Deformovaný hrudník - vpáčený. Čo sa s tým dá robiť?

adda
27. mar 2007

Ahojte, maminky,
máte niektorá dieťa, ktoré má trochu vpáčený hrudník, čo sa s tým dá robiť, máte na to nejaké cviky?

adelkabo
10. jan 2010

Annag,pri diagnoze MS sú svaly ochabnuté či cvičíš alebo nie.Už som písala,že dcérke ortopéd(ktorý sa venuje MS)nedoporučil operáciu.Je to zbytočná záťaž srdca.Operovať bude treba,ak by sa veľmi dusila.Preto ma to zaujíma,ako asi prebieha taká operácia.Dakujem ti za informácie.

mirecku1963
18. jan 2010

Ahojte som tu po prvy krat a tiež som mal vpačený hrudník (pectus excavatum),mam teraz 46 rokov a do 19. rokov som mal tento problem.Mamičky neverte lekárom že sa to cvičením napraví.Mojim rodičom to tiež hovorili ja som závodne plával ale to nepomohlo mal som hrudnu kost vpačenú - 7,5 cm. Tiež im vraveli že je to len esteticka vada.čím som bol starší tak som si to viac uvedomoval. Viete ako som sa na telesnej hanbil? a to nevravím o dievčatach. Keď som mal 18 rokov vyhladal som ortopeda v Bojniciach a ten ma hneď odporučil do Bratislavy na kolzutáciu. Tí boli zhrození že toto ešte nevideli a kde som doteraz bol a že prečo to zanedbal pediater. Dva tyždne po maturite ma operovali. Mal som 1. rok v hrudniku dlahu na spevnenie klenby.Operácia sa podarila mám akurát 20 cm jazvu stredom hrudníka,ale to je to najmenej .Zlepsilo sa mi dýchenie a aj dievčatá sa začali o mňa zaujímať.Som prekvapeny, že ešte v tejto dobe doktori tvrdia že sa to cvičením napraví.Nenapraví.Čím bude skôr operácia tým lepšie,to mi potvrdili aj v Bratislave.

adelkabo
18. jan 2010

mirecku,prosím ťa,mohol by si mi opísať tú operáciu?A kde v BA ťa operovali?Napíš mi IP.Dakujem!

pectus
10. feb 2010

Ahoj lidi,
založil jsem blog zabývající se právě vpáčeným hrudníkem.
Pokud Vás něco zajímá, podívejte se sem http://pectus-excavatum.blog.cz/ , nebo pokud máte nějaké informace, které by mohli někoho zajímat a chcete se o ně podělit, kontaktujte mne prosím v sekci "Zpráva autorovi"

sonapd
9. jún 2010

Ahoj mamičky, prosím nemáte niekto skúsenosti s prepadnutým hrudníkom u vašich drobcov? Chcela by som nejako pomoct synovi kym je este maly a telo sa mu formuje ale neviem nijake cviky pre deti. Doktorka povedala ze zatial o nic nejde, ale podla nazorov na www je potrebne to riesit cim skor. Pocula som ze fukat balony a pod. ale zda sa mi to nepravdepodobne. Ak mate nejaku radu pre mna alebo osobnu skusenost budem vdačna.

nib
8. júl 2010

Cawte mam 14 a vpaceny hrudnik...vyzera to hrozne, v telocvicni sa mi smeju a nepoznam ziadne cviky.
Asi sa to zhorsuje......chcem sa spytat ako na to reaguju divky🙂)ci ich to uplne odradza lebo ideme na dovolenku a dost sa hambim..
Dakujem vsetkym

P.S. mam to od narodenia

mihail
10. júl 2010

Zdar, mam 21 rokov...a mam vpaceny hrudnik asi cca 1-2 cm...nemam ziadne ine priznaky ako napr caste zapaly pluc atd...v 18 som bol na rontgene a doktor povedal ze je vsetko oka...len ako citam tuto diskuskiu tak zacinam mat obavy ze ci mam verit doktorom :D

juicyluu
7. aug 2010

zmiesane prispevky - asi to je individualne.
☹ poslaly nas na ortopediu tak uvidim co nam tam povedia.











