Čakajú nás testy na celiakiu. Mám malej dovtedy podávať lepok?

strociatka
23. feb 2009

Prosim poradte ak mate skusenost, mame o tyzden ist na testy na celiakiu. Vobec netusim co mam ocakavat a vobec neviem ci malej mam, alebo nemam dovtedy podavat lepok. Moja doktorka sa neobtazovala na moju otazku odpovedat a ja neviem co robit..

strociatka
autor
28. feb 2009

tak to som teraz vystrasena este viac, mala ma nafuknute brusko a tenke rucicky, nozicky, vyzera ako etiopske dieta, ako podvyzivena

denisocka
28. feb 2009

ale nestresuj! aj my mame velke brucho,lebo mame slabe brušne svaly či čo,teda diastazu 😕

strociatka
autor
28. feb 2009

ale ona ma to brusko tvrde

denisocka
28. feb 2009

ja viem ,že ťa neuteším,lebo strach je strach -ale možno ti pomože veta mojej alergologičky,ked som sa ja prelakla,ked vyslovila diagnozu celiakia. Ja som zhíkla a ona že "čo sa deje? ved su horšie choroby na svete. Pri celiakii stači zmeniť muku a je po probleme" Ja viem,že toto nie je nič moc prijemne,ale ak by malá aj mala celiakiu,tak ver mi,že ked už na pričinu problemov prídete a začnete to riešiť,tak sa malej uľaví!!!(hrajem hrdinku,že? 😅 )

strociatka
autor
28. feb 2009

nie, snazis sa, tiez sa bojis a vies o com pisem

strociatka
autor
28. feb 2009

mimochodom, kde vas pediatricka poslala na krvne testy? k imunolog?

denisocka
28. feb 2009

na gastro aj na imuno,imunologička vezme testy až ked budu vysledky z gastra-teda reflux a krv na alergiu BKM , celiakiu a ešte neviem ake...potom ona doplny zvyšok

strociatka
autor
1. mar 2009

takze najskor gastro a az potom imuno? nerozumiem, preco teda my ideme najskor na imuno

denisocka
1. mar 2009

to mas jedno,celiakiu vie vyšetriť aj imunologička,aj pedi aj gastro.my sme prv na gastre kvoli refluxu

strociatka
autor
1. mar 2009

dakujem, ak sa do utorka nezblaznim, tak v utorok ideme na krv, kedy asi tak mozu byt vysledky?

denisocka
1. mar 2009

vysledky o mesiac,tak dozbláznenia 😔 -ja budem mať jedny okolo 3 týž. ale už asi prestanem na net chodiť,bo mi tiež zašibáva.maly krásne papa a váha stoji!!! stale 9400 rano,9800 večer. vyška stale 73m

kolko ma tvoja a ako jej chuti?

strociatka
autor
1. mar 2009

odkedy davam lepok tak jej prestalo chutit a je to jeden velky boj, v stredu ideme na poradnu, tak dam vediet, vysku aj vahu, lebo nechcem takto od oka (popravde neviem) 😉

sakura77
1. mar 2009

no tak veru,su aj horsie choroby,no´to je pravda,toto sa da zvladat,strociatka a malej aj brali vzorku z creva?viem ze jemu to naisto potvrdili biopsiou z tenkeho creva myslim

katka.carska
3. mar 2009

strociatka, hlavne drzim palce, nech to dobre dopadne!
Ja mam celiakiu uz 27 rokov, a chcem ta uistit, ze je to uplne v pohode.
Inak ked som sa pri syncekovi bala, ze co a ako, prve testy nam spravili na detskom odd.(sme z maleho mesta)-boli to len protilatky, ale vysledky boli za tyzden a negativne.
Nedavno som s nim bola na Kramaroch na detskom gastro(ale objednavala som sa sama len s vymennym listkom) - tam sme uz na vysledky cakali cca 3 tyzdne. Nastastie aj tie su negativne, no kontrolne testy nas este cakaju za dva roky-vraj sa to moze objavit i neskor.
Ja som malickemu zacala lepok davat az skoro v roku a pol.
ja si myslim, ze tie testy by ti dokazala spravit aj vasa pediatricka-ide len o to, ci by to preplatila poistovna, a ci ten vas labak robi aj tieto testy.

denisocka
3. mar 2009

katka,nam brali v nemocnici na nejkaky malabsorbčny syndrom či čo,vraj vysledky budu o mesiac.o týžden ideme na gatro a v papiery píšu,že odbery na gliadín

strociatka
autor
4. mar 2009

Ahojte, tak som tu. Denisocka takze dlzku mala ma 82 cm a vahu 1165g, tak sa mooooc tesim, ze aspon vaha nam ide 😉

Na imuno nam krv nevzali, urobili len anamnezu a krv o tyzden a vysledky o mesiac. Medzi tym sa mame objednat na gastro.

strociatka
autor
4. mar 2009

Nejak sa podvedome pripravujem na to, ze mozno mala predsa len bude mat celiakiu.
katka.carska - aj ta celiakia okrem jedla nejak obmedzuje - zdravotne?

denisocka
4. mar 2009

a čo vam vravela imunologička? ake ma podozrenie?

martao
4. mar 2009

celiakia sá dá najlepšie a najistejšie zistiť enterobiopsiou- ster zo stien tenkého čreva. Ak si na to človek zvikne, tak obmedzenie je len finančné.

