Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

luthien.k
17. feb 2012

@komisakpd a to právě nestačí, atopický ekzém má i nějakou příčinu, jak jsem popisovala výše, u dětí do tří (někdy i více) let je to jednoznačně nejčastěji strava.

larmimi
17. feb 2012

@luthien.k a co davas namiesto jogurtov a pribinacikov?

luthien.k
17. feb 2012

@larmimi domácí pudinky do rýžového mléka s přesnídávkou nebo nastrouhaným ovocem nebo nejrůznější kaše do reis drinku ochucené ovocem.

komisakpd
17. feb 2012

@luthien.k necitala som celu diskusiu..aka strava? ved moj maly neje nic z coho by to mohol mat..ziadne citrusy, maloco mlieka..skoro vobec..orechy tiez nie...hmm..neviem...nemoze mat geneticku predispoziciu z toho ze ja som alergik..aj ked nie atopik..??

luthien.k
17. feb 2012

@komisakpd alergie = projev atopie, atopie je sklon k tomu, že imunita reaguje nepřiměřeně, a mezi její projevy patří alergická rýma (inhalační alergie), potravinové alergie, astma, atopický ekzém.
Citrusy alergizují velmi vzácně. Vejce ale naopak velmi často. To samé mléko a mléčné výrobky, čili i UM, jogurty, sušenky, kde je mléko, sladké pečivo, prostě vše. Významným alergenem je i pšenice. Je toho dost 😉

komisakpd
17. feb 2012

@luthien.k waw..tak nas maly ma od narodenia znizenu imunitu..teraz ju mame ok, mame 3 roky..waw takze to bude asi mlieko a susienky apod..dufam, ze budem mudrejsia ked nam zopakuju testy na imunologii..

a co s tym? co mu davat jest ked skoro vsade je mieko??

luthien.k
17. feb 2012

@komisakpd obávám se, že nebudeš moudřejší, potr. alergie se u dětí velmi špatně diagnostikují, nejspolehlivější je test vysazením potraviny na 2 - 3 týdny a sledování reakce.

1lussy1
18. feb 2012

ahojte chcela by som poprosiť oradu malá sa mi vyhádzala na tele najprv to boli take červené vyrážky a potom sa to zmenilo na take červené fľaky a je to take suché môže to byť atopický ekzém alebo čo neviete mi poradiť ?

nibiru
19. feb 2012

no baby aj ja mama prosbu v pondelok idem k lekarke malej sa asi pred tyzdnom spravila zo zadu pod kolienkom je to akoby ekzem suche na dotyk velke ako 1cent možno menšie vyčnieva to na dotik natieram jej to pytiolom a v okolo plienky sa jej spravil taky cerveny opyp ale na dotyk ho necitit len vidiet tiez jej to natieram pytiolom ten osyp sa objavil ked som vymenila plienky tak sme sa vratili k predošlim plienkam je pravda ze aj prašok somv vymenila tak som sa vratila k predoslemu ......atopickeho ekzemu sa velmi bojim nakolko nevlasny brat (s otcovej strany)chodil do 3r. po lieceniach koli nemu,otec ma lupienku neviem či je to psoriaza byva v cechach tam to volaju lupienka inak ma dcerka krasnu jemnu pokozku doteraz nebola niako extra chora, na ziadne potraviny nereagovala zle ani nic nove doteraz nejedla,nemala ziadne vyrazky nic stale kojim je vesela usmievcava ani ten osyp ju ocividne nesvrby normalne neviem koli tomu spat.

luthien.k
19. feb 2012

@nibiru a jak je malá stará?

nibiru
19. feb 2012

@luthien.k 19mesiacou bude mat 26.2 som zabudla dopisat nevlasnybrat,sestra s otcovej starny su tiez tazky astmatici.

nibiru
19. feb 2012

@luthien.k za ten tyžden sa to vobec nezvätcilo je to stale rovnake neškrabe to som mysela ze to zmizne a nic uz som myslela ze to zacnem natierat framikoinom mne to pride akoby lišaj alebo take nieco.netusim ale ako sa prejavuje ten atopicky ekzem ci naraz alebo aj 1 vyrazkou.

luthien.k
19. feb 2012

@nibiru atopický ekzém se může projevit klidně i jedním flíčkem. Hlavně proboha ne Framykoin, naprosto nevhodná antibiotická mast, na bakt. kmeny, které dělají infekce na kůži, v naprosté většině případů stejně nepůsobí a toto nevypadá vůbec jako infikovaná věc, infekce obvykle hodně svědí, mohou se tvořit nažloutlé krusty, vytéká tekutina atd. - to vy nemáte.

