Biely povlak na jazyku bábätka. Čistiť ho?

vieroslava
10. mar 2007

Ahojte babule,
chcem sa vas spytat ci cistite a ako biely povlak na jazyku babetiek?
Moje tyzdnove ma z mlieka az biele hrcky na jazyku a pocula som kadejake nazory,dokonca niekto o tom ani nepocul.
Dakujem

sirinka
21. jún 2008

denisocka...tak drzim palce, nech najdes niekoho, kto ti poradi ☹

annag
25. jún 2008

denisocka, odporúčam ti navštíviť s bábetkom kožného lekára. Moja malá si priniesla žabku (soor) už z pôrodnice, lebo v tom čase ich sestričky v noci dokrmovali z fľaše namiesto toho, aby ich doniesli mame na dojčenie. Malá mi ju preniesla na prsník, ktorý po čase zareagoval až tak, že sa mi z toho vytvoril na bradavke veľký ekzém, ktorý som si musela liečiť kortikoidmi, a akútna liečba mi trvala skoro rok. (Napriek tomu som stále dojčila) . Bradavka mi však zostala citlivá aj po ukončení dojčenia a pri dojčení druhého synčeka o 3 roky sa mi začali prejavovať podobné príznaky, ktoré som si však úspešne vyliečila Candibene masťou a spreyom. Preto odporúčam, neváhaj, a choď k odborníkovi, aby si predišla zbytočným komplikáciám u bábetka alebo Teba. Len odborník dokáže posúdiť, či ide o soor-mykozu - pleseň, alebo sa k tomu pridružila už aj napr. nejaká infekcia, alebo ide o fyziologický jav a netreba ho liečiť.

kvetinka511
25. jún 2008

annag opäť som ťa našla, tiež mám problém s bradavkami a malý stále v ústočkách soor. Vytierala som mu pusinku rozdrvenou tabletkou NIZORAL. To mu síce zabralo na 3 dni, ale potom sa mu to opäť vrátilo. Mal aj pupačiky okolo konečníku, myslím, že to má už aj v črievkach. Existuje na to nejaká špeciálna liečba? Candibene masť si kúpila v lekárni aj bez predpisu? Ako často si si ju dávala, bolo ju treba pred kojením umývať?Dík

miselin
25. jún 2008

Ja som to malej vytierala gázou namočenou do repíka, kázala mi to doktorka a úplne to zmizlo a už sa jej to ani nespravilo ťuk ťuk ťuk. A ešte mi poradila,že mám do prevarenej vody nakvapkať citrónovej šťavy a preventívne s tým umyť bradavku ak kojíte a všetky cumlíky, ono že to zničí tú baktériu

janka07
25. jún 2008

ahojte mamicky....tak mi sme pred tyzdnom dostali antibiotika, lebo ze vraj ma tobias infekciu v puse.....vyzera to ako "zaba", ale on to ma take biele aj na podnebi....a do toho vsetkeho nam idu aj zubky....lenze antibiotika akosi nezabrali a vzzdy to je v tej puse take biele....a do toho vsetkeho maly aj celkom zachripol a zacal trosicku pokasliavat a objavili sa nam aj sopliky....poradte nieco....DIK

denisocka
25. jún 2008

kvetinka,my sme so soorom bojovali asi mesiac a nakoniec pomohol až DIFLUCAN tablety pre mna aj maleho

annag
25. jún 2008

kvetinka, Candibene (voľne dostupný v lekárni) som si dávala dva - tri krát denne, po kojení, do ďalšieho kojenia sa mi to tak vstrebalo, že nebolo treba bradavku zotierať a prípadné zvyšky masti vlastne liečili bábetku pusinku tiež. Na dezinfekciu je výborný manganistan draselný - kryštáliky (voľne dostupný), treba si pripraviť slabo ružový obklad na bradavku, potom ju nechať voľne vyschnúť na vzduchu, a až tak si dať masť, do podprsenky som si dávala tampóny, ktoré som si po každom kojení menila. Manganistan je výborný na desinfekciu akejkoľvek rany a predmetov - comlíkov, fľašiek, pohárikov a jeho slabý roztok je neškodný, nevysušuje bradavku, ten som si dávala tiež na radu kožnej. Candibene masť sa mi zdala lepšia než sprey. Sprey sa však môže nastriekať na gázu a vytrieť ním pusinku bábetka, stačí raz do dňa. Pred kojením som si dôkladne čistila (roztokom manganistanu) iba kortikoidnú masť. Soor sa može rozšíriť až do priedušiek a vyvolať napr. zápal priedušiek, hnačku .... Candibene, Nizoral sú vlastne lokálne antimykotiká, keď nezaberajú, je potrebná celková antimykotická liečba napr.Diflucanom, ako spomínala denisocka. To však musí posúdiť odborník.

