Bolesť svalstva pri chorobe. Máte podobný problém?

pedroma
20. nov 2009

Náš syn minulý týždeň prekonal už svoju 2. parainfečnú myozitídu. Zjednodušene - zápal svalov. V jeho prípade je jej prejav na dolných končatinách, syn sa sťažuje na bolesť nožičiek, nechodi, presuva sa štvornožky. Stav trvá 2/3 dni a je "sprievodnym" javom prave prekonavaneho virusoveho ochorenia. Samozrejme vyžaduje hospitalizaciu, pre vylučenie závažných symptómov pri bolesti DK (reuma, leukemia, juniv. atr. apod.).

Má niekto podobný problém?? Budem vďačná za všetky dostupné informácie.

pedroma
autor
23. dec 2009

som sem nahliadla po čase...

Uff, nik nema podobny problem? Na jednej strane ma to teší, je to závažná komplikácia popri prebiehajucom infekte, aaaale...tak rada by som si pokecala sso spriaznenou dušou 😅 . Nestretli ste sa s tym? Mozno nie osobne, ale napr. v pribuzenstve, sirsom okoli?

strapco13
23. dec 2009

Pri virusovych ochoreniech je normalne ze svaly bolia..ale to ze prestane chodit je vaznejsi stav..treba vylucit lozisko infekcie..a treba ho odstranit skor ako sa poskodenie svalov zhorsi, eventualne ine komplikacie..
takze pediatricka by vam mala vysetrit moc, krvny obraz vratane odberov na ASLO, LATEX, CRP, sedimentaciu, a mala by Vas poslat na krcne, urologiu, stomatologicke vysetrenie, gastroenterologiu
Stomatologicke ale vratane zubneho RTG..moze byt nieco skryte pri koreni
urolog pozrie aj oblicky na USG,
gastro..ci nie je infekcia helicobacterom ev. iny problem
usno-nosno-krcne...doktor /nie sestricka/ by mal spravit vyter z krcnych mandli, z nosa a nosohltana, skontrolovat nosnu mandlu, eventualne RTG prinosovych dutin /to sa ale tyka skor starsich deti a dospelych/
pri vyluceni loziska infekcie sa da povedat az po 4 negativnych vysledkoch, ze lozisko infekcie nie je

pedroma
autor
30. dec 2009

strapco13, vdaka...vazim si to.

Mohla by si mi prosim Ta zodpovedat:
1.) bolo nam vysvetlene, ze parainf. myo nie je progresivna (jedna z mála pri poruchach svalstva), nemusime sa bat poskodenia 😒 ?!?! Tak ako to je?

2.) preco nie je jednotnost v postupoch zistovania pricin? Samozrejme, ze sme neabsolvovali ziadne krcne, sono obliciek, nieto este RTG zubov! Mam o uvedene vysetrenia ziadat aj teraz, cca 2 mesiace po? Alebo az zas v akutnom stave?

3.) je nutna hospitalizacia? Podla mojej skusenosti odbery a moč mozu ist cez dets. pediatriu, prip. odborne konzultacie priamo u špec. dr. v ambulancii, podobne aj RTG, sono a ine..

Prvy krat sme si odlezali na detskom oddeleni, odporucene boli len neurologicke a ortopedicke konzilia, kde primar ort. po RTG coxov a kolien nenasiel ziadnu patologiu, primar neurologie navrhol CT mozgu, tak isto bez nalezu. EKG v norme. Krvne odbery a moc boli kazde rano: moc bez nalezu, krvne: zvysene hodnoty svalovo-pecenovych enzymov (CPK trojnasobne nad labor.normu,AST). CRP bolo nulove, 1% blastov, kontrolny odber o mesiac uz bol v poriadku, o dalsieho pol roka tiez OK. Ostatne (mononukleoza, bolerioza,reumat.faktor...) negativne.
Druhy krat som hospitalizaciu odmietla. Odstupnost medzi prejavmi choroby 21 mesiacov. Opäť boli zvysene sval.peč. enzymy, a CRP uz bolo 21 (liecba cez ATB), sedimentacia 11/27. KOntrolne testy o mesiac boli OK.