Nejrozumnější, co můžeš udělat, je zajít na kožní pro diagnózu, tu Ti stejně nikdo po netu neudělá (i když dispozice k atopii v rodině máte). Pak, když bude jasný diagnóza, tak se dá hledat příčina a taky cesta, jak problém odstranit, bez toho je to jen střelba na slepo...

michamicha
19. feb 2012

@luthien.k ahoj, jsme zkusili včera máznout syrový bílek na ruku a výsledek je vidět na fotce ☹ je to focený cca za 10-15 minut po máznutí na ruku, za dalších cca 10 minut vyskákalo ještě pár drobounkých pupínků ☹ nevim jestli to tady bude dobře vidět, kdyžtak hodim fotku do alba 😎 myslíš, že má smysl zkoušet i uvařený žloutek? nebo se na to mám vyprdnout, když byla reakce na bílek?

michamicha
19. feb 2012

hmm, tak tady je vidět velký prd, jdu to dát do alba...

avelina
19. feb 2012

Ahojky, taky jsem se potýkala s atopickým ekzémem u mé dcery. Dlouho jsem si nevěděla rady a pak mi pomohlo hlavně kojení a vitamínové masti. Nejvíce mast Vitella ictamo. Mažem podle potřeby, doporučila mi ji kožní a může se používat i na miminka od narození. Není prý dobré ji užívat dlouhodobě, ale my ji používáme cca půl roku a jsme téměř bez potíží. Také jsem na nějakou dobu vysadila mléčné, ořechové, čokoládové, kořeněné a vanilkové potraviny. Postupně je přidáváme do stravy a zatím se malá krásně drží, kéž by ji to vydrželo! Všechny "babské" rady mi bohužel nikdy nepomohly, a dokonce stav zhoršovaly, takže raději opatrně. Jo a taky mi dost pomohla čínská medicína, kterou jsem jedla při kojení jeden měsíc. Na ekzém doporučovala povařit sečuánský pepř. Také to pomáhalo, ale mast nám vyhovovala více... Hodně sil!

oksu
22. feb 2012

mate niektora skúsenosť s pou spomínanou liečebňou pre atopikov Trávnica?!

bigfree
22. feb 2012

Ahoj všetky mamičky, ktoré u svojich ratolestí riešite atopický ekzém.

Rada sa s vami podelím o svoju skúsenosť, čo mojej 4 ročnej dcére pomohlo na atopický ekzém.
Napíšem ale celý príbeh.

Mám kamarátku, ktorá má 34 rokov a od svojich 3 rokov trpela ekzémom na rukách. V poslednom období skúsila chudnutie s Herbalive a v rámci kúry mala každé ráno piť 20 minút pred raňajkami ALOE VERA (1 kávovú lyžičku do 1 dcl vody), po 2 mesiacoch mi povedala, že jej ekzém z rúk zmizol a že si myslí, že z toho Aloe vera, vraj to mám vyskúšať. Nevenovala som tomu pozornosť až dovtedy, kým sa malej ekzém tak nezhoršil, že som bola zúfalá. Povedala som si, že to vyskúšam. Malej som ho "naordinovala" a ....?
Už 6 týždňov má úplne čistú pleť, čo za posledný rok mala len po kortikoidných mastiach a keďže som jej ich nedávala, max. 3x za rok, tak z toho vyplýva, že za posledný rok mala stále zapálené miesta, ktoré sa stále rozširovali na ďalšie a ďalšie miesta na tele.
Dcéra chodí v poslednom období plávať a pokožku má čistú (určite viete ako bazén ekzém zhoršuje, aspoň u nás to tak bývalo).
V posledných 2 týždňoch prekonala infekty dýchacích ciest a brala rôzne sirupy, dokonca antibiotiká a pokožku má čistú (predtým pri nasadení sirupov typu Trifet, Solmucol a pod. sa ekzém zhoršil na zaplakanie), príp. sa vždy zhoršil aj ako predzvesť choroby ...
Takže môžem potvrdiť, že Aloe vera v našom prípade pomohlo. Ja len verím a dúfam, že to tak aj zostane.
Pretože viem, aké zúfalstvo dokáže u matky dieťaťa s ekzémom vyvolať, píšem to do tejto témy, aby ste to prípadne vyskúšali. Ak nezaberie, určite neuškodí. Výsledok už bol vidieť po cca 2 týždňoch pravidelného užívanie.
Kamarátka už cca 9 mesiacov Aloe vera nepije a ekzém sa nevrátil a to ním trpela 30 rokov !!! Ona užívala Aloe aj 20 minút pred večerou, ja malej dávam len ráno.

