Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

ficekova
23. okt 2012

@luthien.k zatim jim pouze jehneci maso dusene na olivovem oleji a vareny brambor se soli. Uz jsem si zvykla, ale neberu zadne vitaminy ani omega3, jenom biopron premium. Dnes jsem nevzala uz ani antiko. maly ma pouze Bio gaia kapky a Dcko. Volala jsem detske jestli mi ho napise, pry ze ne. Ale asi je to jen o lidech, protoze zname syn ma ABKM a od pul roku mu jeho detska pise Neocate a to ma ambulanci a ulici dal. Ma ho jeste ted -2,5 roku.

viktorkaja
23. okt 2012

@luthien.k Děkuji za odpověď a ještě se zeptám -kde kupujete medvídky Alnavit?
A jaký máte názor na Vibovit-syn ho viděl v reklamě a chtěl by ho. Mají ho teď ve tvaru abecedy a to je u nás aktuální téma. On má dietu bezmléčnou,bezlepkovou a bezvaječnou asi 4 dny v týdnu-měl ošklivý atopický ekzém-nyní už je stabilizovaný. Zbytek dní jí to co ostatní děti ve školce a tak jsem myslela,že v tyto dny by dostal Vibovit. Oni totiž děti dostávají nějaké vitamíny a on by chtěl taky,tak přemýšlím nad tím Vibovitem.
Děkuji za odpověď.

xmalij
23. okt 2012

@ficekova necetla jsem celou historii tvych prispevku, hubla jsem taky dost..pri mych 184 cm: v tehotenstvi +14kg, po porodu -23kg, uz to bylo moc, rozbory krve ukazaly, ze mi chybi vit. D, tak jsem ho uzivala i ja a nevim, jestli se to potkalo s odstavenim dcery nebo vitaminem, ale zacla jsem pribyvat na vaze...ted mam po dvou letech dcery uz jen -3,5 kg a hlavne se citim dobre..

ficekova
23. okt 2012

@xmalij ja jeste slusnou zasobu mam. Kdyz jsem sla rodit 102 (15kg bylo tehu), ted mam 72 kg, takze za 3 mesice jsem ztratila 30 kg. Hubnuti se urite branit nebudu, ale az po odstaveni, nebo alespon po prikrmech. Ted to vsechno jde malemu do mlika. Rodil mezi vahou pred otehotnenim a ted je 15 kg!!!! ve stvrtek jdeme k DR.Jimramovskemu na gastro s dcerou, tak tam zkusim propasovat i syna. Snad mi ten neocate napise. Maly je strasny jedlik. ma 3 mes 1 tyden a 7,5kg 66 cm. Pije co 1,5 hodky ve dne v noci.
Mas zkusenost jak zavadet potraviny? hlavne obiloviny? mame silnou reakci na ryzi a taky kruti maso (asi to budou vejce). Dcera zas BKM, takze mi hrozi bezvajecna, bezmlecna dieta a nevim co s tim obilim?Jinak nevim co budu jist? Jenom zeleninu?????

luthien.k
23. okt 2012

@ficekova určitě bych taky doporučila suplementovat vit. D, jak píše @xmalij (Vigantol s prckem si dávat), omega 3 též (kdyby se podařilo sehnat nežluklý, tj. ne hořký lněný olej, který skladují za temna a v lednici, tak by to bylo ideální). A prubnout alergy care mléko.
Jinak vit. D chybí kdekomu, je to dáno naším způsobem života, kdy jsme hodně pořád zavření v místnostech, autech, na sluníčko se bojíme kvůli UV záření a mažeme se krémy s vysokým OF... Vit. D je moc důležitý (nejen) pro imunitu, proto atopici (i jejich kojící maminky) by ho měly mít dost. V létě je dobré pobýt na slunci v té exponované době bez natření krémy aspoň 10 minut denně (obličej a ruce odhalené). Zásoby vit. D se dělají cca na tři měsíce dopředu přes to léto, četla jsem i názor, že proto přicházejí chřipkové vlny většinou až po Vánocích, protože to už máme vyčerpaný vit. D z letního období a imunita nefunguje tak dobře.

luthien.k
23. okt 2012

@viktorkaja medvídky v DM drogerii. Já nejsem příznivcem multivitamínů, cílené, pokud možno přírodní formy vitamínů, pokud nějaké chybí nebo jich nelze z nějakých omezujících důvodů získat dost ze stravy, to ano, ale pro multivitamíny nejsem. To bych mu raději dala ty bonbony Hlíváček, o kterých tu byla nedávno zmíňka, když už něco zobat.

