Čo robiť, ak 2 ročné dieťa odmieta kakať?

dudricka
2. okt 2008

Moj 2 jrocny syn odmieta kakat vsade, aj do plienky aj do wc, aj do nocnika, s pisanim problemy nie su.

asitka
2. okt 2008

dudricka...a kde kaká???? 😕

prvapomoc
2. okt 2008

DETI NIEKEDY ODMIETJU KAKAť ked maju tvrdu stolicu,raz ich to zabolí a potom sa už boja.inak si to neviem vysvetliť len tak že ma asi strach.treba sa aby vela pil,kompoty nech papá a ak by to nepomohlo môžeš kludne nasadiť probiotiká napr.Biogaya a ak ani tzo nepomôže treba vyhladať lekára lebo zapcha môže mať rôzne príčiny a lekár môže predpísať na skušku aj sirup Duphalac alebo Lactulosu na zmäkčenie stolive.

caruzo19
3. okt 2008

dudricka a nema nahodou psychologicky problem?(fuj,kaka,co si to urobil do plienky,ble...),niekedy si deti vsugeruju ze je to nieco zle a maju problemy pri kakani potom

lenadka
3. okt 2008

mne to skor pripada take ako pise prvapomoc, lebo aj moja ked mala tvrdsiu stolicu odmietala kakat, ke uz bolo veeelmi zle dr. mi kazala dat paralenvy cipok polku od bolesti aj sa TO sklzlo lahsie von. Potom som uz trvala na vysetreniach ze to nie je normalne a zistili jej alergiu na KM. Po diete sa stolica upravila 😉

dudricka
autor
3. okt 2008

Ahojte on stolicu zadrziava, boji sa kakat, raz mal natrhnutu ritku a odvtedy to je tak. Raz sa mu podarilo do wc, aj do nocnika ale inak su to nocne mory, stone lebo kakat potrebuje, ale nechce az nakoniec mu niekedy ujde do slipov, a potom je s toho nestastny. Nema az taku tvrdu stolicu, davam mu Lafinol/laktuloza/ udrziavaciu davku 5ml. On ma asi predsudky ze kakanie je zle. Neviem snad sa to casom upravi, musi na to prist. 🙂

caruzo19
3. okt 2008

jaj,chudatko,nasa mala to mala ked mala pol roka,ale vtedy si to dieta tak neuvedomuje a davali sme glycerinove cipky,tiez pekny boj
tak drzim palce,nech sa to rychlo upravi

asitka
4. okt 2008

aha...lebo som tomu nejak nerozumela...no my sme mali takýto problém s cikaním...lebo od urologa prišiel vždy domordovaný a cikanie štípalo a pálilo a bolelo...ale nejak to prešlo...tak neviem...s týmto fakt neviem čo by som robila...škoda, že nemá kusok staršieho súrodenca...že by videl,že kakanie nie je zlé...a aby bruško nebolelo treba ho vyprádzniť a ináč to nejde...asi len vysvetlovať...alebo fakt netuším...dr.ti na to čo hovorí??? držím pršteky, nech sa to čím skôr upraví.... 😉

tanja61
5. okt 2008

dudricka...mi sme mali problem s kakanim....moze byt ze mal tvrdu stolicu a pri tlaceni sa mu natrhla ritka,roztiahni mu troska ritku a pozri ci nema nejaky zader a zacervenane....dobra je na to vaselina a natierat aj 3krat do dna....

januarova
6. okt 2008

dudricka, moj maly to mal tiez zhruba pred 2 mesiacmi. oducali sme ho od plienok a zasekol sa, ze on kakat nechce. uz sme aj boli na pohotovosti, lebo nebol 6 dni a ani po glyc. cipku. A tam mi Dr. povedala ze hlavne je, neriesit to pred tymi detmi, davat zmakcujucu stravu a ono sa odblokuje same. Nasho maleho to potom zhruba za tyzdne preslo a momentalne ma obdobie ze kaka len do plienky, ale nie dom , ale vonku v zahrade oprety o strom. takze dalej to neriesim, ved z toho vyrastie. S cikanim problem nemame, pyta sa krasne, vydrzi aj v noci suchy. Tak hlavne trpezlivost, nehovorit o tom pre nim a odblokuje sa sam. A ked sa nahodou vykaka, tak mu mozes dat nejaku odmenu(my mame lentilky).

