Detičky s poruchami reči. Máte s tým skúsenosti?

alia110
13. mar 2008

Ahojte, rada by som vedela či existuje ešte mamina s rovnakým problémom akým prechádzame my. Zatial máme nešpecifikovatelnú poruchu. Náš najväčší problém je reč! Malá má 4 roky, jej reč je nezrozumitelná, nechce opakovať, sem tam sa jej aj podarí ale nie vždy , pokrok je aj to že už prestala odmietať opakovanie slov, a začala spievať.
Neviem či je alebo nieje materská škola pre detičky s poruchami reči, a či je niáka možnosť že sa to zlepší...ale zatial bojujeme ako sa dá.

ivankaalenka
11. sep 2009

Mojej dcerke nikto skoro nerozumie, ona sice rozprava, ale tak, ze je to hrozne a navyse sa zajakava. Citala som si o tom dialogu, asi to vyskusame, kym nebude neskoro...

adamkofijo
10. okt 2009

ahojte táto diskusiea je síce ešte z minulého roka čo ma dosť mrzi , že som na nú nenatrafila už omnoho skor, mám chlapčeka tri roky a 1 mesiac, tiež nerozpráva , vlastne rozpráva ale svojou rečou, ktorej nikto nerozumie ani ja zaital som z jeho rečí vydedukovala asi 4 slová ktoré viem pochpiť, iné sú mi úplne nezrozumitelné priom sa snaží komunikovať, so starším bratom, s detičkami vonku, dokonca sa chce aj hádať , veľmi veľa napodobnuje ale len činnosť, slová ani za svet dokonca sa dojeduje ked mu niake slovo opakujem viac krát, je veľmi plačlivy takže si v podstate všetko pýta plačom a ja som z toho niekedy zúfala lebo mu neorzumiem. Všetky vyšetrenia máme za sebou , vyset. sluchu, ct hlavy, vylúčený autizmus, a diagnoza je narušená komunikačná schopnosť ale to asi diagnostikujú všetkým detičkám že??? chodíme s ním pravidelne každý druhý týžden psychologičke, klinickej logopedičke, napreduje ale pomaličky, a preto mám pocit že musím pre neho urobiť viac, ako som sa dočítala vo vašich príspevkoch navštívili ste alebo navštevujete centrum Dialog, možete mi poslať prosím kontakt na toto centrum, čo všetko ste tam absolvovali a ako satam venujú detičkám, možete mi napísať, lebo ako som čítala ste spokojné a detičky tam robia pokroky. Chcem satam objednať, je to súkomné centrum, a kde všade majú strediská ja som z Prievidzkého okresu, dakujem vám Veľmi pekne za vaše odpovede.

felixa
10. okt 2009

Adamkofijo, stredisko Dialog je na Jelacicovej ul. v Bratislave, daj si do Googlu, ale dnes som chcela ist na ich stranku, nefungovala, ale inokedy ano, maju tam priebezne aktuality, info, kontakty, tele.cisla...

Dialog ma aj stredisko v Brezolupoch - Zakladna internatna skola, Specialno pedagogicka poradna, tiez si to rodicia vychvaluju, ja som si kedysi pozerala ich stranku, maju tam super didakticke pomocky, deti rozvijaju vsestranne. Brezolupy su asi 30 km priamo od Prievidze.

Najlepsie navstivit sama a vyskusat.

