Dcérke ide maz z uška. Môže to byť zápal?

ramzesa
24. sep 2006

Ahojte maminky. Ako sa prejavuje zapal uska? Ja mam podozrenie u nasej Babulky. Z uska jej ide taky nezdravo vyzerajuci mazok,ale je uplne kludna aj ked jej to usko zatlacim. Uz dlhsie ma nadchu a nevieme sa jej zbavit. Ak sa to prenieslo na usko, dalo sa tomu nejako predyst?

cukrikk
24. sep 2006

ak nema bolesti ked jej to usko pritlacis alebo ked ju chytis na ruky a urobite spolu drep a ona ani v tedy nezaplacka tak urcite ju usko neboli ale skus sa spytat doktorky

mracik
24. sep 2006

netreba tlačiť na uško, ale na oblasť spánku pred uškom, ak to nebolí tak to nebude zápal stredného ucha, ale môže mať zápal vonkajšieho zvukovodu, tam stačia len kvapky do uška.
Zápal stredného ucha vzniká väčšinou, ak je na to predispozícia - úzka eustachova trubica alebo zvukovod.

expertka8
2. dec 2006

Príznaky

* Vonkajšie ucho – strieda sa mierna, stála bolesť ucha so silnou, prerušovanou. Tvorí sa žltozelený, niekedy krvavý výtok, možná je prechodná strata sluchu.
* Stredné ucho – trvalá ostrá bolesť ucha, možná bolesť v krku, nutkanie na vracanie, hnačka – najmä u detí, poruchy sluchu
* Vnútorné ucho – závraty, nutkanie na vracanie, strata sluchu (často trvalá), zvonenie v ušiach, možná je obrna lícneho nervu

Rizikové skupiny

Deti do troch mesiacov do troch rokov sú veľmi náchylné na zápal stredného ucha. Deti kŕmené umelou výživou sú ohrozenejšie ako deti kojené. Zápaly vonkajšieho ucha postihujú častejšie staršie deti a dospelých, sú časté u plavcov. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí lupienka, alergia a ekzém. Zápaly vnútorného ucha sú relatívne zriedkavé a postihujú skôr dospelých. Niekedy vznikajú ako dôsledok opakovaných zápalov stredoušia v detstve alebo ako komplikácia pásového oparu.

Priebeh

Zápal vonkajšieho ucha – sa začína svrbením a bolesťou, niekedy silnou, so zdrojom v zvukovode. Koža zvukovodu je sčervenená, opuchnutá, niekedy sa objavia drobné vyrážky, často z ucha vyteká hustý, nepríjemne zapáchajúci výtok. Opuch bubienka zapríčiňuje poruchu sluchu.

Zápal stredného ucha – sa zvyčajne vyvíja na základe prechladnutia alebo infekcie horných dýchacích ciest, môžu ho vyvolať aj vírusy aj baktérie. Malé dieťa je spočiatku plačlivé, trie si uško alebo sa zaň ťahá, objavuje sa horúčka, vracanie a iné tráviacie ťažkosti. Staršie dieťa sa sťažuje na bolesť v uchu. S postupom infekcie sa zjavuje opuch, prípadneé vyklenutie bubienka, ktoré spôsobuje hromadiaci sa hnis. Pretlak v strednom uchu zvyšuje bolesť. Ak sa bubienok prepichne alebo mimovoľne praskne, bolesť znizne, no zápal môže prejsť do chronicity a postupne narušiť sluch. V niektorých prípadoch sa zápal rozšíri do kosti za uchom (mastoidu) a vzniká závažné ochorenie – mastoiditída.

Zápal vnútorného ucha – je zvyčajne druhotný pri ochorení stredného ucha. Vyvoláva ho prechod baktérií cez blanité okienka spájajúce stredoušie s labyrintom vnútorného ucha. Labyrintitída je veľmi ťažké ochorenie, spôsobuje hluchotu, prípadne zápal mozgových blán. Zápal labyrintu môžu vyvolať aj vírusy.

