Časté žmurkanie u dieťaťa. Čo s tým?

enilora
1. okt 2009

Maminky ak niektorá máte skúsenosť poradte mi prosím ako mám riešiť tento problém.Moj 8r syn začal žmurkať,buď žmurká sem-tam jedným akom alebo naraz obomi očami.Boli sme aj u očnej ale očká má v poriadku.ďakujem

janinah
1. okt 2009

myslíš tzv. tik? ak áno,tak chýba vitamín B,myslím konkretne Thiamin, sesternica žmurkala roky aj v puberte /nie tik/a žiadne vyš. nič neodhalilo,ale bolo to nepríjemné,krásne dievča a taký nápadný problém...potom to nejako prestalo samo

macka01
1. okt 2009

môže to byť len prechodne a ako to samo začalo tak to aj prejde,ale tiež to môže byť psychického pôvodu,nie je vystavený neakej stresovej situácií doma či v škole a takto sa to začalo prejavovať??

mimomu
1. okt 2009

ahoj enilora.
kamoskyn maly zacal zmurkat v skole asi v 2 rocniku zs,lebo mal
strach a stres z uciva a mozno aj z ucitelky.
kamoska ho preradila na inu skolu a za kratky cas bolo po probleme.ak to nie je take tikove zmurkanie,tak to bude pravdepodobne psychickeho povodu 😒 neboj,skus porozmyslat,ci nezazil nieco,co by tento problem mohlo spustit.
prajem ti a hlavne syncekovi aby to preslo a bolo zase fajn.pa 🙂

felixa
1. okt 2009

Enilora, moja starsia dcerka bola vzdy super ziacka, jednotkarka, najlepsia z triedy, vzdy sa strasne tesila do skoly. Po troch mesiacoch v skole zacala zmurkat ocami, tiez som ju zobrala na ocne, vsetko bolo v poriadku. Ocny lekar ma prehovoril, aby som to u malej nenechala len tak, aby som ju zobrala na neurologiu. Nedoporucoval mi najprv psychologa, ze u toho by sa to mohlo tahat roky, ale doporucoval neurologa.

Neurologicka zistovala celu nasu anamnezu, nic pozoruhodne neobjavila, jedine, co mi povedala, ze mala ma naozaj velmi rada skolu, ze to na nej vidno. A ze aj prilisne radostne pocity mozu viest ku stresu. Cize, nielen prilis velke prezivanie niecoho zleho, ale aj niecoho dobreho moze negativne vplyvat na nas organizmus.

Najprv jej predpisala nejaky velmi slaby liek, ze ten podla nej staci a po mesiaci sme prisli na kontrolu. Lenze liek vobec nezabral a po mesiaci nielenze zmurkala, ale celou tvarou robila grimasy, bolo to priserne. Neurologicka presla na inu liecbu a do dvoch tyzdnov bolo zase vsetko v poriadku, tiky ustali a my sme si vydychli. Lieky brala celkovo este do troch mesiacov, a odvtedy uz nie. Neurologicka mi hovorila, ak by sme to nepodchytili hned, nemusela by sa z toho dostat.

Dcerka mala spoluziacku, ktora mala tiez tiky, mama s nou chodila aj chodi k psychologicke, ale to dievca ma tiky doteraz.

matussara
19. okt 2012

@felixa
môžem sa spýtať či po skončení tikov už sa jej tiky nevrátili, povedzme po roku alebo inak?

felixa
23. okt 2012

@matussara
ako dcerka dobrala lieky, uz sa jej tiky viac nevratili, ani po rokoch. 🙂

matussara
23. okt 2012

viete si spomenuť ako sa volali?

lubakajsova
20. máj 2013

..ja mám tiež problém malý začal z dňa na deň žmurkať,ale v kuse to robí už mu lekárka predpísala očné kvapky....nepomohli,boli sme aj u neurologičky a berieme lieky..no zatial som si nevšimla,aby mu nejako pomohli a je to pomaly týždeň čo ich berie...neviete mi poradiť?