milmic
23. okt 2012

@luthien.k Jak se zmiňujete o těch medvídkách, napadlo mě se Vás ještě zeptat, prosím.
Dcerka blinká v autě, ev. jí bývá špatně i v autobuse. Zkouším homeopatika Cocculine, asi i trošku pomáhají. No mám dojem, že jí celkem dělá dobře na bříško, když něco cumlá. Jenže vůbec neznám žádné "baby friendly" cumlátka, vhodná pro atopika.
Běžné sladkosti dcerka vůbec nedostává a jinak netuším, jestli něco takového cumlavého existuje. Nevíte o něčem, prosím?

luthien.k
23. okt 2012

@milmic u nás jsem ještě vzala na milost bonbony/lízátka z hroznového cukru, z lékárny, není to ideální, ale jednou za týden, dva, jim ho ve městě koupím.
Staršího nejoblíbenější mlska jsou momentálně přes noc ve studené vodě máčené a loupané mandle (sláva, že je může) a u obou rozinky 🙂

milmic
23. okt 2012

@luthien.k Děkuji. Mandle se můžou u malých dětí a ještě atopiků?

luthien.k
23. okt 2012

@milmic pokud jim nezhoršují ekzém a zvládají je kousat (je mu přes tři roky), tak jistě 🙂 Jen to nepřehánět, jako s žádným alergenem.

viktorkaja
24. okt 2012

@luthien.k Jj my dáváme minerály a vitamíny nastavené podle vlasové analýzy (to mi sestavila všechno Věra)-takže třeba dýňový olej,Ferocento tablety atd. Já jsem jen chtěla něco jen aby měl navíc-a on viděl v reklamě ten Vibovit,tak jsem myslela,že bych ho koupila na Mikuláše.
Tak jak to čtu,tak vy i u "zdravých" lidí doporučujete v zimním období doplňovat vit D?
Je sezam velký alergen?-v DM jsem objevila sezamové tyčky slazené rýžévým sirupem a tak přemýšlím,že bych je také koupila.

luthien.k
24. okt 2012

@viktorkaja tak to je super, když jde suplementace sestavená na míru 🙂 S těmi vitamíny určitě není nikdo povolanější, s kým se poradit, než zase Věra. Za mě opravdu raději ne.
A ano, radím doplňovat vit. D i u zdravých, vycházím z doporučení dr. Elekové.

Sezam patří bohužel mezi časté alergeny.

viktorkaja
24. okt 2012

@luthien.k Věře jsem psala,ale bohužel už mi dlouho neodepsala-má toho asi spoustu. Já vím,že ona taky ty multivitamíny nedoporučuje,tak ušetřím korunky na něco jiného.
A jak se doporučuje ten vit D užívat? Dávám ho holčičce-té jsou 3 měsíce a dáváme 1 kapku denně,ale u 5 letého syna a u dospělých nevím kolik?
Zatím děkuji.

ficekova
24. okt 2012

Mate nekdo zkusenost jak zavadet potraviny? hlavne obiloviny? mame silnou reakci na ryzi a taky kruti maso (asi to budou vejce). Dcera zas BKM, takze mi hrozi bezvajecna, bezmlecna dieta a nevim co s tim lepkem? Jinak nevim co budu jist? Jenom zeleninu?????
Vcera jsem si vsimla, ze kdyz maleho namazu Cutilanem, doted ho snasel bezvadne, vsechny loziska mu zrudnou a nabehnou. A ty co jsem uz povazovala za zmizele se opet objevi. Tak jsem dnes volala kozni a zikala, ze ho prestal znaset. Takze ho muzu pridat na seznam k Atodermu, linole fett, linole lotion, Ambidermanu, lipobase obycejna a modre indulone ☹ ☹ ☹ ☹ Namazala jsem ho na zkousku Excipialem lipo a zatim bez reakce, tak do doufam chvilku vydrzi.
V cem perete? Ja mam uz mesic Ecover zero. Ma nejakej certifikat pro alergiky a pekne pere, ale je strasne drahej. 150 kc na 14 dnu, nekdy i mene. Neznate nejakou levnejsi alternativu?

katyxq
24. okt 2012

@ficekova Nám se osvědčil Sodasan color sensitive, jedno balení mi vydrží cca měsíc a to v něm peru veškeré moje, manželovo i malé prádlo a látkové plínky.