4.) ako sa danemu stavu vyvarovat, resp. ako zmiernit priznaky? Viem, ze je to virusove, prenasa sa vzduchom a podobne, a uplne sa izolovat je nezmysel...ale ako sa da tomu aspon ciastocne predchadzat? Syn bol (je) hypertonik, povinne RHBtujeme - myslis, ze je tam suvis (sval. aparat, nevyzretost CNS)? ESte doplnim, ze syn ma znizenu bunk. imunitu (nastaveny na IMUNOR).

pedroma
autor
30. dec 2009

Este ma zaujima RTG zubov - syn ma 4 roky, ako prebieha v takomto veku? Myslim, ze mi tam neobsedi...hmm

A bakterie typu Helico - myslis vysetrenie prostr. sondy do zaludka??? Ja nie som striktne proti odb. vysetreniam, jasne, treba zistit pricinu, ale brr, invazne zasahy vždy zvažujem. Je pri malych detoch iny sposob?

Dakujem 😅 E.

anica
30. dec 2009

Ahoj Pedroma, akurat citam, co tu pises....Ja mam syna, ma rok a pol a asi pred 2 mesiacmi- niekedy v oktobri sa nam stalo nieco podobne. Bola nedela a maly bol od rana uplakany, ale behal v pohode. Pred obedom iba lezal na zemi a reval...zobrala som ho na ruky a ukludnila. Vyzeralo to, ako keby trucoval. Ale ked som ho chcela postavit na zem, tak sa zase rozplakal a nedokazal stat na nohach. Mysleli sme si, ze ma nieco s nohami / napr. zlomenina, natiahnutie vazov.../Predpokladala som, ze niekde spadol. On nerozprava, tak to bolo zlozite....Isli sme na pohotovost do BA, spravili RTG oboch noziciek- nic nezistili. Ale bolo evidentne, ze ho nozicky bolia. Stale padal, nechcel stat na nohach, iba sme ho nosili. Doktor, ktory sluzil na chirurgii povedal, ze to bude nejaka viroza a bolia ho nohy v klboch, ze to u deti byva..... ☹
A ze sa zlepsi do 2-3 dni...Uz vecer zacal liezt po styroch a na druhy den poobede aj chodit. Vecer druhy den uz behal, ani som neverila, ze sa takto rychlo dostane do " formy ". Nam nerobili ziadne vysetrenia, iba ten RTG. Ten doktor sa tvaril, ze je to normalne 😕 , manzelovi sa to samozrejme nezdalo, stale dookola opakoval, ze ma urcite nieco zlomene...
Moja mama ma kamaratku a ona spominala, ze jej vnuk mal nieco podobne. Z nicoho nic prestal chodit- tiez na 2-3 dni, absolvovali vsetky mozne vysetrenia / ORL, chir.,ortop.,kardiologia...../, pretoze sa im to niekolko krat zopakovalo- a nikto nic nezistil. Az nakoniec boli u imunologicky a ta zistila zniz. imunitu. Ona povedala, ze to takto byva- dala im lieky na podporu imunity a odvtedy sa to nezopakovalo.
Uf, ale som sa rozpisala. Dufam, ze ti to pomohlo. Ja si myslim, ze to nieje az take neobvyke u deti 😉

strapco13
30. dec 2009

pedroma..takze postupne

1. samotna parainf.myo nie je progresivne ochorenie..ale pokial sa neodstrani pricina..lozisko infekcie sa mozu pridruzit komplikacie, ktore celkovy stav mozu zhorsit. Po atake ochorenia sa stav pacienta normalizuje, t.j nenechava nasledky ako je to pri inych progresivnych ochoreniach /postupujucich/, hedy sa po prekonani ataky satv pac zlepsi ale neda do normalu. a kazdy atak ochorenia stav pac. horsuje aj v kludovom stadiu.