alinka13
25. máj 2013

Ffelixa 🙂 presne ako hovoris... som studentkou psychologie 🙂 zmurkanie alebo nadmerne zmurkanie u deti sa zacne vyskytovat v obobi kedy sa im prehlbuje myslenie 🙂 teda zacinaju pouzivat take kognitívne procesy, o ktorych do teraz pomaly ani nevedeli... napr. ked zacinaju pocitat zlozitejsie matematicke priklady... 🙂 ano lieci sa to aj psychoterapiou aj neurologiu... 🙂 a neurologia je super v pripade ked to neodznie same... 🙂 ale je to uplne prirodzene... 🙂 a zmurkanie je zvysene aj pocas nadmerneho strachu, stresu, emocionalneho vypatia... alebo pri neuspokojeni fyziologickych potreb ako spanok, jedlo, smad 🙂))

vikinka102
1. nov 2013

Maminky,chcela by som sa poradit,,u nas sa zacal problem s tikom u mojej 9 rocnej dcery asi pred tromi mesiacmi,najskor len zmurkala,teraz akoby robi brimasi,niekedy take sklbanie,viackrat sme absolvovali ocne vysetrenie,bolo v poriadku,potom nas ocna doporucila na neurologicke vysetrenie,tam jej robili aj EEG,vsetko v poriadku,tak jej neurologicka dala uzivat Magne B6,ale mam pocit,ze to nepomaha,co mam robit,poradte,uz som z toho nestastna... 😒

lericenkam
11. nov 2013

@enilora aj nám sa toto stalo , tiež sme boli na očnom a všetko v poriadku a odporučili neurol. vyšetrenie(tam sme už neboli), medzi tým sme zmenili pediatričku a táto nová nám povedala, že sú to mŕle, užíval vermoks-nie som si istá týmto názvom a potom to skončilo, dnes keď začne čo len trošíčku inak žmurkať, hneď mu začnem dávať slivkový lekvár-povidla-aby nemusel užívať ten liek a ono to pomáha

jane1212
11. nov 2013

keď bol môj najstarší tretiak či štvrták, začal žmurkať a mladší si začal vŕtať v nose. moja mama je sestrička v detskej ambulancii a vraví, že majú obaja mrle. spravili sme zlepy z konečníkov a bolo tak. po preliečení obaja s týmito prejavmi prestali. ale čo je na tom pre mňa vtipné je, že ešte počas liečby mal najstarší v škole oslavu učenia a prišla za mnou jedna maminka, s ktorej synom trávil ten môj poobedia, že "aj môj chlapec tak žmurká ako váš, nebude to počítačom?" ja som si dovtedy nejako moc ostatné deti nevšímala, a keď som začala pozorovať všetkých, dobrá polovica detí žmurkala. musela som v triede povedať, že je možné, že máme všetci mrle a aby sa šli dať vyšetriť. zopár detí chodilo do ambulancie, kde robila moja mama a tie mrle sa potvrdili. takže sme mali v triede epidémiu mrlí. v kolektívoch sa to preto tak "dobre" šíri, lebo majú uteráčiky jeden vedľa druhého a stačí, že si ten chorý zle umyje ruky a majú to všetci.

@enilora treba skúsiť aj túto možnosť

janinar
1. dec 2013

fiiiha,tak toto je problem aj mojho 5r.syna...ma sice od augusta diagnostikovanu celiakiu,absolvoval dost odberov,nasledne biopsiu a teraz dalsie kontr.odbery...zmurkanie som si vsimla asi tak pred mesiacom spolu s grimasou-stahuje si nos,no sprta sa v nom dlhsie,hovienko mal vysetrene-negat vysledok,do skolky chodi,myslite,ze by som mala dat zasa vysetrit stolicu,kedze sa pridruzilo zmurkanie?
kamoskin syncek /zajtra ma 5r. 🙂 / to robil dlhsiu dobu,najprv zmurkal,ale dost intenzivne,grimasy struhal jednu po druhej,po nastupe do skolky sa zacal zajakavat, predtym bol lieceny na plesne,aj parazity,ale nepomohlo,teraz uz bral aj lieky na tiky + magne B6,kamoska vsak vravela,ze to bolo horsie,liecbu lekar neurolog prerusil s tym,ze nech sa mu receptory vycistia a potom mu nasadi dalsie lieky,tiez poznamenal,ze ak by to nepodchytil,bolo by to horsie...
dakujem za reakcie 🙂

simka2702
9. apr 2014

môj malý ma 13 mesiacov a začal takto žmurkat očami nedávno a dost často niekedy sa pri tom usmieva a niekedy nie tak neviem ..sa bojím či mu niečo nieje

