Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kikiss
8. aug 2013

@martinka.pida Náš Dáda spí v bílých ponožkách na ručičkách, už je starší tak si je nechá dát v klidu, ale když byl mladší nandali jsme mu je až když spinkal. Je to super, většinou mu zůstanou až do rána.

aja273
8. aug 2013

Ahojte mamičky, ja by som rada tiez pridala nasu skusenost s atopickym exemom. Mojej dcerke Katke diagnostikovali atopický exem ako 3 mesacnej. Potom sa zacalo nase trapenie s mastickami, hormonalnymi mastami, testami, kremikmy a kupele v repiku a spusta dalsich zmien. Doporucili nam aj zmenit prasok na pranie na detsky LOVELA. A o tom Vam prave chcem napisat. Po dlhsej dobe sme prisli na to, ze prave tento prasok zhorsoval stav nasej malej dcerke. Zacala som prat jej veci v mydlovych vlockach BUPI, ktore som pred pranim rozpustila vo vode potom plakat pradlo v octovej vode a zehlit jej veci z oboch stran. Ako kozmetiku sme pouzivali detsku konopnu kozmetiku CUTIS HELP MINI a potom sa postupne zacalo darit. Teraz ma dcerka 2 roky a uz dlhsiu dobu mame pokoj a dufam, ze to aj tak ostane. Takze mamky, drzim Vam vsetkym palce a verim, ze aj nasa skusenost niekomu pomoze.

salome_82
8. aug 2013

Našej malej sa ekzém vyhodil z Johnsons kozmetiky. Boli sme u dvoch kožných, tá prvá predpísala liečivá ako z knižky - kortikoid, kvapky na zmiernenie účinkov kortikoidov, premasťovací krém a olej do kúpeľa. Použili sme z toho len olej do kúpeľa, ktorý však bol parfémovaný a malej sa z neho ekzém zhoršil. Totižto ku kožnej sme sa objednávali a termín nám dali za týždeň a jej sa to trochu zlepšilo, takže som si povedala, že kortikoidy nedáme. Ja sama mám ekzém od svojích troch rokov a natrápila som sa s ním riadne, niekedy som sa cítila ako pokusný králik, vyskúšala som skutočne veľa a tak viem ako kortikoidy fungujú, zmysel majú len vtedy, keď je skutočne zle. Potom sme išli k druhej kožnej, boli na ňu celkom dobré referencie, lenže akonáhle som jej povedala, že kortikoidy nie, tak len zalomila rukami, že mi nemá čo dať, bo je dcérka ešte malá, že hormonálne maste sú až od dvoch rokov a bla bla bla. Tak som sa jej opýtala, či môžem dcérku mastiť krémom Lipobase a ona, že hej. Takže dcérku krémujeme maťou, ktorú som jej odporučila ja a kúpeme ju v čiernom čaji, čo bol takisto môj nápad. Obe jej pomohlo - čierny čaj jej zmierňuje začarvenanie a Lipobase jej krásne zvláčnil pokožku, mala ju strašne vysušenú. Kožní lekári v podstate nevedia pomôcť, len skúšajú, čo zaberie. Mám šťastie jedine v tom, že na sebe som odskúšala mnoho a tak viem rovno, čo stojí za to a čo nie. Inak súhlasím s Bupi výrobkami. My sme najprv používali Bupi, lenže potom sme od známej dostali Johnsona a takto to dopadlo. Aj kožná nám vravela, že veľa detí na neho zle reaguje...

martinka.pida
8. aug 2013

@nika80 Tyhle rukavičky si malá dokázala sundat ze spaní, tuším, že jí ještě nebyl ani rok ☹! Teď máme přímo na overal našité rukavičky, což nesundá, když si nerozepne overal. Ale jak je vedro, tak se v tom hrozně potí, tak jsem myslela, jestli tady někdo nevymyslel zlepšovák na samotné nesundavající se rukavice 😀. My na nic nemůžem přijít 😠 .
@kikiss Hm hm, to u nás bohužel taky nevydrží. S nasazením problém neni, je rozumná, ví, že rukavčky mít musí, aby se neškrábala. Ale v noci se vzbudí a v polospánku si to sundavá, do rána nevydrží. Jinak ponožky dáváme přes den, když se škrábe - dlouhé podkolenky, aby to měl až k ramenům. Jak to má kratší, tak se vzteká, že jí to leze dolu 😀.

kikiss
9. aug 2013

Můžu se zeptat, acidofilní mléko, někde jsem četla, že ho ekzematici můžou, ano nebo ne?

