Biely povlak na jazyku bábätka. Čistiť ho?

vieroslava
10. mar 2007

Ahojte babule,
chcem sa vas spytat ci cistite a ako biely povlak na jazyku babetiek?
Moje tyzdnove ma z mlieka az biele hrcky na jazyku a pocula som kadejake nazory,dokonca niekto o tom ani nepocul.
Dakujem

yesno22
10. mar 2007

ahoj, mne pediatricka kazala prist, ak objavim nejake hrcky v pusinke...povlak nevadi, ak pokojeni po case ustupi alebo zmizne...

vieroslava
autor
10. mar 2007

praveze jemu ten povlak nemizne,a tie hrcky to je len to mlieko niekde v hrubsej vrstve. Mamina mu to chcela vycistit vreckovkou,ale nepusti do papulky. Ja mu verim,ze je mu to neprijemne.

ivankaalenka
10. mar 2007

moze to byt zaba?teda snoor? Treba ist k doktorke, mne na to dala liecik a zabralo to, dovtedy sme sa trapili, netrap ho a nech mu doktorka urobi vyter a da lieky.

biccy
10. mar 2007

To bude pravdepodobne ten soor,co spominala ivankaalenka.V lekarni na to maju boraxglycerin,nazyvany aj ruzovy med.Ma to velmi vela babetiek.Pracujem v lekarni a vela mamiciek sa na to pytalo.Ja som si to pred porodom tiez kupila,ale nastastie sme to zatial nepotrebovali. 🙂

melory
10. mar 2007

nam na to pediatricka dala kanavit a ten zabranoval jeho tvorbe, ale kupuje sa na to aj fialova voda, no ta vsetko zafarby, najlepsie poradia v lekarni.

evickaleh
10. mar 2007

vieroslava moj malinky to mal tiez, zvycajne sa to urobi babatkam, ktore piju z flasky. Nam na to lekarka predpisala taky sprejcek candibene a ten som strekla na tycinku vatovu a s tym som mu poutierala jazycek. A zmyslo to o par dni.

erika153
10. mar 2007

inak ja som si chcela tiez kupit ten ruzovy med a v lekarni ma upozornili ze sa zistilo ze obsahuje rakovinotvorne latky tak ho stiahli a ani ho uz nevyrabaju... v niektorych lekarnach ho ocividneeste stale vyrabaju tak maminy radsej pozor na ruzovy med! 😖

evickaleh
10. mar 2007

erika ahoj ty si tu? uz mas net? ako je v prahe?

nera
10. mar 2007

biely povlak sa vytvára po papaní, ten je najlepšie odstrániť tým, že napr. maličkému babätku jazyk vyčistíš plienkou, ja som to malej robila od narodenia( a nemali sme žiaden problém s týmto), má to strašne rada, najmä teraz keď jej pomaličky idú zúbky, teraz z jazyka prejdeme aj na jasienka.
Ale aby som sa vrátila k témt, ten biely povlak môže zapríčiniť to, že babätko bude bolieť jazýček a vôbec všetko vnútri ústočiek, tak mi aspoň hovorila mamka(bývala detská sestra).
Takže netreba nič dávať, stačí prejsť cez jazýček plienkou.

biccy
10. mar 2007

Erika,to fakt?Ja som pred materskou,bola cele tehot.doma na marodke.A vobec som to nevedela.Takze sa ospravedlnujem za chybne info. 😒

mimakro
11. mar 2007

Kup si boraxglycerin (v nemocnici sme ho bezne pouzivali,o karcinogenite som nepocula)v lekarni-je to taky priehladny sladky sirup. Prst obal do plienky alebo klasickej vreckovky a namoc do boraxglycerinu. Potom vsetko povytieraj. Ak nema bolesti,ani problemy pri sani o soor(infekcia sposobena Candida albicans) pravdepodobne nejde. Ak by to neprechadzalo,ja by som zasla k pediatrovi. Treba to sledovat a vytierat,mozno postaci iba plienka ak by si sa boraxglycerin bala dat.
Melory-kanavit je K vitamin(dolezity pri krvotvorbe a materske mlieko ho obsahuje iba velmi malicko ak vobec),ktory sa podava iba dojcenym detom do siestich bez ohladu na povlak v puse.