katy333
11. apr 2014

@vikinka102 dobry den, ako to dopadlo s dcerkou?Lebo ten isty problem mame prave aj u nas doma, tiez mam mala 9 rokov a zacala ako keby zmurkat ocami, uz sme boli u ocneho a to je ok, este ideme na neurologiu, tak iba som chcela vediet, ci sta sa z toho nejak dostali?
dakujem

karolinka2011
11. apr 2014

Ahojte. My sme si s malým prešli niečím podobným. Začal žmurkať ešte keď chodil do škôlky. Chodili sme dlho na očné. Lekárka mu našla nie zápal ale niečo ako drobulinké výrastky na sponom viečku, ktoré videla len jej prístrojom. Malý je aj alergik, takže to bolo zapríčinené nejakou alergiou. Ale lekárka nám odporučila aj odber krvi na chlamídie. Dlho sme brali Spersalerg kvapky, potom spersadex tusím, ale klipkanie sa stále vracalo. Zistili sme, že je to spôsobované nejakým alergénom, ktorý sa malému dostával do očí pravdepodobne vetrom, preto nosil po vonku stále okuliare. Potom sme zmenili lekárku, s ktorou sme maximálne spokojní. Nasadila nám nové kvapky, ktoré keď berieme pravidelne zaberajú. Volajú sa Opatanol. Chodíme teraz 2x do roka na kontrolu a stále nám predpisuje nové balenia.

anjel35
11. apr 2014

Moj syn zacal zmurkat v prípravke, isli sme najprv na očné, tam bolo vsetko v poriadku, tak nas poslali na neurologiu. Robili mu take vyšetrenie, bohužial si nepamatam nazov, dali ma na hlavu čiapku s takými kablikmi a snimali činnosť mozgu. Aj toto vyšetrenie bolo v poriadku. Tak nas z neurologie poslali za psychologičkou na detskej neurologii. Mimochodom predpisali nam lieky, hoci synovi nič nezistili, na utlmenie, vraj mu pomozu. Po prečítani si pribaloveho letaku som mu ich odmietla davat. Nedam si syna zdrogovat ak neviem co mu je. Tak sme isli za psychologickou, rozobrali sme s nou naš život, naše vzťahy a problemy a zistili sme , že syn je prehnane citlivý a prílš na mna fixovaný a nervoznejsí typ, ktorý takto reaguje na zmeny a stres. Vela veci sme doma zmenili, pracovali sme na jeho osamostatnovani , začali sme viac sportovat aby sa zbavil stresu, vysadili sme cukor a farbivá aby sa upokojil. Po 5 mesiacoch to same preslo, bez liekov. Vratilo sa to znovu po dvoch rokoch, kvoli stresu zo skoly a po 6 mesiacoch to opat prestalo. Dnes ma syn takmer 13 rokov a odvtedy žiadne žmurkanie sa nam už nevratilo a to sme mali minulý rok naozaj sakra rušný a stresový, ale časom sa naučil spracovávať rozne životné situacie.

vikinka102
19. apr 2014

@katy333 Dobry vecer,no mala zmurkala najskor obibvomi ocami,teraz len lavim,ale az tak,ze robi grimasi ustami,boli sme na neurologii,dala jej uzivat magne b6,to nam vobec nepomohlo,mala urobrne aj vysetrenie eeg,to mala v poriadku,ocne vysetrenie v poriadku,neurologicka nam povedala,ze je to tik,ze priciny mozu byt rozne,stres,skola,sikana,janeviem,v skole sa nam uci velmi dobre,nemame s nou ziadny problem,neviem co moze byt pricinou.teraz ideme v maji na neurologiu,mala by jy nastavit na nejake lieky,tak uvidime,dufam,ze to pomoze,lebo uz som z toho nestastna,mozem vam dat potom vediet,ako sme dopadli.este ma napadlo,na nejakej stranke som citala,pisala to nejaka psychologicka,ze niekedy sa prechodne objavuju tiky u deti,ked zacnu viac pouzivat mozog,tasie priklady v skole aviac ucenia a nejaka cast mozgu este sa vyvija a nastiha to spracovat a moze sa to prejavit tikmi,ja som este daval malej rybi olej,isty cas sa mi aj zdalo,ze sa to zlepsilo,ale zasa je to to iste.tak verim,ze to bude dobre,aj vam nech je lepsi,pekny vecer,zuzana

