Dcéra má alergiu na sóju. Čo všetko nemôže jesť?

lili91
4. dec 2008

Mojej takmer 2 rocnej dcerke zistili alergiu na soju. Este som sa s tym doteraz nestretla a som prekvapena, kde vsade sa nieco zo soje nachadza...skoro v kazdom keksiku (aj obyc. BeBe), sunkach, parkoch, dokonca aj v instantnych kasickach je sojovy lecitin. Neviem presne, co to znamena, ci aj to jej moze skodit...Chcela by som poprosit o rady niekoho, kto s tym ma nejaku skusenost. Na co si dat pozor, co v strave vynechat...Mala ma velke problemy so zapchou. Stravu sa snazim upravovat ako viem...neje v podstate ziadne sladkosti (cokoladu ani nepozna), nepije uz ani sladeny caj a sladke stavy, papa jogurty s probiotickymi kulturami, tiez ovocie (hlavne jablcka)...Chut do jedla ma inak dobru a zje vsetko, co jej dam. Robili jej rozne testy na alergie a nevyslo nic len soja a vajecny bielok. Tak ja uz neviem, co s tym mam robit...Aka strava, taka strava, zapchu ma stale. Uz sa jej aj bojim davat nieco nove... Prosim poradte!

katka13122
4. dec 2008

rada by som vedela ako jej robili testy,z krvicky??moj maly ma intol.laktozy a myslim, si ze tam este na nieco je alergia 😒

erikasadek
4. dec 2008

lili davaj jej, vodu bohatu, na magnezium, niekedy to bola saratica, ale urcite su aj ine na trhu slovenskom...
alebo , najlepsie, vypytaj si v lekarni, ja parafinovy olej, prirodzene, ju prezenie;;; BEZ problemu a navyku... a samozrejme bez alergie.. 😉

katka testu sa robia bud s krvy , alebo je moderny sposob bez bolesti pre deti, kozny..test 😉

katka13122
4. dec 2008

kozne su ake??

lili91
autor
4. dec 2008

testy jej robili z krvi. najprv si mysleli, ze je to tiez ino. laktozy, no to sa nepotvrdilo...na stolicu jej dali duphalac, taky sirup na zjemnenie stolice. no chcela som sa mu "vyhnut", myslela som, ze ked upravime stravu, tak to postaci. no nepostacilo, dnes som jej ho dala...neviem ci jej davam jest nieco, v com ta soja je a ja o tom neviem alebo preco stale pretrvavaju tie zapchy.

erikasadek
4. dec 2008

katka pokial zijes na slovensku, asi tazko sa k nim dostanes pockaj hodim ti link, aby si videla..

davaju sa ako naplaste na lopatky dietata, teda aj babetka, po 48 hodinach sa daju dolu, a po celkovo 72 hodinach sa cita vysledok, vyborne, bezbolestne, a hlavne rychle ako test a samozrejme spolahlive ako krvne..
pockaj hned ti hodim..

lili91
autor
4. dec 2008

tak ten kozny test by som brala! kolko ju pichali, aby nieco zistili...aj na gastro aj na alergologii. a v podstate nam nepomohli. kozny test sa na sk robi asi len "potny test" na vylucenie cist. fibrozy...

erikasadek
4. dec 2008

http://www.dbv-technologies.com/diallertest/ind...
mam to, teda je na soju,
na proteiny mlieka, na prach a na obilie... mam pocit..

erikasadek
4. dec 2008

lilji skus ten parafinoovy olej tu to vzdy davaju tehotnym,a aj babetkam, ... je to prirodne, a neublizi..

katka13122
4. dec 2008

mam volat na gastro,objednat sa ma kontrolu,tak sa dr.opytam ake testy mu mozu spravit,,,,,je to onicom ked taky maly, a uz sa musi trapit,a ja snim ☹

lili91
autor
4. dec 2008

len ten parafinovy olej by asi vyriesil problem so stolicou iba na cas... ja by som chcela zistit nieco viac o tej alergii, lebo zapcha je dosledok toho. ale dakujem za radu 😉

erikasadek
4. dec 2008

lili to je samozrejme, ze ano , zapcha je priznakom, to som ti dala ako na ulahcenie, ale bez liekov.. 😉

