Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

vrtulka81
17. mar 2013

@kaja73 ne tento nemáme,na naší krabičce je lvíček 😀
http://www.zbozi.cz/vyrobek/omega-altermed-mult...

luthien.k
17. mar 2013

@petronuska pokud AC mléko nepomáhá, jsou většinou ve hře dvě hlavní možnosti - má na kůži infekci (musí zhodnotit kožní lékař, nejlépe udělat stěry) a nebo patří mezi cca 5% těch alergiků na BKM, co nesnesou ani tento hydrolyzát a musí mít UM rozložené na aminokyseliny - Neocate (dostupný jenom na předpis - teda dá se koupit i bez něj, ale je šíleně drahý). Předpokládám, že příkrmy ještě nejsou. K tomu je třeba posilovat střevní flóru atd. Musela bych znát komplet situaci, čím mažete atd., ale jako první bych zhodnotila tu variantu jedna a dva 🙂

kajulka1
17. mar 2013

@luthien.k ahoj prosim ta da sa rozoznat ci ma dieta AE alebo koprivku,je tam nejaky rozdiel cim odlisim tieto 2 diagnozy? 2-3 strany dozadu som sem hodila foto ruk, to iste ma syn na stehne a trochu pupacikov na bruchu...uz to ma 3 tyzdne a nejak tie pupaky nechcu zmiznut...keby to ma syn z grepu alebo reakcia na chlorovu vodu za ako dlho by to malo zmiznut? Syn bol doteraz bez ekzemov,ma 2 roky 8 mesiacov,ziadny novy prasok,avivaz,kozmetika nie je,preto je pre mna zahada co to vobec syn ma a z coho...@vrtulka81 kukla som tvoj fotoblog a dufam ze sa dcerka uz ma lepsie,aj si prisla na to co jej to vyvolava ci to bola reakcia na tu johnson kozmetiku...praveze nemam tucha z coho to syn ma,uz papal vsetko bez reakcie,ziadna nova kozmetika,ci prasok na pranie..akurat ma napada ze sme sa boli kupat na bazene,ale ci to je z toho neviem,lebo to nebolo po 1x a uz sa syn v bazene kupal a bolo to bez reakcie...a uz to trva 3 tyzdne ten vysyp..fakt netusim ☹

ocelotka
17. mar 2013

@luthien.k prosím po jek dlouhé době od vysazení alergenu by se dalo vidět zlepšení pokožky u kojeného dítěte? Máme už diagnostikovaný AE a já pořád zkouším co v mé stravě vadí. Teď už 3 den držím bezmléčnou dietu, ale zatím žádné zlepšení, tak bych chtěla vědět, kdy by se to mělo projevit, pokud je tedy alergenem mléko? Díky

petronuska
17. mar 2013

@luthien.k diky. Tak to me asi je.ne s tou druhou variantou. Ani nevim, jestli tady u nas vubec bych dostala predpis na Neocate. Jen vim, že jsem se ptala v lekarne na ty ruzne mlika a ten Neacate stal 43euro a jen ta mala pixla. No des!
Jinak infekci nevim, samo nejsem lekar. Ale mala se neskrabe po telicku. Jen proste ma fleky a hrozne suche... Skrabe se akorat na hlavicce, ale tam to nema takove, jak na telicku. Tam ma spis supinky, ale bez fleku.
Jinak jsme už mazali nekolika. Excipial teda jen jednou na kousku, ale mela to z toho jeste vic rude, takže to jsme dali pryc. Pak jsem promazavala kremem, co mela predepsany od Dr - Diprobase (emollient krem), modrou indulonou - ta byla snad nejlepsi, že nebyla hned sucha, Aveeno (nejaka koloidni oves krem), Lipobase... vetsinou vse bylo dobre par dni, ale pak opet suchost. Zatim nejlepe vysla ta modra indulona a to Aveeno.
Jinak už jsme zacali s prikrmy. Teda teprve par dni a jen mrkvicka a mrkev s bramborem. Bojim se, že nepoznam, jestli ma nejakou alergii na jidlo, když ona je flekata normalne. Jedine, kde to nema je na tvari, že to na ni aspon nejde hned videt...
Jinak ve stredu mame jit na ockovani, ale chci zavolat, že mala neni ok a odložim to. Mela teda už to prvni ockovani (rekli mi, že je to ok. ty fleky už mela pretim prvnim ockem). Ale tedka už teda vaham a nevim, jestli jo a nebo ne 😒

luthien.k
18. mar 2013

@kajulka1 tyto dvě diagnózy nejlépe odliší kožní lékař, i kopřivka může být chronická, bohužel, aktivovaná třeba dalšími potraviny s vyšším obsahem histaminu.