strociatka
autor
5. mar 2009

imunologicka zatial nehovorila nic, vezmu jej v utorok krv a po mesiaci mame ist s vysledkami na kontrolu. Je to zatial len podozrenie a dufam, ze pri tom aj ostane. Posledne dva dni je mala zdravotne na tom velmi dobre a dokonca aj dnes konecne po dlhom case uplne normalne kakala, tak sa vytesujem, ze by ste ani neverili 😀 😀 😀

jana188
7. mar 2009

ahojte, mame vysledky, celiakiu nemame 🙂 ale nejake hodnoty su zase ine ako by mali byt, takze ideme konzultovat s lekarkou. zase to bude "beh na dlhe trate" 😖

vam sa ako dari? asi este stale cakate, tak potom dajte vediet, urcite sem nakuknem aby som vedela co je s vami.
pa

denisocka
7. mar 2009

janka-gratulujem!!!! a ake hodnoty mate zle? a ako dlho ste čakali na vysedok?to vam brali z krvi?

jana188
8. mar 2009

denisocka, nam mudr pisala mail ohladom vysledkov biopsie, je tam kopec lekarskych terminov, ktorym nerozumieme, tak sa musim ist spytat nasej gastracky nech to "prelozi" do normalneho jazyku. akurat je tam napisane ze celiakiu nemame, ale nieco ine (nedostatok laktazy) a este nieco comu uz vobec nerozumiem, je tam spomenuta aj intolerancia laktozy ale je to tam tak divne oddelene ciarkami a pomlckami, ze neviem ci to patri k negativnemu vysledku alebo k niecomu inemu, sory ze pisem ako madar, ale ja fakt uz neviem.
na vysledok sme cakali 3 tyzdne. krv nam brali v januari, tam boli zistene "neviemco"(protilatky vyskytujuce sa pri celiakii) a teraz sme boli na biopsii creva (aby toho nebolo s hnackami malo chytili sme tam aj crevnu chripku).

denisocka
8. mar 2009

jáj,aha-už sa mi rozvidnieva.a biopsia jak prebiehala

jana188
8. mar 2009

no biopsia, do nemocnice nas prijali den vopred, v noci od 12hod uz nesmel nic jest ani pit, rano to bolo najhorsie (pistal ze je hladny 😢 ), okolo 7 sa mu snazili sestricky zaviest kanilu ( zial ani na 2x sa to nepodarilo a modrinu cez celu rucicku mal este tyzden), ked to neslo tak mu dali ten oblbovak do ritky, samozrejme vyfasoval aj plienku, ani to sa mu nepacilo 😒 potom kym to zabralo sme boli na izbe, maly bol ako opity, vobec nekoordinoval svoje pohyby, potom nas lekarka zobrala do miestnosti kde mu to robili, mna vyhnali za dvere a len som pocula 18minutovy sustavny plac a krik (hlavny dovod bol ze musel lezat na tom lehatku a to on vysostne neznasa), zavolali ma a zobrala som si ho na ruky,tak sme si vydychli. cele doobedie spal alebo sa snazil trosku behat a to bolo dost komicke-este stale posobil oblbovak. potom sme par krat vracali, kakali a spali a tak dookola. Inak to vracanie je vynimocne u deti, len my vsetko tazsie znasame. Potom sa konecne po poriadnom spanku okolo 2 prebral a bolo vsetko ok. A na nic si nespomina co je uplne super.
Dufam ze nevadi tak dlhy prispevok.
da sa to zvladnut, len treba byt psychycky pripravena ze to nie je med lizat.

vy uz mate krvne testy za sebou?

strociatka
autor
10. mar 2009

normalne mi zimomriavky nabehli jana188, bojim sa, ze toto caka aj nas. Dnes malej brali krv na imuno aj na celiakiu a mala co tam za cirkus urobila, traja sme ju drzali a to bola len krv!

vysledky budeme mat az o mesiac, dovtedy som sa rozhodla definitivne vysadit lepok, mala viditelne pochudla

jana188
10. mar 2009

strociatka, hlavne musis byt ty v pohode, nas maly je extrem a hlavne co sa tyka lekarov. On ma fobiu lahnut si na to lehatko kde sa vysetruje ( inak po tych nasich castych navstevach sa ani nedivim). Odobratie krvi tiez znasal ovela horsie ako biopsiu, lebo tam bol oblbnuty. Uvidis zvladnete to aj vy, aj ked dufam ze tam nebudete musiet ist. Ja som nechcela nikoho strasit, len ja znasam vsetko lepsie ak viem do coho idem a tiez som si to od kamosky zistovala co mu budu robit, tak som bola na to pripravena. Dufam ze som nikoho neodradila.
Dnes sme boli zas na kontrole a malemu teda zistili znizenu aktivitu laktazy, co znamena ze moze mlieko a mliecne vyrobky, len nie vo velkom mnozstve.
Len co ma dnes ovela viac hneva, aj ked je to mimo temy ale musim sa vykecat lebo mi je z toho spatne, musime ist zas na hospitalitaciu koli ciastocnej obriezke. Tam bude musiet byt v narkoze a z toho mam hrozu. Som zvedava ako bude cikat ked bude po tom a bude ho to boliet.

inak teraz mam pred sebou tie vyslekdy z krvi a maly ma pozitivnu transglutaminazu IgA

denisocka
10. mar 2009

janka,to ma mrzi,nam tiež nejde pretiahnuť ipik- zatial s tým nič nerobíme. a čo je to ta transglutaminaza?- pozozrenie na celiakiu?

strociatka
autor
10. mar 2009

jani, neboj neodradila si ma, lebo uz chcem vediet co to malej je - ked vysadim lepok do tyzdna je uplne vporiadku, pekne papa, prospieva a pribera, v noci spinka pokojnejsie a je viac vpohode. Ked davam lepok, odmieta papat, neprospieva, chudne, ma vydute brusko a v noci sa budi kazdu hodinu a niekedy aj viac, vela place, chyta si brusko, ako keby ju bolelo.

denisocka
10. mar 2009

stroc-a čo všetko si vysadila a čím si to nahradila?