Dcéra bola s chlapcom ktorý dostal kiahne. Čo bude?

sikula23
12. júl 2008

Prosim o pomoc a radu,kamoskin maly ma 11 mesiacov a dostal kiahne.Dva dni predtym sme boli s malou ktora ma rok a tri mesiace s nimi von.Vtedy malemu este nic nebolo,ale pocula som ze uz mohol mat virus v sebe.Kiahne sa prejavia vraj do dvoch tyzdnov.Musi dostat kiahne aj moja mala alebo ich nemusi dostat vobec?A najhorsie na tom je ze sestra v najblizsich dnoch ocakava babetko a nakolko jej nema kto pomahat musim cestovat za nou a pomoct jej s babetkom.Kupat a tak...Co ak prave ked sa jej babetko narodi a malej sa vtedy vyhodia kiahne?predpokladam ze aj novorodeniatko je vystavene nakaze,kedze ide o virusove ochorenie.Tiez som sa dozvedela,ze je lepsie ked clovek prekona kiahne v detstve,lenze nepocula som nikdy o kiahnach u novorodeniatok.Nema s tym niekto nejaku skusenost?Bojim sa ci nebude babetko nejako ohrozene.Ci to prekona ako vacsie deti.

maca793
14. júl 2008

keď som ja mala kiahne, tak to sestra dostala odo mňa za 2 dni, moje deti-dvojičky chodili do škôlky aj cez sezónnu kiahní a nedostali to.

mracik
14. júl 2008

sikula, deti do pol roka dostanú kiahne len výnimočne, majú ešte protilátky od matky, teda ak ona prekonala kiahne...

zgurkaa
15. júl 2008

sikula, aj ja som pocula ze deti su uz nakazlive 1-2 dni pred vyhadzanim sa. 😢 A tiez som pocula o kiahniach u deti do roka, ktore to vacsinou chytili od starsieho surodenca. U nas starsia dcerka doniesla kiahne zo skolky a mladsia ich presne na 19. den chytila od nej. Vtedy mala 15. mesiacov. Inkubacna doba je 14-23 dni. Asi Ti neostava nic ine, len pockat a dufat, ze sa mala nenakazila. Drzim palce. 😉

vavka33
16. júl 2008

Ovčie kiahne (varicella) sú výsypovou infekčnou chorobou, ktorá sa u detí vyskytuje pomerne často. Je to vysoko nákazlivá choroba, ktorá môže postihnúť každé vnímavé dieťa. Výnimočne môžu byť nakazení i novorodenci a dojčatá do 3 – 4 mesiacov, ak ich matky túto chorobu neprekonali. Prekonanie choroby zanecháva odolnosť obyčajne na celý život. Pôvodcom choroby je vírus, ktorý sa z chorého dieťaťa prenáša na vnímavé dieťa alebo i dospelého prúdom vzduchu (prievanom) aj na vzdialenosť viac ako 10 metrov. O tom, ako veľmi je táto choroba nákazlivá hovorí aj to, že choré dieťa môže nakaziť viac detí, aj keď sa s nimi priamo nestretlo, ale oni napr. prešli tým istým schodišťom, ktorým šlo aj choré dieťa. Alebo ak je v miestnosti 20, 30 i viac detí a s nimi tam pobudne dieťa nakazené touto chorobou, nakazí všetky deti, ktoré chorobu ešte neprekonali. Ba môže sa nakaziť aj dieťa, ktoré chorobu ešte nemalo, ak príde do nevyvetranej miestnosti, v ktorej sa nejaký čas zdržiavalo dieťa s touto chorobou. Nákaza vstupuje do tela sliznicami očí a dýchacích ciest. Priebeh choroby:

