Čo robiť, ak 2 ročné dieťa odmieta kakať?

dudricka
2. okt 2008

Moj 2 jrocny syn odmieta kakat vsade, aj do plienky aj do wc, aj do nocnika, s pisanim problemy nie su.

kaja73
17. jún 2013

@radana82 mali sme podobny problem 😒 uz som tu o tom pisala.
Cipky su nanic-ked uz nieco musis dat ,tak daj EASYLAX-maju ho bud v lekarni,alebo ho objednas cez net-je to tekuty glycerin,kamilka a mylsim ibistek-nie som si ista-a to teda zaberia za 1-2 minuty.
To som mala ako krizove riesenie-na 4-5 den-ked uz mal bolesti bruska a kazdych 10 minut tlacil hovienko naspat.

skusim to zhrnut-co nam zabralo-
-tkanivove mineralne soli-CALC-FLOUR-to je na crevnu peristaltiku ,ale aj ako bonus na zubky 🙂 ,potom MAG-PHOS to je na fobie,teda strachy-ide o homeo riedenia-teda dieta nepradavkujes ani omylom.
Dava sa to rano a vecer,ak je vacsi problem tak aj na obed-su to sladke tabletky na cucanie,berie sa to aj 4-5 mesiacov. Ucinok sa dostavije po cca 2-3 tyzdnoch.
Dalej sme vynechali biely cukor a nahradili ho xylitolom-je to prirodne sladidlo z kukurice,alebo myslim brezy-ma mierne laxativne ucinky,zlepsuje prechod stravy crevom a zas aj chrani zubky 😉
Denne spapa 4-5 susenych marhuli-z Dm ka -tie su bez siry./suseny slivky nam nezaberali tak dobre/
na dost dlho dobu sme vynechali banany , ryzu a kakao.
Dodrzivali sme pitny rezim.
No a zo zaciatku som mu umoznila kakat aj do slipikov-on bol odplienkovany uz od 16m a ako takmer 3 rocny proste daku dobu kakal do slipov-aj to mu dost pomohlo-trvalo to cca 3 tyzdne a potom zas presiel na nocnik a zachod.
A ak som na nom videla, ze mu treba kakat,tak som pri neho polozila nocnik a povedala mu ze ked hovienko dorazi,tak aby ho pustil von ,ze mu tam v ritke nie je dobre a chce vidiet jeho hracky.......
Teraz kaka cca 6m aspon raz za den,ale casto aj 3 krat.

katia7
17. jún 2013

@radana82 my mame to iste doma akurat dcerka vydrzi aj 7 dni a potom patricne nalozi za cely tyzden, zobrala som ju k dr a vraj ak nema zapchu mam ju nechat tak, tiez ma to dost stresovalo ale tvrde nema a podla mna to prejde 😉

radana82
18. jún 2013

jaj dakujem baby. kaja skusim vsetko zohrat, my zijeme v irsku tak bude asi mamina posielat lebo tu v lekarni ta akurat poslu k lekarovi a ten ti aj tak nic neporadi

radana82
18. jún 2013

@kaja73 a ozaj docitala som sa aj ze homeopatikum sedatif pc je dobry. ten sa mi posarilo objednat cez net vraj na strach. nevies nieco o tom?

kaja73
18. jún 2013

@radana82 sedatif je vieckomponentna homeo-teda je tam namiesaneho toho dost a ja moc takym homeo neverim-akosi nam nezaberaju. 😝
Uprednostnujem bud jednokomponentne,alebo max dvoj-to je to calc-flour a mag- phos.
a tie mineraly su beznou sucastou nasho tela,teda nedoplnas nic navyse-len dosiahnes akusi rovnovahu.
objedavala som to na strankach biomineral .sk. a aj ten easylax si vies z netu objednat-u nas ho v lekarni nemali.

