Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kam.zyk
20. feb 2014

@katyxq přesně tak, každý ví, že karob je zkřížený s BKM. Tak proč výrobci tak klamou tím, že je to kaše pro alergiky???

kam.zyk
20. feb 2014

@lienka434

Máš jeden problém. A ten je v tobě- musíš si vybrat, komu budeš věřit.

Přijdeš k jednomu lékaři, a ten řekne „kortikoidy na obličej nepatří, mohou způsobit rosaceu a další nežád.úč.“. Jiný řekne „klidně to mažte“. Já řeknu „kortikoidy jen potlačují zánět pod kůži“.

Budeš si muset vybrat, u koho se budeš léčit. Komu budeš věřit.

Můžeš mazat kortikoidy a utěšovat se tím, že je tam malé množství- ale pak bys měla vědět tu informaci (přečteš to v učebnici imunologie), že i malé množství dokáže markantně snížit obranyschopnost kůže (naskakuje pak infekce) –a že i malé množství kortikoidů má vedlejší účinky (lze najít na netu).

Prostě, léčit se to dá různě. Vyléčit se to dá, umím to, mám za sebou přes 400 stabilizovaných malých dětiček (na ně se specializuju) - ale nenutím to nikomu. Že tam je kvasinka si můžeš ověřit u lékaře tím, že ho požádáš o stěry. Oni sice odbydou tuto žádnost s tím, že je nesmysl to dělat – ale nevěř jim.

Víc si ověřuj ty informace, které ti lékaři řeknou, to je moje hlavní rada. A věř, že je to rada dobře míněná. Myslím to dobře, i dkyž to tady na netu asi tak nemyslí - ale věř, že já se těm dětem snažím hlavně pomoct. Nepotřebuju prodat žádnej výrobek (viz Jelínek), nepotřebuju žádný body (viz lékaři).

Co jsem viděla na těch fotkách, to vyléčit lze. Ale nejsem si jistá tím, že to dokáží ti lékaři, s kterými to konzultuješ. Zatím to tak nevypadá.

A teď rady ode mě:

Ten odkaz na allergy kaši se mi nezobrazuje. Rýž.kaši - klidně Nomina, nebo jinou, důležité je složení a v něm musí být jen rýže.

Jáhly i kukuřici- to se všechno musí ozkoušet, nebolli, až otestuješ (4 dny) rýžovou kaši, že nic nedělá, dávej 4 dny jáhelnou a pak 4 dny kukuřičnou, vždy jednu potravinu po dobu 4 dní. Rýžové mléko – klidně v něm. 7M dítě to může.

Za ouška a na líčko – jen Sudocrem. Prostě- na ta ložiska stačí Sudocrem. Kdyby se to nezlepšilo do 5ti dní, budu potřebovat zas fotky.

Alergií na pyl a roztoče to být nemůže, v tomto věku ještě ne. Určitě se zas budeš ptát, jak to vím 🙂 Vím to proto, že jsem imunologii vystudovala. 🙂 A že to je reakce na potraviny je poměrně pravděpodobné (a není to na celý život, neboj).

Prostě, dáváš potraviny jen z téhle tabulky:

http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...

nic víc v tom není! Jen Sudocrem a příkrm - vždy zavádět 4 dny jednu potravinu a sledovat, co to dělá, jeslti se stav kůže nezhoršuje. Dávat jen ty HA potraviny - viz tabulka. Mazat Sudocremem. Vždyť na tom nic není, to vyhojit!!!!

Co tedy všechno zatím jí? Uděláme si rekapitulaci a napíšu ti, jak začneš.

demo
20. feb 2014

@lienka434 je to podobny level, ako uvarit vajco na tvrdo 🙂. Do hrnca das vodu, jemne vlocky ovsene, pridas par susenych sliviek (bez kostok) alebo hrozienok a varis a miesas kym nezhustne. Trva to do 5 min. Potom rozmixujes. Tak isto aj napr. spaldova kasa zo spaldovej krupice. Aj instantne su dobre, napr. v DM psenova. Urobis podla navodu a mozes tiez zamixovat ovocie. Alebo lyzicu ovocnej vyzivy bez cukru. Nie je to ziadny problem. Este pre zmenu sa daju kuppit pohankove vlocky, tie sa namocia a prikryte nechaju stat 10 minut. Nabobtnaju a zmaknu. Zamixujes ovocie. A je to. Naozaj ziadna veda.

Ovsene vlocky pouzivaj jemne, usetri to cas

kam.zyk
20. feb 2014

@kacenka1979 kdyby se vzdělávali, věděli by, že mrkev spolu s ostatní kořen.zeleninou jsou poměrně silné alergeny.

Ano, dřív se dávala mrkev jako startovací potravina. Ale poznatky postupují stále dopředu a dneska už se ví toto. Je prostě vidět, že nějaký celoživotní sebevzdělávání asi nebude vlastní všem lékařům...