dudricka
autor
6. okt 2008

No my sme dnes o 2,30hod kakali do nocnika, 🙂 niekedy ked uz velmi potrebuje tak sa pekne vykaka, a je dobre. On podla mna nevie ako makakat, tlaci dovnutra a nie von, uvidime.... snad sa nam v aprili podari nastupit do skolky. januarova, on uz ma take obdobie ze aj do plienky odmieta, u dr. som snim nebola podla mna sa to vyriesi same. mame este cas. 😉

sassi
6. okt 2008

no toto presne včera hovoril na navšeteve jeden známy, malu chceli naučiť konečne kakť do nočníka (cikanie im ide) a výsledok bol, že sice odmieta už kakať do plienky, ale ani do nočníka, zadržiava to a po 3 dnoch už sa neda zadsržať, tak ide do gatí 🙄 ale neviem čo s tým, asi len nerobiť pred dieťatkom z toho problem, vydržať to a časom sa to isto upraví 😉

miri34
12. nov 2010

Ja mam uz rok takyto problem s mojou dcerkou a to ma teraz 2,3 roka. Uz som vyskusala asi vsetko. Uzivame Duphalac, stolicu to asi nepotlaca (aspon mne sa to nezda), ale aspon ju nema tvrdu. Teda zaciatok je tvrdy, ale to vraj preto, ze zadrziava a nekaka kazdy den. Vela som citala o lanovych semienkach. Uz som jej ich aj dala, tak na 2 hodiny za cajovu lyzicku zaliat horucou vodou a dokonca mi to potom vsetko aj s vodou zje. Neskusali ste to? A mozem to vobec kombinovat s Duphalacom?

janamed
12. nov 2010

ahojte maminy, ja som tento problem s kakaním riešila pri malej skoro rok a pol!!!! čo zadržiavala umyselne, proste nechcela kakať, ani ked sa čo dialo, zo začiatku ako ročna kakala pekne, chvilku aj do nočníka a po roku, nastal zlom a plaču a kriku pri každom kakaní som sa napočúvala až až do 2,5 roka, držala na silu stolicu až ju triaslo... fakt mi jej bolo luto a bala som sa aby jej črievka nepokrutilo, uživali sme duphalac pravidelne dlhorobo, dokonca sme boli zo 3 x aj na chirurgii, kde jej nasilu prstom preražal konečník aby sa stolica po 5-6 ! dnoch uvolnila, davala som čipky behala po doktoroch, aj na gastroodd.ap a jedine čo pomohlo po tej dlhej dobe, bolo dohovaranie, nekričala som po nej bola som rada aj ked sa pokakala a vykakala do gatiek (lebo lienočku mi odmietala od 1r... (krute ale fakt som bola rada že to z nej vyšlo..). všade mi lekári vraveli že to je psychika, že to chce len čas.... a som fakt rada že to obdobie mame za sebou.. a naozaj maminky chce to len čas, a veľku davku trpezlivosti. Ja napriklad ked to na nu prišlo a držala na silu a triaslo ju všemožne som sa ju snažila zabaviť aby nemyslela na kakanie, čo pomohlo len niekedy, masirovali sme bruško každý deň, davali kakať babiky, ale hlavne hlavne veľa vodičky denne pili na čo všade upozorňovali aj lekári, aj ked moja malá vždy veľa pila aj dobre jedla, aj tak sme mali problem s tým vyprázdnovaním...
takže fakt, mamule len pevné nervy Vám prajem.....