Čo robiť

Choďte k lekárovi pri akejkoľvek pretrvávajúcej bolesti, najmä keď ju sprevádza horúčka, závraty alebo iné príznaky. Počas liečby sa dá bolesť a horúčka tlmiť acylpyrínom (iba dospelí) alebo paracetamolom. Rovnako pomáha suché teplo – prikladajte na postihnuté ucho horúci uterák asi na 5 minút niekoľkokrát denne. Pri bolest v hrdle zvyčajne pomáha kloktanie vlažnou slanou vodou. Lekári varujú pred aplikáciou domácich prostriedkov do uší. Horúce kvapky alebo olej môžu byť nebezpečné pri prasknutom bubienku.

Pri zápale labyrintu je potrebný oddych na lôžku, lebo i malý pohyb spôsobuje závrat a nevoľnosť. Ležte pokojne, najlepšie na boku postihnutej strany. Ak sú zápalom postihnuté obe uši, najvhodnejšia je poloha na chrbte.

Liečba

Lieky

Predpisujú sa antibiotiká, pri herpetickom zápale vnútorného ucha sa podáva acyklovír, či korikosteroid.

Operácia

Ambulantný zákrok, pri ktorom sa prepichuje ušný bubienok, sa nazýva myringotómia. Uvoľní sa tým odtok tekutiny a hnisu zo stredoušia.

Ak je nepriechodná Eustachova trubica (spája stredoušie s ústnou dutinou), vkladá sa do bubienka krátka trubička, ktorá dlhší čas udržiava otvor. Tento zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, avšak dlhodobé otvorenie stredoušnej dutiny môže viesť k infekčným komplikáciám.

V ťažkých prípadoch labyrintitídy a mastoiditídy sa operačne otvára a čistí zapálená oblasť.

Prevencia

Mnohé zápaly stredného ucha sa dajú odstrániť liečbou prvotných ochorení, predovšetkým alergií a zápalov prínosových dutín.

Časté čistenie zvukovodu suchým vatovým tampónom dráždi stenu a môže vyvolať zápal.

tinockaaa
4. mar 2007

Neviete mi niekto poradiť, naša Alica sa už asi týždeň - dva škrabe na hlave a uškách, mám pocit, že si ich raz odtrhne. Stále sa za nich ťahá a ja neviem prečo. Už som si aj myslela, či to nebude zápal stredného ucha, ale teplotu nemá. A pred dvoma týždňami sme jej dali prepichovať ušká, tak neviem, či ju nedráždia náušnice. No každopádne neviem, či ísť k lekárke alebo je to len niečo prechodné. Máte niekto podobné skúsenosti?

maca793
4. mar 2007

ramzesa moja malá mala od 1 mesiaca 1x do mesiaca soplíky. aj som jej ich odsávala vážnejšie ochorela v septembri 2006, to mala angínu, v novembri ležala v nemocnici pre zápal priedušiek a teraz znova. našli jej doktori pri lepšom vyšetrení akútny hnisavý zápal stredného uška. malá si ho už dlhšie naťahovala a škrabkala. ešte dobre, že sa to našlo. doktor vravel, že sme prišli v poslednej chvíli. tak jej do uška dali rúrku s gorálkou medzi blanku a bude to tam mať asi pol roka a potom sa jej to vyberie. kvapkáme jej do uška 2xdenne uniflox. takže som sa zase niečo naučila. keď malaá dostane čo i len soplíky, idem ku doktorke. 😉

maca793
4. mar 2007

zabudla som má aj nejakého pneumokoka a budú ju očkovať. vakcína vraj stojí okolo 3500,-sk.

escada17
22. apr 2007

cau kocky, tak dnes mi tato diskusia ohromne pomohla.Zvlast dakujem expertke 😉 moja 2rocna dcerka si od rana ukazovala na usko a hned sme bezali k lekarovi. maci, ja som presne opacny typ-ja odjakziva idem aj s krivym vlasom, aby som nic nezanedbala. Aj ked priznaky moc nesedia, vyzera to na zapal stredneho uska, este nikdy to nemala. Tak uvidime...lekar jej predpisal lieky, tak sme pokojnejsi

janinah
22. apr 2007

tinockaaa,choďte na ušnú -orl ambulanciu,môže to byť zápal alebo aj ekzém vo zvukovode,ktorý svrbí,tak to radšej skontrolujte.