Do 17 až 21 dní (zvyčajne 7 – 14) po kontakte s osobou infikovanou vírusom končí inkubačná doba a u dieťaťa sa, najmä na drieku, vyvinie vyrážka. Súčasne sa zvýši aj teplota, zriedka na viac ako na 38 stupňov Celzia. Vyrážky sú spočiatku len vo veľkosti prosa, rýchle sa však zväčšujú na veľkosť šošovice. Uprostred nich sa tvoria pľuzgieriky naplnené čírou tekutinou, ktorá sa čoskoro zakalí. Vyrážok je zo začiatku neveľa a môžu byť roztrúsené po celom tele vrátane vlasatej časti hlavy. Najčastejšie sú vyrážky roztrúsené na trupe, na tvári a v menšom množstve na končatinách. Postihnuté bývajú i sliznice úst, očí alebo nosa. Čerstvé vyrážky sa zjavujú v nárazoch, pričom nový výsev sprevádza vzostup horúčky a zhoršenie celkového stavu. Po 2 – 4 dňoch vyrážky s pľuzgierikmi zasychajú a neskôr sa olupujú, ak si ich dieťa nerozškriabalo. Na iných miestach tela sa však tvoria nové vyrážky, takže po tele nájdeme vyrážky v rozličnom štádiu: jedny len ako sčervenanie, iné s pľuzgierikmi a iné už so zaschnutými chrastičkami. Nové vyrážky sa tvoria 5 – 7 dní. Množstvo vyrážok býva veľmi rôzne. V najľahších prípadoch by sa dali skoro spočítať, v ťažších prípadoch býva vyrážka vedľa vyrážky. U dojčiat bývajú vyrážky netypické, menšie; len, čo sa vyhodili, rýchlo zasychajú a tvoria sa na nich len malé chrastičky. Stáva sa, že takéto malé vyrážky nik ani nezbadá a choroba sa vôbec nezistí.

sikula23
autor
19. júl 2008

Vdaka za presny popis,velmi mi to pomohlo,zatial preslo 14dni,a mala nedostala nic.Ani sestra zatial neporodila,pretahuje uz 6 dni,asi to male caka ci sa jeho sesternica vzhodi alebo nie,aby mohlo spokojne na svet.

veverca
25. júl 2008

Náš Gabko kiahne priniesol zo škôlky a Tánička sa im nevyhla. On ich zniesol úplne v pohode, nemal veľa vyrážok a super sa mu hojili. Malá mala práve pol roka a bola chúďa samá vyrážka, ale prežili sme to a keď raz bude škôlkarka, budeme mať s kiahňami pokoj.

kangaroo
30. aug 2008

my sme sa kiahnam vyhýbali, decká boli v karanténe, aby nám to nepokazilo dovolenku, a čo čert nechcel.., na dovolenke sme 2x stretli dieta s kiahnami a nič sa nestalo, decká kiahne nedostali....

maca793
30. aug 2008

tomu sa vraví super imunita 😉
ak by mal niekto kiahne ponúknite 😉

marorlinko
31. aug 2008

moj maly este nemal kiahne, ja som ich mala,ked som mala asi 2roky. ak by ich tvoj edieta dostalo, tak sestra sa uz dako zaobide bez teba, ved vela ludi si pomaha samo ale snad ich nedostane

tamarka
2. sep 2008

my sme si boli kiahne doslova vypýtať, kamarátkin syn ich mal, tak sme sa votreli na návštevu. Mladšia ich dostala na 14 deň a staršia nič, a to bola s 3 deťmi (postupne), čo ich mali a ona nič.

pemar
14. sep 2008

baby, neviete mi prosim poradit, mala je dost vyhadzana na brusku a chrbatiku, vyrazky su take cervene a myslim ze aj tie pluzgieriky sa uz zacinaju robit, takze s nou asi pojdem na pohotovost na kramare.
Len neviem ci staci zajtra, alebo ju musim este dnes zobudit (uz zaspala chudatko), a neviem ci je tam nejaky separatny vchod pre infekcne choroby? telefon na pohotovost som nikde nenasla tak sa nemam kde spytat.
neboli ste niektora s kiahnami na pohotovosti ako to tam funguje? moja pediatricka mi tiez nezdviha 😒
vdaka

