Dcéra bola s chlapcom ktorý dostal kiahne. Čo bude?

sikula23
12. júl 2008

Prosim o pomoc a radu,kamoskin maly ma 11 mesiacov a dostal kiahne.Dva dni predtym sme boli s malou ktora ma rok a tri mesiace s nimi von.Vtedy malemu este nic nebolo,ale pocula som ze uz mohol mat virus v sebe.Kiahne sa prejavia vraj do dvoch tyzdnov.Musi dostat kiahne aj moja mala alebo ich nemusi dostat vobec?A najhorsie na tom je ze sestra v najblizsich dnoch ocakava babetko a nakolko jej nema kto pomahat musim cestovat za nou a pomoct jej s babetkom.Kupat a tak...Co ak prave ked sa jej babetko narodi a malej sa vtedy vyhodia kiahne?predpokladam ze aj novorodeniatko je vystavene nakaze,kedze ide o virusove ochorenie.Tiez som sa dozvedela,ze je lepsie ked clovek prekona kiahne v detstve,lenze nepocula som nikdy o kiahnach u novorodeniatok.Nema s tym niekto nejaku skusenost?Bojim sa ci nebude babetko nejako ohrozene.Ci to prekona ako vacsie deti.

maruskab
2. mar 2010

dzio2, to, ci mala dostane kiahne alebo nie, zavisi ozaj od viacerych faktorov. jednym z nich napr. je, ci malu kojis a ci si sama mala kiahne. ak ano, nejake protilatky moze dostat od teba prostrednictvom tvojho MM, ale nemusi to byt tolko, aby ju to ochranilo pred infekciou.
napriek vsetkemu kiahne dostat nemusi /vlastna skusenost ;) - nasa mala bola ako 2-rocna x dni spolu so synovcom, ktory mal pupacikov habadej, valali sa po sebe, pusinkovali a pod. 😅 a nic. a takto sme cakali este 2x ten rok/. nakoniec ich dostala v skolke. mala tesne pred 4.rockom. cakali sme, ze ich dostane aj maly a nic.
ovcie kiahne sa mozu zopakovat u niektorych ludi, u ktorych prva infekcia prebehla velmi slabo. mnohi infektologovia tvrdia, ze ak kiahne nie su vo vlasatej casti hlavy, infekcia sa moze zopakovat 😨
vo vseobecnosti sa udava, ze priebeh u inak zdravych novorodencov a batoliat byva lahsi ako u dospelych ci v puberte.
pasovy opar- to, ci ho clovek dostane alebo nie, je hlavne otazkou imunity. nie je dokazany suvis vzniku oparu po kontakte s chorym na kiahne /naopak, ak clovek kiahne nemal a pride do kontaktu s chorym na pas.opar, tak kiahne dostat moze/. kto teda prekonal kiahne, moze dostat pasovy opar /no opat by to malo byt len raz/. virus kiahni totiz ostava v nervovych gangliach=uzlikoch miechovych aj mozgovych nervov a napr. pri vyraznom oslabeni imunity moze dojst k reaktivacii infekcie, kedy sa virus "posunie" z nerv. ganglia pozdlz nervu a v jeho inervacnej oblasti potom vznikne klinicky obraz pas. oparu.
na kiahnove pupaciky sa v poslednych rokoch neodporuca nic davat, najma pod tekutym pudrom totiz dochadzalo k castejsim sekundarnym bakterialnym zapalom s naslednym vznikom jazviciek. podavaju sa lieky na znizenie horucky, antihistaminika celkovo proti svrbeniu /mozne aj lahke potieranie lokalnymi antihistaminikami v miestach najvacsieho svrbenia/, sprchovanie v pohode /susit len prikladanim uteraka, nie trenim/, pripadne je mozne oplachnut dietatko v slaboruzovom roztoku hypermanganu /posobi dezinfekcne a vysusujuco/.

maruskab
2. mar 2010

dzio2, nakukla som a pozeram, co si napisala naposledy, predtym som si to nevsimla 😅 ovcie kiahne vyvolava virus a na virozy ziadne ATB nezaberu. ak by mala uzivala antivirotika a nie antibiotika, potom je to o inom. ovsem antivirotika sa nepredpisuju len tak. takze ak uzivala bezne atb, kiahne moze dostat.

vlasa
3. mar 2010

baby,ked som tehu a mala som kiahne,a nahodou mi ich dcera donesie domov,ohrozuje to plod,ci nie?

dzio2
3. mar 2010

maruskab dakujem za super vysvetlenie 😉 lepsie ako detsky lek,vlasa ja viem ze aj plod moze dostat kiahne ale ked pride maruskab tak urcite ti nieco viac napise otom 😉

maruskab
3. mar 2010

dzio2, rado sa stalo 🙂
vlasa, ked si mala kiahne, plodik by ohrozeny nemal byt. po kontakte s chorym na kiahne sa totiz zacnu tvorit protilatky a tie prechadzaju placentou, takze by to malo byt v pohode, babatko by malo byt chranene tvojimi protilatkami.

