Děti s diagnózou srdíčka

ivousek
16. sep 2009

Chci se zeptat -byl tady někdo na operaci srdíčka se svým drobečkem? Napište prosím jaké byli vaše zkušenosti a jak to zvládlo vaše dítě?Malá je zařazená do programu čekajících dětí k operaci a já s manželem si samozřejmě nedokážeme představit jak to zvládneme a co nás čeká,ale také ji.Samozřejmě paní doktorka povídala jak to všechno bude probíhat před i po operaci,ale ráda bych si přečetla jak se to dá zvládnout co nejlépe a jak to zvládl Váš drobek. Předem děkuji

mirulienka
24. jan 2011

@cherub dakujeme za info 😉 aspn sme v obraze 😎

baby a kolko mate doma stupnov? ja doma malu obliekam celkom na lahko... teraz v zime len tricko s dlhym rukavom-nie nejake teple a teplaky, samozrejme, ze ma aj papucky... andrej chodi tak isto. ale moja mama ju nemoze ani vidiet. vzdy ked dojde, tak mi vynada, ze je nalahko oblecena... ale ona sa nam takto pekne aklimatizovala. ked ideme svokrovcom do bytu, tak malej horia licia, az mi jej je luto... ☹

mirulienka
24. jan 2011

@blue04 andrej tiez ako mensi nosil do postele aj ponozky, lebo sa nonstop odkopaval...

blue04
25. jan 2011

@mirulienka my mame tak okolo 22 stupnov.teraz nie je az taka zima 😉

blue04
25. jan 2011

ked bol Jack maly,tak som ho teplo obliekala stale,ale cim je starsi,tym to uz tak nedodrziavam...teraz ak chodi do skoly,tak sa na to kaslem,lebo neraz ho vidim pobehovat bez ciapky a s odopnutou bundou!!! ale myslim si,ze netreba to s oblecenim az tak prehanat,aby si nacvicovali imunitu a neochoreli hned pri prvom mraze 😀

mirulienka
25. jan 2011

@blue04 my mame tiez 22-23 v obyvacke a v spalnach 19-20... a presne ako pises... tiez to kvoli tomu nechcem prehanat. boli sme u kamaratov pozriet babatko a mali doma 25 ☹ to bolo hrozneeee...

suyama
25. jan 2011

Ahojte srdiecka 🙂
tak my sme uz domka, konecne, na slovensku nam bolo super, ale dost sme tam ochoreli, ani nie Olko ale ja, kasel mam az sa zadusam, ale co tam po mne, hlavne ze je drobcek ok a este mi na slovensku posledne 3 ci 4 dni nechcel nic jest, uz som mala z hoho depku, nastastie sme prisli sem a zase sa rozpapal 🙂 ozaj cesta bola tiez super, sice v lietadle nespal a vymyslal ale aspon neplakal a negrckal 🙂 tak hadam aj cestu do australie koncom februara zvladneme 😕 😅
Inak u toho neurologa sme dopadli super, sice sme trosku pohybovo pozadu, ale povedal ze to je tou operaciou a tym ze pred nou nic nerobil ani nesedel, vlastne vsetko zacal robit az po nej, teraz sa uz zacal staviat, ale iba po mne sa driate a chodi uz za jednu rucku, takze cvicit nemusime, ze iba plavanie by mu celkom prospelo a pavuk nam zakazal uplne a ze ho mame nechavat nech robi vsetko sam, aj ked on uz mali terorista, chce pri vsatkom mna a moje ruky 😀 inak spusti riadny hukot
ozaj neviem ci ste uz pisali o tych kvapkach na posilnenie imunity BIO GAIA kamaratka mi ich odparucila ze su uzasne a jej mala nebiva vobec chora a ked aj je tak kratko, jej mala je tiez po operacii, tak mu cih davam dufam ze pomozu a este mu davam Omegu 3 kazdy den je to dobre na srdiecko a mozog je to taky sirupcek.
ani ja Olka doma nejako moc neobliekam, ma tielocko na to tricko s dlhym rukavom a panusky alebo teplacky s ponozkami a doma mame okolo 22-23 stupnov a vonku to je s nim katastrofa nechce nosit bundicku, asi nema moc rad ked mu je prilis teplo.
tu mramorovu kozicku som si tiez par krat vsimla ale skor ked ho kupem vo vode, ale zatial ma to neznepokojovalo.

