Dcérka má 11 mesiacov a má mrle. Ako jej pomôcť?

martinaema
7. mar 2008

Mamičky máte niektorá skúsenosti s mrlami u bábetka? Malá má 11 mes., 3 dni mi zle spáva, pripisovala som to zubom, ale zlá bola iba v noci, úplne nervózna až zúrivá. Až dnes večer, ked sa pokakala a umývala som ju, som si všimla pri konečníku červíka. Tak som hneď hľadala na nete, čo s tým, ale liek, ktorý sa bežne na liečbu mrlí dáva neodporúčajú deťom mladším ako 1 rok, iba vo výnimočných prípadoch. Poraďte, prosím ☹

betka1
11. mar 2008

ja som nastastie mrle vzivote nevidela, ale mam s nimi nepriamu skusenost z Anglicka, kde som robila kedysi au-pair. Domaca davala stale spinavu macaciu misku medzi riady. Kedze som to mala nastarosti ja, tak som misku vzdy vybrala a isla umyt inde. Jej maly 10 rocny syn potom dostal mrle, co predomnou tajila. Ale kedze som to vedela, tak som okamzite zacala na upratovanie pouzivat rukavice, co som dovtedy povazovala za zbytocne. Domaca mi pod nejakou zamienkou dala zjest daku ruzovu tabletku, ze doktor kazal, ze to musia vsetci v dome. Ukazala mi ake vselijake pripravky a specialne obojky, co kupila pre macku. Tiez kupila drahe dezinfekcne prostriedky, ktorymi som drhla vypinace a klucky. Ale miska putovala do drezu k tanierom stale a jej deti mali aj nadalej problem s niektorymi zakladnymi hygienickymi navykmi. Nuz, to je pristup rodiny vo vyspelej krajine, kde maju ludia prachy, ale deti netreba do nicoho tlacit, ved casom pochopia. (A zrejme si mysleli, ze tie mrle so od tej vychodoeuropanky, co neporiadne poupratovala)
Tym som sa ale nechcela dotknut ziadnej mamicky, ktorej babatko ma problem s mrlami. To sa moze stat hocikomu aj pri maximalnej hygiene. Zelam vsetkym chorym babatkam, aby sa cim skor tych potvoriek zbavili 🙂

xxmargaretka
11. mar 2008

dakujem za radu..kukala som aj do plienky-ritku a aj v nocniku som kako studovala a nic nenasla tak snad sme ok..mala mi minulu noc celu prespala 😀 no vcera vecer som muza poslala kupit ten sirup a povedali mu v 2ch lekarnach,ze uz sa nevyraba ☹

martinaema
autor
11. mar 2008

ten sirup naozaj na chvíľu vypadol z distribúcie, ale už ho zasa majú. Nech sa lekárničky lepšie informujú 😉

xxmargaretka
11. mar 2008

super takze ked budem hladat tak niekde isto najdem..bo chcem ho mat pre istotu doma a keby sa daco

luckam77
6. nov 2008

ahojte baby....chcem sa opytat...maly mi tiez v noci zle spi stale sa mrvi a mrnci....chcem sa opytat ktore mate skusenosti s mrliami ci hlistami....ako zobrali lekari vzorku ze co z toho to vlastne je????dakujem lucia

bambusko
6. nov 2008

lucka, my sme mali len podozrenie, nepotvrdilo sa. vzorky sme odoberali rano po prebudeni - nalepili sme lepiacu pasku na konecnik, odlepili a potom prilepili na sklicko. opakovalo sa to este 2x po 3-5 dnoch, uz si presne nepametam

edita33
6. nov 2008

ahojte,ja som uz pisala na temu,:prstek v nose:tak isto sa to tyka mrli,susedin syn sa babre v nose,a doktorka mu dala tabletky WERMOX ,dufam ze som dobre si zapametala nazov,tak aj to moze byt prejavom ,ze ma mrle,,

zdenka821
25. jan 2009

Ahojky, tato tema pozeram nebola uz davno aktualizovana. Nastastie. Az teraz ja. Odberom zbytkov a steru z dupky zistili mojmu malemu vyskyt hlist a citujem lekarku :"aj trosku mrle". Vzdy som si myslela ze hlisty su synonymum slova mrle. Ale nie. Avsak tu citam, ze niektore mamicky nasli dietatku cervika, ja som nenasla nic, ani po prelieceni tabletkami /dnes sa ten ruzovy sirup uz nevyraba/ som nenasla ani v stolici ani nikde nic. Maly sa mi predtym ani nikde neskriabal, ani nemal hnacky, len po nociach strasne zly, vkuse sa prevaloval, hadzal so sebou, vykopoval nozickami. Tiez som to spociatku pripisovala zubkom ale pravda bola ina. Este nieco, Tie tabletky sa beru 3dni a potom zas o mesiac ale syncek ma po nich zapchu, ja som myslela ze tie tabletky by mali prave u dietatka vyvolat stolicu aby to slo z tela von, ci nie? Poradte mi prosim niekto. Som v rozpakoch

