodicov a lekarov, aby taketo mlieka predpisovali, ale je to zbytocne... asi si mysli, ze maly je na kravskom mlieku alebo co, kedze vie, ze nekojim. akoby aj to nebolo sama chemia, ked uz by o to islo!
a boli sme vybaveni... 😖
@luthien.k

lelask
22. júl 2012

@luthien.k
@keziah
No vyriesila som to tak, ze som ju riadne premastila a potom uz bolo vsetko OK. 🙂
Katka, vytera to , ze exem sa skoro cely vytratil. Testla som aj psenicu. Az sa to tu hanbim napisat, ze na com som to pretestovala 😅 ale podlahla som a porusila vsetky zasady a dala som jej kusok pizze 😲 😲 😲 takze tam bola urcite psenica, syr a urcite aj nejake ecko by sa tam naslo. Jedla ako keby som jej nikdy nedala najest. Na druhy den rano mi povedala , ze ju boli brusko, mala riedku stolicu a potom sa exem stratil. Jedla to 18.7. , vcera som jej dala trochu crosantu a zatial sa nic nedeje, ani brusko neboli. Od vtedy sa trosku skrabala len raz ked som jej do ryzovej kasicky dala obycajny cukor 😖 a javorovy sirup .
Dnes sme prvy den doma tak uvidim, co sa bude diat. V bezEckovej diete budem este pokracovat , len neviem ako dalej davkovat psenicu a BKM??
More sme si pre istotu doniesli vo flasi s nami a budeme sa tvarit, ze sme este tyzden pri mori 😀 , tak hadam tu kozicku uplne oblbneme - teda aspon na dlhsie.

xmalij
22. júl 2012

@lelask ahoj, koukam, podobne jste experimentovali jako my 😉, ono se to na dovolene moc dobre neda uhlidat vsechny nastrahy, to by clovek nemohl nic. A taktez bez reakce, Viki mela pizzu, kousek croisantu, zmrzlinku a dobry, takze jsme na BKM a jogurtu, syru apod., bobes si uziva jakoby to byla vzacnost ( no pro ni opravdu pul roku byla...).
S tou vodou me to taky napadlo, ale pak jsem to zavrhla..jsou v ni na 100% bakterie, neco tam i muze prezivat a tak jsem se zalekla. Teda pokud jste nebyli u Mrtveho more..tu dovezli v lahvi jednou tchanovci svoji dceri/ lekarnici, delala rozbor a vysla i po nekolika dnech paradne.
Preju at mate klid co nejdele, Viki se objevila tri staronova loziska, ale zatim to jde...

luthien.k
22. júl 2012

@baklik tu mast neznám, kdybys měla opsaný recept, tak jsme to mohly zhodnotit, ale takto opravdu netuším. To s tím mlékem - HA mléko je při atopickém ekzému k ničemu, nutné je mléko pro alergiky na BKM - alergy care Nutrilon. Jinak ano, HA mléko se dnes předepisuje opravdu zbytečně, ono má smysl pouze u těch dětí, kde jsou u rodičů či sourozenců alergie (buď přímo na BKM nebo závažnější projevy jiných alergií).

baklik
22. júl 2012

@luthien.k aha, lebo vsade citam, ze v pripade atopaku je najvhodnejsia hydrolizovana, teda rozstiepena bielkovina. tak na to nas pediatricka neupozornila. clovek je uz z toho fakt niekedy jelen....

luthien.k
22. júl 2012

@baklik to ano, ale HA mléko ji má částečně hydrolyzovanou a při atopickém ekzému je třeba plně štěpená.