dadis
3. mar 2010

dzio2, "my" sme mali kiahne pred 3 mesiacmi....Saska dostala ich od starsieho Matka...mala vtedy 5 mesiacov, plne kojena, (ja som kiahne prekonala)....vyhadzala sa komlet cela 😖 , boli sme aj na infekcnom a predpisali jej tam uzivanie antivirotik (Telviran)....myslela som, ze bud ich nedostane, alebo ak - tak len malicko, cele 2 tyzdne uzivala Cebion a dostala ich teda v plnej parade...kupali sme v hypermanagne...inak teploty nemali ani Matko ani Saska

dzio2
3. mar 2010

dadis, no bobatko male ☹ boli ste na infekcnom lezat?j

ani3012
3. mar 2010

dadis a prečo ste ležali? Evička ich mala ako 7 mesačná,je aj predčasne narodená o dva mesiace,ale nemuseli sme to riešiť hospitalizáciou.Naša doktorka povedala,že keby sa mi niečo nepáčilo,tak mám sa zbaliť a ísť do BA, že nás určite hospitalizujú,ale chvála bohu sme to prežili oveľa lepšie ako syn.Na pupíčiky som jej davala
Tanno-Hermal Lotio a Fenistilové kvapky

dadis
3. mar 2010

nastastie sme nelezali, ale kedze bola dost obsypana, tak sme sa tam mali ist ukazat, ale vraj keby mala horucky, tak si ju tam nechaju...

bzuco
4. mar 2010

moja dcéra doniesla kiahne zo škôlky pred 2 rokmi, po 2 týždňoch ich chytil aj vtedy 3-mesačný syn - našťastie mal úplne ľahký priebeh. na tele asi 7 vyrážok, raz-dva zaschli, bez teploty - no proste ideálny priebeh...a tak som sa veľmi bála, že ako to taký maličký vôbec zvládne

ani3012
5. mar 2010

bzuco
tiež som sa veľmi bála,ale ako som písala tá malá to zvládla lepšie ako 6.ročný syn.Síce bola aj dosť obsypaná a v plienkovej oblasti sa to hojilo dlhšie ale inak to bolo fajn.Len papať nechcela

ani3012
5. mar 2010

bzuco
teraz som si všimla,že malý mal len dva mesiace- fúha ! Som rada,že ste to tak krásne zvládli 😵

dzio2
8. mar 2010

hlasim ze zatial nic 🙂

majula28
11. mar 2010

ahojte baby, no môj malý mal v sobotu osem mesiacov a v pondelok sme sa začali vysypávať 😲 😲 😲 samozrejme kiahne 😝 doniesla to malá zo školy, oná má skoro 9 rokov a v škole sa vystriedala celá trieda 😀 ona ich mala pred dvomi týždňami 😝 a to mi doktorka tvrdila, že malý pokiaľ je kojený tak nedostane 😲 a ak dostane tak to bude ľahšííí priebeh 😅 a prd je vysypaný v celých vláskoch, okolo krku a dokonca má aj na viečkach a aj pod viečkom 😲 na tele moc nemá, natierame tek, púdrom (tano hermal lotio), dávam fenistil kvapky, a večer len jemne sprchujem (doktorka kázala) 😖 už to máme štvrtý deň tak dúfam, že to už prejde 😠 a v stredu ideme na kontrolu 😀

junovka
12. mar 2010

majula, nenatieraj nicim, nakolko to spomaluje privod vzduchu na vyrazky a podla mna to spomaluje hojenie.Moje mali v lete kiahne a a nenatierala som ich nicim 😉

mounty
8. apr 2010

Ak by sa niekto chcel nakazit, tak synak je este infekcny, pozyvam k nam pohrat sa 😉 Karlovka, BA....IP

severankasr
28. apr 2010

ahojte, ja som dostala kiahne v 29.tyzdni tehotenstva, to som mala uz po 30tke. plod nebol ohrozeny a mala je OK, to len aby sa nebali tie tehotne, co ich dostanu. nebezpecne je to tesne pred porodom a do prvych styroch mesiacov, potom uz nie. A mala ich uz nedostane, lebo ma protilatky, takze aspon na nieco to bolo dobre. ale ten priebeh neprajem ziadnej tehotnej.
stanka

ivamera
8. jún 2010

u nás doniesla staršie dcérka kiahne zo škôlky, bolo to minulý rok po Mikulášovi, do Vianoc sme boli O.K. Trochu nepríjemné ochorenie, no dá sá zvládnuť úplne v pohode.
v tomto čase, mala menšia 7 mesiacov, ešte som ju dojčila, no už sme zavádzali prvé príkrmy , ale napriek tomu neochorela. Pritom som ich nejako zvlášť neizolovala. Zrejme bola hladina protilátok v materskom mliečku ešte stále dosť vysoká. 🙂

ericka80
1. okt 2010

ahojte, ja sa len chcem opýtať...môj malý má práve kiahne, ja som ich prekonala v detstve, zajtra by som mala ísť na svadbu, kde je nevesta tehotná, môžem ich aj ja preniesť a radšej tam nechodiť alebo sa nemusím ničoho obávať, ďakujem za odpovede🙂

junovka
1. okt 2010

@ericka80 so synom by som nesla, ale ty preniest nemozes🙂

rainee
20. okt 2010

ahojte mne sa mala vyhadzala /sme od zaciatku na UM/, su to take mensie pupaciky-pluzgieriky hlavne okolo pasa, v plienkovej oblasti a zahybcekoch, par na hlave a tvaricke. moze ist o kiahne? ma len 11 mesiacov a fakt neviem kde to mohla dostat kedze deti siroko-daleko nemame a na ihrisku sme tiez neboli 😠 ako sa to vlastne lieci a ako dlho trvaju?