roasha
15. sep 2008

pemar,uz si to urcite zvladla/od vecera/,ale-budit nebolo treba,ja ked mala dostala kiahne,len som zavolala pediatricke,prakticky ti nemaju na to co dat,len zrazas teploty pokial su/moja mala 40C/,ked to prejde do fazy svrbenia,mozes 3x1/2tbl dithiaden/nam nezmiernil svrbenie/,vysypana bola zabka nenormalne vsade,strasne sa potila,a pot jej to vsetko drazdil,tak sme sa kazdy den sprchovali vlaznou vodou,a potom som ju obliala rozt.sody bicarbony/na 1-2h jej to utlmilo svrbenie/,pouzivali sme klasicky tek puder-nie mentolovy!-ten ju strasne stipal/.nejaku 2.-3.noc mala vobec nespala,strasne ju to vsetko svrbelo... ☹ nech to mate co najskor za sebou... 😉

denisocka
16. sep 2008

ked mala segra kiahne tak ja som ich dosala asi po 14 dnoch,presne jak ona nastupovala do školy z marodky,mne bolo velmi zle a mala som ár pupenčekov,kým som došla busom domov,bola som vyhadzana -mala som 18r 😀

marika80
16. sep 2008

Nasa mala bola s bratrancami ked mala pol roka a vobec ich nedostala, a nedavno ich mal moj brat a opat ich nedostala. Aj som si myslela, ze uz budeme mat pokoj (ked ich dostane), ale asi ma silnu imunitu 😀 . Alebo neviem cim to je.

janna1830
17. sep 2008

ahojte
tak my mame rok, mali sme pred dvomi tyzdnami ockovanie proti kiahnam a co, dostala kiahne 🙄 vcera mala 40 teplotu , par cervenych bodiek ( no max. 10 ) a dnes uz je to horsie s tym poctom...zatial ju to nesvrbi. Zaujimave je, ze ja som prekonala ovcie kiahne ako dieta a oddnes ich mam znova, takze s mojou imunitou to asi nie je bohvieco 😀
3 r. dcera ma za sebou vsetky ockovania proti ovcim kiahnam, tak dufam, ze ich od mladsej nemoze chytit...doki inak povedal, ze to je reakcia na to ockovanie, ze mnohe deti dostanu tu chorubu v miernej forme, tak som "stastna " 😠

dzio2
27. feb 2010

Ahojte potrebujem poradit, mam 6mes dcerku a pri starsej dcerke bola kamoska a doma jej sestra ma momentalne ovcie kiahne , ked som sa opytala tej dcerinej kamaratky ci mala kiahne, tak povedala ze hej , a dnes som sa dozvedela, ze aj ta druha ma znova kiahne co unas bola za mojou dcerou a ja mam teraz strach ze moja lili to bude mat tiez, myslite ze u takeho maleho dietatka to je nebespecne?prosim prosim odpiste niekto , mam strach ☹

luciauk
27. feb 2010

naša staršia dostala ako 5-ročná v škôlke o dva týždne to mala mladšia. mala len 10 mesiacov a mala strašne ťažký priebeh ☹ myslím, že ak sa tak často stretávate, tak je riziko nákazy velmi vysoké. ale dúfam, že ak to chytíte, tak to nebude mať ťažký priebeh. držím palce!

dzio2
27. feb 2010

luciauk dakujem no teda nic moc , toho tazkeho priebehu sa bojim ☹ prosim ta a mala pritom vysoke teploty?ako ste to zvladli ,a co papanie ?