bibinka
25. jan 2009

zdenka821- ja som kupovala sirup Pyrvinium a tabletky Vermox-tie sa dávajú vždy jedna po 2-4 týždňoch, majú pomarančovú chuť,dajú sa cucať.skôr sa odporúča podať druhú dávku v tom 4.tom týždni, lebo mrle majú 14denný cyklus množenia, a ty potrebuješ zabiť-sorry za výraz tie jedince,ktoré nestihnú naklásť vajíčka.

katka.m
25. jan 2009

A ešte sa odporúča preliečiť všetko žive (počnúc maminou až po psíka)v domácnosti a vyčistiť všetky hračku napr. vodou so Savom.

zdenka821
25. jan 2009

bibinka nam kazala dr. vziat 1tabletu na den polovicku rano a vecer, takto 3dni po 3tabletky a potom to iste opakovat o mesiac. nevadi ked som tabletku rozpucila na lyzicke a zaliala cajikom? takto to spapal hoci prvu davku vyplul ale akosi sme ju pozbierali po svetriku a bolo to.

zdenka821
25. jan 2009

katka.m, prosim Ta, akym sposobom sa mame doma vsetci preliecit? kazdemu mam dat jednu tabletku Vermox alebo ich mame vziat tak ako ich odporucala brat dr. malemu? Ja kojim, iste by to nemalo vadit ked to mozu brat male deticky, ze? Ja len tak, ze aby maly nedostal do tela väcsiu davku ked mu to prejde aj cez mliecko..
Psika som hned v ten den odcervila ako som sa dozvedela maleho vysledky. Robim to pravidelne kazdy mesiac

katka.m
25. jan 2009

My sme sa "odčervovali" jednou tabletou. Pre istotu zavolaj svojej dokyne, ale nemal by byť problém. Ale myslím si, že asi ste si to doniesli od nejakého človeka, najskôr. Možno dieťatko, skús osloviť aj potencionálnych nosičov. Mrla je mrcha.

zdenka821
25. jan 2009

katka.m, boli sme v priebehu dvoch tyzdnov teraz u dvoch kamosiek s detmi a jedna z nich chodi do skolky takze je to mozne ze sme si to doniesli odtial. No neviem, je to hrozne, to aby sa clovek teraz bal kazdeho miesta na zemeguli. Ved si uz nemozme byt isti nicim, mozu byt vsade. Pisem to ako scenu z hororu ale je to asi tak.

saska.t
25. jan 2009

zdenka - ja len k tomu psikovy, staci odcervovat kazdy 3 mes. pri babatku inak zbytocne nicis psovy ladviny, tie tablety maju ucinnost 90 dni a naj je drontal plus - kedze zabera siroku skalu parazitov .... 😉

katka.m
26. jan 2009

Najjednoduchšia rada je: stále umývať rúčky, aj keď sa ti bude zdať, že netreba, lebo vidíš, že treba 😉 A to nehovorím o iných, takto prenášaných chorobách, môj brat, keď mal 4mesiace, dostal salmonelu z cumlíka, ktorý chytil starší brat špinavými rukami z vonku (teda toto bolo jediné možné vysvetlenie) 😖

katka.m
26. jan 2009

A ešte by ma zaujímalo, či má kyslá kapusta, resp. uška nejaký účinok na tie mrle. Neviete niekto? Ja to dávam staršiemu byť a na čajovú lyžičku už skúšam dávať z kys.kapustovej polievočky aj malému. Starší to síce považuje za skúšku odvahy, ale mladší zatiaľ neprotestuje 😎

mizulienka
26. jan 2009

ahojte, moze mi niekto povedat, ci sa mozu mrle objavit aj u cisto kojeneho babatka? Misko ma 6 mesiacov, je cisto kojeny, ale niekedy mam pocit, ze ma fakt "mrle v zadku" je velmi nepokojny, hlavne v noci, skoro kazdu pol hodku hore a strasne sa hadze zo strany na stranu, no proste hruza 😒

akejka
26. jan 2009

čaute,
ako písala bihan - treba preliečiť celú rodinu. Ja som mrle dostala v 18 rokoch (a vraj je to detská záležitosť) od 5 ročnej sestry. Preliečila som si ich sirupom, no o pár týždňov som ich mala znovu. sestra bola len prenášač mrlí -jej sa to vôbec neprejavilo. Celej rodine nám dali také lepiace pásky, tie sme si nalepili na konečník (zobralo to vzorku...), potom sme to dali na sklíčko a lekárka to poslala do labáku. Tam zistili, že mne by sa to opakovalo každý mesiac...keď to sestra vždy na mňa preniesla. Preliečili pre istotu celú rodinu tým sirupom a bol pokoj.