luthien.k
18. mar 2013

@ocelotka ty tři týdny obvykle stačí. Kromě mléka je vhodné vždy vysadit i vejce, kuřecí maso, hovězí maso a sóju.

luthien.k
18. mar 2013

@petronuska však píšu, infekci zhodnotí lékař. Také může jít o kombinaci seborrhoické dermatitidy a AE s ohledem na tu hlavičku, ale to by měla spíš mastné, nažloutlé šupiny na hlavě. Jinak bych, pokud nejsou ty fleky rudé, zapálené, používala minimálně kombinaci hydratačního a mastnějšího - atopické kůži chybí především voda. Očkování - může tam být u Hexy až půl roku mezi první a druhou a druhou a třetí dávkou. Já bych neočkovala, dokud se nestabilizuje. S těmi příkrmy je to blbé, opravdu se to nemusí poznat. Každopádně aspoň pět dní po sobě jednu potravinu.

vrtulka81
18. mar 2013

@kajulka1 u nýás je toho víc,má alergi na BKM,vejce,arašídy,lehce rajče,trop ovoce sme radši ani nezkoušeli,pak pšenici,kukuřici,sezam,pohanka.....a nevím co ještě,psi,roztoče,nějaké trávy,to čekáme jak se vyjaří,co se stane,snad nic.TAkže máme toho fakt hodně,sme jedni z 5 % jak uvádí Luthien,co máme alergii na BKM tak vysokou,že musí neocate,pěkný humus,tak radši pije rýžové mléko 🙂 Ale nejspíš to odstartovala ta kosmetika a očkování.Teď už ji máme naštěstí pod kontrolou,ale trvalo to rok,než se to podařilo.Hlavně díky holkám z koníka 😀 U vás se třeba mohlo něco pokřížit,může to být klidně potravina kterou běžně jí,ale ta se moc nesnese s něčím jiným,může to být cokoliv,třeba i inhalační alergen,na který dřív nemusel reagovat,pes,roztoč,pily,prach.... můsíš bádat dumat zkoumat,u nás sou to třeba i konzervanty,barviva v potravinách,třeba něco olízl 🙂 Fakt to může být cokoliv,nebo jen ta kopřivka .....

sasena12
18. mar 2013

@vrtulka81 ahojte kocky, aj nasa malinka ma atopicky ekzem, momentalne je strasne vyhadzana, zajtra nas caka ockovanie, ktore sme rozhodnuti posunut kym sa jej zlepsi stav. Ja pevne dufam ze bude jedna z tych ktora ten atopicky ekzem ma len ako babo a potom zmizne, vraj moj brat to mal do roka a potom to zmizlo. Neviete mi niekto poradit od akeho mesiacia/roka sa robia alergicke testy, kde sa da zistit ze co jej moze viac prekazat? Dakujem

katyxq
18. mar 2013

@sasena12 Testy z krve se dají dělat i malým kojencům - ale stejně jsou spolehlivé nanejvýš tak na 50%, neukážou hlavně non-IgE alergie (často spožděné reakce i v řádech dnů, má to tak např. víc jak polovina alergiků na BKM). Jediná spolehlivá metoda je eliminačně-expoziční test. Koukni na předchozí stránky, nékde tam stopro jsou odkazy na články Věry Zíkové, to je takový základ, z kterého se odpíchnout.
- tak to bylo hned na předchozí stránce http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

vrtulka81
18. mar 2013

@sasena12 nám dělali testy poprvé v půl roce,na mléko,které sem si vypozorovala sama,vajíčka,mrkev,bramboru,banán.Tyto potraviny (krom vajec) měal v jídelníčku,stejně byli k ničemu,protože sem kojila a i když sem se vyhýbala vejci a mléčným výrobkům,vyhazovala se.Chce to tu eliminační dietu.Až budes tarší,tak na alergu udělají i testy na další alergeny.Jak je stará?Kojíš,nebo je na Um? Pokud na UM,tak to může být BKM (mléko),pokud kojíš,tak cokoliv.Očkovat vás stejně nenechají,pokud je vyhozená,to by jí nejspíš přitížilo.