2. tazko sa da v medicine urcit jednotnost postupov..kazdy pac. je iny...ale moj nazor je, ze na tieto vysetrenia by mal poslat kazdy obvodny lekar. Lozisko infekcie sa praveze ma vylucit vtedy, ked je pacient v kludovom stadiu, najskor 2-3 tyzdne po prekonani infektu takze urcite ziadaj o tieto vysetrenia

3. ak mas v okoli kvalitne specializovane ambulancie, alebo mas moznost k nim dochadzat, tak nie je nutna hospitalizacia, ale ak nemas tuto moznost, alebo nemocnica, ktorej veris je daleko, je jednoduchsie byt hospitalizovana s dietatom a odtial chodit na jednotlive vysetrenia ako dennodenne niekam dochadzat...ja si myslim, ze je to individualne, kto, co preferuje.

4. jednoznacne ma vyznam zlepsovat imunitu..parainfekcne ochorenie znamena, ze prebieha popri infekte, t.j.ak neochoriem, dany stav nenastane..ja viem, ako predist ochoreniu dietata v tomto veku, ze 😅 ..zakladom hygiena, otuzovanie, vetranie, spravna zivotosprava a ostatne vseobecne zname veci, a potom liekmi a roznymi pripravkami na podporu imunitu..tie doporuci bud pediater alebo munoalergolog..a samozrejme treba liecit ostatne ochorenia, ak su..pr. alergia, srdiecko..a pod

5. RTG zubkov u dietata je zlozite.. vo vacsine pripadov sa tomu zubari ccu vyhnut..lebo mliecne zubky aj tak raz vypadnu...ale na specializovanych pracoviskach sa da bud po spracovani /ustnom..t.j. ukecani/ alebo po tabletkach, kt. utlmia dieta spravit dane vysetrenie, vo vynimocnych pripadoch aj v celkovej narkoze..toto a ostane vysetrenia som spominala nielen pre Tvoje drobca ale aj pre ostatnych a starsich, pri nich prichadza RTG zubkov a napriklad aj prinosovych dutin na usno-nosnom-krcnom do uvahy
deti malokedy maju skryte zubne potiaze, vacsinou ak je v zubkoch problem, tak ho vidno a netreba RTG..u starsich sa bez RTG neda jednoznacne vylucit lozisko

6. helokobacter sa najcastejsie zistuje pri vysetreni s hadickou, ale da sa aj z dychu...postup Ti presnejsie vysvetli gastroenterolog..ale urcite sa to da, hadicka u tak malych deti, len v nutnych pripadoch

Dufam, ze som pomohla.

Parainfekcne ochorenie nemusi znamenat, ze v tele je nutne lozisko infekcie a ze treba nieco odstranovat alebo liecit..pretoze ho mozme prekonat aj len 1x za zivot.Aj ked sa zopakuje..je to stale len sprievodne ochorenie pri inej chorobe...ale treba vylucit, ci v tele nie je lozisko infekcie, aby sa vylucilo opakovanie /nie je to prijemne pozerat na dieta, ktore ma bolesti, nevie sa postavit, aj keby to malo byt "len" 2x rocne/ a eventualne priduzenie inych komplikacii...pretoze ak v tele je lozisko infekcie a mam napriklad parainf.myo..ochorenie odoznie, svaly ma nebolia, ale pri dalsom "beznom" ochoreni mozem mat nielen parain. myo ale uz aj dajme tomu reumaticku horucku na strdiecku..a to uz sa nemusi normalizovat..

Tymto nechcem strasit..ako som povedala..napisala prekonanie parainfekcneho ochorenia neznamena, ze nutne v tele je lozisko infekcie..ale len to, ze ho treba vylucit.

roasha
31. dec 2009

anica,pripomenula si mi,aj dcera mala rovnaky problem,ked mala 15mesiacov. 😕
tiez doobeda normalne behala,na obed si na hodinu pospala,a ked sa zobudila,nedokazala sa postavit. 🤐
na pohotovosti jej tiez urobili RTG noziciek,bedernych klbov/lebo problem bol zdanlivo v bedernom klbe,tam si nozku setrila/,
vsetko bolo negativne,urobili vsetky mozne odbery/KO,ASLO,koxa/,neurologia,chirurgia,/ortopedia/-vsetko vyslo aj opakovane negativne.

