Deformovaný hrudník - vpáčený. Čo sa s tým dá robiť?

adda
27. mar 2007

Ahojte, maminky,
máte niektorá dieťa, ktoré má trochu vpáčený hrudník, čo sa s tým dá robiť, máte na to nejaké cviky?

dadus
27. mar 2007

ahoj,vpaceny je vypukly,alebo prepadnuty dovnutra? a vobec pochopila som to dobre?

adda
autor
27. mar 2007

prepadnutý do vnútra.

elri
1. apr 2007

Ahoj adda,
mam 6 mesacneho chlapceka a ma prepadnuty hrudnicek.Detska lekarka povedala, ze to nevadi, tak som sa tym uz nezaoberala.A vy mate nejake problemy?

adda
autor
2. apr 2007

no ako priamo s tým hrudník problémy nemáme, len to vyzerá tak "divne", a vraj sa s tým dá cvičiť, takže už mám lístok od det. na ortopédiu a uvidím, čo mi povedia, inak naša detská lek. tiež hovorila, že to nevadí

elri
3. apr 2007

Mas pravdu,ze to vyzera tak divne, ja som sa zlakla ked som ho prvy krat uvidela po porode ,ci ho nema pomliazdeny..A tvoj syncek starsi alebo mladsi ma prepadnury hrudnicek? Da sa to nejako cvicenim napravit? Ja som sa tym este nejako nezaoberala, ked nema maly problemy. Napis potom co ti povedali na ortopedii.

alenkap
3. apr 2007

Náš malý má tiež trochu vpáčený hrudník. Dajú sa o tom nájsť informácie aj na internete (ako o hocičom inom 😉 ). Naša detská lekárka nás s tým zatiaľ neposlala nikde, len nám odporučila kúpiť mu ústnu harmoniku a fúkať, fúkať, fúkať. Keď ho nebaví harmonika, skúšame nafúkovať balón, sfukovať sviečku (z väčšej vzdialenosti), posielať si po stole napr. pingpongovú loptičku pomocou fúkania ...

friduca
8. apr 2007

AAhojte ja mam 31 rokov a mam po tazkej chorobe vpaceny hrudnik.Mozem odporucit urcite to nezanedbat,moja lekarka to tiez iba tak odpinkala a teraz mam problemy s dychanim a celkovo aj pri namahe.Urcite navstivte ortopeda,su na to cviky. 🙂

