Detičky s poruchami reči. Máte s tým skúsenosti?

alia110
13. mar 2008

Ahojte, rada by som vedela či existuje ešte mamina s rovnakým problémom akým prechádzame my. Zatial máme nešpecifikovatelnú poruchu. Náš najväčší problém je reč! Malá má 4 roky, jej reč je nezrozumitelná, nechce opakovať, sem tam sa jej aj podarí ale nie vždy , pokrok je aj to že už prestala odmietať opakovanie slov, a začala spievať.
Neviem či je alebo nieje materská škola pre detičky s poruchami reči, a či je niáka možnosť že sa to zlepší...ale zatial bojujeme ako sa dá.

zubky
10. jan 2011

ahojte, my mame zasa taketo nieco maly ma 3,5 roka a veelmi vela rozprava rozumie vsetkemu samozrejme v ramci moznosti jediny a dost podla mna velky problem je ze mu rozumeju len rodinny prislusnici.. Niekedy sa mu pekne podari povedat veci ale inokedy je to strach a hroza napridklad som smadny povie som pedny .. ako keby skor pekny tak isto vianoce su vanoce, hviezdicka je viezdicka. Uz dost intenzivne uvazujem ze co s tym dalej ci sa to samo zacne upravovat alebo mame zajst k logopedovi. Tak isto sa snazim s nim cvicit asi tak ze nech opakuje po mne hhhh alebo ako robi hadik a take...len neviem ze ako dalej. Ovlada pri tom straaasne vela basniciek dokonca ovlada cele knizky decke naspamat a aj so skolky ked ide tak obcas ho pochyti a povie nam novu basnicku. Takze je to "len" o tom pocuti ... Mate aj vy taketo nejake problemiky s deturencami?

felixa
10. jan 2011

@zubky
To, ako pises, ze rozprava tvoja dcerka, hoci ma 3,5 roka, je dost vazne. Zdravemu 3,5 rocnemu dietatu je bezne rozumiet, vyjadruje sa v suvetiach a pouziva uz aj komplikovanu gramatiku. Na tvojom mieste by som necakala, lebo zbytocne stracas drahocenny cas. Detom sa v siedmich rokoch uzatvaraju recove synapsy, takze najdolezitejsia je stimulacia teraz. Pri akejkolvek vade reci dieta nabera postupne, a ak zacnes v 5 - 6 rokoch, dieta uz nema tolko casu a nemusi sa mu upravit rec do 7-8 rokoch. Potom dieta nemusi zvladat beznu skolu a je preradovane do specialnej triedy, popr. specialnej skoly.

S "problemami rec"i a s "ucenim sa rozpravat" sa zaobera klinicky logoped, nie obycajny. Obycajny logoped riesi len vyslovnost. Ale tvoja dcerka by mala absolvovat aj psychologicke testy. Informuj sa v mieste bydliska, doporucujem precitat si na tomto fore tuto temu, temu Moje dieta nerozprava, Oneskoreny vyvoj reci, Opozdeny vyvoj reci. Je tam mnozstvo informacii. Nenechaj sa odradit s tym, ze mas cakat. Teraz pri spravnej stimulacii moze tvoja dcerka dobehnut vrstovnikov, popr. moze zostat len nejaky maly deficit, ale cim neskor zacnes s terapiou, tym sa horsie rec a celkovy rozvoj dietata kompenzuje. Kazda matka je najspokojnejsia, ked sa jej dietatku neskor v skole dari a nemusi riesit specificke poruchy ucenia, popr. nieco tazsie...

zubky
11. jan 2011

@felixa asi som to nenapisala velmi spravne. On nie ona 🙂 sa vyjadruje v suvetiach, chape pribehy v knihach, rozprava resp ked sa ho spytat na dej v knihe tak ti odpovie napriklad vcera som mu citala o pavoch a hovorim kto ma krasne perie a on ze pav lebo bocian ma biele takze mi pekne odpovedal. Tak isto si pamata velmi velmi vela basniciek pamata si vsetky pesnicky co sa ucia. Mamina (ucitelka) hovori ze mu to ide dobre okrem vyslovnosti. Preto som sa pytala ze mne sa zda dokonca aj lekarke nasej obvodnej ze je to vsetko v poriadku okrem tej vyslovnosti. ked som bola naposledy u lekarky vravela ze recovo je na tom velmi dobre. Aj basnicku vie povedat a ticho teda doma nemame rozhodne ved mu to furt melie ta pusinka ono to nie je taka velka skomolenina ale nehovori ani cisto. NEviem ti to dobre vysvetlit za to som sa pytala ze ci tu ma niekto este taky problem pretoze uz ani nevim ci si to nenamyslam a velmi ho nepozorujem vies.. ale velmi pekne dakujem za cennu radu.