adamkofijo
10. okt 2009

a ešte jedna vec každý doktor ku ktorému prídeme , mi hovorí aby som ho dala do kolektivu resp. do školky, vraj mu to veľmi pomôže, neviem on je neustále s detmi má súrodenca a den čo den je s detmi bývame v rodinnom dome a deti sa hrajú každý den na dvore asi s 5 dalšími ktorý sú ich rovesníci a vydím ako to vyzerá, myslím že by mal Filipko v školke problém pretože on sa prejavuje fyzicky napr, ked niečo nechce tak buchne alebo ked je nahnevaný tak sotí Adamka , preto sa bojím dávať ho do školky už len z toho dôvodu že predpokladám že by tam mal problémy, učitelky by sa na neho určite stažovali že sa bije , ale on sa pritom nebije len to je jeho forma komunikácie, a vyjadrovania sa , doma ho chápeme ale neviem či by učitelky a hlavne rodičia detičiek v školke mali pre to pochpenie, a ani ja by som nebola spokojná. Aj s cikaním máme problém teda on sa vypýta cikať ale asi takým spôsobom , že si stiahne gatučky a to je pre mna signál že mu treba cikať, ale učitelka mi v školke povedala že ona nemá čas stále na neho striehnuť či si nevyzlieka nohavice , a vraj to podla nieje pýtanie sa cikať, samozrejme jednoduchsie by pre nu bolo keby prišiel za nou a povedal jej chcem cikať ale ked to nevie povedať , tak to nespraví. Dúfam že sa mi niektorá ozvete. Dakujem Vám

felixa
10. okt 2009

Adamkofijo, pises, ze si z Prievidzkeho okresu. Naozaj sa nakontaktuj na tie Brezolupy, zakladatelky - tusim Iris Rafajdusova a ... Mikulajova (zalozili aj Dialog v Bratislave) a neviem kto este, sa venuju tymto detom s poruchami reci - s dysfaziou uz 20 a mozno aj viac rokov, po revolucii naberali skusenosti v zahranici.

S tymito detmi treba pracovat specialne, nielen trochu obrusovat rec, treba ich rozvijat vsestranne, lebo slaba rec je len jednym z prejavov, ktore poriadne ani nevidno, len postupne ako dieta rastie problemy plavaju na povrch.

Ja som dala svoju malu povodne do obycajnej statnej skolky, ale druhy krat uz by som to nespravila. Deti su nesmierne krute, a k detom, ktore maju akykolvek handicap sa mozu spravat naozaj zle, nehovoriac o tom, ze ucitelky v statnych skolkach tiez nepracuju s tymito detmi inak ako s ostatnymi, "lebo ved za tie peniaze aj preco aj". Preto aj ja si myslim, ze ucitelku, aj keby hned mala cas, by "obtazovalo" davat na nocnik dieta, ktore jej to len ukaze. Svoju malu, som po "psychickych sokoch" zo statnej skolky, dala do sukromnej skolky a tam si to neviem vynachvalit, ale aj tak sa este dlho v noci budila a plakavala zo sna spominajuc deti a ucitelky z predchadzajucej skolky.

Existuju skolky vyslovene pre deti s poruchami komunikacie alebo logopedicke skolky, pozri si na
http://www.modernaskola.sk/Vitajte
v Adresari skol a poradni... Ja som si pozerala stranky tych, co su v Bratislave a velmi sa mi pacili. Mali plavanie vo vlastnom bazene, telocvicnu, niekolkokrat do tyzdna logopeda atd...

Vies, na mojej dcerke teraz uz nikto nepozna, ze mala niekedy nejaky recovy problem, hoci sykavky este stale trenujeme. Ta "jej rec", co mala kedysi je uz davno zapadnuta prachom, a pomaly uz aj ja zabudam, ze nejako tak hovorila.

Ale, prace je s nou stale dost. Teraz, zatial to vyzera tak, ze ma nabeh na dysgrafiu - neschopnost naucit sa poriadne pisat. Ale ja s nou zase vsetko trenujem, aj ked chodi iba do skolky. Naucila som ju cislice - hoci najprv ich pisala len zrkadlovo, ale naucila sa a velmi pekne, tak isto tlacene pismena, uz aj pisane zacina pisat, kresbu ma detsku, ale tiez s nou trenujem postavicky, zvieratka, veci, ukazujem jej to, trenujeme. Inak velmi krasne pouziva farby a ma dobre napady v kresbe, takze od tohoto roku chodi do normalnej zakladnej umeleckej skoly na vytvarnu a tam ani netusia, ze ma nejaky problem. Hoci ma tanecnu v skolke, chodi tak isto este do ZUS na tanecnu. Pri tychto detoch je vsestranne rozvijanie dolezite.