mimiadelka
15. nov 2010

môj drobček má dva aj štvrťroka a krásne sa pýta na nočník keď chce cikať.Ale keď potrebuje kakať, pýta si plienku, za nič na svete sa nechce vykakať do nočníka ani do záchoda.Problém asi nebude v tom že by ho to bolelo, pretože do plienky kaká úplne kľudne, ale aj keď by sa chcel vykakať do nočníka, je kľudný do chvíle, kým naňho tá potreba nepríde úplne.Vtedy spraví všetko pre to aby to v sebe udržal.Už som ho skúšala motivovať úplne všetkým čo ma mohlo napadnúť ale zbytočne.Som z toho unavená, lebo viem že tú potrebu dokáže ovládať ale má nejaký problém a ja mu neviem pomôcť.Ak má niekto podobnú skúsenosť, budem veľmi vďačná za radu.

jana2323
18. jún 2011

Ahojte,mám 2r. synčeka tiež donedávna kakal v pohode do plienky aj keď len každé 4 dni. Ale to bolo v poriadku,ešte ho kojím a dosť často,sem tam niečo zobne,sem tam sa napapá lepšie aj pije dosť tekutín,prišlo mi to normálne. Raz spapal čokoládku od starkej trošku horkejšiu a nekakal 6dní,už ho začalo bolieť bruško aj chrbátik,nejak sme to prepchali teplou vodou,probiotikami a espumisanom. Vykakal sa dosť ťažko a od vtedy nechce kakať ani za svet. Už navela keď nemôže udržať tak po týždni to ide samo,raz sa mi vykakal na ihrisku do slipkov,čo už neudržal a potom dokakal do plienky. Teraz podávame pravidelne každý deň probiotiká,ale nekakal už 9dní,nesťažuje sa na nič,len vidím ako stíska riťku a pobehuje,ale vykakať sa nechce. Už som zúfalá,aj pekne papal tak kakať má z čoho. Poradťe,mám to tiež nehať a nech to prejde samo. Stále mu hovorím aby si hapal na šerblík alebo mu dám plienočku,ale on nechce.

kaja73
18. jún 2011

@jana2323 nam pomohla kombinacia duphalacu-nie je to prehanadlo,ale upravuje travenie a obycajneho kravskeho mlieka.Maly bol na bezmliečnej diete 11m-kvoli ekzemu-,postupne som teraz zavadzala jogurty a normalne UM,no a 4 dni pije okrem UM-rano a večer aj obyč.kravske mlieko po obednom spanku-riskla som to- a odvtedy kaka prvu ligu-krasne 1-2 krat za den.

jana2323
22. jún 2011

@kaja73 Ahoj,no nakoniec sme sa vykakali. Na 11deń s glicerínovým čípkom,snažil sa udržať,ale našťastie to bolo silnejšie ako on. Teraz zadržiava nanovo,dnes sme však boli u homeopata tak čakáme čo bude nasledovať po homeopatikách,ak tie nezaberú skúsim ten dhupalac. Budem mu dávať redšiu stravu snáď ho to bobáka malého zlomí a začne kakať zas normálne.

tanulka007
26. jún 2011

Ahojte , my sme mali tiež pri staršej problémy s kakaním. Mala suchú a tvrdú stolicu a keď išla kakať tak sa jej natrhol konečník tak, že z neho krvácala a potom sa už bála. Vyše roka sme sa trápili, užívali sme lieky, prispôsobovali sme stravu a nič nepomohlo. Potom nás naša doktorka poslala na gastro, tam jej zobrali krv a zistilo sa že jej škodí mliečna laktóza. Takže asi 2 roky sme nepili mlieko.Ale okrem toho doktorka mi povedala že má aj lenivé čreva.Predpísala jej Sintostigmin( liek na posilnenie svalov) a potom sa to upravilo.Lucka už má 7 rokov a stále dohliadam na to aby stolica bola pravidelná. Keď tvoj malý nemá suchú a tvrdú stolicu tak asi to chce naozaj len čas a ono ho to prejde. Prajem veľa trpezlivosti a veľa šťastia.