susik77
11. jan 2011

Ahojte, neviem, ci som tu spravne, ale mzno mate nejake skusenosti-kedy by mali deti uz spravne pouzivat zasmena? Dcera bude mat za mesiac 3.5 roka a obcas hovori o sebe v 1.osobe spravne, obcas v 3.osobe.Napr. ja som povedala, inokedy povie Veronika povedala a inokedy zase napr. ty si povedala. Teraz neviem, mozno je to tym, ze na mladsiu stale estte rozpravame v 3.osobe, ci to este Verca chyta...Al. myslite, ze to je problem?

felixa
12. jan 2011

@zubky
"ahojte, my mame zasa taketo nieco maly ma 3,5 roka a veelmi vela rozprava rozumie vsetkemu samozrejme v ramci moznosti jediny a dost podla mna velky problem je ze mu rozumeju len rodinny prislusnici.. "

Ja som vychadzala z tejto tvojej vety, ze mu rozumeju len rodinny prislusnici. Neviem aky stupen nezrozumitelnosti myslis. Ide len o hlasky? Ak tvoj syn ma spravnu gramatiku (spravne sklonuje, spravne pouziva predlozky, zlozene suvetia, zdrobneliny, ovlada stupnovanie), pricom len nespravne vyslovuje hlasky, tak vtedy naozaj staci obycajny logoped, popr. logoped, ktory ma skusenosti aj s mensimi detmi, lebo uz som sa stretla aj s logopedmi, ktori nemaju trpezlivost pri velmi malych detoch a odkladaju vyslovnost na neskorsi vek. Vtedy ale hrozi, ze dieta nestihne mat peknu vyslovnost pri nastupe do skoly a zbytocne ma potom v 1.triede o problem viac.

Takze, podla mna, ak pojdes ku logopedovi, len ziskas. Ja som so starsou dcerkou isla k logopedovi, ked mala styri roky, ale to musela dobrusit len sykavky a "r". Tie sykavky zvladla za necely jeden mesiac, bolo to uplne v pohode, bez stresu, netlacil nas cas, a samotna logopedka bola prekvapena, ze malej to islo tak rychlo. A ked mala 5 rokov, samej jej nabehlo r. U tvojho syna to vyzera, ze tam ma viacej nezrovnalosti vo vyslovnosti, radsej chod uz teraz k logopedovi.

felixa
12. jan 2011

@susik77
Deti obycajne v prvej osobe (ja) o sebe hovoria okolo druheho roka. Ale samozrejme, su aj vynimky, niektore uz velmi skoro (v 1.roku alebo aj neskor v 3. rokoch).

Takze moze to u vas suvisiet aj s tym, ako rozpravate doma o mladsej dcerke. Ak hovorite o tej mladsej medzi sebou v 3.osobe, moze byt. Ale ak oslovujes priamo tu mladsiu dceru, alebo sa jej pytas, predpokladam, ze pouzivas 2. osobu (ty, si spravila, urobila a pod... (v opacnom pripade by som tu 2.osobu zaviedla).

Takze dcerku sleduj, ze ako casto sa jej to stava, ci vo vsetkom ostatnom rozumie a pod. Ale velakrat sa stava, ze starsi surodenci pri mladsom naberaju "maniere", a to aj tie "slovne" od svojich mladsich surodencov. Hlavne, este pokym nechodia do skolky. Keby sa ti celkovo nejako nezdala s porozumenim, tak na to upozorni detsku lekarku.

susik77
12. jan 2011

@felixa -ahoj, ona rozumie vsetkemu. niekedy sa este oslovuje-ja-veronika(nieco robim)....akurat niekedy mam pocit, ze nerozumie casovym veciam-ked poviem, ze na[pr. za tyzden ideme cvicit a pod. A casto ma nepocuva...

susik77
12. jan 2011

@felixa - no, na terezku hovorim v 3.osobe: co to urobila terezka a pod. myslis teda, ze ju mam radsej oslovovatr 2.osobou, aby sa to verce neplietlo? ozaj, a ako casto ju mam opravovat aby z toho nemala komplexy?