Uci sa aj anglicky, chyta sa. Vsade, kde s nou pridem, vsetci ju chvalia, aka je komunikativna, ze co vsetko vie a cuduju sa, ze este nie je skolacka. Ale len ja viem, ake je to vydrene a myslim, ze v skole sa jej tiez budem velmi venovat, ale aspon uz teraz viem, ze ak bude mat nejaky problem, tak to nebude ziadnou lenivostou, ale jednoducho nemoze za to a budem sa jej snazit pomoct, ako sa len bude dat. Minimalne tym, ze bude mat na to aj papier, aj ked sa to "ucitelkam nepaci", ako som si citala aj tu na koniku. Viem, ze musi jednoducho stale trenovat, precvicovat, vzdelavat sa...

adamkofijo
10. okt 2009

AHoj dakujem ti za tvoju odpoved, nečakala som že sa hned ozveš ale aj tak ti za to veľmi pekne ďakujem, ak sa smiem spýtať koľko má tvoja dcerka ročkov, a poviem ti dodala si mi nádej že aj moj chlapček bude a može niekedy rozprávať, a to že to chce obrovskú snahu som zistila už dávno, vidím to v tom rozdiele medzi starším synom, tomu stačí niečo ukázať raz, a Filipkovi niake slovko opakujem aj 100 krát a nezopakuje mi ho, ale stále dúfam že mi ho raz povie.
S tou špec. školkou , mame takú priamo v Prievidzi ale kedže je to štátne zariadenie sú tam dokopy detičky s autizmom, aj detičky s inými poruchami aj poruchami rečí, už sme tam boli aj zapísaní, ale nakoniec to zamietla naša psychologička, tým že Filipko opakuje činnosť po detičkách, bála sa aby zas neokukal od autistických detičiek ich správanie a nepotiahol sa tak smerom dozadu, preto nám povedala že bud, sukromná školka alebo obyčajná. alebo špecializovaná len pre detičky s poruchami reči akú tu v okrese nemáme. Na tie Brezolupy sa určite skontaktujem, len tiež mi vobec nejde spustit stánka DIalogu asi majú poruchu ty náhodou nemáš niaky tel. kontakt na nich hned v podnelok tam chcem volať, dúfam dovtedy stránka pojde aby som mohla popozerať.

felixa
10. okt 2009

Adamkofijo, pisala som ti aj do IP. 🙂

adamkofijo
10. okt 2009

dakujem ti veľmi pekne hned si ju idem prečítať len idem uložiť chalanov do postele a dočítam. zatial dakujem určite sa ti ešte ozvem

felixa
10. okt 2009

Adamkofijo,
aha a moja dcerka je predskolacka, a opat mas IP. 😉

hanistepa
11. okt 2009

ALIA110, máme stejně staré dítě - mojí Haničce jsou taky 4 roky, je narozená květen 2005, předpokládám (asi správně), že bude mít též odklad, takže stejně jak to tu spočítala Felixa, by měla mít ještě 2,5 roku "čas na práci s řečí" - chci se tě zeptat, jak vy na tom jste? Hančí má dg. opožděný vývoj řeči s velmi dobrou prognozou, čili podle psdycholožky, kam docházíme 1x za rok by měla být do školky snad v pohodě, ale teď je to oproti vrstevníkům dost bída, byť pokrok oproti min roku udělala, to musím přiznat.
Chci se tě zeptat, jakou formou se s malou učíš?