odvtedy sa tento problem nezopakoval,trvalo to jeden den,ale bola to obrovska bezradnost. 😔

pedroma
autor
1. jan 2010

vrela vdaka za vsetky reakcie. V okoli je XY deti, kt. prave prekonavaju chripku (resp. inu pliagu) ... a to moje dieta zrazu prestane chodit, fakt som bola bezradna (roasha 🙄 )

anica,
aj nas najskor poslali na ortopediu + RTG, dokonca 2x, aj ked ja som tvrdila, ze zrejme chyba nie je v klboch, pretoze sice vtedy nechodil, ale stvornozkoval o zavod. Moj (laicky inziniersky 😵 ) nazor bol skor vo svalovom probleme - vsetky odnože myopatie patria pod neuro. A mali sme aj neur. konzilium, ale v miestnej NsP nepadlo taketo podozrenie, dg.-tikovali nam ho az v druhom okresnom meste, kde vtedy lezalo s podobnym problemom 9 deti 😒 ! Miestna neurologicka bola doslovne zhrozena, spominala, ze to za 30rocnu prax nevidela. Nemali ste vtedy zvysenu ani kreatinkinazu( resp. kreatinphosforkinazu), lab. skr. CK (CPK)?

Syn ma znizenu bunkovu imunitu (ZBI), od septembra je nastaveny na Imunor-e, snad je este skoro hodnotit ucinnost. ZBI mam aj ja osobne, a uz dlhodobo. Tiez som na Imunor-e, a ked je chory syn, tak spravidla aj ja, ale zapal svalov ma zatial nepostihol. Ale som si vedoma - co iny organizmus, to ine zatazenie a prejavy . Strapco13, myslis, ze by to mohlo byt aj na autoimunnom podklade?

A na zaver prajem zdravý a šťastný Nový rok!!

pedroma
autor
1. jan 2010

Strapco, teraz som si spomenula...v oktobri bol maly na na zubnej prehliadke, dr. nenasiel závažné kazy, nic na vrtanie, odporucil iba fluorizaciu. Zubky mu pozeral aj takou miniaturnou kamerkou, vsetko sme videli aj na monitore. Ale jasne, RTG to nebol.

Detska gastro v nasom meste nie je. Ale uz mam vybavene odporucanie, zial objedn. az o cca 2-3 mesiace.

roasha
1. jan 2010

hm,zaujimavy fakt,dcera je alergik/roky na antihistaminikach/,a pokial sa nemylim,tak je to uz 4.rok nastavena na liekoch podporujucich imunitu.
ked sme ale mali tento problem,tak este tieto lieky nebrala.
vtedy sa lekari viac menej zaujimali aj o take fakty,ci ju nieco nepostipalo/aj 1/2r dozadu,-muchy,komare.../,a je pravdou,ze aj po komarovi mala prehnane reakcie v mieste vpichu.
nakolko u nas nedokazali nic krvne testy,RTG,ani sono,a viac sa to neopakovalo,bolo to uzavrete ako pricina neznama.
teor.sa vraj stava,ze moze dojst k "pricviknutiu nervu"...ale mohlo to byt cokolvek.... 😔

roasha
1. jan 2010

aproppo.zubky sme vzdy mali,aj mame vo vybornom stave..klop,klop...takze aj tieto by sa v nasom pripade mohli vylucit,ale nakolko je zväcsena nosna mandla,tak lapneme kazdy bacil preletiaci okolo/je to uz sice lepsie ako predtym../...no,ktovie kde bol"pes zakopany"... 😒

anica
1. jan 2010

Nam nerobili ziadne odbery 😠 Ja som na tom netrvala, verila som Dr., ze je to mozne pri malych detoch. Hovoril, ze aj nas pri chripke bolia klby, svaly....a deti mozu zareagovat takto. Neviem, ci mam teraz s nim chodit po vysetreniach. Ale vtedy, ked sa to stalo, tak nemal ziadne priznaky nejakej infekcie: / sopliky, kasel, zvys. TT /
Chory byva casto, pretoze nachyta vsetko od dcery, ktora nosi zo skolky choroby ☹