zubky
12. jan 2011

@felixa ano presne ako pises ze vsetko pouziva tak ako ma len , vlastne vsetko ako si to napisala si vystihla mojho syna 🙂 uz som aj volala par ludom hadam poradia fajn logopeda co to vie s detickami. Tzv. som rozhodila siete hi.. takze uvidime dakujem pekne za pomoc 🙂

felixa
12. jan 2011

@susik77
Veroniku vobec neopravuje v zmysle, "to si povedala zle a teraz to povedz takto", to by bola uplna katastrofa, by sa mohla zaseknut a nehovorit nic. Radsej, ked sama nieco robis, komentuj to slovami: JA varim, JA tancujem a pod. pricom to Ja zdorazni.

Na malu Terezku zasadne hovor v druhej osobe Ty musis to a to a pod. Ved aj ked je mala, ona sa tiez uci rozpravat, zbytocne ich to potom moze obe mylit.

Male dieta v troch rokoch este obycajne nechape casove suvislosti, to az v styroch - piatich rokoch. Ale mozes jej kludne spravit kalendar, napr. v sukromnych skolkach bezne robia, a podla kalendara vzdy zakreslit jeden den prislusnou farbou (pondelok, utorok, ... az nedela - na kazdy den mat inu farbu), kazdy den si vyfarbite, pricom jej budes prizvukovat, ze to je dnes, ukazat co bolo vcera, co bude zajtra. Popr. este nakreslit, ze rano sa hrate, na obed sa papa, poobede spinka a pod. Potom deti ovela rychlejsie zacnu vnimat cas.

susik77
12. jan 2011

@felixa - super, diky moc za rady 🙂

ivush
15. jan 2011

@susik77 No inak s tými zámenami máme aj my problém...Synček začal neskôr rozprávať, rozbehol sa až presne na 3. narodeniny, ale odvtedy rozpráva veľa a gramaticky správne len ešte tie osobné zámená...Má to veľmi zaužívané žiaľ aj mojou vinou, lebo eŠte kým málinko rozprával a niekto sa ho opýtal, že ako sa volá tak on odpovedal "ja". No a sme ho učili, že sa volá Samo...Navyše ja som mu podvedome všetko komentovala štýlom napr. "maminka dáva kocku Samkovi" a de facto som veľmi málo v reči používala osobné zámená....Teraz si už nejaký čas na to dávam pozor a on evidentne vie ako si má správne hovoriť, pretoŽe keĎ sa osloví menom a ja sa opýtam, že "prepáč kto?" hneĎ sa opraví a povie správne JA a aj sloveso dá automaticky do správneho tvaru. Podľa mňa je to také obdobie fixácie, kedy si to dieŤatko musí zaužívať...veď aj dospelákovi trvá kým sa zbaví zaužívaného zlozvyku...
Dôležité podľa mňa je, či dieťatko chápe svoju identitu a nevníma sa ako tretia osoba...

zubky
2. feb 2011

@felixa ahoj, tak len sa chcem pochvalit teda no pochvalit. Dnes sme museli ist k lekarke, lebo sme trosku sopluskovia a kasluskovia :( to je to menej prijemne.. ale dohodla som sa s nou ze mi da vymenny listok na logopediu... ze ona by este pockala mozno sa to upravi.. ale nakoniec sme sa zhodli ze keby sa to malo upravit tak sa to uz asi upravi.. takze mame vymenny listok tak teraz mi zostava hladat len logopedicku nejaku super v NZ... uz sa tam aj tesim lebo budem mat dusu na mieste a budem vediet ze co a ako... Len maleho na to pripravit musim aby sa neobaval a pekne spolupracoval.. Dost sme sa natrapili kym prestal plakat u lekarky pri tom sme tam nechodili vobec casto pred skolkou... Tak ale to je to najmenej.. Sama som zvedava co nam povedia... dufam ze nas neposlu ze sme este krpci.. kedze az v maji ma 4 roky ale radsej teraz ako neskoro no nie? takze hor sa hladat logopedicku. 🙂

nikuska4
2. feb 2011

@zubky ahoj,ja sa tam tiež chystam,ale viem,že by nas posala preč,lebo nema ešte 4 roky.Aspoň to tak byvalo,zmenilo sa to a ja o tom neviem????Mala mi nevie R,inač všetko ostatne ovlada.Donedavna nevedela L no teraz ho vie len ked sa naň sustredi,v bežnej reči nie.A tvoj ma aky problem vhodny na logopediu?