jana2323
4. júl 2011

@tanulka007 Ahoj,my dúfam takýto problém mať nebudeme. Občas je tá stolica suchšia ale nieje to pravidlo,teraz kakáme tak každých 5-6 dní. Nakoľko sa vykakal po prvom homeopatickom lieku a konzultácii s homeopatom sme to inými liekmi neriešili. On stále vypije veľa môjho mliečka a stravy aj keď sa niekedy napapá pekne stále je to málo a trošku mu tie črevá asi tiež zleniveli tak kým sa mu to všetko spracuje ... Dávam mu probiotiká a tiež tú stravu trošku pestrejšiu,viac ovocia a celozrnné výrobky... Nuž uvidíme čo bude ďalej ak to bude pretrvávať a kakanie nebude pravidelnejšie,budem to musieť začať riešiť,zatiaľ ho nechám nech sa zmieri stým že kakanie je bežná vec a potrebná,lebo mám pocit,že ho to obťažuje a vôbec sa mu to nepáči že sa musí aj vyprázdniť. Ďakujem Ti za príspevok 🙂

mirka73
4. júl 2011

@jana2323 ovocie je fajn, ale pozor na tie celozrnne vyrobky, u malickych deti moze mat nadmerne mnozstvo vlakniny presne opacny efekt - pozri http://www.vyzivadeti.sk/odbornici/pomahame-zdr...

tanulka007
5. júl 2011

@jana2323 Ahoj. Ja s tými homeopatikami nemám žiadnu skúsenosť. Takže neviem aké majú účinky.Ale keď si pod lekárskym dohľadom, tak sa nemusíš nejak stresovať. Ak ich budeš podávať dlho a účinok sa nedostaví potom treba urobiť zmenu. Prajem veľa šťastia. 😉

jana2323
5. aug 2011

Ahojte,ďakujem za informácie a príspevky. Prekonali sme črevnú virózu a malému som nasadila silnejšie probiotika,po nich kaká častejšie,dúfam že to pôjde takto ďalej a náš problém úplne vymizne. Len neviem keď probiotika vysadím či sa nevrátime do starých koľají,lebo mám pocit,že ho tak tlačia na stolicu až to nedokáže udržať a keď mu ich vysadím... No neviem budem to sledovať a uvidíme. Celozrnné dávam z mierou,kupujem ľanový chlebík a ten chutí celej rodine a keď pečiem koláčik tak z celozrnnej múky takže je toho tak akurát 🙂 Homeopatiká momentálne neriešime,pokiaľ kaká nieje dôvod. Dúfam že to bude už len lepšie 🙂)))

adamala
3. dec 2012

@jana2323 mozem sa ta spytat, ci to casom preslo ,lebo mi teraz prezivame nieco podobne, kakat kaka ale kazdy 3den ,a som z toho nervozna, lebo chce sa mu kakat kazdy den povie ze kakat, ale zadrziava to (totiz on bol chory a malo papal dost dlho aj 2tyz a vtedy tym ze mal malo stolice to zacal zadrziavat asi, neviem , aj mu robila vyplach doktorka do zadocku a potom sa vykakal ,lenze to podla mna bola pre neho trauma tam,a odvtedy to beha po spickach a pytam sa ho kakat ti treba? nie nie kakat nie kakat, lutostivo ,tak ho vzdy necham ze ok nebudes kakat nebudes...a on chodi kakat do zahrady ako psik 🙂 ale my sme tak radi ze konecne kaka. Nikdy sme taketo problemy nemali, lekar povedal ze upravit stravu,ale on vzdy jedol zdravo,celozrnne veci, cerstvo vytlacene stavy , neje nic take co by ho zapchavalo,aj kompoty....takze si skor myslim ze to je psychickeho povodu,dufam ze coskoro to prejde a zabudne...lebo aj to hovienko neni vobec ale vobec tvrde,je presne ake ma byt . Takze nechapem coho sa boji ,boliet ho to urcite neboli.