@anjel35
@anjel35

vikinka102
19. apr 2014

@katy333 Dobry vecer,no mala zmurkala najskor obibvomi ocami,teraz len lavim,ale az tak,ze robi grimasi ustami,boli sme na neurologii,dala jej uzivat magne b6,to nam vobec nepomohlo,mala urobrne aj vysetrenie eeg,to mala v poriadku,ocne vysetrenie v poriadku,neurologicka nam povedala,ze je to tik,ze priciny mozu byt rozne,stres,skola,sikana,janeviem,v skole sa nam uci velmi dobre,nemame s nou ziadny problem,neviem co moze byt pricinou.teraz ideme v maji na neurologiu,mala by jy nastavit na nejake lieky,tak uvidime,dufam,ze to pomoze,lebo uz som z toho nestastna,mozem vam dat potom vediet,ako sme dopadli.este ma napadlo,na nejakej stranke som citala,pisala to nejaka psychologicka,ze niekedy sa prechodne objavuju tiky u deti,ked zacnu viac pouzivat mozog,tasie priklady v skole aviac ucenia a nejaka cast mozgu este sa vyvija a nastiha to spracovat a moze sa to prejavit tikmi,ja som este daval malej rybi olej,isty cas sa mi aj zdalo,ze sa to zlepsilo,ale zasa je to to iste.tak verim,ze to bude dobre,aj vam nech je lepsi,pekny vecer,zuzana

@anjel35
@anjel35

katy333
20. apr 2014

@vikinka102 dakujem tiez som citala o tom presne ako pisete.dakujem za odpoved snad sa to co najskor strati.dakujem

mahoda
22. júl 2014

nam alergologicka, ked si vsimla, ze syn zmurka castejsie, ako ma, tiez upozornila na to, ze ma asi mrle.. nasa pediatricka nam ma dat nejake sklicko a naplasti na test, ci nema mrle.. takze my toto vyskusame ako prve, potom budeme riesit dalej, ak bude test negativny, resp. ak sa to nepotvrdi...

adka_8
7. máj 2015

@karolinka2011 my berieme opatanol a nič-zacal asi pred 4 tyzdnami zmurkat,ma 5 rokov,sli sme k ocnej,dala mu tieto kvapky plus mastičku na horne viečko,že je to podla nej alergia,tyzden sme mali mastit a kvapkat 2x denne-po tyzdni menej-ale teraz tento tyzden tak začal žmurkať,že až oči akokeby preguľoval,až s hlavou mikne dopredu,aby poriadne žmurkol a robí uz aj grimasy hned do toho,nepáči sa mi to vobec,v utorok ideme k očnej

adka_8
7. máj 2015

@mahoda da sa kupit aj niečo volne prejné proti mrlam,ako prevencia-žeby sme to skusili preistou-inac baby,mozno sa budete smiat,ale neviem ako vyzeraju mrle,nevidela som ich este na živo-zbadam ich,ked sa vykaka?

adka_8
7. máj 2015

@felixa ako sa volaju tie lieky co spominate?

karolinka2011
7. máj 2015

@adka_8 ahoj, môj syn robil presne to isté, až mykal hlavou. Tiež som sa bála, našťastie to prešlo. Škoda, že ten Opatanol nezabral. Možno treba zmeniť na nejaké iné, každému zaberá niečo iné. Tak ako moja lekárka predpisuje lieky na alergiu úplne iné ako synovi mojej známej iná lekárka. Mrle zbadáte určite. Ale je lepšie pre istou dať urobiť výter.

adka_8
7. máj 2015

@karolinka2011 dakujem za odpoved velmi krásne,ak by som dnes kupila proti mrlam niečo,len tak preventivne-spravila by som zle?

adka_8
7. máj 2015

@karolinka2011 inac ak sa ho opytam ci ho bolia očka,tak mi povie že ho svrbia vo vnutornych kutikoch a ma ich aj take červenkave kuštik

mahoda
7. máj 2015

my sme robili tie testy 3 dni, 2 boli negativne, 1 pozitivny, dostali sme Vermox, ale je to strasne svinstvo, aj lekarnik povedal, neskusaj to davat len tak sama od seba....

adka_8
7. máj 2015

aha,dobre teda-dakujem za radu