denisocka
26. jún 2008

baby,tak ja som si vydobila výter z jazyka 😀 ,urobímho zajtra sama -a jeden z nosa.som fest zvedava čo to je,ináč povedala že ak to bude nejaka bakteria tak ad krčne

už zas ma na jazyku taky červeny flek asi 4mm a okolo neho biela mapa a cely jazyk je mierne biely,bnie je ružovy -tak ja neviem čo to je 😒

janka07
26. jún 2008

denisocka aj my sme to mali....najprv nam tvrdili ze to nic nie, ale po mesiaci tobias dostal teplotu (neviem ci z tej infekcie alebo z toho ze nam idu zubky) a dostali sme antibiotika, ze mame nejaku infekciu....ako som uz vyssie pisala, velmi nam nezabrali, uz tam nema take fliacky, ale po bokoch je to este trosku biele a aj na podnebi.....skusala som mu davat aj ten Ruzovy med, ale nepomaha....mam doma aj tu fialovu vodicku, ale neviem ci ju mam skusit.....taktiez neviem co robit.....

annag
26. jún 2008

Denisocka, dobre si urobila s tým výterom, mykóza je potvora a veľmi ťažko sa jej dá zbaviť. Práve preto je nutné dodržiavať max. hygienu a dezinfekciu všetkého, s čím bábetko prichádza do styku s ústami, vrátane Tvojich prsníkov aj po vymiznutí príznakov po liečbe (aj niekoľko ďalších mesiacov). Lebo mykóza sa dá potlačiť, ale bábo sa môže následne opäť infikovať. Pri takých malých bábetkách ide asi o nezrelosť imunitného systému, čím bude staršie, bude odolnejšie a časom sa soor stratí. Soor je vlastne prejav mykotickej infekcie (môžu ho mať deti i dospelí) . Je ho však treba mať pod kontrolou, aby sa nerozšíril do celého telíčka. Keby bol rozšírený v iných orgánoch, prejavilo by sa to napr. zhoršeným dýchaním, zatiahnutým hlasom, zápalom dýchacích ciest, hnačkou, alebo soorom na pohlavných orgánoch, výtokom ... Janka,pokiaľ má soor už len trošku, sústreď sa na hygienu a dezinfekciu, pokojne môžeš skúsiť aj genciánovú violeť (farbí bielizeň a lekárne si ju vyrábajú sami, preto ju niektoré majú a niektoré nie), žiaden súvis s rakovinou seriózny výskum nikdy nepotvrdil . A ten manganistan na dezinfekciu všetkého ostatného. Spóry plesne sa držia hocikde a ťažko sa ničia, no a časom si dokonca môžu vytvoriť odolnosť voči používaným mastiam či genciánu. Nositeľom infekcie môžu byť aj Tvoje bradavky, i keď na nich nie sú žiadne príznaky ochorenia! Pokiaľ však bábetko nie je nespokojné, pusinka ho nebolí, netreba robiť viac, než dezinfekciu práve kvôli potenciálnej rezistencii voči liekom. Veľa som o tom mala niekedy naštudované, lebo ma to tiež veľmi trápilo a zasiahlo nás to mňa i dcérku.

janka07
26. jún 2008

annag, ved to, ze nas maly je zachripnuty a zo zaciatku aj hnackoval, ale prikladala som to najprv zubkom a potom antibiotikam..... ☹
co robit v takom pripade, bojim, ze ked pojdem k lekarovi tu, tak mi opat predpisu len antibiotika 😖

kotenko
26. jún 2008

nam v nemocnici dali diflucan a vraj sa jej to zacalo vytvarat zo zuzkov, ktore sa jej deru uz asi 2 mesiace a zaroven to moze byt aj prechodom mlieka a z pridavanim prikrmov... ale treba davat nato potor. poriadne vytierat jazycek, urcite nie plienkou, lebo ta je vlhka, al skor omocit dudlik, alebo stetinku a tym to povytierat. ja som to tak robila v nemocnici a do 5 dni jej to zmizlo

janka07
26. jún 2008

kotenko, ved aj nam sa uz dlhsie predieraju zubky....a kolkokrat denne to mam vytierat a cim? skusala som s plienkou aj s vatovou tycinkou....s tycinkou tak dobre nevycistis a ked mu chcem s plienkou, tak sa neskutocne brani a nechce otvorit pusu....mne na tej fialovej vodicke pise nieco po latinsky a nie som si ista, ci je to ta gencianova violet.....