nici
11. mar 2007

vieri my sme s tym mali problem, a lekarka nam kazala poctivo vyvarat a sterilizovat vsetky dudle na flase, flase a cumliky. a potom sme dostali k tomu nejaky liek a plus gazou mu to zotierat.
drzim palce 😉

ivankaalenka
11. mar 2007

moja mala mala soor ako svet, sala pri tom normalne, lekarka jej musela predpisat Diflucan, ten je na Candidu, lebo ani ten Candibene jej uz nezaberal a ten ruzovy med by som fakt neskusala, naco tahat certa za rohy?? A zotiert pusinku plienkou? No neviem, ak nema soor, nemal by byt povlak, ak je, plienka nestaci, proste treba ist lekarke a hotovo, samo sa to nevyriesi

michaelab
11. mar 2007

nasej malej na to zaberala soda bikarbona vo vode...das si pol lyzicky sody do malej sialocky s prevarenou vodou, nechas vychladnut a potom cistou vreckovkou povytieras ustocka

kika25
3. jan 2008

My mame s Lenkou hekticke obdobie, tu zabku z jazyka jej vytieram plienkou namocenou vo vode so sodou bikarbonou pred kazdym kojenim, celu noc bola nervozna a plakala, muselo ju to boliet, zaspala az v mojom objati v posteli, to som mala zasa ja nepokojny spanok,aby som jej pocas mojho spania neublizila...a rano, chudatko,ked som jej pusinku vytierala, ostali mi na plienke az krvave fliacky...vycitam si to,neviem, ci som jej to nerobila prilis silno,ale to vlastne ona mi cucala prst /pred kojenim bola hladna.../ kazdy den je nieco nove,co treba riesit, uz aby sa to zacalo zlepsovat,lebo mam pocit,ze ju len trapim...

elize
9. jan 2008

Náš Maxík má tiež žabku. Dnes nám to potvrdila aj naša dr. Poradila nám zmiešať sódu bicarbónu s práškovým cukrom, namočiť gázu do prevarenej vody a do tejto "zmesi" a povytierať jazýček, podnebie - proste celú pusinu. Ak by to nezabralo do dvoch dní vraj nám predpíše niečo iné - myslím spomínala fialovú vodu. Stále mu chutí papať, ale pri jedení a v posledných dňoch aj medzi kŕmeniami je veľmi nekľudný. Možno je to kvôli tomuto.
Neviete čo môže žabku spôsobovať?

kubko
17. jan 2008

ja som ani nevedela ze to mala ma, len rano pred poradnou som jej nasla biele fliaciky v kutikoch. Doktorka jej dala 1/4 nejakej tabletky a este na dve mi dali domov a bolo po tom. Vraj je to z nedostatocnej hygieny bradaviek a kazala mi ich umyvat repikom.

POZOR na fialovu vodicku, hovorili mi, ze je rakovinotvorna, tak ju do ustociek babatkam uz nedavaju.

elize
17. jan 2008

nám dr. dala candibene. Je to hnusný antimikotický sprej a je po žabke 🙂 Nám v nemocnici hovorili, že si máme bradavky umývať pred každým kojením a aj po ňom len čistou vodou. Aj napriek tomu, že som túto radu dodržiavala, Maxík žabku dostal. Vyskúšam ten repík 😉

kubko
17. jan 2008

a este som zabudla dokina mi kazala vysterilizovat dudle

susik77
18. jan 2008

ahojte, urcite je ta gencian. violet-ten fial. roztok karcinogenny? nam to detska dr. predpisala-teda kazala kupit a ze mam malej kvapnut kvapku na jazyk a ze si to tam rozlozi po jazyku...

tanja61
19. jan 2008

violet gencian pouzivali uz nase mamy a ktovie ci aj babky tak teraz sa ukazalo ze by bol karciogenny?a myslim ze keby bol tak ho nepredavaju pre babatka..... 😉 ale nemal by sa pouzivat dlhodobo asi ako vsetko

dzidzuska
19. jan 2008

nam sa to samo statilo

alexandrakeselova
19. jan 2008

Ahojte
tu je zopar bezpecnych prirodnych receptov na soor.
Ustny soor mozno liecit tak, ze budete natierat jazyk a sliznicu v
ustach (napr.vatovou tycinkou):
1. Echinacea-extrakt a glycerin (pomer 1:1) - malo by sa to dat namiesat
v lekarni

...alebo 2. ruzovy hydrolat (z ruzi) podla Stadelmannovej - neviem, ci
je u nas dostat, v rakusku asi hej
(v pripade silnej infekcie sa moze do hydrolatu pridat zmes eterickych
olejov: levandula extra, ruza a cajovnik)

...alebo 3. propolisova tinktura

...alebo 4. ustna voda od Weledy (Ratania-Myrrhen- Mundwasser) zriedena
tak, aby to na sliznici nestipalo

Takato liecba trva dlhsie ako s antimykotikom, ale väcsinou dochadza
zriedkavejsie k recidivam.

