Dcéra bola s chlapcom ktorý dostal kiahne. Čo bude?

sikula23
12. júl 2008

Prosim o pomoc a radu,kamoskin maly ma 11 mesiacov a dostal kiahne.Dva dni predtym sme boli s malou ktora ma rok a tri mesiace s nimi von.Vtedy malemu este nic nebolo,ale pocula som ze uz mohol mat virus v sebe.Kiahne sa prejavia vraj do dvoch tyzdnov.Musi dostat kiahne aj moja mala alebo ich nemusi dostat vobec?A najhorsie na tom je ze sestra v najblizsich dnoch ocakava babetko a nakolko jej nema kto pomahat musim cestovat za nou a pomoct jej s babetkom.Kupat a tak...Co ak prave ked sa jej babetko narodi a malej sa vtedy vyhodia kiahne?predpokladam ze aj novorodeniatko je vystavene nakaze,kedze ide o virusove ochorenie.Tiez som sa dozvedela,ze je lepsie ked clovek prekona kiahne v detstve,lenze nepocula som nikdy o kiahnach u novorodeniatok.Nema s tym niekto nejaku skusenost?Bojim sa ci nebude babetko nejako ohrozene.Ci to prekona ako vacsie deti.

sanym
19. jan 2011

@danculik Po troch týždňoch by sa už nové vyrážky nemali tvoriť. A vyzerajú aj tie nové ako kiahne - prechádzajú tými štádiami ako kiahne? Ja by som sa na tvojom mieste určite poradila s lekárom. Osýpky snáď nie, proti tým sa povinne očkuje.

lala2
4. feb 2011

Ahojte, nasa rocna dcerka bola nedavno v nemocnici na detskom oddeleni, zistili jej na zaklade dlhotrvajucich teplot akutnu polynefritidu - zapal obliciek, s toho sa nastastie vyliecila - davali jej zinnat intravenozne a potom este doma sme mali zinnat do ust a o dva tyzdne na to sme dostali ovcie kiahne. Muselo to mat nejake dieta v nemocnici nakolko aj ostatne deti z nasej izby s ktorymi sme v kontakte ich dostali, malinka ma ovcie kiahne od soboty resp. nedele 30. 1. a teploty ma cca 40 stupnov uz 4 den, za uskom ma akoby zvacsenu uzlinku ktoru som jej dnes nahmatala. chcem sa spytat dokedy maju za normalnych okolnosti trvat taketo vysoke teploty resp. ako okrem fenistilu - kvapiek proti svrbeniu a tekuteho pudru dietatku pomoct.Dakujem.

sanym
5. feb 2011

@lala2 Môj mladší syn mal horúčky 6 dní. Po vysypaní všetkých vyrážok by mala teplota klesnúť.Tekutý púder sa už najnovšie neodporúča, nám najviac pomohlo Tanno-Hermal lotio (je to také telové mlieko) a oblievanie roztokom sódy bic. (1 PL na litre vody). Skoré uzdravenie babulke. 😉

asimon
11. feb 2011

ahojte, chcem sa spýtať..moja 4 ročná dcérka bola cca pre dvoma týždňami v kontakte s kiahňami...
a predvčerom sme jej zbadali také malé červené vyrážky na tele...asi 8 kusov...niečo ako štípance od komára...
...a dnes už má len asi dve alebo tri...žiadne teploty neboli, židne plnenie pupencov...len na tých dvoch je možno minichrastička...mohli to byť kiahne s takým ľahkým priebehom???
...dá sa zistiť z krvi, či to prekonala?

lala2
11. feb 2011

Dnes sme sa vratili s Ajkou zase z nemocnice z detského ... uz si tam normalne pripadam ako doma : ((( tie teploty co mala ajka neboli z ovcich kiahni ale z opakovaneho zapalu obliciek. Este sa liecime, drzte nam palce nech sa to uz neopakuje ....

