Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

aniko82
14. jan 2014

@prom, ano zial ja mavam presne taketo okolo krku:(....dcerka mava po telicku a na nohach, balneum s biodermou jej pomahaju, ale strasne musim dvat pozor na jej stravu:(

prom
14. jan 2014

@aniko82 ajejej... z toho mam najvacsi strach, zeby by mala alergiu na nejaku potravinu. Ako ja by som to nejak zvladla, ale staci, ked deti idu na 2 hodiny k starym rodicom, a ti do deciek tlacia same sladkosti, a nedaju si nic vysvetlit, to su hned urazeni a ze som strasne chytra internetova matka .. inak som surfovala na nete o tom aloe vera, tak ma to vratilo sem na MK, do inej diskusie teda ... ako @luthien.k spomina, ze aloe moze spravit alergicku reakciu.. takze ziadny sirup objednavat nebudem, ja mam doma krasnu rastlinu aloe vera, dneska odrezem jeden list, vytlacim duzinu a jemne skusim potriet exem na krku a pockam na reakcie ... ako pisu v tomto clanku http://www.pluska.sk/izdravie/budme-zdravi/liec...

hehena
14. jan 2014

holky psala jsem sem někdy v prosinci, ale zkouším znovu, neb se to u nás zhoršilo...
nezkoušela jste některá na ekzém zelený ječmen či chlorellu? začínáme trochu panikařit, neb se nám vůbec nedaří ekzém dostat pod kontrolu..... muž mi tu říká, jak pojede v sobotu za nějakým léčitelem, tak hledám další info... máte zkušenosti s alternativní léčbou?

chodíme k paní Poláškové na Karlák (nemáte zkušenost?), teď jsem poprosila o krevní rozbor, výsledky budou příští týden. při stěrech (v nose) našli bakterii Moraxella masivně, dostal na to ATB. první dny to vypadalo, že se ekzém trochu lepší, ale teď se to zas horší a ještě víc rozšiřuje.

fotky jsou staré pár dnů a je to zas o dost horší....

zatím jsme léčili takto:
koupel desinfekčním mýdlem, promazávání mastí namíchanou v lékárně, plus nám k tomu dala "její smradlavku" tak to nazývala.... dle mě mast na podkladu Ichtamolu... a k tomu kortikoidy při bouři, ale tu má pořád, takže bych je musela mazat furt...

dle dr. je to atopický ekzém mokvavý, který se hůř léčí, na což nás sice připravovala, ale nějak jsem doufala, že ložiska při léčbě zmizí, a zůstane jich jen pár, který budem promazávat a nějak udržovat jakštakš v klidu, ale zatím je to děs... poslední dny se i dost škrábe do krve a to i přesto, že má zyrtec a aerius v kapkách....

neporadíte?

díky!

ještě add strava: hypoalergenní mlíko se mi nedaří mu nacpat, nechce ho ani vejpůl noci, kdy je v polokomatu... jinak se vyhývám rajčatům, celeru, jahodám, vejcím atp.
jí v podstatě jen mrkev, brokolici, rýži, hrášek, brambory, těstoviny, kuřecí maso... "bezpečné" ovoce, či přesnídávky, vybírám jen ty 100%, vyhýbáme se exotickému ovoci, citrusům... piškoty jsem zkusila dávat bezlepkové, ale není moc na sladké a tohle mu vůbec nejede, jí kukuřičné křupky..

hehena
14. jan 2014

@germaine jak se u vás ekzém vyvíjí? psali jsme si v prosinci. to jsi psala, že zatím máte nemokvavá ložiska... jak teď?

hehena
14. jan 2014

@vrtulka81 já teď objednávala, tak jsem zvědavá, kdy dorazí, zatím nemám reakci o odeslání... už jsi sehnala?

