Čierne zúbky u detí. Máte s tým niektorá skúsenosť?

fialkas
5. sep 2009

Ahojte maminy, pred mesiacom som si všimla ze mojej 16 mesačnej dcérke začína černieť stolička a dnes pri kúpaní som si všimla že jej černejú aj horné jednotky zo zadnej strany zvrchu. 😨 Zatial máme vonku 12 zúbkov. Som z toho zhrozená, ja ani priateľ sme podobné problémy so zubami nikdy , dá sa povedať, že máme zdravé zuby doteraz. ATB malá ešte nikdy nebrala, je to zdravé dieťa. Sladké papáme minimálne, pije len nesladený čajík alebo čistú vodu. Je mi z toho nanič a neviem čo nás čaká ďalej, nemáte s tým niektorá skúsenosti alebo nejaký tip na stránku kde by som sa o tom mohla viacej dočítať? vďaka vopred 😉

hathor1231
1. júl 2010

@mravcica vymen zubara 😉 ja som lietala tiez kym som nasla tuto. vola sa to tu "zubny hygienik" ale to je preklad z anglictiny... je to vlastne poradca koli zubkom- mam dotaznik co papa a on podla toho vyhodnoti,co terba zlepsit aby sa zubky nepokazili. vlastne ti poradi,ci mozes este okrem cistenia pomoct. zatim len cistit (2x denne-ja viem aj tri lebo mame calcium syrup a v tom je cukru riadne,tak potom jej ich hened poumyvam) a vynechat vsetky ostatne tekutiny okrem mlieka-to by malo pit z flasky pre vacsie deti s takym sosacikom lebo cumel tiez skodi a okrem mlieka veeela cistej vody. tiez pomoze ako davkovat jedlo- napr ovocie co prirodzene obsahuje cukor mas rozdelit aby sa zubky stihli vycistit vodou a nebolo to privela naraz atd... nemozes zubky cistit cely den po niecom co obsahuje prirodzene cukor,ale vodou to aspon trochu vyplachne a neusadi sa toho tolko... mne hovorila,ze sa to stalo uz v brusku. ostatok ma krasne bielucke... drzim palce. a isto zmen zubara az to nezanedbas...

hathor1231
1. júl 2010

@tweetinkapp z kojenia? to je blbost,nie 😕 podla mna staci skocit na preventivnu do roka alebo ked vykuknu a nie je co riesit. ak je riziko,ze mozu chytit kaz rychlejsie,tak bude pod dozorom castejsie,ak nie,tak po 6m znovu na kuk...
ja som sa chystala uz v 6m to sme mali 8zubkov ale moj zubar nemal volne,tak som cakala a potom sa objavili fliacky,tak som isla ku zubarovi inemu a potom dalsiemu a dalsiemu (nevedeli mi vysvetlit,co to je) az som nasla tuto ambulanciu a som spokojna a pokojna,ze som urobilia vse co sa da...
ved teraz je cukor vo vsetkom a to ho ani nemusis ty pridavat 😒
a hlavne si deti zvyknu na zubara a nebudu take zle ked budu vacsie lebo nebudu potrebovat tolko zakrokov ako tie bez preventivky...

teraz som jej kupila takuto sadu,je tam zrkadielko aby som viedla,ci sa to zhorsilo alebo nie...
http://www.olivers-baby-care.co.uk/summer-delux...

mravcica
2. júl 2010

@hathor1231 a odkial si ty? Ja som z Povazskej a velky problem som mala najst niekoho, oni sa s tymi malymi vobec nechcu zaoberat. Vobec neviem, kam sa obratit, s malym mame aj kopec inych zdravotnych problemov, tak sa fakt bojim, aby sa nieco nezanedbalo, lebo mame dost toho aj bez zubov.

hathor1231
2. júl 2010

@mravcica ja byvam v UK 😒 ale narodila som sa v povazskej 😀 ale netusim kde je tam nejaky dobry zubar 😕 skus zalozit nevu temu (nieoc na sposob dobry zubar pre dieta v PB) ci by ti vedeli poradit dobreho zubara pre maleho 😉 ja som doma nebola uz dost dlho a neviem ako to tam vyzera teraz....