FELIXO, píšeš, že ses malé (je jí teda teď 5,5, hej?) věnovala (resp. že jste se učily) 2-3 hoďky dopol a 2-3 hoďky odpol, to mi přijde neuvěřitelné-úžasné, že se takovou dobu malá dokázala soustředit, u nás je to tak, že se s Hančí učím - opravdu učím - 1/2-3/4 hoďky denně, když přijde z MŠ, a to tak, že opakujeme básničky a písničky, které zná, občas přidáme další, čteme "malované čtení", teď jsem Hančí objednala korále na navlékání, vybarvujeme, učíme se "psát" - podle mé předlohy Hančí dělá čáry, kolečka, obloučky atd - snažím se teď klást důraz na ty ručičky, je levajda a ručičky má zdá se mi dost nemotorné a i to VELMI souvisí s její (ne)řečí....

Strašně se mi líbí ten institut na dětskou řeč, co máte v Bratislavě, ani nevím, zda u násněco takového je, hledala jsemna netu SPC u nás v Hradci a jsou tu dvě, bohužel jen pro sluchově postižené, a to jsme město se 100tis obyvateli ☹

danulka2
14. okt 2009

ahojte, chcem sa opytat co ste z Prievidze ak ste chodili k logopedicke tak ku ktorej a ake mate skusenosti. Dakujem 🙂

macca5
14. okt 2009

danulka2 ahoj,my chodíme k dr.Tomašikovej.Som spokojná,je pravda,nemám s čím porovnať u iného odborníka sme neboli.

adamkofijo
14. okt 2009

danullka2 ak má tvoje dieťatko len problém s rečou typu zlé vyslovovanie r, l, tak je najlepšia doktorka Tomašíková, ale ak vôbec nerozpráva tak potom doktorka Kurlichová ak chce napíš pošlem ti číslo.

danulka2
14. okt 2009

on ma problem rozpavat vobec, slova a vety, hovori len svojou ,,cinstinou,,. Vie niekolko peknych slov, ale nechce skladat pekne vety. Tak preto tam chcem chodit.

macca5
17. okt 2009

danulka,my sme začali chodiť na logo v 30m.,Samko vtedy len začínal po nás opakovať .Dovtedy mal svoj slovník, pár slov,niektoré vedel povedať pekne niektoré som lúštila aj pol hodiny.Teraz už tvorí 3-4slovné vety,spieva si sám.Gramatika je ešte hrozná,ale ten pokrok viditelný. 😉

felixa
24. okt 2009

hanistepa,
s malou som robila urcite cinnosti, ktore som po 5-10 min. menila, mala skladala puzzle, hrali sme sa spolocenske hry, hrali sme sa s knizkami s magnetmi (farma, dopravne rpostr., prinzezny, zvieratka, domacnost, protiklady a plno inych), sapientino, citanie knih, domino, karty, koralky,...atd... a plus som sa s nou hrala s plyskami (vymyslala som si kratucke rozpravky na to, co som s nou potrebovala precvicit), s riadikmi - kuchynkou, s barbie, a najma sme si hrali vlastne divadielka (a to doteraz) - snehulienka, popoluska, janko hrasko, jezibaby, draci a vselico ine... Vzdy cinnost po 5-10 min. som zmenila. Mala tieto nase hry zboznovala, len ja som z toho bola desne vycerpana 😉

felixa
24. okt 2009

hanistepa,
este som chcela napisat, ze mala ma na svojom stoliku stale rozlozene farbicky, voskovky a vodovky a papiera malovat moze kedykolvek sa jej zachce a to teda hojne vyuziva, krasne miesa farby, ale aj namety ma bohate na fantaziu, hoci ten prejav je detsky (tiez ma problemy s grafomotorikou)...

