Dcérka má 11 mesiacov a má mrle. Ako jej pomôcť?

martinaema
7. mar 2008

Mamičky máte niektorá skúsenosti s mrlami u bábetka? Malá má 11 mes., 3 dni mi zle spáva, pripisovala som to zubom, ale zlá bola iba v noci, úplne nervózna až zúrivá. Až dnes večer, ked sa pokakala a umývala som ju, som si všimla pri konečníku červíka. Tak som hneď hľadala na nete, čo s tým, ale liek, ktorý sa bežne na liečbu mrlí dáva neodporúčajú deťom mladším ako 1 rok, iba vo výnimočných prípadoch. Poraďte, prosím ☹

lusil2005
7. mar 2008

mrle su hlisty alebo to je nieco ine? 😕
nam tusim ked sme boli mali s bratoma dostali sme to, mama prestala davat absolutne vsetko sladke, a davala nam taky sirup co predpisala lekarka. taky brutal sladky...

martinaema
autor
7. mar 2008

lusil ono sa tomu hovorí hlísty, ale v skutočnosti sú to mrle a neviem či ten sirup ešte existuje, to bol taký malinovoružový humus - poznáme. Len neviem, či mám ísť kvôli tomu na pohotovosť alebo počkať do pondelka

lusil2005
7. mar 2008

ja by som asi isla 😖 chudatko male - sa bude trapit cely vikend? skus tam cinknut. povedz o co ide a ze mala je uplne besna v noci a ze ci ti mozu nieco na to dat

jahodka11
7. mar 2008

ja by som isla na pohotovost, uz len preto, ze mala v noci placka a nemoze spinkat.... ved nech sa netrapi, ked nemusi :(

janina77
7. mar 2008

Ja si to tiez pamatam z detstva. A liecba - stop vsetkeho sladkeho a jedli sme kyslu sudovu kapustu a pili vodu z kapusty. Pomohlo. Ale to sme boli vacsie, s takymto babetkom by som asi isla na pohotovost.
Napis, co ti poradili.

dandinda
7. mar 2008

Ahoj Janina, konecne som na teba natrafila aj tu, nielen vonku na prechadzke 😉 Ta fotka je fakt super, podla nej som ta odhalila 😀

zuzkafuny
8. mar 2008

Martina... mne vždy vraveli keď som bola malá "tá ma iste mrle v zadku... neobsedí ani 5minút" 😀 a asi mám mrle doteraz... 😀 to bol žart
Keď si našla v stolici niečo, čo sa ti nezdá, šup za lekárkou... víkend ešte vydrží... neboj... nie je to nič strašné...

lusil2005
8. mar 2008

no ked je babo v noci uplne nervozne az zurive, podla mna je to dost strasne 😒

vavka33
8. mar 2008

Mrle dokážu život mimoriadne znepríjemniť, nie sú to však žiadne masové vrahyne. Pridružené infekcie napádajú rozškriabané miesta okolo konečníka, môže vzniknúť ekzém. Sprievodnými javmi enterobiózy sú neraz bolesti žalúdka a čriev, nechutenstvo, hnačky a podobne. Napadnuté deti sú bledé, majú kruhy pod očami, zle spia, niektoré sa v noci aj pomočujú, sú nervózne a podráždené. Mrle môžu spätne prenikať do žalúdka, úst, či do nosa. Takisto niekedy prenikajú do sliznice slepého čreva, kde ich objaví až ruka chirurga. Nebezpečné môžu byť pre dievčatá a ženy. Vajíčka polepené črevnými baktériami zablúdia z konečníka do močovej rúry, do obličkových panvičiek, prípadne sa cez maternicu dostanú vajcovodmi až do dutiny brušnej. Okolo týchto ilegálnych migrantov vznikajú časom takzvané tuberkuloidné granulómy. Obsahujú zvyšky odumretých červov, degenerované vajíčka, plazmocyty a lymfocyty. Granulómy neraz spôsobujú ďalšie komplikácie.