@blue04 si sa ma pytala co zbalit na sk, no my sme mali same teple veci a bolo tam v celku teplo, ale teraz sa zase ochladilo a snezi 😠 co som si myslela ze bude ked tam my budeme, tak si zbala teple veci 😉

mirulienka
25. jan 2011

@suyama olko si uz asi pekne zvyka na lietadlo a citi, ze s nim mate cestovatelske plany 😀
o bio gaia som to tiez uz pocula, ale ja som zastanca "bez" vyzivovych doplnkoch, teda pokial dieta je tak normalne chorlave... raz som pocula o tom hovorit lekara, ktory tvrdil, ze ked budeme dieta dopovat takymito kadejakymi doplnkami, tak jeho telo si na to zvykne a "zlenivie" v boji proti chorobam, akokeby normalne fungovalo bez doplnkov. mne to pride logicke... pisem asi jak dili-dili, ale snad ste ma porozumeli 😉 samozrejme, ze po nejakej vaznej chorobe, alebo pri atb alebo po operacii je to pre telo plus 😉 ale to je len moj nazor!

mcoya
25. jan 2011

ahojte babulky,
som sa dlhsie neozvala, ale boli sme na lyzovacke a min. tyzden som bola chvilu v robote ako vypomoc 🙂 . Pred lyzovackou sme boli tu v TT na kardio, dost som sa bala, ze ako Adamko zvladne echo. Ale na moje prekvapenie celkom fajn a spolupracoval, dostal sice lizatko a to pocas toho cuckal, ale nevrtel sa ani neplakal. Ked sme vstupili do ambulancie tak plakal, ale my tu mame strasne milu kardiologicku a ta mu pozicala "pocuvadlo" a pocuvali spolu macka, potom pocuvali mackov na Adamkovom bodycku a potom Adamka. Akoze vazne mala ta dokina trpezlivost. Ako poznam nasu Dr. v BA, tak toto absolutne nehrozi 😒 . Vysledky su v poriadku, VSD mame uz len nieco okolo 2,5 mm a komorky krasne pracuju, len ta trikuspidalna insufiencia je uz taky poriadny 1.stupen, doteraz bola tak do 1.st. Tak dufam, ze sa to zastavi a nebudu musiet nieco riesit 😉 .

Na lyzovacke nam prsalo, ale aspon 2 dni nas maly lyziar lyzoval a celkom sa mu to pacilo. Dokonca uz isiel aj na tom pasovom detskom vleku. 😀 .

Ak si spominate, tak sme riesili ten kalciovy sirup. Je to tak, ako pisala aj mirulienka, ze deturence, co uzivaju digoxin, tak kalcium nemozu, rozpravala som sa o tom s nasou kardiologickou. Nas Adamko bude ten digoxin musiet brat asi stale, kvoli tomu, ze ma systemovu komoru pravu a ta je fyziologicky slabsia ako lava, ale ze mam sa skusit spytat v BA. Ale vraj to beru ludia dlhodobo a nemaju vedlajsie ucinky, hmmm, ale aj tak by som bola radsej bez toho. Dokonca niekedy sa hnevam, ze sme s nim zacali, mozno keby nemal tu komorku podporovanu od narodenia, ze si na to zvykne sama a prisposobi sa. Hmmm, len to nikto nevie, vsakze. 😕

Co sa tyka obliekania doma, tak my sme prave vo faze ucenia sa na nocnik a drobec beha len v tricku s dlhym rukavom a holou ritulou. Slipky, ponozky a papuce mu davam, ale to si da hned dole, takze ja ho teda "otuzujem" poriadne. Ale mame v byte dost teplo a uz takto beha skoro 2 mesiace a je v poriadku.