syslica
2. feb 2011

@nikuska4 @zubky
Ahojte, neodkladajte návštevu logopéda, ja som išla so starším, keď mal 3 roky, skoro rok po operácii uzdičky jazyka (lebo mi nikto nepovedal, že treba začať hneď), pýtali sa ma, kde som trčala tak dlho ☹ - s mladším pôjdem hneď 10 dní po operácii (teraz má cca.2,5 r., OP 24. februára, ak budeme zdraví).
Dobrý logopéd vie motivovať aj malé dieťa, pokiaľ dieťatko aspoň trošku spolupracuje.

nikuska4
3. feb 2011

@syslica ja si tiež myslim,že čim skôr,tym lepšie,ale ked som pred par rokmi bola s malym(3ročnym)povedala,že mame prisť v 4rokoch.musim sa asi na to spytať,možno to všade robia inak 😒 a vy mate šťastie,že možete aj skôr.....

syslica
3. feb 2011

@nikuska4 Spýtaj sa, poprípade zmeň logopéda, ak máte takú možnosť, naša je veľmi zlatá, v Bratislave - Karlovke, starší syslík chodí k nej od 3 rokov, čoskoro skončí, lebo už nie je čo riešiť.... a celá tortúra nám začne nanovo s mladším syslíkom... ale pani dr. je fakt skvelá a ten menší je motivovaný už len tým, že vídal brata "cvičiť". Som zvedavá, koľko mu to vydrží...

felixa
3. feb 2011

@zubky
Drzim palce. 🙂 Hlavne si vyber taku logopedicku, o ktorej mas referencie, ze to s malymi detmi vie. Maleho priprav na to, ze sa ho pani logopedicka bude vypytovat, a ze bude sa s nim rozpravat. Ja s mladsou dcerou, ktora mala velke problemy s recou (alebo skor s nerecou) som chodila ku klinickej logopedicke od jej dva a pol roka a vsetko s nou logopedicka robila hravou formou, mala pripravene obrovske mnozstvo hier. A bola veeeelmi mila. Bolo to super.

macca5
3. feb 2011

my sme tiež začali pred 3 narodkami,a dotiahneme L,R a hotovo.Treba začať čo najskôr,a dobrý logopéd vie dieťa motivovať.Môj doma velmi nechce cvičiť,ale u dr. je zlatý a šikovný.Doma cvičenie schovávame za hru. 😝

syslica
3. feb 2011

@macca5 O tom, ako deti nechcú cvičiť logopédiu je tu tiež samostatná diskusia, ozaj by sa o tom dali písať celé traktáty. Treba clelene cvičiť len krátko 10-15 min. viackrát denne, ak sa dá, my sme mali napr. aj medvedíka, ktorý akože slová hovoril zle a syn mu vysvetľoval, ako ich má hovoriť správne... teraz si sám píše bodky do rozpisu za každé správne povedané slovo s R 🙂

macca5
4. feb 2011

@syslica viem o tej téme ,písala som aj tam.Skôr som chcela upozorniť na to,že treba vyhladať logopéda radšej skôr ako neskoro.Každá logo.pracuje asi inak,my napr.dostávame také prac.listy,doma si ich máme vyfarbiť a zároven tvoriť vety,....toto sa dá robiť aj s inými omalovánkami,puzlami a kartami,proste so všetkým možným,hlavne že to nieje papier od logopédky-inak by to nechcel.Samko sa snaží,uvedomuje si,keď niečo povie zle a sám sa opraví.Rozprávať začal neskôr ako jeho rovestníci,ale môžem povedať a moja logo. mi to potvrdila,že rozpráva ovela čistejšie ako kamaráti,č,ž,š-bez problémov,žiadna zámena k-t a pod..Ako som písala dotiahneme L,r a hotovo. 😉

syslica
4. feb 2011

@macca5 Šikovné chlápätko, Samko! My sme boli dnes na logop., R už je skvelé, len "dočistíme" sykavky a starší syslík odovzdá štafetu mladšiemu... Spomenula som pani dr., že iná logopedička odporúča dieťaťu intervenciu až od 4 rokov - a tá len prevrátila oči ☹ :Je to veľmi zastaralý názor a my sme sa už skôr zhodli: čím skôr, tým lepšie! @nikuska4