radana82
19. jún 2013

@kaja73 dakujem

svsm
21. jún 2013

@kaja73 Dakujem 🙂

deina
22. jún 2013

My sa s kakanim trapime uz pomaly aj rok. ☹ S odplienkovanim neboli ziadne velke problemy, to zvladol pekne, pisa do nocnika a je uz dlho v suchu aj v noci. Lenze to kakanie... Kaka pravidelne, pretoze mu dam plienku a do tej sa vykaka, ked ide spat. Do nocnika ani za svet. Nemal nikdy problemy s tym, zeby ho to bolelo, nemal tvrdu stolicu, ani ziadne zdravotne problemy, co sa criev tyka, pije dostatocne... proste asi nejaky psychicky blok. Darmo mu ukazujeme, ze vsetci chodime kakat do zachoda, aj Misko (starsi brat, velky vzor) pekne kaka do zachoda, nic. Ak mu plienku nedam, odmietne uplne kakat, zadrziava a zle je, ze vtedy ani pisat nechce, len aby sa nahodou nevykakal. Co s tym? Rozmyslala som skusit nejake cipky a ak to nezaberie, poradit so psychologickou, lebo to trva uz ozaj dlho. Viem, ze tlacit na neho nijako nemozem, lebo to by sa zasekol uplne. Takze na neho netlacime ani teraz, len mu dohovarame, prehovarame...

wewe22
22. jún 2013

@dudricka toto presne poznam mala sa odplienkovala ale kakat ani do plienky ani do nocnika trapili sme sa stym az do 3rokov(odplienkovana v 1,5roka) u nas zial nepomahalo nic ani uplacanie ani strava ani ziadne medikamenty ked bolo zle dali sme jej cipku ale to bol pre nu trest najhorsi na svete, az jedneho dna zostala chora zapieklo ju tak ze sme museli ist do nemocky spravili klistir a od vtedy ked sa jej chcelo vzdy som jej pripomenula tu skusenost a bol pokoj
inak ja som to chcela riesit u psychologicky ale uz potom nebolo treba aj v nemocke som sa stretla s takymto pripadom a oni chodili psycho pravidelne drzim palec nech sa vam to upravi

ameanda
26. júl 2013

@svsm @radana82
kocky skusali ste tie pripravky, ktore odporucala kaja73?
ja tiez zacinam byt zufala, maly vedome zadrziava kakanie... ma strach, ze ho to bude boliet
a tak napr. dnes je tyzden ako nekakal
stravou sa snazim udrziavat stolicu, aby nebol zapeceny a slo to hladko, ale napriek tomu sa boji

monna33
4. aug 2013

No my sme s tymto mali dlhy dlhy problem, syn ma skoro 4 a nechcel sa pytat (ked sme ho dali my,tak sa vykakal, ked sme si nevsimli,ze mu treba,tak drzal kolko mohol)... cisto to bol blok vypytat sa kakat, cikat sa pytal od 2. cize sa to riadne natiahlo...a nakoniec sa to vyriesilo tak, ze boli u nas na prazdninach starsi bratranci a on sa pri nich skratka hanbil nevypytat a zacal sa pytat...uplna haluz, strasne sme sa tesili... drzim palce vsetkym,ktori to riesia, my sme sa trapili 2 roky a veru bolo pritom vela placu a slubovani...aj vyhrazky, vsetko sme skusili.... :((( ale prislo to....🙂

radana82
7. aug 2013

no skusame vsetky rady, aj homeopatika, aj gelik na kakanie, papa probiotika, duphalac a vela slivkoveho dzusu. kedze je to problem psychicky tak mu iba pomaham mat makku stolicu ale bez gelika resp deckeho cipku- striedame to same nehde ale uz je menej placu velmi verim ze sa uz coskoro sam vykaka☹ dakujem za vsetky rady

anaviky
8. aug 2013

Baby mam taky problem... mam 1,5rocnu dcerku... do nedavna nechcela nocnik ani vidiet, teraz som ju par dni zacala nechavat bez plienky a zrazu zacala cikat do nocnika... ked ideme na dvor,ukrci sa, vycika sa,dokonca aj vykaka.... ked sme ale dnu zacne strasidelny krik a ona kaka na zem... ked som s nou utekala aby si sadla na nocinik zacal ešte vacsi rev.... po chvilke sa ale ukludnila... no dnes az zachvaty,ani som nevedela ako ukludnit.... ma teraz taku hnacku lebo idu zubky takze koli tomu, ze by mala tvrdu stolicu to urcite nieje... mate niekto skusenost? neviem co s tym,lebo sa stane, ze rano sa pokaka do plienky a o tom ani neviem,ziadny plac... len aak nema plienku,cize sa pravdepodobne boji,ale preco?tak som sa tesila, ze konecne zacala cikat do nocnika a nastal takyto problem s kakanim :(