jarka82
2. júl 2010

Ahoj Hathor1231 kde v uk zijes? ja zijem v severnom irsku 🙂

edusik
7. júl 2010

twee tinkapp ????????????? mliečne zúbky sa trhajú ??? a tiež som počas celého štúdia nepočula jedinú vetu o tom, že ak je napadnutý mliečny zúbok, že "zhnije" aj riadny.... baby urobte si vlastný názor o niektorých príspevkoch, ale prosíííííííím nepíšte príspevky typu - "môjho otca koňa syna brat.." týmto len naženiete zbytočný strach babám, ktoré sa témou SKUTOČNE zaoberajú a zväčša sa trápia

katerina69
7. júl 2010

Podle zkušeností se svými dětmi vím, že mléčné zuby, když mají kaz, se odvrtají a zaplombují jako zuby trvalé. Pokud jsou na tom hodně špatně a nejdou vyléčit, tak se v krajním případě vytrhnou. Je pravda, že pokud jsou mléčné zuby hodně zkažené až ke kořenům, mohou se zkazit i základy trvalých zubů v dasních. Stává se to při opakovaném dlouhém styku zubů s cukrem.Bylo to třeba popsané u miminek a batolat, kterým se namáčel dudlík do cukru nebo medu nebo byly zvyklé chodit s lahví se sladkým čaje v puse. Někdy se tomu říká "medové zoubky". Bývá to asi jen u opravdu hodně zkažených a zanedbaných mléčných zoubků. Ale přesto by se kazy mléčných zubů neměly podceňovat a preventivní prohlídky vynechávat.
O kažení zubů s kojení jsem taky slyšela, ale sama jsem to nezažila. Dokonce jsem četla, že jedna zubařka nedoporučovala kojení po roce ,aby se nezkazily zuby. To mně zase připadá jako nesmysl, protože kojení do dvou let se ze zdravotního hlediska doporučuje a většina batolat nejraději pije mlíčko večer event. i v noci a těžko si potom můžou jít čistit zuby, když hned usnou. Ale kdoví, z čeho se těm dětem zuby kazí, jestli to vůbec s kojením souvisí.

sabiatko
8. júl 2010

@hathor1231 no veru, ona to dovtedy mala, az kym sme nesli tej zubarke. myslim, ze niekedy sa usadzaniu kamena len tazko zabrani, aj ked si pravidelne clovek umyva zuby, lebo sa usadzaju mineraly v podstate zo slin a tie su v ustach stale. ale napriklad aj moj spoluziak na strednej to mal, ale jeho to az tak netrapilo, tak s tym nic nerobil 😝

sabiatko
8. júl 2010

tak ale tiez nie kazdy zubny kamen je cierny, ktovie z coho to je...

hathor1231
9. júl 2010

@katerina69 tiez si myslim,ze vytrhnut zubky je krajne riesenie- ci uz mliecne alebo trvace. treba sa snazit tomu zabranit aby sa to stalo...
a o tom mede som uz vela pocula,akurat ho odbornici neodporucaju vobec lebo obsahuju velmi vela latok,co mozu malickym ublizit-dokonca ho oznacili za zabijaka miminiek 😝

a kojenie,ved ani nekojene deti si po krmeni neumyju zubky, podla mna je to blbost. skor ako kojenie isto ublizia ine veci co zjedia a vypiju...
ja davam malej len cistu vodu,aby si zubky vyplachla.... chvilu pila aj stavy,ale to nam zubarka zatrahla...

@sabiatko ja chodim ku zubarovi len na to aby mi ho odstranil,hlavne dole na prednych sa mi zozadu usadza najviac, nevidno to vobec,len zrkadlom alebo ked si cistim medzizubnou,tak citim,ze to treba vycistit...
podla mna,je pekny usmev zaklad,ci uz dieta alebo dospelak... mna trapia malej zubky,ale snazim sa,aby sa jej nepokazili a dufam,ze druhe nam narastu uz pekne 😵

katerina69
9. júl 2010

@hathor1231 - myslím si, že ani ovocné šťávy -tedy ředěné- by neměly na zoubky vadit, pokud je dítě nepije celý den. Důležité je, aby si dítě zvyklo, že se napije a láhev odloží a ne ,aby s ní chodila v puse delší dobu. Tak to některé děti dělají, hlavně pokud jde o láhev s dudlíkem a potom to asi má vliv na zoubky.
Bohužel ale asi platí, že na odolnost zubů má velký vliv dědičnost. Někdo na zubní hygienu kašle a má zuby krásné bílé, někdo by se učistil ,ale když má třeba vrozenou méněcennou sklovinu, stejně se mu zuby kazí. Mně narostly druhé zuby částečně bez skloviny,protože jsem ve 2 letech užívala tetracyklin na zápal plic (teď už ho děti užívat nesmí). Ze zuby má proto potíže prakticky pořád, i když se snažím. I dcery už měly zuby vrtané, ale uvidíme, jak na tom budou druhé zuby.