hanistepa
24. okt 2009

FElixo, děkuju ti za náměty, já s Hančí pracuji tak půl hoďku vyloženě na logopedii (2x denně), ale samozřejmě to, co ty popisuješ, to se u nás děje - viz knížky, malování, zpívání, tancujeme, navlékáme korálky (teď jsem jí je objednala a moc ji to baví a jde jí to) - zaujaly mě ta divadélka - tos vyrobila nějaké loutky nebo máte divadélko doma? To by bylo asi dobrý ji takto učit pohádky....A hrály jste si na "jako" - chápu li to správně - jak jsme v obchodě, na poště, na nádraží atd....prostě "cvičit" reálné situace....A ještě - jaké magnety???? A to malování je asi velmi důležité - a co třeba stříhání, jak jste na tom?

felixa
24. okt 2009

HAnistepa, To divadlo - ziadne babky (loutky) nepouzivame 🙂 herecky sme my dve a striedame sa v postavach. Pri Snehulienke je dcerka Snehulienka, polovnik, zvieratka, trpaslici 😵 a ja som jezibaba a princ 😀 . Pri Popoluske dcerka je Popoluska 🙂 a jedna zla dcera, ja som macocha, druha zla dcera a princ 😉 a pri ostatnych rozpravkach podobne. Mala si oblieka karnevalove kostymi, ja vselijake satky na seba davam - no hotove divadlo. 😀

Ano, hrali sme sa aj na realne situacie.

Tie knizky s magnetami su napr. http://knihy.cpress.cz/knihy/knihy-pro-deti/int...
hlavne pred dvomi rokmi som ich vyuzivala na nacvik predloziek, ale mala sa s nimi hra doteraz. A mame aj dalsie rozne knizky s magnetmi, tie na tej stranke ani nie su.

Strihat vie mala kupodivu uplne perfektne, az som sama prekvapena, vystrihne velmi precizne aj zlozite tvary.

hanistepa
24. okt 2009

Felixo, díky! To je skvělej tip s těma magnetickejma knížkama - teď jsem se na to dívala - super! Ani jsem netušila, že něco takového existuje....A vy máte jaký knížky doma? Myslím ty magnetické.....objednám je....

Smála jsem se, jak jsi popisovala to, jak hrajete to divadlo s těma převlekama - bomba: Malá e asi u toho dost baví, viď? Ale chápu tebe, že je to asi dost náročné... 😉 Základem je asi ale tu pohádku znát (myslím tím dítě aby ji znalo), nebo to jakoby vyplyne "ze situace"? Hančí bohužel moc klasických pohádek nezná (je to asi moje chyba) - zná perníkovou chaloupku, červenou karkulku, Sněhurku, Kocoura v botách (toho miluje), Tři prasátka a o těch medvídkách, jak jedna postýlka byla příliš tvrdá, jedna moc měkká atd. 🙂

Ještě že se vracím k těm knížkám - přesně to my potřebujeme - předložky!!!!! A chci se ještě zeptat - máš nějaký tip na naučení se zvratným zájmen "si" a "se"? Hančí třeba řekne - já jdu umýt pusinku (neřekne "si" atd)

Nečetla jsem diskuzi o montessorce škole, ale chtěla bych znát tvůj názor na tuto školu - já totiž o ní taky přemýšlím, byť teda Hančí má ještě 2,5 roku čas - jsem z Hradce Králové a tato Montessori škola je v Pardubicích (20km), učí tam moje kamarádka a zkrátka - zdá se mi ta škola velmi dobrá, jen nevím, zda by nebyla v Hančině případě lepší klasická škola, kde funguje "určitý řád"......

Jsi pro mne velkým zdrojem inspirace, jsem moc ráda, že jsem tě tu objevila!

felixa
24. okt 2009

Hanistepa, som rada, ze ta inspirujem, snad ti to pomoze 🙂 . Ja mam tusim vsetky magneticke knizky co su na tej stranke plus farmu (to je ze pocitanie s cislami), dopravne prostriedky (tusim sa to vola Po cestach i necestach), Dorotka a Apolienka, Princezna Lili.
Na predlozky mne sa este osvedcili knizky s okienkami http://knihy.cpress.cz/knihy/knihy-pro-deti/lep... (pozri si vsetky tri strany).

