Čo znamená acetón v moči?

zuzanaq
8. máj 2008

Ahojte maminky, neviete co toto nahodou znamena? Mala ochorela z nicoho nic, vcera bola cely den v pohode, vecer som ju dala spinkat a zobudila sa cela pogrckana...chuda...potom grckala a kakala co mohla a kde mohla...tak sme rano zasli k lekarke a ta povedala, ze treba vysetrit moc, ci nie je zvyseny aceton..a ja si lamem hlavu, co by to mohlo byt...
poradte ak viete
dakujem

bambusko
8. máj 2008

zuzanaq, moja dcera mava aceton v moci vzdy pri traviacich tazkostiach. davaj malej vela tekutin v malych davkach a glukozu, u nas sa osvedcili ovocne cukriky z lekarne. kedysi som si stiahla o tom clanok, tu je:

Potrava človeka sa zvyčajne skladá z bielkovín, tukov a sacharidov. Mnohé enzymatické procesy prebiehajú v pečeni, ktorá predstavuje veľmi dôležité „chemické laboratórium“ ľudského tela s aktívnym systémom enzýmov. Pri mnohých metabolických chorobách môže byť práve zápach dôležitým vodidlom pre odhalenie vrodenej chyby látkovej premeny. Acetón v tele človeka vzniká pri poruchách látkovej premeny tukov. Nadmerná tvorba látok ketonického charakteru povahy, ako sú kyselina acetoctová, hydroxymaslová a acetón, nastáva aj pri hladovaní. Najmä u detí vo veku 3 až 7 rokov môže nastať až vracanie sprevádzané prítomnosťou ketónov v moči (ketonúria). Prítomnosť ketónov v krvi vzniká v dôsledku zvýšenej tvorby kyseliny acetoctovej a hydroxymaslovej v pečeni, ktorá sa dostatočne nemetabolizuje v svaloch a obličkách. V pečeni, ktorá predstavuje veľmi dôležité „chemické laboratórium“ ľudského tela, sa nachádza aktívny systém enzýmov, ktorý katalyzuje tvorbu ketolátok. Tieto enzýmy majú však veľmi nízku aktivitu. Naopak, srdcový sval získava energiu oxidáciou kyseliny acetoctovej. Táto kyselina sa vo veľkej miere vylučuje do moču a jej premenou vzniká acetón. Charakteristický acetónový zápach býva typický pri niektorých ochoreniach látkovej premeny, najmä u diabetikov, ale aj v dôsledku tzv. acetonemického vracania. Acetónový zápach sprevádza niekedy aj prehĺbené dýchanie dieťaťa.

hanculka
4. okt 2010

ahojte, mamičky, malo Vaše dieta aceton v moči? čo to znamenalo? ďakujem... 🙂

ovecka63
31. jan 2017

Ahojte mamičky,viem že je toto,starý príspevok ,ale moja vnučka má teraz tento istý problém,ako aj tu uvedené mamičky píšu, aceton v moči,chcem sa vlastne spýtať že koľko dní to trvalo u vás a čo vám na to povedal alebo predpísal lekár.Budem vdačná za každú jednu odpoved ,lebo som už bezradná,a nemôžem sa na to už pozerať ako trpí malá vnučka.Dakujem ešte raz za odpovede.Eva

jastemi
31. jan 2017

@ovecka63 nam dr.zistila dnes aceton v moči ,malú uz dlhšie pobolieva bruško a vraj je to z toho že malo pije a mala zvyšene aj bielkoviny v moci, isli sme tam s teplotu , soplami a zapalenym hrdlom a toto sa zistilo len popri tom, dostali sme ospamox a musí vela pit, co u nej je velky problem, ale dnes sme dali asi 8dcl caju za cely den.Snad ho aj zajtra do nej dostanem 🙂

aristka
31. jan 2017

Znamena to ,ze dieta je dehydratovane...

zdenka821
2. feb 2017

Dobrý vecer,moju dcérku boli bruško,uz 2.den,dostali sme algifen a costi, dnes rano jej zistili aceton v moci.Mali ste niekto podobný problem??

mzov
14. mar 2018

@zdenka821 ahoj, co vam nakoniec pomohlo? Moj syn to tak mava - bolest bruska a aceron v moci ☹

zdenka821
14. mar 2018

@mzov aktuálne min.tyzden sme to riešili zas,zápach z pusinky a 3kriziky acetonu v moči,pomohlo nám pit 1,5l čistej vody denne a o 2dni bol už výsledok v poriadku

mzov
14. mar 2018

@zdenka821 my to tiez mavame v nejakych intervaloch, len teda jeho vtedy boli aj brusko...

snehuuulienka
14. mar 2018

Zlý pitný režim,aj keď dieťatko zvracia treba podávať cely deň po lyžiciach vodu,čaj,slepaciu polievku...aj môj syn mal aceton v moči,tiež vtedy zvracal všetko....potom už keď bolo lepšie a viac začal piť,aj aceton v moči zmizol...

michaelajamborova
19. mar 2018

Ešte si treba dávať pozor aby počas takejto dehydratácie ste nepodali deťom alergénne potraviny....aj potraviny na ktoré doposiaľ vaše dieťa alergické nebolo! .... náš malý mal neustále problém prijímať tekutiny, v škôlke minimálne pil, sám od seba sa napiť neisiel....raz išli na pohotovosť s vyrazkou,ktorá sa mu vyhodila po jahodách, na ktoré nikdy predtým alergickú reakciu nemal, má takmer päť rokov, (syn s tatinom,ja som zostala s bábätkom doma)....doktorka tam manžela zvozila, že je krajne nezodpovedný, že sme podali dehydrovanemu dieťaťu jahody, že sme ho mohli zabiť...... Tak som si kúpila diagnostické pásiky na moč, doma som mu nastavila na každú hodinu budík a vždy musí vypiť pohár vody... Zatiaľ tak fungujeme....občas aj pri dostatočnom prijme vody má aceton zvýšený...predpokladám,že je to ovplyvnené aj prijatou potravou.....

salvias
30. jún 2022

@michaelajamborova a ako vam vtedy pomohli? Mal syn aj ine priznaky ci len tu vyrazku?