Čakajú nás testy na celiakiu. Mám malej dovtedy podávať lepok?

strociatka
23. feb 2009

Prosim poradte ak mate skusenost, mame o tyzden ist na testy na celiakiu. Vobec netusim co mam ocakavat a vobec neviem ci malej mam, alebo nemam dovtedy podavat lepok. Moja doktorka sa neobtazovala na moju otazku odpovedat a ja neviem co robit..

ali27
20. jan 2011

@ludmilabb ahoj, tak nakoniec u nas to bol len plany poplach, vysledky z gatra ziadnu celiakiu nepotvrdili. asi 2 mesiace na to sa mala odstavila od prsnika, zacala poriadne jest a stolica sa vlastne tymto sama upravila, aj ked jej davam doteraz Biogaiu kvapky, co je dobre aj na imunitu. drzim palce, aby aj u vas to bolo v poriadku, netreba sa dopredu plasit, aj ked chapem, ze clovek je z toho trochu zmateny a nevie co ma cakat.

ludmilabb
20. jan 2011

@ali27 dakujem za odpoved, ja neviem ako to ideme s tou stolicou vyriesit ona vobec nechce kakat ☹ a to viem ze nema tvrde, uz davam pozor na jedalnicek ale akoby sa jej vytvoril blok a nechce...objednali nas na gastro az vo februari a dovtedy jej nemam davat mlieko lebo nam vybehla aj alergia na BKM ale muku jej davat zatial mam aby to neskreslilo vysledky

danteska
13. mar 2011

ahojte,chcem sa spytat-maly ma v podstate od narodenia riedku stolicu,kakal ako maly aj 4x denne,stolica bola zelena,riedka,zapachala..od 17.tyzdna je prikrmovany ale na stolicu nema vobec vplyv ani ryza,cucoriedky,banany-nic co zapeka,stale je riedka,niekedy kaka raz za den,niekedy aj 3x a to tak ze musime ist do vane,inak by som ho ani nevedela poutierat.. 😒 ale niekedy ma stolicu aj peknu,tvrdsiu..brusko ma väcsie..ma 14 mesiacov,papa normalne,ma 83cm a 12kg,takze nejak podvyziveny nie je..ked mu dam pecivo a druhy den nedam tak nebadam rozdiel ze by menej kakal,ze by mu lepok nejak ovplyvnil stolicu.ale asi by som mala "robit pokus" dlhsie,den-dva je malo..neviem ci sa mam objednat na gastro...maly sa hrozne boji lekarov,ma paniku...mala by som radsej ist aj preventivne na vysetrenie??

zuzikkaa
13. mar 2011

@danteska ahoj,,nerob si zbytocne nervy 😉 aj moj maly mava stolicu aj 3x a tiez musime umyvat 😀 😀 😀
a niekedy iba 1x za den.to asi nebude celiakia.u nas je casto a riedka ked mam vela zeleniny den pred tym 🙂
kludne davaj pecivo a ked tak daj malemu urobit krvne testy na protilatky na celiakiu,aj napriek tomu ze sa maly boji.aspon budes kludnejsia.
nam uz tiez testovali,,lebo ja mam celiakiu tak to sledujeme 😉

danteska
14. mar 2011

@zuzikkaa no ja som z toho nejak nestastna..uz som vcera googlila priznaky ake su..davam mu normalne pecivo,velmi mu chutia cestoviny,tak by som nerada aby sa toho musel zriect..ale vravim-ma 12kg,nezanika rastom..dnesna stolica 4x..ale nebolo toho moc,ani uz nejak velmi nezapachala..ale ja mam pocit ze od kedy mu nedavam Vigantol tak sa to mierne zlepsilo..aj Bio gaiu davam a to je tiez olejove,ci mu to nejak neovplyvnuje stolicu..mozno pojdem aspon preventivne na vysetrenia,pre svoj klud..

leony83
15. jún 2011

ahojte baby, poprosím vás o info, koľko múky je možné vypísať na jednu osobu mesačne? Ďakujem!!!!!!!!