Pri tom divadle sme sa hravali najprv rozpravky, ktore pozname (a bolo ich vela, lebo malej som jednak velmi vela rozpravok rozpravala vzdy vecer plus aj citala - ale len s velmi jednoduchymi vetami). No a potom uz neskor sme si zacali vymyslat a improvizujeme. Mala odvtedy zboznuje divadlo (aj s nou chodim do detskych divadiel).

Teraz uz velmi rada pocuva CD s rozpravkami, a citam si s nou zlozite rozpravky, popr. take detske knizky, kde v texte niektore slova nahradzaju male kresbicky. A odoberame Macka Pooh a Sikovnicek, vzdy sa na ne tesi.

Takisto s nou vyplnujem pracovne zosity, mame ich celu kopu, plus si vytlacam pracovne listy z internetu, plus dostava od logopedicky materialy. Inak velmi dobre su tieto pracovne zosity od Jiriny Bednarovej:
http://knihy.cpress.cz/knihy/vychova-a-pedagogi...

to je 1.diel, ale vyhladaj si tam aj 2. a 3. diel. A potom este toto, tiez druhy diel si pozri tiez:

http://knihy.cpress.cz/knihy/vychova-a-pedagogi....
Inak, v tomto knihkupectve je vela literatury, ktora sa da vyuzit.

Zvratne zamena sa, si som ju ucila len tak, ze som po nej vzdy vetu zopakovala, ale s dorazom na sa (si). Napr: Idem SI umyt pusinku...

Montessori skola sa mi zatial velmi paci, len mam pocit ze v Bratislave s nou este velke skusenosti nemaju, mam pocit ze v Bratislave a v okruhu 50 km okolo su asi len 3 tieto skoly, z toho dve otvorili len tento rok a tretia funguje len do piateho rocnika a potom deti maju ist na osemrocne gymnazia alebo na normalnu ZS. Ja velmi s osemrocnym gymnaziom nepocitam a ten prechod na normalnu ZS po 5-tom rocniku pri pride drsny.
Nasla som celkom zaujimavu stranku na Montessori skolu (ale na tej stranke su celkom super veci), mozno ju aj poznas: http://www.detskestranky.cz/clanek/788-jakou_sk...

Ja cim dalej, tym sa menej priklanam za statnu skolu. Na niektorych diskusiach si citam, ako priserne ucitelia v statnych skolach pristupuju k detom, co maju dysgrafiu, dyslexiu...a pod. Nemozem vylucit, ze aj moja mala na nieco nebude mat nabeh, tak sa obycajnej skoly obavam. Ale citala som mnozstvo materialov, ze aj dysgrafii aj dyslexii sa da pri vcasnom preventivnom rozvijani predist... 😖 Tak uvidim.

felixa
25. okt 2009

Hanistepa, toto je tiez dobre od Jiriny Bednarovej na grafomotoriku:

https://knihy.cpress.cz/knihy/vychova-a-pedagog...

tiez je este aj 2. a 3.-ti diel.

yukki
25. okt 2009

Felixa, pozrela som si aj ja tie knihy, vyzerajú veľmi zaujímavo...oni sú písané v češtine? Aj my ich budeme iste potrebovať, malá začala hovoriť len pred nedávnom, nejaké "sa a si" vôbec nepotrebuje, často o sebe ešte hovorí v tretej osobe....sústredenie nulové resp.pársekundové...a tie knihy vyzerajú dobre. pozerala som si na nete aj tie súbory od LOGICO, aj tie vyzerajú slušne, len sú aj dosť drahé....