milos456
29. apr 2007

Dobry den, rad bych se podelil o moje zkusenosti. Mel jsem vpaceny ( propadly ) hrudnik, coz mi branilo pri hlubsim dychani a take to bylo velmi viditelne. Operaci jsem absolvoval pred peti mesici ve Fakultni Thomayerove nemocnici v Praze v Krci. Operoval me pan doktor Hytych, ktery jiste vsem, co to potrebuji, rad poradi. Operovan jsem byl ve veku 28 let, takze neni pravda, ze by tento druh operaci byl omezen vekem napr. do 20-ti let. Po operaci jsem v nemocnici stravil zhruba 10 dnu. Pote jsem byl asi 4 tydny doma a pak uz jsem byl schopen jit do prace (to ale jen diky tomu, ze mam sedave zmestnani). Po zhruba 8-9 tydnech od operace jsem uz mohl chodit do posilovny. Tvar hrudniku se vyrazne zlepsil a take potize s dychanim pri vysoke fyzicke zatezi ustoupily. Nyni, tj. pet mesicu po operaci, nepocituji temer zadna fyzicka omezeni - byl jsem si zalyzovat, chodim do posilovny, byl jsem na ruznych poutovych atrakcich a vse bez problemu. Presto je po operaci urcita opatrnost na miste, nebot hrudnik je pry zcela zahojeny zruba za rok. Po teto dobe se take vyjme voperovana dlaha, ktera musi cely cas hrudnik fixovat. Po operaci zustava samozrejme jizva, jejiz velikost muze byt velice ruzna. V mem pripade je bohuzel velka - ma tvar prevraceneho pismene Y, kde kazda cast meri kolem 12-ti cm. Je ale take mozne, ze jizva bude pouze rovna a bude mit delku celkovou delku napr. 15 cm. To jak se bude jizva hojit a jak bude viditelna, velmi zavisi na konkretnim pacientovi a lze to asi tezko odhadnout dopredu. Obecne ale pomahaji 3 veci:
1) tlakove masaze jizvy - tj. na jizvu silne zatlacit shora prstem po dobu 10-ti vterin, takto projit celou jizvu a masaz provadet 3x denne 10 minut po dobu jednoho roku; rozmasirovavani jizev prejizdenim prsty neni tak dobre, protoze se jizva asi muze zvetsovat do sirky
2) dat si prvni rok pozor na opalovani - cerstve jizvy se opaluji rychle, velmi ztmavnou a uz tak pry zustanou
3) cerveny laser, ktery zpusobi zplosteni, zuzeni a vyblednuti jizvy - ceny tohoto zakroku se lisi, ale pravdepodobne je nejlepsi zajit v Praze do Rehabilitacniho oddeleni na Jarove - Konevova 205 za panem doktorem Prochazkou: podle toho co vim, tu maji nejvykonnejsi lasery a jsou levni.
Operace vpaceneho hrudniku neni jen kosmeticka, protoze srdce a vnitrni organy jsou nespravnym tvarem hrudniku ovlivneny a to muze zpusobovat porize pri dychani, srdce neni v jine poloze nez ma byt, atd. Co vim, tak vpaceny hrudnik je defekt, ktery ma clovek jiz pri narozeni (pokud se nejedna napr. o nasledek nejakeho urazu) - takze uvahy o tom, ze se jedna o dusledek spatne funkce strev atd. jsou pravdepodobne mylne. Jak clovek roste, deformita se stava stale patrnejsi. U me byla zretelna ve veku kolem 11 let. Myslim, ze vcasnym cvicenim, si lze velmi pomoci a pripadne predejit pozdejsi operaci. Je to ale jen muj nazor. Abych to shrnul: doporucuji konzultaci s odbornikem v oboru hrudni chirurgie, ktery vam mozna ukaze i fotky po uspesnych zakrocich, da podrobne informace a tim vase rozhodovani ulehci. Urcite neni dobre se pro neco rozhodovat nebo to naopak zamitat bez dostatecnych informaci. Ja osobne jsem zatim s vysledkem operace spokojen, az na velikost a tvar jizvy. Predpokladam ale, ze casem velmi vybledne (stejne jako moje ostatni male jizvy napr. po riznuti) a nebude prilis viditelna. Preji vsem hodne stesti a odvahu pri jejich rozhodovani.

adda
autor
4. máj 2007

🙂 tak ahojte, konečne som sa dostala k písaniu,
bola som so synom na ortopedii, kvôli tomu jeho hrudníku, očakávala som, že nás pošle na nejaké cvičenia, ale nič, hovoril, že nafukovať balony, hrať na fúkaciu harmoniku a nič iné, teda ešte pravidelné plávanie /ale to syn ešte nevie, tak dúfam, že sa nám ho to podarí naučiť, lebo ja to tiež neviem/. Vraj je to len kozmetická chyba, vekom sa to môže zhoršovať, a to ja práve nechcem, veď kvôli tomu som tam išla, takže som aj dosť sklamaná. Tak mi ostáva len dúfať, že to fúkanie a plávanie bude mať účinok.

emjee
24. júl 2007

adetka • 1d • 24. júl 2007 o 13:30
Vyhladavac mi nefunguje, a tak som nemohla najst fora, kde sa táto tema spominala. U mojej 8-mesacnej dcerky som si v poslednych dnoch vsimla vpadnuty hrudnik. Trosku viac sa vytiahla, par dni stvornozkuje, papa velmi malinko, a tak je chudsia. Hrudnicek kusok pod bradavkami je vpadnuty (asi pol centimetra). Je to dovod na okamzitu navstevu pediatricky a odbornikov? Alebo sa to casom spravi? Ake mate skusenosti?

mirek2006
24. jan 2009

nazdar nazdar mam 16 rokou a mam vpadnuty hrudnik ked osm bol mali tak to celkom neboli vidno ale casom sa mi to ukazalo a coraz viac ma to hneva .Boli zme aj u ortopeda a on nam povedla ze ´mam vela plavat fukat balony a povedal ze si mam chytyt z rukamy na boku rebra zatlacit na obe strany a z hlboka dychat chodil som aj na take cvicenia ale ked mne sa to velmo necelo a tak preto si stale na vecer z elastickym obväzom obkrutim rebra mno cele toto do okola a idem spat a snazim sa dychat stale z plucami lebo ked ja dycham z plucami a mam ten obväz tak ono mi ten hrudnik vytlaca vonku moje dvojca maros mal tiez nieco take a on cvicil 2 tyzdne v kuse a sa mu to vyrovnalo mno super .. A ece som cital v knizke ze aj dajake problemi su stym a take srandy ale ja zatial nemam nijake problemy dycha sa mi moc fajne a mno vsetko tak jak iny ludia hravam aj futbal a v pohode som unaveny tak ako kazdy iny moj spoluhrac hm cim to je???? a ako sa to da vyrovnat nejak inac???.....