sasena12
19. mar 2013

@vrtulka81 ja plne kojim, malinka ma 3 mesiace a 19 dni, chcem sa dr opytat ci sa nemozu nejake testy spravit ci nema alergiu na mlieko, alebo mliecne vyrobky alebo nieco. Uz to vyzeralo ze to mizne a potom den pred kontrolou u koznej sa jej to vyhodilo opat a zacalo zhorsovat. Teraz je strasne vyhadzana uplne cervena. Tak aj preto sme rozhodnuti neockovat dneska.

sasena12
19. mar 2013

@katyxq a ten eliminacno-expozicny test robia aj takymto malym babatkam?

luthien.k
19. mar 2013

@sasena12 bohužel, jak píše katyxq, tak žádný test Ti spolehlivě neřekne, zda tam alergie na potraviny je nebo není, spolehlivě to zjistíš jen vysazením podezřelých potravin.

luthien.k
19. mar 2013

@sasena12 vysadíš je ze své stravy, na to dokonce nepotřebuješ ani lékaře 😉

katyxq
19. mar 2013

@sasena12 jak píše @luthien.k eliminačně-expoziční test zvládneš i doma, na 3 týdny vysadíš ty nejčastější alergeny - BKM (http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/bezmle... v té nejstriktnější variantě, nebudeš jíst ani hovězí a telecí), sóju, karob (svatojánský chléb), vejce, kuře, případně i pšenici, omezíš sladké, budete jíst oba probiotika (a s velkou pravděpodobností dojde ke zlepšení, pak se ty vyřazené potraviny po jedné zavádějí, jedna cca týden a sledují se reakce) ... kdyby to nepomohlo, tak pak je víc než vhodné zkusit úplně pořádnou eliminačni dietu, kdy se vysazuje podstatně víc potravin (viz 5. díl článků Věry Zíkové úplně dole).

sasena12
19. mar 2013

@katyxq
@luthien.k
@vrtulka81 dievcata dakujem pekne za rady, tak sme boli dneska u pediatricky, ockovanie mame odlozene na neurcito kym sa malej nezlepsi pokozka, mam tam volat o dva tyzdne ako je na tom. Este sme sa s dr dohodli ze ideme vysadit kravske mlieko, mliecne vyrobky, ja som sa rozhodla aj sladke a muku hlavne biele pecivo. Este som kupila novy prasok ze skusime aj to, kedze mala ma krasnu pokozku tak ako sa dava plienka uplne cistu, no kde je oblecko same cervene flaky, tak vyskusame toho viac. Snad sa zvladnem takto stravovat musi to byt narocne, a uz teraz neviem co budem jest, ak mate nejake rady, typy, recepty popr. poznate stranky kde take nejake recepty su budem za ne velmi vdacna. Dakujem este raz 🙂

katyxq
19. mar 2013

@sasena12 Koukni ke mně do alba tady nebo na Modré střeše - ale je to dieta "jen" bez BKM, hovězího a sóji. Podle mě jsou nejhorší první týdny diety, kdy tě honí chutě, k tomu se učíš vařit trochu jinak a taky jinak nakupovat, pak si zvykneš, začnou tě honit chutě v povolených mezích, vaření už ti nijak divné nepřijde a už buděs mít vychytané, co a kde nakupovat 😉.

baciatko
20. mar 2013

@luthien.k precitali sme clanok p.Zikovej, dakujem za tip, nevies nahodou ci aj maslo resp. parmezan obsahuju este bielkovinu kravskeho mlieka? U nasho synceka (7mes) sme spozorovali okrem priznakov AE na lickach a rucickach aj silne koliky od narodenia po mlieku a vyrobkoch ako jogurty a makke syry, len maslo a parmezan sa mi zdali viac menej ok...Je stale plne kojeny a obcas ma este kolikove problemiky (nepokoj a vypinanie sa) , skusim este vysadit vajicka?

luthien.k
20. mar 2013

@baciatko ano, i máslo a parmezán obsahuje BKM, ale méně, než jiné výrobky (máslo má hodně tuku a parmezán je hodně vyzrálý sýr a tam se BKM může rozložit téměř až na aminokyseliny).

baciatko
20. mar 2013

@luthien.k dakujem, skusim vysadit aj tie, kedze sa ekzem v poslednom case vyraznejsie zhorsuje... este mi nie je celkom jasne, ci pri alergii na mliecne bielkoviny je mozne podavat probiotika...(resp. ci mozeme obaja uzivat)?