Vanilka....nemám slov, ta vadí skoro všem atopikům a proč se to přidává do kaší fakt nevím a není mi to jasný.

Šlem z vloček je OK, když dítě nemá reakci na oves. Ale to moc dětí nemá, naštěstí. Lze to zkusit. Co je bezvadný do koupele, a nevadí to nikomu, ba naopak, je MeineBase. To je skvělá věc.

kam.zyk
20. feb 2014

@demo to zní dobře a recept si píšu , abych ho mohla dál předávat ostatním maminkám 🙂

kam.zyk
20. feb 2014

@martinka1981 tam je kvasinka. Neboli - u Viki jídlo neměň.

demo
20. feb 2014

@kam.zyk tak ak je to na zapisanie, tak este dodam, ze tie slivky treba trocha nakrajat, na take stvrtky aspon. Lebo doba varenia je expresna. A este som si spomenula, ze sa tam da prisypat aj kokos a rozne semienka slnecnicove napr. alebo aj mandle a dobre rozmixovat samozrejme - aby tam bol aj tuk. Inak najlepsie ovocie do tychto kasi su marhule. Kasa uzasne voni a ma peknu farbu.
@lienka434

kam.zyk
20. feb 2014

Ženy!!! Jestli vám připadá, že ten můj příspěvek je někdy strohej a přísnej (příspěvek pro lienka434) a že vám nadávám....tak na to musím říct, že to tak není. Já nenadávám vám (naopak, obdivuju, že máte snahu fakt těm svým prckům pomoct) - já nadávám na naše zdravotnictví, které místo toho, aby pomáhalo, tak si vyrábí další a další pacienty. Protože jak se z lehkého atopika s lehkou kvasinkou (což by šlo vyléčit za týden), udělá dlouhodobý pacient? Tím, že se nasadí kortikoidy a řekne se "ale musíte tomu nebožátku ulevit, jinak by naskočila infekce", nebo se řekne "ale paní, vždy ´t tam je těch kortikoidů jen stopové množství". Je jasné, že tímto způsobem se ekzém rozleze a douhodobý pacient je po takové léčbě vyroben.

kam.zyk
20. feb 2014

@demo bacha ale na ta slunečnicová semínka a mandle - to může alergizovat, takže to dodávám pro ostatní maminy, že tohle jsou taky alergeny. Ale pozor!!! Já bych tam vrazila lněná semínka, trochu. Protože obsahují hodně omega 3 mastných kyselin (nejen pro kůži, ale i pro mozek skvělá věc a chceme mít chytrý děti 🙂 ) a navíc jsou alergologicky v pohodě.

Ale samozřejmě - když se ozkouší slunečnice a kokos a mandle na dítěti a nic mu to nedělá, tak se to v samozřejmě v klidu používá a je to.

kaja73
20. feb 2014

@kam.zyk tu na MK to ma zakladny problem-ty si tu brana ako kazdy ina maminka..teda je akoby rovnocenne co povies ty a co povie daka ina maminka....priklad..ty poradis ozaj dobre,ale je napr narocne pre niekoho ist na dietu, potom ina maminka povie..nam dieta nepomohla je to blbost-pritom ju ani poriadne nedrzala,robila zakladne chyby...ta maminka povie pomohol nam olej,indulona......dala som krotikoidy....ved mu treba ulavit...mamicky z toho maju potom chaos,nevedia comu a akomu verit,pridaju sa k tomu lekari co ozaj pri ekzemoch radia na 90% zle...a tu je vysledok.plno deticiek so strasnym ekzemom,plno naslednych astmatkov.... ☹

kam.zyk
20. feb 2014

@kaja73 já vím, to máš pravdu, proto se cítím líp třeba na svojí domovský diskuzi na proalergiky , kde jsem za kapacitu a jak je tam psáno, že jsem autorka postupu na stabilizaci atop.ekzému , k tomu odkazy na mojí práci, atd. , tak to už je jiná a nemusím přesvědčovat o tom, že to léčit umím, což zabírá nejvíc času a taky nervů 🙂

demo
20. feb 2014

@kam.zyk mojmu synovi takto kozni lekari kompletne dodrbali pokozku na tvari. Kortikoidmi. Nakoniec sme narazili na skveleho koziara, ktory si hned aj vyziadal mena vsetkych koziarok, ktore sa na tej zkaze podielali. Liecba trvala niekolko mesiacov - bola to priserna perioralna dermatitida. Liecba spocivala umyvanim v borovej vode - na com sa alergologicka zasmiala - umelkyna
@lienka434 kortikoidy na tvar v ziadnom pripade!

kam.zyk
20. feb 2014

Kdyby maminky viděly ty následky kortikoidů - rosacea na tváři holčiček, zeslabení očních víček po aplikaci kort., to , že ta dívka po dlouhodobé aplikaci kort.vypadá v 20ti na 50 let, tak by to nemazaly nikdy.