beruska5
25. jan 2013

@adamala mi toto riešime už 2,5 roka..moj 3,5 ročný syn mal v jednom roku hnačku a nejakoho to pri častom kakani začalo štípat a odvtedy odmieta kakat..tiež sme boli na všetkych vyšetreniach kde nam len potvrdili že nemá ani alergiu na mlieko ani nič z črevami len že su teda komplet plné..on 5-7 dni len špiní do gatiet a večšinou taky 7 až 10 den bud sám ked spí alebo za pomocou čípku sa vykaká ale z hrozným krikom a plačom ..už neznášam u lekárou ked mi každy omiela že vela tekutín,celzrné,žiadne sladke aby nebol zapečený..on neni zapečení len to zadržiava..ked sa vykaka konečne tak je to aj riedke ,take normalne ..už aj chodíme k psychologičke a radí nám zas odmeny čo už cez rok skušam ale márne.privedieme synček na psychiatriu..už kolko krat sedí na nočníku,vreští že nechce kakat a ja prinom sedím a plačem že musí a musí ..buduci tyžden začíname chodit do deckeho psychiatrickeho sanatoria kde chodia deti z roznimi psychickými poruchami ..su tam psychiatričky a sestričky ale ináč je to ako školka..že skusime stím zabojovat či to zabere a naučisa niečo on a možno ja..ináč som o takej možnosti ani nevedela,to nám poradila naša psychologička z centra psychologickopedagogickej poradne kam chodíme..je to zadarmo, hradene poistovnou ,len ked tam dieta chodi na cely den tak si rodič hradí jedlo..je to moja posledná nedej 😕 ..zozačiatku budeme chodit 3x dotýždna na hodinu a budem tam aj ja snim ,lebo on je namna velmi fixovaný tak sa trošku bude aj osamostatnovat a v septembry pri nastupe do školky už bude dufam lepšie ..ono tá strava ani prehanadla nepomahaju počase,dieta sa to naučí a odignoruje,ked s asám prvy krát vykaka do šerbla dobrovolne tak kupim flašu 😅 ..som už uplne zufala a jako čítam na nete je takych detí vela

naolina
26. jan 2013

@adamala ahoj! my teraz prezivame presne to co aj vy ☹ ☹ ☹ uz skoro tri mesiace moj maly beha po spickoch a akoby sa bal kakat, niekedy aj poskace alebo beha z izby do izby. Dam ho na nocnik a nic.... potom po 3 dnoch sa vykaka do slipov alebo do plienocky.Ma 21 mesiacov..... Do vtedy bolo vsetko fajn- od 7mesiacov pisal a kakal do nocnika a teraz 😢 😢 😢 moj chudacik ☹ tiez po chorobe mal dost tiazku zapchu a od vtedy nic mu nepomaha. Nas lekar mi povedal, ze je to uplne normalne v jeho veku a ze je to priechodne....Ja s tym nesuhlasim. Ako ste na tom teraz???Uz sa to Vam upravilo?

kaja73
26. jan 2013

@beruska5
@naolina baby mali sme to iste-od zapchy -opakovanej-sa postupne a pomalicky/ze som si to ani neuvedomovala/ malemu vyvinul kakaci blok-trvalo to uplne akutne vyse mesiaca a potom este mesiac ciastocne-teraz cca mesiac kaka v pohode-aj ked ja este nervy mam a kazdy den sa bojim,aby sa nespustilo znovu- nam pomohlo viacej veci-stolicu treba udrziavat makku-na to nam sluzia susene marhule,prestala som pouzivat biely cukor a zacala Xylitol-zlepsuje travenie a aj chrani zubky pred kazom,plus vsetka ta klasika ohladom zdravej stravy, ale co je asi hlavne na psychiku-teda na kakciu fobiu-mu davam biomchemicke mineralne soli-MAG PHOS-to je magnezium a fosfor- objednala som to zo stranok biomineral .sk-maju tam vela tkanivovych sol v homeopatickom riedeni-po cca 14 dnoch uzivania sa to zacalo zlepsovat a po mesiaci to naskocilo uz tak ako bolo pred tou zapchou-teraz mesiac je to OK,ale bude to brat este aspon 2m-ma sa to brat aspon 3m celkovo.
Skuste si to nastudovat a vyskusajte-pokazit sa tym neda nic.