rohacka
24. jan 2009

Ahojte, nas maly ma presne opacny problem - vtaci hrudnik. Skuste si vyhladat na internete info v anglictine
Pectus excavatum - vpaceny hrudnik, pectus carinatum - vtaci hrudnik. Je viacero stranok, niektore vyslovene len o tychto problemoch, aj s fotkami. My s tym chodime na rehabilitaciu, cvicime denne 3 x cviky z vojtovky, aby sa mu posilnili brusne a chrbtove svaly, aby mu urobili akysi svalovy korzet, aby sa hrudnik nedeformoval. Tiez mame fukat, piskat na pistalke, flaute, ustnej harmonike, sfukovat sviecky a podobne, na stranke www.detskestranky.cz su fukacie hry, odkial beriem inspiraciu. Myslim, ze v mnohom treba robit podobne veci, aj ked je problem presne opacny, ale ide taktiez o deformitu hrudnika. Nam tiez odporucali plavat, cim skor sa bude dat, prip. ako alternativu napustit niekolkokrat tyzdenne plnu vanu vody, nech dycha proti odporu vody.

lichvicka
30. jan 2009

Dobrý deň, mám 15 rokov a chcela by som sa s vami podeliť o moje skúsenosti kedže mám tiež vpáčený hrudník. Keď som bola malá cvičila som rôzne cviky, plávala som a dokonca aj nafukovala balóny 😀 , no nepomohlo mi to. Mnohokrát som len tak z ničoho nič stratila dych, no nebola to pre mňa žiadna väčšia ujma. Bola som ako každé iné dieťa behala som liezla po stromoch a absolútne ma to neovplyvňovalo. A ani teraz, iba ak nevládzem z dychom keď dlhšie utekám a občas zacítim bolesť akoby ma stláčali kamióny😀. No neviem čo bude ďalej! Dúfam že nič zlé! Prajem všetkým veľa šťastia aby, ste to zvládli a aby s tým nemal nikto žiadne väčšie komplikácie 😀

tinus20
29. apr 2009

takze pripajam sa k vam aj my male problemy s hrudnikom ale kedze fukat balony a zfukovat sviecky este nemozme,lebo je este nato VELMI maly tak som zvedava co bude.dufam ze sa to nezhorsi 😔

bejbypd
29. apr 2009

ja nechcem nikoho naplasit aj moja svagrina to mala od narodenia behali po doktoroch vsade ich odpinkali ze to nic nie je ze ked vyrastie a narastu jej prsia tak sa to spravi a podobne veci...potom sa moja svokra nastvala a zobrala ju do bratislavy k odbornikovi a ten krutil hlavou ze minimalne pred rokom ju mali operovat ze prisli v hodine dvanastej doslova tak ju operovali a chvalabohu je vsetko ok dnes...

tinus20
29. apr 2009

hej aj o operacii mi hovorili ale to je vraj skoro hovorit nas maly ma iba necele 3 mesiace 😉
uz som sa s tym zmierila,aj my behame po lekaroch aj v nemocnici sme lezali tyzden...

bejbypd
30. apr 2009

tinus ja som nechcela strasit jasne ze je to este s malickym skoro ale ono sa to bud upravi alebo tomu dopomozu operacnym zakrokom a vsetko bude v poriadku 😉 drzim palceky

lante
30. apr 2009

Mojej kamošky malá (12r.) mala tiež vpadnutý hrudník od narodenia. A to dosť. Tiež hovorili, že cvičiť, nafukovať.......prd jej to pomohlo. Až sa nakoniec kamoška naštvala išli za nejakým lekárom na Kramáre ( v BA), dcére voperovali kovový plát akoby dlahu. Mala to pol roka a potom jej to vybrali. Hrudník má neporovnateľne lepší, by som povedala ako hociktoré iné dievča. Má jazvu pod prsiami, asi ako keď sa otlačia kostice na podprde, takže tú vidieť nebude a ešte asi 3cm zboku pŕs, čo bude tiež schované aj keď bude iba v plavkách. A hlavne malá už nemá komplexy z nosenia tričiek s výstrihom. Lebo keď mala ešte vpadnutý hrudník a začali jej rásť prsia, tak sa zdalo, že je ten hrudník ešte vpadnutejší, než v skutočnosti bol.

