Biely povlak na jazyku bábätka. Čistiť ho?

vieroslava
10. mar 2007

Ahojte babule,
chcem sa vas spytat ci cistite a ako biely povlak na jazyku babetiek?
Moje tyzdnove ma z mlieka az biele hrcky na jazyku a pocula som kadejake nazory,dokonca niekto o tom ani nepocul.
Dakujem

liked
6. jan 2009

prosim Vas poradi mi niekto teraz som v anglicku aj s malou a neviem ako sa to v lekarni vola tiez ma sestra biele bodky na jazyku ma len rok a hccem jej s tym pomoct vopred Vam dakujem

annag
6. jan 2009

U nás dostať genciánovú violeť, Gentian violet (crystal violet, Methyl Violet 10B, hexamethyl pararosaniline chloride),

nazýva sa aj takto: Andergon, Aniline violet, Axuris, Badil, Basic Violet 3, Brilliant Violet 58, Gentiaverm, Hexamethyl-p-rosaniline chloride, Meroxylan, Meroxyl, Methylrosanilide chloride, Methyl Violet 10BNS, Pyoktanin, Vianin, Viocid, and Viola Crystallina.

- gencián je dobrý na vytieranie pusinky lebo je to prírodné antimykotikum, ak nezaberá, lekár predpíše buď lokálne alebo celkové antimykotické lieky, ochorenie sa nazýva soor - latinsky

tiana
8. jan 2009

Mohli by ste mi prosim porait, ci ta gencianova violet je 1% ??? Som v UK a tu je to problem ziskat, jedine cez internet, no a aj to 1%. Moze to pouzit, aj ked nie som si ista, ci maly ma soor? Dik za kazdu radu a odpoved 😉

denisocka
8. jan 2009

šak stačí skusiť sodu bicarbonu v deci vody ,alebo candibene sprej a tým vytrieť pusu

denisocka
8. jan 2009

a gencianka je svinstvo 😉

junovka
8. jan 2009

ja som uzivala Borax gencianovy 😉 Behom 2 dni nam zmizlo a dokonca mi mala otvarala pusu ako vrata, ked videla, ze jej idem vytierat.Ta fialova voda, je fakt H N U S!!!!!!!!!!!!!!!!! 😝 😝 😝

kiwuska
8. jan 2009

annag, aj nasim pomohla gencianka, dostali aj nejaky spray ale to nic. som tu gencian violet poradila teraz aj mojej kamoske a tiez asi za dva tri dni bolo po soorke len ich dr sa potom cudovala, ze kde dnesnej dobe prisla ku gencianke, ked su modernejsie lieky. kamoska si zas chvalila ze i ked nie je moderna, ale ucinna. ine je, ze vsetko je z nej fialove

denisocka
8. jan 2009

kiwi,to že nie je modrena problem nie je,ale to že aka je nebezpečna a ake svinstvo obsahu to je kamen urazu.to že pomaha je ale pravda

junovka-aj mne maly na ten "ružovy med" otvaral pusu dokorán

kiwuska
8. jan 2009

denisocka, mne sa zda, ze to sviinstvo je hypermangan, a nie violet, ale mozem sa mylit. a keby to bolo az take svinstvo asi by sa nevyrabalo a uz nie pre babatka.

denisocka
8. jan 2009

kiwi,ale šak ja to nikomu nebranim kupovať (možno to vyrabaju aby mali čím na porodniciach písať mená detičiek na telo)

ja to tiež soma mám,mazala som s tým kedysi o dušu a holy prd pomohlo ,teraz to dávam malemu ked ma velmi zapareny zadok a nič nepomáha -umyjem,osuším,potriem fialovou vodičkou a dám plienku,toto mu to krásne zasuší a dupka je na druhy den zdravá

kiwuska
8. jan 2009

denis teaz nechapem preco, ak je taka nebezpecna sa pouzije ako prve s cim pride dieta po narodeni do styku a preco to davas na zadok ked. aj ce pokozku sa dostane do tela. 🤐