akejka
26. jan 2009

a nič prírodného charakteru ako cesnak, kyslá kapusta a pod., ako ste tu písali, mrle nevylieči !!! ja som toho jedla za honty, celé dni som smrdela cesnakom, potila ho z pórov...
Treba na to ten sirup z lekárne a preliečiť aj všetkých z infikovaných z rodiny...

katka.m
26. jan 2009

mizulienka: Samozrejme, že môže, je to tzv. "choroba špinavých rúk"

bibinka
26. jan 2009

zdenka- hlavne, že si podala liek ,nevadí, že si ho rozpúšťala v lyžičke, hlavne, že nakoniec skončil v pusine.
mizulienka- a nemjdú malému zuby? rovnakým spôsobom ako popisuješ sa hádzal môj starší a nakoniec mu povychádzali zúbky jeden po druhom.

mrle sa dostávajú do tela aj tak, že ich dieťa jednoducho vdýchne, pretože vajíčka mrlí sú veľmi ľahké a lietajú vo vzduchu,potom cez špinavé nechty, oblízaním prstov a ďalšími spôsobmi- platí vždy toto- vyčistiťnechty, nosiť ostrihané nakrátko, často umývať ruky,vonku hoci aj vlhčenými obrúskami, predezinfikovať domácnosť, poprať bielizeň na 60st, podať odčervovacie tabletky-rôzne druhy na trhu a po určitom čase znovu preliečiť. Pretože sa môže dieťa infikovať aj vzápätí po úplnom odčervení-bohužiaľ ☹

mizulienka
27. jan 2009

ahoj katka.m a ako sa daju u kojeneho baba zistit, ci ich ozaj ma? vyterom z ritky? lebo ten nam brali a zevraj je tam vsetko ciste, tak to asi nema, ale ja uz potom fakt nevime, preco ma problemy s tym bruskom ☹

katka.m
27. jan 2009

mizulienka: Ak máš podozrenie, treba ten výter(teda tú pásočku) opakovať. Na prvý krát to nemuselo nič ukázať. Pokiaľ viem, tak sa to robí ráno, dupku pred tým neumývaš, aby si ich nezmyla. Ale ono to môžu byť aj zúbky, alebo mu je horúco...

junovka
10. aug 2010

Oprasujem tuto temu a pytam sa, aka je inkubacna doba , pokial sa mrla prejavi u cloveka???A je vobec nejaka inkubacna doba???? 😕 😕 😕

junovka
10. aug 2010
junovka
10. aug 2010
traktor
10. aug 2010

@junovka Prameňom nákazy je človek, ktorý je aj jediným hostiteľom parazita.

Pri pohybe vo okolí konečníka vylučuje vajíčka, ktoré sa dajú vyšetriť.

Pri dotyku s oblasťou konečníka sa dostávajú vajíčka na prsty, za nechty a takto môžu byť zanesené opäť do úst. Z úst sa dostávajú do čreva, kde dozrievajú v dospelé mrle. Vzniká bludný kruh.

Od nakazeného dieťaťa sa môžu dostať aj na posteľné prádlo, podlahu, odtiaľ na okolité predmety aj na potraviny, vajíčka sú prítomné aj v rozvírenom vzduchu. Ostatní členovia rodiny ich môžu vdýchnuť alebo prehltnúť. Preto pri liečbe by sa mali preliečiť všetci členovia rodiny.

Nákaza je častejšia v kolektívoch, u mladších vekových skupín. V oblastiach mierneho pásma ja nákaza vyššia ako v tropických a subtropických, čo súvisí s typom obliekania.

*

Najčastejším príznakom je svrbenie v okolí konečníka hlavne večer, pretože mrle vyliezajú večer a v noci.
*

Ďalej je to nechutenstvo, bolesti brucha, nočné pomočovanie hlavne u dievčat.
*

Deti sú nekľudné, nedokážu spať. detská mrľa, je veľmi častým a kozmopolitne rozšíreným parazitickým červom človeka. Rozšírený je viacej v miernom pásme ako v trópoch. Jeho výskyt u detí v našich podmienkach je 30-40%.

Detská mrľa má biele, nitkovité telo, na koncoch zúžené. Samček je dlhý 3-5 mm. Samička je niečo dlhšia. Vývoj detskej mrle je veľmi jednoduchý. Žije v dolných častiach tenkého čreva, odkiaľ sa oplodnená samička sťahuje do hrubého čreva, až von z anu a v jeho okolí kladie, hlavne v noci a období pokoja, vajíčka. Jedna samička je schopná naklásť vyše 10 tisíc vajíčok. Dospelé červy môžu migrovať aj do žalúdka a regurgitovať do ústnej dutiny.