katy1979
30. apr 2009

urcite ak sa da operovat v detskom veku. moj muz ma 30rukov a vpaceny hrudnik od narodenia a ako typicky chlap kasle na to. je astmatik takze tazko povedat ci to ma nieco spolocne alebo nie. o operacii som mu hovorila ale skutek utek, radsej sa bude hanbit v lete a stale chodit v tricku.

gucz
30. apr 2009

mojej známej dcérka mala tiež vpadnutý hrudník, dosť, lebo jej to začínalo aj tlačiť na srdce, tak tiež behala po doktoroch a v myslím že v 11 - 12 rokoch ju operovali v Bratislave. Tiež jej tam voperovali kovový plát a hrudník jej napravili. Má jazvy, ale tak jej to pekne zoperovali, že teraz keď už je takmer dospelá jej to pod podprsenkou vôbec nieje vidno a ani nemá žiadne zdravotné problémy

prysec
24. máj 2009

Ahoj, mám od patnácti let propadlý hrudník, mám to po urazu, jak už tady někdo nastínil. Je mi 26 let a jsem shrbený.
Jednou jsem si zlomil rameno a něco trošku naštípl a tak mě zamotali kolem hrudníku i s rukou obvazem, nemohl jsem dýchat, ale "zvykl" jsem si ... Pak mě rozmotali (měsíc a půl jsem měl obvaz) a já koukal, co to mám. Měl jsem vpadlý hrudník a nemohl jsme se dosyta nadechnout, jako kdyby v půlce vám někdo stoupl na hrudník a dlačil proti dýchání.
Hodně jsem běhal, ale nemohl jsem se nadýchnout a funěl, hodně jsem se snažil narovnávat a zaklánět, vpáčený hrudník se narovnával a praskala ta kost hrudní, ale nikdy se nedostal na svou osu, aby se začal místo vracení dovnitř tlačit ven ...
Rád bych s tím něco udělal, teď, když zatnu sval, tak se opotím a zadýchám a svaly NEPRACUJÍ. Prostě jako kdyby neměly kyslík ...
Co se s tím dá dělat?? když stojím rovně, tak je to cca 2-2,5 cm propad a nemám horní a propadlou část hrudníku obrostlou svalstvem
díky

libie
11. aug 2009

Ahojte...som tu na tejto stránke prvykrát a všimla som si tému "vpáčený hrudník"...Aj ja mám ten problém so synom, ktorý má tri roky...dnes som akurát bola prvykrát na rehabilitácii a tam mi ukazovali niejaké cviky..ktoré som si samozrejme nezapamätala....zajtra tam idem znova...tak som zvedavá, že čo z toho bude....inak mi tá dotyčná pani, čo cvičila so synom povedala, že to nemá podľa nej zmysel také cvičenie u takých malých deti....Tak neviem čo si o tom mám myslieť....? Vraj by bolo možno lepšie keby dostal korzet...Neviete mi prosím vás poradiť, že čo mám ďalej robiť? Cvičil niekto z vás niejaké cviky? A ak áno, tak pomohlo vám to? Vďaka za vaše odpovede...

mia987
7. jan 2010

ahojte, mam 17 rokov a pectus excavatum od narodenia..rodičia so mnou chodili k lekarom, no oni stale iba tvrdili že to nič nie je a časom sa to napravi, pripisovali to skolioze......nie lekarom už neverim ani slovo, v novembri som bola na kontrole u ortopeda a na prekvapenie tam boli iný lekar, ten sa zhrozil, že čo to vlastne mam, že saom mala byť už davno zoperovaná......mam prieduškovu astmu, rýchlo sa zadýcham, a ,,rebra" mi neuveritelne trčia a da sa povedať že sa to stale zhoršuje, žiadne cviky nepomahaju, ani nikomu tie dýchacie cvičenia nebudu pomahať, je to jednoducho iba blud. Rodičia su už zúfali nevedia čo maju robiť, odmietam pochopitelne nosiť priliehave trička, vystrihy, zle sa mi dýcha...neviem čo mam teraz robiť, ale poviem pravdu nejradsej by som skočila z 20 poschodia, príšerne sa za seba hanbim, ani na kupalisko či plavaren nemožem ist ako normalny človek. Prosim vas nezanedbavajte to, neverte slepo lekarom, vy samy viete ako sa citite......