pedroma
autor
1. jan 2010

ano, ustipnutie riesili aj u nas. Testy na boleriozu boli neg.. A cas od casu mame problemy aj so zväčšenou nosnou mandlou (v prechodnych obdobiach), nasa ORL dr. nie je (zatial) za jej vybratie. Vzdy sa krasne upravi, uska nebolia, na zvukovody netlaci ... ale ked tak rozmyslam, ked mame nadchu, tak vzdy len zadnú, mam vzdy pocit ze je zahlieneny az k pätám, a nie a nie to dostat von, a este mame casto "chytene" hlasivky + ten stekotavy laryng. kasel, hmm...

U nas je predpoklad, že spúšťačom je virus. Tak ako popisala Strapco, parainfekcne, cize popri infekte, a ako odoznieva choroba, zlepsuje sa aj tato pridana komplikacia. Ja uz ani nehladam (ale zas sa ani nebranim 😎 ), kt. typ infektu nam to spúšťa, pri napr. stale novych mutaciach chripky je zrejme dost obtiažne -finančne, časovo a bla,bla- urcit jej presny podtyp. Chce to asi lepsiu prevenciu, silnu obranyschopnost, a aj ked uz nastane, ako postupovat, co nezanedbat, ako minimalizovat prejavy, regenerovat svalstvo a tak.

strapco13
1. jan 2010

pedroma..nemyslim /ale vylucit to na dialku neviem/, ze by islo o autoimunitne ochorenie..to by sa bez prislusnej liecby nezlepsilo..treba skontrolovat nosnu mandlu..mozno ona je zodpovedna, preco mala vobec ochorela a nasledne s ym prisla aj parainf. myo
pri nadche skus: preplachnut nos morskou solou..tak aby zatieklo cez nos az do ust, nasledne odsat alebo vyfukat..ak ma aj opuch sliznice, co pri nadche vacsinou je, tak nech si po aplikacii morskej soli, dieta lahne , hlava do zaklonu a nakvapkat nosne kvpaky..nasivin, Olynth a pod..a lezat tak aspon 10 min..ocisti sa tak a odpuchne aj nosohltan..kde je nosna mandla a vo vacsine aj zdroj nadchy

roasha..malej sa to neopakovalo..lebo sa jej lieci zakladna pricina, preco ochorela..t.j alergia a znizena imunita..pokial dobre reaguje na liecbu..tak by nemala ochoriet /ked tak miernejsie ako keby nebrala tieto lieky/ a tym padom by nemala ma t parainfekcne ochorenie..takze pokracovat v liecbe..ale ak ma zvacsenu nosnu mandlu..tak von s nou..ak nebude spravne dychat nosom, bude dychat ustami a kedze sa vzduch nebude cistit, oteplovat a zvlhcovat v nose, tak ten neocisteny, studeny a suchy vzduch pojde cez usta na priedusky..duplom ak je alergik, by mala mat nosnu mandlu mensenu, aby sa jej alergeny nezacali zachytavat v prieduskach /laicky povedane/