Modranie koze som si ja nevsimla ani raz, ale tiez som uz niekde citala, ze je to normalne.

Taaakze tak sa mame. Nas druhy drobec v brusku pekne rastie, stale nevieme menoooo a uz som z toho zufalaaaa. Aspon Adamko v tom ma jasno, jeho, ked sa niekto spyta, ze ako sa bude volat babatko, povie ze : bracek a hotovo, jemu sa totizto ziadne meno, okrem "mena" bracek a Adamko nepaci.

Juuuj a aby som nezabudla, hneva ma, ze Adamko skoro vobec nepapa, je to hrozne. Lebo on bol velmi dobry papkac a teraz strasne vymysla, je priebercivy a skoro nic nechce jest. Okrem suchych zemiakov nezje nic ☹ a ja varim, vymyslam, tvorim, motivujem a figa z toho. Snad sa to zmeni, lebo ho budem krmit nasiluuuu.

Pekny den.

misicka455
25. jan 2011

Tak já oblekám nějaké tílko , body nebo triko s dlouhým rukávam a punčošky anebo nějaké kalhoty. Oblekám docela hodně, ale Veru ještě docela hodně leze po zemi a máme od ní docela zimu. Na spaní moc netopím,a le je taky hodně oblečená jelikož na sobě prostě peřinu nesnese. 😀

blue04
25. jan 2011

@suyama Teraz ked som citala tvoj prispevok a spomenula si Omega 3 tak ma napadlo,ze Jack to nemohol,lebo mi po tom vzdy zvraciaval...Olko ti tiez dost vracka?
no super,ze ste let zvladli...on si bude zvykat..Jack miluje lietanie uz od maleho,jeho to fascinuje 🙂
@mcoya tak dobre spravy...vsimam ze nase deturence v 2011 maju dobre vysledky 😀
tak a nemusis si lamat hlavu nad menom...bude to bracek a hotovo! A bude to chlapcek?

sasulec
25. jan 2011

ajoj baby,tak s spytajte nas,my ak tu mame 20 st. tak som rada,no a malej davam teplakovu supravu a bodicka a eto vsio a staaale sa vadime za papucky 🙄
@suyama som rada,ze ste dobre docestovali,nakolko sa deju veci nevidane,to je strasne na tom letisku v Rusku,ja som stale v lietani nejaka ustupciva,teda ja sa bojim nemam nic proti,ale vzdy vzdy ma len nieco uisti,ze to nieje az take bezpecne,ved najviac atentatov sa deje na letiskach,no brrrr.. 🤐
Takze tfuj tfuj len nech dobre docestujete Blue..vela stistka 😵

blue04
25. jan 2011

@sasulec dik sasulec...ale ja radsej takto nemyslim a som pozitivna,ze nam sa nic nestane 😉

mcoya
26. jan 2011

@blue04 ano bude to chlapcek, pipika sme videli na sone niekolko krat 😀

cherub
26. jan 2011

ahoj holky, my máme doma mezi 22 - 24°, takže docela teplo, jsme tu klasicky v teplácích a tričkách s krátkým... Nikolku tedy oblíkám víc, nedá se svítit. Momentálně je nemocná, horečkuje, hlavně v noci tedy, tak snad to brzy přejde.

