Čo znamenajú návaly tepla?

lejduska
6. okt 2011

Ahojte, mám otázočku, stretla sa niektorá z vás s častými návalmi tepla? posledné dni to mávam každú hodinu,niekedy menej často. V menopauze ešte nie som 😀 , ale mešká mi ms 2 týždne, môže to byť preto? počula som, že áno ale zisťujem to dalej z ničoho nič ma obleje pot a horúčava, nie ako pri chrípke, ináč. zdravotne sa tiež necítim naj ale nvm či to spolu súvisí. máte s týmto skúsenosť v mladom veku? čím to môže byť predsa to je netypické, dakujem za rady a info

halienka
6. okt 2011

@lejduska nemám s tým skúsenosť, ale myslím, že to môže byť spôsobené nejakou hormonálnou nerovnováhou, bolo by dobré zájsť ku gynekológovi aby ti urobil hormonálny profil, môže to mať súvis aj s tou meškajúcou menštruáciou... ja som na liečbu endometriózy dostávala také injekcie, ktoré akoby umelo navodzovali stav menopauzy, išlo o nejaký hormón, spôsoboval práve to, že som nemala menzes a presne ako píšeš, mala som tie návaly tepla - inak veľmi nepríjemné to bolo 😝

lejduska
autor
6. okt 2011

@halienka och dakujem, ale ako ti to ustupilo? ked si prestala brat injekcie? ako casto prichadzali tie navaly? na gyn. sa chystam, bola som tam v piatok kvoli meskajucej ms ale doktor nerobil a zajtra ist nemozem tak to musim odlozit na pondelok, no keby bolo velmi zle pojdem zajtra.nechcem nieco zanedbat aby to do pondelka nejak nevyvrcholilo neviem co mozem cakat.

halienka
6. okt 2011

@lejduska áno, akonáhle mi prestali pichať tie injekcie, dostavil sa menzes a návaly ustúpili, jednoznačne to bolo spôsobené hormonálne...aj keď presne tým pochodom nerozumiem, ale tak nejako si to vysvetľujem 🙂

lejduska
autor
6. okt 2011

@halienka vela veci je nevysvetlitelnych, tiez myslim, ze to ma hormonalny zaklad ale samo od seba to asi neprestane a je to ozaj neprijemne, sedim v skole mrznem pri otvorenom okne a zrazu ma zaleje horucava ze si bundu davam dolu 😀 uz som si myslela, ze to mam prepinak z tej nudnej ucitelky

halienka
6. okt 2011

@lejduska ja už si nepamätám ako často mi to chodilo, ale viem že aj v noci, a to doslova tak, že s minúty na minútu som sa spotila tak, že úplne do mokra, niekedy som si musela pyžamo prezliecť, lebo vzápätí keď mi nával ustúpil, tak mi z toho spotenia zostala zima 😝

lejduska
autor
6. okt 2011

@halienka ach jaj no u mna to nie je az take ale je to aj v noci a z nicoho nic., tebe bola zima po tom mne predtym. som pod paplonom je mi kosa a zrazu vela tepla 😀 vyzleciem vsetko co mozem a nechapem ako mi pred chvilou mohla byt zima

halienka
6. okt 2011

@lejduska no čudné je to, som zvedavá, čo ti povie lekár...držím palce aby to bola len nejaká drobnosť, možno s to aj samé dá do poriadku 🙂 poprípade lekár pomôže nejakými liekmi na úpravu hormónov 😉 🙂

felixa
7. okt 2011

@lejduska
Daj sa popr. vyšetriť aj na endokrinológii. Tieto návaly bývajú aj pri poruchách štítnej žľazy (popr. iných endokrinológických ochoreniach, endokrinný systém súvisí s hormónami) , vtedy tiež vynecháva aj menštruácia, celkovo môže mať pacient aj ďalšie príznaky (únava, necíti sa dobre, vynecháva pamäť a ďalšie).