katarinasifrova
7. aug 2011

ahojte, chcem sa opytat, ze ako je to s pridavanim lepku do stravy babatka, ak otec ma celiakiu. kedy mam zacat? jakubko ma 6 mesiacov a informacie su rozlicne. niekde sa pise, ze zacat neskor inde, ze treba dat co najskor. tak teda kedy?

janicka
15. jan 2012

@strociatka ahoj, viem, ze uz to bolo davno, ked si pisala... ide mi o to, ze malej som zaradila do jedalnicka lepok a presne... casta riedka stolica... aj zelena ☹ Ako ste dopadli s tymi testami na celiakiu???

strociatka
autor
15. jan 2012

@janicka ahoj, my sme dopadli velmi dobre, nic sa nepotvrdilo, ale ukazalo sa, ze cely cas islo o silnu intoleranciu laktozy - v konecnom dosledku, bez mlieka sa da zit... takze drzim palce a verim, ze to dobre dopadne aj u vas 😉

janicka
15. jan 2012

@strociatka a co ta intolerancia laktozy obnasa? Lebo ja neviem...mozno som na to isla moc zhurta. Navarila som jej polievocku, ked som dala aj ovsene vlocky - to mala na obed. A potom na vecer som jej spravila kasu z detskej krupice - sice len vo vode (potom som doliala svoje mm). Ona to spapala... a o par hodin to doslo. Najprv 2x hneda kasovita stolica, potom asi 3x riedka zelena... Teraz jej je uz asi lepsie, dnes ale malo papala, hlavne pila moje mliecko. Ale posledna stolica uz bola viac menej normalna.

strociatka
autor
16. jan 2012

@janicka pokial tvoja malinka doteraz z tvojho mliecka nemala len zelene stolice, tak sa obavat nemusis 🙂

tazko povedat, co to tvojej malej bolo, ze sa objavila zelena stolica, dovodov moze byt nespocetne vela, len tak skusim vymenovat:
- intolerancia laktozy: ale to by mala tie stolice stale zelene, stale by ju bolievalo brusko, objavovala by sa sporadicky aj krv v stolici, mala by sustavne nafuknute brusko a aj krce by sa objavovali (toto bolo u nas a po vysadeni laktozy vsetko razom zmizlo)
- virusy - rotaviry, chripkove brusne viry - teraz je toho strasne moc - priznaky rovnake, ale objavuje sa aj (ale aj nemusi) zvracanie a teploty
- alergia na bielkoviny kravskeho mlieka - ale vy ste len kojeni a s kravskym mlekom neprichadzate este do kontaktu
- intolerancia lepku
- alergia na lepok...

je toho strasne vela a urcite to patri do ruk pediatra, rozhodne by som sa s nim radila, ze co to asi bolo a ako postupovat dalej.
Nas pripad nie je vzorovy, moja malinka od narodenia trpela zelenymi stolicami a mne pediatricka najskor tvrdila, ze to ma z predneho mliecka, ze ju zle kojim, ze pije len predne mliecko. Ked ale nadalej zelene stolice neustupovali, ale naopak sa zvysoval ich pocet az na 14 denne, tak nas poslala na imunologiu, kde jej zistovali lepok a alergie a samozrejme vsetky vysledky negativne, tak uz na mna lekari pozerali,ze co si vymyslam, sak jej nic nie je. Az teraz po rokoch zistili,ze ma silnu intoleranciu laktozy a neznasala ani moje materske mliecko, cele roky trpela a ja som si uz pripadala paranoidna. Dnes ma zo stravy vylucenu laktozu a je vsetko OK. Bez mlieka sa da vpohode existovat a celkom pekne mi toleruje aspon jogurty, takze nic strasne sa uz nedeje. Ale mrzi ma, ze na to neprisli skor a nechali nas tolko sa trapit. Intolerancia laktozy znamena neznasanlivost mliecneho cukru, takze mlieko vobec nemoze, ale mliecne zakysane vyrobky moze, lebo tie ju uz neobsahuju, alebo len v minimalnom mnozstve.