escada17
22. apr 2007

janinka, kolko si mala rokov, ked si mala Stevka? Ja teraz cakam sice druhe, ale uz premyslam, kedy tretie planovat, ked chcem tiez odstup medzi prvymi dvoma...

zuz11
27. apr 2008

katka13122 • 1d • Dnes o 16:15
maly dostal zapal usiek dostal kvapky otobacid,dostava ich od piatku a dodnes nieje ziadna zmena...je nervozny,placlivy...neviete kedy tie kvapky zacnu ucinkovat?????mame problemy aj s bruskom a neviem scoho je taky nervozny,,,teploty nemal,prislo sa nato nahodne pri prehliadke

romankav • 1d • Dnes o 16:39
Ahoj Katka, když jsem měla zánět stř. ucha, dostala jsem přesně tyto kapky a za pár hodin bylo po bolesti, takže zabírají opravdu hned. Takže buď pláče z jiného důvodu nebo má ten zánět tak pokročilý, že by bylo lepší ouško píchnout (je tam třeba tolik hnisu, že se tam antibiotika nedostanou). Bež určitě teď v pondělí na kontrolu.

aponchie • Dnes o 19:28
ahoj ,pod kuknout do sekce batole tam je tema zanet str.ucha

asitka
7. júl 2009

ahojte...naša malá má nádchu...je zachrípnutá...bola som v piatok..aj v pondelok s nou na kontrole..lebo sa mi stále nezdá....berieme len fenistil a ambrobene sirup....len sa mi malá nezdá...stále sa nejak chytá pravého uška...nie často...ale pozorujem to už druhý deň....tak neviem...asi zajtra zbehnem na orl...aby sa čosi zlé nestalo....ináč neviem nájsť kartičku poistenca malej...ak by sme v noci museli na pohotovosť..ani neviem, či nás ošetria....zajtra ráno zbehnem hned vybaviť novú....dúfam, že to pôjde na počkanie...a potom asi k tomu ušnému....idú nám síce zúbky...3 sa jej naraz tlačia...tak tomu pripisujem tú jej mrzutosť...ani jej nič z uška nevyteká...ale ked si ho toľko chytá...tak neviem.... ☹

cestovatelkaandrea
9. júl 2009

no my sme boli dnes s malym u lekara, lebo mal uz dva dni hnacky a lekar nam povedal, ze ma usnu infekciu a ta to sposobila. ☹ ak hu dostane este raz, tak budeme musiet ist s nim do nemocnice na zakrok ☹ ☹ no skuste si predstavit ze to vase dieta nedostane ked chodi do skolky a je tam vela inych deti s tou istou chorobou. a do toho ma este aj ovcie kiahne, takze parada. vsetko naraz jednym smahom 😖

andrea12737
8. sep 2010

Ahojte, obnovujem tuto temu,
nase oba deticky maju zapal stredneho uska, lenze.. maly sa na to usko aj stazoval ze ho boli, ze ho boli aj hlavicka. Pediatricka okrem atb pre oba deticky predpisala usne kvapky Burow - ziadne atb kvapky. Atb kvapky mame do nosteka a nejake v sirupceku. Na usko sa uz vecer v ten isty den (teda v pondelok, ked sme boli u dr) uz nestazoval, ani na hlavicku ze ho boli. Lenze vcera dostal, resp. dnes v noci vysoke horucky spojene s vracanim. Inak je velmi zahlieneny. (vsetci sme boli prechladeni-t.j. kychanie, soplenie) Mala na tom bola ako prva najhorsie(za cely cas mi neprislo zeby ju uska trapili). Syn sa chytil ako posledny. Na ORL sme neboli. Dr pozdrela detom do hrdielka, nahmatala uzliny a na zaklade toho usudila ze je to zapal stredneho ucha. Inak obaja to maju zvacsene na pravej strane.. cize da sa to aj takymto odborno-neodbornym vysetrenim zistit zapal stredneho uska? Ja sa len bojim aby sa nieco nezanedbalo. Dakujem za reakcie.