eronika
26. jan 2011

@sasulec Ahoj, aj my chodime k dr. Tittelovi s defektom predsienoveho septa (ASD II) a boli sme unho naposledy zaciatkom decembra. Objednal nas az o 1,5 roka (maj 2012) s tym, ze potom naplanujeme operaciu. Aj my mame problem s uchytenim "dazdnicka", pretoze dierku mame dost pri kraji, a ci sa to bude dat vyriesit "dazdnickom" sa zisti az pri intraveznom katetrizacnom vysetreni priamo pred operaciou. Nastastie nasa mala sa s tym uz teraz dobre vyrovnava a nema ani prilis pretazovanu pravu komoru (najhorsie to bolo zaciatkom roka 2010).
🙂 Ak sa mozem opytat aku mate velku dierku vy? Kedy Vas planuju operovat? 🙂
Ja mam totiz problem s tym, ze neviem presne co sa deje so srdieckom mojej malej - Tittel nam zmenil na poslednom vysetreni vysledky svojho predchadzajuceho vysetrenia (na zaciatku sme aj u nasej kardiologicky a aj u neho mali dierku cca 5 - 6 mm, potom nam stanovil diagnozu 3 dierky vedla seba pricom kazda ma cca 2 mm, no a teraz nam stanovil dierku v rozsahu cca 4x3 mm - tj. priemerovo dierka okolo 5 mm) - mne to vyzera, ze sme sa vratili na zaciatok. Na vysetreni mi to nepovedal, ked som sa pytala ako na tom je, tak povedal, ze kontrola o 1,5 roka a potom operacia. Ked som sa spytala, ci to vidi na "dazdnicek", tak mi povedal, ze rezat ju urcite este nebude... No, a to bolo vsetko. Info mam v podstate len zo zdravotneho zaznamu. Nasa kardiologicka nas objednala az na jun 2011 (ale nema taku dobru techniku ako v BA), ale ked som jej vravela o zmene predposlednych vysledkov, tak naznacila, ze sa mozno niektora dierka zrastla??? Nerozumiem??? - ak mala tri dierky v rozsahu cca 2 mm, tak ako moze mat teraz jednu dierku v rozsahu 4x3 mm (ked som pytala, ci sa dierky mozu spojit v jednu, tak mi povedali, ze nie). Este v oktobri 2010 mi nasa kardiologicka povedala a napisala, ze mala ma dierku do 6 mm - ona na svojej technike nevidi, ci je jedna alebo viac.
Prepac, ze som sa rozpisala, ale strasne ma hneva, ze az do juna nebudem vediet ako na tom vlastne sme ☹ . Preto by som si to chcela aspon s niekym porovnat, kto je na tom podobne ako my. 🙂 Vopred vďaka.

sasulec
27. jan 2011

@eronika ahoj,no sme na tom podobne,ono moja ma tu dierku uz vacsiu cca 15 mm, pretoze ,,to,, rastie s nou..
a tiez nas spaja to,ze sa ,,nevedia rozhodnut,, ci tam je dierka jedna,alebo viacero vedla seba.. 🙄 to sme sa dozvedeli min rok ze ich je tam nakoniec viac,ale vraj je to jedno,pretoze ,,dazdnickom,, prekryju vsetko.. 😕
My sme vsak nijake komplikacie nemali..preto sa stale caka na dazdnicek,kt. mozu zaviest len vacsiemu dietatu ,musi mat aspon 20 kilov,takze ak vas nebudu sprevadzat nejake komplikacie,tak ocakavaj,ze vam to este odlozia 😔 ja viem to cakanie..
nechapem,preco mate kontroly tak neskoro,je pravda,ze to mate dalej a ak vas sleduje vasa kardio,mozno vas nechcu prehanat,pretoze v konecnom dosledku,vam povedia to co aj vasa kardio... 😔
No a co sa tyka toho zrastenia tak aj nam davali nadej,ale teraz uz vieme,ze sa to nezmensi a musime to ustat,preto su zdrzanlivy s tym,ci sa bude musiet rezat,alebo to pojde daznickom,nakolko je potrebne sledovat ako da samotny defekt sprava, na urcenie sposobu potrebne vysetrenie cez pazerak, pri kt. je potreba uspat a v tom je u nas pan Tittel zdrzanlivejsi,ak sa da pockame do tych 20 kilov a potom urcia akym sposobom to pojde..
Takze myslim,ze asi nejak tak budu postupovat aj u vas,teda ak nepridu ine komplikacie 😔