Myslíte si, ženy, že ti kožaři by to na svoje dítě namazali?????

Odpovězte si samy.

demo
20. feb 2014

@kam.zyk nie, oni o tom vedia. alebo to niekedy vedeli a zabudli. ten koziar bol stary pan a na stene mal plagat s fotografiami nasledkov pouzivania kortikoidov na tvar malych deti. uz od dveri vedel, ze mame za sebou "liecbu"

kam.zyk
20. feb 2014

@demo Mě to ale strašně strašně STRAŠNĚ mrzí, když vidím ty dorasovaný děti....chápeš, mě štve, že to odnášejí nevinný děti.....

Mě to přijde jako hrozné zvěrstvo.

Měla jsem nejednou otřesný případ. Ale jeden dám k dobru: Malé dítě, kterému bylo 1,5 let, mělo po očkování slabounký ekzémek, něco jako vidím tady na fotkách na MK - po očkování mělo v loketních jamkách slabě kvasinku , klasicky, zarudnutí a svědění. Šlo to vyhojit poměrně snadno. Jenomže maminka , plna důvěry v lékaře, s ním jela do nemocnice na kožní.

A teď nepřeháním, protože se dívám, jak to v nemocnici léčili (mám dokonce jejich lék.zprávu): Xyzal, Atarax, Fenistil , Medrol , Nalcron, vnější kortikoidy, ATB.

Ten klučík prostě dostal kortikoidy vnitřní i vnější a k tomu tolik léků, že se divím, že to přežil. Když se maminka vrátila z nemocnice, všechno se vyvalilo ven, můžu sem dát fotky, jak kluk vypadal, ale udělalo by se vám špatně a je čas oběda.

V té době jsme se potkaly, na mojí přednášce o atopii. Vzala jsem si jí do parády, vysadili jsme všechno, kluk mokval po celém těle, vypadalo to strašně, byla tam velká poléková zátěž (ledviny - první znamení = tmavé specificky vypadající kruhy pod očima). Dostaly jsme ho z nejhoršího, upravily mazání i stravu a dneska dochází na výborné pracoviště (MUDr.Zemanová ČB, neléčí kortikoidama) - a dle ní min.rok se ještě bude čistit z té léčby v nemocnici. (já jsem větší optimistka co do čas.odhadu, ale nicméně, bude to ještě nějaký čas trvat).

demo
20. feb 2014

@kam.zyk inak, dnes ma syn peknu plet. nakoniec sa to vyriesilo, ale mohol byt bez toho. ale nechcem domysliet, ako by dnes vyzeral, keby s na nom realizovali dermatologicky dalej.

este tu myslim nepadlo info, ze detom, ktore maju problem s ekzemom na tvari sa nemaju cistit zuby s fluorovanou pastou. Fluor treba vylucit a kupit pasty bez neho (napr. Weleda alebo nieco vyhodnejsie z nejakeho e-shopu)

xkittikex
20. feb 2014

ahoj @kam.zyk ako si nam vcera odporucila natierala som malemu tvar Sudocreamom,ale predstav si,ze je to horsie ako bolo, cely tvar ma full cervene a svrbi to chudatkovi...co myslis,je to nejaka alergicka reakcia na Sudocrem??dakujem za odpoved

kam.zyk
20. feb 2014

@demo výborná připomínka s tím fluorem- děkuju za ní. To jsi dobře připomněla!! Je to důležitý.

kam.zyk
20. feb 2014

@xkittikex je to možné, je to sice rarita, ale alergická raekce může naskočit na všechno, i na Sudocrem.

Pošli fotky.

No jo, je to diskuze, nelze tady zmiňovat všechno, ale- vždy mast zkoušíme napřed na zdravé místo na kůži 2*2 cm. Zmiňovala jsem to tady asi před 14ti dny, ale nelze číst všechny příspěvky, to chápu. Je hodně důležité provést tenhle kožní test vždy před aplikací jakékoli masti/krému na postižené plochy.

Ten Sudocrem - ozkoušej na zdravém místě, do hodiny by neměla být reakce.

xkittikex
20. feb 2014

@kam.zyk takto vyzera chudatko ☹

lienka434
20. feb 2014

@demo hehe diky🙂ja mam pocit ze ani vlocky neviem uvatit stale su ine,no tie kase pohladam a skusim urobit aj tvoju podla receptu..som fakt zvedava!🙂)

demo
20. feb 2014

@lienka434 http://www.bio-obchod.sk/produkt-452/jemne-ovse...
tieto su najlepsie, i ked ja ich kupujem teda ovela lacnejsie - zaujimava cena.

kam.zyk
20. feb 2014

@xkittikex potřebuju rekapitulaci: má tedy 9M, dokdy byl kojený a co dneska jí? Tohle musí chudáka hodně svědit, je tam reakce na něco ve stravě plus do toho infekce. On měl někdy kortikoidy nebo nikdy? Čím jsi mazala předtím?