Každý ekzém je asi iný, nám to začalo cca v 9 mesiacoch nevinnými suchými fliačikmi. Pred nasadením Aloe to však boli obrovské červené mapy nielen v záhyboch, ale aj na predkolení, predlaktí, riťke ....
Za tie roky som nezistila, že by bola alergická na nejaké potraviny, u alergologa je evidovaná s alergiou na histamín, spory (plesne) a mierne mačky.
Pred rokom sme absolvovali aj liečenie v Trávnici, ale nejaké zlepšenie ani nebolo. Tam keď príde niekto so zapáleným ekzémom, tak ho natierajú kortikoidmi, tak potom je samozrejme koža čistá ...

Je jedno aké Aloe vera si kúpite, resp. od akej firmy. Ale mám osvedčenú vodu, nie gel ... 99% roztok. Aj lekárnička mi povedala, že ekzém treba liečiť zvnútra, ošetrovanie pokožky nie je liečenie a že Aloe je taký všeliek.

Dobrú skúsenosť mám aj s kozmetikou SKIN CUP CREAM, večer natrené červené miesta boli ráno zahojené. Začala som ju používať síce v tom istom čase ako Aloe, ale nemyslím si, že zabrala mastička, pretože ju nepoužívam pravidelne a pokožka je stále čistá ...

Držím palce a verím, že pomôže Aloe i iným deťom. Budem rada, ak potom dáte spätnú väzbu, či to niekomu zabralo.

annatomi
22. feb 2012

A skúsili ste si vybaviť liečenie v Smrdákoch? Je tam super ,môžu tam aj mamičky s detmi ,perfektné sestričky krásne prostredie .My máme za sebou už 2 krát .

potulka
22. feb 2012

ahojte
myslim, ze aj my patrime do tejto temy, hoci sme este neboli na koznom vysetreni. sama som si presla ekzemom od detstva a teraz jednoznacne vidim na synovi, ze ide v mojich slapajach. 😅
chcela by som sa spytat hlavne @luthien.k - zda sa mi, ze si tu najvacsia odbornicka 😉 - pisala si, ze hydratujuce pripravky by sa nemali pouzivat dlhodobo, treba ich striedat s premastujucimi. mne sa zda, ze excipial lipolotio po par tyzdnoch zacina akoby ekzem paradoxne aktivizovat. myslis, ze je to mozne? pozorujem to aj na sebe, hoci uz dost rokov nemam ekzem aktivny (zmizol po puberte a ostala len sucha koža). ked sa nim dlhodobo natieram, zacne ma vsetko svrbiet. ked si dam pauzu, je to zasa na nejaky cas OK. no a vidi sa mi, ze toto iste sa deje aj so synovymi vyrazkami. par tydznov OK, potom zasa zacervenanie.
na druhej strane neviem, ci to urcite sposobuje excipial. robim na synovi kadejake pokusy - vysadlili sme mlieko, nasadili lanovy olej, ovsene kupele, potom sme to vysadili, zacali s tekvicovym... mam pocit, ze sme to uz prekombinovali a riadne sme sa zamotali. 😅
dik za odpoved.

luthien.k
23. feb 2012

@potulka dlouhodobě není dobré používat žádnou značku kosmetiky, citliví jedinci na ni mohou začít reagovat, proto je dobré kosmetiku střídat.

michala.l
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
slivka3
23. feb 2012

@bigfree Ahoj chcem sa Ťa opýtať aké Aloe používate respektíve kde to dostanem kúpiť.Veľmi ma zaujal tvoj článok,chcela by som to vyskúšať.Tiež chcem prestať pre malého používať kortikoidné masti.

potulka
23. feb 2012

@luthien.k dakujem. este som sa chcela opytat, ako dlho sa podla tvojich skusenosti telo od alergenu vycisti? totiz, minuly tyzden sme zaznamenali velke zlepsenie vyrazok, ovela mensie podrazdenie, uz som skakala meter dvadsat. potom sme boli na vikend mimo domova. nebola tam vylozene nezdrava strava, ale napriklad chlieb mali len biely, restauracne halusky a polievky su tiez o dost ine ako tie domace, ktovie co tam pridavaju. a tiez som mu dva dni nedala tekvicovy olej. 🤐 nasledne sa mu ekzem od pondelka riadne zhorsil. 🙄 kedy podla tvojich skusenosti mozeme po nasadeni obvyklej domacej stravy ocakavat zase zlepsenie? ja viem, ze to u kazdeho moze byt ine, ale aspon nejaka orientacna povzbudzujuca informacia by ma potesila. 🙂 vdaka.

luthien.k
24. feb 2012

@potulka nejde o to, že je strava nezdravá nebo zdravá, ale zda obsahuje alergeny, což ta v restauraci obsahuje (BKM, vejce, pšenici, koření....). Ekzém se po vymizení působen alergenu zlepší obvykle do 14 dní nejpozději, pokud nevadí ještě něco jiného.