suyama
27. jan 2011

@mirulienka ahoj uplne chapem tvoj nazor, ani ja som neni zastancov vsemoznych doplnkov, ale aspon teraz cez zimu mu to budem urcite davat, je to dobre aj na zaludok a Olko mava dost casto riedku kaku, tak mozno to pomoze, uvidime, zatial to beriem len tyzden 😉
@blue04 on vracka tak ci tak bez alebo s Omegou 3, ale tak sa mi zda ze ked som mu ju zacala davat tak praveze menej grcka a nejako mu zacalo viac chutit jest, ak odmyslim to 4 dnove nejedenie na slovensku 😅 ono asi kazde dietatko na to reaguje inak 😉
inak vcera som bola s Olikom prvy krat v plavarni, a celkom uspesne sme to zvladli, aj vodicka sa mu pacila, najprv sa ma sice drzal ako kliest 😀 potom som ho dala do kolesa a tam sa aj trosku uvolnil 🙂 tak teraz sa budem snazit s nim chodit raz do tyzdna, vsak to mame aj odporucene od neurologa a ani sa mi nevidel ze by nejako fialovel alebo mal tu mramorovu kozicku.
ale som pekne nahnevana na to slovenske pocasie, tak 2 tyzdne tam cakame na sneh a pred, az ked odideme tak navala 😠 no co uz tak hadam buduci rok 😒

eronika
27. jan 2011

@sasulec Nam povedal Tittel v decembri,ze sa zmenili podmienky, a ze operovat sa moze uz nad 10 kg a nie az nad 15 kg ako to bolo doteraz. Na zaklade toho nam povedal, ze sa dohodneme na buducej kontrole (mala bude mat 3,5 roka).
No kontrolu nam dal tak neskoro asi aj preto, ze mame mensiu dierku ako Vy a dobru kardiologicku (ona robilav DKC odbornu prax, tak ju poznaju a vraj ona sa nemyli....). Ako casto chodievate na kontroly (doteraz sme chodili cca kazdych 8 mesiacov)?
Mne hned nasa kardiologicka povedala, ze nadej na zrastenie nie je, tak aj preto ma prekvapila jej reakcia, ked som ju informovala o vysledkoch posledneho vysetrenia. 😕
Ides dcerku davat do skolky alebo si budes predlzovat rodicovsky? Ja sa neviem rozhodnut, vzhladom na to, ze pri tejto diagnoze maju nabeh na prechladnutia, ci ju dat medzi deti, ci nebudem potom aj tak stale doma. 😉
Mas krasnu dcerku 🙂

sasulec
27. jan 2011

@eronika no to je cudne,ale asi nemyslel operaciu so zavedenim daznicka???
Lebo mi sme boli tiez v decembri a nam povedal,ze daznik treba aspon 20kg a za predpokladu,ze to povedal jeden doktor,dost cudne nie?
Ja mam kardiodoki tu v Nr tiez velmi velmi dobru,skusenu,venuje sa tomu vyse 20 rokov a je aj ludska,vysvetli a ked som bola ustrachana,ukludnovala ma.. 😔 😔
Vam to kedy zistili? nam v 4,5 mesiaca,najhorsi den v zivote 😠 ☹ ☹ ☹
Dakujeme za pochvalku aj vasa princezna je na spapanie 😅

sasulec
27. jan 2011

sorrky za chyby saamoska my sme boli s y 😀
a myslela som ze na dazdnicek treba aspon 20 kg ..
my chodime kazdeho pol roka,mali sme ist v juny,ale objednala som nas na maj,nakolko by som mala v juny nastupit do prace..s tym kolektivom je to otazne,este stale ma mala slabu imunitu,zas kycha,lebo sme boli v kolektive 😔
musim sa opytat na to,ze ak pojdem do prace a potvrdi sa to,ze bude casto chora,ci sa da ist na tuto predlzenu spat,co narobim..😢

cherub
27. jan 2011

@sasulec
@eronika

holky a ono to jde si prodloužit rodičák na dítě se srdeční vadou?