kaja73
14. jan 2014

@hehena z toho jedla co si vymenovala je hned mozna reakcia na kuracie maso-ma v sebe hormony,atb a plus moze byt skrizena reakcia s bielkom.
Nam dalej z tvojho jedalnicka skodila dlho mrkva,z "bezpecneho" ovocia skodila napr aj jablko-musela som ho prevarat. Cestoviny ak davas vajecne tak zas je to mozny alergen.
ja by som ostro sla na dietu-ak nechce UM HA,tak ryzove mlieko s DM ka,ovocie vsetko prevarat a davat len domace,maso len morcacie,tekvicove druhy zeleniny-cukina,dyna....dobra je aj ta brokolica,ryza,zemiaky,
bezlepkove a bezmliecne kase-napr psenovu zarabat do ryzoveho mlieka.
A kremy-na cerven zinkove-napr sudokrem,bubchen a pod to daky hydratacny pre alergikov.
Kupat raz za 3 dni,aj to len chvilku. Nedavat mastne na cerven,nekupat v olejoch ak to ma cervene.
Dobry je caj roibois natur -ma antialergicky ucinok,dobru chut,plno mineralo a vitaminov, je vhodny pre male deti.
Moj ho pije od 8m denne do dnes a to ma uz 4 roky.
Inak @kam.zyk by mohla poradit. 🙂

hehena
14. jan 2014

@kaja73 děkuji za reakci .)
nahradit UM rýžovým mlíkem? zkoušela jsi to? malý mi pije UM před spaním a ješět v noci 2x...
kaše mi nechce vůbec jíst, takže připravuju ovoce s rýží - zřejmě upřednostňuje, když jsou ve stravě kousky čehokoliv. vidíš s tou těstovinou mi to taky mohlo dojít, že je v tom vejce :( jsem mánička... :(

dr. mi právě říkala, že dieta je obtížná právě v tom, že se pak často příde na to, že dítě reaguje na mrkev či jablko... právě proto jsem dala to "bezpečná" do uvozovek.... no bude to ještě zajímavé :(

@kam.zyk byla tak hodná a ozvala se mi sama do IP, za to moc děkuji! ale pak se to nedařilo ukočírovat a šli jsme na doporučení k dr. a jelikož to viděla na vlastní oko, přiklonila jsem se k její léčbě... ale pochybnosti teda mám pořád, vzhledem k tomu, jak ekzém vypadá :(

jinak v oleji nekoupu, to mi ta dr. říkala, že to v tuto chvíli, kdy to vypadá takto máme vyřadit a dala nám právě to desinfekční mýdlo... ta mast z lékárny - to popravdě vůbec netuším, co to je... namíchali nám toho půl kila...

kaja73
14. jan 2014

@hehena moj mal od roka uz len ryzove,lebo neocate nam uz nechceli predpisovat a bez receptu je to 78 euro 😠 na plechovku-co je des. Takze sme presli na ryzak-ale to nie je plnohodnotne mlieko-nema bielkoviny,nema tuky-ale aspon nieco to nahradi.
Ja by som na take 3 tyzdne presla na tvrdu dietu-ozaj len bezpecne potraviny-aj ked mozeme polemizovat ktore su to-ale tak vseobeecne-ryza,zemiaky,brokolica,tekvicova zelenina ,morka,prevarene ovocie-nie citrusove,nie tropicke,to ryzove mlieko,panenske oleje-napr rakytnikovy-nam ten v cae ekzemu dost pomahal,bezvajecne cestoviny,tie kase....
No a postupne potraviny zaradovat naspat-pomalicky-ja som jednu testovala az 6-7 dni,lebo maly maval oneskorene reakcie.
Bolo to ozaj o drzku,ale od 2,5 roka papa uz takmer vsetko-len sledujem konzervanyt,chemiu...a ekzem nema.