michamicha
24. feb 2012

@luthien.k teda teď jsi mi nasadila brouka do hlavy s tou stravou v restauraci... my pojedeme v létě na dovolenou na Pálavu, spát budem na nějaké ubytovně, kde si uvaříme max. kafe nebo čaj a manžel prohlásil, že na obědy budeme chodit do restaurace... dovolenou letos vybíral on, pojedeme s jeho známýma... ale už ho nenapadlo, že tam nám pro Vojtu asi oběd bez alergenů neuvaří 😔 když jsem se ho ptala, co bude Vojta jíst, tak prej brambory... no jo, ale to by musel jíst celej tejden suchý brambory 😖 😅

luthien.k
24. feb 2012

@michamicha záleží na restauraci, jak vyjdou vstříc, mně při kojení byli schopní téměř všude udělat třeba přírodní vepřový plátek jen se solí na oleji a k tomu brambory, ale to se taky nedá jíst celý týden, že... A mrazák tam na tom ubytování mají? Že bys mu navařila mraženky do zásoby a v restauracích by Ti to jen ohřáli... Nebo skleničky, Ty už nejí? Tobíkovi se dlouho dalo dát třeba rýži přelitou nějakou použitelnou skleničkou...

potulka
24. feb 2012

@luthien.k a funguje to aj naopak? ze ked sa zje nieco, co skodi, prejavi sa to po dvoch tyzdnoch?
mne je jasne, ze alergeny su aj medzi zdravymi potravinami. len keby som tak este vedela, ktora z nich to je. 🙄 spisala som si vsetko, co za ten vikend jedol, porovnavam to s tym, co jedava doma a ak vynechame rozne neidentifikovatelne prisady, podozrievam najviac bielu muku. teoreticky by to este mohli byt aj lieskove oriesky a cokolada, lebo to doma skoro vobec nemavame a na navsteve bol kolac z tychto surovin.
kym bol syn maly, nevykazoval ziadne znamky potravinovej alergie, ani po mlieku, vajciach, mrkve, paprike, citrusoch... vsetko bolo OK. moze sa to prejavit az takto neskoro po zavedeni uvedenych potravin? 😕 syn teraz bude mat tri roky, vsetky klasicke alergeny konzumuje uz davnejsie. jedine arasidy nemal este nikdy a ani to v blizkej dobe neplanujem.
cha, ale vlastne som si teraz na nieco spomenula: ked sme mu po prvy raz dali nieco mukove, boli to lokse, cize zemiaky a muka, tak sa na druhy den vysypal na hrudnicku a na krku. vyzeral, ako keby ho dostipalo hejno komarov. po dvoch dnoch to zmizlo. a ked sme mu muku dali po cca dvoch tyzdnoch zasa, uz sa to neopakovalo, tak som si myslela, ze je vsetko OK. 😅

luthien.k
24. feb 2012

@potulka není to časté, že by se reakce objevila až po dvou týdnech, vyloučené to ale také není. Obvykle se i ten typ pozdní reakce (nonIgE) alergie projeví do 2 - 3 dnů po požití té dané potraviny.
Ve věku vašeho malého mohou již roli hrát inhalační alergeny, byli jste na testech?

Jinak jak píšeš, že nevykazoval známky potr. alergie - tzn. že neměl ekzém, trávicí potíže, nebyl často nemocný, není chudokrevný, přibíral vždy dobře, dušnost nikdy nebyla...?

Jinak bych podezřívala ty lískáče na první místě, jestli se s nimi dříve nesetkal, tak ořechy mohou vadit, i když s jinými potravinami nemá problém.

potulka
24. feb 2012

@luthien.k nie, nemal predtym ekzem. choroby - tak cca 3x do roka prechladnutie a jediny raz za zivot angina s ATB, inak nic. o chudokrvnosti neviem. dusnost - nie. priberal spociatku velmi zdarne 1 kg mesacne... 😅 teraz bude mat tri roky a uz asi rok vazi 13-14 kg. jest mu chuti. traviace tazkosti - nuz, mava dost casto vylucovacie tazkosti, akoby zapcha, ale vzhladom na celkom normalnu konzistenciu si myslime, ze je to skor psychicky blok nez naozajstna zapcha. alebo...? 😅
lieskovce uz raz jedol, surove z nasej zahrady, vlastnorucne vyluskane. bolo to teraz v lete.
na testoch sme neboli zatial nikde, dufala som, ze budu stacit domace prostriedky. na buduci tyzden by sme mali ist po prvy raz ku koznej lekarke a uvidime, ci nas este niekam posle.