Jedna tretina osôb nakazených detskou mrľou nemá žiadne symptómy. Dospelé červy môžu vyvolať dráždenie črevnej sliznice, nauzeu, vracanie a hnačky. Anémia, eozinofília a systémové príznaky sú zriedkavé. Mrľa sa našla v normálnom i zapálenom apendixe. Nie je dokázané, že by bola významným činiteľom pri apendicitíde. Detská mrľa sa opakovane diagnostikovala v rodidlách dievčatiek s vaginálnym výtokom. Môže sa nájsť aj pošve dospelej ženy. Mrľa bola nájdená aj v cyste a pyosalpingu z tumorov adnex. V ambulancii gynekológa detí a dospievajúcich musí lekár myslieť aj na túto príčinu zápalu vonkajších rodidiel a pošvy sprevádzaných výtokom.

Najzávažnejšie príznaky nákazy mrľou sú spojené s nočnou migráciou gravidných samičiek z análneho otvoru a ukladaním vajíčok v perianálnych riasach kože. Sprevádza ho intenzívne svrbenie v okolí konečníka s následnou nespavosťou, nepokojom, neurotickými príznakmi. Tieto symptómy sú výrazné hlavne u detí. Intenzívne škrabanie môže spôsobiť ekzémy a pyogenné infekcie v perianálnej oblasti.
Diagnostika

Ide o mikroskopický dôkaz vajíčok, v stolici sa nachádzajú len zriedka. Najspoľahlivejšie je vyšetrovanie vzorky získanej z perianálnej oblasti. Výhodný je odber perianálnym zlepom priesvitnou páskou. Preparát prezeráme v mikroskope pri malom zväčšení. Diagnóza vzhľadom na typický tvar vajíčok nie je náročná.
Terapia

Účinným liekom sú soli pyrvínia. Podávame ich v jednorazovej dávke ráno pred jedlom. Pri manifestných nákazách sa odporúča po troch dňoch dávku zopakovať. Ordinuje sa aj Vermox Fy Richter - Gedeon.
Prevencia

Enterobióza je ochorením detí v predškolských a školských zariadeniach, nie je však ľahostajný ani rodinný výskyt. Za dôležité sa považuje kolektívne preliečenie detí, resp. žiakov v zariadení alebo v rodine.

V prevencii hrajú dôležitú úlohu hygienické opatrenia - zvýšená hygiena análnej oblasti denným umývaním teplou vodou a mydlom ráno a večer. Dodržiavanie hygieny rúk, čistenie a strihanie nechtov, aby sa za nechty nedostali vajíčka. Zabraňujeme deťom obhrýzanie nechtov, dezinfikujeme dennú i nočnú bielizeň vyváraním párkrát týždenne.

bibinka
12. aug 2010

junovka- myslím, že je to tak 2-4 týždňový cyklus liahnuntia nových mrlí 😉

tu je výpis z letáčiku od lieku VERMOX: infekcia mrľou ľudskou: užite 1 tabletu .po 2-4 týždňoch opäť užite 1 tabletu. Tento postup je potrebný pre úplné odstránenie infekcie. prvá liečba usmrtí červy, ale nie ich vajíčka. Teto vajíčka by mohli spôsobiť ďalšiu infekciu.

ja dávam vermox pri každom podozrení ,že chlapci majú mrle, a vzždy preliečim po tých 3 týždňoch.

martija
20. dec 2010

Prosim Vas, potrebujem poradit ohladom tejto chulostivej temy. Predvcerom mojho 6 rocneho syna stipal zadok (u nas nic vynimocne,stava sa nam to casto), vcera vecer prislo svrbenie,az tu pistal a poskakoval. Takze som myslela,ze urcite pojde o tieto neprijemne potvorky, manzel isiel za lekarkou, ona nechcela ziaden ster robit,lebo vraj to trva tri tydzne - je to pravda? Dala len lieky Vermax - ci tak nejak a bolo vybavene. Lenze dneska uz ziadne svrbenie neprislo, a ani minulu noc nebolo - len vtedy jeden vecer. Noc kludna. Moze ist teda o mrle? Mate aj taketo skusenosti,ze svrbelo - nesvrbelo? Alebo jednoznacne musi svrbiet? lebo lekarka vravela,ze sa to iba zhorsuje, nam nie. Myslite,ze ide o alergiu,alebo mrle? Zajtra urcite budem konzultovat aj lekarku, lenze nechcem sa spolahnut len na jej nazor. Mam este mladsie dieta,ja som tehotna, je toho dost,takze chcem si byt na istom, ci sa mam pustit do sterilizacie celeho bytu.....vopred dakujem.