katyxq
24. okt 2012

@ficekova Neznám složení všech těch mazadel, co píšeš - ale může mu vadit vazelína (petrolatum), minerální oleje (parrafinum liquidum), lanolín apod. Zkus se podívat po přírodní kosmetice bez éterických olejů, ale předem varuju, že jich je na trhu hodně málo.

ficekova
24. okt 2012

@katyxq lanolin mu vadi asi s nejvecsi pravdepodobnosti. Mam potvrzeny PUL zater. Nemuze ani latkove pleny kvuli svrchnim kalhotkam. Vsimla jsem si, ze kdyz jsem ho kojila na specialni nepromokave podlozce s PUL, cely ve tvari zrudl a strasne se mu zhorsil exem. Kdyz mel pod tvarickou obycejnou plinku, vsechno bylo OK. PUL a lanolin jdou ruka v ruce

xmalij
24. okt 2012

@luthien.k to sedi, me ty testy delali behem zimy, pak jak jsem se slunila a prestala ho i uzivat...ted me cekaji za mesic testy v ramci KO na endokrinologii, tak hin sa ukaze 😉.
U nas ted dost frci mix slunec., dynovych a lnenyho seminka, namicha si to sama, hraje si u toho a bavi...nekdy trochu i brusinek nebo burizonku...nedavno jsem objevila suseny rakytnik..
a je to vyborny na zabaveni do auta, taky pak je co vysavat 😀.

xmalij
24. okt 2012

@ficekova
s obilovinama bohuzel neporadim...moje dcera mela nevypozorovatelny reakce, zpozdeny, zkratka to bylo umeni neco poznat, takze bezmlecna, bezvajecna i bezlepkova nas neminula, ale pak jsme prisli na ryzi, tu ale ted ( po pul roce) zase snasi a ji vsechno.
Peru ve strouhanym mydle Palma, se sodou, octem a dvojim machanim, sem tam to stridam s Ecoverem a dobry.
Jak dlouho ten Cutilan pouzivas? Ja chci ted prejit z Eucerinu na jinou, mame ji dlouho, od zacatku roku, vyhovuje maximalne, ale chce to zmenu. Stejne zacala resp. prestala ucinkovat u nas A- derma.

ficekova
24. okt 2012

@xmalij
a pry na ryzi alergie nebyva 🙂 jeste tak 14 dni pockam a pak zacnu s nejakou zeleninou. Nejhorsi je, ze v kazdem zdroji jsou alergenni potraviny jine. V seznamu z gastra jsou okurky OK a v knizce Dr. Fuchse jsou zakazane. Kdo se v tom ma vyznat. Nejhorsi to bude s chlebem. Da se doma upect aj nejaky nez mleka, vajec a lepku???? Pekarnu mi priveze jezisek. Pry at jim alespon neco 🙂
Ta Palma to je klasicka kostka za 15 kc? v jakem pomeru to davas? Delas sliz?
Starsi dcery ABKM vyhovoval na promazavani pouze atoderm a na myti Atoderm gel mouassant. Ma ho jeste ted a menit ho urcite nebudu. Ten cuttilan mame mesic. Jeste mam doma Atoderm PP, tak mu zkusim ten.

katyxq
24. okt 2012

@ficekova Pokud vím, tak Fuchs nedoporućuje okurky jako těžké na strávení, ne proto, že by byly častý alergen 😉.

luthien.k
25. okt 2012

@ficekova alergenem může být naprosto, ale naprosto vše, jen něco s menší a něco s větší pravděpodobností. Pro nás rýže má pravděpodobnost alergizovat malou, ale když byste si zajeli do Číny nebo Japonska, bylo by to jinak - záleží také hodně na stravovacích zvyklostech v dané oblasti. Přímořské státy mají svoje ryby, v USA mají arašíd a kukuřici, u nás máme mléko, vejce, pšenici...
Bez mléka, vajec a lepku je chléb například ze směsi Schar mix B.