felixa
25. okt 2009

Yukki, teraz neviem, ktore knihy presne myslis. Tie pracovne zosity od Jiriny Bednarovej su v cestine, ale nieco je tam aj v slovencine (tusim ta grafomotorika). Tie male leporela s okienkami a pohyblive leporela su aj v slovencine. Ja som ich bezne kupovala v knihkupectvach. Na tej strance cpress-u je aj kolonka "v slovencine", tak treba si to pozriet. 😉

yukki
26. okt 2009

Vďaka!

linkinkatka
26. okt 2009

baby prosim vas zaregistrujte sa na tejto stranke, velmi mi tym pomôžete vopred všetkym dakujem

http://www.omalovanky.sk/index.php?option=com_u...

felixa
27. okt 2009

Hanistepa, Yukki a aj ostatne. Male leporela s otvaracimi okienkami alebo s pohyblivymi strankami, alebo so zvukmi popr. so samolepkami su velmi pritazlive pre deticky. A deti s poruchami reci maju obycajne viac vyvinute vizualne citenie pred ostatnymi detmi (si tym kompenzuju recovy deficit). Takze to, co tam vidia si skor zapamataju, ako ked sa na ne hovori bez zrakoveho podnetu. S tymi knizockami sa vyborne nacvicuju predlozky (Napr. Kto byva V kurine? - sliepocka, Kto sedi NA streche? - kohut), slovna zasoba, myslenie (napr. Co je HORE? Co je DOLE?) A vela ineho tam je.
Pri citani treba zdoraznit to, co chceme, aby sa dieta naucilo.
Tu su dalsie linky na tie knizocky, ale bezne je ich aj dostat v knihkupectvach:

http://www.svojtka.cz/?mod=shop&category=73
http://www.svojtka.cz/?mod=shop&category=75

yukki
27. okt 2009

No ja som si práve pozerala tie pre tri a viac ročné detičky, Sob Bob, Krtko Barbara a aj Medzi nami pastelkami...a tie sa mi mimoriadne páčia. sú to fajn knihy na dlhé zimné poobedia a upršané jesenné dni. Prehodnotím finančnú situáciu a potom ich čo najskôr objednám...alebo dáme babke tip na Vianoce 🙂

zuzanada
27. okt 2009

Milé mamičky chcem sa Vás opýtať, či aj Vaše deti s poruchou reči majú rigidné správanie (tzn. deti nemajú radi zmenu trasy na prechádzke, zmenu oblečenia atď) a sú tak strašne zúrivé a zároveň neskutočne hamblivé? My s tým máme veľký problém. Môj malý chodí teraz do normálnej škôlky. Musím pochváliť pani učiteľky, že naozaj sa snažia, ale na viac ako pol dňa mi ho nezoberú.

hanistepa
27. okt 2009

FELIXO, tipy na knihy jsou víc než dobré, také si počkám, až mi přijde mateřská 🙂 a Hančí z toho něco objednám....líběj se mi hlavně ty magnetické knížky, knížky se zvuky zvířátek asi vynechám, zvuky, myslím, umíme, strašně se mi líběj ty knížky "krtek Barbara" a "sob bob", ještě se podívám na ty omalovánky....nebo dám taky tip mojí mámě na Vánoce pro Haničku....štve mě, že nám nejde tiskárna, je to asi docela důležitá věc, abych si mohla tisknout materiály pro Haničku, omalovánky atd...
S Hančí jsme si už dvakrát hrály divadlo 🙂 o Červené Karkulce, byla to mimořádná sranda - prostě bomba! A myslím, že si tu pohádku už velmi dobře pamatuje 🙂
Ale mám teď roblém - Hančí občas zničeho nic začne koktat - jako zrovna dnes - a pak to zas přejde....Její otec je přeučený levák, koktá asi 3 písmenka a já mam strach, zda to není dědičné... ☹
ZUZANADO, Hančí byla a je absolutně v pohodě, máme problém "jen" s řečí....ale na diskuzi na Rodině.cz, kam občas zavítám, takový vzteklounci taky jsou....jestli chceš, dám ti sem na onu diskuzi odkaz....