vrtulka81
14. jan 2014

@hehena teď nevím očem je řeč 🙂 Nějak sem se ztratila v debatě. S chlorellou máme velice dobré zkušenosti,mám ji už rok pro dceru,od Green ways a zabírá suprově,my sme prakticky bez ekzému,udělá se jen ve výjimečné situaci.Ani nevím kdy jej měla naposled,kdyby neměla ten debilní škrábací reflex...... ale to se asi už jen tak neodnaučí.Nemyslela si tu mastičku Likangshuang? Já ji mám sehnanou od prosince,takže sem v klidu,mažu jí tím zbytečky z toho herpesu,co kdesi chytla.

hehena
14. jan 2014

@vrtulka81 jj tu čínskou mast jsem myslela. ráda čtu, že tu s ní někdo má zkušenost. doporučila mi jí kamarádka a jelikož to není známé, tak jsem k tomu měla nedůvěru... kde ji objednáváš?

germaine
14. jan 2014

@hehena písnu zítra, dneska odpadám...

kam.zyk
14. jan 2014

@hehena tam je neuvěřitelně rozjetá kvasinka,a na ní se pak sekundárně nachytavaji další bakterie. Paradoxně, ATB masti toto nejenže neřeší,ale snižují obranyschopnost vlastní kůže,která se pak v dusledku hůře brání.

Tohle léčívám a umím to vyléčit,ale tohle není na pár konzultací v diskuzi,tohle je na měsíc až dva velmi,velmi intenzivní práce,každodenní konzultace, úprava potravy (jsou tam chyby), zítra pisnu víc,dnes píšu z mobilu.

My to fakt konzultovaly??? Podle těch chyb v potravě jsme to probíhaly spíš tak nějak v rychlosti,že jo?

hehena
14. jan 2014

@kam.zyk nj konzultovali, ale jak jsem psala, tak pak jsme šli ke kožní a ta nám zas řekla, že jelikož je to atop a mokvavej, kterej prý moc nesouvisí s potravinovýma alergiema, tak prý stravu řešit nemáme. jediné, co nám doporučila bylo vyhnout se vejcím... jinak nám doslova řekla, když jsme se ptali na dietu "dejte mu radši najíst" ..... add ty ATB... ty nejsou v masti, ale dala nám sirup. kvůli té Moraxelle, kterou našli při stěrech v nose... prý masivně. ale malý byl sice před ekzémem nemocný - spíše nachlazený, ale od té doby nic... tak vám nevím.... jsem z toho zmaten. ATB nám dala na přeléčení té baktérie, která dle ní ten stav ekzému pravděpodobně zhoršuje... ATB nám den předtím doporučila i pediatrička, tak jsme neměli moc pochybností o postupu.. pediatra nám navíc řekla, že tahle kožní je velmi dobrá...
no řeknu vám, mám z toho hlavu jak pátrací balon a nevím, co si o tom myslet...

add to UM.. zkoušela jsem teď alespoň omezit dávku - v noci ještě 2x pije a bohužel řval tak, že jsem mu teda šla přidělat, takže zase vypil 210 ml... a tuhle dávku vypije i kolem 4, 5 hodiny ráno... 😕 to hypoalergenní mlíko, co jsme mi doporučila jsem koupila ale to bohužel úplně odmítá :(

kam.zyk
15. jan 2014

@hehena Tam je infekce masivní. A dokonce je vidět, že je tam infekce i přes ATB, že prostě ATB na to nezabírají. Jak dlouho už se u té kožní léčíte???

Strava- pravdou je jedna věc, že tohle mělo svůj původ v kvasinkové infekci . A proto - hce to hlavně nasadit taková opatření, která kvasinku, která je primárně vždy ve střevech, "vyženou". Absolutně nesouhlasím s tím, že to se stravou nesouvisí - vyhojila jsem ekzém u víc jak 400 těžkých atopiků, a bylo mezi nimi hodně těch, co měli infekční ekzém, a vždy se osvědčila úprava stravy . A divím se, že zrovna Polášková tohle řekne, její články, z nichž jsem kdysi čerpala při sestavování svého postupu na stabilizaci atop.ekzému, mluví opak..