annag
26. jún 2008

Janka, gázu - obväz si obkrúť okolo ukazováka v niekoľkých vrstvách tak, aby si nestratila citlivosť prstu , keď ho budeš mať v ústočkách a naň nases gencián. Budeš mať fialový prst, ale dobre sa to takto aplikuje a neublížiš ním malému, je to dobrý nácvik na neskoršiu zubnú kefku. Ak už hnačku nemá, tak tá bola asi lez z ATB. Ale to zachrípnutie skutočne môže byť aj tou infekciou, no tam pomôže len lekár. gencian po angl. by mal byť tuším gentian. Lekári by mu mali urobiť komlexné imunologické vyšetrenie, ster, a testy na kandidózu. Postinutie celkové, nielen lokálne v ústočkách , je vraj dosť náročné diagnostikovať, okrem toho treba vylúčiť inú príčinu zachrípnutia.

denisocka
26. jún 2008

kurnik,neuložilo mi príspevok 😒

janka07
26. jún 2008

annag, tobiasovi idu aj spodne zubky, je nespokojny, umrncany, nechce velmi papat, a ak aj nieco spapa, tak iba trosicku a aj to ma stoji vela namahy.....stolicu ma uz normalnu, ale ma zapareninku okolo ritky.....som nestastna kvoli tomu, lebo tu nam ziadne vysetrenia poriadne neurobia.....aj sa mi zda, ze je ovela viac unaveny ako inokedy, tak neviem, ci to mam prikladat k tym zubkom alebo je to tou infekciou....som uz fakt nestastna ☹ dakujem ti za rady....

janka07
26. jún 2008

a este sa chcem opytat, ci mi niekto nevie poradit nieco na ten zachripnuty hlas....dakujem vam vsetkym

denisocka
27. jún 2008

tak a výter je už u dokyny

včera som písala že : my sme so soorom bojovali cez mesiac ,dostala som antibiotiká a cez mlieko to proste tak zaučínkovalo na šimona.Ja som mala totálne svrbiace bradavky a šimon v ustach žabu.Natierala sopm sa skoro mesiac fialovou genciánkou aj sodou,seba aj šimona,hygiena prsníkov bežala na 120% a ta žaba furt. Potom nám dokyna dala ten diflucan a hned to zmyzlo . ale stále sa mu toto robilo na jazyku,teda nepamätám či hned po preliečení žaby či trošku neskôr,ale tu podla príspev vodím že asi taky mesiac necely od preliečenia sa mu to začalo robiť. No potom som čítala že sliny su ako dezinf. a naozaj ma nebavilo každu chvílku chodiť umývať cicky 😀 pred kojením,lebo maly jedol velmi často ,ale zato hygienu ruk mám až chorobnu 😀 . Takže neviem čo to je,či sa soor môže prejavovať ako povlak na jazyku alebo ako a ktovie či aj ničo zistia na výtere

potom dám vedieť

denisocka
2. sep 2008

ahojte,zas sa vraciam jak pachatel na miesto činu 😀

denisocka
2. sep 2008

no idem-kedže moc nikrto nereaguje na temu mapy na jazyku

vtedy vo vytere mu našli nejakeho hemofila a strephemofilicu -nejak tak,zabite ma,je tomu 2mes 😅 -nič nam nato nedala,vraj proti tomu je zakladne očkovanie,pokial nerobi problemi neda ATBavšak moja obvodna mimo toho mne podotkla,že mohla dať antibiotika,mali by sme pokoj,ale moja decka za frasa nie 😢

