Biele mapy na jazyku. Čo to môže byť?

denisocka
29. jún 2008

zakladám tuto temu preto,lebo v teme -povlak na jazyku sa rozpráva o inom 😉

takže,mám taky problem a vygooglila som,že nie som jediná a preto hladam niekoho aj tuna z konika ,snad mi poradí

šimonovy sa asi od 2-3 mesiacov,fakt neviem presne kedy,začali na jazyku objavovať take biele mapy ,ktore sa menili .......... zväčšili sa ,na chvílku zmyzli a na dašlí den zas . Zvyčajne sa mu najprv urobil na jazyku taky červeny fliačik,ako ked si popálite jazyk niečim horucim,za pár hodín sa to ohraničilo nepravidelným blielym povlakom a pomaly sa za pár ní zvyčšilo,červene vymyzlo a to biele sa rozšítrilo "do stranena " a takto dookola doteraz sa to robí.

už som vydobila nejake vytery z jazyka,ale velmi neverim či niečo najdu .

čo som si všimla a nielen ja,ale aj tí ktorý to maju je,že jedine vtedy mu to zmyzne,ked je chorí -teda ked mal nadchu a zvyšenu teplotu - jazyk mnal vtedy uplne krasy,akonáhle sa vyzdravel do dalšieho dna to bolo s5.

je tu ešte niekto s tým problemom?

ináč,podla toho čo som googlila sa potom postupne vdaka "tým mapam" jazyk akoby porezal,je taky ryhovatý .

bubba
30. jún 2008

ja nehovorim ze orechy,ale ci tam nie su stopy po orechoch nahodou co ja viem....mozno to ma aj z jablka moja svokra teraz vzdycha ze nemoze ani pomaranc ani jablko jest(v surovom stave)

a inac vies co?skus mu ich zo dva tyzdne nedat ci mu to prejde...ze ci to ma fakt zo stravy alebo co...

zuzana76
30. jún 2008

denis, ok, pravidelne si picham B 12 😀 a som ok,

ale take povlaky mal aj moj manzel, take,z e raz sa mu to objavilo, potom zmizlo a tak stale dookola, akoby sa mu supal jazyk, mal to asi 3 roky a potom to same od seba zmizlo, ani s tym nesiel k lekarovi, asimal tiez malo nejakych vitaminov a mineralov

bubba
30. jún 2008

zuzi,brrrr to znie surovo a ako sa to prejavuje na tvojom zdr.stave?aj beries nejake lieky?

zuzana76
30. jún 2008

bubba, jedine tu B 12 injekcne a este mam aj hypotyreozu, znizenu funkciu stitnej zlazy, tak beriem aj L-thyroxin a tachystin,

ked vsetko beriem je ok, vôlastne ani neskusam nebrat lieky, ale ked este nevedeli co mi je, tak som mala krce v zaludku, plucach, nevedela som sa nadychnut, bola som strasne chuda, nechutilo mi jest, nevladala som poriadne chodit, ja som uz mala ten vyssi stupen, ked mi to zistili a myslela som si, ze mam leukemiu, vedela som ze mam nieco s krvou, proste tusila som to, nastastie a Bohu dakujem bola to len anemia a dokazom toho, ze som ok, je aj moj nadherny syncek

zuzana76
30. jún 2008

a musim chodit tak raz do roka na kontroly na hematologiu, pocas tehotenstva castejsie, inak ani neviem, ze mi nieco je,

bubba
30. jún 2008

pockaj kuk album......no fakt zlatucky je maly...tak to mas este celkom dobre lebo niektore baby s poruchami SZ maju veeeeelke problemy s otehotnenim..inac aj ja ju mam zvacsenu a dokonca mam aj vyrastok(zatial asi nezhubny 😅 😅 )ja zo SZ problemy zatial nemam akurat ked som bol tehotna sa mi raz nedalo dychat akoby som mala satku okolo krku silno zatiahnutu...zhodou okolnosti dnes akurat jedna babenka tuto z MK podstupuje liecbu radioiodom 😢 😢 .....chudatenko a doma maleho synceka s kt.nesmie byt v styku cca mesiac ☹ ☹
no ale k teme.to co deniska davala tie fotky to vyzera presne ako to co ma moj manzel a ma to z jedla ako som spominala a je to dedicne lebo ma to aj jeho matka...a neplaste ju hned s rakovinou 😅 to by sa prejavovalo myslim troska inaksie ako len mapami 😅

zdina
30. jún 2008

ahojte, jen jsem ted v rychlosti proletela tuhle temu a neda mi to abych nezareagovala. TCM - tradicni cinska medicina dela diagnostiku podle jazyku, pulzu a dotazovanim. Je to jiny pristup k pacientovi nez ma medicina zapadni tzn. bezny lekar. Z pohledu na jazyk dokaze dobry praktik TCM vyvodit o jake onemocneni se jedna. Dulezita je barva jazyku, barva povlaku, skrvny, kde jsou umistene a dalsi a dalsi veci, kterych si normalne nevsimame.