zatykoa
21. feb 2011

@asimon ano da sa to zistit, je potrebne urobit odber krvi a vysetrit protilatky, ale nerobi to pediater ale spiecialne pracovisko za poplatok

beruska113
21. feb 2011

@asimon moj malý a ja s ním sme mali s lete, každý tak max 20vyrážok, horúčky žiadne. doktorka mi povedala, že niekto može mat 1vyrážku a nič, ani nemusí vediet. Tak držím palce, nech su to také lahké kiahne.

asimon
22. feb 2011

@zatykoa
@beruska113 dakujem za odpovede 😉

beruska113
22. feb 2011

@asimon a boli to kiahne? som si až nekoro všimla dátum, kedy si to písala.

asimon
22. feb 2011

@beruska113 vraj ano, trvalo to cca 8 dni, kazdy den nam pribudali 2-3 nove, max. pocet bol 20...mala neteplotovala, vyrazky sa nejak nenaplnali...ale minuly rok brala lieky na podporu imunity, tak vraj preto taka slaba reakcia...akokeby bola proti nim ockovana 😉

beruska113
22. feb 2011

@asimon tak super. aj u nás to tak bolo. a ja som mala spolu s Lukim a to som mala 27r a uplne v pohode.

schmir
3. mar 2011

ahojte
chcela by som sa spýtať či má niekto skúsenosť s vyrážkami (ovčími kiahnami) na spodnej časti nohy teda na šlape pod prstekmi tesne, malá tam má jednu stále je naliata dokonca sa mi zdá ze je dosť tvrdá ako keby to už začínal byť mozol nie je zapálená iba ohraničená a naplnená tekutinou a nie a nie prasknúť inak už na celom tele má už iba chrastičky a je to už 10-ty deň od vypuknutia ovčích kiahní, doktorka mi povedala že to mám repíkovať a natiarať púdrom ale nechce to prasknúť tak neviem čo s tým dalej... nevie mi niekto poradiť.. rozmýšlala som ešte nad slabým hypermanganovým roztorokom ale nie som si istá či to mám sušiť ked je to také už tvrdšie... díky......

ada11
4. mar 2011

schmir, aj moja staršia dcéra mala pod palcom nohy a na chodidle, ona sa mi vyhadzovala ešte aj na 7. deň 😠 znášala zo zle, stále mala horúčky a vyrážok cca 400 - dokina už dlho nevidela taký priebeh 😠 ja som ju kúpala aj v kúpeli so sodou bikarbonou, striekla som ju roztokom s aloe vera, aj tannom hermal - proste nepomáhalo jej nič 😠 len čas, ktorý bol oveľa dlhší ako u iných detí 😠

evkosca
24. mar 2011

dcerka ma teraz ovcie kiahne dnes stvrty den, co je vyhodena, vyrazok stale pribuda, ale podla Dr. ma len do zajtra, teplota jej postupne zo dna na den stupa,...ale drzala sa tak do 38,0 az dnes mala 38,5, je strasne nervozna, placliva, vacsinu vyrazok ma este s tou vodickou, niekde je cira a niekde je uz zakalena...dokonca uz sa niektore zacinaju akoby vysusat pomaly...Bojim sa aby jej nezostali jazvicky, lebo si ich sucha (neskrabe). Neviete mi poradit, ci sa jazvy tvoria aj z prasknutej vyrazky alebo len ked si strhne uz vzniknutu chrasticku?

lenkasan
24. mar 2011

@evkosca Chrastičky sa tvoria aj s prasknutej vyrážky.aj moja malá mala ťažký priebeh.To trvá tak týždeň,kedy sú na tele všetky štádia.Teda pribúdajú nové ,schnú staré,niektoré praskajú.Nám pomáhal fenistil a dávala som ten tekutý púder.Niekto vraví,že už sa to neodporúča,ale nám to tým veľmi pekne schlo.
Toto je hnusná choroba.
Držím palce,nech ste čoskoro o.k.
Tu je to pekne vysvetlené