jarusta
14. aug 2013

No my sme mali veľké problémy s kakaním... odmietala kakať aj 5dní sa nevykakala.. a potom keď kakala tak s strašným vreskom a plačom a niekedy 15minút aj viac...skúšali sme všeličo.. masírovali sme, snažili sme sa jej dávať stravu ktorá by ju nezapekala... dokonca sme začali dávať aj glycerínové čípky.. pomáhalo to, ale problém to neriešilo.. stolica bola tvrdá..ritku mala vždy boľavú, občas aj krvička, bolelo ju to.. boli sme zúfalí.. potom sme začali dávať pravidelne probiotiká a jablko.. každý deň jedenkrát.. zabralo to po čase začala kakávať pekne a sama bez akejkoľvek bolesti.. tvrdej stolici sme dali zbohom 🙂 dnes je tomu už asi rok, čo sme mali tento problém a to už probiotiká nepapáme.. ale dávala som jej ich dosť dlho aj po tom, čo sme ten problém už nemali.. držím palce 🙂

beruska5
19. aug 2013

ja som prestala z čipkami aj z prehanadlami,on to z jedla nemá,má to v hlave že nechce tlačit..stále vela pije,je zeleninu..4-5 dni nekaka,zadržuje ..ale už to neriešim ani šerbel nenutim..vždy nakoniec vonku pri hre (večšinou na trampolíne) alebo vnoci ked spí tak mu to vybehne..už nemám nato nervy ..aj psychologička mi povedala že ak sa vykaka aspon vonku tak aj to je dobre..tak chodime jak zo psom a raz do týždna desíme deti na ihrisku 😠 😎 ..ale už tak pritom hrozne neplače,ako je to boj kym to vyleze,zadržiava,furt špinave slipky prezliekat ale už to berem ako automaticky,vždy v ruksaku 5 nahradnych slipou a vlhke obrusky

vilki
19. aug 2013

Toto veľmi dobre poznám, keď mal asi dva roky, no niekedy bolo aj tak že už 8 dni nekakal, skúšali sme sirup aj nejaké slivkové šťavy, nočník sme mali pri telke a niekedy tam sedel chudáčik aj pol dňa a nešlo mu to a bruško mal tvrdé, papať nechcel...nakoniec pomohli kvapky dulcolax... dala som mu ich rano, poobede bol kakať a potom sme zopakovali o dva dni....a odvtedy chodi každy deň, a to bolo dosť dlho čo sme toto riešili, iné sme ani nemali v hlave len to kedy pôjde kakať...našťastie sa to vyriešilo.... držím palce

katka2808
23. aug 2013

ahoj dievcata
moj malicky ma podobny problem, ale mava to niekedy horsie, niekedy lepsie, zhruba prvykrat sa mu to stalo (ze nie a nie sa vykakat a mal stale len spinave a pachnuce gatky) asi pred dvomi rokmi. Mam taky pocit, ze horsie je to vzdy v lete ako v zime...
horsie je, ze moj maly (ktory ma teraz 4 roky) nechce ani len ochutnat ziadne ovocie, on ho neznasa! Nechce melon, hrozno, jahody, pritom nam rastu v zahrade. Z ovocie zje len trochu jablcka. Zje aj velmi malo zeleniny. V podstate zo zeleniny a ovocia zje iba surovu mrkvu, tochu jablcka, varenu kukricu a varenu zeleninu v polievke. Co sa tyka pitia, nie je to take hrozne,ale podla mna ani nic take slávne zase... polievku ma kazdy den. Papa aj malo chlebika, on by jedol iba same maso a syry akekolvek... to su same bielkoviny, toto by vedel jest od rana do vecera.
uz neviem, co mam robit, ako ho naucit jest ovocie a zeleninu. Ovocie nechce ani ako detsku vyzivu.
Jedna pani doktorka mi poradila, ze ak mi nezje aspon nejake ovocie, radsej ho vytrestat tym, ze mu nedam nic jest hoci aj cely den... a vraj ze potom uz bude taky hladny, ze to ovocie mi zje... no, ja tomu uplne tak neverim.
Ma teda malo vlakniny a neviem, ako by som ju do neho aj dostala, ked neje taketo podstatne veci (pritom ostatnych clenov rodiny to vidi jest). Z neho som mala doteraz pocit, ze ani nie ze sa boji kakat, ale on zadrziava tu stolicu, lebo nema cas sa poriadne vykakat, neobsedi, chce hned robit nieco ine atd...
Kazdopadne, prehanadla mu davat nechcem, tie vraj vedia poriadne rozhadzat cele travenie a uz sa to potom neda spravit nicim. asi ho zoberiem k lekarke.
A mate nejake skusenosti s tym, ako dieta naucit jest ovocie a zeleninu, dajte mi vediet prosim... Obavam sa, ze takto to moze byt este cele roky, ze mi ovocie a zeleninu nebude chciet vobec jest.
Skusali sme aj rozmixovane, ale on nie je hlupy, on to tam vycitil... no a nezje ani kompot.
Za vase reakcie dakujem.