Ako sa ich zbaviť

Pokiaľ máte doma potomka, ktorý ignoruje vaše neustále apely, aby si nepchal „tie špinavé paprče“ do úst, potom sa mrlí zbavíte ťažko. Vajíčka sú pomerne odolné voči rôznym chemickým látkam. Vyvíjajú sa aj v 1% sírane meďnatom, 2% mydlový roztok na ne nepôsobí ani po šiestich hodinách, rovnako 20% formaldehyd. Usmrcujú ich však napríklad zriedené kyseliny, 5% fenol, 4% chloramín, alebo 10% lyzol. Tie však na ne môžete naliať až po tom, čo ich vyženiete z tela von. Preliečiť sa musí celá rodina. Podľa správnosti by sa o napadnutí mrľami mali dozvedieť všetci zainteresovaní. Len neviem, ako by to dopadlo, keby ste sa na rodičovskom združení pred všetkými rodičmi a pedagógmi vztýčili zo stoličky a do ticha smelo vyhlásili:
„Vážení, máme mrle, treba s tým niečo urobiť!“
Väčšina radšej zájde do lekárne a keď navôkol nie sú ani jedny zvedavé uši navyše, vystresovane zašepká: „Niečo proti mrliam, prosím. Ale rýchlo.“
Ak sa nemýlim, jediné anti-mrlidlo, ktoré vám magistra bez receptu podá, je Pyrvinium. Zlúčeniny v tomto prípravku blokujú určité enzýmy, prepotrebné na látkovú premenu mrlí. Pyrvinium je červené, sladké, husté a dosť nechutné. Chemickým pachom pripomína leštidlo na nábytok. Jednorazová dávka sa podáva po ľahkých raňajkách. Ak ho váš žalúdok okamžite nevypudí, ďalšou kúrou ho potešíte až o niekoľko týždňov. Podrobnosti sa dozviete od vášho lekárnika, vo vašej lekárni, či z vášho letáka pri liečive. Ak máte potomkov viac, určite si objednajte hneď celý kartón, možno vám poskytnú aj zľavu. Tvrdší zásah mrliam uštedrí prípravok Vermox, je však len na lekársky predpis. A predchádza mu odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie. Okrem chemoterapie sa odporúča dodržiavať takmer chorobne úzkostlivú hygienu. Sprcha ráno aj večer, pravidelné mydlenie a omývanie análnej oblasti. Vajíčka sa hromadia najmä za nechtami, preto ich treba nakrátko ostrihať a často drhnúť kefkou. Pri masívnych mrlích atakoch, keď oplodnené samičky strácajú zábrany a vyliezajú aj uprostred bieleho dňa, je dôležité pravidelne meniť uteráky, či spodnú a posteľnú bielizeň. Použité kusy treba spariť horúcou vodou a po vypraní prežehliť. Aby sa vajíčka pri nočnom škriabaní nedostali za nechty, neodporúča sa spať „dole bez“.

K zostreným hygienickým opatreniam patrí časté umývanie dlážok a utieranie prachu na mokro. Mrliam skomplikuje život aj menšia diéta. Jej súčasťou sú cesnakové polievky či cesnakové hrianky. Antiparazitálne pôsobí aj mrkva. Prísny zákaz vjazdu platí pre všetky druhy sladkostí. Na svoje si prídu všetci karnivori. Dovolené je mäso na raňajky, mäso na obed, mäso na večeru, pretože celulóza je vo svojej podstate tiež len cukor. Z dôvernejších kruhov som sa dozvedel, že mrliam nevonia ani alkohol. Vyskúšajte. Veď topiaci sa aj slamky

vavka33
8. mar 2008

To som nasla,snad ti to trosku pomoze.

lusil2005
8. mar 2008

pocujte, a aky je rozdiel medzi mrlami a hlistami?
brrrr o tom by clovek najradsej ani nepisal/cital nieto to este zazit to s krpcom 😖

martinaema napis ako ste dopadli

bihan
8. mar 2008

Lusil, asi tak 10 cm, ktoré merajú hlísty - mrle majú cca centimeter 😉

Najúčinnejšie sú lieky (ten ružový lepkavý sirup si z detstva pamätám aj ja 😖 ) a preliečiť celú rodinu... Myslím, že sa to volá Vermox (niečo sa dá kúpiť aj bez predpisu v lekárni).

bihan
8. mar 2008

Teda vlastne samica hlísty môže mať dĺžku až 30 cm.. fuj... dobrý horor 🤐

martinaema
autor
8. mar 2008

vavka, si dobrá - čo si na to našla 😀 Najviac ma zaujal ten alkohol, asi sa smalou aj statinom nacápeme a tiež tie kyseliny - zožerú aj nejaké to sadielko po tehotenstve? 😀
Ale teraz vážne, boli sme na pohotovosti a predpísali nám ten sirup pyrvinium - stojí do 80 Sk a je aj bez predpisu. Vermox sa deťom mladším ako jeden rok neodporúča aj keď je účinnejší. Tak som malú hneď nadávkovala - bála som sa že budeme zápasiť ako pri iných sirupoch a ona mi to cuckala ako nejakú mňamku zo striekačky. Porád som si aj ja buchla frťana - myslím sirupu a o 6 týždňov si dáme druhú dávku. Tak dúfam, že ďalšia noc bude už lepšia 😉

maji4
8. mar 2008

No baby dobre vedieť o tom ale nikdy neprežiť 😒 !!!