adamala
26. jan 2013

@naolina
@beruska5 ahojte maminky, no tak nechem to zakriknut,ale nase kakanie je uz normalne, jeho vlastne nikdy nezapchavalo ,stalo sa to raz a odvtedy mal blok, zadrziaval to viacej dni, to bolo nervakov a ked sa vykakal tak to vobec nebolo tvrde, uplne normal,len teda strasne smradlave co je pochopitelne ked to bolo v crievkach dlhsie. 😒

Myslim si ze to bolo prechodne ako tvoj lekar vravel Naolina , u nas to tak bolo, podla mna aj antibiotika tomu dopomohli, a to vsetko dokopy,ale su to nervaky lebo kazda vieme ako je kazdodenna stolica dolezita. Ja som to strasne prezivala ,muz volal z roboty xkrat ci uz kakal, no proste cela rodina hore nohami kvoli kakaniu. 😀

Proste postupne sa to upravilo, ale teraz dodnes obcas kaka kazdy 2den ale malokedy, vacsinou kazdy den a rad kaka, este aj rata hovienka a to "clup" ako to clupne do vody sa mu paci, tak spolu kakame ja na zemi pri zachodovej mise, najstastnejsia na svete vtedy a on si este aj zatlieska ze bravooo kaka, "blue tractor" mi povie ked clupne, takze on si mysli ze kaka traktori 🙂 este k tomu modre

Kocky to sa upravi,hlavne skuste nestresovat deti a byt trpezlive 😖 , tazko sa to robi lahko pise co? Dufam, ze aj u vas to bude iba prechodne, a sa to upravi .

a probio on papa od 4mes kazdy den, takze aj to asi davajte.
Prijemne kakanie hehe pa

deina79
14. feb 2013

Ahojte konecne vyrabaju aj detske glycerinove cipky pre deti 1g-5ks v baleni za cca 2.50.Volaju sa suppositura glycerini sanova.
Mam e stym velke problemy tiez, tak rada pomozem 🙂

radana82
16. jún 2013

Ahojte, ja uz som taka zufala, ze citam vsetky dostupne fora, ale riesenie nevidim... Nas 2,5 syn zdrziava kakanie uz tak pol roka, je to strasne, kazde 3-4 dni s cipkom - trasie sa, tlaci spat, bojuje s hovienkom, nakoniec to vyleti a maly povie : mami uz dobre, je to strasne a napriklad dnes 4. den bez kakania a ani cipok nepomohol, akurat ho vytlacil na nocniku a to bolo cele kakanie. dobre papa, pije kazdy den slivkovy dzus, probiotika, stravu upravujeme ako sa len da. hovienko nikdy nie je tvrde, v podstate v poriadku, akurat velmi velke po tych 3 -4 dnoch. som fakt zufala, nechapem preco to stale tlaci spat... no asi je to fakt o trpezlivosti a dufam, ze to prejde same, lebo s psychikou 2,5 rocneho dietata sa velmi tazko bojuje. ak este niekto ma nejake rady, velmi naozaj velmi rada si ich vypocujem.

bambibam
16. jún 2013

riešili sme rok problém kakanie -tvrdá stolica - ale už nezapisujeme ,neriešime , zavodňujeme - voda,minerálky vynechali sme cukry čiastočne , dodali sme telu jablká -ešte že ich ľúbi, a od kedy sme prestali sa tomu intenzívne venovať akosi kakáme každý 2-3 deň . Predtým sme málo papali,pili,a kakali 5-6 deň . Veľmi nám zabrali tyčinky (Vlárka pohánkové tyčinky so zeleninou ) obsahujú vlákninu a tá vraj poháňa. Ja som ani čípok nedávala (málo papá - telo spotrebuje nemá čo potom kakať) . Miesto keksov a somarín jej dávam "polistirenový chleba" - nakecala som jej ,že je to taký suchý keksík pre deti (dietne chlebíčky ,sucháre), inak začíname sem tam jesť ,takže upravuje sa to vekom-zatiaľ.