dejnas
22. júl 2012

ahojte kočky, chcem sa spýtať, či máte niekto skúsenosť s dieťatkom s AE a vodnými športami..
konkrétne ide o to, že dcérka (3,5r, atopička) sa tento rok úžasne "zžila" s vodou, mm sa jej veľmi venuje, učí ju plávať, ponárať, skákať do vody a pod. .. a chceli by sme v tom pokračovať, resp. v neskoršom veku ( u nás je to možné cca od 5 rokov) ju prihlásiť do plaveckého krúžku... neviem ale, ako chlórová voda v bazénoch bude reagovať s jej citlivou kožou... je vôbec možné, aby sa deti s AE venovali týmto vodným športom napr. aj "profesionálne" 😕

xmalij
22. júl 2012

@dejnas urcite to zkuste a male to hned neodpirejte, kor kdyz ji to tak chytlo a bavi..treba ji to nemusi vubec vadit, ona i ta psychicka pohoda ma na ekzem obbrrrr vliv 😉. Dceri vadilo spis prehnany teplo pri kojeneckem plavani nez voda, museli jsme vsechny
lekce odvolat. Letos jsme zkusili klasicky bazen a prosel.

dejnas
23. júl 2012

@xmalij vďaka 🙂 práveže, odopierať jej to nechceme, sme radi, že ju to baví, plávanie je super šport a boli by sme len a len radi, ak by jej tá voda nespôsobovala kožné problémy 😉

ladida.l
23. júl 2012

Pěkně prosím o radu. Syn se do rána probudil s teplotou. Při ranním přebalovaní jsme mu zjistila vyrážku, byla po celém těle, včetně takových jakoby puchýřů - vypadalo to jako nalité pupence, třeba od mravence, s bělavým středem. Docela mě to vyděsilo, tak jsme ho vzala k doktorce. CRP má negativní a u doktorky už měl vidět jen slabý exantém - doktorka konstatovala, že to bude reakce na něco ve stravě a naordinovala Fenistil 3 krát denně. Přitom ekzém máme hlavně díky dietě pod kontrolou. Na kůži už cca 2 měsíce nic neměl a střeva měl taky v pohodě. Včera měl jako novou potravinu králíka a kousek tvrdého plátkového sýra (asi čtvrt plátku), ten zavádíme takto na radu alergologa. Nicméně teď odpoledne má teplotu už 39. Setkal jste se někdo s teplotou jako následkem potravinové alergie? A jak na ní? Antipyretika se mi dávat nechtějí. Děkuji za každou radu. Lenka

koralinka
23. júl 2012

mamičky nečítala som celu vašu diskusiu, pretože si nie som istá či aj moja mala má atopický exém alebo aký druh exému:

asi od 3 mes ( ja som toho názoru že po očkovaní) sa malej pravidelne objavuje a mizne exém na líčku doteraz to bolo vždy len na lavom dnes d orana aj na pravom - kožná vyskúšala všetky rôzne maste, kázala vziať krv ale pediater nás odbil že načo ju stresovať tak zajtra budem volať na alergologiu dnes som sa nevedela dovolať - nezjedla nič nové nemenila som prášok nebola s ludmi s exémom proste žijeme stále rovnako a ten exém mizne a vracia sa kožná vravela vraj podozrenie na celiakiu pediater odmietol vziať tú krv tak uvidim čo alergoličky ale zatial chcem poznať aj váš názor pretože niekedy si asi vieme my mami pomôcť viac ako lekari :(

xmalij
23. júl 2012

@ladida.l Ahoj, to slysim poprve, dcera mela jednou dost natekly oblicej, loziska i na vickach, strasne podrazdena a behem dvou dnu se ji prorazily dva spicaky. Splaskla pak okamzite. To skoro vypada, ze na malyho neco leze nebo vlezlo. Kamaradky syn mel neco podobneho nedavno..puchyrky hlavne na ploskach nohou a dlanich, pak oblicej a telicko, horecky se pridaly nakonec. Byla to nejaka nekonkretni nemoc, doktorka jim ani nerekla presne co to je.

luthien.k
23. júl 2012

@dejnas pokud nebude na tu vodu reagovat negativně, dávala bych plavat 🙂 Nicméně já preferuju koupání spíš v přírodní vodě - řeky, jezera, moře...