katka vytlac si to a ukaz lekarovy, ale ja viem ze len par krajin to pouziva zatial, viem ze je to tu vo FR; v anglicku v USA, a svedsku mam pocit.... mozno od vtedy to prislo aj do inych statov; stoji 30 euro... 😉

lili91
autor
4. dec 2008

A nemate nejake skusenosti alebo typy ohladom tej stravy...Ak mam naozaj vynechavat vsetko, kde sa v zlozeni nachadza nieco zo soje, tak sa nam zivot dost skomplikuje 😒 Lúštiť tie mini písmenká na obaloch...a hlavne dať pozor, aby jej niečo nevhodné nedal niekto iný. Ani taký obyčajný BeBe keksík...

erikasadek
4. dec 2008

http://wikibio.info/lesensdenosvies/lesite/arti...
lili preloz si to a precitaj da ti to mnoho odpovedi, a budes vediet comu sa vyhybat.. 😉

momo29
5. dec 2008

lili91: viem, o čom píšeš. Náš Luky má alergiu na sóju, arašidy, vajíčka a tiež toho času drží bezlepkovú diétu. A všetko kvôli zápche. Diéty držíme už vyše roka, takže podrobnú študovanie zloženia mi vôbec nie je cudzie. Behom mesiaca sa zorientuješ. Robili vám aj biopsiu črievka kvôli podozreniu na celiakiu? Náš Luky mal tiež problémy so zápchou, tak dr sa rozhodla, že skúsi aj biopsiu, či náhodou nemá celiakiu (hoci iný problém nemal-celiatici zvyknú neprospievať, my naopak veľmi rýchlo rastieme). Celiakiu mu síce nepotvrdili, no dr. nám nasadila diétu, aby si črievka oddýchli (lepok ich zbytočne zaťažuje) a odvtedy kakáme takmer každý deň. A ešte ohľadne sójového lecitínu: ten nám napr. doktorka vyslovene dovolila, že ten môžme, ale nič iné, čo má v názve sóju. Veď ten lecitín je takmer všade. Tak sa skús spýtať vašej dr.

momo29
5. dec 2008

lili91: ešte som zabudla, že pred samotnou biopsiou nám na gastroentrológii robili krvné testy a tie vyšli tak všelijak, preto sa rozhodla dr. pre biopsiu

lili91
autor
5. dec 2008

dakujem ua rady 🙂 momo a to co varievas tvojmu malemu ? ved to musi byt velmi tazke pri tych alergiach, co ma...mojej malej dr celiakiu vylucila ale len na zaklade krvnych testov. co presne je biopsia?...my s prospievanim mame problem od narodenia. vzdy je na spodnej hranici, ale z toho si tazku hlavu nerobim (ma 87cm a 11kg). papa s chutou a vacsinou zje, co jej dam. ja sama nemam ziadnu alergiu a ani manzel, tak je to take tazke...skryvat veci co nemoze...ked ju niekto ponukne brat jej to z ruky, lebo je v tom soja...doteraz sme to nepoznali.

momo29
6. dec 2008

lili91: spočiatku som si aj poplakala, že čo dám malému jesť, ale dnes je to celkom ok. Samozrejme mu často varím zvlášť, lebo nemôže to čo máme my. On našťastie s tým problém nemá, veľmi rýchlo pochopil, že on môže papať, len čo maminka dovolí. Takže ani v škôlke s tým problém nie je. Vždy keď mu niekto niečo dá, príde za mnou: Maminka, toto môžem papať?" Luky mal cca. 2 roky (čiže asi ako tvoja), keď začal diétovať. Neboj, potrvá chvíľku a malá si zvykne. Len jej stále vysvetľuj, že to nemôže papať, lebo by ju bolelo bruško, musela by byť doma a nemohla sa chodiť hrávať s deťmi......a podobne. U nás to zabralo rýchlo. Dnes už pred malým v pohode jeme aj to čo nemôže, ale spočiatku sme to nerobili, aby sme ho zbytočne netrápili.Všetko chce len trochu času, neboj...
Biopsia črievka sa robí v narkóze, dieťatku zavedú do bruška kameru a zoberú aj vzorku z črevnej "výstelky" (môj neodborný názov) a na základe histológie ti povedia, či dieťa celiakiu má alebo nie. Ale ako som spomínala, najprv sa robia krvné testy. Celý zákrok trvá max. 15 min. a drobec ide v ten deň domov, len sa vyspinká z narkózy.