zuzana76
30. jún 2008

ale ved ja nechcem plasit, len netreba nic podcenovat radsej

a tej baby mi je luto, nebyt so syncekom mesiac, prajem jej skore uzdravenie a vela sil nech vsetko zvladne

bubba
30. jún 2008

zuzi,no ved..ja si to ani neviem predstavit zeby som od malej mala byt mesiac prec 😢 😢
no ale naspat k mapam ja uz nemam co napisat,tak diskusiu opustam...papapa

denisocka
autor
1. júl 2008

bubba-ved oon jablko papa len 1 týžden ,aj to len 2x -a má to odmalinka,ja ho dojčím

denisocka
autor
1. júl 2008

zuzka-ja som 2x potratila a kým som sa dostala k malemu tiež som obehala všetko,ked mi z ničoho nič zistili autoimunitu ........... no a po všetkych vyšetreniach ake su -od gastra ,cez genetiku som sa nakoniec dostala k hematologičke,ked som tiež išla na

B vitaminoznu liečbu,lebo tiež mi to telo nespracuva 😀 ,taže som si pichala každy týžden B12 tisicku + Pyrydoxin a kys.listovu a potom cele tehotenstvo ,lebo mám nejaku poruchu v mutacii jedneho genu a ten gen pri otehotnení spušťa krvácanie -tým pádom potrat. + som posledne mesiace ešte bopla na clexane - lebo mi už hustla krv

takže asi fakt to bude niečo s B vit 😖

zuzule
1. júl 2008

Ahoj holky. Tak s tou leukémií jste mě opravdu dost vyděsily 😒 Náš Kubík má mypy na jazyku taky a bavila jsem se o tom se známou, její holčička ty mapy taky má (a její švagrová je dětská sestřička) a byli s tím u doktorky a ta řekla, že to nic není, že to někteří lidé prostě mají...takže bych z toho asi nedělala takové drama. Určitě se mé dětské doktorky zeptám, až půjdem do poradny, ale myslím si, že to nic vážného opravdu není...

denisocka
autor
1. júl 2008

no ved verím že to nič nie je,ked mi moja dr.povedala že ide o geografiu jazyka,skoro som ju pod zem prehrešila -ževraj je to bežne.ale asi to bežne je,ale nie take bežne že to vidíme na každom kroku.moj šimon sa na každeho hned smeje a vyplazuje jazyk a potom sa každý pýta -joj ,čo to ma na jazyku -som to ešte nevydela - ...apodobne keci ,tak vieš,trocha ma to zamrzí že ine maju normálny jazyk a my nie

bubba
1. júl 2008

deniska vidis tak to bude dedicne po tebe 😉 ked si hovorila o tych problemoch svojich v tehotenstve tak ma to napadlo ze ci nebude aj jemu ten vitamin chybat 😅

denisocka
autor
1. júl 2008

no ved.ktovie 😒

zuzana76
1. júl 2008

baby, neplaste sa tolko s tou leukemiou, ja som len povedala, ze aj pri leukemii byva postihnuty jazyk, ale aj pri inych krvnych, ci autoimunitnych ochoreniach, to je ako s ocami, aj na ocaich vidno ak je niekto chory a aj na jazyku sa odzrkadluje zdravotny stav cloveka,ale pritom, moze ist fakt len o to, ze cloveku chyba nejaky vitamin a je po probleme, takze urcite skonzultovat s lekarkou, ale netreba sa zbytocne plasit, keby to bolo vazne , tak clovek ma aj mnoho inych tazkosti okrem flakateho jazyka

zuzana76
1. júl 2008

aj ja som raz potratila, ale potom ma jeden sikovny Dr. hematolog zobral do parady, pochodila som rozne vysetrenia, trvalo to asi rok a potom sme sa mohli znova snazit a otehotnela som na prvy sup

denisocka
autor
1. júl 2008

no aja som tiež vdaka hematologičke donosila zdrave dieťa 😉

denisocka
autor
4. júl 2008

no dnes som volala o výsladky,nos negat a ten jazyk baby,ja tu revem!

ma tam nejakeho hemofyla a nejaky ešte strept.hemolytikus,ano neviem čo to je -doktorka len vravela že mu čistiť jazyk kefkou a vytierať gencianom,že ked nema žiadne problemy tak že nič,že je to v zakladnom očkovaní ,tak že v tele prebieha reakcia aj na to.

a ked som sa pýtala ake myslí problemy,tak že hnačka,dychacie problemy,kašel .... tak reju akurát ten nos a hlieny 😖

tak mame prisť o 5dni na kontrolu

baby,stretli ste sa s tým?

denisocka
autor
4. júl 2008

teraz som volala aj svojej obvodnej,našťastie ma ukludnila!