sabiatko
9. júl 2010

@hathor1231 veru, ziarivy usmev doda 50% sarmu 😎 ja si tiez raz za 2 roky necham odstranit zubny kamen, hoci ho skoro neni vidno, ale ja viem, ze tam je a pri zanedbani moze sposobit paradontozu, takze radsej neriskujem. a neboj, ked sa dobre staras nicole o zubky, tak trvale bude mat isto nadherne 🙂
@katerina69 naozaj geny robia svoje, jeden moj kamarat sa mi priznal, ze si umyva zuby len ked si spomenie, co je asi raz za tyzden, to uplne vazne. no a ma ich biele jak sneh. tak ale nejde len o farbu, hygiena je dolezita... chuda jeho zena 😝

dadka13
21. okt 2012

Tiež sa pridám - ak to tu ešte niekto sleduje - rada by som vedieť ako ste pokročili z odstupom času. Môjmu 1,5ročnému chlapčekovi začal černieť jeden zúbok - hneď som utekala k zubárke - ktorá nám povedala, že zúbky sú zdravé - pekné - že je to reakcia na nejakú zložku ktorá sa nachádza v niečom čo papá alebo pije - napr - čaj. Teraz má zúbky skoro všetky čierne - najmä z vnútornej strany - ale tiež máme čakať kým bude spolupracovať - aby mu to odstránila. Dosť mi to tam vadí - bobáčik keď otvorí pusu - len tak sa mu tam černie - či niečo nepomohlo z domácej lekárne :o)

sue
4. nov 2012

@dadka13 tak my sme zmenili zubárku a táto malému škaredé čierne zúbky, ktoré už aj mali kazy (4boli) klasicky vyvŕtala a zablombovala, malý to niesol skvele a hrdinsky.

buburka
20. mar 2013

@dadka13 ahoj. Vidim, ze tema je akosi mrtva a tak sa priamo pytam teba ako ste pokrocili. Mame rovnaky problem. Maly ma skarede flakate zubky, k zubarovi na preventivku chodime od 1 roka a ten tvrdi, ze maly nema pokazene zubky, ze je to len taka sklovina...pravdepodobne z vody a stravy to ma. Vraj sa to da odstranit nejakym "pieskovanim" ale az bude vacsi.. Dist ma to trapi, pretoae vyzera ako keby mu zuby hnili...je to viditelne a skarede ☹

dadka13
20. mar 2013

@buburka - no u nás je to stále také isté. Zúbky má teda dosť škaredé - hlavne z vnútornej strany - no vyzerá to strašne ☹ Zubky si čistíme niekedy aj 4-krat denne - niekedy mám pocit že je to trochu lepšie - aspoň na tých predných zúbkoch - ale nech šuchám ako šuchám - do biela to nebude. Takže čakáme kým bude vačší aby spolupracoval so zubarkou a pekne držal pusu otvorenu - aby mu to mohla dať do poriadku. Tiež má zúbky ináč zdravé - bez kazov. A ako dlho to máte? U nás to začalo v auguste 2012 - najprv jeden zubok - už vtedy som začala robiť paniku a utekala k zubarke - že asi kaz --- no a potom v priebehu asi 2 týždňov sme mali škaredé všetky zúbky 😠

buburka
20. mar 2013

@dadka13 u nas to malo tiez rychli priebeh....maly este nema ani vsetky zubky prerezane a uz su skarede...zacalo to v roku a pol ked som sla na polrocnu prehliadku k zubarovy s malym s tym, ze ma asi kaz a nerozumiem ako, ked pravidelne po mliecku rano, vecer zubky umyvame. Povedal co som uz pisala vyssie a to je vsetko. Do mesiaca sme mali flaky takmer na vsetkych zubkoch ☹ ma to hlavne pri dasienku v tom obluku nazbierane. Vyzera to skaredo a maly sa stale skerka a ja miesto toho aby som sa tesila ze je taky smejko stale myslim na to, co si asi myslia ludia....ze sa nestaram, alebo co ☹ dufala som, ze si na nieco co pomaha snad prisla...alebo ze sa vam to zmiernilo po nejakej paste na zubky...citala som tu aj o sode bikarbine ale ja nemam odvahu mu len tak niecim zubky posuchat....hlavne ked este taj velmi efektivne nevie vypluvat. Ach jaj....najviac ma trapi, ze maly okamzite ako vidi lekara place az kym nejdeme z ambulancie, tak neviem neviem kedy bude cas, ze on bude u lekara spolupracovat 😝 Tiez vam zubar navrhol pieskovanie? Alebo nejake ine cistenie?