denisocka
8. jan 2009

na prvu otázku veru neviem odpovedať 😀 a na druhu len tolko,že sliznica (stna dutina )je kus rozdiel ako zadok -teda podla mna,je možne že sa mýlim. V puse to hned dieťa polkne so slinami , v dupe sa to stať nemože 😀

ale važne,to je moj nazor,moja skusenosť - to más ako s pretahovaním pipika,nikdy nebude na to jednoznačna odpoved

annag
8. jan 2009

Takto, bude to znieť hrozne, ale nie je to také strašné - gencián je organické farbivo, vyrába sa z uhoľného dechtu - z neho sa vyrábajú aj maste proti psoriáze. Robili sa výskumy na myšiach, do akej miery je karciogénny - rakovinotvorný. Vo vysokých dávkach sa to na zvieratách sa síce potvrdilo, no riedený roztok genciánu zdravie neohrozuje. V podstate každý liek má negatívne vedľajšie negatívne účinky v extrémne vysokých dávkach. Gencián sa preto stále vo svete používa, samozrejme, je do veľkej miery nahradený syntetickými liekmi, ktoré majú aj vyššiu účinnosť.

junovka, neviem, asi si myslela borax glycerín? , ten sa tiež používa ako antimykotikum - borax je v extrémnom množstvo takisto škodlivý - poškodzuje pečeň, obličky , a obidva dráždia sliznice - asi si príliš nenavyberáme 😒

- každopádne obidva sú skôr prvou záchranou, len ak je to v malom množstve a ak rýchlo zaberajú, ak nie, treba účinnejšiu liečbu - napr. Nizoral, Candibene, resp. ak ani to nie tak treba zahájiť celkovú liečbu, pretože kandidóza môže prejsť do bruška, na zadoček aj do iných orgánov, čo je nebezpečné

annag
8. jan 2009

hypermangán nie je v slabučkom množstve tiež škodlivý, on dezinfikuje pokožku, ale musí byť zriedený, lebo v prílišnej koncentrácii tiež dráždi pokožku

emjee
17. jan 2009

jankamamka • 2d • Dnes o 13:53
Ahojte mamicky.Neviete mi niektora poradit,co robit,ked ma moja 2 a pol tyzdnova dcerka hruby biely povlak na jazycku? Najskor som myslela ,ze to je z mliecka ,tak som jej zacala varit aj feniklovy cajik,ze sa jej to s nim zmyje,ale ma to tam stale.Skusala som aj umyt vatou a prevarenou vodou.Malu kojim,prikrmujem nutrilonom a davame jej aj cajik.Znama mi poradila namocit cumel do praskoveho cukru,ale bojim sa ,aby som jej tym nejako neuskodila.

bianca • 1d • Dnes o 13:55
janka nemoze mat soor?Cukor na cumel urcite nedavaj.To je strasna blbost.

Inak mala ti v pohode pije?

mishusha • 1d • Dnes o 13:57
janka...cukor rozhodne nie!!! milujem take zname dobre duse
pravdepodobne to ma asi soor ci mucnivku, ci ako to volaju... a ten my sme cistili fialovou gentianovou vodickou, kupis normalne v lekarni a budes jej to vytierat...len pozor, lebo vsetko budes mat farebne... ja som jej to cistila vacsinou na noc.
cukor by to len zhorsil, pretoze to je kvasinkoveho povodu a kvasinky miluju sladke...takze pozor...
ale pravdepodobne to je aj ze to moze byt z mliecka, lenze ked hovoris ze jej to nejde dole... no skus to normalne bavlnenou plienkou vytriet...

jankamamka • 2d • Dnes o 14:01
vytriet to nejde nicim,skusala som aj plienkou,ale nechcem moc,aby som jej ho nezodrala.Malapije v pohode.V pondelok ideme do poradne,tak uvidime co na to povie doktorka.Ale kazdopadne dakujem.