radana82
15. sep 2013

tak baby s radostou a po dlhom pocite beznadeje sme kakanie aj my vyriesili. zijeme v irsku a ako som uz vsetko opisala trapili sme sa so syndromom strachu z kakania. lekar nam predpisal MOVICOL precitala som si o tom a je fakt skvely . ziadne hnacky rano maly v dzusiku vypije sacok movicolu a behom dna sa pekne vykaka funguje to zre movicol zabezpeci ze tekutina sa nevstrebe do criev ale rozpusta pomaly stolicu a ta je makka a ide to hladko. najprv bol prve 2 tyzdne na 2 sackoch denne aby prekonal strach a neustale zdrziavanie a tlacenie spat. mal aj par nehod do slipov ale akurat som ho vzdy len pochvalila ze nieco vyslo a tak to prekonal a po 4 tyzdnoch sam ide a vykaka sa. odporucujem... trapili sme sa8 mesiacov a kazde 3-4 dni nasilu s cipkom. je to hrozne a clovek sa citi bezradny! drzim palce kazdemu!

babulina
15. sep 2013

@katka2808 nas je a vzdy jedol ovocie zeleninu rad radom, dostatok tekutin mal a napriek tomu skoro 2 roky sme sa trapili so zapchou, treba hladat pricinu u nas to je maso a um, um sme vysadili a nenahradzame ho normalnym mliekom a maso max dvakrat do tyzdna inak hned mu trvdne stolica a je problem

gabikaf
15. sep 2013

Mala som podobný problém s našou staršou dcérkou, keď mala 2 roky začali problémy so zápchami a kolotoč nejedenia, plaču, nechcenia kakať... Napriek tomu že som dávala probiotiká ťažkosti neustupovali až po niekoľkých mesiacoch mi došlo že som jej zmenila Nutrilon 3 na Nutrilon 4 - tým zápchy začali. Takže návrat k Nutrilon 3 ale ešte to nebolo úplne ok, ak už bolo zle pomáhal Easylax. Až mi známa poradila čučoriedkový sirup Narosan (výživový doplnok) odobrený našou pediatričkou - je síce dosť drahý ale funguje, Už 2 mesiace neviem čo sú to zápchy 🙂

domeli
15. sep 2013

@deina neviem, či už sa to u Vás upravilo, avšak po prečítaní príspevku pri zablúdení náhodne sem do témy som v Tvojich riadkoch našla náš niekdajší problém - krásne odplienkovanie, cikanie aj kakanie do nočníka, už aj do záchodu a zrazu sek - ani za svet kakať na nočník, tobôz WC, zadržiavanie aj 5 dní, keď nedám plienku. Ako náhle ju dostala, bežala do svojho kútika a vykakala sa. Nepomáhalo nič - dohováranie, odmeňovanie, akékoľvek vysvetľovnie či motivovanie. Pomohlo jediné: vykašľať sa na to - rozumej: vôbec nespomínať, že má ísť kakať do záchodíku či na nočník. Proste sme dali plienku a hotovo. Potom sme postupne spomenuli, ak si popýtala plienku na kakanie, či predsa len nechce skúsiť nočník, no po ráznom nie, dali sme opäť plienku. Už som mala obavu, ako to bude, keďže to trvalo cez polrok. A ako nečakane to prišlo, tak nečakane aj odišlo a z ničoho nič raz už povedala, že ide na nočník. A odvtedy je tomu tak doteraz. Takže toľko moja a ako som sa dozvedela nie iba moja skúsenosť.

katka2808
16. sep 2013

babulina, dakujem za prispevok... je zaujimave, ze sa to teraz akoby same napravilo... ja neviem, ani cim. nastastie mi zacal papt trochu viac jablcka, ale inac nic... ale nemyslim, ze by to ta polka-1 jablko denne malo za pricinu, ze sa to zlepsilo...