taže tie sople čo máme od februara ,že su z toho henofyla,vraj nie je aťž taky nébezpečny ale je ho potrebne preliečiť antibiotikami.

už som mala vyčitky že to ma z toho že sommu vtedy nedala tie antibiotika,viete ,tak vraj to s tým nema nič spoločne,že toto mohol chytiť hocikde -od niekoho,v čakarni,vonku -je to dosť bežna bakteria

taže nemam stresovať a hlkavne isť si po antibiotika,aj ked naša dokyna vravela,že čistiť jazyk kefkou a kontrola o 5dní

takže neviem,či jej mam zavolať nech da antibiotika či zas čakať ńa novy vyter

grettka
11. júl 2008

ja som tak rada, ze som nasla tuto temu....ja uz som si zdesena vymyslala diagnozy...
pred dvomi tyzdnami som mala plne usta aft, brala som atb, nic som nemohla jest ani pit, samozrejme, ze mi to zlikvidivalo mikrofloru.. po par dnoch sa jazyk zahojil, mala osm dva tyzdne pokoj, akurat teraz dostala som ms a po dvoch dnoch sa mi krasne "zmapoval" jazyk, biely okraj cerveny stred, ale neboli to tak ako afty, presne ako podla tych fotografii, trosku to pobolieva, cela zdesena som isla doktorke, poslala ma zubarke a ta hned, ze vy ste chudokrvna! A ze su to dozvuky po tej viroze, ze telo sa musi spamatat, a ze ta ms bola momentalne pre moje telo zataz. No tak zatial sa ladujem B-komplexom a zelezom, uvidiiime co z toho. Uvidim co bude kazdopadne na buduci tyzden ma caka endokrinologicke vysetrenie.

denisocka
autor
17. júl 2008

baby,nepísala som dlaho ale dobre že som si spomenula.ako som šla s malým na kontrolny vyter (ktorý vyšiel negativnemteda sa nepotvrdil hemofilus ani st.hemofilica -ale nechapem ako to že tam boli prvý krát) tak detska vraví - preboha ,aky je biely,hned brala krv na krvny obraz a máme hemoglobín 101 - spodna hranica je 120 - 130 u detí.

takže bodaj by to bola len ta anemia a jazyk sa zahojil. Berieme železo už týžden 😉

zuzka1000
18. júl 2008

My máme mapy na jazyku taky, šla jsem s tím k Dr, která mi řekla, že to může být odřené, ale afty to nejsou. Jenže fleky měl na jazyku skoro 3 měsíce v kuse a jedinné co nám Dr řekla, že mazat "fialkou". Teď se asi měsíc neobjevily, až jsem narazila na toto téma. Takže si u Dr chci vydupat odběr krve a výtěr.

denisocka
autor
18. júl 2008

ja to nemažem,mne kazala čistiť jazyk zub.kefkou-ale ťažko vysvetlím pol ročnemu nech si to dá robiť ,flaky máme,momentálne mame na špične jazyka len čevene,takže neviem.ale normálne vyrím,že ked upravíme hemoglobín,bude jazyk oki

denisocka
autor
4. aug 2008

baby,nám mapy teraz zmyzli ,jedine čo sa od vtedy zmenilo je,že dávam maltofer na krvinky a začala som davať vit D vo mlieka a nie rovno kvapkať na jazyk

bibula
5. aug 2008

😀 denisocka- to ti dr nepovedala,ze D vit sa musi podat v tekutine,? 😒

denisocka
autor
19. aug 2008

ahoj bibula-síce neskoro ale predsa - nie doktroka,čitala som príbeh jednej baby na nete

janna1830
28. aug 2008

ahojky 😉
ak je to geograficky jazyk ( najdi si cez google geographic tongue )- je to "nic" 😉 lekari nevedia presne, preco ho niektori ludia maju ( a mnohi ), berie sa to, ze tam hra rolu geneticky faktor a vacsina ludi nema ziadne priznaky ( palenie, citlivost na urcite potraviny ), len ma tie mapy na jazyku, ktore sa menia kazdym dnom, presuvaju, raz su vyraznejsie, raz menej atd...Nie je to dokazane a nevie sa preco, ale napr. ludia s psoriazoi, alergiami, ekzemom, maju k nemu sklony vraj viac.
Vraj pomaha vylucit koreniste jedla alebo aj horuce, kysle napoje i jedla, alkohol, tabak, niekto zle reaguje na orechy ( vlasske atd ). Ale nic nic to nie je 🙂 Aj ked to mozno niekedy pali , nie je to nic vazne a neumiera sa na to. Ak je jazyk plny povlakov z choroby, je to ina vec, ale georaficky jazyk je nic a je to proste typ jazyka...

denisocka
autor
28. aug 2008

už len zistiť či to je to,alebo choroba 😔