vieruna
4. feb 2011

Ospravedlnujem sa,ze sa mi nechce citat celu debatu, ale chcela by som sa spytat skusenejsich mamiciek. Chodime od septembra k logopedicke kvoli rotacizmu. Kedy sa v priemere daju ocakavat nejake vysledky? Lebo ja mam zatial pocit, ze sa to fesak asi nenauci ☹ Rozprava krasne nema s nicim problem, len s tym hrdlovym R. Dr hovorila, ze ho mam uz aj v beznej reci pouzivat to co si trenujeme podla tych papierov od nej. Ale vtedy sa tak strasne na to sustredi, ze to hovori aj tam, kde to vobec nepatri a aj v slove kde R vobec nie je.

syslica
5. feb 2011

@vieruna Ťažko sa zovšeobecňuje, deti sú individuality, my chodíme na logop. od 3 rokov, teraz má 5 a 8 mes. "R" sme trénovali príšerne dlho, dokonca s dvoma logopedičkami nezávisle na sebe, každá mala iný prístup, ale obe sú fajn.
Myslím, že nevadí, ak Andrejko používa R aj tam, kde nemá, cvičí ho tak či tak 😉 .

jana_rybka
16. feb 2011

@alia110
Ahoj, rada by som sa s tebou stretla, tiez som z Petrzalky. Dcerka ma sice "iba" 3r, ale tiez ma kazdy (aj ucitelky v skolke, dokonca aj lekarka) utesovali, ze zacne normalne rozpravat. Zacala, ale tiez to ide strasne pomaly, nevie vyslovovat ani opakovat, ma taku svoju rec a da to velku namahu naucit ju dalsie nove slovo. Vyziadala som si od lekarky papier k logopedicke asi pred mesiacom, takze na buduci tyzden mame prve sedenie. Ale ako tu citam, nie som si ista, ci nam pomoze. Tiez odmieta spievat a hovorit basnicky. Nie som zbytocna stresacka, ale mam taky pocit, ze tiez je to sposobene niecim inym.
Vdaka
Jana

jolinka
17. feb 2011

jana_rybka

u tvojej dcerky moze ist o vyvinovu dysfaziu, keby mala len oneskoreny vyvoj reci tak by u nej to islo uz zrychlenym tempom bez problemov by dobiehala rec vrstovnikov. U VD je to ucenie reci namahavejsie. skuske klinicku logopedicku nie obycajnu ktora sa zameriava hlavne na spravnu vyslovnost.

kvakynka
17. feb 2011

@jana_rybka Janka, skus Dialog www.dialogzdravotnictvo.sk
My tam chodime s Vandickou od 2,5 r. teraz bude mat 4 a podstatne lepsie sa dorozumieva, i ked stale nie je na urovni 4-rocnym deti

andika10
17. feb 2011

ahoj, odkedy sa odporúča chodiť k logopédičke, dcera začala rozprávať asi pred 5m celkom dobre sa to rozbieha ale syn začal rozprávať asi pred 2m ale povie dokopy asi 5 slov alebo na rôzne veci hovorí to iste akože slovo. Keď mali 2 r tak sme boli u krčnej aj u neurologa tam bolo všetko v poriadku, vtedy nepovedali ani mama vôbec nič

kalo
17. feb 2011

My chodili na logopedii od 3 let...Je tam nutná spolupráce dítěte. Myslím, že tvůj malý se určitě ještě rozmluví, má čas. Kdyby se jednalo o řečovou dysfázii, tak ta se prý pozná až kolem 4 roku...

felixa
18. feb 2011

@jana_rybka
ak u tvojej dcerky rozpravanie ide velmi velmi pomaly a dokonca ma svoju rec, tak to naozaj vyzera na nejaky vacsi problem, napr. aj vyvojovu dysfaziu. Mala by si s dcerkou absolvovat kompletne psychologicke a logopedicke vysetrenie, popri praci s klinickym logopedom. Ak si z Bratislavy, tak vyuzi ten Dialog, ktory ti tu spominali. Tam sa robia aj denne pobyty, funguje to ako skolka, pricom cely den, okrem pobytu vonku, pracuju deti s logopedickami.Tychto odbornych stredisk na Slovensku je velmi malo. Nie je dobre cakat, stracas drahocenny cas, dietatu sa v siedmich rokoch uzatvaraju recove synapsy. Ak dieta dovtedy nedobehne rovesnikov, ide do specialnej skoly.