matabo
18. feb 2014

ahojte babenky,čitam si tu vaše prispevky,ja som tiež nešťastná zo synčeka,mal pred tyždnom 3-rôčky,krásne nám kakal do nočnička,až posledny mesiac,ani neviem prečo prestal,takisto nechce kakať na nočnik len do plienky,neviem či mu ma davať plienky,či nie,ked sa už odnaučil....som z toho na nerva,davam mu vlakninu,no prve dva dni išlo super potom už nie,ani ju bars nechce papať,ale davam mu aj tak,že musi aby dupka kakala,vody pije si myslim že dosť na take dieťa,polievočky papa....včera som bola v lekarni sa popytať čo mi poradia a vravela lekarnička že to robi psychika,asi ho raz zabolelo a odvtedy sa boji,dala nam prehanadlo vyskušať take jednorazovky,dnes bolo fajn uvidim ako dalej,ja len dufam že sa nam to upravi,že nebudeme mať s tym problemi

lea2384
21. máj 2014

Ahojte mile mamicky.....ja mam 2 a pol rocknu dcerku a mame problem s kakanim......asi pred tyzdnom mala zapchu do vtedy mi krasne uz bez pytania chodila na nocnik piskat a asi uz mesiac aj kakat uz iba povedal ja pisla alebo kakala a od tej zapchy ani pisat nechce a kakat to je sami plac a narek nie a nie potom sa horko tazko vykaka do plienky aj to s placom lebo povie ze sa pokakala ja nekricim ale ona ma strach oisat ked chcem aby isla no ja sa jej normalne prosikam a ked ju posadim ihned sa vypisa a ked sa jej pytam ci kakanie bolelo povie nie tak jej vysvetlujem ale ked to zase pride je to to iste dnes som jej dala glycerinovz cipok pomohlo ale nemozem jej to davat donekonecna som z toho zufala a stale len place a potom boli prusko tak mi hovori ale neviem jej inak pomoct a pit pije a vela ☹

lea2384
21. máj 2014

Mala zapchu a ano bolelo ju to a ked sedi na nocniku alebo zachode hovori ze bude boliet som tam s nou a hovirim ze nie ale neveri mi a nakoniec mi povie ja budem pytat no a skonci to pokakanim do gatiek ale nevadi hlavne ze to vyjde ale aj tak zadrziava kakanie az ju trasie dufam ze to skonci a bude zase dobre

matax
17. júl 2014

Ak by este niekto hladal info, ja som teraz nasla, ze az od dvoch rokov prebera dieta kontrolu cez mozgovu koru nad vyprazdnovanim stolice, takze preto asi byva v obdobi odplienkovania ten problem, ze deti mocia v pohode do nocnika, wc, ale stolicu nechcu.. Tu http://www.choredieta.sk/index.php/brucho/zapcha som to nasla a je tam vela aj rieseni zapchy. A este na povzbudenie, tiez sme si tym presli, neviem uz, kolko to trvalo, ale naucili sa🙂

leilac
17. júl 2014

Nam pomohli probiotika 🙂

dadka28
13. okt 2014

ahojke kočky...trocha oprašujem tému...
od malého roka a pol/veku/mi začal pekne pišať aj kakať do nočníka...ale po nej.dobe-po 3 mesiacoch je veľký problém s kakaním a ťahá sa to už zopár mesiacov..kaká len do slipkov aj to len v sede na zemi/no nerozumiem ako može tak kakať/...akonáhle ho chcem dať na nočník-už to zatlačí a koniec,nevykaká sa..už to neriešim,radšej nech mi kaká do tých slipkov...ale čo ďalej,vobec sa to nemení..do nočníka sa len vypiša-s tym nie je žiadny problém...

dadka28
13. okt 2014

ahojke kočky...trocha oprašujem tému...
od malého roka a pol/veku/mi začal pekne pišať aj kakať do nočníka...ale po nej.dobe-po 3 mesiacoch je veľký problém s kakaním a ťahá sa to už zopár mesiacov..kaká len do slipkov aj to len v sede na zemi/no nerozumiem ako može tak kakať/...akonáhle ho chcem dať na nočník-už to zatlačí a koniec,nevykaká sa..už to neriešim,radšej nech mi kaká do tých slipkov...ale čo ďalej,vobec sa to nemení..do nočníka sa len vypiša-s tym nie je žiadny problém...

lubica773
16. feb 2015

Ahojte ja mam problem ze nas 2,5 rocny syn nekaka kazdy den niekedy na 3 alebo 4 den ale to niekedy cely den tlaci a nic. Ma este plienku a ked tlaci tak spravi iba spinavy flak a kaka nikde.Davam mu raz denne biogaiu. Poradte co by som mala este mu davat? Dakujem vam