Držím palce a napíš ako si dopadla...

hedunecka
8. mar 2008

najlepsie je detom ostrihat nextiky, cistit,veeeelmi casto, pradlo zehlit na najvyssej teplote a preliecit celu rodinu lebo vajicka su zradne 😠 😠 mne dokina ked som bola malicka davala ten cerveny sirupcek mnaaam ja som ho milovala..ale potom mi zaberalo vela cesnaku..mamina mi vzdy spravila cesnakovy xlebik, poliecku a vzdy to preslo 😉

hedunecka
8. mar 2008

http://www.zdravie.sk/sz/forum/510/1/0/12723/1-...
aj tu o tom pisu ze cesnak je dobry a dokonca tekvicove zrniecka 😕

bzuco
8. mar 2008

tie tekvicové zrniečka fakt zaberajú 😉

lusil2005
8. mar 2008

ja si tiez pametam na ten cesnak

veverica
8. mar 2008

a to tie mrle ci hlisty su v kazdej stolici? Alebo kedy vylezu?
martinaema ako si na to prisla? Kolko bola mala nekludna?

martinaema
autor
8. mar 2008

malá zúrila už po 3 noci, budila sa, plakala, nevedela si nájsť miesto, uložiť sa,a vyzerala, akoby ju aj bruško bolelo - napínala sa a potom skŕčala. A tie mrle nie sú v stolici, aspoň ja som to nevidela, ale večer, keď sa mi pokakala a ja som ju dávala do poriadku som si ich všimla pri konečníku. Najprv som myslela, že to je krém , lebo predtým ju prebaľoval manžel a ten dáva toho krému jak omietku, ale potom sa ten červíček pohol a už som vedela na čom sme. Inak je to typické, že cez deň je kľud, žiadne problémy až večer, resp. v noci vyliezajú z hrubého čreva a kladú vajíčka v okolí konečníka. Preto sú deti nekľudné, lebo ich to svrbí 😠

alami
8. mar 2008

baby, preboha, ja keby som našla synovi červíka, tak asi odpadnem -myslím doslovne. Fúúúj, to je nechuť. Chúďatenko Ema ☹ Teda, vetu - čo máš mrle v zadku- používam dosť často, ale nikdy som si neuvedomila, čo to vlastne je. 😕 Prajem skoré uzdravenie, nech idú "tie pluhy"od vás preč!!!

martinaema
autor
8. mar 2008

Dík alami. Len by som rada vedela, kde sme to polapili. Ale to sa už asi nedozviem - ja som myslela, že najskôr niekde v kolektíve (chodíme do MC), ale dr. hovorila, že mohla aj vonku hocičo oblízať. No ustrážte malé deculo, čo si všetko pchá do pusy. Ja som nikdy nebola zástancom toho, že fuj nesmieš, nechytaj to apod., ale asi k tomu smerujeme. V lete ked budeme chodiť na piesok, tak ju asi ani na sekundu z očí nepustím - predstavte si čo tam všetko môže byť - od psov, mačiek a o všeličom horšom od ľudí už ani nehovorím 😝

lusil2005
8. mar 2008

ked si tu zalozila tuto temu tak som trochu pogooglila o mrlach a na viacerych forach medicinskych co sa bavili o tom spominali ze skolka, skola, dokonca aj rodicia to niekedy chytia. no ale vela tie kolektivy spominali ako "zdroj"

bihan
9. mar 2008

Baby, toho ešte bude! V škôlke, škole (našťastie na dospelákov veľmi nelezú, ale občas sa stane). Problémom je, že sa deti zvyknú znovu nakaziť samé tým, že sa škrabú, potom si neumyjú ruky, strčia do úst a o dva týždne sa problém začína znovu.
Nedávno tu bežala kampaň pre deti, aby pochopili ako sa môžu nakaziť a aby sa nehanbili a hneď povedali rodičom, ak niečo cítia. Vraj sa štatisticky s mrľami stretne počas detstva cca 60% populácie.

uhlikova09
10. mar 2008

No tak my sme to dostali asi pred 2 tyzdnami som zbadala ako mu mrla vysla z dupky,dr nam predpisala pyrvinium ci tak nejak,taky cerveny sirup a vykakal ich mrtve,liek este mame podat o 6 tyzdn. nam dokina povedala ci to nieje od starsieho surodenca,ale my starsieho surodenca nemame 😉 ale boli sme u babky a ta ma kocura tak ze vraj to je asi od neho.

xxmargaretka
10. mar 2008

ahoj baby..moja mala sa tak hadze posledne dve noci a kym som si toto neprecitala tak by ma to ani vo sne nenapadlo..prikladala som to zubom..pretoze vobec sa nesnazi skrabat si ritku..zhodou okolkonosti pred chvilkou kakala a daco podlhovaste biele som tam videla no nehybalo sa to a vcera jedla ryzu..tak ja teraz neviem..co myslite?

lusil2005
10. mar 2008

skus ked bude taka nervozna rozbalit ju a pozriet...

martinaema
autor
11. mar 2008

margaretka, ani moja sa neškrabala, myslím,že by ani nevedela cez plienku. Ale tie mrle by si asi rozpoznala - to je také malé asi 5mm tenučké ako nitka a vylizajú hlavne večera v noci

martinaema
autor
11. mar 2008

Inak my sme už v poriadku, po užití sirupu ešte jednu noc spala prerušovane, trošku mrnčala, ale teraz je to už o.k. Ale preventívne som spravila trochu cesnakovej nátierky - malá ju zje -a druhú dávku sirupu zopakujeme niekedy o mesiac