@xmalij, ty semínka jsou dobrý, ale drcený. Takhle celý je tělo nevyužije, projdou bez užitku 😉

solinkarka
25. okt 2012

Baby doktorka nam predpisovala BEBU HA ale kedze len do 10m to preplaca poistovna, aspon tak nam povedala vravela ze mame skusit uz normalne mliecko- UM lenze ja neviem vobec ze ktore... poradite? ostat pri tej bebe?

lelask
25. okt 2012

Ahojte, prosim vas neviete poradit??? Malej sa robia take pupiaky- flaky ako po poprhleni zihlavou. Su dost velke a putuju po tele. Neviete co to moze byt? Uz ju to trapi 3 dni. Svrbi ju to a je umrncana ☹

xmalij
25. okt 2012

@luthien.k ikdyz seminka rozkousne? V kazdym pripade ji to dokonale zabavi a ziviny dohanime olejem z nich 😉

xmalij
25. okt 2012

@ficekova Vera rikala, ze jsme sesti z 250 😉.
Ano, jadrove mydlo, jen nase Billa ho prestala mit v nabidce, tak se rozjedu jinam, dneska jsem neuspela. Sliz nedelam, jen strouham na jemno a davam tak 1-2 pol.lzice, podle mnozstvi pradla..sice bile casem zapere, ale driv nez je to poznat, tak je ji male..

nasekuratko
25. okt 2012

@xmalij u nas taky prestala fungovat Exomega, i Eucerin. Tak jsme presli na Biodermu Atoderm. A uplne nejlip na nas zabira (paradoxne nejlevnejsi) Dexeryl-ten je uzasny!

nasekuratko
25. okt 2012

@luthien.k Katko, videla jsem tvuj clanek, co dohanet, kdyz mimco je nemocne. Maly mel teploty, rymu a kaslal-jeste to trosku pretrvava, ale uz jsme se z toho celkem dostali (bez leku). Ridila jsem se tim, co jsem precetla-probiotika, vit. D, rakytnik, pupalkovy olej a imunoglukan.Ale az pak me napadlo, jestli to vlastne maly muze, kdyz ma teprve rok a ma ekzem. V lekarne mi rekli, ze jo. Ale tam se clovek dozvi pokazde neco jineho, tak jsem si rikala, ze se te pro jistotu jeste zeptam....

Jo a pecu malemu ted bezlepkovy chleba doma v pekarne. Muzu mu tam pridat nejake seminka? Nebo nesmi nic? Ja mam astma a alergie a on ma momentalne BLP a BKM dietu.....

ficekova
25. okt 2012

@xmalij diky, zkusim to

Dnes jsme byly s detma na gastru. Sarince brali krev na testy a daji nam vedet, zda uz muzeme redit HA mlekem. Doufam, ze to bude mit vsechno OK. S Mareckem to bylo zajimavejsi. Pan doktor na mne koukal divne, kdyz jsem mu rekla, ze drzim eliminacni dietu (brambory a jehneci). Pry i kdyz silne zareagoval na krutu a ryzi, ze mam normalne jist drubez a hovezi. To mi prislo strasne divne, protoze hovezi je krizeny s mlekem a drubez je i kruta 😒 Kazdopadne jsem se ptala na to jak dale a rikal, ze mam mit dietu bez mleka (to vim), bez vajecneho bilku - nebo aby byl silne denaturovany (to se mi vzhledem ke krute vubec nelibi) a lepek pry bez obav. S tim lepkem mam obavu, vzhledem k tomu, ze mam od narozeni syna bezmlecnou dietu, ryzi jsem jedla velice vyjimecne a kruti maso vubec. Takze na neco alergii mit musi. Muj zhavej typ jsou vejce. Kazdopadne byl velice prekvapeny, ze chci pit UM. Pry to pro mne nema vubec zadnou hodnotu. Pry nema vsechny aminokyseliny, ze to metab. nevyuziju atd atd. Pry kdyz mam flakotu masa 5x denne, tak mam bilkovin pro 3 lidi 😖
Malej je uz skoro cistounkej. Ale strasne slinta, takze mi prijde, ze ten krk se mu vzdy k veceru zhorsi. Jestli to nebude tema slinama 😎 Podkolenni jamky jsou rano ciste a k veceru cervene, ale nejsou suche. Tak uz fakt nevim.
Dnes jsem ho namazala Atodermem PP a myslim, ze Excipialem to bylo lepsi. Uvidim za tyden....

xmalij
25. okt 2012

@ficekova kruti maso je v poradku, z drubeze vadi prave kure x vejce.
Poslys a neni u vas kamen urazu prave zuby, kdyz maly slinta, treba se mu uz neco prorazi a minimalne je imunita v pohotovosti...Viki, kdyz lezly spicaky, tak byla opuchla v obliceji jak po srsnich, zhorsil se hodne ekzem...po par dnech prorazily a dalo ji to pokoj. V ty dobe mela nejhorsi prubeh co kdy jsme zazili...