u nás je deštníček vyloučený k vůli špatnému umíštění dírky, takže řezat se bude na 100% ale kilovou hranici mi nikdo neříkal 😕 kdyby to mělo být těch 20kg tak se asi nedočkáme nikdy. Nikolka váží teď 12,4kg, od prosince zhubla 1kg, ztrácí se nám před očima.
Momentálně je opět nemocná, má druhá ATB během dvou měsíců, měla obrovské horečky a pediatrička se až lekla, jak srdíčko nestíhá, je to na něj hrozný záhul. Přemýšlím, zda ji ze školky neodhlásím. Nastoupila 1.11., byla tam 3 týdny a pak až do ledna doma a teď byla opět 3 týdny mezi dětma a je to tu znovu. Nikdy takhle často nemocná nebyla...

blue04
27. jan 2011

@cherub neviem ako v CZ ale na SK sa moze rodicovsky predlizt do 5 rokov... 😵

1sirka1
28. jan 2011

@blue04 ahoj hladala som na googli vyzar HLHS a hodilo ma to na vasu konverzaciu, preto sorry ze mimo temu ale potrebujem pomoc, teda verim stale ze nebudem potrebovat ale ak nahodou. Ak som spravne pochopila tvoj Jackma tiez tuto chorobu. Moja sestra je tehotna, termin porodu jej predlzili uz o mesiac, od zaciatku sa na srdiecku doktorom nieco nepozdavalo, naposledy je to par dni, jej povedali ze malemu zle rastie srdiecko, teda lava komora je mensia ako by mala byt ale vraj je v limite, sestra si trosku nastudovala kartu a nasla HLHS a ze je dost pod limitom a nie v limite. sestra ma cez 30, dlho brala antiku o babatko sa pokusali skoro 2roky, teraz sa hra na vyrovnanu ale ja viem ze je to len tou nadejou, ze to nema este uplne potvrdene, nadej umiera posledna. Rada by som jej nejako pomohla ale netusim jako, jedine co ma napadlo ked som citala niektore tvoje a ostatne prispevky, je dolezite sa o tom rozpravat a urcite vidiet nejaky svetly pripad co ty urcite si. Pockam do 16.feb.to ma dalsiu kontrolu kam ide vyzbrojena milionom otazok aby vedela na co sa ma pripravit. Ja by som ta chcela velmi poprosit o pomoc pokial sa to zle skonci, myslim, ze moja sestra nieje clovek co o tom dokaze pisat takto verejne, je to priserne vytuzene dieta a ja sa o nu dost bojim, mozno keby si mi dala nejaku emailovu adresu ktoru jej potom dam aby ti napisala mozno neskor zavolala, hladam len nejaku pomoc, rady ako to vsetko prebieha, operacie atd.. verim, ze ani pre teba nieje jednoduche o tom hovorit a pochopim pokial odmietnes.

Ale som rada ze som objavila taketo forum, verim, ze sa tu budem delit uz len o radosti a mozno o niekolko rokov aj o tie svoje🙂) Dobru noc

blue04
28. jan 2011

@1sirka1ked toto forum zacilo prave pre pomoc mamickam,ktore to potrebuju.
Ano,samozrejme poradim a emocialne pomozem ako budem moct.Poznam par slovensklych rodin s HLHS detickami,tak mozem podat dalej
skus aj http://www.detskekardiocentrum.sk/forum/,ale je to pomale,tak radsej chodim sem 😉
Co sa tyka detskeho kardiocentra v BA,tak patri medzi nemocnice,kde operuju HLHS-nie vsade vo svete to operuju...je to jedna z naj detskych nemocnic,takze malinke bude v dobrych rukach! Moj syn bol operovani v Londone(naj nemocnica vo svete) a ked som spomenula BA kardiocentrum,tak chvalili,ze mame vynikajucich chirurgov a chodia na zaskolenia prave ku nim....
v kolkom je mesiaci tvoja sestra?