margaretka11 • 2d • Dnes o 14:02
Janka najlepšie urobíš ak zavoláš pediatričke, možno jej budeš musieť ísť malú ukázať. Ale čo si pamätám tak v prípade bieleho povlaku na jazýčku bolo dobré dať dieťatku aj probiotiká, my dávame Infants Dophilus. Len neviem teraz od akého veku sa probiotiká dávajú, či to môžu aj takéto drobuliatka...

bianca • 1d • Dnes o 14:03
janka tak ju nechaj.Ked papa tak je to super.V pondelok ti dr. nieco predpise.Teraz je toho na trhu viac.Gencianka fakt hnusne farbi a uplne vsetko je potom ruzove

margaretka11 • 2d • Dnes o 14:03
ja trúba, však je sobota . Teraz by si sa doktorke asi nedovolala . Ale keď idete v pondelok do poradne tak tam to určite poriešite

annag
17. jan 2009

jankamamka, bude to soor, kvasinková infekcia, ktorá sa dá odstrániť ak je v malom rozsahu Gencianom, ak je to viac, tak napr. Nizoralom, tabletkou,ktorú rozpustíš a vytrieš ňou pusinku. Pediatrička Ti ju predpíše. Gencián musí zabrať do 7 dní, ak nie, treba účinnejšiu liečbu. Problém je, že spóry plesne sú všade, je možné, že Ti infekciu prenesie na bradavky a budeš si ich musieť liečiť. Najväčším zlom pri liečbe a prevencii sú cumle a cumle z fľaše - všteko cudzie, čo ide do pusinky bábetka. Všetko by sa malo často a dôkladne sterilizovať, dezinfikovať, no to sa Ti aj tak nepodarí, takže ideálne by bolo sa ich zbaviť. Prečo také maličké bábo dokrmuješ? Dokrmovania sa môžeš určite správnym dojčením veľmi ľahko zbaviť

alon111
19. jan 2009

na biely povlak v puse a na jazyku predavaju v lekarni na prevenciu ruzovy med.ta fialova vodicka sa pouziva na afty alebo na slintavku.ja som malej cistila pusu po kazdom jedle cistila gazou namocenou v prevarenej vode.

lenka_da
19. jan 2009

aj nasa malicka mavala na zaciatku biely povlak, v nejakom letaciku /dostali sme v porodnici/ som citala, ze je to normalne, vraj je to sposobene tym, ze novorodenec ma este malo slin. Utierala som to kuskom gazy namocenej v prevarenej vode pre kojencov. Po par tyzdnoch to zmizlo

bubinko83
20. jan 2009

baby,čo je dobre na tu žabu? ☹

annag
20. jan 2009

bubinko - to čo tu píšeme vyššie, žaba = kvasinková infekcia = soor = mykotická infekcia = pleseň

viktoriakarin
20. jan 2009

Tak o tomto by som vedela písať 😀 S nami sa to vlečie už od pôrodnice kde mi požičali odsávačku ☹ Povlak sa objavil,mi sme ho preliečili najprv genciánkou a keď nezaberalo,dr.nám dala tabletky Nizoral.Zmizlo to a chvílu sme mali pokoj no nie na dlho.Po nejakom týždni znova a znova... až som to mala nakoniec na bradavkách.Tak to bola pekná bolesť ☹ ale vydržala som lebo chcem veľmi malú kojiť.Práve si preliečujem bradavky a malej už týždeň dávam Nizoral.Dúfam že sa toho niekedy aj zbavíme.Baby ktoré sa s tým tiež trápia tak dlho ako my...držím palce 🙂

bubinko83
20. jan 2009

annag,dakujem 🙂 Ja som chcela vediet čo sa na to použiva.Ale už som kupila boraxglycerin v lekarni.Baby neviete dokedy to možem použivat? Lebo tam nemam datum spotreby 😖

monky1
2. apr 2009

Dievcata, SOS!!!