http://sk.wikipedia.org/wiki/Ovčie_kiahne

evkosca
24. mar 2011

@lenkasan a zostali je jazvicky? ja som kiahne nemala, tak zidane nemam...davam fenistil kvapky a kupele v hypermangane-to ju aspon na chvilku ukludni a tekuty puder nam Dr. najprv neodporucila, ale dnes som jej volala, ze mala ani nemohla spat, co ju stipali v noci tie vyrazky, co mala vnutri na ... genitaliach (neviem ako to nazvat)...chudatko, tak povedala, ze jej tam mam supnut puder, ale to som sa zase bala

lenkasan
25. mar 2011

@evkosca Ja som jej napúdrovala všetky.Vzala som si paličky do uší a jednou som napúdrovala všetky suché,jednou všetky mokvajúce,jednou všetky začínajúce.A každý večer som ju osprchovala a nanovo som napúdrovala.My sme mali tiež všase.Strašne veľké mala na chodidlách.Medzi prstami.Vôbec nechcela chodiť ako ju to bolelo.Neboj sa napúdrovať,ale potom aj osprchuj.Moja tak tiež to máte riadne.
My máme mononukleózu,aby mi nebolo ľúto.ešte som takto nemala malú chorú a najlepšie je,že som tehotná,tak mám dosť sama zo sebou.a jazvičky som odpísala aj do pošty.Ostali je 3.Už je to vyše 1,5 roka čo mala kiahne a má ich,takže to budú asi pamätné.Jednu mala strašne veľkú kiahňu pod pupkom.Tá bola úplne prvá čo sa vysypala a tú si aj strhla.Jednu má pri oku a jednu na pliecku.Ostatné čo poodpadávali tak tie zmizli.

evkosca
25. mar 2011

@lenkasan fuuuha, tak to je trochu vaznejsia choroba aj ked je tiez hadam len raz za zivot,..rychlo sa vyliecte a hlavne, nech je vsetko v poriadku, vela zdravia...
a dik za odpoved...trochu som sa bala, ale pokial zostali len 3 tak to hadam nie je az take hrozne...

lenkasan
25. mar 2011

@evkosca Neboj sa, je to "sprostá" choroba,ale zachvíľu si na ňu budete len spomínať.Držím palce,nech už nie ste bodkavý.

kris557
26. mar 2011

@asimon Ahoj! Prosím ťa, aké lieky na imunitu užívala tvoja malá? Lebo naša teraz doužívala po polroku Ribomunyl a tiež mala ľahký priebeh kiahní asi tak 30 a bez horúčky. Len ma zaujíma, že či to tiež mohla mať z tej imunit. liečby. Som rada, že to mala takto v pohode. Držím palce aj ostatným maminkám!
Inak rada pre mamičky, kt. deti majú veeeeľa kiahní. Doktorka nám povedala, že ak by ich mala hrozne moc okrem toho, čo tu všetky píšete, že Fenistil, hypermangán, repík, vit. C, Tantum verde...tak že úplne naj je každý deň nahriať dieťa na pol minútky z každej strany horským slnkom samozrejme s okuliarkami. Vraj sa kiahne veľmi rýchlo sušia a hoja 🙂

asimon
26. mar 2011

@kris557 ahoj, takze moja uzivala tiez Ribomunyl...🙂 vidis asi to funguje, az som na pochybach, ci to boli kiahne...ale asi hej, len so super priebehom...😀 to je fajn, potesila si ma touto informaciou...

kris557
28. mar 2011

@asimon Jéj, ďakujem, tak to potešilo aj mňa. 🙂 Určite to bude teda tým, nech sa vám aj naďalej darí.