misicka455
28. jan 2011

@cherub u nás se dá prodloužit až na sedm let 😉

misicka455
28. jan 2011

@cherub Prodloužení rodičovského příspěvku pro
zdravotně postižené děti (do 7, resp. 10 let
věku dítěte)

•U zdravotně postižených dětí má rodič nárok nejdříve ode dne posouzení dítěte jako dítěte dlouhodobě zdravotně postiženého nebo dlouhodobě těžce zdravotně postiženého nebo po skončení čerpání rodičovského příspěvku ve zvýšené výměře na rodičovský příspěvek v základní výměře 7 600 Kč do 7 let věku dítěte, a to bez ohledu na to, jakou možnost čerpání rodičovského příspěvku zvolil před posouzením zdravotního stavu dítěte. Pokud dítěti, o které rodič pečuje a které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, je přiznán příspěvek na péči podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, má rodič nárok na rodičovský příspěvek v poloviční výši. Pokud dítě, o které rodič pečuje a které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, je posouzeno jako dítě dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené a tomuto dítěti nebyl přiznán příspěvek na péči, náleží rodičovský příspěvek v nižší výměře 3 000 Kč od 7 do 10 let věku dítěte.

•Nárok na rodičovský příspěvek v základní výměře do 7 let věku dítěte náleží i v případech, kdy dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě není nejmladším dítětem v rodině, pokud by jinak náležel rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině ve snížené výměře anebo by nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině již nebyl. Podmínka osobní celodenní a řádné péče musí být splněna u dítěte dlouhodobě zdravotně postiženého nebo dlouhodobě těžce zdravotně postiženého. Obdobně se postupuje u dítěte, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek po 7 roce jeho věku.
•Podmínka osobní celodenní péče o dítě není splněna, je-li dítě umístěno v jeslích, mateřské škole nebo jiném zařízení pro děti předškolního věku s výjimkami dále uvedenými. Rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy:
1.dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení po dobu nejvýše pěti kalendářních dnů v kalendářním měsíci,
2.dítě, které dovršilo 3 léta věku, navštěvuje mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně nebo 5 dní v kalendářním měsíci,
3.dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu nebo její třídu zřízenou pro zdravotně postižené děti či jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně,
4.dlouhodobě zdravotně postižené dítě nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě pravidelně navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím šest hodin denně a dítě školního věku navštěvuje přípravnou třídu základní školy nebo školu poskytující základní nebo střední vzdělání,
5.dítě navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně, pokud je zdravotní postižení sluchu či zraku obou rodičů (osamělého rodiče) v rozsahu 50 % a více.
Postup:

•žádost podá rodič na úřadu práce a v Praze na úřadu městských částí stanovené statutem hl. m. Prahy.
•žádost je předána posudkovému lékaři, který si vyžádá zdravotní dokumentaci u pediatra a rozhodne o přiznání či nepřiznání prodloužení dávky
•úřad Vás písemně vyrozumí o výsledku šetření
•o posouzení zdravotního stavu vždy zažádejte cca 3 - 6 měsíců před koncem vyplácení. U pomalejší varianty - tj. od 21. měsíce má rodič nárok již jen na 3 800 Kč do 4 let se vyplatí zažádat již cca v 18 měsících. Pokud bude zdravotní stav posouzen jako vyžadující péči, bude vyplácena následně částka 7 600 Kč bez ohledu na předem zvolenou volbu
•rozhodnutí je vystaveno na dobu určitou, poté se musí podat nová žádost
•proti rozhodnutí je možné se odvolat
•vyplácení rodičovského příspěvku nezávisí na finančních příjmech rodiny