roasha
2. jan 2010

je pravda,ze ta nosna mandla je zatial taky nas postrach.....bolo doporucene 3-omi ORL jej "cviknutie" 😅
ja som bola zatial za odklad/ale jedina vec,ktora ma brzdi,ze mala ako jedinacik,je na nas asi az prilis naviazana,este nikdy nebola nikde sama,ale pokial to bude nevyhnutne,-dame ju von/...zatial "nehuhne,nechrape,a dycha norm.nosom",pokial nie je nachladnuta,ale je pravda,ze ta mandla je dost velka/resp.dlha/...a ano,aj my sme mali velky probl.s laryngitidami/aj opuchom hrtanu/. 😔
teraz je to uz lahsie zvladnutelne,dcera ma uz 7r,a laryngitida je cim dalej zriedkavejsia/od jesene mala len raz,predtym to bolo aj 4-5x/..cize uspech 😒
je ale nastavena na antihist./xyzal/,ma spraye na alergiu/flixotide,ventolin-akut. reakc./tie zvys. podla potreby,ale skusame ich pomaly vypustat uplne na dopor.imunoalerg.-mozno aj preto teraz mavala caste nadchy/,kvapky do nosa/flixonase,livostin/a ano aj morska voda v spray, par krat nam uplne nahradila kvapky,ked som tie nechcela pouz.dlhodobo/,kortikoidy vo forme tabl.,aj cipkov/pri akut./,ribomunyl...je toho dost,ale naozaj je to podst.lepsie,ako bolo predtym
a na to uplne odhlienovanie je vyborny" OKI"/robeny na dopor.z ORL,ale kupim aj volne v lekarni/,ten pouzivame ale len pokial je to uz dlhodobe zahlienenie/viac ako mesiac,ale tiez to uz byva zriedkavejsie/
no a plus kupel.liecba,chodievame do HU na term.kup.,leto more.../dieta od styroch plava ako zaba/,a ta voda ako taka jej robi naozaj velmi dobre

roasha
2. jan 2010

alergik,-u nas je to viac menej alerg.potrav./jahody,slivky,broskyne-toto ovo.pokial nie je tepel.sprac.=quinckeho edem/-preto musi byt stale nast.na antihis.,
a potom atb/penicilin,ROVA,a ospexin/,pele mame napodiv negat./aspon to/ 😝

roasha
2. jan 2010

to anica,prekvapuje ma,ze vam nerobili ziadne odbery,/na pohot.sme boli poobede,ale na chirur.naozaj kmitali,hned sme mali rtg,usg,-lekar obvolal este aj kolegov na konzult.,a rano sme mali kompl.odbery,-aby sa vylucil zapal,obtelefonoval aj neurol.aby sme mali vsetky vys.bez cakacky/,a po urc. dobe sme mali zasa kontr.vsetky vys./s tym,ze keby sa to este niekedy zopakovalo,ziadne objednavacky,ale okamz. opak.vsetky vys/

este ma napadlo,pokial sme nemali naozaj vsetky vysledky,/boli do 24h/,tak mala nesmela chodit/nosili sme ju/.
vyhodu sme mali aj v komunikacii s nou,lebo uz v roku pekne vedela rozpravat/spajala slova do viet/,tak aj pri lokalizacii to bolo jednoduchsie,aj ked niekedy "bolela cela nozka",niekedy bederny klb/hlavny problem/,koleno,... 😅

pedroma
autor
2. jan 2010

anica,
to Ti verim, ze skolka je perfektna na prenos ochoreni...ale ked vidim, ako tam maly napreduje (nemylte si ho z asocialom 😵 ): v kresleni, v obliekani, v stolovani a tak. Doma som zrejme nebola dostatocnou autoritou 😠 . A vlastne, po 1x mal parainf. myo, ked este skolku nenavstevoval, 2x sa nam zopakovala pred mesiacom.
A tiez sme pri prvom raze leteli na pohotovost, a sluzbokon. dr. sa s nami ani nechcela bavit - ihned hospitalizacia, a v ramci prijmu na lozkove odd. prebehol krvny obraz, moc, EKG.

roasha,
mam dojem, ze mame mozno rozdielne problemy. Myopatie su svalove poruchy, u vas bol zrejme zapal v bedrovom klbe. Oprav ma, ak som zle pochopila 😉 . A vies ze aj náš má potrav. alergie? Fuu, ale tam by ma nenapadlo hladat súvis (uz aj tak nad tym rozmyslam na vsetky svet. strany).