luthien.k
23. júl 2012

@ladida.l to je zajímavé, z pár zdrojů jsem i četla, že horečka může být následkem alerg. reakce, já bych to spíš viděla na nějakou nemoc, jestli byla v počátku, tak CRP nemuselo ještě být vypovídající. Nebo souběh nemoci a alerg. reakce. Moc jsem Ti neporadila, prostě ve hře je víc variant, uvidíš za pár dní, co z toho vyleze.

luthien.k
23. júl 2012

@koralinka na alergologii bych určitě zašla. Máte v rodině nějaké potíže spojené s imunitou, jakékoli alergie, astma, atopický ekzém, atuoimunitní choroby nebo třeba i "jen" potíže s trávením?
Celiakie se neprojevuje jako ekzém, to už by muselo být dost poškozené střevo, aby se stalo propustnějším pro alergeny a tím došlo k ekzému jakožto reakci na potravinu. Nicméně základní vyšetření z krve na celiakii se obvykle dělá i v rámci alergo vyšetření (anti-transglutamináza). Musí se předtím jíst lepek alespoň v množství adekvátním krajíčku pečiva denně.
Takový ekzém, co si "žije vlastním životem", objevuje se a zase na chvíli mizí a má různou intenzitu, mívá na pozadí dost často potravinovou alergii (i bez celiakie). Čili já bych určitě nasadila hypoalergenní dietu (bez mléka, vajec, pšenice, sóji, ryb, ořechů atd., a to i pro Tebe, pokud kojíš) jako test, zda něco z toho nevadí.
Mimochodem, atopický ekzém není nakažlivý 😉

lelask
23. júl 2012

@xmalij no to sam rada, ze nie sme same 😀 kedy ste sa vratili z dovolenky? Ako dlho vam este ucinkovala morska voda po prichode domov?
@luthien.k tak som sa rozhodla, ze to skusim s psenicou. Vcera jedla rohlik, vecer po nakremovani mi vravela, ze ju to svrbi , tak neviem ci radsej nekremovat 😝 .Dnes mala rohlik pred spankom k polievke a teraz mala druhe kolo obeda po spanku a kruti sa, ze ju boli brusko. Neviem, ci je to normalna reakcia po vysadeni psenice a opatovnom nasadeni. Exem ju svrbel ked sa zobudila, teraz to pre zmenu zase krem ukludnil. 😖

koralinka
23. júl 2012

@luthien.k no ale čo dám jesť ročnému dieťaťu????? ved ona je len kaše, jogurty, výživy a na obed príkrm z mäsa,zelniny a ryže/cestovín, keby vynechám mlieko tak ona nema čo jesť...

luthien.k
23. júl 2012

@lelask já bych navrhovala ještě pokračovat, aby bylo jasné, že to je z pšenice, pokud se bude kroutit i zítra, tak bych pšenici vyloučila.

luthien.k
23. júl 2012

@koralinka kaše se dají dělat nemléčné do obilného mléka, místo jogurtu puding (rozvařené ovoce zahuštěné pudinkem nebo prostě do obilného mléka) atd. Postup na to je a rozhodně to není nereálné, moje děti jsou bez mléka, vajec a pšenice už dlouho 😉

martinka1981
23. júl 2012

@koralinka všetko sa da nahradiť 😉 viem o čom pišem.

@luthien.k boli sme na pohotovosti 😝 dnes , natiahnuty sval .Boli sme na RTG a neurologii. Dali jej taky golier ale ten šiel hned dole lebo revala jak pavian 😖 a od bolesti Nurofen sirup 😝

luthien.k
23. júl 2012

@martinka1981 ajajaj, co to je golier, to je takový ten límec okolo krku?

koralinka
23. júl 2012

@luthien.k
@martinka1981 uvidim co povie zajtra alergologicka a podla toho ked bude treba vyskusame ☹