1zuzka1
20. feb 2014

Ahojte kocky, prosim vas mozte mi dat typ na kozneho lekara, ktory nelieci AE kortikoidmi?

xkittikex
20. feb 2014

@kam.zyk teraz ma 9 a pol mesiacov, je este stale kojeni,ale samozrejme je pritom ''vsetko''. kozna nam uz dala Fucidin H,Holtov krem,Pimafucort, potom nejaky krem na premastenie,to robili v lekarni, este mame nejaky tiez miesany krem(povedala ze obsahuje antibiotika),potom nejaky s ichtamolom,pritom sme mali vyskusat XeraCalm aj krem aj balzam,Eucerin a Biodermu(vsetko na AE),ja som mu kupila Leciderm(tiez nepomohol),skusili sme s kalciovym kremom-tiez nic,teraz naposledy nam dala Locoid Lipocream-na zaciatku pomahal,ale uz nic... u alergologa sme tiez boli,testy mala ok,na papiery ,mame napisane takto: Alergénspecifikacie IgE: kravske mlieko,kazein, alfa-laktalbumin,beta-laktoglobulin, gluten,banan,kuracie maso,roztoce: vsetko menej ako 0,35 IU/ml.negativne - povedela ze to mame v poriadku, ona nam dala Excipial U-po natreti tiez mal taky tvar ako teraz,a maly sme brat cez 2mesiace Denerel 1/2 tabletky 2krat za den
este nam stryko z Anglicka doniesol Epaderm,ze u nich to je dobry krem,ale tiez sa scervenal mu tvar ☹
takze uz fakt neviem,ze co

lienka434
20. feb 2014

@kam.zyk je to v pohode,ja ti dakujem,potrebujem si vyjasnit nejake veci,lebo kade tade citam rozne veci+Dr. nazory a potom to mam domixovane,urcite vies co radis,len som potrebovala dodat doveru.k tym kozim a kortikoidom som len konstaovala co som ja citala a potrebovala sa spytat-ujistit,tato tema nieje o hadkach ale radach a pomoci.ja som tento problem neriesila do 6mes. a teraz nam chcu dat vsetko. jedla uz,mrkvu-3dni,mrkvu+brambor-2dni,batat+kalerab-2dni,2dni jedla-brambor+tekvica.Kasu od 5,5mes.Nutrilon ryzova teraz od Pond.Nutrilon alergy kasa.Do toho ja kojim.Davam jej teraz na vecer Xyzal 2ml a Fenistil kvapky 3x7kap.Kasa link by mnel jit:http://www.nutriklub.cz/products/index/category:4 nebo http://www.nutriklub.cz/products/view/nutrilon-...

lienka434
20. feb 2014

@kam.zyk kupim Adermu a sudokrem a ten zinkovy olej?mam kupit nebo ne?

demo
20. feb 2014

@xkittikex takze toto vsetko uz absovovalo jedno 9 mesacne babo?????

prom
20. feb 2014

@kam.zyk ja som naozaj rada, ze som dala na svoj instinkt a riadila sa tvojimi radami 🙂 Mam na celu tu masineriu lekari -poistovne - profit z pacientov atd.. rovnaky nazor. Samozrejme, ze tym neznevazujem cele lekarstvo/medicinu ako take, ale napr u koznych /aspon u tej nasej/ je ocividne, ze si fici v tom standarte - predpisovat kortikoidy, serepeticky, ziskavat body, udrzovat si trvale pacientov. Ale musim spomenut aj iny priklad, kamoska bola so svojou malou u inej koznej lekarky v inom meste, a teda uplne iny pristup. Poradila im, ze na tie exemy ist aj psychologicky, u deti co maju rok a viac. Ze oni uz vnimaju, ze maju na tele nejake "tabu zony", ze maminky si robi starost, tak aj tie deti to potom vnimaju jak take "bolestne fuj" ... a co je teda zle, lebo uz ked aj v hlave strasi exem. Ze ma spustu malinkych pacientov, ktori maju traumata, len ten exem ukazat. Ze treba aby maminy isli akymsi prikladom,ze to je v pohode, ze kazdy sa natiera nejakym kremikom. Myslim, ze nieco na tom pravdy je. Samozrejme, ked nieco svrbi a skriabe je to jasny fakt, ale ze zbytocne si nezatazovat aj hlavu... dufam, ze pisem trosku zrozumitelne 😅

kam.zyk
20. feb 2014

@xkittikex a kdy byly naposledy kortikoidy? On má tedy extrémně citlivou pleť....co mu zatím tedy sedělo nejlíp?