Evidentně se lékaři snaží vyhnat kvasinku a bakterie vnitřními ATB, ale nedaří se, na těch fotkách je to vidět. Kdyby vám chtěli nasadit celková antimykotika, nedejte se, zničíte mu játra.

kam.zyk
15. jan 2014

@hehena Napište mě klasický jídelníček syna. Já absolutně zůstávám "štajf" z toho, že lékař a ještě k tomu kožař řekne "Atop a ještě mokvavý nesouvisí s potravinovými alergiemi" - to není pravda. Většina potravinových alergiků má prvotní fázi ekzému právě mokvající stádia.

Ale jak říkám - tady jde hlavně o to začít řešit tu infekci, což se zatím neděje. Resp.děje, ale blbě. K léčiteli bych nešla, nedovedu si představit, jak řeší bylinkama tak masivní infekci...krom toho, úprava stravy nutná bude a především to chce nasadit probiotika a Hylak, nějak se už musí začít s tou infekcí účinně bojovat. Vymlátit střevní mikroflóru prostřednictvím ATB sirupu je teda strašnej způsob a hlavně neefektivní....

demo
15. jan 2014

@kam.zyk zaujal ma ten Hylak. Je medzi Hylakom a inymi probiotikami nejaky rozdiel? Kedy siahnut po Hylaku a kedy po probiotikach? Alebo kombinovat? A ak kombinovat, tak preco?

kaja73
15. jan 2014

@demo aj hylak su vlastne probiotika-obsahuje toto
Escherichia coli, Streptococcus faecalis, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus helveticus.
Rozdiel je v zkozeni probiotik-infant dophylus ma z toho napr ten lactobacilus acidophilus. Ostatne ma ine.
hylak ja osobne davam skor ak su problemy akutne,na chronicke skor davam infant dophylus PLUS.

demo
15. jan 2014

@kaja73 cize rozdiel je v obsiahnutych bakteriach? a tak ako probiotika napr.infant dophilus, moze mat vyznam dlhodobo uzivat aj hylak? alebo je to iba na akutne problemy?

hehena
15. jan 2014

@kam.zyk děkuji děkuji. bohužel jsme naprostí laici, ač si studuju net, dojde pak na to, že stojím proti doktorce a když mi říká, že mokvavý ekzém s potravinovými alergiemi nemá až takovou souvislost, tak tomu věřím... teda samozřejmě pochybnosti jsou, ale říkáte si, tak sakra jsem u dobré kožní, tak asi ví, co říká.... pokud její články mluví opačně, tak jsem taky velmi překvapená... no každopádně necháme být, co kdo řekl a zaměříme se na léčbu jak říkáte.

lactobacílky baby dávám denně víc jak 3 měsíce. musím si už sepsat, co všechno potřebuju do boje...
add léčitel... kupodivu si to vymyslel můj muž a já s tím mám dost velkej problém a to je asi ještě slabý slovo. říkala jsem mu to samé, co vy... navíc je to takový ten léčitel, co nad člověkem točí virgulí. já jsem asi příliš realista... neříkám, že pozitivní přístup není potřeba, to jistě je, ale v tomhle nevidím žádnej prostěch... 😖

kaja73
15. jan 2014

@demo tak to neviem-ja ho dlhodobo nikdy nedavam-max tyzden,ale neviem,mozno sa to moze aj dlhodobo-len ma tam strasi to E coli na dlhodobe podavnie 😝

kaja73
15. jan 2014

@demo http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/hylak-... tu je latacik-pisu tam,ze sa dava aj pri ekzeme-teda je to podla toho aj na dlhodobe podavnie-ved ekzem je dlhodoba zalezitost.

demo
15. jan 2014

@kaja73 plus taka nejaka hnusna kyslost, nie? ale keby to malo vyznam, tak to do syna natlacim. mame to v lekarnicke.

demo
15. jan 2014

@kaja73 ale co? ja som clovek setrny a ked uz to v tej lekarnicke lezi bez uzitku, tak to teda este pred expiraciou spotrebujeme 🙂

kaja73
15. jan 2014

@demo ved skus-podla mna tym nemas co pokazit. 🙂

kam.zyk
15. jan 2014

@hehena Tady jde spíš o to to začít léčit, jako výzkumník imunolog, který ty potravinovky dělá už léta a navíc mám v tomhle ohledu řadu výsledků (včetně odborných článků atd.), si myslím, že nejsem žádnej šarlatán.