tortelinka
7. okt 2011

aj ja to poznam, je to hormonalna porucha

lejduska
autor
7. okt 2011

@halienka dakujem, no dnes naval tepla prisiel iba raz ja neviem mam pocit, ze som zoci mala od jednej holky 😀 ale nie bolo to neprijemne, k lekarovi idem v pondelok a co isto viem, ze mi da vyvolavacku.

lejduska
autor
7. okt 2011

@felixa fuuha a ako sa mam dostat na tu endokrinologiu? prave vcera som odovzdavala seminarku o deivcati co sa tam lieci 😀 nahodicka 😝 , ale dobre vediet, pretoze je mi jasne, ze sa to nemusi vyriesit na gynekologii. dakujem
@tortelinka a ako proti tomu bojujes??

pici
7. okt 2011

@lejduska zoci mozes mat. ale chybajuci menzes a navaly su skutocne sposobene hormonalnymi vykyvky .. s najvacsou pravdepodobnoustou stitna

evula34
7. okt 2011

@lejduska ja to poznám tiež, mávam tieto návaly čoraz častejšie, u mňa je to spojené s obdobím pred menzesom, tak týždeň dopredu to mávam denno-denne, napr. 2-3 krát možnoaj viac cez deň, príde to nečakane hocikedy cez deň ale aj v noci, aj teraz to zažívam, práve túto noc som sa zobudila a teplo ma oblievalo že až... Nikdy som sa o tom nebavila s lekárom, jednoznačne si myslím, že to sú nejaké hormonálne výkyvy. Už som aj mm hovorila, či mi nezačína prechod, lebo to neni normálne.Mám 35 - všetko je možné. Neviem si predstaviť, keď príde tá "pravá" menopauza, potom ako to bude, keď už teraz to býva hrozné. Ale určite plánujem sa o tom porozprávať s mojim gynekológom. Tiež odporúčam, aby si sa o tom porozprávala, budem rada, ak mi dáš vedieť, ako si dopadla, čo ti povedal....

evula34
7. okt 2011

@tortelinka chcem sa spýtať, riešila si to s lekárom? čo ti povedal, prečo to je? dá sa to nejak riešiť?

tortelinka
7. okt 2011

@evula34 ano, ale kazdy pripad je iny, ja mam taku dost zlozitu hormonalnu poruchu a upravuje sa to iba pomocou umelych hormonov

lejduska
autor
7. okt 2011

@ pici v pondelok idem k lekarovi, dnes uz to ustupilo ale bolo velmineprijemne a zaujimave tie navaly tepla..
@evula34 fuha a mavas to casto, teda kazdy mesiac? mne sa to stalo prvy krat predtym som nic take nezaznamenala a stale sa to stupnovalo az sa intervaly skratili na priblizne hodinu ale ako vravim dnes to ustupilo a uzs a citim len blbo z toho pocasia 🙂 ja mam 22 cize u mna isto menopauza nehrozi 😀 samozrejme v pondelok tam idem a som velmo zvedava., aj ty urcite daj vediet, nech vieme ci sa ich nazory budu stotoznovat alebo rozdleovat

evula34
7. okt 2011

@tortelinka môžem vedieť koľko máš rokov? ak ti to nevadí, čo myslíš, mala by som to riešiť s lekárom?

junovka
7. okt 2011

@lejduska moze to byt sposobene aj srdcom.Najlepsie sa dat vysetrit.