kristinagregorova
31. mar 2011

@evkosca ahoj...aj my sme mali kiahne..zhruba v polke februara..no najhorsie bolo ze moj maly mal 4 mesiace ked ich dostal..pre masivny vysev sme boli aj na pozorovani na infekcn.oddeleni..trvalo nam tri tyzdne kym zmizli..a jazvicky nam ostali nad obocim len 6....tie vraj zimiznu este,lebo sa mu kozticka meni..no na to ako vyzeral sme az prekvapeni,ze to takto dopadlo...bala som sa ze ostane znetvoreny..no a potom dostala starsia dcerka od maleho,ale ta mala len cca 20kiahni..mali to bez teplot obaja..len v prvy den vysypu bola horucka..potom uz nie..tak vam prajem aby ste to zvladli...proti svrbeniu je vyborny fenistil-kvapky,tie nam poradili na infekcnom a zabrali 🙂

smatulka
2. apr 2011

ahojte,
maly sa mi do rana vysypal - urcite su to kiahne, lebo ich maju v skolke, ale chcela som sa opytat na oblecenie a obliecky, prali ste oblecenie nejako casto? a co obliecky? menili ste ich nejako castejsie ako obvykle? a uteraky?
dakujem velmi pekne za odpoved

kris557
3. apr 2011

@smatulka Ahoj, ja som prala normálne, tak ako vždy. Osušku má každý svoju. Periem naše a jej veci zlášť od malička. A keď malej kiahne prešli, tak som jej vyprala obliečky a plachtu aby mala čistučké. Nič špeciálne. 🙂

michalag
3. apr 2011

Ahojte
Tak aj u nas vladnu kiahne, najskor ich mal maly ale ten mal lahky priebeh a ako tak citam @kris557 @asimon davali drobcom Ribomunyl (aj nam ho pediatricka predpisala ale teraz mame 3 mesacnu prestavku), tak uz asi viem preco mal tak malo kiahni (6-8 takych tych ozajstnych a ostatok mal len take malicke cervene bodocky) ......
Teram ma mala, sme uz 6 den no ma ich o dost viac, ale vyzera ze Fenistil kvapky a Tantum verde pomahaju 🙂, len ma ich aj dost na tvaricke a bojim sa aby si ich neztrhla a nemala na tvaricke jazvicky

llaabbkkaa
23. apr 2011

ahojte, starsi 5 rocny syn /po liecbe ribomunylom/ bol obsypany riadne. Magistra v lekarni ma vyplasila, ze ked sa bude nieco diat v oblasti oci, mam ist rychlo k dr.. A ako na potvoru - pod mihalnicami mu zacal rast pupak /vyzeralo to ako "jacmen"/, cele horne viecko mal napuchnute. Na pohotovosti /lebo taketo veci sa deju zasadne cez vikend:o))/ sme dostali Ophtalmo Framykoin, ze zatial v pohode, pokial sa nic nedeje s rohovkou, alebo pokial nie je svetloplachy. To som si vydychla, poviem vam.
Teraz mladsi OCKOVANY proti varicelle, 2r. to schytal tiez! a to som si myslela, ze ho to obide. Ma asi len 10 vyrazok, tvari sa v pohode, ani teplotu nema. Davam len Fenistil kvapky. Len von ho radsej este nedam.

mimuska7
25. apr 2011

Ahojte, starši 14r. syn mal teraz kiahne a malej sa na 20 deň vyhodila v oblasti ramena tiež vyrážka ( ale len 1). Najprv bola malá (a teraz je to už 3 deň) sa jej zväčšila na veľkosť šošovice, je naplnená tekutinou. Nemá teploty a za 2 dni jej žiadna vyrážka nepribudla. Tak teraz som na pochybách, že či by to malo len takýto ľahký priebeh. Včera sme neboli už ani von, lebo som sa bála a čakala, že sa viac vyhádže a stále nič len tá 1. Je to možné...?

standa82
29. apr 2011

@michalag ... aj my máme kiahne. Najprv mal syn a teraz má dcérka.Je nimi celá posiata. Už sa jej začínajú robiť chrastičky. Čítam, že ste natierali Tantumom,pomáhalo? Malá to znáša celkom v pohode, bez teplôt, akurát v noci začala zle spávať - asi ju svrbia. Nejaká rada? Ďakujem