misicka455
28. jan 2011

@1sirka1 budem držet palečky aby tvé setře to dobře dopadlo a alespoň na dálku posíláme s Veru nějakou tu pozitivní enregii 😉

cherub
28. jan 2011

@misicka455 děkuju za podrobné info 😀 ovšem myslím, že u nás to nemá ani smysl žádat. Nikolka díkybohu nemá problémy a fakt nepotřebuje péči 24 hodin denně 😅 to bych si tam asi připadala jak blázen 🤐 😅

@1sirka1 takdy držím pěstičky, snad se nakonec ukáže, že to není tak zlé, jak to teď vypadá 😵

eronika
28. jan 2011

@sasulec Vdaka za info a pochvalku. Tittel u nas hovoril o operacii s pouzitim dazdnicka, len ak by sa nedal pouzit (dierka je dost pri kraji), tak ze ju rezat este nebude. Ale mozno je to aj o vahe dietatka, nasa mala minuly rok strasne podrastla 🙂 (ma 95 cm) a vazi 12,5 kg - takze mozno doktor predpokladal, ze ked prideme o 1,5 roka, tak uz budeme mat dostatocnu hmotnost na operaciu. 😀 I ked ja to nepredpokladam. 🙂
Nam to zistili vo 8 mesiaci, ale odvtedy sa nam dierka nezvacsila 🙂 , ale ani nezmensila ☹ . A Vam ked to zistili v 4,5 mesiaci, tak aku ste mali velku dierku a kedy sa Vam zväcsila az na 15 mm, kedze si pisala, ze sa Vam zvacsuje s rastom srdiecka?
My sme mali zaciatkom minuleho roka velmi zle vysledky v ramci zväcsenia pravej komory, ale mala to "predychala" a teraz sme uz vraj na hornej hranici normy (co je uplne super) - aj to je mozno dovod takej oneskorenej kontroly.
Ja som to zistenie, ze mala ma taku srdcovu vadu tiez niesla velmi tazko. Ale osud sa s nou ani dalej nemazne a okrem toho jej pribalil do vienka aj dalsie problemy - uz sme zacali nosit okuliarky s dioptriami (dalekozrakost) a aj okluzor na jedno ocko (skulenie). No a vdaka super ocnej lekarke z LM, mame uz aj tupozrakost na jednom ocku. Teraz chodim k ocnej lekarke do Martina. ☹ Este chodime k neurologovi s jednou zvacsenou mozgovou komorou, ale verim, ze tam uz pojdeme teraz v marci naposledy. 🙂 A vy ste ako na tom - mate okrem srdiecka aj ine zdravotne problemy?
No s tymi prechladnutiami to poznam, ale u nas sa to zlepsilo, ked mi nasa detska doktorka odporucila Kalobu (je to vytazok z nejakej rastiny) a nasadzuje sa, ked zbadas, ze na dietatko, ale i na dospeleho nieco lezie. Ja ked zbadam, ze mala zacina byt prechladnuta, tak jej ju hned nasadim a veru sme uz par krat takto oklamali chorobu. Dala som ju aj zaockovat proti chripke, takze sa tuto zimu celkom drzime. Inak medzi deti zatial nechodime, takze neviem aka by bola jej "zdravotna" reakcia na detsky kolektiv. 🙂
A inak blahozelam k zvladnutiu pedalikov - nas to este len caka, zatial sa nedari 🙂

eronika
28. jan 2011

@cherub Ci sa da predlzit rodicovsky prispevok na dietatko so srdcovou vadou zatial neviem, ale treba vyskusat. Pokial je dietatko stale chore a lekar neodporuca dlhodoby pobyt v detskom kolektive, tak by to malo prejst. Ak to budes skusat, tak drzim palce a verim, ze sa podari 😀