Bradavky si pred kojenim je dobre oplachnut vlaznou vodou a po
kojeni studenou (to "huby" nemaju rady).
Ak su bradavky tiez infikovane (bolia, su cervene), mozete potierat
tym istym, cim aj usta babatka zvnutra.
Ak je infekcia uz starsia, je mozne ze sa rozsirila aj na traviace
ustrojenstvo a dalej na zadok - symtomy: hnacka (stolica moze zavanat
drozdim), male cervene pupaciky s tenkym bielym okrajom na zadku alebo
neskor: cervene flaky s jasnym ohranicenim.

majte sa krasne,

kika25
31. jan 2008

mne v lekarni povedali,ze ta fialova voda sa uz nevyraba...tiez nam dali Candibene sprej a vytierat nim pusu a po kojeni streknut aj na bradavky,aby sa infekcia nerozniesla...alebo pouzivat klobuciky.
My to mame uz nastastie za sebou, raz sa nam to vratilo a pomohlo uz len vytierania roztokom sodabik+voda.
drzte sa

junovka
31. jan 2008

Kika, ved terz Nelinke vytieram pusu fial.vodickou 😕 Akoze sa nevyraba 😕 🙂 A zase v lekarni mi povedali, ze ostatne spreje atd. takym malym babatkam neodporucaju, nakolko to dost stipe v pusinke 😉

denisocka
17. mar 2008

no dnes idem k dokyne na očkovanie,tak sa opýtam čo to je...ináč,aj malý ma na dupe take 2-3 popáčiky s bielou bodkou dnu-to akože z infekcie v trav.sys????som počula že to je ako zo zaparenie 😲 a ešte, aj stolica mu pachne,no neviem či za droždím-už dlho som nerobila kysnutý koláč 😀 ale dnes ovoniam poriadne,ak ma to nešlahne o zem 😀

denisocka
17. mar 2008

sme s5,vraj to tam nič take nemá-vlastne,že to nič nie je (zatial) a že červeny jazyk môže mať z tohgo,že tam pcha ruky a žužle ich 😀

denisocka
21. jún 2008

no vyťahujem tuto temu s5 -lebo už mám nervy!

máme stále na jazyku biele škvrny a obšas su tie škvrny-mapy aj vnutri červene,jazyk je akoby oparený niečim vracim,čo samozrejme že z MM nemôže byť. Bola som s tým zas u dokyny ak sa vyjadrila že je to normálne,že nejaka GEOGRAFIA JAZYKa,podla nej aj keby mal soor tak aj to je normálne a netreba liečiť 😠 takže uznajte že moja dokyna nema všetkých 5 pohromade 😖

takže máme biele mapy,ktre sa menia,stale su inde na jazyku,jazyk je cely akoby biely a občas je taky akoby červeny vnútri máp. čo som ale spozorovala 2x,že jazyk sa mu vyčistil ked ochorel -že pokašliaval,soplil,zvýšena teplota (ako ked na chrípku) vtedy mal jazyk zrazu krásny ružový,akonáhle sa vyliečil - Fenorin P, Pamycon,Homeopaika -jazyk je zas taky flakaty

ludia viem že nie som jedina,tak skuste napísať či to poznáte

sirinka
21. jún 2008

no ja neviem, klara mavala tiez zo zaciatku biely povlak, ale na celom jazyku a dr povedala, ze je to iba z mliecka, odkedy prikrmujem, uz nema. ale to sa neda takto, to by fakt mal riesit odbornik, ktory to aj vidi. inac keby tam nejaku mykozu- plesen, asi by si to mala aj ty na bradavkach, pokial dojcis, tak ozaj neviem 😖

denisocka
21. jún 2008

nie,mykoza to nie je,to som mala prve týždne ked som bola po operácii abscesu a brala som ATB,potom mal malý žabku,mna svrbeli bradavky tak nás oboch preliečili diflucanom,takže oor nie-to by som vedela .to su take silno biele mapy bna jazyku,cez stred alebo po kraky,take nepravidelne kruhá a obšas v tom kruhu,mape je jazyk črveny jak pobarený