katyxq
9. aug 2013

@kikiss zakysané mléčné výrobky, tedy i acidofilní mléko, obsahují bílkovinu kravského mléka, pokud má ekzém jako projev alergie na BKM, tak nemůže ani acidofilní mléko

kikiss
9. aug 2013

@katyxq Nemáme prokázanou alergii na BKM, ale jelikož už nevíme kudy kam, tak přece jen se mléku vyhýbáme. Tak to mě mrzí, vůbec nevím, jak udělat třeba palačinky bez mléka :( a on je tak miluje.

kikiss
9. aug 2013

@katyxq Můžu se zeptat, přečetla jsem si, že má Vaše dcera alergii na hovězí maso, jak jste na to přišla, alergologickými testy nebo sledováním. Já bohužel nemůžu vysledovat jestli je to maso nebo ne, i když si zapisuji co Davídek každý den jedl, tak stejně se osype pokaždé po něčem jiném a v současné době je osypaný permanentně, takže to ani nelze poznat.

salome_82
9. aug 2013

@kikiss Mne jedna kožná povedala, ak mliečne výrobky, tak jedine acidofilné. Takže kľudne daj 🙂

katyxq
9. aug 2013

@kikiss sledováním, přesněji řečeno doma provedeným eliminačně-expozičním testem - viz http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-... (díl 5., zapisováním moc nevysleduješ, spíš hovadiny vzhledem k tomu, že reakce může být i za dny po snězení potraviny a ty nejčastější alergeny konzumují lidé v západních zemích obykle i několikrát denně - viz třeba, kde všude je mléko http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/bezmle...) ... palačinky uděláš z rýžového nebo ovesného nebo jiného rostlinného "mléka" z DM nebo zdravé výživy

katyxq
9. aug 2013

@salome_82 no, ne vždy lékaři říkají pravdivé informace

salome_82
9. aug 2013

@katyxq Však hej. Exematici by sa mali vyhýbať najmä cukru, bielej múke a mlieku, ale tak keď je chuť na mlieko, acidofilné je lepšia varianta 🙂

kikiss
9. aug 2013

@katyxq aha, tak to vyzkouším, díky za tip. No pravda je že zapisuju už od května a stále jsem na nic co by mu vadilo nepřišla. Už mi přijde, že nemůže skoro nic, na všechno mu řeknu ne :( křupky ne, čokoláda ne, mléko ne, jogurty ne, sýr ne. Malinkej sám je z toho vedle, protože jsou to jeho oblíbená jídla.

maja21041989
10. aug 2013

Ahojte. Malému sa vyhodil atopický ekzém na krku. Boli sme pri kožnej. Predpísala mu Afloderm-mastičku. Zabrala perfektne, ALE nedoliečilo mu to celkom,lebo sme ju mali po týždni vysadiť. Ostali mu ešte sem tam malilinké ložiská. Po troch dňoch sa mu to začalo vracať. Môžem mu zase pomastiť Aflodermom? Kázala na doliečenie mastiť rybou pastou, ale tá mu na to nepomáha!
Dík za rady 😉

salome_82
10. aug 2013

@maja21041989 Ten Afloderm je kortikoidná mastička a zabrala presne tak ako takéto mastičky zaberajú - koža sa rýchlo vyčistí, ale po vysadení je aj rýchla recidíva. S kortikoidmi je to večný kolobeh - neliečia, len utlmujú. V podstate by sa mali používať len v akútnom prípade. Kožní lekári nevedia bez kortikoidných a hormonálnych mastí pacientovi pomôcť... Na tvojom mieste by som synčekovi dala afloderm až po konzultácii s kožným, kortikoidy idú totiž do krvi a mali by sa používať len pod dohľadom lekára. V podstate ak by si sa rozhodla tú mastičku predsa použiť ešte raz, tak to bude rovnaké ako prvý raz - po pár dňoch sa ekzém vráti.

maja21041989
10. aug 2013

@salome_82 Ó bože 😨 Tak teraz som strašne sklamaná 😢 A čo mu mám dať,aby mu to zmizlo????? Strašne si to škriabe a je nespokojný ☹ Neexistuje niečo čo ten ekzém úúúplne vylieči?