junovka
20. okt 2010

@rainee pokial su pluzgieriky naplnene vodovou tekutinou a ma mierne zvysenu teplotu, tak su to kiahne.Ak su to kiahne, tak od prepuknutia do uplneho konca je 14 dni a liecbe spociva vtom, ze sa dava nieco na zrazanie teploty ak su, a nieco proti svrbeniu.

berus222
10. nov 2010

ahojte baby. kolko mali vase deti kiahni. nas ma 4 take divne pupaciky na ruke, ktrore vcera rano este nemal a vecer uz mal take vodove. dnes sa mu zacal robit 1 na lici a 1 na stehne. na chrbte a hrudniku nema nic. mozu to byt kiahne?

cinamon7
10. nov 2010

@berus222 mozu, hladaj vo vlasoch,tam zacinaju vraj najskor, my sme nemali vela, hlavne na tvaricke a brusku, par dni a noci teploty a svrbenie ale da sa to zvladnut, prajem skore uzdravenie, aspon s tym nemusite bojovat v case najvacsich horucav 😉

rainee
11. nov 2010

berus to je rozne, niekto ma par pupakov a niektore dieta sa komplet skaredo vysype...

kamajka
11. dec 2010

ahojte viete mi poradiť? mužova neter má kiahne my máme teraz takmer 4-mes. chlapčeka a drahý sa bojí či sa to dá preniesť aj keď malý nebol v kontakte s mužovou neterou ale muž s ňou v kontakte bol....

zuzkap2
1. jan 2011

@kamajka ak muz mal uz kiahne tak ich preniest na maleho nemoze

aj my mame kiahne ☹ pred dvoma tyzdnami ich starsi syn doniesol so skoly, od vcera je vysypany aj mladsi syn a dnes sa uz vysypala aj malicka, ktora ma necele dva mesiace ☹

danculik
6. jan 2011

Ahojte...chcem sa vas opytat, pred dvoma dnami sme malej zistili ze dostala kiahne. Zacali sa jej postupne robit vyrazky, tak sme boli v stredu u doktorky povedala ze jej to mam potierat mentolovym pudrom. Nic viac...iba na noc dat dithiaden aby sa neposrkiabala..a pri horuckach panadol. Mna vsak zaujima ako casto to treba potierat...ci to nie je dobre napriklad na noc len tak nechat volne bez toho aby som jej to potrela...a tak isto ci sprchujete deti. Doktorka hovorila ze ano,ze mozme ale len osprchovat vodou. Nakolko som tak urobila ten biely puder jej iba obycajnou vodou nezisiel...viete mi poradit ako postupovat?...a este nevite ako dlho sa to bude asi liecit? Kedze niektore vyrazky su uz chrasty a niektore sa iba zacinaju vytvarat...a v niektorych je taka vodicka...:(((dakujem za vase rady a typy.

dankajoy
6. jan 2011

Ahojte, chcem sa spytat, ci moze dojst k vysypaniu vyrazok uz po 6 dnoch. Na Silvestra sme boli na navsteve, kde bolo dievcatko s kiahnami a dnes som svojej dcerke uz objavila vyrazky. Kedze ale neviem, ci je to ono, a vsade citam, ze bezpriznakove obdobie je od 14 do 21 dni, zda sa mi to hrozne skoro. Mate niekto taku skusenost? Dakujem za radu.

zuzkap2
6. jan 2011

@danculik mne maju kiahne vsetky tri deti. Starsi je uz zdravy nevidno na nom ani jednu stopu po kiahnach, mladsi ich este ma, ale on sa vysypal posledny den noveho roku, ale tiez mu uz miznu a mala sa vysypala presne na novy rok a kiahne jej tiez miznu. Mne dr. predpisala tiez ten mentolovy puder, ale radila mi ho nedavat aby sa to skor zahojilo alebo ak by ich to velmi svrbelo, tak na potretie pouzit tantum verde. Ditiaden som chlapcom davala len prve dva dni potom ho uz nepotrebovali a vzdy vecer som ich osprchovala.

@dankajoy mladsi syn sa vysypal na 12-ty den a dcera na 15-ty od vtedy ako sa prve vyrazky objavili u starsieho syna. Infekcny je clovek pri kiahnach cca 42 hodin pred prvym vysevom az 6 dni po prvom vyseve, tych 21 dni je inkubacna doba dokedy sa kiahne obiavia, cize kludne sa mozu prve vyrazky objavit aj na 6-ty den