Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

lakuca
31. jan 2012

Ahoj, potřebovala bych poradit co s ekzemem u syna. Ve dvou mesicich mel na hlave takove ty strupy, ty zmizely ale od te doby ma kuzi na hlave trochu suchou a zrejme ho to svedi, hlavne v noci. Kolem tretiho mesice se mu zacal delat ekzem na krku, ted uz ho ma i na brichu a na tvarcich. Tam jsou to cervene suche fleky. To cervene vypada, ze ho nesvedi, svedi ho jen ta hlava, kde nic viditelneho neni. Co jsem teda vycetla, ze cervene mazat necim hydrofilnim (ty oleje s vodou). Cim mazat tu vlasovou cast? Doktorka mi rekla akorat promastovat, tak jsem pouzivala bambucke maslo, ale to bylo asi na tento typ ekzemu spatne. Syn je zatim plne kojeny, tak se chystam vysadit u sebe mleko, jestli to bude mit nejaky efekt....

luthien.k
31. jan 2012

@dzein25 jo, to je přesný, protilátky negativní - ale to absolutně neznamená, že tam není alergie - asi u poloviny dětí jsou testy negativní a přesto mají alergie, reálně reagují, obvykle zpožděně, ale dá se to vysledovat. Takže testy jsou jedna věc, reálný stav druhá 😉

lakuca
31. jan 2012

jo, ted jsme ho dvakrat vykoupali v cernem caji a na krku se zda se to dost vybledlo. Zato ho ted nejak svedi holene, kde nic cerveneho nema, spis takovou krupicku (mozna suchou kuzi?). Mam fakt zmatek v tom, co cim mazat... A na spani mel doted spaci vlneny pytel bez rukavu, pod tim mel vzdycky jeste overal. Mohla by ta vlna i takhle vadit, mam to vymenit?

luthien.k
31. jan 2012

@lakuca tím samým 😉 A podpořit šamponem, třeba Cutis Help lupy - ekzém...

Vlna může vadit... Holeně - hydrofilní emolient smíchaný s nějakým masťovým základem (žlutá vazelína, synderman...).

dzein25
31. jan 2012

@luthien.k myslela som si, že to bude jednoduchšie a ešte tá jeho slabá imunita a nedostatok železa ach jaj 😒 uvidíme ako dopadnú zajtra tie testy ešte na imunitu..............nám veľmi pomohlo na kožu Oilatum do kúpeľa, ichtyolová pasta ( smrdí to ako pytyol) a na premasťovanie sme používali keď to bolo veľmi zlé Excipial v tak tube ako pasta a teraz Excipial Lipolotio.......

luthien.k
31. jan 2012

@dzein25 nedostatek železa může ukazovat na alergii, zejména na alergii na BKM, stává se, že díky alergickému zánětu ve střevech se špatně vstřebávají živiny, počínaje právě železem... Takže podle mě, pokud není prcek čistý, tak to může klidně být i tím, že má alergii (pokud tedy nedržíte dietu).

dzein25
31. jan 2012

@luthien.k dietu nedržím a problém s nedostatkom železa som mala aj ja počas oboch tehotenstiev ....možno aj to má nejaký vplyv na drobca.....

luthien.k
31. jan 2012

@dzein25 možná... Každopádně bych dietu bez BKM na 2 - 3 týdny zkusila, na testy se nespoléhala.

dzein25
31. jan 2012

@luthien.k ok ďakujem 😉

michamicha
31. jan 2012

@luthien.k mám asi trošku hloupý dotaz 😅 genciána štípe? jsem jí na sobě nikdy nezkoušela a Vojta dneska řval jak když ho na nože berou, když jsem mu udělala dvě malý ťupky na té bradě 😅 ☹ a ještě jeden dotaz, když se mu ta brada trošku zahojí, tak to má docela suchý a i když promašťujeme A-dermou, tak mu to čas od času praskne až do krve 😔 co s tím? dělají se mu tam pak docela tlustý strupy, který si samozřejmě serve v postýlce o prostěradlo, protože tam ten strup prostě nesnese 🙄

luthien.k
31. jan 2012

@michamicha na to bude A-Derma málo, pokud to nemá červené, tak to chce víc promastit, A-Dermu s něčím (žlutá vazelína, synderman... prostě co snese).
Genciána teda zatím nikoho neštípala... Nebál se spíš tý barvy?

michamicha
31. jan 2012

@luthien.k to nevim, ale možný to je 😅 no já na tu bradu asi začnu dávat před každym jídlem tu A-dermu barrier a pravidelně, doteď jsem to flákala a přijde mi, že už to má podrážděný při každym jídle 😖 mu po každym jídle sice pusu opláchnu a pak znovu namažu, ale holt se to asi tím jídlem rozdráždí, nebo už nevim...