strapco,
mandlu poslem po vikende na kontrolu 😅 ... ale ako uviedla aj roasha: syn nechrape, nechrci, dycha ustami, tympanometria OK, u nas dr. nevidela (zatial) indikaciu na jej vyber.
K slanej vode: prieplach je u nas v nedohladne (ale dakujem). Malemu su 4r., "nespolupracu" pripisujem zatial jeho veku. Ale normalne -pocas celeho roka- fungujeme na Vincentke v spreji, resp. Mar-e. A tiez je kazdorocne pri mori na dovolenke, tam uzasne vidno ako sa "precistia" dutiny, prve dva dni mu z nosa len tecie 😝 . Vlastne, kebyze nechodime k moru, u mojho syna by som "sviecky" pod nosom hadam ani nikdy nevidela, zadne nadchy sa tak neprejavuju.
strapco, prosim Ta, objasni mi - pri akej hodnote CRP (v sere, S-CRP) je dovod na liecbu ATB? Resp., do akej nameranej je virusoveho, a od akej uz bakterialneho povodu? A praktizuje sa popri preukazat. CRP vzdy aj vyter ( z nosa, mandli)?

roasha
2. jan 2010

pedroma,nie,dcera nemala zapal bed.klbu,u nas sa pricina nenasla,a probl.odoznel do 24h.

pedroma
autor
3. jan 2010

ok roasha. Som usudila podla poslednej vety z prispevku o 11:53 😉 .
A dcerku bola/je fakt velmi sikovna, ked vedela poukazovat (na svoj vek), kde bolí. U nas to zacalo dva tyzdne po jeho 3.narodeninách, ale maly oznacoval velmi obsirne - proste bolia nozicky a hotovo. Teraz (4,5r.) ukazoval presne - lytkova cast oboch DK, citujem: nozicky zozadu pod kolienkami a nikde inde.

pedroma
autor
3. jan 2010

roasha, a tych 24hodin nechodila vobec pre tie bolesti? Ci ste ju setrili, a iba nosili? Nvedela sa vobec postavit po celu dobu?
Nas maly mal tie bolesti tiez vzdy po spanku (vecernom al. obednajsom) + viroza (hlieny, TT okolo 38). Odmietal chodit, mal viditelne bolesti, ale trvalo to len hodinku, max. 90min., presuval sa stvornozky po byte. A po tej hodinke uz behal, skakal z postele...sme s manzeom kukali 😕. Ale vecer zas spanok, a rano sa cely ritual opakoval, tie dva-tri dni. Ak by som mala zosumarizovat trvanie bolesti, cca 6hodin cist. casu/dlzka choroby.

roasha
3. jan 2010

vobec nedokazala chodit teraz uz presne neviem,ale urcite nejake 2-3hodiny vobec,aj ked sa snazila vykrocit,tak od bedry stiahla uplne krcovite nozku/az sa neudrzala na nohach,a padala/. 😔 /ale to sme uz do tej hodiny behali na pohotovosti po vysetreniach/.
potom akoby sa to zacalo "uvolnovat",tak vecer uz vedela aj stat,a pokial by sme jej dovolili,tak by uz mozno aj "neisto"chodila.
nakolko ale lekari nevedeli pricinu,tak sme jej nemali dovolit chodit vobec,pokial neboli vsetky vysledky/tych 24h/.pokrivkavala este par dni...alebo lepsie povedane batoliva chodza,ale s naznakom pokrivkavania 😔

strapco13
3. jan 2010

CRP sa hodnoti tazko..pokial je v dieta bez priznakov, tak zvysene CRP znamena vacsinou skryty zapal a treba
pokial su priznaky tak do 50 je to vacsinou virusoveho chrakteru, do tych 70 moze byt hocico, vysie hodnoty su urcite bakterialne
ale..v medicine je mozne vsetko, a nic uplne neplati...treba vziat do uvahy stav a klinicke prejavy

dana_l
3. mar 2010

mozem sa pridat - spytat? moja starsia dcera sa uz asi 3 tyzdne stazuje (cez den i vecer) ze ju boli "pusinka". ked sa jej spytam kde, tak ukaze na usta, ked jej dam prst do ust a pytam sa hore, dole, tak vravi - hore, dole. teda vsade. teraz sa zacala stazovat ze ju boli aj nozicka. v noci sa nam budi s velkym placom - boli, boli, boli. pozerala som do ust, nevidim ziadny kaz. na nozicke nevidim nijake "flaky". minuly tyzden sme boli na alergickom vysetreni (bali sme sa ci nie je alergicka na peanut butter) ale vsetky vzorky boli negativne.
prejavovali sa u vas podobne priznaky?
srdecne dakujem za rady.