...ja som dnes spozorovala v pusinke mojej dcery (2 roky aj 2 mesiace) na jazyku pravidelny biely flak -cca 1 cm a za nim nieco hnede, akoby si zahryzla do jazyka a urobila sa jej krvna zrazenina. K veceru jej to akoby zozltlo. Prosim vas, neviete mi poradit, co to je? Spicku jazycka ma ruzovu, cast blizsie k hrdielku je flakata - biela - ruzova...
Priznavam, ze podrobne som si precitala vsetky vase prispevky, ale pisete prevazne o malickych detickach, kt. piju materske mliecko...prip. maju este cumlik. My pouzivame flasu len rano a vecer - pije z nej mlieko. Boli sme aj u lekarky, ale pomylila som si dni a dosli sme neskoro - vcera mali dlhsi den ☹ ...zajtra sa chystame zase. Poobede mala velmi cervene licka a zdalo sa mi, ze je rozpalena, ale teplotu nema...ani teraz. Problemy s jedenim som si nevsimla, ani nehovorila, ze ju to boli - pytala som sa a ked som ju vecer kupala, plula mi do ruky...a vlastne aj poobede prisla za mnou cela oslintana, ale jedla burizonky a mozno si ich strkala do pusy viac a lepilo sa jej to na ruku...tak asi preto tie sliny....dufam len, ze to nie je slintavka. IAni neviem, ako sa prejavuje 😒 ...inak ten flak vyzeral ako keby bol navrety - nie zarovno s jazykom. Stretli ste sa s nicim takym?

Dakujem za kazdu odpoved a prajem vsetkym dobru nocku. m

monky1
2. apr 2009

Prepacte, ak tu tento prispevok nepatri....predsalen mam starsie dietatko.....ale temu som si nasla cez vyhladavac a nevsimla som si, ze ma to hodilo do temy Bábätká. Ale ak niekto vie, prosim, poradte.

annag
3. apr 2009

monky, mohla by to slintavka byť, najmä ak bude mať teplotu - niečo s herpesom, môže to byť aj soor - najmä podľa opisu - že to zožltlo to kvasinka môže byť -choď k lekárke, ak nie, potri jej to Genciánom

monky1
3. apr 2009

annag, dakujem ti za odpoved.....chystame sa k lekarke...dnes to ma omnoho mensie - cca 5mm, ale vyzera to ako nejaka mokvajuca rana ked je na pokozke - len ona to ma v puse. A tiez si zahryzla na druhej strane do jazyka 😖 .... este otazka ...je slintavka prenosna? mozno hlupa otazka, ale nestretla som sa zatial s nikym, kto by to prekonal

annag
3. apr 2009

monky, slintavka je také ľudové označenie infekčného zápalu sliznice v ústach, ten zápal môžu spôsobiť rôzne príčiny, napr. aj herpes, môže to byť sprievodný jav iných ochorení, ale i zúbky ... teda áno, môže to byť prenosné slinami ... ale ak sa to zlepšilo, malá nemá teplotu, tak to nič vážne nebude

monky1
3. apr 2009

ty si taka dobra víla 😉 poradis, povzbudis 😵
......na zubky to nevyzera - chybaju jej este 4 zadne stolicky....teplotu nema, ani nemala, ale ide vikend....tak si radsej k tej lekarke zajdeme - pre pokoj v dusi 🙂

ncora
13. apr 2009

Ahojte mi mame povlak na jazyku aj v celych ustach dost casto. Pouzivame nato Nizoral tableky ktore sa rozpustia vo vode a prstom vytieram ustocka. a hlavne nezabudnut poriadne vyvarit cumle (ja pouzivam sodu bikarbonu) Je to druh plesne ktora neskodi a prenasa sa ak sa pouzije nevysterilizovany cumel.

lucia1004
14. apr 2009

ahoj ncora, len jedna vec, nie je to druh plesne, ktora neskodi... nam soor presiel do bruska a dokonca nam zasiahol pipik, takze tak☹