michal207
9. sep 2010

dobry den ...mam stlacenu hrudnu kost asi 4 cm a trocha aj lavu stranu hrudnika...pracujem maulane a vobec mi to nevadi a nai pris portovani .......jediny problem je ze sa za to dost hanbím a neviem co s ty m ci mam ist k doktorovi alebo co mam vlastne robit........najvacsi strach mam z operacie ktorej sa velmi bojim .........mohli by ste mi poradit prosim co s tym?

jurcina
14. nov 2010

caute, mam 16 rokov, chalan, chcem sa s vami podelit, ako sa vysporiadat s problemom kriveho - resp z casti vypukleho hrudniku. do 15-tich rokov som zil sportovo neaktivnym zivotom, - ziadna posilka...., sporty len naozaj rekracne.....

telo som mal ochabnute, bez svalov.... , s pomalym nabehom na obezitu, od malicka som mal trocha krivu chrbticu...., ktora sposobila aj to ze sa mi skryvil hrudnik (lava cast je vypuklejsia) , a zhorsovalo sa to, pretoze na hrudniku, ani na trupe som nemal svaly, ktore by to spevnili. Chodil som na vseliake masaze, tlakove...., atd..., cviky, atd... nic nepomahalo..... - bol som aj u ortopeda..., ten mi predpisal naku bandaz na telo, nepomohlo. Rozhodol som sa, ze pojdem do posilovne, trener mi odporucil ze ked popracujem na prsnych svaloch, rozdiel sa vyplni....., - na mojom tele to bolo este vtedy hodne vidiet, ked som dal dole tricko....
A predsa, podarilo sa
teraz, po vyse roku tvrdej driny...., (posilka 4-5x do tyzdna), masa svalov na hrudniku vyplnila tento rozdiel...., bonusovo aj to, ze vobec cele telo mam vypracovane - atleticka postava...., naozaj, chce to davku odhodlanosti aby ste s niecim takym vobec zacali..., pre mna bola motivacia to, ze som cvicil s kamaratmi co mali rovnaky ciel (nabrat svaly) - niekedy to proste sam clovek nezvladne, sam seba motivovat. Tiez je dobre ak mate trenera, experta.

Ovsem, toto platilo pre mna, mal som len JEDNU (lavu) stranu hrudnika vypuklu, pre ludi co maju vpuklu, alebo vypuklu celu hrudnu kost to nemusi platit...., ale rozhodne sa oplati ten hrudnik SPEVNIT - aby to nebolo este horsie ;), ak mate dotazy, kludne odpiste

luky1200
14. nov 2010

@mirecku1963
Ahoj, je mi 29 let a mám take vpáčeny hrudník. Chtel bych se zeptat jaky je tvuj stav dnes, zda se to zhorsilo nebo ne.
Předem děkuji za odpověd
Lukáš
kloucek.luk@centrum.cz

12kamos12
15. nov 2010

Cawte ja mam 13 rokov mam tiez spadnuty hrudnik ako to volam ja . tiez sa za to strasne hanbim a neviem aso si pomoct mama pomne stale krici aby som cvicil ale nejak mi to nepomaha niesme z nejakej extra bohatej rodiny tak sa pitam kolko by tento zakrok tato operacia staaaala potrebujem to vediet bol by som velmi rad keby ze mi odpoviete . neveim si z titmto hrudnikom radi vizera to hrozne a kazdy sa mi stoho smeje

krivy71
5. feb 2011

ahojte mam 15 rokov a mam spadnuty hrudnik a neviem co mam robit prosim vas napiste my co mam robit bol som aj na Kardeologii a doktorka my povedala ze mama cwicit ja cwicim ale akosi my to moc nepomamha a aj posilujem tak ja uz nevem prosim poradne my som zufaly

heki
9. feb 2011

caute 🙂 mam cerstvo 13 rokov a mam trochu vpadnuty hrudnik ale nie je to nič veľmi vážne trochu mi vydno rebrá a dieru mam asi 1cm zdá sa mi ze mi rozne cviky pomohli ale nie som si istý.Chodím aj pravidelne plávať niekedy aj každý den a to určite pomáha lebo plávanie je dobré na všetko. Snažím sa často prestať dýchať a tým ho napínať(zaťažovať a dufam ze sa mi vytláča).Myslíte že to v mojom veku pomože ? 🙂