strapco13
3. mar 2010

dana..boli ste na odberoch...co niekde nema nejaky zapal..krvny obraz, CRP, vyteri z nosa, hrdla?

dana_l
4. mar 2010

boli sme u doktora vcera, lea mala ockovanie. vravela som doktorovi a on vravel ze nevie. a tym sa to skoncilo. uvidime ci sa prestane stazovat. ale ak nie, tak budem chciet nejake vysetrenia.
dufam ze to bolo len kratkodoba vec.

alenka1609
2. apr 2012

Ahojte mamičky! Práve som objavila tento forum a som zhrozená.... moj malý syn má 4 roky a práve bol chorí, tiež mal teploty, zápal priedušiek a ked mu to všetko prešlo, začali problémy s nožičkami. Nenechali nás ležať v nemocnici a tým som sa chcela opýtať, či je to nutné a ako vás všetkých konkrétne liečili, lebo nám dali len brufenový sirup a vitaminy B komplex. Viac nič! Dnes je tretí deň a malý sa má lepšie, ale zajtra uvidíme lebo dostaneme výsledky, aké budú druhý raz....Ďakujem za odpoved

simivaneska
4. apr 2014

@pedroma dlho som hladala túto tému, ktorá sa pravdepodobne týka aj nás ☹. Prečítala som si vaš príspevok a je uplne rovnaký ako ten naš. Môj syn, ked mal 3 roky raz rano vstal a nechodil ☹ nevedel sa postaviť , proste katastrofa, zlakla som sa, čo sa deje. Nasledovali krvne testy, RTG, neurologia a boli sme hospitalizovaní na 3 dni v nemocke. Syn začal chodiť ešte v ten den večer, sice ako 100ročný dedo, ale pokial išiel spať, tak už aj v pohode behal a nič mu nebolo. Do nemocky sme museli aj tak, aby zistili, čo sa vlastne stalo, ale nezistili vôbec nič. Od vtedy chodíme pravidelne každy pol rok na reumatologiu na kontrolu a tam je to tiež ok. 4 roky bol klud až doteraz......syn dostal pred 7 dnami chripku, tak klasika, teploty, čajik a ležať....lenže pred 3 dnami zasa nemohol chodiť, resp. chodil iba po špičkach 😖, sťažuje sa, že ho bolia lýtka, vzali nam krv a S-CK mame 23,31, proste vysoke 😢 a v utorok ideme do KE na reumatologiu......chcela som sa opýtať, ake vysoke ste mali vy CK? A opakuju sa vam ešte tieto stavy? Bože mam neskutočný strach, aby to nebolo nič važne........

pedroma
autor
5. apr 2014

@simivaneska dobry den, CK bolo u nas cca trojnasobne nad horny lab. limit, skusim Vam pohladat neskor v jeho karte... Syn mal tuto komplikaciu dvakrat, vzdy popri infekte. Sledovany bol na neurologii, raz rocne ma kontrolu CK z krvi, Reumatoidny faktor mal negativny, reumatologiu u neho neriesili 😕
Teraz je tiez hospitalizovany?

simivaneska
5. apr 2014

@pedroma nie nie je hospitalizovaný, včera poobede už v pohode tancoval gangnam style akoby sa nechumelilo. Ja neviem, prečo vlastne chodíme na reumatologiu, ked tam vlastne mame vždy všetko ok, ale myslím si, že nevedia kam s nami tak tam 😖 ......čo je vlastne ten reumatoidny faktor? Ved možno aj nam by ho mohli zobrať, aby sa vylučila reuma. My sme tiež po tej prvej komplikacii boli aj u detského neurológa, ale ten povedal, že z jeho strany je všetko ok a tým sme aj skončili. Ešte som chcela napísať, že CK, sme zvykli mať stale (2x do roka) troška zvyšene okolo 3....... Chcem sa opýtať, po akom dlhom čase mal tuto komplikaciu druhy krat a prebiehala rovnako ako pri prvej viroze? Ako dlho nemohol poriadne chodiť?