adelkabo
7. jan 2010

Ahoj mia987!
Moja 9 ročná dcérka má vypuklý hrudník a tiež to zle znáša.Lekári ma tiež stále odbili,že to nič nie je.Cvičením sa nič nezlepšilo,práve že sa viac dusila.Po dlhom chodení po lekároch jej zistili Marfanov syndrom.Problém je v tom,že lekári o tejto chorobe často nevedia.Dcérke zatiaľ hrudník nedoručujú operovať,pretože ešte nevieme ako sa choroba bude vyvíjať,či jej nebude treba operovať srdce.Ale ona by chcela ísť na operáciu,ale ja sa veľmi bojím.
Mia ver tomu,že tvoji rodičia sa veľmi trápia,ked ťa vidia takú nešťastnú.Rozprávaš sa o týchto problémoch s rodičmi?Odpíš mi do IP,často človeku pomôže,ked sa vyrozpráva.

mia987
8. jan 2010

Myslim, že rodičia sa už na moje odmietanie zvykli, vsak tu už nejake roky aj trva, ale ja si nemožem inak pomocť, jednoducho nemožem sa tvariť a robiť veci tak ako moji rovesníci.....možnože na prvy pohlad na mne nič nevidno, ale tie otazky su už neznesitelne, typu ,,To čo máš?", ,,To sa neda s tým nič robiť?"Ako keby sa nevedia vžiť do mojej kože ako sa asi cítim.
S rodičmi sa o tom nerozpravam, lebo sestra ma Down syndrom, a viem že rodičia maju vela starosti s nou.

rohacka
8. jan 2010

Mia - len ma zaujalo, ze si pisala, ze dychacie cvicenia nikomu nebudu pomahat, ze je to blud. Az taka radikalna by som nebola. Uz som tu pisala, ze moj maly ma opacny problem - vypukly hrudnik (tzv. vtaci), robime dychacie cviky a hlavne - chodili sme 3 mesiace pravidelne plavat a mame to neskutocne zlepsene!!!!! On mal vsetky tie kosticky v strede hrudnika vyklenute von a po 3 mesiacoch plavania, ked sme robili dychacie cviky vo vode - t.j. proti odporu vody, fukanie do vody a pod. (na dojcenskom plavani - t.j. s instruktorkou) ma uz spodne 3 kosticky vo vnutri!!!!!!! Takze by som od toho neodradzala. Mozno to tebe nepomohlo, ale vseobecne to pomoct moze. A cim je dieta mensie, tym rychlejsie rastie - tak sa este vela da urobit. Ci uz ma vpadnuty alebo vypukly hrudnik - princip je ten isty - roztiahnut rebra do spravneho tvaru.

adelkabo
8. jan 2010

Rohacka,to je dobre,že cviky synčekovi pomohli.A asi si mala šťastie na lekárov.Zaujímalo by ma prečo tvoj synček mal taký hrudník,ako ti to vysvetlili lekári?

rohacka
9. jan 2010

Adelkabo- nie je to este uplne super, ale je to riadne zlepsene. My to mame ako nasledok tazkej hypotonie. Vysvetlili mi to tak, ze ma slabe svaly na brusku, chrbte a tak a odkedy zacal chodit, kvoli tomu chodi mierne ako keby zhrbeny a to mu vytlaca hrudnik dopredu. Onedlho sa chystame na kurz respiracnej fyzioterapie pre rodicov, tak uvidime, mozno znova nieco poradia.

adelkabo
9. jan 2010

Rohacka,dakujem ti za odpoved.To znamená,že ked tvoj synček bude stále cvičiť,tak by mal byť v poriadku.Pozrela som si tie stránky v angličtine,len škoda,že tomu nerozumiem.Zaujala ma tá operácia hrudníka.Nevieš o tom niečo viac?Ja som v slovenčine nič nenašla.

annag
9. jan 2010

ahojte, chlapec z mojej rodiny bol ako 4 ročný operovaný v Košiciach na vpadnutý hrudník, samozrejme popri rehabiltácii , cvičení ... Dnes má 15 rokov a je v puberte, hrozí mu opäť operácia, lebo prudko rastie a má slabé svaly, deformita sa zvýraznila opäť. Avšk začal intenzívne pod odborným dozorom trénovať a výrazne sa mu stav zlepšuje. Skutočne môže cvičenie pomôcť. Je niekoľko postupov, ako sa dá náprava viesť. V princípe ide o to, že jeden postup je operovať to na jeden raz, druhý na tom, že sa operuje na dve etapy. Operuje sa to aj v BA

možno Vám pomôže konzultovať problém tu:
http://www.kdch.sk/Default.aspx?pg=1af7cd80-480...