kala33
31. jan 2012

@luthien.k dnes som bola so synom u kožnej , inej ako na posledy neskutočný prístup a úplne iný smer liečby ako by si sa stretla u kožnej lekárky. Žiadne že len mazanie zvonka , tlmiť prejavy a používať kortikoidy. Sedela som u nej hodinu , dostala som toľko info. ani neviem či som si všetko na 100% zapamätala. Podstata bola, že nám poradila ako s ekzémom zatočiť zvnútra. Podľa najnovšej dlhodobej štúdie atopik má užívať denne tekvicový olej , ktorý významne pomáha na črevnú floru , žalúdok a pomáha tak pri intolerancii na mlieko,čiže potom mlieko nerobí problémy,detoxikuje organizmus, obsahuje zinok , ktorý často u atopikov chýba a spôsobuje problémy. Doporučila nám aj Schindeleho minerály- výborná vec, ja ich už užívam dlhšie, okrem širokej škály minerálov odkysluje organizmus , ktorý u atopikov spôsobuje galigu , zakyslenie, plesne. Doporučila nám absolvovať biorezonanciu. Isť aj cestou stravovania sa podľa krvnej skupiny. Napríklad mi povedala, že krémy ako Bioderma AtodermPP nemá antiseptický účinok tak, že sa nemá nepoužívať dlhodobo, ale ak sa dá hned použiť masť na premastenie pokožky ktorá kožu chráni. Bola neskutočná, do konca vie povedať podľa toho kde sa ekzém vyskytuje čo je v tele najviac zasiahnuté a na čo sa zamerať a liečiť. No ani som nestíhala všetko absorbovať🙂Ale bola som veľmi spokojná, pretože touto cestou som sa snažila ísť, pomôcť v prvom rade zvnútra a nie len zvonka.

blavacka
31. jan 2012

@kala33 ahoj, mozem sa spytat na meno tej koznej? Ja mam atopicky ekzem od malicka a zaberaju mi len kortikoidy, ale vyzera to ze moja mala to zdedila po mne a chcela by som ist inou cestou, ako ju nateriat kazdy mesiac inymi mastickami ako to robili pri mne.

luthien.k
1. feb 2012

@kala33 tak jsem zvědavá na efekt 😉 Třeba biorezonance či dieta podle krevních skupin patří do těch metod alternativních, na které bych nespoléhala na 100%, vlastně stejně jako na jiné testy na potravinové alergie (i ty objektivní na alergologii) - pozorování je ta nejspolehlivější metoda aneb eliminačně expoziční test, ten je založený na čistě racionálním podkladu a hlavně jsou s ním vynikající zkušenosti a je naprosto spolehlivý.
Že Bioderma nemá antiseptický účinek - to nemá, ale zase je hydratační a kůže atopika špatně váže vodu, obvykle nepotřebuje až tolik promastit, jako hydratovat (ale záleží na aktuálním stavu ekzému).
Zinek ano, ten je pro kůži důležitý 🙂 Ale jsou důležité i omega 3 (lněný olej, pupalkový olej...).
Ale celkově přístup nesáhnout hned ke kortikoidům je super 🙂

lakuca
1. feb 2012

mockrat dekuju za rady.... Jeste prosim jak poznam, ze ekzem je ve stadiu vhodnem k ockovani? Prcek jeste ockovany nebyl, jdeme pristi tyden k dr., tak abych byla v obraze...

kala33
1. feb 2012

@luthien.k no biorezonanciu to si ešte premyslí, to bol len návrh, čo sa týka stravy podľa KS som si to čítala, nejako sa mi to nezapáčilo a ani mi to podľa neho ako si nesedí😀Samozrejme najlepšie je pozorovať a riadiť sa podľa toho , toho sa aj držíme.
No hydratačné krémy používať ked nie je akútny stav, ale nie dlhodobo len hydratačný, preferuje sa používať premasťovacie ktoré robia na koži film a nedostanú sa tak škodliviny cez kožu dnu a neuniká ani voda von. Hydratačné krémy a mlieka sú dobrá vec ale nie na dhodobé jednostranné používanie, treba to kombinovať s premasťovacími aj ked je to otročina a nie zrovna najkomfortnejšie☹ Olej asi preferuje každý ten svoj s ktorým má skúsenosti🙂 inak sú na tej istej báze s rovnakými zloženiami. Ale určite som veľmi rada novým poznatkom a uvidíme aké zázraky olej u nás urobí, lebo sa mu strašne štiepia a lámu nechty čo je všetko spojené do kopy . Ked sa upraví jedno upraví sa aj druhé a bude hádam lepšie.🙂🙂

luthien.k
1. feb 2012

@kala33 pokud je kůže suchá nebo ekzém v chronickém stádiu nebo na ven do zimy at., tak souhlasím, to chce víc mastné, mně se osvědčilo smíchat si nemastný emolient s nějakým promašťujícím základem (žlutá vazelína, synderman...). Pokud ale je stav akutnější nebo naopak kůže je dobrá i bez promašťování, preferuju emolient (třeba pouze po koupání), ona i kůže sama musí dostat prostor na to, aby "se snažila" 😉 Toť moje zkušenosti (nejen se svými dětmi).