dadka13
20. mar 2013

@buburka - mne lekarka nehovorila priamo o pieskovaní - ale povedala že ona to nejakým sposobom vie vyčistiť. Ináč - to je presne aj náš prípad - malý sa tiež stále usmieva - otvara pusu ako vráta - a ono sa tie zubky len tak cerneju - a tiez to ma hlavne v zadu okolo zubka pri dasienku ... Ja som skusala aj sodu bicarbonu - mozno to trochu aj pomahalo - ale bala som sa - lebo on to vsetko prehlta - vypluvat sa mu nedari ... tak asi tak. no neviem - tiež by som chcela nejaku radu - čaje nesladim - sladke nepapa - tak neviem - ale teši ma to, že doktorka povedala že zubky su zdrave 🙂

buburka
20. mar 2013

@dadka13 nuz...ako citam, sme na tom rovnako 😖 Pravda je ta, ze mozeme byt radi, ze maju tie zubky zdrave v podstate ...urcite radsej takto, ako keby mali byt pokazene a deti by sa trapili bolenim zubka. No len ten efekt... 🙄 Snad teda trvace budu uz pekne biele 😀

k_a_j_k_a
6. apr 2013

Ahojte, tak ja sa k Vam pridam, prave som nasla mladsej dcerke prednu hornu jednotku s nadychom do strieborna 😖 som z toho uplne hotova. Zubky umyvame rano aj vecer, dokonca aj v skolke. Dokonca na jesen pri prehliadke u zubarky nam zubky pochvalila, ze ich ma velmi pekne, aj umiestnenim aj farbou, vraj uz davno take nevidela. A teraz bum. Sladkosti moc neje, ani sladene vody, iba vodicku a momentalne cez zimu caje, tak dufam, ze to bude mat z nich. Nastastie o tyzden mame ist zase na prehliadku, tak som zvedava, co nam na to povie. Ale bude to dlhy tyzden pre mna ☹

isaia
30. júl 2013

moje dieťa má momentálne 3,5 roka a zúbky hrôza. Zubárka ma sprdla že som mu nečistila zúbky po každom kojení ( ale to každú hodinu nešlo) . Sladké nemá rád a zúbky mu čistím. Ked si to porovnam s kamarátkami, ktorých deti sladkostí z úst ani nevyberajú(lízatká sú tam zapchaté stále) a zubky si čistia príležitostne, neboli vôbec kojené(a tiež v noci pili často mlieko) - a maju ich dokonalé. Tak neverím, že mu ich skazilo kojenie. Prečo sa ešte neprišlo na pravu príčinu, prečo sa niekomu zúbky ihned kazia po prerezaní? Len sa to zvaľuje na matky a kojenie( zubárka vravela že sa kojiť má len do 4 mesiacov). A ovplyvní to aj tie dalšie?
Doteraz som si z čítania a pozorovania okolia všimla tieto skutočnosti:
deti ktorým sa kazia zúbky - nemajú radi a nejedia sladké
- čistia sa im pravidelne zúbky
-sú kojené

nutrimas
17. okt 2014

@isaia Vyskusajte nahradit biely cukor brezovym cukrom. Je to adekvatna avelmi zdrava nahrada cukru, chutovo je takmer identicky a okrem viacerych pozit. ucinkov na organizmus posobi osetrujuco aj na uz vzniknuty zubny kaz. Viac si mozete precitat v nasom PRO shope tu na MK alebo eshope:
https://www.modrykonik.sk/shops/vyzivove-doplnk...