marek15
20. máj 2011

Ahojte, som rád že niesom jediný kto tento problém má .) teraz mám 16r. a dosť za za tuto ve hanbím mam to už od narodenia ale teraz v "puberte" je to omnoho horšie mam vypuklí hrudník ale až do teraz som to ignoroval moja pravá strana hrudníka je väčšia asi o pár centimetrov ale hlavne by som sa hcel opýtať či je tiež notmálne že na pravej strane žaludka mám vsunuté rebro dnu...Asi 2roky aktívne posilujem brucho a hrud atd ale veľký rozdiel nevidím, jedinú vec ktoru mi poradila doktorka je ta že bolo by dobre pribrať a fukať balony no mám 68kíl ale moje brucho a hrud vyzerá ako keby som mal 48kil môže to byť tiež príčina? 😨

trzovka
8. sep 2011

@mia987 Ahojky, ja mam 14 rocneho syna a ma vypukly hrudnik pectus carinatum, mame urobene predoperacne vysetrenia, a cakame na termin operacie. Ako ja viem, robia to na Slovensku iba v BA, kilnika detskej chirurgie, Limbova 1, alebo najlepsie klikni na kdch.sk
Tam sa dozvies vsetko, specializuje sa na to primar Cingel. Bud akcna a chod sa informovat stoji to za to, a vraj to nie je nic hrozne ak sa to da urobit.

trzovka
8. sep 2011

@marek15 hojky, ja mam 14 rocneho syna a ma vypukly hrudnik pectus carinatum, mame urobene predoperacne vysetrenia, a cakame na termin operacie. Ako ja viem, robia to na Slovensku iba v BA, kilnika detskej chirurgie, Limbova 1, alebo najlepsie klikni na kdch.sk
Tam sa dozvies vsetko, specializuje sa na to primar Cingel. Bud akcna a chod sa informovat stoji to za to, a vraj to nie je nic hrozne ak sa to da urobit.

jeanettebike
20. okt 2011

@jurcina Nazdar jurcina!!! Ani nevies, ako si ma potesil, lebo co tu citam kade-tade o vpacenom hrudniku, tak som z toho vedla. mam 17 rocneho syna, no a na rozdiel od teba, ty si pisal, ze si sa blizil k obezite, teda ze si nesportoval, tak moj syn je na tom opacne, on je zas s vahou podpriemer, a tiez nesportuje, len sedi doma za PC, ked pride zo skoly, kde zasa len sedel. Problem je aj v tom, ze on nezije so mnou v spoloc.domacnosti, ale s mojim ex, ktory mu dava prilisnu volnost, resp. on si robi co chce. Kedze ziju na dedine, syn mu obcas pomoze na poli, a co treba, ale to ze z pohybu asi tak vsetko. No, a ja neviem, ako ho spravne motivovat, aby sa viac hybal. Ma vpacenu hrudnik, a len na jednu stranu ako si mal aj ty, a miernu skoliozu, no ked sa vyzlecie, tak to vidiet, ze je krivy. Taky sucharik, uplne tenucky, az mi ho je luto. Boli pred 2 rokmi o ortopedicky, dala mu papier s cvikmi, co mal cvicit, a ze ma plavat pravidelne, ale on sa na to vykaslal, a ex povedal, ze ho nijako neprinuti, ze mlady to cvicit nebude. A tym to haslo. Az presli 2 roky a boli sme spolu so synom plavat v lete, a az vtedy, ked bol v plavkach, tak som si vsimla, aky je pokriveny.Tak som zacala patrat, no, ale syn zasa nechce cvicit, hoci ten papier s tymi cvikmi nasiel. Raz zacvicil predo mnou, a tym to haslo. Si ma normalne nastartoval s tou posilkou. Vies, ja som zas pravy opak mojho syna, ja som hyperaktivna ale syn je vegetak. Ako ho motivovat, aby zacal chodit do posilky?? Ja mu ten tvoj prispevok precitam, co som tu nasla na tom fore, hadam sa zapali pre to. Ved sa uz baby zacnu o neho zaujimat, nechcem, aby mal nejake komplexy, a uz toboz nie, aby sa na to vykaslal, a moze mat potom v buducnosti ine horsie zdravot. problemy, ci aj bolesti, moze sa aj viac vykrivit. Vdaka ti za odpoved!!! pekny den ti prajem!!!! Jeanette z Košic.