luthien.k
20. mar 2013

@baciatko nejen můžete, ale spíš musíte 🙂 Zdravá střevní flóra je moc moc důležitá. Bakterie mléčného kvašení nemají s mlékem naštěstí nic společného, resp. mléko neobsahují (jinak ho umí celkem pěkně fermentovat, jeho cukernou složku na kyselinu mléčnou - proto máme jogurty nakyslé 🙂)

michamicha
20. mar 2013

@luthien.k Ahoj Káťo, dneska jsme byli s Vojtou na kontrole na alergologii, doktorka byla nadšená, že ekzém nikde nenašla a v samé euforii hned volala na dětskou kliniku, aby nám domluvila očkování Priorixem 😝 tak jsem jí utnula, že jsme se s manželem rozhodli to ještě odložit dokud mu nezmizí aspoň ta alergie na vejce a ona nám dala milostivě odklad do července 😝 bude mu dělat znovu krevní testy a bude testovat i pyly a zvířata, tak jsem zvědavá co mu zjistí... každopádně na tu další kontrolu s sebou beru manžela, protože já už nevím jak jí to vysvětlit, že teď prostě očkovat nechceme, že ho klidně nechám naočkovat než půjde do předškoláků, ale teď prostě ne... jo a ještě jsem se jí ptala na jinou vakcínu (konkrétně Trivivac) a to se mi vysmála, že prý ten už se nevyrábí, že ta firma s tím skončila před minimálně 3 roky... tak teda nechápu, proč na X diskuzích různě na netu o tom maminy mluví, že třeba v Motole s ním očkují... když jsem dr. tohle řikala, tak prý možná měli v Motole nasysleno, ale expirační doba tý vakcíny je nějak omezená a že už se s ní prostě neočkuje... víš o tom něco?

baciatko
20. mar 2013

@luthien.k a neobsahuju probiotika laktozu? tuto myslim tiez alergici netoleruju dobre, ci sa mylim? moze sa mojmu malemu stav zhorsovat aj po pridani probiotik? dakujem este raz! (co sa tyka tej diety pre mamicky, ak vynecham kompletne mliecne a vajecne vyrobky a maso...ovocie a zeleninu mozem vsetku v akomkolvek mnozstve na zaciatok?)

korcek
20. mar 2013

Ahojte chcela by som sa opytat ci mate niekto skusenost s tym ze sa spravi ekzem

po vysok.horuckach.dakujem

michamicha
20. mar 2013

@baciatko většina probiotik laktózu neobsahuje (myslím ty vysýpací kapsle nebo prášek, který se dávkuje odměrkou), maximálně je na krabičce nebo příbalovém letáku, že může obsahovat stopy mléka (u laktobacílků baby - vysýpací kapsle je to uvedené taky, ale můj syn, který reaguje i na stopové množství, tak žádnou reakci nikdy neměl 🙂 )
ale třeba u tabletek (laktobacílky od fy swiss - ochucené pro děti a možná i od jiných firem) obsahují monohydrát laktózy, ale nejsem chemik nebo farmaceut, tak nevím jestli když to je monohydrát, tak jestli to vadí nebo ne 😖

luthien.k
20. mar 2013

@michamicha o tom Trivivacu jsem slyšela, ale žádné oficiální info jsem o tom nehledala, já mám Priorix vyřešený 😎 Taky jsem zvědavá na ty výsledky testů, jestli budou nějaké změny, hlavně ty inhal. alergeny jsem zvědavá.

luthien.k
20. mar 2013

@baciatko intolerance laktózy nemá s alergií nic společného, laktóza nevadí, je to mléčný cukr. Kdo ho netoleruje, chybí mu enzym k jejímu zpracování a má z toho jen a pouze trávicí potíže a většinou to postihuje dospělé, ne děti.

Nerozumím tomu, proč bys měla vyřadit maso...? To je nesmysl, vyřazuje se jen některé - hlavně hovězí a kuřecí. Zelenina a ovoce se určitě nemůže všechno, je třeba si to nastudovat na stránkách, co jsme tu s katyxq dávaly už nesčetněkrát odkaz - tam to všechno je 😉 Bohužel nemám kdy to tu podrobně rozepisovat.

baciatko
20. mar 2013

@luthien.k este jedna otazka prosim...da sa aj po prepuknuti alergie u babatka, ktora sa prejavi AE v 7.mes., tento proces uplne zastavit len vylucenim zo stravy povodneho alergenu (napr.BKM)?