luthien.k
1. feb 2012

@lakuca mrkni ke mně do fotoblogu, mám tam pár slov o očkování...

zajaciq
5. feb 2012

ahojte, dosla nam oranzova indulona, potrebujeme prejst na novy krem, kedze sme v holandsku tak sondujem, co by nam mohlo robit dobre. poznate niekto takyto ?
http://www.thebodyshop.com/_en/_ww/catalog/prod...

dcera ma mierny AE, takmer celu zimu jemne nacervenalu pokozku suchu bez mokvavych skvrn, nedari sa mi odizolovat, ze z ktorej potraviny a to ich este stale vela nepapa. priatel ma AE zhorseny tiez teraz. Cize cize potrebovali sme nieco len na hydrataciu a zaroven jemne premastenie. Este pridam, ze vo kupela pouzivame BAlneum, uz aj to nam dochadza..nemam pocit, ze by nam to robilo dobre...ale ani zle. A v minulosti nam Excipial nijako nepomohol a modra indulona tiez velmi nie. A raz dvakrat sme doma vyskusali aj sprchovy sampon pre deti od Pupa, obsahovalo to mlieko, no okrem toho, ze to vonalo krasne za bananmi, tak sa nam uplne polepsilo 😵 😵 😵 Poznate ho? Existuje aj ina znacka, co robi taketo mliecne kupacie veci? Napadlo ma uz aj dat priamo plnotucne mlieko , teda pohar 😉 , tak neviem.. Teraz ma najviac cerveno-ruzovych mapiek na ritke, zbytok pokozky je tak rovnomerne suchy by som povedala.
Dakujem za podelenie sa o rady a skusenosti 🙂

luthien.k
5. feb 2012

@zajaciq pro atopika bych nedoporučila kosmetiku s parfémy. Na stav kůže, co popisuješ, bych zkusila například Eucerin 12% omega, hydratuje a jemně promastí.

lenulin
7. feb 2012

@katrenka111 no myslím že nebudeš sama asi je to tím počasím já jsem na chvíli nasadila kortikoidy zkoušela jsem Multilind micro silber od stada

habibi78
8. feb 2012

dievcata, ak niektora pouzivate krem z kyseliny mliecnej...ako ho skladujete? male kelimky mam normlane doma pri izbovej teplote v sufliku.....ale lekarka mi predpisala do zasoby ooooobrovske vedierko kremu, bude stacit aj na rok.... nemam ho dat do chladnicky?

habibi78
8. feb 2012

...vid foto....

lucy56
8. feb 2012

mate niektora skusenost ze by sa dietatko vyhadzalo z mrkvy, zacala som s prikrmami ,dnes treti den a je vyhadzany, mrkva bola domaca, z nasej zahradky, uvarena zmixovana a zriedena mojim mliekom

lucy56
8. feb 2012

@kala33
prosim ta odkial si a aku mas koznu co opisujes,lebo ja mam muza atopika a mam podozrenie aj u maleho ale moja pediatricka tvrdi ze este je skoro na diagnozu, ze to ma z mojej stravy,tak by som chcela nejakeho odbornika na to lebo tu na okoli nie je nikto taky a po skusenostiach s muzom co ma s kortikoidmi ich nechcem davat

luthien.k
8. feb 2012

@lucy56 ano, hodně dětí raguje na mrkev, u rizikových dětí (kde u matky, otce nebo sourozence jsou alergie, astma, ekzémy) se s ní nedoporučuje začínat, vhodnější je cukety, dýně, brokolice...
Jestli má malý kožní potíže, tak pravděpodobně z Tvé stravy - a to ještě neznamená, že není atopik, naopak.

lucy56
8. feb 2012

@luthien.k to pocujem prvy krat ze aj mrkva je alergen , no moja pediatricka to zlahcuje hodne,vraj do pol roka sa to neriesi u takych malych deti, a co akoze v mojej strave mu to moze sposobovat, napisem co jem rano polystyrenovy chleba s ribezlovym dzemom, caro s mliekom, obed brokolica zapekana so syrom, vyvar zeleninovy, vecera polystyrenove chleby so syrom, medzitym jablko, banan,obcas kava s mliekom a jogurt biely

luthien.k
8. feb 2012

@lucy56 u největší části dětí vadí bílkovina kravského mléka přes MM... A to tipuju i u vás.

Mrkev je tak na půl cesty mezi HA a neHA příkrmem, já osobně na ni například mám alergii a hodně dospělých alergiků na pyly jarních stromů (bříza...) ji má.

lucy56
8. feb 2012

aha takze skusit vynechat mlieko, parada a zemiaky su na tom ako?