doteraz mame stale mapy na jazyku - dnes ma to už nahnevalo,lebo sa mi zdalo že ma od jazykom aft -no neviem či hej,nechce ukazať ale jesť mu chutí akurát kakame stale nejak riedko,teda nie hnačka ale ani nie tuhe formovane 😠 - a na konci jazyka ma akoby zahyrnute-aj ked zuby nemaniečo take červene ,ako ked sa spraví dospelakovi ked ohovára 😝

tak som mu dnes urobila sodu a čistila usu,velmi mu chutilo,držal otvorenu a cuckal gazu a kupila som ten boraxglycerín -tak hadam to pomože

kaskya
2. sep 2008

Keď má bábätko v ústach takýto povlak a afty, treba s ním ísť okamžite k doktorke. Ide o infekciu, pri ktorej sa podávajú bábätku na lyžičke pol prášku raz denne MEDOFLUCON

denisocka
2. sep 2008

čiže je to antimykotikum?

monika26
2. sep 2008

Ahoj kaskya, aj moja dcerka mala na afty na perach zvnutra a tak som kupila v lekarni vodicku violet (podobne ako atrament), tym som jej to potierala kazdy vecer a potom som este na gazu dala praskovy cukor a tym som jej to vycistila a za dva dni boli prec. A vraj to neboli afty ale ziabre. Vraj od toho, ze vsetko berie do pusinky, ako kazde malicke babo. Tak skus to vyskusat.Ahoj

dzanka3
18. sep 2008

ahojte
prosim vas moj maly ma na perach hornej aj spodnej take biele flaky - co je najlepsie na to???

a este aj na tvaricke ako keby bol osypany - zatial ho kremujem modrou indulonou...- je nieco aj lepsie?

kaskya
18. sep 2008

My sme s tým išli ihneď k doktorovi - bolo to cez vikend, robil akurát bývalý primár a ten malému pomohol. Vtedy mal len tri týždne. antibiotiká zabrali do cca hodiny. hned sa mu to všetko vyčistilo. ale museli sme mu dať opätovne na další den, lebo sa mu to začalo znova objavovať. potom sa mu to už nikdy neobjavilo. klop-klop. dzanka3 odporučim hned navštivit lekára.

addaa
19. sep 2008

Ahojte my sme mali po narodení strašný soor na jazyku, dr. mi povedala, že to prechádza až o nejakej plesne...gencián nepomáhal, tak sme rozdrvili štvrť tabletky nizoral v pol deci prevarenej vody a ráno a večer sme čistili vatovou tyčinkou. Krásne to zmizlo

elize
19. sep 2008

Aj Maxik mal soor (zabku) ked bol maly. Nam pomohla vodicka "candibene" gazou sme vytierali ustocka 3x denne + som si potierala aj bradavky. Nelakajte sa, na gaze sa moze objavit krv. Hned som vyhodila vsetky cumliky a kupila nove. Vyvarala som ich kazdy den. Pred a po kazdom kojeni som si poctivo vyumyvala bradavky. Zmizlo nam to asi po tyzdni. Nastastie sme sa toho zbavili nadobro 🙂

kvietocek7
21. sep 2008

ahoj
no nech to uz je cokolvek, skus si zarobit 1lyzicku sody bicarbony s vodou, asi tolko vody co by si vypila na bolest zaludka a do takto rozrobenej vody si namoc gazu alebo vreckovku a aj ked za nie velkych prijemnosti to skus malemu opakovane vytrierat z jazycka. A tiez ak kojis babatko tak treba to urobit aj na prsnikoch. Ono sa to totiz moze prenasat. Je to dost osvedcene a da sa tym predchadzat aj vedlajsim ucinkom vselijakych antibiotik ci inych liekov.

spathiger
23. sep 2008

My to tiez mame, doslaka! Male cervene vyrazky okolo pusinky a nosteka a biele okruhle loziska (priemer cca 2 mm) na jazycku. A este aj akysi biely povlak na pere v lavom kutiku. Na bradavkach zatial necitim nic nekale. Vo stvrtok idem k dr., tak sa popytam. Dovtedy skusim aspon tu sodu bik.

marika80
23. sep 2008

Nasa mala to mala od narodenia, dostala aj antibiotika, nic nezabralo, vobec sa jej to nerozsirovalo, a nemala to nikde inde len na jazyku. Dr povedalm, ze z mlieka nech s tym nic nerobim. Jak zacala jest tak jej to zmizlo 😨