hermin
18. feb 2011

@lili91 Ja mám tiež 2 ročného syna a tiež mu zistili alergiu na soju a kravské mlieko. Problémy s bruškom máme od naordenia. A tiež mám problém s tým že neviem čo vlastne mu možem dať nové. Ale aj keď dodržujeme dietu tak stále po určitej dobe asi 3mesiacoch má hrozné bolesti brucha hnačky. Potom nasleduje nechuť do jedla až nakoniec neje nič ani nepije a skončime v nemocnici na infuziach a tak to ide dookola. On nevie čo je to čokolada alebo keksik. Je iba bio vyrobky,pije čistu vodu, čierny čaj bez cukru. Nikdy nejedol jogurt. Neviem ktoré potraviny obsahuju soju. Viem že šunka,párky,pašteky,a samozrejme keksy. Ak niekto vie poradiť nech poradí....

lili91
autor
20. feb 2011

@hermin to je mi luto, ze sa takto trapite. Poznam to...aj ked mi sme na tom az tak zle neboli. A nema maly este nejaku pridruzenu alergiu, ktoru mu zatial nezistili, ked ma aj pri diete take problemy?Mozem ta ale povzbudit, ze snad z toho vyrastie...Aj u nas to tak bolo. Dcerka ma teraz uz 4 roky a papa vsetko a bez akychkolvek problemov! Asi do 3 rokov sme dietovali, potom sa jej to upravilo a na gastre nam povedali, ze mozeme pomaly zacat pridavat potraviny aj so sojou, tak som velmi opatrne zacala a bolo to v pohode. Teraz je uz celkom vsetko. Tak drzim palce, nech sa to aj vam tak upravi a rychlo z toho vyrastiete :-a

danny334
25. máj 2011

pozdravujem vsetkych chorych : pre pana boha , co to za choroby na tom slovensku vimyslate ? ludia ste normalny kazde dieta je nejak postyhnute co to ma znamenat ? co to platyte zdravotne , boze sak to je najlepsy byznys na slovensku a ludia mru , chudence dety , sitaj sa baky ako nato a nie ich dzgat chemiou od malicka , je to strasne citat , zleniveli ste , a ohlupli prarodicia by vas do zadku nakoali zato co robyte s detmi tomu verte , jeden liek je nechod k doktorovi ostaraj sa z vlastnych zdrojou a ten druhy liek sa vola , {debylita], u mamiciek co nechaju robyt dietatu take vazne zakroky a trepu do nich chemie s pozravom za zdravie dany 😀

buba23
26. máj 2011

@danny334 myslim ze ty mas chorobu zvanu zaostalost.......
Mam 26 a mam alergiu na potraviny a bud rad ze o tom nevies evidentne NIC....Neviem ci by si bol taky hrdina keby si mal taku diagnozu ako ja alebo tieto male deti , keby ti bolo zle z 90 percent veci co zjes, keby si vracal a mal akne po pohari mlieka...
Ja len lutujem ze som nemala moznost, ked som bola mala aby mi to zistili skor..tými :D váznymi zakrokmi:D:D
Tieto maminky zachranuju svojim detom zdravie...

alami
6. jún 2011

Obnovujem tému. Je tu niekto s alergiou na sóju? Potešili by ma akékoľvek tipy na potraviny bez sóje, keďže ich je strašne málo ☹ Hlavne sladkosti, tie sú so sójou asi všetky 😠 ☹ a synovi sa to strašne ťažko vysvetľuje, že mu nemám čo dať 😒

buba23
4. júl 2012

horka cokolada z bioobchodu...susene datle, slivky prakticky susene ovocie je super., bananik s horkou cokoladou, ja chut na sladke nahradzam tymto a staci mi to..Ale zaklad je asi si varit alebo robit potraviny doma, vies co tam das...tazko sa ti radi ked asi chces uz hotovy produkt z obchodu...Robim si kase, polievky, placky vseliake, keksiky si peciem, da sa to 🙂