auxo
15. mar 2013

Mám 19 r. a áno aj ja mám vpadnutý hrudník ako tu na čítam tak veľa chlapcom sa zato smiali....mne skoro vôbec alebo nikdy iba keď tak nejaké malé podpichnutie veď to poznáte 😉 nehanbím sa ani nejak chodiť bez trička. Skôr by som sa hanbil keby som bol nejaká chudá vyžla čo ma ručičky ako špilky a spadnuté ramená....Prepadnutý hrudník nie je hanba a nie je to ani dôvod na povedanie si že "aaaa veď mám prepadnutý hrudník načo budem cvičiť aj tak to nezmením" skôr to je hanbou a dôvodom na výsmech povedať toto. Treba vínsť zo svojich komplesxou , prekročiť svoj tieň veď veľa ľudí si to ani nevšimne a aspoň ste niečim iný, síce uznávam že niektoré veci nevyzerajú na tebe blbo a prsné svalstvo nedostane tú svoju klasickú podobu skoro nikdy atď. ale inak to podľa mňa nie je ani nejako veľký hendikep....
PS: Má to aj výhodu že je to skvelý držiak na pivo 😉

luka7777
17. jan 2014

Dobry den chcem sa opytat na cenu tej operacie??????

kovinka
24. mar 2014

@luka7777 ahoj...vsimla som si tuto temu lebo tiez som bola na tejto operacii...operovali ma v BA a neplatilo sa nic...ale bolo to pred 14rokmi....🙂

luka7777
15. apr 2014

Okey dakujem velmi pekne

lopta55
6. mar 2015

Ahojte moj syn bol operovany v 15 rokoch pretoze vpaceny hrudnik mu stazoval dychanie pri namahe napr.pri behu.tiez bol chudy a maly oproti rovesnikom-jednoducho neprospieval.dlahu mu idu vyberat po 3 rokoch. Po operacii pekne pribral a hrudnik ma taky aky ma byt.dovtedy nechcel ani na kupalisko ist. Ma na oboch stranach hrudnika iba male jazvycky po nussovej dlahe.

hankasar
7. jún 2015

@lopta55 ahoj, môžem sa spýtať, kde ho operovali a aký bol priebeh po operácii? Mal veľké bolesti? Ďakujem

marek239
8. júl 2015

Ahojte, mam 13 rokov, hrudnik mam prepadnuty, skusam harmoniku, cital som tu o nej. Kolko denne treba hrat?

mirin_me
27. júl 2015

ahojte, mam 18 rokov a som mesiac po operacii, bol som operovany v BA a v hrudi mam 2 dlahy, co sa tyka bolesti tak som cakal mensiu bolest, este teraz mesiac po operacii sa mi neda spat na boku a pri urcitych cinnostiach ma bolia hlavne bocne svaly ktore sa museli zosivat (co sa tyka bolesti, je to individualne, mojho kamarata to bolelo len nejake 2 tyzdne a mna to boli do teraz). Inac s vysledkom som spokojny a chcel by som sa opytat ake su bolesti po operacii ked dlahy vytahuju, je to taka ista boelst? Cas bez sportu je tiez 2 mesiace ako pri prvej operacii? Vdaka za odpoved.

czechzuzanaba
29. júl 2015

ahojte, dcerka 5 r. ma mirne vpaceny hrudnik. Zajimalo by me, ci je tu nekdo, kdo to resi u tak maleho ditete, jake cviky doporucujete a jestli vubec pomahaji? Dekuji.

mirin_me
29. júl 2015

czechzuzanaba Ja som od malička chodil na rehabilitácie, robil som dychové cvičenia, plával som, neskôr v 15 som začal posilňovať no nič nepomohlo. Keď som išiel v 18 rokoch na operáciu tak pán doktor povedal, že to sa nedá žiadnymi cvikmi napraviť.

czechzuzanaba
29. júl 2015

@mirin_me no jsi me velmi nepotesil :( Ale dik za info.

nikkikke
5. okt 2015

ahojte ja ja mám syna teraz ma 5 rokov a máme tak tiež v páčany hrudnik aké aktivity robite s detmi by ma zaujimalo dakujem za kazdu radu