tortelinka
7. okt 2011

nezalezi urcite len na veku, nie je to len problem zien v menopauze

tortelinka
7. okt 2011

@evula34 mam 28

pink_lady
7. okt 2011

@lejduska ja som to mala po porode, asi pol roka uplne intenzivne, potom to ustupovat zacalo...som si vsade brala nahradne oblecenie, hlavne nohavicky, tielko, ponozky aspon po 2 ks lebo to bolo fakt brutal 😖

lejduska
autor
7. okt 2011

@junovka srdcom? neviem co presne mas na mysli nestras ma., raz som od koznej mala ist na krcne na nejake preventivne vysetrenie lebo vraj ak by sa za nejakych specifickych okolnosti nieco zanedbalo tak moze byt problem so srdieckom.no a ja som nesla ale nvm ci to s ty moze mat nieco spolocne 🙂

lejduska
autor
7. okt 2011

@pink_lady ach jaj, a ako proti tomu bojujes, bola si s tym u lekara? u mna to bolo casto ale nie az tak aby som sa prezliect musela len v miestnosti kde je zima prid emi zrazu horuco obleje ma pot a musim vyzliect vsetko co sa da. 😒 inac som 3 mesiace po potrate nvm ci to moze mat nejaky suvis, zaujimave ale je, ze na prvy cyklus mi menzes prisiel na den presne aj bez liekov

evula34
7. okt 2011

@lejduska ale ja to mávam už dlhé obdobie... to vždy každý mesiac pravidelne, nebývalo to až také hrozné, samozrejme mi to vadilo, ale teraz sa mi vidí, že sa to zhoršuje, že tie návaly tepla mávam častejšie a je to aj také silnejšie. No to si ozaj veľmi mladá na menopauzu, môže to byť aj štítnou žľazou - ja chodím na endokrinológiu, ale nemám problémy s hormónmi štítnej žľazy....mám strumu na št.žľaze. Viem, že to sa prejavujel návalmi tepla, resp. prudkým spotením. Určite by si mala zájsť aj na endokrinológiu, zoberú ti krv a zistia ako to máš, v tvojom veku by som to skôr pripisovala tej št.žľaze, každopádne aj gynekolog ti povie svoj názor... určite mi daj vedieť ako si dopadla

halienka
7. okt 2011

@lejduska určite to v pondelok lekárovi povedz, nech sa na to zameria a najlepšie by bolo keby ti urobil hormonálny profil aspoň, ak nič nezistí, tak môžeš zisťovať ďalej, ak to bude pretrvávať...určite to nie je v poriadku mať v tvojom veku takéto návaly...

pink_lady
7. okt 2011

@lejduska ja uz som dva roky po porode trvalo to tak zhruba rok...i po potrate su hormony rozhadzane, iste to s tym suvisi...ja som mala v p.deli aj oblicky, ale dr - gyn- povedal ze to hlavne hormonalne

evula34
7. okt 2011

@junovka
@lejduska ja viem, že srdce mám určite ok. chodím pravidelne na kontroly na Ústav srdcovo-ciev.chorôb do Blavy, tak by to malo byť ok., ja si jednoznačne myslím, že v mojom prípade sú to hormóny....

lejduska
autor
7. okt 2011

@evula34 no naozaj verim, ze je to neprijemne, a teraz sa to zlepsuje ci ani nie? dakujem za rady a nazory aspon viem co si mozem mysliet.., urcite dam vediet ak sa nieco dozviem, budem sa snazit nieco z gynekologa vytiahnut 🙂 nvm mozno mi da vyvolavacku a tym to uplne prestane ked mi pride ms, netusim.
@halienka urcite poviem ale ja idem ku gynekologovi lebo uz to nemozem odkladat., a ja som pocula, ze take navaly sa vyskytuju vtedy ked zena z akehokolvek dovodu nema menstruaciu

evula34
7. okt 2011

@pink_lady aj si to nejak riešila? myslím lieky a tak? čo ti doktor odporučil?

lejduska
autor
7. okt 2011

@pink_lady to uz nie je sranda ked je problem s oblickami., viem, ze aj po potrate su hormony rozhadzane ale prvy cyklus bol bez problemov a teraz toto..ja snad nikdy nebudem mat deti ked ten potrat spustil nejaky rad problemov ☹
@evula34 tak len pekne pokracuj v tych kontrolach a nic nepodcenuj.., bol nejaky zdravotny problem ktory ta prinutil tam zacat chodit??