luciauk
27. feb 2010

Lili je malinká. u takých malých detí je to dosť rizikové. ale potom aj u starých ludí. najlepšie je dostať okolo puberty alebo v mladosti, ale vtedy sa zasa pokožka horšie hojí a zostávajú jazvy. držím ti palce, ale je možné, že to dostanete. ale my sme tiež boli viackrát v styku a nedostali, až ked bola epidémia v škôlke. ťažko povedať. priprav si lieky na znižovanie teploty. na pluzgieriky sa odporúča kadečo natierať, ale na druhej strane odporúčajú nechať to na vzduchu.nám sa to viac pozdávalo. ked som dala tekutý púder, tak mi malá vrešťala a ked som to nechala len tak, bolo dobre. bolo horúce leto, mala plienku, tak to jej to zhoršovalo. ale u malých detičiek to má jednu jedinú výhodu, možno ťa poteším, že sa neškriabu a neplačú ak ich to nebolí, nedávaš na to štipľavé krémy a pod. a rýchlo sa to potom hojí. staršiu som musela podplácať čokoládou, aby sa neškriabala. pusám drobátko

dzio2
27. feb 2010

moja zuzka to uz mala, ale nechapem potom, ako to, ze ta jej kamoska ich ma uz 2krat

lenka1smejka
27. feb 2010

Niektory ludia maju kiahne 2x v zivote je ich malo ale su aj taky

luciauk
27. feb 2010

dzio, moja staršia dcéra mala dokopy 32 pluzgierikov. v podstate jej nič nebolo, až na to, že ju to potom svrbelo. velmi slabý priebeh. vtedy sa to zvykne vrátiť po 6 mesiacoch. upozornila ma na to lekárka. o 6 mesiacov dostala horúčky, tak som si už myslela, je to tu zasa. ale bola to iná choroba. už sa jej nikdy nevrátili, neviem, či ešte môže dostať, ale ja viem tak, že ak je slabý priebeh, tak sa dá dostať znova.
mladšia mala strašne ale strašne vela pod plienkou. neodporúča sa kúpať, ale pre nás bolo kúpanie úplné vykúpenie. bolo horúce leto, vkuse sa pod plienkou potila. dávala som ju do vlažnej vodičky a tam sa jej to vždy ukludnilo, behala čo najviac naholo. mala vysoké horúčky, aj 40 stupňov ☹ asi 3-4 dni.

luciauk
27. feb 2010

bolo to pred šiestimi rokmi, nepamätám si už detajly, či papala alebo nie...ale predpokladám, že asi nie, pri tých horúčkach a rozpálenej pokožke

dzio2
28. feb 2010

dakujem za odpoved tak uz len ostava cakat 😒

ani3012
28. feb 2010

my sme mali cez Vianoce ovčie kiahne. Najprv starší syn a potom malá. Vtedy mala akurát 7 mesiacov.Evička to zvládla oveľa lepšie ako Paťko

luciauk
28. feb 2010

no vidíš, dzio, ďalšia dobrá správa 🙂 asi nezáleží len na veku, ale aj na odolnosti imunitného systému.

dzio2
28. feb 2010

ani no to je super , len ja sa bojim, lebo lili nema este ziadne ockovanie, lebo az teraz pred 3tyz sa jej zahojilo to zakladne ockovanie na TBC

zuzenka
1. mar 2010

My sme si tiež išli po kiahne mojej sestre, jej malý to dostal v školke, druhý malý to chytil o 2 týždene a môj malý o ďalšie 2 týždne. Nebolo to moc hrozné, doktorke som len volala, dala nám na to taký tekutý púdre a ani ho to moc neškriabalo. Ale je to lepšie prekonať v detstve. Malému nezostali ani žiadne jazvy, nič, ani sestriným malým. 🙂

katka.m
2. mar 2010

2x kiahne nedostaneš. Druhý krát sa to prejaví ako pásový opar 😉 A nie je to ani v sile priebehu, pretože ja som ako dieťa mala teploty aj som bola osypaná a dostala som pásový opar pred 3 rokmi a môj starší brat mal jedinú kiahňu, vo vlasoch, a aj tú si rozškriabal a dlho mu hnisala. Bola to určite kiahňa, pretože mu robili test z krvi. Keď som mala ten pásový opar, tak som si to všetko veeeeeľmi dobre zisťovala 😒

dzio2
2. mar 2010

volala som s dok a ten vrave,l ze by to nemala dostat, lebo bola prekrita ATB lebo bola chora tak uvidim dam potom vediet, dakujem 😉