7katka
10. aug 2013

odporucam kozie mlieko, kupat v ovsenom kupeli, da sa kupit v lekarni alebo si doma spravit, event. do kupela pridat 1+CL sody bikarbony, po kupani natierat kremom s obsahom nechtika/ indulona weleda, event. konopna kozmetika probiotika, vit. sk. B/ tekute vyraba generica alebo draže pangamin pre deti, rybi a lanovy olej 1 ČL denne, antilalerg. caje- nechtik , zihlava, to su moje vlastne skusenosti. Kortikoidy su hormonalne masti, ktore len potlacaju priznaky na kozi a nic neriesia, pri vyssich davkach a dlhodobom pouzivani sa tlmi funkcia nadobliciek, preto radsej prirodna a komplexna liečba

salome_82
10. aug 2013

@maja21041989 Neexistuje. Mne dokonca jeden pán profesor v nemocnici na rovinu povedal, že nevedia čo ekzém spôsobuje a nevedia ho ani liečiť, že vedia len mierniť príznaky. Mnohým ľuďom pomáhajú babské rady, ale viac menej to, čo zaberie u jedného, u druhého nemusí. Takže je to len o tom, skúšať.

salome_82
10. aug 2013

@7katka Súhlasím až na ten nechtík, ten je úplne nevhodný.

salome_82
10. aug 2013

Možno ste na túto stránku naďabili, možno nie, ale je to veľmi zaujímavé čítanie:
atopicky-ekzem.net/

maja21041989
10. aug 2013

@7katka
@salome_82 do kúpeľa nám predpísala kožná OILATUM EMOLLIENT. Pomáha aspoň toto? Zatiaľ nevidím rozdiel

7katka
10. aug 2013

nechtik lieci zapaly, nam zabral dobre, luhovala som podľa veku dietata a mast je lepsia este nez excipial a dalsie ine z lekarne, iba ta konopna kozmretika sa ujala dobre a este kozna nam dala rukavnikyzo specialneho materialu, lieci ekzem pocas nosenia, nesmie sa to prat v praskoch ´, len vodou preplachnut, existuje aj cele oblecenie, je to priserne drahe

7katka
10. aug 2013

lepsi bol ten ovseny kupel alebo potom balneum kupel

maja21041989
10. aug 2013

A ešte-nemohol mu ten ekzém zhoršiť medovkový čaj? Varím mu, lebo zle spal

maja21041989
10. aug 2013
salome_82
10. aug 2013

@maja21041989 Oilatum je na zhydratovanie kože počas kúpeľa, lebo voda vysušuje. Používala som ho ja, môj brat (obaja máme od detstva ekzém a patríme k tým 10% "šťastlivcov", ktorí bojujú s ekzémom aj v dospelosti) a aj dcérka. S bratom sme sa zhodli, že je to dobré akurát na to, aby sa vaňa šmýkala a človek sa v nej prizabil (týka sa to aj toho druhého prípravku - Balneum). No a dcérka má 7 mes., od kožnej sme dostali Oilatum pred mesiacom a použili sme ho raz, či dva krát, lebo sa jej po použití koža trocha viac začervenala. Ona totiž zle reaguje na parfémované veci a Oilatum je parfémovaný. Ale ak tvoj malý na to reaguje v pohode, kľudne to používaj. U nás pri dcérke zabralo kúpanie v čiernom čaji, radili to tu mamina na MK, som naďabila na nejakú diskusiu, skúsili sme a funguje to 🙂 Ešte sa odporúča aj kúpanie v dubovníkovej kôre, tiež sa dá kúpiť vo forme čaju. No a tiež ten ovsený kúpeľ, ale ja s ním mám zlé skúsenosti. Mne sa po ňom začala lúpať koža, také veľké šupinky sa mi narobili a vyslovene sa zo mňa trúsili. Veľmi nepríjemné. Našťastie sa to stalo v Smrdákoch, kde som bola s ekzémom na liečení, tak na mňa ľudia nekukali priblblo. Len platí to, čo som vyššie písala - čo jednému pomôže, druhému nemusí a naopak. Za vyskúšanie nič nedáš 🙂 A aké mastičky zatiaľ synček dostal?

maja21041989
10. aug 2013

@salome_82 písala som vyššie. len afloderm

salome_82
10. aug 2013

@maja21041989 Som myslela, že či ešte niečo iné. Rybilku ste dostali na vysušenie? Niektoré maminy si pochvaľujú Sudocrem, tuším na ňom aj je napísané, že je na ekzém.

maja21041989
10. aug 2013

@salome_82 http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/pas... toto máme. ale nepomáha mu. sudokrem tiež nie ☹

salome_82
10. aug 2013

@maja21041989 A v akom stave tú kožu má? Ako to vyzerá? Je vysušená a červená?