Spíš jde o to - neorientovat se podle toho co kdo říká, ale podle výsledků, které kdo má. Na netu je hodně nesmyslných informací a první vodítko je, že bych se radila výhradně s lidma, u kterých jsou prokazatelné nějaké výsledky.

Já sama mám vzdělání v tomhle oboru, jsem chemik (farmaka) a přírodovědec (imunologie), věnuju se už léta výzkumu právě potravinových alergií (takže vám garantuju, že mokvavý ekzém měl ledajaký potrav.alergik, včetně mojí dcery, a že se to infikuje často kvasinkou, to je tak častý, asi jako sníh v zimě -a krom toho, já z článků Poláškové a Čapkové vycházela, když jsem psala sama odborné články, takže i ona ten názor v těch článcích sdílí, možná budu schopná její materiály dohledat, kdybyste chtěla) , a těch dětiček, které jsem měla v péči, bylo přes 400. Přiznám se bez mučení, že tenhle případ bych léčit nechtěla (uvědomuju si, co vše může nastat za komplikace), je tam vidět rezistence vůči ATB a popravdě - nevím nevím, jaké eso v rukávu vytáhnou lékaři, jelikož už jich moc v rukávu nemaj. Jen doporučím- až budou dávat jakýkoli další lék, přečtěte si příbalový leták a až podle toho se rozhodněte. Protože podle mě další "eso" jsou celková antimykotika typu Diflucan, atd., a to bych u svého dítěte nedala ani za mák.

Když nasadíte ten Hylak a probiotika, nic nezkazíte, to vše jsou probiotika (Hylak je probiotický bujón).

kam.zyk
15. jan 2014

@demo Kombinovat! Protože Hylak podpoří usídlení probiotických bakterií ve střevě, je to vlastně živná půda pro ně. Neboli, když probiotika, tak i Hylak.

demo
15. jan 2014

@kam.zyk znamena to, ze probiotika su v kombinacii s hylakom lepsie vyuzitelne? je uplne v poriadku podavat hylak dlhodobo? a zachovavat medzi tym nejaky rozostup alebo podat naraz? dakujem

kam.zyk
15. jan 2014

@hehena Povím vám, jak bych řešila toto, kdyby to měla moje dcera : ATB bych už nedala, je vidět, že tam je rezistence, a změnu ATB - už je to moc velká zátěž chemií. Kožní projev bych řešila výhradně genciánou, nic jiného, žádná mast, to až na dohojení, ale to má ještě čas, protože tohle je infik.fáze a tam je třeba jen něco, co začne likvidovat kvasinku, na které sekundárně sedí další bakterie. Dieta- zpočátku jen probiotika a Hylak. Kdybych po týdnu neviděla efekt, pustila bych se do dalších kroků. Určitě bych nedala v tomhle stavu kortikoidy, vím, co by to udělalo a měla jsem případy, na kterých mohu demonstrovat, co by to udělalo (klidně pošlu fotky)...

kam.zyk
15. jan 2014

@demo Ne ne, rozestup mezi Hylakem a probiotiky (napřed Hylak pak probiotika) a klidně dlouhodobě s děláním pauz (Hylak). Ano, probio a Hylak dohromady = lépe využitelné bakterie. Lze i týden podávat Hylak a až pak dát probiotika, ten Hylak připraví střeva na příchod bakterií - a pak opět Hylak a probio souběžně.

demo
15. jan 2014

@kam.zyk vyborne, dakujem!