janicka
16. jan 2012

@strociatka dakujem za info. No dnes som volala s pediatrickou: aj som jej povedala o zelenej stolici, o hnackach a dokonc aj o tom, ze to prislo po zaradeni lepku (co moze byt aj zhoda nahod). Kazala mi zatial podavat smectu +probiotika a navarit ryzoveho odvaru. Zatial prestat s prikrmami a len dojcit... tak uvidime ☹ Ak to do stredy neustupi, mame prist aj so v zorkou stolice

strociatka
autor
16. jan 2012

@janicka z toho co kazala davat ma podozrenie na virovu infekciu (chripka, rotaviry) tak sa drzte a hadam to rychlo prejde. Mne starsia teraz prekonala brusnu chripku, nastastie to odislo tak rychlo ako to prislo, ale budeme malovat v detskej ovracane steny 😀

janicka
16. jan 2012

@strociatka fuha, no pekne. No ja dufam, ze je to ,,len" nejaka takato viroza a ziadna potravinova alergia.. lebo to by ma ,,kleplo". Okrem toho, mala je dost nekludna.. a neviem preco- mam pocit, ze je idu zubky... ☹

strociatka
autor
17. jan 2012

@janicka moze byt, priprav sa na to, ze kym ten zubok vylezie moze mat mala aj hnacky aj teploty az horucku, niektore deticky dokonca aj zvracaju, kym ta mala potvorka sa prereze. Dufam, ze to nebude vas pripad, u nas to tak bolo 😠 - pri kazdom zube

janicka
17. jan 2012

@strociatka no my mame dve spodne jednotky uz od 4 mesiaca - ale tie vyliezli tak, ze sme o nich ani nevedeli... Tak uvidime co bude dalej. Ja osobne by som ale bola rada, keby za toto vsetko mohli zubky a ziadna potravinova alergia... 🙂

strociatka
autor
17. jan 2012

@janicka aj to je velmi pravdepodobne, tazkosti totiz sposobuju tie horne jednotky a o stolickach radsej taktne pomlcim 🙄

janicka
17. jan 2012

@strociatka 🙂 hej hej, mama mi to povedala... (je zubarka) Ale tak kym to nebude 100% iste, tak sa este netesim... Inak... dnes je uz malej celkom dobre, kakala mi len 2x. Myslis, ze jej uz zajtra mozem dat normalne papat? Totiz schudla mi zo 7200g na 6990... a to ma dost stve... ☹ A vyzera, ze papat by chcela

strociatka
autor
18. jan 2012

@janicka vies, ja nie som pediatricka, ale je celkom normalne po hnacke schudnut, papat jej rozhodne treba, zacni vsak takymi ryzovymi a mrkvovymi prikrmami a potom ked si uz budes ista, tak pridaj aj kritickejsie - napr. ten lepok, smaozrejme malu pozorovat treba. Drzim vam palce, nemyslim si, ze sa treba obavat, skus byt aj ty sama pokojnejsia, aby sa to neprenieslo namalicku, babatka su na toto priam radarovo nastavene 😉 a neboj sa, vacsinou to nic nie je a onedlho si na to uz ani nespomenies

janicka
18. jan 2012

@strociatka dakujem ti veeelmi pekne za povzbudenie 🙂 Tiez dufam, ze to bude ok. Dnes som volala aj s detskarkou a povedala mi, ze mozem zacat pomalicky s prikrmamy - ale len s tymi dietnejsimi ako pises. Ak bude mala ok, tak o taky tyzden skusit zaradit trosku lepku a uvidime 🙂

domika225
2. jún 2022

@denisocka dobrý deň. Môžem sa Vás opýtať?Viem, je to už poriadne starý príspevok, ale nepotvrdila sa Vám celiakia? Máme podobne problémy. Ďakujem 🙂