junovka
8. sep 2010

@andrea12737 opytaj sa @strapco13 ......baba je ORL lekarka 😉

erikasadek
8. sep 2010

@andrea12737

nie som lekar.. len Ti poviem jednu vec... len asi na slovensku a v chechach sa automaticky deti posielaju na orl. ako ste zvyknuti takze ak ti pediater povie ze je to zapal ucha, myslis si ze nie je odbornik..
roky v zahranici zijem v zivote sme neboli na ORL 🙂
proste je to jednoduche, pediater s apozrie amlym pristrojom s vnutornym svetlom do ucha ak je cervenkaste... s vnutra tak je to priznak zapalu. nepotrebuje ORL nato aby mu to potvrdil.. 😉
to je len na poznamku.. 😉

ak Ti mozem poradit existuje nato super vec v buducnostI.. bud lacna forma lieku cesnak jeden strucik rozpucis a nechas v lyzicke oleja ... asi 1 hodinu a potom na vatovom tampone das do uska, jedneho a druheho ak sa deti stazuju ze ich bolia usi... 😉
preventivne;; su to prirodne atb na zabrania silnemu zapalu vyskusane.. .. 😉

alebo pouzijes...CITROVITAL.; je to prirodne sirokospektralne atb. kupis v lekarni... uzasna vec poodobne par kvapiek do oleja a das do ucha;. zabranis zbytocnemu braniu atb.. 😉

strapco je super tiez ti poradi.. tym ju pozdravujem. 🙂

andrea12737
8. sep 2010

@erikasadek dakujem velmi pekne, ihned to idem robit 😉 Pediatriacka sa ziadnym svetielkom nepozerala do uska, len nahmatala uzliny, akosi ich stisla, to zhikli obaja (lenze ona aj predtym toto robila a zhikli obaja, ale pritom to bolo vsetko v poriadku. Potvrdilo to vysetrenie na orl..aj dr. na orl hovoril, ze ked sa nespravne stlacia tie uzliny, tak dieta zareaguje rovnako ako keby bol nalez pozitivny..) (snad sa nevyjadrujem ako tatar 😅 😀 ) preto som to nazvala ako odborne-neodborne vysetrenie 😒 a este na zaklade zvacsenej krcnej mandle na pravej strane u oboch detoch, s tym ze u syna to bola viditelnejsie zvacsena prava mandla ako u malej 😒

erikasadek
8. sep 2010

@andrea12737 aha tak to som nevedlea tu kazdy lekar pozera, tymto nechodi sa ku orl.. 😉
tak skore uzdravenie.. zelam..
a skus dat aj trocha C vitaminu je to dobra vec.. 😉

lucka8791
27. sep 2010

Ahojte vie mi niekto poradit ? mam 3,5 mesacne babo a ma larinktitidu neviem ci som to spravne napysala ma zadny soplik , zapalene hrdielko a zle dycha tak chrapka , strasne sa o nu bojim aby nedostala zapal stredneho uska , nemate s tym prosim vas niekto skusenosty ? Dakujem

miruska15
27. sep 2010

@lucka8791 ale aj zapal priedušiek a bola i u lekara?Take male babo

bambulkabambulkova
3. jún 2011

nam dali na usko pamycol ale este ho stale boli co by som mala dat??Ma pol roka

lucinenka001
2. dec 2011

Ahojte kočky,

nemate skusenost prosim vas s usnymi kvapkami Aurecon? Malemu sa dost casto v uskach robi maz a pediatricka nam poradila Aurecon, tak len ci s nimi nemate skusenost, pripadne s akymi ste boli spokojne s usnymi kvapkami.
dakujem 😉

123kika
3. okt 2013

Ahojte mamicky maly je objednany na operaciu...budu mu vyberat nosne madle a este aj prepichovat uska koli hromadeniu hnisu v usku a ma vtlacene bubienky takze riadny podtlak....viem ze deti dobre znasaju mandle ale ja chcem vediet ci je tu nejaka maminka ktorej dieta malo operaciu spojenu aj mandle aj prepichovanie usiek pripadne vkladanie rurok do uska..ako to zvladalo...ako to prebiehalo...ci malo bolesti a vsetko okolo toho...smenaplanovany na 8.11 dakujem za vsetky rady a odpovede...dakujem

squella
25. máj 2016

@123kika ahoj, ako to dopadlo s malým, viem, že je to už dávno, ale my sme to absolvovali v pondelok a pátram po niekom, kto to už má za sebou. díky