ivuska1502
29. apr 2015

Baby a ked mali vase deti cierne zubky, ake im narastli trvale? Moj maly mal pekne zubky az kym si jeden nenalomil a vtedy mu zacali cerniet, najprv jedna jednotka, potom aj druha az tak, ze mi cely opuchol a zubky museli von... A este stolicky ma cele cierne :( Mame 2,5 roka. DAKUJEM

pepetra55
4. nov 2017

Ahojte, malému začali černieť spodné zúbky, keď mal asi 14 mesiacov. Začalo to v medzierkach a postupne sa to rozšírilo aj na zúbky. Samozrejme je z toho človek nešťastný, tak sme išli po radu k zubárke. Dozvedeli sme sa, že za to môžu baktérie v slinách, že zloženie neovplyvníme, ale správnou ústnou hygienou sa dá povlak odstrániť. Ja som sa mu snažila zúbky umývať od začiatku, ale je to veľký bojovník, takže okrem toho, že mi raz pri "umývaní" zašiel, som mala po pár minútovom boji pocit, že som mu zuby tou kefkou pretrela 2-3x. Nakoniec mi sesternica poradila elektrickú zubnú kefku, na ktorú si malinký v pohode zvykol a výsledok bol skoro okamžitý. Po treťom umývaní sa podarilo povlak zo zúbkou odstrániť, má už len trocha v medzerách, ale to už ani pomaly nie je vidno. Zubárka mi dala aj hrubozrnnejšiu zubnú pastu, ale tú ani nepoužívam, bo úplne stačí tá kefka. Tak skúste, nám sa to chvala Bohu takto podarilo.

tami2014
4. nov 2017

@fialkas Nasa ma to iste. Zubarka povedala, ze su to pigmentove skvrny, ktore sa robia paradoxne detom s dobrou hygienou. Vysvetlovala mi aj, ze to sposobila pecen a cervene krvinky, este ked som bola tehotna. Povedala nam, ze je to len estericky problem. Nasej sa to zlepsilo po pouzivani zubnej pasty elmex a na jar jej bude zubarka cistit zubky nejakou specialnou kefkou. Tolko nasa skusenost.

ssusanna
4. nov 2017

Ak myslite cierny kamen na zubkoch, nasa dcerka ho ma od 2 rokov. Tvori sa niektorym detickam na mliecnych zubkoch, zubar ho vie ultrazvukom odstranit.

terka1607
4. nov 2017

Chcela by som spýtať či neviete poradiť. Dcérke z ničoho nič troška stmavol zúbok, ale iba jeden a úplne celý, ale len mierne stmavol, najprv som si myslela, že to má len od niečoho zafarbené, ale nebolo. Je to už asi tri mesiace, zúbok jej ďalej nečernie, dokonca to má slabšie, ale stále je to trocha vidno. Čo to môže byť? K zubárke ide na ďalší mesiac, určite sa na to opýtam, len keď som videla tuto tému napadlo mňa, že by niekto vedel poradiť,

rony1
4. nov 2017

@skrecok my mame tiez tento problem synovi od prvych zubkov sa robil zubny kamen cistili sme ich a aj tak mal toho vsade..muzova sesternica robi u zubarky tak sme jedneho casu skusali taky piesok a elektricku kefku doniesla nam to ze oni s tym cistia na dentalnej hygiene slo to pekne dole ale chcelo to cas lebo syn nevydrzal dlho pri tom cisteni potom nam doniesla taku gumu a tym som mu tiez skusala tiez to slo no zas problem ho donutit drzat otvorene usta a pri tom treba dlhsie takze uz ani to nepouziva..teraz ma 6r (za 4m 😉)a mliecne nahradili trvale uz ma 5von a nove co natastli su pekne..ale drzime mliecne pod kontrolov kvalitna pasta a kefka a ustna voda ta je top..dalsi syn bude mat 2r a uz tiez zacina kusocek kamen len tu je problem cistenie zubov lebo on si nechce dat cistit to je boj reve mece sa a ja som rada ze aspon kusok sa podari vycistit.nema to tak hrozne ako mladsi uz som aj s tou gumov skusala len no ako vravim toto druhe cistenie od mala neznesie..muzova sesterka a aj viac ludi vravelo ze ono kamen tak ako mal starsi je aj zo slin ked sa riadne cistia a ten kamen vkuse sa robi.detom to ale cistia u zubara od cc 3r..vraj len dakou kefkou..asi aj my pojdeme..skor sa to neriesi kym neni kaz.

rearo
30. apr 2018

prosim vas a stou SB ako to cistit zriedena s vodou ci priamo prasok na kefku a umyvat ...dakujem

zuzulikmichalik
14. júl 2019

@hathor1231 dobrý den, ako ste potom dopadli s tými zúbkami? Aké rady ste dostali ohľadom stravovania? Ďakujem <3